filmen intrigeert me het meest Naast goochelen WILT U DANSEN! SITTON'S DANSCENTRUM. Maassluisse smalfilmclub Voorzitter termeulen P.T. BROUWER - NVVHOUDT SPREEKUUR Vendet Koningshof Stadsgehoorzaal opgeknapt termeulen Jelsma. Dit week end demonstraties. DE HAVENLOODS, DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1975 MfimMMAMMAmMMAWVWMWMWMVWMWUWWMWAMWWIMVWMI MAASSLUIS ,,Ik ben geboren onder een bioscoop, misschien dat ik daarom in de ban ben geraakt van de film", zegt Fred Jelsma, voorzitter en oprichter van de Maassluise smalfilmclub die dit jaar haar tienjarig bestaan viert. „Mijn vader was toen ik geboren werd, eigenaar van drie bioscopen in Friesland, dus als kleine jongen werd ik geconfronteerd met de film. Vroeger ging dat er in de bioscopen heel anders aan toe dan nu. Er kwam een explicateur aan te pas die begon dan met een kuchje en een deftige stem „Dames en heren....", want toen had je alleen maar stomme films. Inmiddels ouder geworden moest ik uit gaan kijken naar een baatje, we wa ren toen al verhuisd naar Den Haag, maar in de filmwereld lukte het niet aan de slag te komen. Je had toen ook de crisisdagen dus ik mocht blij zijn dat ik aan de slag kon komen bij een assurantiebedrijf. Filmen ben ik toen als hobby gaan doen". Zonder enige moeite vertelt de bijna zestigjarige Fred Jelsma over zijn hob by. Gestrikt en wel „Mijn strik is mijn image zie je, die draag ik altijd". circusgek „Door dingen vast te leggen zie je veel meer. Ik geloof niet dat ik kan zeggen dat ik hierdoor bewuster ben gaan le ven, dat doe ik toch wel. Als je een maal begint met smalfilmen laat het je niet meer los. Dat heb ik trouwens met meer dingen. Ik ben bijvoorbeeld ook een echte circusgek. Het echte oude circus wel te verstaan hè. Nou en die hobbies kan ik heel goed combineren. Als ik naar het circus ga, de meeste cir cusmensen in Nederland ken ik per soonlijk, film ik het hele pistegebeu ren". Inderdaad overdrijft Fred Jelsma niet, want tijdens ons gesprek op de zolder kamer, rinkelt de telefoon en aan de andere kant van de lijn begint een clown van Toni Boltini Hendrico ge naamd een gesprek over een film die Fred enige tijd geleden over hun circus maakte. De clown wil de film gebrui ken en vraagt hem de film zo snel mo gelijk toe te zenden. kamer bevindt zich de grootste biblio theek in de wereld met boeken over goochelen. Boeken uit alle landen en in alle talen. „Ik goochel zelf ook, niet zoals de grote meesters, maar zo nu en dan treed ik op voor kinderen". Ik vraag hem naar de truc van het doorgezaagde meisje. „Die kan ik je wel vertellen, maar wat heb je er aan, als ik het vertel is de lol er af. Maar het is echt niet zo moeilijk als je denkt. De mensen worden gedwongen om dingen te zien die ze helemaal niet zien, dat is het eigenlijk. Je staat er met je neus op en toch zie je het niet". We gaan verder met het onderwerp smalfilmen, al kost dit wel enige moei te want de magische aantrekkings kracht dat het goochelen heeft op de meeste mensen doet zich bij Jelsma zeer sterk gelden. „We begonnen tien jaar geleden met zijn zessen. Ik woon de pas in de westwijk waar behalve wo ningen niet veel meer dan modderige straten waren. Alles moest nog op gang komen. Aan ontspanningsmogelijkhe den had je in deze wijk nog niets. jaloers goochelen We gaan weer verder met ons gesprek dat Fred zelf steeds onderbreekt met de meest uiteenlopende verhalen over, zoals hij het zelf noemt, een vorm van witte magie: goochelen. Hij mag dan wel gek op filmen