IN LIMBURG WORDT EEN NEUWE MJN ONTGONICN 79?° CErunott WESIMNDIfl Goaf voorbeeld van industriële archeologie NU 114.75 MASSIEF EIKEN MEUBELEN termeulen termeulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1975 36-575 Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker dan heeft u voor gewone prijzen wel heel wat anders in uw huis. Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. Kon. Wilhelminahaven NZ 27 VLAARDINGEN telefooninstallatie Het Mijnmuseum in Kerkrade De heer E. Cavelli, die reeds in 1917 zijn modelmijn ter bezichtiging stelde. ger, een bekend pleitbezorger voor deze nieuwe tak van monumentenzorg, heeft onlangs in het blael „Essobron" veel lof toegezwaaid aan de plannen en hun uitwerking tot op heden. Een industrieel nuseum als dat in Val kenburg behoort nog tot de uitzonde ringen - in ons land bestaat er nog geen van dit kaliber terwijl de be langstelling voor oude technieken zich vanuit Engeland in snel tempo over Europa verspreidt. In hun door een su perieure technologie beheerste samen leving ontdekken steeds meer mensen de schoonheid van oude constructies. Wat vroeger als een wonder van tech niek werd beschouwd, wekt nu verte dering. Wensdroom Er zijn in Limburg stemmen opgegaan, om één van de bestaande mijnen in tact te laten en die als 's werelds volmaakste actie-museum voor be zichtiging open te stellen. Dit bleef een wensdroom. De exploitatie van een mijn als middel tot aanschouwelijk onderwijs is technisch onmogelijk, tenzij over een budget van vele miljoe nen beschikt zou kunnen worden. r~-N Nieuw model Jaar pendule Op batterij, elektronisch geregeld Massief koperen uitvoering. Onbreekbare stolp. Schriftelijke garantie. vantTMO Binnenweg 45 - Rotterdam Telefoon (010) 11 6615 Koopavonden geopend De staatsmijn Maurits bijvoorbeeld omvatte vijf verdiepingen, elk met een oppervlakte zo groot als Amsterdam en de gangenstelsels hadden een lengte van vele honderden kilometers. In de Emma werkten tienduizend mensen. Dermate gigantische werksteden, zich uitstrekkend tot bijna negenhonderd meter onder het aardoppervlak zullen dus nooit aan het grote publiek ge toond kunnen worden. In de Belgi sche Kempen is het voor toeristen mo gelijk, om een functionerende mijn te bezoeken, maar dit verschaft slechts een uiterst vluchtige indruk van het ondergrondse bedrijf. De thans in Limburg gekozen oplos sing zal voorkomen, dat van de mijn bouw geen enkele heugenis overblijft. Niet alleen de wetenschap maar ook onze overheid hecht daar belang aan. Er zijn reeds startsubsidies verstrekt en de beraadslagingen over verdere bijdra gen van rijk en provincie worden voortgezet. Er is al een minister op be zoek geweest om poolshoogte te ne- Twee tongen De Valkenburgse steenkolenmijn is dus allesbehalve een puur toeristische at tractie, zo blijkt ook uit het feit dat de heer J.H. Rademaker namens het Staatstoezicht op de Mijnen nauw bij bouw en inrichting is betrokken. Ter zake kundige mijningenieurs geven ad viezen. In de mijn waar slechts het zwarte goud ontbreekt - op de transportban den fungeren zwartgemaakte brokken mergel als steenkool - is de heer Hu- bert Haenen mijn leidsman. Hij spreekt met twee tongen. Terwijl hij me attent maakt op allerlei facetten van de steen- kolenwinning drukken andere bezoe kers op de knoppen, die een automa tisch voorlichtingsapparaat in werking stellen. Ook deze banden zijn inge sproken door journalist Haenen, die voor de stichting alle public-relations- werkzaamheden verricht. Uit de microfoons klinken bovendien alle geluiden, die vroeger hét werk in de mijnen begeleidden. Als ik bij de schietpost sta, waar de patronen met explosieven in het gesteente zijn aange bracht, klinkt terstond het daverende geluid van de ontploffing, als had de schietmeester daartoe het sein gegeven. Ook