Isolatie, een zaak van publiek belang Nieuwe Boekenmarkt aan Nieuwe Markt Muziekschool is er niet alleen voor kinderen Rotterdam krijgt straks honderden verkeersdrempels Reclassering heeft geld nodig voor nazorg Met Andere Woorden Hoogstraat deels dicht bij markt DE HAVENLOODS. DINSDAG 9 SEPTEMBER 1975 37-510 Deze week: brede vakbeurs in Ahoy' 1 Vandaag is in de Ahoy' tentoonstellingshal de vakbeurs Isolatie '75 van start gegaan. Vijf dagen lang, dus tot en met zaterdag 13 sep tember zullen de bezoekers in liefst 107 stands isolatie-informatie kunnen krijgen. Een groot deel van de stands richt zich uitsluitend op vaklieden, die hun kennis willen komen verrijken. Maar evenzeer is gedacht aan het grote publiek, dat het toenemende belang van woonhuisisolatie onderkent en dat dienaangaande inzicht wenst in mogelijkheden èn moeilijkheden. Daarom telt Isolatie '75 ook een niet onbelangrijk aantal stands, waarin de niet-beroepsmatig belang stellenden kunnen worden voorgelicht. De vakbeurs is dus van een veel brederja: van een publiek belang. De weetgierige bezoeker zal in de ten- In eenvoudige woorden gezegd, biedt toonstellingshal niet hoeven lopen zoe- een gcisoleerdc woning een garantie ken naar de stands die voor hem van tegen verlies van warmte, beschutting belang zijn. Al bij de ingang wordt hij tegen lawaajoverlast-van-buiten en be verwezen naar dié plaatsen, waar hij scherming van de binnenhuis-akoes- voor hem relevante informatie kan ver- tiek. De gebruiksmogelijkheden zijn krijgen. De wellicht meest interessante even taltijk als het aanbod van moge stand is die van het Ministerie van lijkheden tot isolatie-inbouw De be- Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde- kendste isolatie is de spouwmuurvul- üm8v!^arnen met het Bouwcentrum, ling. Daarbij wordt de luchtledige tus- het TNO en de Stichting Skoop. De senruimte tussen builen- en binncn- aanwezigheid van deze vier publieks- muur opgevuld met steen- of glaswol trekkers-m-één verduidelijkt, welke be- Niet de mate waarin maar de wijze langen aan isolatie zijn verbonden. Het waarop is belangrijk. Indien de ruimte genoemde ministerie erkent deze be- op de juiste wijze wordt gedicht (niet langen al geruime tijd naar waarde: dichtgepropl!), is in een voorlreffe- bewoners, die hun huis willen isole- lijkc isolatie van warmte en tegen ge ren, kunnen rekenen op een luid voorzien. Het aanbrengen van vergoeding in de kosten vanwege het het beschermende wol is een zaak van departement tot ten hoogste één de vakman; alleen hij weet, hoe de derde deel. Isolatie neemt een gewich- laag in de juiste verhouding en op de tige p aats in in de voorlichting, die ideale plaats kan worden aangebracht door het Bouwcentrum wordt gege ven, en in de onderzoekingen, die door het TNO worden gepleegd. Ook Ook andere toepassingsmogelijkheden Skoop („Stichting Komfort Optimali- zijn mogelijk. Dubbele begazing be- sering in de bouw") draagt de gedachte hoort evenzeer tot het pakket als uit, dat isolatie van panden in belang- het^ aanbrengen van dubbele ramen, Hoe schaarser de energievoorraden worden, des te belangrijker wordt hel energie spaarzaam Ie gebruiken, niet nodeloos te verspillen. Hoe verder de voorraad slinkt, hoe groter de nood zaak van isolatie wordt. De vakbeurs in de Ahoy' hal geeft een voortreffe lijke handreiking aan diegenen, die willen vooruitlopen op een energie- schaarse toekomst en die voorzorgs maatregelen willen nemen. Ook orga nisatiebureau Intradex geeft er blijk van oog te hebben voor de rol, die het publiek in deze zaak dient te gaan spelen. Bij de plannen voor het bou wen van woningen krijgen de toekom stige bewoners immers óók een zwaar wegende stem. Zij kunnen bij aanne mers en woningbouwmaatschappijen vóóraf aandringen op het aanbrengen van isolatie tijdens de bouw. Intradex rekent op 15.000 tot 20.000 bezoekers, een