Studenten uit 30 landen praten over internationale onderwerpen Tffr I 8* 149? mus seumnieu ws 29* gss Onzichtbare liefde die een electrische schok geeft In kader van uitwisselingsprogramma termeulen termeulen parket termeulen termeulen termeulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1975 Momenteel zijn er in ons land 40 studenten uit 30 verschillende landen, die een stage bij een bedrijf lopen. D.w.z.: zij zijn minstens twee maanden bij een bedrijf in dienst, worden in die tijd volledig in het arbeidsproces opgenomen, wisselen hun kennis uit en bevorderen daardoor de internationale contacten. De Stichting AIESEC (Association Internationale des Etudiants en Science Economiques et Commerciales) is de „motor" van deze uitwisselingsprogramma's. De AIESEC is een wijdvertakte organisatie: üefst 53 landen behoren tot haar werkterrein en zij dragen er zorg voor dat jaarlijks 5000 studenten over de gehele wereld worden uitgewisseld. Afgelopen weekend waren de stagières de gast van Rotterdam en hebben hier een onvergetelijke dag doorgebracht. De gemeente Rotterdam nam de jonge ren in de ochtenduren mee met een tour op een rondvaartboot. Na de „Hollandse koffiemaaltijd" aan boord van het schip togen de studenten naar Unilever, alwaar in discussie werd ge treden over internationaal interessante onderwerpen. Vooral de vraag: Hoe ziet u de rol van een privé-onder- neming t.o.v. de steeds groter wor dende inmenging van de overheid? deed veel stof opwaaien en de alge mene conclusie van de studenten was: Hoe minder inmenging hoe beter! Verdere punten waren o.a.: Waarom wijzen sommige studenten een carrière in de zakenwereld op morele gronden Van een geweldige kwaliteit is dit blauw donsdekbed. Het is dan ook gevuld met zuiver ganzen- dons. Deze vulling kan overigens niet verschuiven dankzij de speciale stiksels. Dit dekbed is 's zomers fris en luchtig en 's winters behaaglijk warm. In de maten 140x200 cm (1-persoons) en 200x200cm (2-persoons). Nu UIVER Ook als het niet regent dan toch een frisse en verzorgde tuin dankzij deze tuin/autoslang. 15 Meter geel/zwarte slang, ook ideaal voor het wassen van uw auto. Nu gemonteerd met spuitstuk en waterdief van f 14,75 Slangophangers v.a. f 2,49 De 22-jarige Emilly Bampo uit de Ghanese hoofdstad Accra was erg ge- ihteresseerd in het discussiepunt: In ternationale Ondernemingen (Multi- Nationals) worden in ontwikkelings landen toegejuicht om hun sociale en economische bijdragen, maar worden geweerd uit vrees om de nationale onafhankelijkheid te verliezen. Hoe kunnen we dit dilemma doorbreken? Emily staat zelf erg open voor inter nationale samenwerking en hoopt door deze stage een wezenlijke bijdrage te leveren aan de bloei van haar natie. Wel houdt ze goed voor ogen dat zij niet voor grote veranderingen kan zor gen, maar alle beetjes helpen. Emilly Bampo: „Ik werk nu een maand in Nederland en heb al veel geleerd. In Ghana kunnen we nog veel ervaring opdoen van de moderne „business technieken", vooral op het gebied van investeren, verzekeringen en marke ting. Hoewel er in Ghana vooral in de grote steden goed aan de weg wordt getimmerd, moet er nog veel veranderd worden". In Ghana hebben ze bijvoorbeeld nog nooit gehoord van flexabiliteit: Ieder een werkt van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Ook de computer wordt als iets heel bijzon ders beschouwd,' slechts hele grote bedrijven werken ermee. In Holland is alles meer geprogrammeerd en wordt de computer veel meer ingeschakeld. Gewaarwording Emilly bekijkt de Nederlandse zeden en gewoonten uit een andere invals hoek dan we gewend zijn. Van som mige dingen, die wij doodnormaal vin