HAVENLOODS Viering 700-jarig bestaan laat financiële kater na NOS zendt programma over collectie De Vries uit Daliatentoonstelling in sporthal Margriet Bolmers overschrijdt begroting met bijna de helft Bejaarden krijgen boeketje thuis De vierde ronde van onze fotowedstrijd Meneer de Vries, kunst voor het volk" Vang gastarbeiders eerst taalkundig op dinsdag 2 september 1975 24e jaargang no. 66 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. editie p SCHIEDAM Verschijnt op dinsdag en donderdag in ROTTER DAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAAR DINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND KRIMPENERWAARD, CAPELLE - EN NIEU WERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK BERG SCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o. TOTALE OPLAAG 270.000 VLAARDINGEN - Hoogstraat 122 - 010-352911 KRIMPEN A/D IJSSEL Veld en Beemd 25 01807 16899. Cor Bol Onvermogen Met het schrijven van het finan ciële verslag van het „Comité Schiedam 700" heeft wethouder van financiën Cor Bolmers - hopelijk zijn laatste brevet van onvermogen afgegeven. Het ver slag staat bol van verdachtma kingen en insinuaties. Zo wordt o.a. het produktieteam van de revue „Krijgh de Claere" verwe ten het comité keer op keer voor het blok te hebben gezet. Een goed funktionerend feestcomité laat zich echter niet in een derge lijke positie manoeuvreren en verzuimt niet gemaakte afspra ken duidelijk op papier vast te leggen. Het comité liet verder o.a. na duidelijke afspraken met de brandweer te maken over kos ten van brandpreventie e.d. Schadepost:4760 gulden. Het verst gaat Bolmers buiten zijn boekje wanneer hij de pers verwijt het feestcomité er niet op te hebben gewezen dat de laatste zaterdag van de feestweek een te druk bezet programma had. In de eerste plaats is dit niet de taak van de pers. Tenslotte vraagt Bolmers de pers ook niet om advies inzake het beheren van de gemeentekas. De taak van de pers is het één en ander zo objektief mogelijk redaktioneel te begeleiden. In de tweede plaats stelde de pers indertijd wel degelijk vragen over het drukbezette program ma. Antwoord van Bolmers toen: „Het uitsmeren van de fes tiviteiten over een heel jaar zou het eeuwfeest te veel versnippe- RvL SCHIEDAM - De viering van het 700-jarig bestaan van Schiedam is in financiële zin een debacle ge worden. Het "Comité viering 700-jarig bestaan stad Schiedam" heeft het college van B. en W. de „afrekening" gestuurd en daaruit blijkt dat de begroting met bijna de helft is overschreden. In totaal heeft het comité, waarvan de bin nenkort aftredende wethouder Cor Bolmers (PvdA) voorzitter is, de begroting van 150.000 gulden met 66.700 gulden overschreden. In dit bedrag is nog niet een be drag van 25.000, voor de kosten verbonden aan de Nationale Dahliatentoonstelling, verdiscon teerd. De Nationale Dahliaten toonstelling is de laatste festivi teit in het kader van de eeuwvie ring. Het feestcomité vraagt B. en W. hiervoor een apart kre diet van f. 25.000.