uitzonderlijk hoog aan tal voor een vakbeurs. De consumen tenbeurzen trekken aanzienlijk meer bezoekers, omdat deze uitsluitend op het grote publiek zijn afgestemd. De bezoekersaantallen zijn bij een vak beurs minder belangrijk, omdat het hier op de kwaliteit aankomt. De toe gangsprijs voor de vakbeurs Isolatie '75 is vastgesteld op f. 3,50 en voor be jaarden op vertoon van de gemeentelij ke pas op ƒ.2,-. De beurs is geopend van 10 tot 17 uur, donderdag en vrij- Jag tevens van 19 tot 22 uur en op zaterdag één uur korter. De 110 instellingen en firmanten, die medewerking aan debeurs verlenen, zijn behalve uit eigen land óók afkom stig uit de Verenigde Staten. West- Duitsland, België, Fngeland, Portugal en uit Denemarken en Zweden, waar de noodzaak van isolatie zich veel dringender voordoet dan in Nederland en waar hoogwaardige systemen al geruime tijd in bruik zijn. De aanwe zigheid van Zweedse en Deense fir manten op de Rotterdamse beurs is dan ook onmisbaar. Tezamen met hun kundige vakbroeders zullen zij belang hebbenden ruimschoots informeren over de talloze mogelijkheden, die zich op het isolatievlak aanbieden. Organisator Intradex heeft welgeteld 33.519 uitnodigingen verstuurd aan alle Nederlandse instellingen en be drijven, waarvoor de vakbeurs belang rijk is: architecten, aannemers, wo ningbouwverenigingen en gemeentebe sturen. Zij zijn immers rechtstreeks betrokken bjj het isolatie-gebeuren; het is vooral van hen afhankelijk of op korte termijn Nederland „isolatio nistisch" wordt. Twee jaar geleden werd een gelijke vakbeurs gehouden in Hilversum; de tijd (vóór de energie crisis) was toen noe niet zo rijp als zij nu is. Want isolatie is een betrekkelijk nieuw, maar hoogst actueel en urgent onderwerp. Daarom ook wordt de beurs dit jaar in Rotterdam gehouden, omdat hier in het handels-centrum van Nederland en in het hart van de Europoort de meeste en de meest doelgerichte belangstelling is te ver wachten. Hedendaags Intradex b.v. heeft al ruime ervaring opgedaan op het gebied van de organi satie van vak- en publieksbeurzen. Vol gende maand zet de organisator een nieuwe beurs op: Hout '75 (22 tot 25 oktober) en in hel volgend voorjaar twee publieksbeurzen: Caravan (31 ja nuari tot 9 februari) en de Visma (24 tot 28 maart). Maar dezer dagen richt de belangstelling zich op het heden daagse belang van isolatie. Tot en met zaterdag in de Ahoy' hal. Oud initiatief krijgt nieuw leven Sinds het begin van deze maand heeft Rotterdam een oude bekende terug: de Boekenmarkt. Vóór het gebouw van de Gemeente Bibliotheek worden iedere maandag, woensdag, donderdag en vrijdag de kraampjes opgesteld, die de leesgierige van 9.30 tot 17 uur van stof voorzien. Daarmee heeft de markt, die tot 1968 een bekende ver schijning was en toen moest verdwij nen omdat de ene beheerder de zaak niet langer kon bolwerken, een nieu we opwachting gemaakt. Het initiatief tot heropening is afkom stig geweest van de heren Friends. Quint en Wander. Gedrieën treden zij nu een nieuw publiek tegemoet, dat de Boekenmarkt moet heront dekken. Want zeven magere jaren zijn lang genoeg om de herinnerin gen aan een welgeziene gast in het Rotterdamse stadsbeeld weg te spoelen. De initiatiefnemers, die de markt in ere hebben hersteld, pro beren nu de herinnering weer levend te maken en de boekenlezers wak ker te schudden. Op de markt kunnen zij terecht voor allerlei soorten literatuur. Het aan bod strekt zich uit over tweedehands antiquarische werken, gewijde boeken, oorlogsdocumentatie, historische boekwerken en tijdschriften en ver handelingen over Rotterdam. Daarmee vertoont de uitgestalde waar een veelzijdig beeld. Sexliteratuur komt in de collectie niet voor; wèl de eerste drukken van boeken van beroemde schrijvers als Couperus en Vestdijk. Ook de oude, tot de verbeelding sprekende kinderliteratuur is op de Boekenmarkt ruim