Toekomst laatste Portugese bezittingen in nevelen gehukl Termeulen vernieuwt het wonen, op de totaal vernieuwde 1e etage Mocao: in 1603 Eldorado voor Nederland sff wat 'n andere aankleding al niet doet gordijnen, opgehangen voor het kiezen ideale kijk op tapijt slaapkamers en meubelen te kust en te keur DE HAVENLOODS, DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1975 36-571 JOHAN SCHENK. Een stukje overzees Portugal dat weinig in het nieuws komt, is Macao. Het ligt in de buurt van de Chinese stad Kanton en kan momenteel alleen via de zee worden bereikt. De kontakten met de buitenwereld vinden grotendeels via Macao's grote buurman. Hong Kong, plaats, dat ca. 70 kilometer verderop ligt. Vanuit deze Britse kroonkolonie kan men op twee manieren naar Macao: met een supersnelle draagvleugelboot of met de gewone veerboot, die er ruim 3,5 uur over doet. Alhoewel Macao enige fijne plekjes heeft, die aan de dagen van weleer herinneren, wordt al spoedig duidelijk dat de stad in verval is. Er wonen ca. 320.000 mensen, waarvan minder dan 5 pet. van Portugese afkomst is. Overal wordt Kantonees, een Chinees dialect gesproken en men komt maar weinig mensen tegen die Portugees spreken. Er verschijnt een krant in die taal, met een bijlage in het Engels, dat hard op weg is de plaats van tweede landstaal in te nemen. lyiacao heeft grotere tijden gekend. Het was de eerste Europese nederzetting in Azië, gesticht door de Portugezen. De vertegenwoordigers van dat betrekke lijk kleine Europese land legden de eerste kontakten met het Rijk des Hemels, China, dat met z'n 100 mil joen inwoners toen al een van de grootste naties der wereld wereld was. Er bestaan geen documenten waaruit blijkt dat de Chinezen formeel afstand deden van dit stuk grondgebied, doch geschiedvorsers nemen aan dat de Por tugezen met de Kantonese mandarij nen regelden dit land tegen een bepaal de prijs te huren. Omstreeks 1560 hadden de kolonisten vaste grond onder de voeten. Enige jaren later werd hun positie nog ver sterkt, doordat zij de stad Kanton militaire bijstand boden bij een kust wachtmuiterij. Om diverse redenen verbood de Chinese keizer in de loop van de 16e eeuw de directe Sino- Japanse handel. Het is duidelijk dat de Portugezen van deze situatie profiteer den, en toen in 1582 de koninkrijken van Spanje en Portugal werden Vere nigd, groeide Macao uit tot een mach tige handelsnederzetting aan de Stille Oceaan. Gedurende meer dan een eeuw, was Mexicaans zilver, dat via de Philippijnen Azië bereikte, het belang rijkste betaalmiddel in het Chinese Eldorado De Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden stond destijds aan het begin van de Gouden Eeuw. Aange trokken door de meest fantastische verhalen over Chinese produkten, en terden de Hollanders (die formeel met De eerste kennismaking met het Portugese Verre Oosten is schilder achtig. Een rij huizen, die zo overgeplaatst lijkt uit een dorpje aan de Middellandse Zee. Sommige met Chinese daken, de meeste met balkons, die de overvloedige plantengroei nauwelijks kunnen dragen. Alle huizen zijn in pasteltinten geverfd, maar zien er door de hoge vochtigheidsgraad vrij verveloos uit. Weinig huizenbezitters houden zich aan het wettelijke voorschrift, dat een huis om de twee jaar nieuw geschilderd moet worden. Portugal in oorlog waren), in 1603 het Portugese handelsschip „Santa Catarei- na". Zij laadden de buit over en lieten die enige maanden later in Amsterdam veilen. Deze gebeurtenis was een sensa tie in Europa en