IWMBGROff TEGEN BEZUIUGMGEN OP COUECTKVE VOORIIBHIGEN 49T5 7P5 Treffen als een pijl R0LLERBALL: EEN LUGUBER TOEKOMSTBEELD termeulen nu 198.-- Erunott termeulen termeulen Eind september filmweek in Arnhem termeulen Nieuws voor't najaar van de .meubelstad-omroeper! DE HAVENLOODS-DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1975 38-570 Wees er zuinig op uw dia's zijn het zeker waard. Universeel diamagazijn voor het probleemloos opbergen en pro- jekteren van uw dierbare dia's. Geschikt voor vele merken dia- projektoren. De magazijnen (2x35 dia's en 2x50 dia's) bergt u veilig weg in handige kunststof stapeldozen. Nu extra voordelig 2x36 dia's 2x50 dia's f 6,95 Handige diasnijder slechts f 9,75 Speciale aanbieding grote zaanlander 63 cm lang. Fraaie noten houten uitvoering, 8-daags lopendsolide uurwerk met slagwerk, volledige garantie. van 285.-- BINNENWEG 45 - ROTTERDAM TELEFOON 11.66.15 Koopavonden geopend 'n stoer jongens-jack moet lekker warm, hartstikke stevig en natuurlijk modern zijn. Dit jack sluit met rits en knopen met lussen. Heeft wel 4 zakken en nog een extra zakje met rits op de mouw. Het jack heeft 'n nylon-step voering, de capuchon is met warm kunstbont gevoerd. In bleu denim (100% katoen) en de maten 116 t/m 164. Nu van f 79,50 voor I ZATERDAG DEMONSTRATIE IN DEN HAAG Vele organisaties en instellingen in Nederland maken zich ernstig zorgen over de door de regering deze week afgekondigde bezuinin- gen. Zij vormden samen een Initiatiefgroep die zaterdag met een spe ciale trein naar Den Haag vertrekt om daar te demonstreren tegen de op handen zijnde maatregelen. In onderstaande nota zetten zij uiteen waarom zij deze bezuinigingen onverantwoord achten en dat deze h.i. niet noodzakelijk zijn. 'Afgelopen dinsdag was het Prinsjesdag, de dag waarop de begroting voor het vol gend jaar bekend werd gemaakt. Erg hoopvol was het allemaal niet: de regering vindt het nodig op een aantal collectieve voorzieningen (zoals gezondheidszorg, onderwijs en yvelzijnswerk) te bezuinigen. De gevolgen hiervan zijn ernstig, want voor al deze voorzieningen was ook zonder bezuinigingen al veel geld tekort. Onderwijs ledereen herinnert zich nog wel 0'71, een demonstratie in 1971 voor beter onderwijs'. In Utrecht kwamen toen maar liefst 40.000 mensen bijeen om het aftreden van CHU-minister Van Veen te eisen (dezelfde die nu voor zitter van de werkgevers is). Mede door deze massale demonstratie kwam de regering - Den Uyl aan de macht. Het door Den Uyl beloofde Keerpunt is nooit gekomen, in ieder geval niet in het onderwijs. Nog steeds zijn er veel te grote, klassen en is er gebrek aan nieuwe leermiddelen bij het kleuter en basisonderwijs. Met name in de oude wijken moeten de scholen veel meer onderwijzers kunnen krijgen om beter onderwijs te kunnen geven. Dit geldt ook voor het lager beroepsonder wijs, waar de onderwijzers niet eens voldoende mogelijkheden hebben om hun vak bij te houden. Bij het hoger onderwijs zijn de studentenstops en wachtlijsten maar al te bekend (en be rucht!). Terwijl er in de grote steden nog steeds te weinig huisartsen en tandartsen zijn werden dit jaar 2000 jonge mensen, die arts wilden worden niet tot de studie toegelaten. Gezondheidszorg Huisartsen die in een gezondheidscen trum willen werken om hun patiënten beter te kunnen helpen krijgen onvol doende steun. Zo werd bijvoorbeeld aan de Brielselaan een gezondheids centrum weer opgeheven omdat er niet genoeg geld beschikbaar werd ge steld. En met de wijkverpleging en de gezinszorg is het ook al niet best: over al is veel te weinig personeel, zodat zieke en hulpbehoevende mensen thuis niet genoeg hulp kunnen