voorhanden. De markt is een oud initiatief, dat nieuw leven ingeblazen heeft gekre gen. De opzet is hedendaags en komt overeen met -die van de boekenstal letjes, zoals die bij tientallen langs de Seine in Parijs staan, die" een kante illustratie vormen van Londcnse straatbeeld, die een lite raire opluistering geven aan Brussel, en zoals die tegenwoordig ook in Den Haag voorkomen. Rotterdam mag eenvoudigweg niet achterblijven, me nen de drie initiatiefrijke boekenhan- delaren. Zeker niet, omdat de Maas stad indertijd enthousiast heeft ge reageerd op de komst van de Boeken markt en met even grote spijt deze markt heeft zien verdwijnen. De organisatoren vinden het daarom een wat vreemde zaak, dat de gemeen te niet spontaan-welwillend hun ini tiatief heeft begroet. Fr is wèl ge zorgd voor de „verankering" (het vastpinnen) van de marktkramen, maar een tegemoetkoming in de i van het beschikbaarstellen van container voor de nachtopslag van de kramen is totnogtoe achterwege geble ven. De kramen moeten nu iedere morgen naar het bibliotheekplein worden getransporteerd en 's avonds worden afgebroken en terug vervoerd. Een omvangrijk karwei, zo vinden de initiatiefnemers, dat viermaal weke lijks moet worden herhaald. Zij zijn tevens van mening, dat het recht van de Rotterdamse bevolking op de markt dient te worden erkend. Tal van mogelijkheden In Rotterdam zullen tot het einde van het jaar nog ongeveer vijfhonderd ver keersdrempels worden aangelegd. Waar mogelijk worden de drempels op genomen in straatvernieuwingsprojec ten die toch al op het programma ston den. De drempels komen in alle wijken. De aantallen variërbn per wijk van een tiental tot meer dan honderd. In de komende weken krijgen alle 33 Rotter damse wijkorganen en deelgemeenten een brief van Verkeerswethouder mr. J. Mentink met een opgave van de plaatsen waar de drempels worden aangelegd. Enkele wijken hebben dat bericht inmiddels ontvangen. Begin dit jaar vroeg de wethouder de wijkorganen in de stad hem plaat sen te noemen waar drempels in het wegdek kunnen worden aangebracht om het autoverkeer af te remmen. Ne gentien wijkorganen reageerden daarop met een opgave van plaatsen voor ver keersdrempels. Een viertal wijken lie ten weten minder voor deze maatregel te voelen. mogelijk worden aangelegd. Het eerst in de wijken Cool en Afrikaanderwijk, die ook het eerst reageerden op de op roep van de wethouder om suggesties. Drempels komen in het algemeen in woonstraten. De pas geintroduceerde „pannekoeken" in het wegdek komen in straten voor doorgaand verkeer, die niettemin een woonfunctie heb ben. De drempels zullen voor de auto mobilisten worden aangegeven met een algemeen attentiebord waaronder de aanduiding „Verkeersdrempel". Matigen Het aanbrengen van drempels is be doeld als een van de mogelijkheden om de automobilist erop attent te maken dat hij zijn snelheid moet matigen en om fietsers, voetgangers en spelende kinderen beter te beveiligen. De drem pels zijn in het algemeen een tijdelijke noodmaatregel, vooruitlopend op het op grotere schaal creëren van echte woon- en leefstraten in Rotterdam. Plannen daarvoor worden ,op het ogenblik ontworpen. Die moeten worden verwezenlijkt met het aan brengen van speciale bestrating, paal tjes, plantenbakken, visuele barrières voor het verkeer en andere middelen. De verkeersdrempels waarvoor het gemeentebestuur eerder een miljoen gulden uittrok zullen nu zo spoedig Kr- B. en W. vragen Rijkssubsidie voor parkeren Boulevard Zuid Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft het Rijk subsidie gevraagd voor de aanleg van parkeergelegenheid bij de Beijerlandselaan en de Groene Hille- dijk. De winkeliersvereniging Boule vard-Zuid heeft voor deze winkelstra ten een herstructureringsplan. B. en W. hebben besloten, bij het mi nisterie van Economische Zaken een bijdrage aan te vragen volgens de