de veiling van kostba re zijde, goud en Chinees porselein bracht de gigantische som van 3,5 miljoen gulden op. Nederland had een soort Eldorado gevonden, en men maakte zich gereed voor een groot scheepse aanval op Macao zelf. Dat werd een volslagen fiasco: de Portugezen, bijgestaan door hun sla ven, verdedigden de stad met leeuwen moed. Een en ander was voor de Macaenses, Macao's inwoners, een re den, om hun forten nog beter te verstevigen. Nu nog heet een van die fortifikaties in de volksmond „Het Hollandse Fort", ter herinnering aan die gebeurtenis. We bleven het de Portugezen lastig makert en kregen onverwachte hulp- van Japan. In 1640 werden namelijk alle Portugezen het „Land van de Rijzende Zon" uitgewezen, in verband- met hun overijverige missionarissen. De Japanse buitenlandse handel begon toen uitsluitend over de Nederlandse handelspost in Nagasaki te lopen. In datzelfde jaar viel het Spaans-Portuge- se koninkrijk uiteen en waren Macao's grootste dagen voorbij. Een uitzondering vormden de perio den, waarin China de toegang tot zijn havens aan Portugese schepen voorbe hield. Daardoor waren de Europese handeldrijvende naties soms gedwon gen via Macao te opereren. Ook in China zaten de Portugese missi onarissen niet stil en bekend is de uitspraak dat Boeddha op vredige, witte olifanten China binnentrok en de Portugese Jezuieten vergezeld gingen van kanonnen e.d. Dat laatste sloeg op de industrie van 17e-eeuws Macao, die hoofdzakelijk uit de vervaardiging \/an wapentuig bestond, dat door de Chine zen zeer begeerd werd. Op de oude Protestantse begraafplaats in Macao staat op één van de grafste nen te lezen: Ter Nagedagtenis aan Pieter Kintsius, Opperhoofd der Ne- derlandsche Oost Indische Compagnie in 't Rijk van China, gestorven in 1786. Van de overige grafstenen valt af te leiden dat Macao vele jaren lang de plaats was, via welke de diplomatieke kontakten met China verliepen. In navolging van Hong Kong, dat de Chinezen van de Engels-Chinese opi umoorlog aan de Britten moesten af staan, stopten de autoriteiten van Ma- cao in 1849 huur aan Kanton te betalen. Enige jaren later erkende het door oorlogen verzwakte China Macao als eeuwig Portugees grondgebied. Woods te ondertekenen. Goklust Chinezen Eilandje Coloane bij Macao In het begin van deze eeuw bestond de bevolking van Macao reeds grotendeels uit Chinezen. Dat aandeel werd bedui dend groter toen vele Chinezen hun vaderland verlieten als gevolg van on dervoeding, oorlogen en epidemieën. Door de eeuwen heen was Macao bekend om z'n liefdadigheid, voorna melijk van de kant van de kloosters en religieuzen. Tijdens de Chinese burger oorlog en de Japanse militaire akties in China, werd de stroom vluchtelingen dermate groot, dat Macao in 1941 een half miljoen inwoners had. Na de 2e wereldoorlog keerde een aantal Chine zen naar hun vaderland terug. In 1946 brak een tijd van betrekkelijke welvaart aan, doordat Portugal weiger de het bekende akkoord van Bretton Deze wereldwijde overeenkomst ver bood de invoer en het bezit van goud door individuele burgers. Macao was daardoor een van de weinige plaatsen in Azië, waar dat wel was toegestaan. En dat lokt natuurlijk kopers. Een andere inkomstenbron is het gokken. Jaarlijks komen 1,5 miljoen dagjes mensen uit Hong Kong om hun goklus- ten in de casino's van Macao te botvie ren. Fan Tan, Mah-Jongg, Keno, rou lette, the Big and the Small, etc. zijn hier rijkelijk vertegenwoordigd. Het bekende gokcentrum is het drijvende gokpaleis in de haven van