krijgen. Tegelijkertijd wil staatssecretaris Hen driks dat er ziekenhuizen verdwijnen, omdat die te duur zijn. Het gevolg is duidelijk: er worden minder mensen in ziekenhuizen opgenomen, omdat er minder bedden vrij zijn, dus blijven er meer zieke mensen thuis liggen, zodat huisartsen en wijkverpleegsters weer meer werk te doen krijgen, terwijl deze al overbelast zijn! In plaats van al deze problemen snel op te lossen, wil de re gering de zorg voor onze gezondheid steeds meer beperken. Welzijn/cultuur In het voorjaar is grote onrust ontstaan bij de club- en buurthuizen. Plotseling ging staatssecretaris Meyer toen 5 rrfil- joen gulden bezuinigen, waardoor 'de clubhuizen veel minder kunnen doen. Dus: minder clubs, grotere groepen. minder materiaal en ga zo maar door. Er is ook veel te weinig opvang van peuters en kleuters. Crèches en peuter speelzalen zijn er veel te weinig en zijn vaak onbetaalbaar ook. Kortom: net als in het onderwijs en net als in de ge zondheidszorg zijn er veel problemen waarvoor dë regering geen aandacht heeft. De regering bezuinigt, terwijl er juist meer geld nodig is voor al deze voorzieningen. Ook in de cultuur-sector verslechtert c, PEgSONttLSTOP ZfEKlUHuiztV. \WVV de situatie zienderogen: het Geweste lijk Orkest van Zuid-Holland is in moeilijkheden door geldgebrek; in Rotterdam is er niet genoeg geld voor een vast toneelgezelschap; de lesgel den van de muziekschool gaan om hoog; er zal weer entree-geld worden geheven voor de musea; er is te weinig geld om genoeg nieuwe boeken te kun nen kopen voor de bibliotheek, enz. Belastingen In het komende jaar zal de bevolking voor veel hogere lasten komen te staan. De Gemeente Rotterdam heeft al verhogingen aangekondigd van alle tarieven en belastingen: van electrici- teit, van water, van de onroerend goed-belasting. Deze onroerend goed- belasting is in de plaats van de perso nele belasting gekomen, maar komt voor de gewone huurders en voor klei ne zelfstandigen erg onvoordelig uit vergeleken met de personele belasting. De gemeente is eigenlijk wel gedwon gen al deze tarieven omhoog, te drij ven omdat de regering veel te weinig 'k Las ergens een merkwaardig getuigenis van dr. Buskes. Hij was overspannen. Ver weg. Als zijn vrouw naast zijn bed zat, dacht hij: ze is het niet. Als ze tegen hem zei: God is je nabij, dacht hij: Hij is het niet. Verlatenheid, eenzaamheid, angst. Het was in december. Het Leger des Heils stuurde een kerstgroet rond: een bij beltekst met een gironummer. Het mocht wat. Buskes zag het niet meer. Zijn vrouw wist het ook niet meer. In haar wanhoop zette zij die tekst naast zijn bed op het nachtkastje. Weer een slapeloze nacht. Hij was bang in het donker. Hij deed een lampje aan. Toen zag hij die tekst: ,,U wordt door Mij niet vergeten Met een gironummer van het Leger des Heils. Maar hij zag alleen de tekst. Een woord van heil. De vonk sloeg over. Hij hoorde in die tekst Gods stem. Hij had Jesaja al vaak gelezen. Maar dit woord had hem nooit getroffen. Hij greep naar zijn bijbeltje. Het stond er: Jesaja 44:12. En hij las verder: „Keer weer tot Mij, want Ik heb u verlost". En hij zag het weer helemaal zitten, zoals wij tegenwoordig zeggen. Want hij zag God weer. Het is lang geleden, dat in Christelijke gezinnen bijbelteksten aan de muren hingen. Ze zijn vaak eerst naar de logeerkamer getransporteerd, omdat men ze zo niet wilde weggooien. Dal leek zo oneerbiedig. En misschien waren er oude herinneringen aan verbonden. Maar ze werden dan toch afgevoerd. Wij hebben geen teksten meer in huis. Ja toch, in de hal, van smeedijzer uit Pennsylvanië in Amerika: Bless this house, o Lord we pray Make it safe by