HAVENLOODS MEDISCHE WERELD ZAL MIJ OP KORTE TERMIJN IN GELIJK STELLEN VLAARDINGSE KANKERTHERAPEUT DOKTER MOERMAN: Oud-burgemeester Heusdens lichtte raad verkeerd voor Jaiwanderhulstbchang. 'MOERMAN-THERAPIE MOET NOG EEN KEER WORDEN ONDERZOCHT PRIMEUR AANBIEDING 1 «portgpectol <53> rUITLATEN-i SLAAPKAMERS BANKSTELLEN donderdag 7 augustus 1975 24e jaargang 59 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. editie p SCHIEDAM De Havenloods verschijnt volgende week met een extra uitgave: een „sport-special'L^eze krant, uitgebracht op weekendformaat, staat boordevol informatie over de «jUlase s^rtclubs, die zich voorbereiden op het nieuwe seizoen. De sport- special zal volgende week dinsdag 12 augustus worden verspreid. VLAARDINGEN De zaak is zo langzamerhand algemeen bekend: voor de aanleg van de burgemeester Heusdenslaan dient een deel van de grond van de kankertherapeut dokter C. Moerman onteigend te worden. Behoud van de grond is voor de Vlaardingse kankertherapeut van levensbelang, omdat een drukke verkeersweg vlakbij z'n huis proeven met zijn duiven ernstig zou bemoeilijken, zo niet onmogelijk zou maken. Dokter Moerman heeft al verschillende processen tegen de gemeente Vlaardingen gevoerd om onteigening te voorkomen, echter zonder succes. Het werk aan de weg is al in volle gang en binnen niet al te lange tijd wordt de grond van dokter Moerman onteigend. Volgens de Vlaardingse arts zal het echter zo ver niet komen: „Zodra ze aan mijn grond komen span ik weer een kort De werkzaamheden aan de burgemeester Heusdenslaan zijn in volle gang. punten is de nomadenvoeding identiek aan mijn dieet". Eén van de belangrijkste gegevens voor de bewijsvoering in de zaak Moerman is een brief van de wereldberoemde Amerikaan Linus Pauling. Linus Pau ling ontving al twee maal de Nobelprijs (vrede en chemie) en liet zich al eerder in positieve zin over het werk van Moerman uit. Enkele dagen geleden heeft Moerman een brief van Pauling ontvangen waarin o.a. het volgende staat: „Met interesse heb ik van het geding aan. Ik heb inmiddels bewijzen van de waarde van mijn werk werk van dokter Moerman kennis ge in handen, die een nieuw kort geding rechtvaardigen. nomen. Jk ben er van overtuigd dat de Dokter Moerman (82) houdt zich al sinds ongeveer 40 jaar met het kanker- vraagstuk bezig. In tegenstelling tot andere medici gaat hij er van uit dat kanker niet een plaatselijk verschijnsel in het lichaam is, maar door het gehele lichaam voorkomt. Volgens dokter Moerman kan in een gezond lichaam geen kanker voorkomen. Proeven heb ben o.a. aangetoond dat een gezonde postduif, die met kankercellen wordt ingespoten, geen kanker krijgt. Soort gelijke proeven met misdadigers in de ,VS gaven hetzelfde resultaat te zien. Dokter Moerman stelt dat juiste voe ding een gezond lichaam garandeert en dat een lichaam dat door kanker is aangetast door een streng dieet en het toedienen van medicijnen weer gezond gemaakt kan worden. Deze theorie past hij al jaren met verbluffend resul taat in de praktijk toe. Verschillende ten dode opgeschreven patiënten wer den door hem genezen. SERVICE IN 30 MENUTEN ïjblij HAARIMPORT tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten j dekenkisten Meubelfabriek Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), 1 Noordeindseweg 11 6 (langs het l water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur Uw kopje koffie staat klaar. Boutique Pour Hommes POO-POO Hoogrtr. 