Macao. Via belastingopbrengsten van het gokken worden de 149 scholen in Macao in stand gehouden, zodat deze aktivitei- ten ook nog een goed doel hebben. V/at industrie betreft is Macao bekend om z'n vuurwerk, dat voornamelijk als huisvlijt en in kleine fabriekjes op de bij Macao horende eilanden Taipa en Coloane wordt vervaardigd. In 1966/67 werden de Portugese auto riteiten opgeschrikt door ongeregeld heden, die waren geïnspireerd door de toen in China plaatsvindende culturele revolutie. Zij werden daarmee herin nerd aan de sterke betrokkenheid van de ^Chinese bevolking bij de gebeurte nissen in China. Alhoewel China Portu gal in 1887 eeuwigdurende autoriteit over Macao verleende, is het duidelijk dat communistisch China aanspraak zal maken op het gebied, als het dekolonisatieproces zich ook tot Ma- cao zou gaan uitstrekken. Een onaf hankelijk Macao is ook uit economisch oogpunt bijna een onmogelijkheid. Er is b.v. nu al niet voldoende geld voor uitbreiding van de electrische centrale. Het is een jaarlijks terugkerend pro bleem en de kranten waarschuwen voortdurend tegen overmatig gebruik van electrische stroom. Boze stemmen in de Russische Prawda beweerden in november vorig jaar, dat de Chinezen Macao als Portugese kolo nie willen handhaven om hun opium op de Zuidoost-Aziatische markt te kunnen blijven lozen Dat 'ook toeristische aktiviteiten zeer kwetsbaar zijn, bewijst een maatregel van de Hong-Kongse autoriteiten. Sinds april van dit jaar moeten toeris ten die vanuit de Britse kolonie naar Macao reizen, 20 pet. belasting op hun bootticket betalen. Naar Macao be weert, verminderde de toeristenstroom hierdoor drastisch. Al met al is de toekomst van een van de laatste Portugese bezittingen in Azië in nevelen gehuld. Enige weken geleden werden onder de Portugese bevolking van deze kolonie verkiezin gen gehouden. De conservatieve kandi daat won met ruim 57 pet, de sociaal- Idemocrateii kregen 36 pet. en de rest waren blanco stemmen. Bevrijdingsbe wegingen zoals in de voormalige Afri kaanse koloniën zijn in het Macao van vandaag (nog) een onbekend begrip. U ziet het aan de woon-etage bij ter meulen. Die kreeg een gloednieuwe jas, de presen tatie werd verbeterd, de indeling overzichtelijker. En prompt winkelt u er plezieriger dan ooit. Wat 'n andere aankleding al niet doet. Zo is 't ook bij u thuis. Verandering van tapijt doet leven. Nieuwe vitrage doet wonderen, moest maar 's gauw komen kennismaken. Met termeulen's nieuwe aankleding. En met de uwe. Hoe zou die nieuwe vitrage staan? Zou dat gordijn patroon niet te druk zijn? Op de 1e etage van ter meulen zijn zoveel mogelijk overgordijnen en vitrages opgehangen. Er zijn zelfs komplete vensterdekoraties gemaakt. Dat maakt 't kiezen makkelijk, want u ziet van tientallen soorten gordijnstof en vitrage precies hoe het bij u thuis komt te hangen. Even overzichtelijk krijgt u douche gordijnen gepresenteerd. En wandvinyl, behang en plakplastic, wandvin Dat kunt u wel zeggen! Want ook de tapijtafdeling heeft een vernieuwing ondergaan. Wollen of nylon vloer bedekking van 200 cm tot kamerbreed, kleedjes voor slaapkamer, gang of badkamer, 't staat allemaal zó gerangschikt, dat u zich snel en makkelijk kunt oriënteren. Moet ook wel, met zó'n grote keus. Ook deze afdeling heeft een nieuw jasje gekregen. Het bekijken van de meubelen is daardoor nog plezieriger geworden; zij komen meer tot hun recht en-u kunt nog beter beoordelen, wat het beste zal staan bij u thuis.

De Havenloods | 1975 | | pagina 7