weergalmen telkens de „slagen", het metalen geluid waarvan men zich bediende om volgens een vast telegra fisch patroon boodschappen aan elkaar door te geven. Ook hoor ik kolentrein- tjes voorbij denderen en boren in de steenkoollaag wroeten. Illusie Zelfs de mijnwerkers ontbreken niet. Minder dan vroeger hebben zij hier de altijddurende bijstand van hun patro nes Sinte Barbera nodig, om hen te be schermen tegen het risico van kruip- knieën en stoflongen. Ongeveer een dozijn van hen werken met tussenpo zen aan verdere uitbreiding van het complex. Een man als opzichter Mat Greven verheugt zich er reeds op, straks te kunnen beginnen aan een nieuwe gang van meer dan honderd meter lengte. Hier wordt de illusie van het ondergrondse werk nog enige tijd in stand gehouden. Dolend door de mergelgangen ontmoet ik ook enkele kompels in werkcos- tuum, die met de mijnlamp op het hoofd demonstratiepanelen bedienen. Zij halen stoute stukjes uit, als het ont steken van door perslucht schijnwer pers met ingebouwde dynamo, laten de ontluchtingssystemen functioneren en draaien eens een keer aan de zwaar kaliber telefoons. Op eigen houtje Ik waan mij - terecht volgens deskun digen - op een diepte van honderden meters onder de grond. Alles is zoveel mogelijk met de ondergrondse wer kelijkheid in overeenstemming ge bracht. De schuin afdalende pseudo— Tweepersoons-mijnfiets Valkenburg, waar zo veel grotten onder de heuvels schuilgaan en waar ook het Nationale Mijnmuseum is gevestigd Kolenlaag pijler in het mergel van de Valkenburgse groeve ten. Twee musea bezweren om strijd de vergankelijkheid. Souvenir Vorig jaar is definitief een einde gekomen aan het delven van steen kool in de provincie Limburg. Alle mijnen zijn gesloten en hier en daar wordt nog gewerkt aan de ontmanteling van bovengrondse in stallaties. Terwijl in bronsgroen eikehout het nachtegaaltje als van ouds blijft zingen, tracht het gewest zich met deze drastische ingreep te verzoenen. Het is tenslotte nog maar vijftien jaar geleden, dat zeker 50.000 men sen hun brood in de mijnen verdienden. Het verdwijnen van deze ou de monocultuur leidde tot veel ontwrichting in de gezinnen, want mét name de oudere generatie wist zich bovengronds moeilijk aan te passen. De laatste maanden wordt meer dan ooit over de mijnbouw van wel eer gesproken, nu veel oud-kompels een heimweereis maken naar het stadje Valkenburg. Daar is aan het teloorgaan van hun herinneringen op verrassende wijze een halt toegeroepen. Zo kom ik ondergronds op het spoor van een diesel locomotief je, dat me met de ogen van twee schijnwerpers aan kijkt. Tien van deze in Limburg werk loos geworden locs werden voor f 100.000,- per stuk naar Ghana ver kocht, de elfde kon als geschenk aan de collectie in Valkenburg worden toe gevoegd. Dure wandondersteuningen, complete ondergrondse treinen, kost bare robots voor de mechanische win ning van steenkool, schudgoten, tele fooninstallaties en tal van andere schenkingen, staan al opgesteld en vele zullen er nog aan toegevoegd worden. Wat hier gebeurt past uitstekend in het huidige streven, om de industriële archeologie grotere kansen op ont plooiing te geven. Professor Dirkzwa- Toch is de situering in Rolduc-nog al tijd een omstreden zaak. Wie het on derste uit de kan wil halen door bei de musea te bezoeken, moet zich de overbrugging van een flinke afstand getroosten. Dit wordt door velen erva ren als een ongelukkig facet van het mijnen-revival. Velen pleiten voor een overplaatsing van de expositie in Rol- duc naar Valkenburg, waar dicht bij de mijn bouwgrond voorhanden is. Ik vond de afgelegen Abdij slechts na veel turen op de kaart en het (naar later bleek onnodige) passeren van de Nederlands-Duitse grens. Wat ik aan trof was een echt museum, met veel vitrines, grafieken en schematische