zijn, hij is bezeten van goochelen. Aan de wand Van zijn Inpakken en wegwezen Deze ruime reistassen zijn ideaal om mee te nemen. Van stevig kunst leer en makkelijk hanteerbaar. Tas A heeft een groot voorvak. Tas B heeft twee voorvakken met veilige knipsluiting en een extra hengsel aan de zijkant, is iets groter dan tas A. Beide tassen hebben een ritssluiting. In naturel, groen, rood, cognac, bruin en jeans. Nu voor de "mee-neem'' van f 49,75/ De eerste bijeenkomsten hield onze club in de Sluis, in het dorp. Nu heb ben we ruim vijftig leden en houden twee keer per maand een bijeenkomst in Koningshof in onze „eigen" wijk. Maar het zijn niet alleen mensen uit de westwijk gebleven hoor, uit heel Maas sluis komen ze. Het leuke daarbij is dat het mensen zijn van allerlei pluimage en dat gaat allemaal goed. Ik durf wel te zeggen, het klinkt niet bescheiden, dat weet ik, dat er clubs op onze club jaloers kunnen zijn". Toen de smal filmclub enige tijd bestond werd het clubblad „De Plakpers" uitgegeven, zelf vervaardigd natuurlijk. Dit blad wordt nog trouw iedere maand uitgegeven, zij het wel dat het er in de loop der jaren steeds professio neler op geworden is. „De meeste men sen die zo'n filmapparaat kopen zijn na enige tijd al teleurgesteld. Dat komt voor een deel door de zeer beperkte voorlichting van de winkelier. Vele van de duizenden apparaten verdwijnen al gauw in de kast en er wordt niet meer naar omgekeken. Nu is het ook niet zo eenvoudig, maar de mensen nemen er ook niet de tijd voor. Als ze op vakan tie gaan denken ze: Hé, ik heb ook nog zo'n apparaat, laat ik het eens meene men. Zijn ze op hun vakantieadres, dan blijkt dat er geen batterijen in zit ten, of de filmpjes zijn vergeten. Zijn er dan toch films mee gemaakt, dar verdwijnt het filmtoestel na de vakan tie weer voor twaalf maanden in de kast. Kijk, er zijn zo veel dingen die je kunt filmen. Je hoort, ook op de club hoor, ik heb geen idee om te filmen. Er zijn ideeën genoeg. Ze liggen op straat. Zo nu en dan trek ik de straat op en dan film ik de mensen. Wat je dan allemaal niet ziet, dat hou je niet voor mogelijk. Ik wil nu echt niet beweren dat het zo maar gaat, maar juist door lid te zijn van een smalfilmclub leer je ontzet tend veel. Je krijgt er vee) meer plezier in als het goed gaat". kritieken De leden van de Maassluise smalfilm club maken regelmatig gezamenlijk een film. Zodra zo'n film klaar is gaan ze er met elkaar naar kijken en dan ko men de kritieken los. In de loop der ja ren zijn er al aardig wat vakmensen bij- geweest die hen adviseerden. Onlangs is bijvoorbeeld een gemeentelijk jour naal klaargekomen dat in opdracht van de gemeente door de Maassluise filmers werd gemaakt. Al eerder maak ten zij een film over de schilder Jan van Heel. Regelmatig doet de smal filmclub mee aan wedstrijden en even regelmatig sleept zij daar prijzen weg. „Elk mens moet hobbies hebben, ik heb er nogal wat, maar het leuke van mijn hobbies is dat ik ze gezamenlijk kan uitoefenen. Ik heb je al verteld dat ik overdag iets heel anders doe, ik heb een assurantiebedrijf, enige tijd gele den had ik in een advertentie om een 65-plusser gevraagd. Er kwamen er zeker twintig op af. Ik ben al die mensen eens gaan vragen waarom ze, nu ze konden genieten van hun A.O.W., toch wilden werken. BAS VAN DER HEIJDEN B.V. vraagt voor enkele supermarkten op korte termijn: kassières Leeftijd vanaf 17 jaar. Vriendelijk en snel. Zij krij gen in de stille uurtjes hun eigen stukje winkel te verzorgen. Dus