- beschikbaar te stellen. Hoewel het achter blijven van entreegelden één van de voornaamste oorzaken van het financiële debacle is, blijft het comité optimistisch door de entreegelden van de dahliaten toonstelling op 25.000 gulden te ramen. De afrekening die van een verslag gaat vergezeld is opgesteld door de voorzitter van het feestcomité Cor Bolmers en de secretaris Bert Steenbergen. Opvallend is dat de schuld van de overschrijding van de begroting geheel wordt afge schoven op andere instanties. Vooral het produktieteam van de revue „Krijgh de Claere" krijgt een veeg uit de pan Het produktieteam wordt zelfs min of meer chantage verweten. Het produktieteam zou gedreigd hebben de gehele revue af te ge lasten als er niet 21.000 gulden extra op tafel kwam. De revue kostte in totaal zo'n 73.000 gul den in plaats van de begrote 45.000 gulden. Verder werd het comité volgens haar eigen zeggen pas vier weken voor de feestweek verrast door reeds geheel vast omlijnde en zelfs al door afspra ken bevestigde contacten van de heer Verkade met een platen maatschappij. „Hoewel de heer Verkade bij herhaling bevestigde dat de plaat niet meer dan f. 7,50 aan produktiekosten zou vergen werd de uiteindelijke prijs ca. f. 9,25. Ook bij deze gesprek ken werd geschermd met dreige menten, dat hij anders geen toe stemming zou geven tot opvoe ring van de revue", aldus Bolmers en Steenbergen. Zoals bekend werden er van de ruim 1000 ge perste platen slechts 103 exem plaren verkocht. Dat er door het produktieteam wel erg makkelijk over geld werd gedacht blijkt volgens Bolmers uit het feit dat men 4000 pro gramma's liet drukken, terwijl van te voren vaststond dat deze nooit verkocht zouden worden op een totaal van 5000 geraamde bezoekers. Ondanks de financiële flop meent het comité dat de revue een van de hoogtepunten van de feestweek is geweest. In totaal zijn de entreegelden voor de verschillende evenemen ten tijdens de feestweek met bijna 37.000 gulden achtergeble ven bij de raming. Het comité had gedacht ruim 112.000 gul den aa.n entreegelden in kas te krijgen, in werkelijkheid werd slechts 75.500 gulden geind. Bolmers wijt verder het misluk ken van het één en ander aan „negatieve perspublikaties". Zo zou o.a. de revue Krijgh de Claere niet het optimale aantal bezoekers hebben getrokken als gevolg van een negatieve recensie aan het begin van de feestweek. Tijdens de draaidagen werd ech ter constant verteld dat de voor stellingen waren uitverkocht. Volgens Bolmers heeft de pers ook een adviserende taak: „De pers had het feestcomité er wel eens op mogen wijzen dat de laatste zaterdag van de feest week een te druk bezet pro gramma heeft gehad. Bij de pre sentatie van het programma had geen der aanwezige persmensen daar aanmerkingen op". verantwoorden Het feestcomité moet het finan ciële verslag en de inhoud van de brief verantwoorden in enkele commissies en uiteindelijk in de gemeenteraad. Voor Cor Bolmers is de vergadering van de gemeen teraad op 22 september de laat ste kans om het financiële beleid van het comité in het openbaar te verdedigen. Zoals bekend ver dwijnt Bolmers per 1 oktober van het politieke toneel. Wie de nieuwe wethouder van financiën wordt is nog niet bekend. Maandag 29 september wijdt de gemeenteraad een extra vergade ring aan het vertrek van Bolmers. Tijdens die vergadering wordt naar alle waarschijnlijkheid Rei- nier Scheeres tot opvolger van Bolmers benoemd. De gemeente raadsplaats van Scheeres wordt dan door Herman Posthoorn ingenomen. Rond de Margriethal zijn dl duizenden dahlia 's geplant. Schiedam - Het laatste onderdeel van de viering „Schiedam 700 jaar stad" is de nationale dahliatententoonstelling, die vrijdag 5, zaterdag 6 en zondag 7 september in de Margriethal plaatsvindt. De tentoom stelling laat maar liefst 250 verschillende dahlia-rassen zien. Het plan om te komen tot een „na- tuurmanifestatie" in het kader van de eeuwviering dateert al vanaf 1973, toen contacten met de Nederlandse Dahliavereniging werden gelegd, die om de twee jaar een nationale ten toonstelling