„Vaak bereik je iets zonder dat het tastbaar wordt" UNIEKE VERKOPING DOUANE GOEDEREN VEEL RELANGSTELLI VOOR „GOEIE FILMS" Janvaunderiiulstbehang. Super meubelshow VAN SLAAPKAMERS Nieuw raadslid Herman Posthoorn Mu l/in^r Activiteiten in Vredesweek Asma hersteld MUYSSCO -UITLATEN-i donderdag 18 september 1975 24e jaargang no. 71 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. editie p S Verschijnt op dinsdag en donderdag in ROTTER DAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAAR DINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE EN NIEU WERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERG SCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o. TOTALE OPLAAG 270.000 (13 edities) VLAARDINGEN Hoogstraat 122 010-352911 KRIMPEN A/D IJSSEL Veld en Beemd 25 01807 16899. SOMBER BEELD NATUURLIJK had niemand ver wacht dat de Koningin dinsdag een Troonrede vol juichtonen zou uitspreken en dat minister Duisen- berg met een optimistische Mil joenennota zou komen. De voor tekenen wezen erop dat deze be langrijke staatsstukken somber van inhoud zouden zijn. Maar toch zijn velen van ons geschrok ken van de economische werke lijkheid van vandaag en morgen zoals die op Prinsjesdag 1975 werd gepresenteerd. We staan er beroerd voor en het ziet er niet naar uit dat aan deze situatie spoe dig een eind komt. Vooral de prognose dat we volgend jaar op een werkloosheid van gemiddeld 240.000 zullen moeten rekenen is hard aangekomen omdat ze zo perspectiefloos Hjkt. De regering heeft het erg moeilijk met het vinden van oplossingen voor de kolossale problematiek waarmee ze geconfronteerd wordt. Vooral minister-president Den Uyl heeft daarvan geen ge heim gemaakt; hij is deze zomer erg somber teruggekomen van vakantie; hij had tijdens de grote internationale conferentie van Helsinki tal van collega's uit ande re landen gesproken die zich ern stig bezorgd maakten over de in ternationale economische situatie. Men moet zich goed realiseren dat de economische recessie een internationaal verschijnsel is; wat dat betreft staat een nationale re gering voor een bijna onmogelijke opgave; zij kan allerlei maatrege len nemen maar zonder interna tionale harmonisatie zijn deze maatregelen slechts lapmiddelen. Ons land is dat is bekend in hoge mate afhankelijk van de economiën van andere landen; geen wonder dat in een interna tionaal georiënteerd gebied als Rijnmond zo intens gekeken wordt naar wat er in het belang rijkste achterland, de Bondsrepu bliek Duitsland, gebeurt. We gaan in deze korte beschou wing niet in op onderdelen van de Miljoenennota, zoals de hoogte van de overheidsuitgave, de belas tingmaatregelen en de financiering van het reusachtige begrotings tekort; daarover zijn dezer dagen al heel wat verstandige en minder verstandige dingen gezegd. Wél willen we hier de ernst van de situatie beklemtonen. Wjj in het Rijnmondgebied ken nen nog niet de massale werkloos heid die in een aantal andere de len van ons land optreedt. Geluk kig! Maar dat wil niet zeggen dat we minder alert zouden mogen zijn. Overheid en bedrijfsleven zullen nauwkeurig de ontwik kelingen moeten volgen en tijdig alle mogelijke maatregelen moe ten nemen om, voor zover moge lijk, nog rampzaliger gevolgen van de recessie te voorkomen. Werkloosheid is iets verschrikke lijks; het is vanzelfsprekend dat zfj een spookbeeld vormt voor alleen die er al eens op een of an dere manier mee geconfronteerd zijn. Het moge zo zijn dat er heden ten dage betere voorzienin gen zijn dan bijvoorbeeld in de dertiger jaren, ten diepste wordt de realiteit van het werkloos-zijn er maar zeer ten dele door ver licht. Daarom zullen we als Neder landse volk de handen ineen moe ten slaan om voor de werkgelegen heid te vechten en op moeten houden