night and day. Zegen dit huis, o Heer Maak het veilig, bij nacht en dag. Ik kom er dagelijks veel keren langs. Maar ik kijk er alleen naar, als een gast zegt: ,,Hé, wat mooi!" En dan kan het je echt nieuw treffen. Treffen als een pijl van Gods liefde, die opeens een pantser doorboort. Een vuurpijl, die plotse ling een stuk nacht-hemel verlicht. De Bijbel heeft voor zo'n ervaring een merkwaardige uitdrukking: Gods woord geschiedt. Dat betekent niet: het komt uit. Maar: het schiet erin. Dr. K. J. Kraan. geld geeft aan de gemeenten. De ge meenten gaan dan meer geld vragen van de inwoners van die gemeente (verhoging van belastingen, electri- citeit, water en dergelijke) en gaan minder geld uitgeven (minder geld voor musea bijvoorbeeld, waardoor de entree-gelden weer omhoog gaan). Te genover al deze verhogingen staan geen betere voorzieningen, maar juist min der! Juist terwijl de bevolking nu goe de voorzieningen nodig heeft in deze tijd van werkloosheid en andere be dreigingen van het welzijn en de ge zondheid, A f II wel geld voor bewapening In Rotterdam is evenal,s in veel andere plaatsen in Nederland een comité op gericht om de bevolking op te roepen voor een grote demonstratie tegen deze verslechteringen op zaterdag 20 september in Den Haag. Dit comité stelt dat er wel degelijk genoeg geld is voor verbeteringen in het onderwijs, de gezondheidszorg, het welzijnswerk en dergelijke. Daarbij wijst zij op de min stens 2,5 miljard gulden die worden uitgegeven voor nieuwe straaljagers. De bewapeningsuitgaven leggen een zware financiële druk op de bevolking en houden tevens grote gevaren in voor vrede en veiligheid. Veel steun Vele organisaties en instellingen heb ben zich achter het initiatief voor de demonstratie gesteld. Daarbij zijn on der andere: het bestuur van de Deelge meente Oost (Ommoord, Alexander- polder en Kralingse Veer), het wijkor- gaan Cool, de aktiegroepen Middel land en Nieuwe Westen, de Algemene Rotterdamse Studentenbond (ARSB), het Algemeen Nederlands Jeugdver- bond (ANJV), hét Landelijk Aktie- komitee Gezondheidszorg (LAK), het Anti-CRM-Bezuinigingsfront (ACB), het Landelijk Overleg van Eerstelijns werkers (LOVEL), verschillende afde lingen en secties van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP), de groepsraad, onderwijs van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA), verschillende ABVA-afdelin- gen, enzovoort. Speciale trein Zaterdag a.s. rijdt er een speciale anti- bezu in igings-expresse van Dordrecht naar Den Haag en terug. Deze trein vertrekt om ongeveer 11.15 uur uit Rotterdam CS en stopt ook in Schie- dam-Rotterdam-West. Kaarten voor deze trein kosten 5 gulden en zijn ook geldig vanaf Hoek van Holland, Vlaar dingen en Maassluis. Deze kaarten zijn verkrijgbaar op het perron en op de volgende adressen Tony Hak, Adrien Mildersstraat 60c, tel. 36.10.00, tst. 4108 (werk). Joost Haenen, Mathenesserlaan 444a, tel. 76.95.59. Adri de Vos, Atjehstraat 57b. Gerrit v.d. Windt, Loofdakstraat 36, tel. 24.16.83. Fred Prins, Josephstraat 88b, tel. 76.43.73 (werk). Anne Stolk, 's Gravendijkwal 38a, tel. 36.44.07. Henk Schilperoort, Slachthuisstraat 27b, tel. 14.09.95 en: Vormingscentrum de Wissel, Grote Visserijstraat 80. Gezondheidscentrum Randweg, Rand weg 79, (tussen 9 en 12, en tussen 3 en 5 uur)". ONS ZIEKENHUIS Spangesekade 156-191 Rotterdam, tel. 76.30.77 De film Rollerball is gebaseerd op de science fiction roman Rollerball Mur ders van William Harrison. Het is de zoveelste blik in de 21e eeuw (om precies te zijn 2018), waarin iedereen het materieel goed, zelfs luxueus heeft. Er is een wereldregering, verdeeld in zes corporaties, die alles