rege ling voor subsidiëring van de aanleg van parkeeraccommodaties voor win- kelconcentrgties. „JAMMER dat wij vroeger die kansen nooit gehad hebbenDat horen de leerkrachten van de Rotterdamse Mu ziekschool nogal eens als ouders hun kinderen komen inschrijven voor een muziek- of danscursus. Het is, vindt de muziekschool (RMS), goed erop te wijzen dat zij er niet alleen is voor jeugdigen maar voor iedereen, ook voor de vaders, de moeders en de grootouders. Het is helaas een veel verbreid misver stand, aldus een RMS-leraar, dat het onmogelijk is om op middelbare leef tijd nog goed een instrument te leïen bespelen. Wie eens een kijkje neemt in een van de vele RMS-gebou- wen in Rotterdam zal ervan opkijken hoeveel ouderen er alleen of in groep jes zitten te spelen. Het is een leuke en waardevolle vrijetijdsbesteding. Meer dan vroeger wil de RMS zich gaan richten op hen die de school banken allang hebben verlaten. Er zijn speciale leergangen ontwikkeld die het mogelijk maken dat op elke leeftijd met een nieuw en vaak volkomen onbekend instrument be gonnen wordt. Bij de RMS wist men ons te vertellen dat zich onlangs een 70-jarige dame liet inschrijven voor een cursus orgel! Ouders die samen met hun kinderen aan een cursus beginnen zijn geen zeldzaamheid. Een andere zaak: enkele jaren geleden kreeg de RMS er een paar afdelingen bij naast de bekende cursussen voor klassieke muziek en dans: de afde lingen lichte muziek en jazz en de moderne dansafdelingen. Ook hierin liep de RMS als de groot ste muziekschool van Nederland voorop. Het zijn snelgroeiende af delingen. Veel jongeren en ouderen voelen zich er best thuis. Voor de leerkrachten van de RMS is er geen verschil in kwaliteit tussen licht en klassiek. Voor haar is er alleen goede muziek en slechte muziek en zo gaan Bach en Basie hand in hand. Tenslotte zij nog gewezen op de bloeiende dansafdeling van de RMS, die meer dan duizend leerlingen heeft. Men kan er onder meer terecht voor klassiek, ballet, tapdans en jazz. De RMS heeft ook een speciale cursus huisvrouwenballet. Het hoofdkantoor van de Rotterdamse Muziekschool is gevestigd aan de Saft- levenstraat 10. Tel. 010'- 366644. Scheidsrechter, ook een sport De KNVB, afdeling Rotterdam, start 18 september met haar scheidsreehters- opleiding. Het aanbod van plaatsen in deze cursus is nog altijd aanzienlijk groter dan de vraag. Daarom roept de afdeling alle geïnteresseerden in deze sportieve richting op om zich voor de cursus aan te melden. Schriftelijke inschrijvingen worden gaarne verwacht bij het afdelingsbureau, Witte de With- straat 47a, Rotterdam - 3002. Onder haar telefoonnummer; 122966 dient de afdeling belangstellenden van alle gewenste informatie. Walenburghof 17 achter tet(010)656400 Het gedeelte van de Hoogstraat, dat tussen de beide onderdelen van de markt aan de Binnenrotte ligt, zal op marktdagen voortaan worden gesloten voor het verkeer. Tot nu toe kon het verkeer hier gewoon doorrijden, wat het marktgebeuren nogal stoorde. Burgemeester en Wethouders hebben nu besloten tot gedeeltelijke afsluiting op dinsdag en zaterdag wanneer het markt is. Ter hoogte van het West - nieuwland zullen hekken worden ge plaatst. Voor auto's die parkeren op de Grote Markt en omgeving bestagt de mogelijkheid, dat gebied te ver laten via de route Ds. Jan Schaap straat, Nieuwstraat en Keizerstraat. Expositie herdenkt Allende en hekelt fascisme in Chili Ter herdenking van de omverwerping van de regering Allende, nu twee jaar geleden, wordt deze maand in de bi bliotheek aan de Blokmakerstraat 102 Rotterdam-Bospolder/Tussendjjken Chili-expositie gehouden. De ten toonstelling geeft een beeld in kaar- i, affiches en foto's van land en volk en van de ontwikkelingen, die leiden Allende's democratische machts overname, tot de militaire machtsgreep en de huidige malaise onder de facis- tische dictatuur van