den, is zij erg onder de indruk. „Al die mensen die hier zomaar fietsen zonder van hun rijwiel af te vallen, is toch wel een heel vreemde gewaarwording! Ik ben ook erg onder de indruk van de Rotterdamse haven en de gastvrijheid van de Nederlanders. Elk weekend wordt er iets door de AIESEC voor ons georganiseerd. Het bezoek aan Rotterdam, rondvaart door de havens, discussie en diner bij Unilever en infor meel bezoek aan de SKOL-brouwerij, zal ik niet licht vergeten. Hugo Repelaer van Driel, een van de bestuurders van AIESEC Rotterdam (in Nederland zijn er vijf locale comi- té's waarvan het hoofdkantoor in Rot terdam in de Erasmusuniversiteit is gehuisvest) ziet met grote vreugde dat de rol van de Stichting steeds belang rijker wordt. Hugo: „Vooral voor ont wikkelingslanden is het erg belangrijk om goede internationale contacten te onderhouden. Nu zijn we bezig een De spreuk, die uit de puzzle van vorige week moest worden herleid, luidt: „De weg uij de narigheid is nooit zo een voudig als de weg erin". De volgende inzenders worden beloond met een prijs van tien gulden: J. Daans, de Villeneuvestraat 19 te Rotterdam-12; mevrouw G. Haaiman, Bredestrat 39c te Rotterdam-1: en mevrouw J. Mo- nen, B. G. de Katerstraat 33 te Maas dam. De opgave in de krant van dinsdag 5 augustus is een erg moeilijke. Daarom alleen al zien wij graag vele oplossingen tegemoet, onder het bekende adres (postbus 52 04 te Rotterdam) en vóór 12 augustus. De moedi ge puzzelaar wordt veel succes toegewenst! ontwikkelingsprogramma voor Ghana op te stellen. We dienen beschouwd te worden als een service verlenende orga nisatie, die niet in dienst staat van het bedrijfsleven, maar wel goede contac ten met ze onderhoudt. Kloof overbruggen Wij proberen door dit goede contact de kloof tussen theorie (universiteit) en praktijk (overheid en bedrijfsleven) te overbruggen, zowel op nationale als op internationale basis. Pijlers waarop onze doelstellingen rusten zijn infor matie-bijeenkomsten (het bedrijfsleven geeft tijdens deze bijeenkomsten infor matie aan de afstuderenden in de economie) en het stage-uitwikkelings-, programma. Er zijn dit jaar ongeveer honderd studenten die uitgewisseld worden. Voor de stagières biedt het werken in het buitenland unieke moge lijkheden om andere culturen te ont moeten, eigen kennis en standpunten te relativeren en nieuwe, soms betere ideeën te krijgen. Ondanks de bloei en de groei van de AIESEC zijn de bestuursleden niet helemaal tevreden over de gang van zaken. Job van de Wiel, president van AIESEC Nederland, brengt deze ge dachte als volgt onder woorden: „Het is duidelijk dat onze organisatie valt en staat met de medewerking van het bedrijfsleven en de overheid. Wij zijn bijzonder dankbaar voor de reeds on dervonden medewerking, maar we zijn toch van mening dat de slechts 100 sta die elk jaar in Nederland aan buiten landse economen worden aangeboden wat magertjes is. Ik hoop daarom dat de AIESEC in de toekomst nog meer bedrijven van haar activiteiten op de hoogte zal stellen, zodat „student en bedrijf" op grote schaal van de talrij ke activiteiten kan profiteren". RALPH VAN HESSEN 40 studenten uit de hele wereld poseren voor het gebouw van Unilever. lljBE* Wie zich een indruk wil vormen wat het betekende om ruim honderd jaar geleden gezagvoerder te zijn op zeil schepen die met hun vrachten de we reld rond zeilden, wordt aanbevolen het zojuist verschenen boekje „Met barken en klippers de wereld rond" te lezen. Dit boekje bevat een tweetal memoires van kapiteins die hun be levenissen in 1855 en in 1879 op pa pier zetten. Het betreft hier „Aan- teekeningen op mijn reis om de we reld in de jaren 