60/Schiedam Dokter Moerman: „De burgemeester Heusdenslaan zou mijn proeven met dui ven vrijwel onmogelijk maken. Niet erkend 1ZICHT VAN NOMADENVOEDING EN MOERMANDlEE e bijenhoning, indien nc Een vergelijkend overzicht van Nomadenvoeding en het Moerman-dieet, zoals dat staat afgedrukt in het medisch vakblad „Arts en Wereld". Toch is de theorie Moerman nog steeds niet erkend. Volgens Moerman kan het echter niet lang meer duren of de medische wereld gaat inzien dat hij al veertig jaar geleden op de goede weg was met de oplossing van het kanker- vraagstuk. Dokter Moerman: „Er zijn nu drie dingen die onomstotelijk bewijzen dat ik de zogenaamde kankerdeskundige 40 jaar vooruit ben geweest. In 1950 heb ik de resultaten van mijn, werk samengevat in een brochure. In die brochure schreef ik o.a. dat kanker een ander woord is voor een langzame zelfmoord, gepleegd door het gebrui ken van onvolwaardige voeding. Nie mand geloofde dat in die tijd. Ik heb die brochure toen naar de Wereldge zondheidsorganisatie in Genève ge stuurd. In Genève hebben ze eerst in Amsterdam bij de Landelijke Organisa tie voor Kankerbestrijding geïnfor meerd. Het LOK zei hen toen, op basis van het inmiddels door verschillende medici „waardeloos" genoemde rap port Delprat, dat mijn werk van geen belang was. In Genève heeft men Actiegroep „Dr. Moerman VLAARDINGEN De actiegroep „Dr. Moerman" heeft in een brief aan alle leden van de Vlaardingse ge meenteraad opnieuw flink uitgehaald naar oud-burgemeester Heusdens. De actiegroep beschuldigt Heusdens ervan de gemeenteraad verkeerd te hebben voorgeücht door te doen voorkomen alsof hij van het Ministerie van Volks gezondheid een bewijs zou hebben ontvangen, op grond vaarvan de on derzoekingen en experimenten van dokter Moerman niet behoeven te wor den voortgezet. Eerder beschuldigde de actiegroep Heusdens van het achter houden van feiten en bewijzen, waar onder een Koninklijk besluit, in de zaak Moerman. De actiegroep zegt in het bezit te zijn van een brief van het ministerie, onder tekend door directeur-generaal Gerrit sen, waaruit blijkt dat het ministerie geen enkel oordeel over de methode Moerman kan vellen. In de brief staat o.a. letterlijk: ..Wat betreft de metho- Oud burgemeester Heusdens de die door de heer Moerman wordt toegepast moet worden opgemerkt, dat meer dan eens is gebleken dat het instellen van een verantwoord onder zoek naar de eventuele waarde van die therapie onuitvoerbaar is". DRALON RIBCORD 12 en 3-zits 'VhTHifT-^ Schiedam: broersvest 85, tel. 010 - 269702 donderdagavond koopavond Rotterdam: mathenesserdijk 261a, tel. 010 - 37Ö947 vrijdagavond koopavond De actiegroep heeft inmiddels ook een brief van burgemeester Kieboom ont vangen waarin staat: „In de eerste plaats heeft de gemeente Vlaardingen zich altijd op het standpunt gesteld terzake niet deskundig te zijn, en heeft zij zich slechts laten leiden door het oordeel van terzake kundige instanties, waaronder het ministerie van volksge zondheid". De actiegroep zegt het vermoeden te hebben dat burgemeester Kieboom to taal verkeerd is ingelicht. „Indien men hem beter zou hebben geïnformeerd, zou hij ongetwijfeld terstond tot het inzicht zjjn gekomen dat de heer Heus dens de zaak voor de rechtbank onjuist en zelfs bedriegelijk heeft voorge steld", aldus de actiegroep. In de brief wordt verder opgemerkt dat het er in de onteigeningsprocedure niet om gaat of bepaalde instanties het werk van dokter Moerman niet erken nen of niet goedkeuren. „Het gaat om de vraag of deze instanties bewijzen hebben, dat patiënten, die volgens deskundigen met de oude methode niet meer genezen konden worden, na de behandeling door dokter Moerman allemaal zijn gestorven, zodat dan pas de logische conclusie gerechtvaardigd zou zijn, dat de nieuwe methode van dokter Moerman geen enkele waarde zou hebben voor de genezing van kankerpatiënten. Zulke