voorstellingen, meer op wetenschappe lijke leest geschoeid maar toch ook voorzien van merkwaardige beelden uit het verleden. Foto's van blinde paar den in hun ondergrondse stallen, de kanarie in zijn kooi die vroeger mee naar beneden werd genomen als mijn- gasdetector. Viel de vogel dood van zijn stokje of kwam hij er af met een bezwijming, dan maakten de kompels dat zij wegkwamen. VOOR In Hubert Haenen's restaurant „De Fransche Molen", bij een gigantisch rad dat door de Geul bedachtzaam in beweging wordt gezet, zit ik op het terras om de balans op te maken. De steenkolenlagen hebben 270 miljoen jaren nodig gehad om de zonne-ener- gie om te zetten in hanteerbare brand stof. Nu het vergaren van deze brok ken geen zin meer heeft sluit Lim burg op dit tijdsgewricht aan, met een poging om de tijd nog even stil te zet- voltooiing van wat nu reeds ons Natio nale Mijnmuseum wordt genoemd. Enig scepticisme past de vreemdeling, als hij in het dopr toeristen over stroomde stadje aan de Geul (ander half miljoen overnachtingen per jaar) naar nieuwe attracties wordt verwe zen. Het wemelt er al van de grotten en spelonken. In catacomben kunnen schuiltechnieken van de eerste christe nen worden bestudeerd en als luchti ger genre presenteren zich holen, waar in fantomen de bezoekers tegen beta ling schrik aanjagen. Uniek De steenkolenmijn echter onttrekt zich, als cultuurhistorisch monument, met een zekere waardigheid aan de trits van vermakelijkheden. Wat hier tot stand komt, mag vooralsnog uniek in Europa worden genoemd. Nergens elders is men er tot op heden in ge slaagd, een ondergrondse kolenwinning op dermate wetenschappelijke wijze te reconstrueren. Ik krijg de indruk, dat terstond een aanvang genomen kan worden met de produktie, als vol doende steenkool voorhanden zou Er is in Valkenburg echter nooit een gram van deze brandstof aan de opper vlakte gebracht. De winning voltrok zich op flinke afstand van het stadje, dat huisvesting bood aan slechts een klein aantal mijnwerkers. Vandaar waarschijnlijk, dat de mijndirecties het aanvankelijk als een dwaasheid be schouwden, om dit gebied te kiezen als locatie voor een Europese primeur. Herzien Zodra de eerste experimenten achter de rug waren, hebben zij deze mening herzien. Hoewel een steenkolenmijn slechts in het Carboon kan functione ren boden de mergelformaties een ide ale mogelijkheid om galerijen, pijlers en schachten aanschouwelijk voor te stellen. Dit gesteente laat zich gemak kelijk doorboren of als kaas in hompen snijden. Na schoorvoetend met de plannen te hebben ingestemd werden de mijndi recties zo enthousiast, dat zij al hun kennis en macht aanwendden om de plannen te doen slagen. Een aantal van hen nam zitting in het bestuur van de Stichting Mijnmuseum en er werd voor een waarde van vele miljoenen aan werktuigen, installaties en spporweg- tracties voor de inrichting beschikbaar gesteld. Toen de Limburgse kolen nog volop naar boven werden gehaald, was in de ze groeve reeds de modelsteenkolen mijn van Emile Cavelli gevestigd. Wij len deze Valkenburger stak een deel van zijn fortuin in de bezienswaardig heid, gedreven door een idealistische toewijding aan het zwarte goud. Toen dit in de Eerste Wereldoorlog zo schaars was geworden dat zich een energiecrisis aankondigde, opende hij zijn museum, annex uitstalling van fos sielen, zoals de 1.75 meter lange mo- nosauristand. Ingang steenkolenmijn Valkenburg Na jarenlang een trekpleister te zijn geweest begon de attractie te veroude ren. Veel van het tentoongestelde is nu opgenomen in het Nationale Mijn museum en verhoogt de waarde daar van, omdat de Cavelli's nogal wat cu riositeiten hadden verzameld uit het mijnwerkersleven van weleer. Aldus geeft het geheel nu een indruk van zo wel de oude winningstechnieken als de hypermoderne methoden, waarvan