1851 en 1852 met het barkschip „Baltimore" (door F.C. Jas- ki) en „Herinneringen uit mijn vijf-en- twintig-jarige loopbaan als scheepsge- zagvoerder aan mijne kinderen ver teld" (door C.J. Jaski). Beide reisbeschrijvingen zijn in hun oorspronkelijke vorm uiterst zeldzaam. Het Maritien Museum „Prins Hendrik" bezit van het eerste slechts een kopie. Het is daarom een goede gedachte ge weest om deze verhalen opnieuw uit te geven. Vanwegen de familierelatie tus sen deze Jaski's heeft de uitgever beide verhalen in één boekje verzameld. De tekst munt uit door soberheid. Men verwachte geen opgesmukte spectacu laire verhalen; wél interessante infor matie over het reilen en zeilen in die tijd en de problemen die de overgang van zeil- op stoomvaart met zich mee bracht. Het boekje is voorzien van fraaie foto's en een korte inleiding, waarin de le vensloop van de beide hoofdpersonen wat nader wordt belicht. F.C. en C.J. Jaski, Met barken en klippers de wereld rond Bussum, Unieboek, 1975i Prijs f 17.50 Emilly Bampo uit Ghana: Onder de indruk van de Rotterdamse haven en de Nederlandse gastvrijheid. Smalstrook-parket heeft een enorme ruimtewerking, ideaal dus voor krappe kamers. Aardige bijkomstigheid: smallere stroken geven minder afval in de zagerij, daardoor is'smal- stroók' f4,- tot f6,- per m2 goed koper dan de 'nc male' Uniski vloere die op hun beurt w f 4,- tot f 10,- goedkoper L Voor fantasierijke mensen is dit 1e keus ribcord uitermate geschikt. U kunt er zowel gordijnen van maken als meubels mee stoffe ren... dus wat let u. Er valt heel wat mee te kombineren als u de kleuren bekijkt: donkergroen, lindegroen, beige, donkerrood, geel of fraise. Nu per meter Prijswinnaars Maritiem museum De tweede ronde prijswinnaars van de prijsvraag, die gehouden wordt tijdens de tentoonstelling „Schipperswerk" in het Maritiem Museum „Prins Hen drik", ziin bekend. De winnaars zijn: Pieter van Breugel - Officiersvliet, Zwijndrecht, 10 jaar; Bart van 't Hul - Officiersvliet 17, Zwijndrecht, 10 jaar; Maurits Brands St. Olaflaan 2 - Tilburg, 11 jaar. Een boek over spannende avonturen op zee is naar ze onderweg. Je kunt nog tot 1 september 1975 meedoen aan deze museumprijsvraag. Deelnéimeformulieren zijn verkrijgbaar bij de portier. Tijdens de tentoonstel ling „Schipperswerk" wordt dagelijks om 14.00, 15.00 en 16.00 uur een diaklankbeeld vertoond, waarin de bouw van een scheepsmodel op de voet wordt gevolgd. Op de tentoonstel ling is bovendien op ware grootte de roef van de hektjalk „De Vier Ge broeders" nagebouwd. Je kunt er zelfs even in gaan zitten. De tentoonstelling blijft tot eind augustus in het museum te zien. Vivisectie Met afgrijzen heb ik het artikel onder de titel „Jaarlijks miljoenen dieren slachtoffer van vivisectie" gelezen. Het is volkomen onbegrijpelijk dat in de z.g.n. verlichte twintigste eeuw nog dergelijke walgelijke martelingen met weerloze dieren in laboratoria kunnen plaatsvinden. Wanneer de overheid tot dusverre in gebreke is gebleven aan deze hemeltergende toestanden paal en perk te stellen, dan wordt het de hoogste tijd dat alle dierenvrienden in verenigd verband bij herhaling een krachtig protest laten horen en niet rusten voordat bindende maatregelen zijn getroffen om deze gruwelijke wreedheden te bestrijden. Vivisectie volledig uitroeien is helaas geen kwestie van vandaag op morgen, maar een belangrijke mijlpaal in de goede richting zou reeds bereikt zijn door op grond van wettelijke bepalin gen apen, honden en katten deze hartverscheurende lijdensweg te bespa ren. Wanneer mensen zich beschikbaar stellen voor proeven, dan is dat op basis van vrijwilligheid, hetgeen van dieren niet