levendig, afwisselend werk. Betaalt leerling-kassières Leeftijd vanaf 16 jaar. Zij leren het vak bij ons voor een leuk salaris. Inlichtingen BAS VAN DER HEYDEN B.V. Middellandstraat 113, tel. (010)77.51.17, vragen naar de heer Dokman. Schans 8, tel. (010)25.95.77, vragen naar de heer van Drunen. G.J.Mulderstraat 22, tel. (010) 25.51.46, vragen naar de heer de Winter. Schepenstraat 115, tel. (010) 67.15.01, vragen naar de heer Timmers. Toen bleek dat ze alleen maar gewerkt hadden, van een hobby was nooit spra ke geweest. Kijk, dat vind ik nou jam mer hè. Als ik meer tijd had zou ik me nog meer met het goochelen en filmen bezig houden. Waarschijnlijk het meest met goochelen, dat intrigeert me het meest van alles". En opnieuw liggen er boven op mijn notitieblok de meest uiteenlopende boeken over het goochelen. Verhalen over Houdini, en vele andere groothe den op dit terrein zijn bijna niet te „Als ik over goochelen begin kan ik dagen bezig zijn....", zegt Jelsma, ter wijl hij voldaan naar de honderden boeken, waarin de goochelkunst haar geheimen prijsgeeft, kijkt. Annemieke van der Houwen KUNST EN ANTIEKHANDEL Hoogstraat 199-201 Vlaardingen tel. 010-346221. Ook inkoop van kunst en antiek. van de uitbeelding van een piëta, die in de St. Jan 's kathedraal staat. avt nouveau olaum (afyu- - totfz, tiffany Zonder enige verplichting tot koop, tonen wij U graag onze uitgebreide kunst en VLAARDINGEN Het afdelingsbe stuur van de N.V.V. afdeling Vlaardin gen heeft besloten te proberen de con tacten, met de leden van de bij het N.V.V. aangesloten vakbonden, te ver beteren en te stimuleren. Een team van vakbondbestuurders zal zich iedere vrijdagavond van 19.30 uur tot 21 uur in de Stichting Volksge bouw. Schiedamseweg 31, beschikbaar stellen voor het beantwoorden van vra gen. Hoewel het spreekuur in de eerste plaats bedoeld is voor de 6000 leden zullen niet-leden niet weggestuurd worden. Het team richt zijn aandacht niet alleen op vakbondszaken maar b v ook op de voorlichting over het aanvragen van HUURSUBSIDIE. Het zal de mensen helpen bij het invullen van de huursubsidie-aanvragen (Indie ning aanvraag voor 1-10-1975). Het N.V.V. hoopt dat deze avond in een behoefte zal voorzien en naast het behandelen van vragen ook de moge lijkheid zal scheppen tot het leggen van contacten met allerlei represen tanten van onze samenleving. Kunstlessen voor iedereen SCHIEDAM - 15 september starten' de kunstklassen weer in het stedelijk museum, waar kinderen en volwasse nen o.l.v. een kunstenaar kunnen teke nen, schilderen, etsen, enz. Bovendien zal ook ingegaan worden op de wisse lende tentoonstellingen in het mu- De klassen zijn: op maandagmorgen voor „zestig plussers", geleid door Joop van Meel; op woensdagmorgen voor volwassenen, geleid door Sjef Henderickx; woensdagmiddag voor kinderen: geleid door Friedel Dal- huisen. Donderdagavond een groep van 14-18 jarigen en een volwassen groep geleid door Joop van Meel. Zaterdagmorgen voor kinderen geleid door Diet Wiegman. Verdere informatie wordt u dagelijks en in het weekend gaarne verstrekt. Bij de portier van het museum kunt u een inschrijfformulier verkrijgen. Het museum is dagelijks van 10-17 uur geopend en op zondag tussen 12.30 en 17 uur, het adres is Hoogstraat 112, Schiedam, telefoonnummer (010) 269066. JAN VAN DEN BERG OP ORGEL GROTE KERK MAASSLUIS De Delftse organist Ian van den Berg speelt zaterdagavond om 20.15 uur op het orgel van de Gro- :e Kerk in Maassluis. Dp het programma staan twee