organiseert. De Nederlan dse dahliavereniging bestaat sinds 1918 en telt onder haar leden beroepskwe kers, liefhebbers en exporteurs. Verder zijn er in het land ruim 20 specifieke plaatselijke of regionale dahliavereni gingen. Deze lokale verenigingen be staan uit een groep liefhebbers die met elkaar een dahliatuin bewerken en onderhouden. Een van de jongste plaatselijke verenigingen is die van Schiedam die ook op „Dahlia Expo 700" aanwezig zal zijn. De Dahlia vereniging Schiedam is in het kader van deze tentoonstelling opgericht. Voor de bloemenshow zijn dahlia's in gestuurd door o.a. de Schiedamse Plantsoenendienst, een aantal telers, de Nederlandse dahliaverenigingen en en kele „grote amateurs". Burgemeester Lems opent de bloe menshow vrijdag 5 september om elf uur. Daarvoor worden de ingezonden dahlia's door een jury beoordeeld. Op de dahliatentoonstelling zijn niet alleen dahlia's te zien. Tussen de ver schillende stands is plaats ingeruimd- voor een negental Schiedamse vereni gingen. De beide volkstuindersverenigingen richten in samenwerking met de plaat selijke afdeling van de NMPT een complete volkstuin in. De vereniging School werktuigen toont een deel van de gekweekte produkten. De Konin klijke Natuurhistorische Vereniging geeft in een stand alle informatie over Ben W wil geen verantwoording afleggen over 'Finland-reis' VLAARDINGEN - Het college van B. W. schrijft in een brief aan de PPR-werkgroep verkeer en stadsontwikkeling zich niet geroepen te voelen verantwoording af te leggen o- verde inmiddels veelbesproken „Finland-reis" De PPR-werkgroep stelde onlangs schriftelijke vragen over de reis. die bedoeld was om in Finland te kijken of daar ge bruikte bouwsystemen geschikt zouden zijn voor Vlaar- dingen. De werkgroep wilde o.a. weten wie zijn meegeweest met deze reis en wie het een en ander had gefinancierd. De werkgroep vroeg het college verder in het vervolg overleg te plegen over haar „studiereizen" met de bevolking, deze reizen te motiveren aan de raad en achteraf uitgebreid verslag te doen van haar bevindingen. In haar antwoordbrief zegt B. W. slechts dat deze studie reis in het kader van de stadsuitbreiding van Vlaardingen van groot belang was. „Daarom besloten wij twee wethouders op kosten van de gemeente deze reis te laten meemaken. Dit was mogelijk, omdat de raad ons in de begroting een bedrag ter beschikking heeft gesteld voor dienstreizen len behoeve van de stadsuitbreiding", aldus B. W. Dit is de foto, die in de KLM - fotowedstrijd de weekprijs in de wacht sleep. F. Poort, Bachplein 267 in Scniedam fotograveerde zijn dochtertje vlak vóór het begin van het spannende avontuur, dat "luchtdoop" heet. De foto past treffend bij het motto van de wedstrijd: "Fotografeer de KLM op Uw vakantie". De heer Poort krijgt de beloning voor zijn fotografische treffer spoedig toegestuurd. Ook deze week vragen wij aan onze lezers om een aardige vakantiefoto, die al dan niet verband houdt met de KLM, op te sturen. Alleen inzenders, die op de achterzijde van de foto hun naam en adres vermelden, dingen mee naar de week prijs en naar de hoofdprijs: een weekend Parijs met de KLM. De kiek moet in een envelop, met het adres: De Havenloods, Prins Hendrikkade 14 in Rotterdam en met vermelding in de linkerbovenhoek: "Fotowedstrijd"; aan ons worden op gestuurd. L-..