met allerlei haarkloverijen en gedram. Wie Troonrede en Miljoenennota goed doorleest komt tot de con clusie dat er heel wat onzekerhe den zijn. Ook een bij uitstek be voegde instantie als het Centraal Planbureau waar veel bekwame economen werken weet het niet zo goed meer, zo blijkt uit de dinsdag gepubliceerde Makro-eco nomische verkenningen. Er zijn vage voortekenen dat het mogelijk in de loop van 1976 weer wat be ter zal gaan, maar zeker zijn we daar niet van. En de regering moge terecht opnieuw rond drie miljard gulden in onze economie pompen om de werkgelegenheid te verbete ren, we weten niet of het gewens te effect bereikt zal worden. Waar overheid en bedrijfsleven el kaar zullen kunnen bijstaan om enige verlichting in de moeilijke situatie te brengen zal dat moeten gebeuren. Dat dient niet alleen op nationaal niveau te geschieden, maar ook regionaal. In het Rijn mondgebied zal het uit moeten zijn met het elkaar-moeilijk-ma ken en zullen overheid (openbaar lichaam Rijnmond, gemeenten) en bedrijfsleven in intensief overleg alle onnodige problemen (bijv. langdurige procedures voor ver gunningen) snel uit de weg moe ten ruimen. Niet onkritisch jegens elkaar, maar evenmin antithetisch. Het is jammer dat de regering niet van zins is om wijziging aan te brengen in de toepassing van de selectieve investeringsregeling in het Rijnmondgebied. Zoals ge meld hield burgemeester A.A. van der Louw van Rotterdam daar voor vorige week een pleidooi. Het heffingstelsel blijft gehand haafd. Reden te meer om er als overheid en bedrijfsleven van het Rijnmondgebied bij het parlement op aan te dringen de huidige rege ling te wijzigen; de komende be handeling van de begroting van economische zaken in de Tweede Kamer biedt daartoe gelegenheid. We zullen in het Rijnmondgebied ook de ontwikkelingen in de bouw goed in de gaten moeten houden. Onder aanvoering van Rijnmondbestuurder Roozemond wordt weliswaar alles in het werk gesteld om knelpunten op het ge bied van dé woningbouw op te sporen en weg te nemen maar er zal, ook door de afzonderlijke ge meentebesturen, nóg meer moeten gebeuren om de bouwmarkt voor verder inzakken te behoeden. Al met al is er ook in ons gebied heel wat te doen om de econo mische situatie niet verder te verslechteren. De mogelijkheden zijn beperkt, vooral omdat de economische recessie een interna tionaal verschijnsel is. Maar laten we die beperkte mogelijkheden met kracht aanpakken! E.J.M 2500 m2 voordeelhallen Bankstellen Wandmeubels Eethoeken Bij ons tegen I de laagste prijzen grote kollektie degelijke kwaliteit. De Meubelaar-Bergschenhoek Bergweg noord 38 Tel.. 01892-5848. ZIE ELDERS IN DIT RLAD SCHIEDAM - Herman Posthoorn zal de door het vertrek van wet houder Bolmers vrijgekomen zetel in de Schiedamse Gemeenteraad bezetten. Hij is sinds 1968 lid van de Partij van de Arbeid en is te vens voorzitter van P.v.d.A. afdeling Schiedam geweest. Hij is in kontakt gekomen met de politiek, omdat hij van mening is dat je bewust mee moet doen aan wat er in de maatschappij gebeurt. De keuze voor de P.v.d.A. is voor hem eenvoudig geweest, omdat de grondbeginselen voör een groot gedeelte overeenstemmen met zijn gedachten. Herman Posthoorn is 31 jaar, getrouwd en in het dagelijks leven kas registertechnicus. „Het is inderdaad zo dat het woning- beleid vaak verzand in de administra tie. Wel zijn ze van plan om de wonin gen in te delen naar kwaliteitsklasse. Over wat ik er tot nu toe van gezien heb ben ik niet zo verrukt, maar ik ge loof dat het wel de oplossing is. Een van de punten is dat de huren op een vreemde manier tot stand zijn ge komen. Voor de oorlog was er een soort vrije markt. De huisbaas deed er bij de een een tientje af of hij gaf bij voorbeeld een paar rollen behang ca