de ingenieurs zich later bedienden. Eens zullen beide facetten samensmel ten en getuigen van een permanente, industriële revolutie. Intussen beleven de oud-mijnwerkers hier voorlopig nog hun terugkeer tot een werkterrein, dat voorgoed scheen afgesloten. Als zij met vrouw en kinderen door de groe ve dwalen duurt het niet lang of de mond loopt over waar het hart vol van is. „Zij zijn de ideale gidsen", aldus Hubert Haenen, „omdat alles wat ze hier zien voor hen gaat leven". Bon Hoezeer de mijnen Limburg nog in hun ban hebben blijkt ook te Kerkrade Daar heeft dezelfde stichting in een der vleugels van de Abdij van Rolduc een museum in beheer, dat sinds de opening vorig jaar al zevenduizend be zoekers heeft getrokken. De vestigings plaats in een voormalige mijnstreek is een meer voor de hand liggende dan die in Valkenburg. Aan het riviertje de Worm werden reeds in de Middel eeuwen steenkolen gedolven en later hebben de monniken van deze Abdij zich bij de winning verdienstelijk ge maakt. Mooi berber tapijt van een oerdegelijke kwaliteit. Dit kamerbreed nylon tapijt is van een zeer bekend merk, 400 cm breed. Met schuimrubberrug. In een mooie gemêleerde berberkleur. Past bij zowat ieder interieur. Nu met bijna 30 gulden voordeel. Per meter van f 109,~ voor Dit tapijt wordt Aan de vele bezienswaardigheden heeft men in dit toeristencentrum een au thentieke steenkolenmijn toegevoegd. In een mergelgroeve aan de DaelHemer- weg voltrekt zich een proces van na bootsing en herschepping, dat door veel oudgedienden ervaren zal worden als een pleister op hun wonde. De oud mijnwerkers vinden hier alles terug wat vroeger tot hun arbeidsterrein heeft behoord. Persluchtlocomotieven staan weer op hun rails met batterijen cilin ders op de rug. Overal vertakken zich de gangen, uit de slurven van ventilato ren klinkt een jankend geluid en vier- persoons mijnfietsen houden hun gelei dingen startklaar bezet. Tegen betaling van f3,75 weet ik me toegang te verschaffen tot dit com plex, waar na de verzengende hitte van een zomerdag de constante tempera tuur van 11 graden voor afkoeling zorgt. Tienduizenden bezoekers zijn me hier reeds voorgegaan, sinds tij dens de paasdagen van 1975 de mijn voor bezichtiging is opengesteld. Apart en fleurig behang. steenkolenlagen (pijlers) zouden ter stond ontgonnen kunnen worden, als de mechanische schaaf in werking werd gesteld of een mijnwerker zijn boor ter hand nam. Zo ver kan dit educatieve schouwspel echter niet gaan, met het oog op prak tische bezwaren en het gevaar dat de bezoekers zouden kunnen lopen. Merkwaardigerwijze wordt hen wel toegestaan, op eigen houtje een wandeling door de mijn te maken, waarbij het ingeblikte geluid voor commentaar zorgt. Zij hebben in het zaaltje bij de ingang dan reeds de film gezien, die een indrukwekkend beeld geeft van een ondergronds bedrijf, kort voor de sluiting. Mensen die hun eigen leefklimaat als steriel en onpersoonlijk ervaren zetten koers naar Valkenburg om in steen- en afvoergalerijen terug te keren in de tijd. De stichting verwacht, naarmate de „ontginning" wordt voortgezet jaar lijks enkele honderdduizenden bezoe kers. De betrokkenheid van veel toe schouwers gaat zo ver, dat kort na de openstelling de toen nog echte steen kolen in bliksemtempo van de tran sportbanden verdwenen. Ze werden als souvenir mee naar huis genomen. Leo J. Leeuwis In het gebergte waar ooit de 120-mil- joen jaar oude onderkaak van een mo- nosauris is gevonden, herleeft in alle facetten de mijnbouwtechniek. Er zal nog jarenlang gewerkt worden aan de Kom dat zien op onze vernieuwde behang-afdeling. Dit behang met kleine, zacht getinte bloemetjes is bijzonder fraai en lichtecht. In de kleuren beige, groen en oranje. Nu per rol van 10 m lang en 53 cm breed Aft

De Havenloods | 1975 | | pagina 9