DE HAVENLOODS Zeven eeuwen Grote- of Sint lanskerk te kijk in Schiedam Visserijmuseum toont papieren aanwinsten Overzicht werk Piet Paalt jes en Marius Richters BEWONERS PRUISSINGEü STOP AANLEG HEUSDENSLAtN Wandkleden en aquarellen in expositiezaal Weeshuis ijiiüim-fta ^^wrkte kansel dinsdag 23 september 1975 24e jaargang no. 72 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. editlB P SCHIEDAM Verschijnt op dinsdag en donderdag in ROTTER DAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM. VLAAR DINGEN. MAASSLUIS. HOEK VAN HOLLAND KRIMPENERWAARD, CAPELLE EN NIEU WERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERG SCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o TOTALE OPLAAG 270.000 (13 edities) VLAARDINGEN Hoogstraat 122 010-352911 KRIMPEN A/D IJSSEL - Veld en Beemd 25 - 01807-16899. VLAARDINGEN Verschillende bewoners van de burgemeester Pruissingel klagen in een brief aan B. en VV. over de geluidsoverlast van vrachtwagens, die sinds de Leyden van Gaelstraten voor vrachtverkeer zijn afgeslo ten. over de Pruissingel worden geleid. De bewoners vre zen bovendien dat wanneer de Heusdenslaan voor ver keer zal worden opengesteld, die geluidshinder op de Pruissingel nog verder zal toenemen. De bewoners ach ten deze situatie onaanvaardbaar. Het college wordt verzocht de aanleg van de Heusdens laan stop te zetten en de route voor vrachtverkeer om te leggen naar de Marathonweg. Langs de Marathonweg komt volgens de bewoners bijna geen bebouwing voor. Als de maatregelen niet kunnen worden uitgevoerd eisen de bewoners op z'n minst dat er effectieve geluidswe- rende voorzieningen in de huizen langs de Pruissingel worden aangebracht. HOORAVOND KINDEROPVANG MAASSLUIS Dinsdag 23 september zal het Algemeen Bestuur van de ..Stichting Kinderopvang Maassluis" in oprichting een hooravond organi seren in samenwerking met de wijkvereniging Dijkpolder In deze stichting, die de in de Dijk polder gelegen peuterspeelzaal /al gaan exploiteren, participeren reeds in Maassluis werkzame instellingen op vuji juiiucropvang. In het Algemeen bestuur van de stich ting zullen per peutercentrum een ouder èn een leidster zitting hebben. De bedoeling van de te houden avond is belangstellenden volledig te infor meren en de gelegenheid te geven vra gen te stellen. Deze avond, die gehouden wordt in de openbare lagere school. Dennendal 145, begint om 20.00 uur Uit de inzendingen voorde KLM-foto- wedstrijd, diede afgelopen week zijn binnengekomen, is de hierbij afgedruk te opname als de winnende aangewe zen. De foto is gemaakt door L.S. Koekkoek, Hoogmadestraat 35, Rot terdam. Overigens is deze week de laatste mogelijkheid om nog foto's in te sturen.. Ze moeten dan uiterlijk vrij dagochtend bij ons binnen zijn. Ons adres is: De Havenloods, Postbus 1980, Rotterdam. Vermeldt u in de linkerbovenhoek: „Fotowedstrijd". Na het bekend worden van de laatste weekwinnaar zal uit de inzendingen van de eerste tot en met de laatste week de beste foto worden gekozen. De daaraan verbonden prijs is een reis je naar Parijs, uiteraard per KLM vliegtuig. VLAARDINGEN - De Delftse kunste nares Isabel van Selms exposeert tot en met 4 oktober wandkleden en aquarel len in ..Het Weeshuis". Isabel van Selms is 32 jaar en heeft de kunstaca demie (studierichting monumentale vormgeving) doorlopen. Isabel van Selms exposeerde eerder in o.a. het Gemeentemuseum in Maassluis, het Prinsenhof en galerie Seele in Delft. Het Weeshuis is maandag tot en met vrijdag geopend van 12.00 tot 17.00 uur, vrijdagavond-koopavond van 19.00-21.00 uur en op zaterdag van 10.00-1 7.00 uur. Bij eventuele aankopen van werken van Isabel van Selm&.kan een rijkssub sidie van maximaal 20 procent