deau. De kwaliteit van de woningen had vaak geen relatie met de huur die men moest betalen. In de oorlog zijn de huren vastgezet en daarna heeft men de jaarlijkse verhogingen over deze bedragen berekend, zodat er wan verhoudingen zijn ontstaan". rechts college? „Het punt van gemeentepolitiek is dat hindert mij moet ik zeggen - dat er een beleid uitgestippeld wordt door een bepaald college en dat het volgende college zo'n beleid vrij snel overneemt en zich door argumenten en door zakelijke omstandigheden in een bepaalde richting laat duwen. Daarom moet je vaak zoeken naar het verschil tussen een links of rechts college. Al hoewel er in Schiedam toch duidelijk dingen aan te wijzen zijn waarvan je zegt dit hebben we aan een links col lege te danken. Ze willen in ieder ge val een aantal zaken uitvoeren, die je niet bij andere partijen zult vinden. Maar dat gaat, naar mijn smaak, in een nog veel te traag tempo". Wat zou je er aan kunnen doen om de erfenis van een vorig college minder zwaar te laten wegen? ..Daar is wejnig aan te doen, tenzij je natuurlijk erg hard in gaat grijpen". In welke commissies kom je te zitten? „In de commissie Ruimtelijke Orde ning en Algemene Bestuurlijke Zaken. Vooral met de commissie RO ben ik erg blij, omdat daar voor een groot ge deelte het huur- en' woningbeleid aan de orde komt, waar ik veel mee te ma ken heb gehad, toen ik in Schiedam als partij-ombudsman werkzaam ben ge weest". Met wat voor problemen 'kreeg je als ombudsman te maken? „In de praktijk hield het vooral in dat je, zeker in verband met die nieuwe huurverhogingen, je de mensen vertelt op welke gronden ze wel of niet kun nen weigeren. Het is namelijk zo dat veel mensen niet weten wat bijvoor beeld een fakultatieve huurverhoging is. Dat moet je de mensen uitleggen. Daarnaast hadden we toch ook veel met de afhandelingen van bepaalde zaken te maken, zoals mensen die ble ven weigeren en voor het gerecht moesten verschijnen" Vrije markt Wordt een bepaalde ontwikkeling vaak geremd door de zogenaamd ambte narij? ..Men pleegt met een zekere schroom over de ambtenarij te spreken. De poli ticus wil eigenlijk nooit botsen met de ambtenéar, of daar wordt een hoop op afgeschoven. Toch is dat vaak ten on rechte naar miin mening, ik geloof dat de ambtenaren flexibel genoeg zijn om met een bepaalde ontwikkeling mee te gaan. Het probleem ligt meer bij de econo mie en de financiering van de wonin gen. Als j'e een woning bouwt in Schie dam kost dat zeker twintig duizend gulden aan grondkosten. Dan heb je nog niets. Daarnaast blijkt dan, om wat voor reden dan ook, dat men niet in staat is om een woning te bouwen die onder de ton kost. Dan zeg ik: zo komen we er niet uit, als je aanneemt dat je één zevende van je salaris aan huur mag uitgeven. Casco-bouw Als ik het antwoord op dat probleem zonder meer op tafel zou kunnen leg gen, zou ik natuurlijk op de stoel van Schaefer komen te zitten. Maar ik ge loof dat een van de oplossingen wel zou zijn om in de richting van casco woningen te gaan denken. Men zou kale woningen, voor degenen die het willen, kunnen afleveren zodat men zelf de rest kan afbouwen". Wat vind je van kraakakties, zoals in de Herman Posthoorn Wat zou er moeten veranderen aan het woningbeleid, zodat huurverhogingen voor vaak verkrotte huizen niet meer kunnen plaatsvinden? dat krakers, terecht, aanduiden dat goede woningen te lang leeg blijven staan. Dat vind ik zinnig, want het is natuurlijk absurd dat er woningen in Schiedam leegstaan, terwjjl er zo'n drieduizend woningzoekenden zijn. Wat dat betreft ben ik het dus met de ze akties eens. Een andere zaak is, dat de gemeente bewust kiest om bepaal de woningen uit het woonbestand te nemen, omdat er andere plannen voor een bepaald gtbied zijn, waardoor