koraal- bewerkingen van Adr. C. Schuurman, Bach en Intermezzo in a kleine terts /an Pierné. Feike Asma's gezondheidstoestand is nmiddels dusdanig verbeterd dat hij op 20 september weer een verzoekpro- jramma kan spelen. Zoals bekend gaan de deuren van de Grote Kerk na 21 september enige maanden dicht in verband met restau ratie van het orgel en de kerkmuren. MAASSLUIS - Het grootwinkelbedrijf Vroom Dreesman opent vandaag haar achttiende Vendet in het winkelcentrum de Ko ningshof in Maassluis. Volgens de heer Dreesman, hoofd van de di visie Vendet van V&D, moet dit nieuwe winkeltype gezien worden als een z.g. Junior departme.nt store", een warenhuis dat zich be perkt in het aantal afdelingen. De Vendet voert het gangbare assorti ment van een groot warenhuis, alleen zijn de bij uitstek luxe artikelen beperkt. In de Vendet is ook een supermarkt ondergebracht, waar een „ouderwetse" slagerij deel van uitmaakt. Verder is aan de Vendet een „Me nuet" v.erbonden, die o.a. ingrediën ten van de Indeonesische keuken verkoopt. Er bestaat de mogelijkheid kant en klare maaltijden mee te ne men. Aan de Menuet is een koffiebar verbonden. Vendet en Menuet heb ben dezelfde openingstijden. De Vendet heeft 35 man full-time personeel in dienst. De heer Drees man verwacht een omzet van 6 mil joen gulden per jaar te behalen. De bouw van de Vendet heeft in totaal 4 miljoen gulden gekost. De heer Dreesman hoopt binnen niet al te lange tijd nog enkele Vendets in de regio Rijnmond te realiseren. Met Schiedam zijn de besprekingen hier over al in een ver gevorderd stadium Verder staat o.a. Kethel op het ver langlijstje. Vaart krijgt schoonmaakbeurt VLAARDINGEN - De sektie „water sport" van de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie heeft het plan op gevat om, in aansluiting op de lande lijke aktie waterrekreatiegebieden te reinigen, op zaterdag, 13 september a.s. met medewerking van de gemeente Vlaardingen de Vlaardinger Vaart een schoonmaakbeurt te geven In de sektie „watersport" zijn verenigd de Vlaardingse watersportverenigingen „De Bommeer", „De Kleiput", „De Kulk" en „Vlaardingen". Naast de leden van deze verenigingen is iedereen die bij het schoonmaken be hulpzaam wil zijn van harte welkom. Programma van Dienstencentrum MAASSLUIS - Het programma van de aktiviteiten over de maand september van het Dienstencentrum aan de Ar thur van Schendelstraat 25 te Maas sluis is als volgt 1 sept. 9.30 uur toneelclub, 14.00 uur klaverjasclub, 15.30 uur gymnas tiek, 20 uur schaken; 2 sept. 9.30 uur trombosedienst en bibliotheek, 10.00 uur zang, 14.30 uur handenarbeid, 20 uur dammen; 3 sept. 9 uur pedicure en biljartclub, 14.00 uur tekenclub, 17 uur gymnastiek; 4 sept. 9.30 uur volks dansen, 11.00 uur gymnastiek, 14.00 uur spreekuur soc. consulent, sjoelen, boetseren en klaverjastoernooi; 5 sept. 14.30 uur bibliotheek; 8 sept. 9.30 uur toneelclub, 14.00 uur klaverjas club, 15.30 uur gymnastiek, 20 uur schaken; 9 sept. 9.30 uur trombose dienst, bibliotheek, 10.00 uur zang, 14.30 uur handenarbeid, 20 uur dam men, 19.30 uur tuinfeest; 10 sept. 9 uur pedicure en biljartclub, 14.00 uur tekenclub, 17 uur gymnastiek; 11 sept. 9.30 uur volksdansen, 14.00 uur spreekuur soc. consulent, sjoelclub en boetseren; 12 sept. 14.30 uur biblio theek; 15 sept. 9.30 uur toneelclub, 14.00 uur klaveijasclub, 15.30 uur gymnastiek, 14.00 uur spreekuur weth. soc. aangek, 20 uur schaken; 16 sept. 9.30 uur trombosedienst, bibliotheek en 10.00 uur zang, 14.30 uur handenarbeid, 20 uur dammen; 