bewijzen heb ben de instanties niet", aldus de actie groep „Dr. Moerman". De actiegroep waarschuwt de gemeen teraadsleden nogmaals tegen de aanleg van de burgemeester Heusdenslaan, „aangezien deze weg rampzalig zou zijn voor het kankeronderzoek van dokter Moerman en de talloze kanker patiënten". Rapport iu heeft de Enkele dagen geleden nil Wereldgezondheidsorganisatie een rap port over borstkanker gepubliceerd, waaruit blijkt dat de ziekte veel vaker voorkomt in West-Europa en Noord- Amerika, dan in de Oosterse landen. En nu komt het: Het rapport schrijft dat het mogelijk is dat de Oosterse voedingsgewoonte tegen borstkanker beschermt, terwijl de Westerse voe dingsgewoonte de ziekte juist bevor dert. Daarmee erkent het rapport in feite dat mijn methode juist is en reken (maar dat ze daar in Genève niet over één nacht ijs gaan als ze zoiets schrijven". behandeling zoals hij die voorstaat mogelijk van invloed is vanwege het vermeerderde toedienen van vitaminen en andere daarmee samenhangende voedingsstoffen. Ik ben van mening dat de medische stand weldra de grote waarde van de behandeling van kanker door het toedienen van speciale voe ding en de bijdrage op dit terrein, geleverd door dokter Moerman's pio nierswerk, zal erkennen". Dokter Moerman: „Het is duidelijk dat wanneer een man als Pauling zich in dergelijke zin over mijn werk uitlaat er wel iets anders aan de hand is dan kwakzalverij. Toch beroepen diverse instanties zich nog steeds op het rap port Delprat. Het rapport is echter al bijna twintig jaar oud. De commissie Delprat heeft nooit experimenteel on derzoek verricht en dat is een eerste vereiste wil de waarde van mijn werk aangetoond worden. Experimenteel NÏemancHcen^precie^^oo«aal^an kanker, het is daarom ook niet moge lijk de wetenschappelijke waarde van mijn werk vast te stellen. De enige manier om daar achter te komen is de experimentele behandeling van ten dode gedoemde kankerpatiënten. In het verleden heb ik herhaaldelijk om een nieuw onpartijdig onderzoek naar mijn werk verzocht. Tot nu toe is dit steeds geweigerd. Het wordt de hoog ste tijd dat men gaat inzien dat mijn werk van het hoogste belang is, vooral als men bedenkt dat in de periode '40-'75 in Nederland en België één miljoen mensen aan kanker zijn overle den. Een ding staat voor mij vast: op korte termijn zal ik door de medische wereld in het gelijk worden gesteld, de bewijzen liggen op tafel". ROEL VAN LEEUWEN Uitnodiging Dat het wefk van dokter At^man steeds meer erkenning krijgt blijkt wel uit het feit dat hij is uitgenodigd om in .Apierika zijn theorie uit de doeken te komen doen („Die uitnodiging had 20 jaareerder moeten komen, nu ben ik te oud om naar Amerika te gaan"). De medische vakbladen zwegen tot nu toe het werk van Moerman zo goed als dood. Zo er artikelen verschenen, dan waren die meestal in negatieve zin gesteld. Het medische vakblad „Arts en Wereld" heeft nu echter een artikel gepubliceerd, waarin het „Moerman- dieet" aan de orde komt. Dit artikel vormt volgens Moerman het tweede bewjjs van het belang van zijn werk. Dokter Moerman: „In dit artikel wordt beschreven hoe de Duitse Pro fessor Fischer dertig jaar lang noma denstammen in Afghanistan bestudeer de. Hij ontdekte dat onder de leden van deze stammen nooit kanker voorkwam, zolang ze bij de rondtrek kende groep bleven. De voeding die deze stammen tot zich namen kwam vrijwel overeen met het dieet dat ik mijn patiënten voorschrijf. Onder en kele leden van de stam die wegtrokken en de Westerse voeding (blikgroente en veel koolhydraten) gingen gebruiken kwam wel kanker voor. Met deze gegevens wordt mijn theorie weer be vestigd dat kanker het