deze woningen weg moeten. Dan vind ik het onjuist als men door middel van een kraakaktie de gemeente wil dwingen haar beleid te wijzigen. Wat de Hoog straat betreft geloof ik dat de gemeen te de woningen voorlopig best beschik baar kan stellen voor mensen die be reid zijn,met de voorwaarden van een korte opzeggingstermijn". Wat vind je van het verdwijnen van Bolmers uit het college? Is dat gewoon een praktische zaak 9 „Neen, dat is een fundamentele zaak. Het behoort zo te zijn, dat niet de wet houder het beleid bepaalt, maar de raad. Zoals bekend vond Bolmers dat niet de geëigende manier" Wordt het politieke werk op plaatselijk niveau op. een gegeven moment niet een bal waar je alleen maar achteraan loopt? „Wij zijn als hobbyisten in de politiek bezig, hoewel het niet slechts hob byisme is. Je wilt wel degelijk een stuk van de maatschappij naar je eigen in zicht veranderen. In de praktijk komt het er inderdaad op neer dat je er meer tijd aan besteedt dan aan je dagelijkse werk". Resultatenzijn op dit gebied moeilijk meetbaar, maar heb je het gevoel dat je werk enige vruchten heeft afgewor- „Ja, toch wel, maar het is.miniem, dat Maar het zou waarschijnlijk veel slech ter gaan als er niet zulke idealisten als jullie waren. „Waarschijnlijk wel. Er worden ook wel eens bepaalde ontwikkelingen te gen gehouden. Dan blijft er niets tast baars over, maar je hebt dan toch wat ROB VAN OLM Up VLAARDINGEN Morgenavond start de Stichting Rood Vlaardingen met de vertoning van de eerste „goeie film" in de zaal Harmonie aan de Schiedamse Weg. „Immorele Vertel lingen" van de Franse regisseur Wale- rian Borowczyk is een verfilming van vier verhalen, die ieder afzonder lijk in een andere eeuw spelen. Twee dingen hebben alle vier de verhalen gemeen: eem flinke dosis erotiek en authenticiteit. De bedoeling van Boro wczyk met „Contes Immoraux" was bepaalde vormen van liefde te laten zien door de eeuwen he^n. „Contes Immoraux" vormt onder de films die momenteel als „erotisch" worden geafficheerd een opvallende uitzondering. Borowczyk maakt ero tiek los uit de afhankelijkheid van een hypocriete moraal in de schaduw waar van ze als taboe mag bestaan. Zonder moralist te zijn lijkt hij, als een van de weinige cineasten van tegenwoordig begrepen te hebben dat erotiek minder te doen heeft met de sexuele daad zelf, maar alles met het gebeuren daar rondom. Vandaar het citaat van La Rochefoucauld aan het begin van de film„De liefde, hoe aangenaam zij ook is, behaagt nog meer door de manier waarop zij 'zich voordoet dan door zichzelf". Het is dankzij de verbeeldingskracht van Borowczyk dat Contes Immoraux niet de zoveelste film werd over -wat men in dit geval zou noemen- fellatio, masturbatie, lesbische liefde en incest. Zulk banaal naturalisme is hem vreemd: Van erotiek naar pornografie is maar een stap. Alles hangt af van de manier van kijken. Borowczyk ziet erotiek als een ritueel, een geheim spel met eigen regels en in zichzelf beslo ten. De moraal heeft daarop geen vat. Zijn obsessies zjjn ook hier: „De Vrouw" en „Zijn voorliefde voor din gen uit het verleden". Overigens is de belangstelling voor de „filmliga" van Rood Vlaardingen over weldigend. Volgens los Noordhuizen, één van de initiatiefnemers van de filmvoorstellingen, hebben al ca. 100 filmliefhebbers zich als donateur van de Stichting Rood Vlaardingen opge geven. (In verband met het verplichte besloten karakter zijn de films alleen voor donateurs toegankelijk). Morgenavond is er aan de zaal nog ge legenheid zich op te geven. „Contes Immoraux" begint om acht uur. Schiedam: broersvest 85, tel. 010 - 269702 donderdagavond koopavond- Rotterdam: mathenesserdijk 261a, tel. 010 - 37Ó947 vrijdagavond koopavond Splinternieuwe WASAUTOMATEN TE HUUR voor 5.25 h/week