worden verkregen. De organisatie van de ten toonstelling is in handen van de sec tie „beeldende kunst" van de Culture le Raad Vlaardingen. IVO DE WIJS MAASSLUIS - Op donderdag 25 sep tember treedt het cabaretgezelschap van Ivo de Wijs op in zaal de Ark Het programma dat hij brengt heel „Achter de wolken is zonneschijn". Het grootste gedeelte van de tekst en zang is van eigen hand. Ivo de Wijs krijgt zo langzamerhand meer bekend heid en waardering in Nederland. De prijs voor deze avond bedraagt f.5,-, voor houders van een C.J.P paspoort en donateurs van de Maassluise Kmratstichttng -fcthts Kaarten zijn verkrijgbaar bij het Gildehuis, Zuiddijk 11 Rond 1550 bouwde de in :iin tijd befaamde orgelbouwer Hendrik Nijhoff eert nieuw orgel Van dit orgel resten nog slechts de kasten van hoofdwerk en rug positief. In de loop der eeuwen is het orgel uitgebreid niet pedaalkassen en lof werk 1 an het begin van deze eeuw is in de kas een nieuw orgel geplaatst, dat inmiddels vorig jaar heeft plaatsgemaakt voor een ander. schip. De fundering is in de kerkvloer aangegeven. De verering van Lidwjna heeft mogelijk de stoot gegeven tot de bouw van de zuiderzijbeuk omstreeks 1480, cn tot de wederopbouw van het verwoeste zuidkoor omstreeks 1500. Dit koor is duidelijk uit geringe mid delen bekostigd, gezien hel feit, dat de muur tussen het koor en het hoogkoor niet is vervangen door kolommen: men heeft volstaan met het weghakken van het metselwerk onder de ramen en heeft buitenmuur met steunberen ge handhaafd. Omstreeks dezelfde tijd moet de kapél zijn gebouwd, die loodrecht staat op de kerk en thans dienst doet al consistoriekamer. Ook de zogenaamde gerfkamer, gebouwd tegen de oostmuur van het noordkoor. oorspronkelijk mogelijk een grafkapel, dateert uit dezelfde tijd. Andere ruimten waren een kapel, ge bouwd tegen de zuidmuur van de toren, die vermoedelijk fundeerde als doodkapel, en de achthoekige ruim te, gebouwd aan de noordzijde van de huidige waag. Deze beide ruimten zijn inmiddels afgebroken. Wanneer, is onbekend, maar in elk geval na de overname van de kerk door de her vormden. Interieur Sedert omstreeks 1500 heeft de kerk dus haar huidige gedaante: een drie- beukige hallekerk met een toren van het Utrechtse type. In de toren Waren twee luidklokken. respectievelijk uit de jaren 1455 en 1519. In 1710 is er nog een derde luidkl^k i ijv.omen. In 1572 werden altaren en beelden door de geuzen bestormd. De nissen achter de voornaamste altaren in hoog- en vrouwekoor zijn nog aanwezig, de laatste geflankeerd door zogenaamde leprozengaten. Hen wierookvat en de fragmenten van, een tabernakel bevin den zicirity net Stedelijk Museum. In de westmuur van de zuidbeuk en in het torenportaal zijn nog resten van wijwaterbakken te zien. De kansel (C.4 550) is fraai bewerkt Op de zijpanelen zijn in perspectief de vier evangelisten met hun emblemen gesneden. Het hoofdpaneel geeft Chris tus weer als de Goede Herder, het verloren schaap op zijn schouders. Zijn in de gewelfnisjes van de evangelis tenpanelen sybillcn of krijgslieden af gebeeld, op het hoofdpaneel wordt Christus geflankeerd door een mannel ie met een Houten been cn een orgeldraaier. Roewel als kunstwerk minder edel dan soortgelijke kunst werken te Delft (Oude Kerk), Den Haag (Grote of St. Jacobskerk) en Hnkhiiizen (Wester of St. Gomarus- kerk), is deze kansel vooral door het interessante Christuspaneel het be langrijkste kunstwerk van de kerk. De Bijbel wordt gedragen door een ge dreven kóperen lezenaar (1677). Op het klankbord (1948) is enig beeld houwwerk geplaatst, afkomstig van de luifel van de voormalige regerings- bank. Rondom de kansel staat het verminkte doophek (1642) met de koperen