piekfijn regelen, zodat er steeds vrede heerst. Men gaat er echter van uit, dat de mensen het oorlogsgeweld missen. Dat lijkt me discutabel, daar men toch meestal in de oorlog gestuurd wordt „voor z'n nummer" of om het geld (gehoopt hebbende dat de oorlog verstek liet gaan), en niet voor zijn plezier. Om de kijkers dan toch een pretje te gunnen is het spel rollerball uitgevonden, dat zo gevaarlijk is, dat er bij elke match zwaar gewonden en doden vallen, hetgeen maar al te uitvoerig op het doek getoond wordt. Daar er geen vervoers- en communica- Rechtskundig Advic M. NOOMEN mbachtsstr. 117a. Doe hem een plezier en geef 'm zo'n leuke flanellen heren pyjama. Van het merk "Sergas Noblesse" (100%katoen). Behaaglijk warm flanel, koesterend zacht. In de maten 48 t/m 56 en 'n fraai klassiek dessin. Keus uit de kleuren bleu en beige. Nu SERGAS noblesse tieproblemen bestaan, kan het spel elke week internationaal gespeeld en overal tegelijk op de wereld-t.v. gezien worden. De spelers bewegen zich op rolschaat sen achter gangmakende motorfietsen in een ronde piste met hellende wan den, met de gewondendienst veelbelo vend in het midden. Er moet een meta len bal in een holte in de wand ge werkt worden. Voornaamste handeling daarbij is het elkaar beentje lichten en onder de motorfietsen gooien. Daar voor wordt als wassen neus wel een straf van 3 minuten niet meespelen ge geven, maar zelfs deze regel wordt in de beslissende match Houston/Tokyo overboord gegooid In principe is de maatschappij niet veranderd, want er is een leidersklasse die het geheel voor het zeggen heeft en de burgers hebben maar als een massa te gehoorzamen. Zoals het meestal in zulke romans gaat: Er is iemand die zijn individualiteit niet prijs wil geven, zoals Dr. Zhivago zijn liefde en gedich ten wilde behouden (inaar dat was Bo ns Pasternak ECHT) en zoals er in Huxley's Brave New World een jonge vrouw was, die zelf een baby kreeg en niet uit de broedmachine en zoals Waldemars Bonsels' honingbij Maya haar eigen liedje wilde zoemen. In dit geval is het Rollerkampioen Jonathan E die men beveelt zich uit de strijd terug te trekken. Een leider heeft hem zijn vrouw Ella al afgenomen, wel een bewijs dat er geen evolutie naar een een heilstaat heeft plaatsgevonden, al gaan zwart en blank wat gemoedelijker met elkaar om. Jonathan wordt niet onthuld, waarom hij geschorst wordt. „Ze zij bang van je", vertelt hem een vertrouwensman. Hij gaat echter tegen Tokyo spelen, omdat hij zijn team niet in de steek wil laten en vooral ook niet zijn vriend en onder-aanvoerder Moon- pie, al is die dan ook een blaaskaak. Hij sleept nog een soort Phyrrus-over- winning in de slotmatch in de wacht, al zijn er dan nauwelijks nog overleven den. Toekomstromanciers hebben meestal geen voorstellingsvermogen genoeg om de mensen in die totaal omgeturnde maatschappij zich nu eens anders te laten kleden en kappen. Op een gala voorstelling verschijnen de heren in 1975-smokings en -haardracht. En is het natie- eh stedenchauvinisme niet al te onwaarschijnlijk? James Caan met zijn trouwhartige kop en speelma nier (beste herinnering aan hem: The Rain People) is een goede figuur voor Jonathan, maar zijn non-conformisme had toch vóór het moorden te voor schijn moeten treden. Regisseur Nor- man Jewison heeft beroemde werk stukken op zijn naam staan b.v. The Cincinnati Kid, Daar komen de Rus sen, Jesus Christ Superstar. Ze waren stuk voor stuk beter dan Rollerball. Ondanks alle róllende vaart en sensa tie is het een trage en wijdlopige film geworden. JAQUELINE WIJCHERS. Rollerball draait in Thalia en Arena. Elk jaar is Arnhem één week eerste filmstad van het land. Dan