gevolg is van verkeerde voeding. In het artikel staat een vergelijkend overzicht van de nomadenvoeding en het dieet dat ik aan mijn patiënten voorschrijf afgedrukt. Op vrijwel alle VLAARDINGEN - Er zijn in de loop der jaren nogal wat negatieve uitspraken over het werk van dok ter Moerman gedaan. De meeste van deze uitspraken kwamen vaak voort uit onwetendheid met het werk van Moerman, soms was er echter ook regelrechte laster in het spel Een bloemlezing van de meest opvallende beweringen geven wij hier onder weer: Dr. Muntendam: „De arts Moer man is een man, ergens buiten Vlaardingen op een boerderijtje, met een beetje land en een paar duiven. Moerman is een verstoorde kwakzalver met een grote invloed op zijn patiënten, die hij inspuit met duivenbloed". Dr. De Groot: „Moerman dient zijn patiënten vitamines uit duiven- voer toe". Er zijn echter ook uit spraken die op een meer positieve benadering van de zaak Moerman duiden: DE 1 sanicmvcrkciMlc MMIIKS 'zolang de voorraad strekt. VRIJMOED BESSEN nieuwe oogst van 12.25 voor OaSIO VRIJMOED VIEUX 0 ZZ van 12,95 voor Ifitlw VRIJMOED JONGE JENEVER van 12 95 voor 8 95 VRIJMOED GRAAN JENEVER ^3^ 995 Alleen bij Wij~bezorgen door geheel Rotterdam gratis thuis. jjS Wijnhandel Kralingen Oudedijk 64. tel.: 12.38.73 Wijnhandel Alexanderpolder ^c:v2aC2aa98nplBm65 S. Wijnhandel Hillegersberg 160 Prof. dr. A. Querido: „Moerman is een bejaard man. Wanneer hij niet meer in staat zou zijn zijn werk voort te zetten, is het bij de tegenwoordige stand van zaken niet uitgesloten dat een belangrijke benadering van de kankerbestrij ding verloren zou gaan". Prof. dr. Julius: „Achter het rap port Delprat zit meer politiek dan verstand". Prof. dr. Defares: „Het op eigen prestige gerichte rapport Delprat heeft schade toegebracht aan de volksgezondheid in Nederland. In het belang van de volksgezondheid acht ik het noodzakelijk dat de Moerman-therapie opnieuw door een objectieve commissie wordt, j bekeken. Eerherstel van dokter. Moerman en zijn behandeling is geen Vlaardingse, maar een natio- nale zaak". Ondanks deze pleidooien voor dokter Moerman zijn er tot nu toe geen pogingen ondernomen om een speciale commissie in het leven te roepen. Dr. L. B. L Stuyt, mi nister van volksgezondheid in het kabinet Biesheuvel zei hierover: „Met de beste wil van de wereld is het mij niet mogelijk met de gege vens, die ons nu ten dienste staan,"* enig onderzoek te doen instellen". Ook de huidige staatssecretaris van volksgezondheid, de heer Hen driks, ziet geen heil in éen nieuw onderzoek. De wetenschappelijke basis van de therapie van dokter Moerman noemt hij te „wankel". Verder heeft Hendriks enkele ma len verklaard slechts over wat „los se aantekeningen" van het werk van Moerman te beschikken. Dokter Moerman over deze uitla- tingen: „Hendriks doet het voor- I komen alsof mijn methode weten schappelijk is onderzocht. Dit is pertinent niet waar. De heer Hen driks maakt misbruik van het feit dat niemand ter wereld in staat is g een wetenschappelijk verband te leggen tussen mijn therapie en de nog steeds onbekende oorzaak van j kanker. Wat de „losse aanteke- j' ningen" betreft: ik ken de heer Hendriks niet, ik heb hem nooit I gesproken. Indien hij iets van mij had willen weten, dan had hij dit aan mij kunnen vragen en zeker niet aan anderen. Zo'n optreden is een staatssecretaris onwaardig. Als iemand bij hem voor informatie over mij kwam had hij beter kun nen zeggen: „Ik heb de waarde van de methode van dokter Moerman nooit onderzocht, dus kan ik niet oordelen of ze bij kankerpatiënten helpt, of dat ze waardeloos is" aldus dokter Moerman. R.v.L.

De Havenloods | 1975 | | pagina 1