doop- boog. De bronzen doopvont (1949) verbeeldt de zondeval. Het zilveren doopbekken (1758)" wórdt bij de be diening van het sacrement in de vont geplaatst. Bij het bekken behoort een sierlijke zilveren -doopkan. Beide zijn een geschenk van het voormalige Opredersgilde De vier gegraveerde zilveren avond maalsbekers (1648) werden geschon ken door het St. Nicolaasgilde. Koorschot In 159 7 werden de koren afgesloten door een koorsehot: een gebeeldhouw de afscheiding met mooie rondboog- ornamenten. Het middengedeelte van deze Hqorsc.hei.djng. is in 1948 toen bij de grote restauratie de lengte as- richting- werd hersteld en de kansel van zijn oorspronkelijke plaats is over gebracht naar de rechterhoek van het hoogkoor verwijderd en vertimmerd tot een bank, die zich in de noorderzij- beuk bevindt. In dezelfde beujy staat een mooie waarvan het rugpaneel van beeldhouw werk is vöorzien. Het is de armenver- z.orgingsbank, blijkens het jaartal, dat er in is gesneden, daterend uit 1596. Van de beide herenbanken (c. 1780) heeft de notabelen bank, bekroond met het stadswapen en staande in de zuiderzijbeuk, zijn oorspronkelijk aan zien bewaard. De regeringsbank (1782) stond oorspronkelijk rond één der noordelijke pilaren recht tegen over de kansel opgesteld. Met de kan sel is bij de laatste restauratie ook deze bank verplaatst naar de noorderzij beuk. Terwille van de symmetrie met de daartegenover geplaatste notabelen- bank verviel de ronde vorm en is de bank rechtgetrokken r-w Zerken Ialrijke zerken liggen in de kerkvloer. In het hoogkoor o.a. die van Fabri (1564), Van Smalebelt, Gordon en Pichot. In de NOorderzijbeuk o.a. die van Beloys (1601) en de echtgenote van Cornelis Kruik (1664), Kruik was kapitein van De Vogel Struys, een schip dat in de driedaagse zeeslag in 1653 ten onder ging. Hier bevinden zich ook de twee 16e ecuwse zerken; een mooie uit 1520 van Henrick Flo- risz, pelgrim naar Jeruzalem en van daar voorzien van het Jerusalemkruis, en een kleinere uit 1501 Tegen een van de noordelijke zuilen hangt het epitaaf voor Cornelis Haxga, gezant in Turkije en president van het Hof van Holland en Zeeland (1654. Ook in de zuiderzijbeuk liggen vele zerken van Schiedamse families. In de noordmuur van het vrouwekoor is de rood-zandstenen zerk geplaatst die in 1948 is gevonden in het graf van Lidwina. Na^de restauratie is de kerk verrijkt met enige gebrandschilderde ramen van Marius Richters. De vijf ramen zijn gegroepeerd om Christus als het lam Gods, links en rechts geflankeerd door de vier evangelisten. Op de beide uiterste ramen staan Mozes en Flia (links) en Jesaja en Jerima (rechts). Boven het Lam staat Johannes de Doper, aan wie eens deze kerk gewijd was. Bezienswaardig is tenslotte nog de consistoriekamer met zijn goudleren hehand en plafondschildering (18e eeuw). De openingstijden zijn: maandag t/m vrijdag van 12-17 uur. Zaterdag van 10-17 uur. De toegang is gratis. VLAARDINGEN Het Vlaar dingse Visserijmuseum heeft een tentoonstelling ingericht van „haar papieren aanwinsten". Het Vlaardingse Visserijmuseum heeft een afdeling Bibliotheek en Dokumentatie. Drie- tot vierhon derd mensen per jaar bezoeken die afdeling. De overige bezoe kers van liet museum - ruim 99 procent komen er niet. Ze heb ben er niets te zoeken en weten- misschien zelfs niet van haar be staan. Het is de „stille afdeling" van het museum, letterlijk, maar vooral figuurlijk. „Het papieren museum" als het ware, dat op ge heel eigen wijze, maar uiterst doeltreffend de rijke geschiedenis van het visserijbedrijf weergeeft. Zonder die afdeling is het eigen lijke museum vrijwel ondenkbaar maar ook zelfstandig heeft zij de bezoeker veel te bieden", aldus de initiatiefnemers