wordt er onder auspiciën van de Nederlandse Bisoscoopbond een filmweek gehouden, waar vele films hun première beleven. Deze gebeurtenis vindt dit jaar voor de tiende maal plaats en wel in de laatste week van september. Het is de bedoeling met een 'programma van ongeveer 30 nieuwe films de veelzijdigheid van het medium aan te tonen: de se lectie is in handen van Hans Saaltink. Bij de aangekondigde eerste vertoningen in Nederland, die in de thea ters Rembtandt en Luxe plaats zullen hebben, vinden we 6 Franse ti tels, 6 uit de U.S.A., 2 Canadese (Franstalig), 2 Nederlandse, 1 Japan se, 1 Belgische, 1 Poolse, 1 Britse, maar dit is nog maar een eerste op gave. In de overige vier bioscopen zullen retrospectieven getoond wor- den, n.l. van Roman PÓlanski, Sam Peckinpah en Sidney Pollack, ter wijl Palace een klein Kung Fu-festijn organiseert. Het Arnhems Film huis Willem I houdt tevoren een manifestatie, terwijl het Gemeente museum van Arnhem meedoet met oude affiches met bijbehorende films. Cinefielen kunnen dus hun hart ophalen. Wij hopen dat veel van de vertoonde films ook naar Rotterdam zullen komen en dat wij, uit de overdaad, hierover het één en ander zullen kunnen vertellen. 't Is nog nog maar kort geleden m Dat U in de kranten lezen kon 5 Dat knappe koppen Gebruik makend van Erg ingewikkelde En oh zo gevoelige instrumenten Afgestemd op golflengten J Korter dan de polen van Uw tapijt I Natrillingen van de knal Hebben beluisterd m Waarmee milliarden jaren geleden 't Heelal geboren werd m 't Uiteenspatten Van een totale vuurmassa m In milliarden flarden Die weggeslingerd en-, wentelend Tot milliarden ronde zonnen en I planeten slepen Elk in een vaste baan J Een nieuwe theorie? I Om 't even want In en om de ongemeten duistere Huivert het heelal I Rond milliarden maal milliarden Zonnen, laaiende vuurmassa's g Dat is een gegeven. Voor ons komen ze over als „sterretjes" „sterretjes aan de hemel" Wat er aan planeten omheendraait Wij weten dat niet, behalve I Van één sterretje tussen die milliarden sterren m Weten we dat wel, dat ene sterretje Daar draaien wij als satelliet omheen J Daar warmen wij ons aan Die ene ster is onze zon j Omkringd door aarde (maan) en Mercurius, Venus, Ceres, Jupiter m Saturnus, Uranus, NeptunUs, Pluto Een lichte last Als kleine ster schiet onze zon tussen de milliarden zonnen door de ruimte I en sleept zijn ballast mee ongemerkt „en wij maar schreeuwen, we j willen meer en we willen beter. Leen de Zwart. lift \ndrre W Deze week zijn de winnaars van de C. Heerens, Albrecht Beijlingsegracht 10 te Schoonhoven. J. Peet, Gijzeland 276 te Roon. C.M. de Jong-v.d. Velde, Schubertlaan 11 te Maassluis. De oplossing van vorige week luidde: Pijnappel, kastanje, steekbes, wijn pruim, framboos en mandarijn. Oplossingen van de opgave in de laat ste dinsdaguitgave dienen uiterlijk 23 september binnen te zijn op postbus 5204 te Rotterdam. Spotgoedkoop Geheel verstelbare mini-reflektor spot (lengte 15 cm) met nikkelen ref lektor (doorsnede 9 cm). Geschikt voor kopspiegellampen met een kleine fitting (25 Watt). In oranje, bruin en zwart, zonder snoer en stekker nu slechts Kopspiegellampen 25 Watt f 1,95. Zojuist gearriveerd bij Sanders Meubelstad een schitterende kollektie in alle smaken en stijlen. En direkt voorzien van die bekende scherpe prijzen van Sanders Meubelstad. Bijvoorbeeld: een hele serie leren bankstellen vanaf f 1998,-. Meubels naar uw hart staan te kijk en te koop, bij: Industr ieterrein RODENRIJS, Industrieweg 31 (achter het veilinggebouw), tel.01891-3855. Open v lalf zes (ook maandag) .Vrijdagavond tot negen uur. daar vmdjeT wel

De Havenloods | 1975 | | pagina 7