--*--1- I MAASSLUIS Onlangs werden namen gemaakt van de collectie er door de NOS in Maassluis op- De Vries. Deze collectie bestaat Pro gastarbeiders Met het opheffen van de onhoudbare situatie van duizenden illegale gast arbeiders in ons land zijn vele van hen uit hun schuilhoeken gekomen. Ze durven zich nu ook naast de dagelijkse gang naar werk en voor boodschappen gewoon op straat te begeven. Deze „nieuwe" groep buitenlanders gaat nu ook contact zoeken met zijn omge ving, met zijn buren, met Nederlan ders. Voor dat contact hebben zij als voermiddel de taal nodig. Het actie comité Pro Gastarbeiders wil het komende seizoen alles op alles zetten om zoveel mogelijk van deze gastarbei ders in ieder geval de eerste beginselen van het Nederlands te leren. Zodat ze contacten kunnen leggen met hun om geving. waardoor een beter wederzijds begrip mogelijk wordt, zodat ze ook op kunnen komen voor hun recht in dien dit noodzakelijk mocht zijn. Het beheersen van de Nederlandse taal is voor deze gastarbeiders het eerste stapje op weg naar integratie in de Ne derlandse maatschappij. Dit kan echter niet gerealiseerd worden zonder hulp van vrijwilligers. Om de plotseling toegenomen stroom van „leerlingen" op te vangen zoekt het actiecomité Pro Gastarbeiders mensen die de gastar beiders willen helpen bij het leren van de taal. Hiermee worden twee doel einden bereikt, enerzijds leert de vreemdeling ov Neceriandse taal, anderzijds worden er contacten gelegd tussen Nederlander en buitenlander. en schrijven in onze taal, met onze lettertekens. De meesten van hen spre ken slechts hun eigen moedertaal, een enkeling spreekt Frans, Spaans of Engels. Een bezwaar hoeft dit niet te zijn want door de speciale lesmethode met veel tekeningen en plaatjes kun nen de gastarbeider toch de eerste beginselen van het Nederlands worden bijgebracht. Een andere lesvorm zijn de aansluiten de lessen op dinsdag- en donderdag avond op de les van beroepsdocenten op het talenpracticum aan de 's Gra- vendijkwal 58. Dit betreft uitsluitend buitenlanders die wel kunnen lezen en schrijven. Het afgelopen jaar bezoch ten mannen en vrouwen van 17 ver-, schillende nationaliteiten de lessen. Tenslotte zijn er dan nog de lessen van vrouwen aan vrouwen. Nederlandse vrouwen geven dan aan huis les aan buitenlandse vrouwen over voeding, budgettering en gewoonten en ge bruiken. Tal van Nederlandse vrouwen werden zo een vraagbaak voor diverse buitenlandse gezinnen. Vooral voor de mohammedaanse vrouwen, die ook in Nederland in hun geïsoleerde positie als in het thuisland zijn gehandhaafd, is dit van enorm belang. ABC Er zijn verschillende soorten lessen waarbij Pro Gastarbeiders hulp kan gebruiken. Allereerst zijn cr de ABC-cursussen. Dit zijn lessen die elke zondagmiddag in het centrum van de stad gegeven worden aan die gastar beiders die nog moeten leren lezen Rotterdammers die mee willen helpen met het komende cursusjaar van Pro Gastarbeiders hebben slechts vriende lijkheid en geduld nodig, diploma's wordt niet naar gevraagd. Indien nood zakelijk kan een tegemoetkoming in de reiskosten gegeven worden. Men kan zich opgeven bij Pro Gastarbeiders. Jacobusstraat 45. Rotterdam, tel 152546. uit plusminus 55 schilderijen, die in de loop der jaren door deze bijzondere man verzameld zijn. Ongeveer anderhalf jaar geleden heeft hij het grootste gedeelte hiervan aan de Waterwegstad Maassluis geschonken. Zomaar Nee, niet zo maar. De Vries is een rasechte socialist. Hij is afkomstig uit een arbeiders gezin, heeft alleen de lagere school doorlopen, rookt niet, drinkt niet en eet alleen suiker op zijn boterham. Dit alles deed en doet hij om geld uit te sparen, zodat hij zoveel moge lijk schilderijen kon kopen. De