junta-generaal Pinochet. De expositieruimte is sober aangekleed met aansprekelijke affiches, op één waarvan een sprekend gedicht van Pa- blo Neruda is afgedrukt. Op een over zicht wordt het leven en werk van deze volksheld, die in 1971 de Nobelprijs voor de Literatuur won en die onder Allende ambassadeur in Frankrijk was, beschreven. Een ander overzicht is ge wijd aan de Venceremos („Wij zullen zegevieren") - beweging, waarnaast zeefdrukken van één der leden van de ze beweging zijn geplaatst. Ook ander foto- en literair materiaal vult de ten toonstellingszaal. Tenslotte is er een knipselmap, die is samengesteld door het onlangs in de Gemeente Biblio theek geopende Rotterdams Actueel Documentatie en Informatie Centrum, aanwezig. De expositie in de bibliotheek aan de Blokmakerstraat duurt tot eind sep- Volgende week collecte De vereniging van reclasseringsin- stellingen organiseert ook dit jaar weer een inzameling onder de naam „Nationale Reclasserings- actie 1975". Deze actie wordt in geheel Nederland gehouden van 15 tot en met 21 september. Wanneer de overheid practisch het hele reclasscringsapparaat bekostigt, waar om moet er dan toch nog jaarlijks een collecte gehouden worden? Het ant woord is eenvoudig: de overheid subsi dieert de salarissen van de maatschap pelijk werkers en het administratief personeel dat aan de reclasseringsin- stellingen is verbonden, alsmede een deel van de apparaatskosten. Dat betekent dat er genoeg reclasse- rings maatschappelijk werkers zijn (ruim 600) om de ongeveer I 2.000 voorlicht ings-rapporten te schrijven ten behoeve van de officier van justi tie en de rechter. Daarin gaat de mees te tijd zitten. Verder woont zo'n maatschappelijk werker indien moge lijk de terechtzitting van zijn cliënten bij, houdt spreekuur, legt bezoeken af aan zijn cliënten en/of hun gezinnen, bemiddelt bij het zoeken naar werk en als het jongeren betreft bij het vinden van onderdak enz. enz. Maar hoe be langrijk ook - werk en onderdak zijn zaken die eigenlijk voor ieder mens vanzelfsprekend behoorden te zijn. Voor een reclassent geldt dat niet. Hij ligt eruit en op eigen kracht weer zijn vroegere plaats hervinden is niet eenvoudig. Daarbij zou de nazorg van de reclasse ring een grote rol moeten spelen. Ge brek aan geld en mankracht maken dat dikwijls onmogelijk. Het woord zegt het al: zorgen voor iemand nadat hij een crisis heeft doorgemaakt. Dat is meer dan hem werk en onderdak ver schaffen. Het betekent o.a. hem hel pen weer het vertrouwen te winnen van zijn medemensen en omgekeerd helpen hem weer vertrouwen in de samenleving te geven. Dat laatste is minder vreemd dan het lijkt. Iemand .zijn straf erop heeft zitten" zou t recht - mogen veronderstellen dat de kous daarmee af is. Maar hij merkt dat velen hem niet vertrouwen en dat lokt zijnerzijds ook wantrou wen uit. Op z n minst staat het spon taan menselijk verkeer in de weg. „Ze vertrouwen me niet, dus laat ik op 111'n hoede zijn". Een weinig vruchtbaar uitgangspunt om er weer „in" te ko men. Tijdens een nazorgperiode zou er dus een omgeving met mensen moeten zijn waar dat wederzijds vertrouwen weer kan worden hersteld, langs zo natuur lijk mogelijke weg.Welzijns- en kerke lijke organisaties e.d. zouden zo'n brugfunctie kunnen vervullen, maar ook de reclassering. Wil zij dat goed doen dan zouden er of meer maat schappelijk werkers moeten komen, of een groot aantal vrijwilligers, begeleid door professionele werkers. Wie het ook zouden worden, er zou geld nodig Hulp aan niet gedetineerde reclassen- ten door middel van groepswerk. Hulp aan gezinsleden van gedetineerden. Hulp aan jongeren die dreigen af te glijden naar strafbaar gedrag o.a. door steun te geven aan het Overlegccntrpm in Amsterdam, dat zich speciaal richt op deze categorie jongeren. Inschake ling van ex-verslaafden aan drugs en al cohol bij de hulpverlening