van de ten toonstelling Jan van de Voort. Het overgrote deel van alle aanwinsten komt in de bibliotheek. In de loop der jaren waren dat vele duizenden „papie ren". Ze werden verworven meest door Commissie praat over zwemtarieven SCHIEDAM Op initiatief van de Wetenschappelijke Kring Schiedam en uitgewerkt door het Museum en het Archief is er tot 12 oktobèr in de Grote- of St. Janskerk een tentoonstelling van „Zeven eeuwen Kerk te Schie dam". De tentoonstelling geeft behalve een overzicht van de verschil lende bouwstijlen van de kerken die in Schiedam gebouwd zijn, ook informatie over St. Liduina, Francois Haverschmidt, beter be kend als Piet Paaltjens en de Rot terdamse kunstschilder Marius Richters. Van deze laatste is er een kleine overzichttentoonstel ling van zijn ontwerpen voor de gebrandschilderde ramen. De stichting van de Grote Kerk zelf is op 5 december I 262 bekrachtigd door Hendrik van Vianen, Bisschop van Ut recht. Vrouw Aleida van Henegouwen „in het nieuwe land bij de schiedam" heeft een kerk laten bouwen en met goederen „begiftigd". MAASLUIS - Vanavond vergadert de commissie voor financiën en econo mische aangelegenheden in de confe rentiekamer van de secretarie aan de Govert van Wijkkade. De vergadering is openbaar en vangt aan om 19.30 uur. ijdens deze vergadering zal er onder eer gesproken worden over de 15 pet. verhoging van de zwemtarieven met ingang van 1 januari 1976. De ta rieven voor het schoolzwemmen zou den verhoogd moeten worden van f.85,— tot f.105,- zo luidt het voor stel. Op woensdag 24 september vergadert de commissie voor sociale zaken, volksgezondheid en milieuzaken. Aanvang van de (openbare) vergade ring is 19.30 uur. eveneens ter gemeen tesecretarie. Tijdens deze vergadering wordt het jaarverslag 1974 en het verslag van het eerste kwartaal van dit jaar van de dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond besproken. In de verslagen wordt een toelichting gegeven op de stand van zaken met be trekking tot het milieu in het Rijn mondgebied. schenking, voor een deel door aankoop en een enkele keer door bruikleen. Het 'zijn papieren in vele "vormen: tekenin gen, prenten, foto's, kaarten, boeken, archiefstukken enz. Deze „verborgen" rijkdom van het museum wordt wel in tensief gebruikt, maar wordt door be trekkelijk weinig mensen bekeken. Dat is jammer voor dat overgrote deel van het museumpubliek, dat daarmee te kort wordt gedaan (in feite zichzelf te kort doet) en vooral jammer voor de honderden „schenkers" die hun bijdra ge vrijwel nooit in de permanente op stelling van het museum tegenkomen. Handschriften Het is de taak van de afdeling Biblio theek en Dokumentatie al die papie ren dokümenten te administreren, te beheren en toegankelijk te maken. Zij nam het initiatief om door middel van een tijdelijke tentoonstelling in de ex positiezaal de aandacht te vestigen op de papieren kollektie van het museum, bestaande uit zo'n 4000 boeken en tijdschriften, ruim 8000 foto's en 1500 negatieven, 100 tekeningen en Gratis bowlen in nieuw centrum VLAARDINGEN - Burgemees- ster Kieboom gooit morgenmid dag om 16.00 uur de eerste bal in het nieuwe Bowling Centrum aan de Anna van Saksenweg in Holy. Na de officiële opening zal de na tionale bowling selectie een de monstratie geven. Op het ogen blik oefent de nationale selectie dagelijks in het bowling centrum als voorbereiding op de voorron den van het wereldkampioen schap bowlen, die over veertien dageh in Engeland plaatsvinden. Morgenavond is er vanaf 19.00 uur voor het Vlaardingse publiek gelegenheid om met de voor Vlaardingen nieuwe tak van sport kennis te maken. Onder deskundige leiding kan er dan gratis worden gebowld. Het centrum beschikt