verzameling, die hij inmiddels aan Maassluis schonk had hem een villa aan de Franse Rivièra op kunnen leveren als hij ze ver kocht had. Dit deed hij echter niet. Het was en is zijn bedoeling de gewone tnan kennis te laten maken met de kunst. Maar waarom schonk hij deze bijzon dere collectie juist aan Maassluis? Om de, voor De Vries althans, doodeen voudige reden: Maassluis ligt op de grens van het Botlekgebied, hier ver pauperen de sociale idealen en draait alles om geld - en het Westland - hier werkt men aan het kweken van ons voedsel. Juist Maassluis koos hij om de mensen wakker te schudden met de boodschap: Er is zo veel moois, meer dan het Botlekgebied geven kan. Beeldspraak De verantwoordelijke NOS-man voor de 25 minuten durende film over De Vries, zijn collectie en Maassluis, die de titel zal dragen „Meneer De Vries, kunst voor het volk" is Jan Venema. Jan Venema is eindredacteur van de kunstrubriek „Beeldspraak". „Wat deze man gedaan heeft is zonder meer uniek te noemen. Vijftig jaar van zijn aktieve leven heeft De Vries besteed aan het aankopen van echte goede schilderijen. Opmerkelijk is dat hij behalve de lagere school geen verdere opleiding genoten heeft, maar blijk baar uit eigen kennis werken heeft aangekocht. Menig beroephistoricus kan hier niet aan tippen. De collectie, kan ik wel zeggen, is bijzonder. Daarom ook hebben wij besloten een uitzending speciaal aan deze verzamelaar van kunstwerken te besteden. Verder hebben we opna men gemaakt van straten en die Maassluis kenmerken". Jan Venema gaat nog verder in zijn lovende commentaar: „Ik durf te zeg gen dat Maassluis door deze schenking één van de grootste steden in de kunst wereld in Nederland geworden is. Je kunt Maassluis nu in één adem noemen met steden als Amsterdam en Den Haag" De opnamen worden op 5 of 12 ok tober uitgezonden. De film is nog niet helemaal gemonteerd, vandaar dat de juiste datum enigszins moeilijk vastgesteld kan worden, vertelt Jan Venema. Maar een van deze twee dagen is het zeker. haar doelstellingen en werkzaamheden. De Aquarium en Terrariumvereniging „Natuurgenot in huis" installeert op verschillende plaatsen in de bloemen tuin aquaria. Verder richt zij een voorlichtingsstand in over het zelf- bouwen van aquaria. De afdeling Schiedam van de Neder landse Bond van Vogelliefhebbers richt een grote vluchtvolière in met tro pische vogels. De hengelsportvereni ging „Schiedam en Omstreken" vertelt iets over de mogelijkheden die er zijn om op Schiedams grondgebied hen gelsport te bedrijven. De Schiedamse Modeljachtvereniging. „De Viking" exposeert een deel van haar vloot, waaronder een model van een sleepboot die nu nog in de vaart is- bij Wilton Fijenoord. 9-22 uur en zondag van 11 tot 21 uur. Amateurfotografèn en filmers kunnen zaterdagmorgen om acht uur al in de Margriethal terecht. Alle Schiedamse bejaarden krijgen in het kader vart der tentoonstelling zaterdag 6 september- een boeket dahlia's thuisbezorgd. De entree voor de dahliatentoonstelling bedraagt f 2,50. auto-truckverhuur j Walenbuighdt17 tel.(010)656400 station/ *VLAARDINGEN - Het spreekuur voor inentingen door de G.G. en G.D. in het Medisch Centrum aan de Burg. Honnerlage Gretelaan komt met in gang van september 1975 te verval len. In plaats daarvan zullen de vol gende spreekuren gelden: In het gebouw G.G. en G.D. Tuinlaan 80: de eerste dinsdag van de maand. In het Kruisgebouw aan het Bachplein woensdag van de maand. Op beide adressen zijn de spreekuurtijden van 14.00- 15.00 uur.

De Havenloods | 1975 | | pagina 1