gezegd kan worden. C.L. Zaalberg Rotterdam (Het adres van de Anti-Vivisectie- -Stichting is Stadhouderslaan 100 in Den Haag. De Ned. Bond tot Bestrij ding van de Vivisectie is gevestigd aan de Jozef Israëlstraat 57, Den Haag). Voor 't eerst wandel ik Op slappe benen Aan de arm van mijn vrouw Op wie ik steun, van wie ik zoveel hou Voorzichtig in de tuin Van 't grote ziekenhuis Voetje voor voetje. De lucht is zwaar bewolkt Mijn hoofd voelt wat ballonnerig Mijn vrouw zegt, Straks wordt 't zonnerig Geloof daar nou toch an. Buiten 't park zie ik de mensen In hun normale doen Ze stappen in en uit hun auto's Ze lopen op elkander toe Ze schudden handen, lachen Ik ben nog niet aan lachen toe. Buiten 't hek zie ik de mensen Ze lachen, te zijn gezond Naar 't schijnt Kijk nou zo'n vrouw, kijk nou zo'n Een melodie, een dans, een g dsgeschenk En 'k denk Waarom maken ze er deson- .....zo'n rotzooi van? Leen de Zwqrt Vrije-tijds-kleding bij uitstek, is dit moderne 100% katoenen vestpak. Het vest kreeg een roman tisch tintje door de kantverwerking. De pantalon is er in bleu, ecru en groen, maten 38 t/m 44. Nij met 30 gulden voordeel,#"^ van f 59,75 voor Heeft u er een nodig? Grijp dan uw kans, en koop nü deze stevige clippertas. Het scheelt bijna acht gulden met de normale prijs. Met bekleed handvat en slot met sleutel. In zwart, van f 17,95 voor Het Bijbels Museum in Amsterdam wordt al tientallen jaren door heel veel ouderen en jongeren uit binnen- en buitenland bezocht (o.a. ook door hele schoolklassen). Vooral het prachtige model van de Joodse tabernakel (de verplaatsbare woestijn-tempel) trekt hierbij altijd veel aandacht Sinds een paar maanden is dit museum verplaatst naar een heerlijk oud patriciërshuis aan de Herengracht. Het is geheel vernieuwd tot een boeiende bijbelse werkplaats voor jong en oud, waarover onlangs een artikel in De Havenloods verscheen. In een enthousiast stuk las ik het volgende: „Ergens in het fraaie museum hangt een lijstje' met gewoon een blanco vel papier achter glas. Dat betekent: Israël, zoals dat in de bijbel staat beschreven, had een onzichtbare God, Jahwè, terwijl andere volkeren afgoden hadden: de zon, een slang, de koning. Tien tegen één dat zich daarover ongeveer het volgende gesprekje tussen rondleidster Greet Janssen-Smit en de kinderen ontwikkelt: - Vinden jullie het-gek, dat er een God is die je niet zien kunt? Kind: Eigenlijk wel, ja. Ander kind: En daar kan ik ook maar moeilijk aan geloven, hoor. - Dus jullie vinden: wat je niet ziet, dat bestaat niet? Instemmend, hier en daar een beetje aarzelend, geknik. Kijk es, hier heb je een kwartje. Ga daar es even een pakje liefde voor kopen..... Groot gelach. Kind: Dat kan niet, natuurlijk. Waarom niet? Ander kind: Dat gaat toch niet in een pakje.... Nee, want het is onzichtbaar. Net zoals bijvoorbeeld electriciteit. Kind: Maar als je daaraan komt krijg je een schok door je duvel.... - Net wat je zegt. Dus het is eigenlijk onzin om niet te geloven aan iets dat je niet zien kunt.... Dat is nu maar één voorbeeld van het zelf aan het denken proberen te zetten. Natuurlijk is zo'n blanco schilderijtje in een museum maar een erg gebrekkig middel om iets van God op kinderen en groteren over te brengen. Daarvoor zijn levende mensen nodig, die liefde weten over te dragen, niet in een pakje van een kwartje, maar als diep-geleefde werkelijkheid. Mensen, die anderen een persoon lijke schok weten te geven, door de kracht van de Geest van God. Een stoot die minstens even werkelijk is als een electrische schok „door je duvel". Dan ben je toch wel buiten de sfeer van het blanco. Dr. K.J. Kraan.

De Havenloods | 1975 | | pagina 7