over tien banen die aan alle eisen voldoen. Verder zijn er in het bowling-cen trum o.a. een bar, een bistro, een Oudhollandse pokerhoek en een zaal voor recepties en vergade ringen ondergebracht. Omstreeks 1380 begon men met de bouw van een grotere kerk. In 1425 bestond dit gebouw uit het huidige middenschip met het vijfhoekig geslo ten hoogkoor, het rechthoekig geslo ten noord- of vrouwekoor, de toren en een zuidkoor, voorloper van het hui dige koor. Het was deze kerk, die in hetzelfde jaa, door Zweder van Kui lenburg. elect van Utrecht, werd ge wijd aan Johannes de Doper. Stadsbrand De grote stadsbrand van 1428 verniel de ook de kerk. Het herstel beteken de tevens de vergroting van de kerk. Zo bouwde men er bij de noorderzij- beuk annex kapel, de huidige waag. In 1434 verrees de Lidwinakapel tegen dc zuidmuur van het huidige midden- auto-truckverhuur Walenburghof 17 tel (010)656400 station,' Volgens het bericht van de consecratie uit 1271 was deze eerste kerk van Schiedam gewijd aan Maria Magdalena en alle heiligen. Funderingsresten van dit kerkje, dat bestond uit een schip annex rechthoekig koor, zijn tijdens de restauratiewerkzaamheden aan de hui dige kerk in de jaren 1945-1949 terug gevonden onder het middenschip en koor. De westgevel van het kerkje lag ongeveer halverwege het huidige mid denschip. Peperduur project van sta SCHIEDAM Burgemeester Lems heeft afgelopen donderdag de eerste paal geslagen van het project „Over de Vesten" aan de Nieuwe Haven, dat door MUWI wordt gebouwd. Het project komt in de plaats voor de grote katholieke St. Liduina kerk die enkele jaren geleden werd gesloopt. In 'totaal worden 66 twee- en 33 drie kamerwoningen gebouwd, die in prijs variëren van 103.000 tot 1 18.000 gul den. Op dit moment zijn al 25 appar tementen verkocht of in opti geno- Volgens een rekensommetje van MUW I zullen de maandlasten voor kopers van een flat van 103.0.00 gulden na het eerste jaar 280 gulden per maand be dragen. Fr worst dan vanuit gegaan dat 5.000 gulden is aanbetaald, de hypotheek op annuiteiten-basis (be ginnen met weinig betalen, eindigen met veel betalen) is afgesloten en er in het tweede jaar een rijkspremie van V000 gulden wordt, ontvangen. Fr is verder uitgegaan van een hypotheek rente van negen procent. In het project wordt in de toekomst ook nog een kantoortoren opgenomen. Volgens een nogal manke vergelijking van MUWI wordt hierdoor weer aan sluiting verkregen met het oude stads beeld (de kerktoren van de St. Lidui na kerk). Het project wordt eind volgend jaar opgeleverd MAASSLUIS - De Industriebond NVV Maasluis/Maasland belegt van avond (23 september) een ledenverga dering in de Kern. In verband met het congres op 27 oktober in Utrecht wor den op deze avond candidaten gekozen als afgevaardigden voor dit congres. Op deze avond wordt er eveneens aan dacht geschonken aan het préadvies van het Bondsbestuur en Bondsraad, dat gepubliceerd werd in het W.I.K. van 10 en 17 september. Felgekleurde affiches moesten in de jaren 46-60 de visconsuniptie stimuleren. prenten, 550 technische tekeningen, 80 zeekaarten en enige honderden stuks handschriften, archivalia en re- klame-drukwerken. Het is een tamelijk willekeurige, maar vooral uiterst beperkte greep uit de bonte verscheidenheid van de doku- mentaire verzamelingen. Wat extra aandacht kregen de felgekleurde af fiches en etalagekaarten die in de jaren 1946-'6Ó( de visconsumptie moesten stimuleren. Beeld van een recent verle den, maar in schrijnend contrast met de beperkende maatregelen voor de visvangst van onze dagen. De expositie duurt tot 2 november en is tijdens de normale openingstijden van het museum toegankelijk.

De Havenloods | 1975 | | pagina 1