MEO B.V. Soetendaalseweg 12 Rotterdam Tel.: 248000. Rest aurant /O Onze koffie n tl t C is door Elseviers Magazine met de hoogste onderscheiding bekroond. l/V Restaurant-tearoom geopend Lijnbaan 87, Rotterdam tot 22.00 uur. Tel. (010) 11 7230. SCHIEDAM „Vrede en wat doe ik", dat is de titel van een boekje dat han delt over vredesactiviteiten in Neder land en waarin wordt uiteengezet hoe vele groepen in onze samenleving wil len werken aan het behoud van de vrede. Een groep mensen in Schiedam heeft zich de vraag „Vrede en wat doe ik" aangetrokken. Zij komen voort uit alle Kerken in Schiedam en vinden dat het Evangelie een duidelijke op dracht inhoudt om zich in te zetten voor de vrede. Zij kunnen dat niet al leen en willen proberen om samen met anderen te werken aan de vrede. Op korte termijn worden er een aantal activiteiten georganiseerd in het kader van de „Vredesweek 1975" welke valt in de periode 21 september tot en met 28 september. Het programma luidt als volgt Zondag 21 september om 19.00 uur: Vredesdienst in de „Ark" te Kethel/ Grocnoord. Voorganger: ds. P. Magré. Dinsdag 23 september om 20.00 uur: Lezing en discussie in de „Qpstan- dingskerk". Thema: Nieuwe Levens stijlen. Inleider: dr. H. Wiersinga. Donderdag 25 september om 20.00 uur: Lezing en discussie in de „Vier Molens", Burg. Honnerlage Gretelaan. Thema: Nieuwe Economische orde. In leider: drs. P.H.J.J. ter Hal. Zaterdag^7 september om 14.00 uur: Kindermiddag, met o.a. film, tekenen onder leiding van H. Wiegman („Proos- tje"), prijsuitreiking opstelwedstrijd. Toegang f 0,50 per kind. MAASSLUIS Eeike Asma is weer zover hersteld van zijn ziekte, dat hij zaterdagavond a.s. het orgel van de Grote Kerk in Maassluis kan bespelen. Asma speelt een selectie uit de vele verzoeknummers die zijn aangevraagd. Op het programma staan o.a. werken van Bach, Testing en de Suite Cathe dral van Gordon Young. Verder wer ken van Dupré, Cesar Franck en enke le bewerkingen van Asma zelf. Dit con cert van verzoeknummers is voor dit jaar het^ laatste concert op het orgel van de Grote Kerk. Maandag a.s. wordt een begin gemaakt met de restauratie van de kerk. De grootste klus is het op knappen van de kerkmuren. Er worden preventieve maatregelen genomen om het orgel tegen inwerking van puinstof en vocht te vrijwaren. Het concert begint om 20.15 uur. De kerk is vanaf 19.15 uuz geopend. HAARIMPORT BROERSVELD. 169 SCHIEDAM Telefoon 26.82.89 tegenover onze dameskapsalon. we hebben toch iets geleerd van die oliecrisis: isoleren. Dat betekent immers kostbare energie besparen. Ook in uw huis. Wij adviseren u graag over polys- tyreenplaten. glaswoldekens, voorzetramen enz. Showroom geopend van 9 tot 17.00 uur, 's zaterdags van 9 tot 12,30 uur. Aelbrechtskade 146-147 Rotterdam-West Telefoon 7712 88 (6 lijnen). open haarden sanitair plavuizen bouwmaterialen Alphagroep SERVICE IN 30 MINUTEN BANKSTELLEN met 5 jaar garantie op binnenwerk DRALON v a 505 RIBCORD via! 795!— 1-2 en 3-zits v.a. 995.- EIKEN RUNDLEDE1-1 3-en 2-i Toonzalen geopend dinsdag t/m zater dag van 10-17 uur, vrijdags koopavond tot 21 uur, Bleiswijk. Hoefweg 129 Rotterdam, Industriegebouw, Oostzee dijk 234. tientallen F soorten plavuizen i vanaf ff 21 .-per m2 Dok sfeervolle keramische tegels voor vele jaren woon plezier. Kom kijken, óók naar onze decoratieve badkamer tegels met dessins, recht streeks uit Italië (exclusief). Ook geschikt voor toilet, hal e.d- Grote keuze (600), vakkundig advies en lage prijs. muys& roggeband Isjml Gustoweg 41-47 Rotterdam voor informatie 010-264955 Boutique Pour Hommes POO-POO Hoogst r. 60/ Schiedam Het nieuwste meubejgebied in tientallen van de 250 stands opfemina u weet niet wat uziet 3 t/m zo. 12 okt. - ahoy' - rotterdam

De Havenloods | 1975 | | pagina 1