aan lotgeno ten. Therapeutisch groepswerk aan ver slaafden. Individuele hulp aan reclas- senten bij het opnieuw aangaan van re laties, het zoeken naar werk, het op lossen van practische problemen enz. Al deze vormen van hulpverlening kun nen maar moeizaam op gang komen want het geld ervoor ontbreekt veelal. Dat is jammer, want hulpverlening die niet kan worden voortgezet op het moment waarop er grote behoef an is verliest een deel van haar Bovendien: wat is zinnig dan te voorkomen dat iemand opnieuw in een crisis raakt? De samenleving en hijzelf zijn daarmee beide geholpen. Van de 100 reclassenten plegen ongeveer 40 weer een nieuw misdrijf na een vorige veroordeling. Dat is niet zo verbazing wekkend, want „eens een dief, altijd een dief" gaat nog altijd op. De over heid loopt in dit opzicht voorop. Wie een veroordeling achter de rug heeft, komt bij haar zelden of nooit meer binnen. De overheid hoopt en ver wacht dat de werkgevers in het parti culiere bedrijfsleven zullen doen wat zij zelf nalaat. te werkgevers laten bij sollicitaties, ook als over gelijke capaciteiten niet valt te twisten, de voorkeur aan sollici tanten met een blanco strafregister. En zo komt dan langzaam maar zeker de herhaling weer in zicht. De meeste reclassenten vallen in de leeftijdsgroep van 18 tot 25 jaar. Ge duld is geen bijzonder kenmerk van de jeugd en wie een paar keer zijn neus heeft gestoten gooit het bijltje erbij neer en denkt: „gaat het niet zo, dan maar op de ouwe toer". Dat moge niet juist zijn, begrijpelijk is het wel. Uit stoting werkt als een boemerang: het keert zich tegen de samenleving die meent dat zij crimineel gedrag bestrijdt door de medemensen die zich afwij kend gedragen, uit te stoten. Wil deze vicieuze cirkel worden doorbroken, dan zal ook de samenleving haar steen- .tje daartoe moeten bijdragen.. Uw oplossing van deze puzzel zien wij uilsluitend per briefkaart, tegemoet aan „Met andere woorden" postbus 5204 te Rotterdam. De oplossing moet uiterlijk 17 sept, in ons bezit zijn. De prijswinnaars wor den dan bekendgemaakt in de krant van donderdag 19 september. Rondom de genummerde vakjes moe ten woorden van vier letters worden ingevuld. De eerste letter van de eerste acht woorden komt precies boven het nummer, alle andere woorden begin- op willekeurige plaatsen, maar ze draaien allemaal in dezelfde richting rond de nummers: die van de wijzers van de klok. Bij juiste oplossing van de gehele opgave leest men in het dia gram, van links naar rechts, de namen van zes vruchten van acht letters. Als oplossing moeten alleen deze zes namen, UITSLUITEND PER BRIEF KAART, worden ingezonden. 1 zode; 2 vergeefs; 3 gevaar; 4 Itali aanse rivier; 5 vrucht; 6 edelknaap; 7 gade; 8 vreemde munt; 9 deel van hoofd; 10 emmer; 11 bloem; 12 vis; 13 salaris; 14 bekken; 15 Indische ascetische mystiek; 16 bijbels vaar tuig; 17 spoel; 18 koraaleiland; 19 heilige; 20 op voorwaarde dat; 21 oorlogsgod; 22 inwendig orgaan; 23 hooimaand; 24 tweegevecht; 25 kwaad; 26 klank; 27 ontkenning; 28 grondsoort; 29 oningewijde; 30 roofdier; 31 uitkijk: 32 reinigings middel; 33 deel van werk>voord; 34 soort examen; 35 grondsoort; 36 achten; 37 bedehuis; 38 boom; 39 verdriet; 40 beroep; 41 Nederl. ri vier; 42 schrijfwijze; 43 manspersoon; 4-! deel van Brabant en Limburg; 45 prul. 46 nuk; 4 7 grondsoort; 48 vrouwspersoon: 49 opgekropte haat: ïr' graansoort; 51 knevel of hars; balspel; 53 zangclub; 54 stop op fles; 55 oevergewas; 56 faam; 57 ge bladerte; 58 pauselijke rechtbank; 59 tweetal; 60 log; 61 vaartuig; 62 verval len huis; 63 wijnsoort; 64 deel van arm; 65 fout; 66 insekt; 67 paradijs- figuur; 68 korf; 69 bezinksel; 70 kleine plaats; 71 beroep of japon; 72 soort parvenu; 73 oude naam van Thailand; 74 vis; 75 hoender; 76 erkentelijkheid 77 treffend; 78 schriel; 79 gewicht merken; 80 middag.

De Havenloods | 1975 | | pagina 3