17 sept. 9 uur pedicure en biljartclub, 14.00 uur tekenclub, 17 uur gymnas tiek; 18 sept. 9.30 uur volksdansen, 11.00 uur gymnastiek, 14.00 uur spreekuur soc. consulent, sjoelclub, boetseren; 19 sept. 14.30 uur biblio theek; 22 sept. 9.30 uur toneelclub, 14.00 uur klaverjasclub, 15.30 uur gymnastiek, 20 uur schaken; 23 sept. 9.30 uur trombosedienst, 9.30 uur bibliotheek, 10 uur zang, 14.30 uur handenarbeid, 20 uur dammen; 24 sept. 9 uur pedicure en biljartclub, 14.00 uur tekenclub, 17 uur gymnas tiek; 25 sept. 9.30 uur volksdansen, 11.00 uur gymnastiek, 14.00 uur spreekuur soc. consulent, kurkbil- jarten, sjoelclub en boetseren, 20 uur film; 26 sept. 14.30 uur biblio theek; 29 sept. 9.30 uur toneelclub, 14.00 uur klaverjasclub, 15.30 uur gymnastiek en 20 uur schaken; 30 sept. 9.30 uur trombosedienst, bibliotheek, 10 uur zang, 14.30 uui handenarbeid en 20 uur dammen Verdere informatie bij de leidsters van het Dienstencentrum, mevr. M.J.F. Borst-Koster of de assistent leidster mevr. M. Kraak-Borstlap. VLAARDINGEN Het gemeng koor Unisono (onder leiding van Henk Go- vaart) gaat 7 en 8 sept. wederom naar het F.ifelgebied om daar twee Kerk diensten op te luisteren. Zaterdag avond worden er in de openlucht een ritmische Mis ten gehore gebracht, ter wijl de Zondagmorgen in de Dekenale Kerk van Reifferscheid gezongen wordt. VLAARDINGEN - De opknapbeurt die het Stadsgehoorzaalcomplex de afgelopen maanden heeft ondergaan is ten einde. De belangrijkste verbeteringen die zijn aangebracht zijn: toiletten op de begane grond, waarbij een speciaal toilet voor inva liden, een nieuwe belichtingsinstallatie, een grote verfbeurt en opnieuw bekleden van de stoelen. Vrijdag 12 september zal wethouder van culturele zaken Kloots het complex officieel opnieuw in gebruik stellen. De eerste voorstelling die in de Stadsgehoorzaal plaatsvindt is het toneelstuk „Privé voor twee" van Noël Coward. De opening van het complex is 16.30 uur, „Privé voor twee" begint om 20.15 uur. Bekkers bespeelt orgel in Grofe Kerk SCHIEDAM - Iedere vrijdag vanaf half één wordt het orgel van de Grote Kerk bespeeld, waarna een korte pau- zedienst wordt gehouden. Spreker in de pauzedienst van 5 september a.s. is Ds H. Wethaar uit Rotterdam. De Heer Bekkers speelt de volgende stukken: Lobe den Herren van J.G. Walther; Koraal en 5 var. over „Nun lasst uns Gott dem Herren" van Vin cent Lübeck en Toccata van Mare Beger. Afdeling Burgerzaken 's avonds open Met ingang van 4 september a.s. zal de secretarie-afdeling Burgerzaken, Over- schiesestraat 2 hoek Broersvest, op de donderdagavonden (koopavond) ge opend zijn van 19.00 uur tot 20.00 uur en niet meer, zoals in de zomer maanden, tot 21.00 uur. Uitsluitend voor zaken betreffende paspoorten en visakten. Sneller en nog mooier, uw eigen kleding maken. Want deze Kohier 255 elektrische naaimachine kan bijna alles: knoopsgaten maken, knopen aan naaien, borduren, dubbelzomen enz. De machine is daarvoor uitgerust met instelbare zig zag, verlichting, instelbaarheid voor verschillende stofdiktes, voor- en achteruit schakeling. Met 3 jaar garantie op de machine en 1 jaar garantie op de motor. Nu ter introduktie van f 415,-- INSCHRIJVING Schiedam: Lange Haven 121. Tel. 26.62.62. Dagelijks van 10-21 uur. Schiedam: Kethel Gebouwde Rank. Iedere donderdag van 19-21 uur. Vlaardingen: Joubertstraat 27. Tel. 35.70.51. Dagelijks van 15—21 uur. Gemeenschapshuis Zuidvliet. Iedere maandag - dinsdag donderdagavond van 19- 21 ui

De Havenloods | 1975 | | pagina 9