Een kleine wagen met grote mogelijkheden en milieu m IINI AUTO TEST Met Andere Woorden Dwarsgeploatste motor Nieuwe Peugeot 604 Mil lo OOOOCXXDOOOOOOOOOOOOOOOO I DE HAVENLOODS-DINSDAG 23 SEPTEMBER 1975 Signalement van de Mini Veel pit, een grote wendbaarheid en voldoende luxe en ruimte. Dat zijn wel de meest opvallen de eigenschappen die ons van de Mini opvielen. Het meest opvallend is wellicht de ruimte. De Mini biedt van binnen beduidend meer ruimte dan men de wagen aan de buitenkant 2ou toe bedelen. Van de vier Mini's die momenteel geleverd wor den, de Mini 850, de Mini 1000, de Mini club man, en de clubman estate kozen wij de Mini clubman voor een nadere kennismaking. Motor: 4 cylinder, inhoud 1098 cc Versnelling: 4 versnellingen vooruit (gesynchroniseerd). 1 achteruit. Aandrijving: voorwielaandrijvinc Wielen: stalen schijfwielen, bandenmaat 5.20-10 Remmenhydraulisch werkend trommelremmen rond om. Vering: onafhankelijke vering rondom; rubber kussen vering met hydraulische schokbrekers. Prijs: mini 850: f7190. mini 1000 f7690. mini clubman: f7990,- Importeur: Britisch Leyland Neder land, Nieuwe Gouwe O.Z. 40, Gouda. De Mini clubman is uitgerust met een 4 cylinder motor van 1098 cc. Deze dwarsgeplaatste motor geeft een vermogen van 49 DIN pk bij 5250 t.p.m. Het lawaai dat de motor - ook bij hoge snelheden produceert is acceptabel. De op de vloer geplaatste versnelling ligt goed binnen handbereik en werkt vrij direkt. Een vlotte schakelaar kan met de Mini dan ook vlug uit de voeren. Alle versnellingen zijn gesynchroniseerd. Dé motor drijft de voorwielen aan d.m.v. open aandrijfassen en homo- kinetische kruiskoppelingen. Zowel op de voor- als achterwielen zitten hy draulisch werkende tromiueirc Interieur Het interieur van de Mini is niet over dadig luxe uitgevoerd. Het maakt een sobere indruk maar is netjes afgewerkt. In tegenstelling tot de (goedkopere) Mini 850 en 1000 is de clubman uit gerust met kuipstoelen. De vloer is over de gehele lengte bedekt met een vaste bekleding. Verder is de clubman standaard uitgevoerd met draairamen en deurbekleding. Het dashboard biedt een heel andere aanblik dan de 850 en 1000. Hebben deze twee uitvoeringen in het midden van het dashboard een centrale klok, de clubman heeft de instrumenten in een fraai kapje verwerkt recht voorde bestuurder. Een toepassing die de over zichtelijkheid van het instrumenten paneel zeker bevordert. De „zit" in de „kuipjes" van de club man is goed. Het is opmerkelijk hoe ook de langere bestuurders voldoende ruimte kunnen vinden. Dit wordt mede bewerkstelligd doordat de voor wielen bijna in de uiterste hoeken van de auto zijn weggewerkt. Achterin ligt de ruimte iets beperkter, maar toch kunnen twee volwassenen zonder al te veel problemen hier een plaatsje vin- Rijgedrag Het rijgedrag van de clubman is pret tig. De motor zit zoals gezegd boorde vol pit. De sportief ingestelde rijder kan in de clubman zeker aan z'n trek ken komen. De vering is wat stug, maar daar tegenover staat dat de wa gen zeer wendbaar is. En de totale lengte van ruim drie meter garandeert dat u de wagen bijna overal kunt par keren. Vooral bij intensief stadsverkeer biedt de clubman alleen al hierdoor veel voordelen. Wat het exterieur betreft biedt ook de clubman de oude ver trouwde lijnen van de Austin of Mor ris mini. Natuurlijk zijn een aantal punten in de loop der jaren aange past aan de mode. De hoofdlijnen zijn echter dezelfde gebleven. Dit geldt vooral voor de mini 850 en de mini 1000. De clubman heeft vergeleken bij deze twee een geheel eigen ge zicht. En dan wel letterlijk bedoeld, want het „frontje" van de clubman is op een aantal punten afwijkend aan dat van de mini 850 en 1000. Conclusie Resumerend kunnen we stellen dat de mini vooral bij stadsverkeer grote voor delen biedt door zijn afmetingen en grote wendbaarheid. De ruimte in de wagen is niet overdreven maar vol doende. Hei interieur is sober uitge voerd, doch functioneel. De motor is pittig, terwijl de vering ietwat stug aandoet. Een wagen die wellicht mede door zijn uiterlijk nog altijd een groot publiek aanspreekt. Alhoewel het aanbod in de prijsklasse van de mini's ook weer niet al te klein is, is de mini kennelijk ook aantrekke lijk voor de portemonnee van velen. Bij die prijzen is echter wel het geringe prijsverschil tussen de 850, de 1000 en de clubman opvallend. Zo kost de 850 f7190-, de 1000 f7690, en de clubman f7990, De clubman biedt voor de f 300,— die hij meer kost dan de mini 1000 dan wel een heel stuk meer. Onlangs werd in het bedrijf van W. J. Spoormaker B. V. in de showroom aan Wolphaertsbocht 246, de nieuwe Peugeot 604 geïntroduceerd. Ter gelegenheid hiervan heeft Spoormaker vrijdag en zaterdag 12 en 13 september een introduktie- show gehouden. Op deze dagen was era! meteen bijzonder vee! belangstelling voor de 604. De heer De Koning van Spoormaker: „Het was bijzonder druk, en de reakties van het publiek waren erg positief. Wij zien dan ook een goede toekomst voor deze auto, omdat hij met zijn prijs, die overigens lager is uitgekomen dan verondersteld, namelijk f. 27.450,- voor de standaarduitvoering, bijzonder goed kan concurreren met bijvoorbeeld wagens als Mercedes en Volvo. Er zijn er tijdens die eerste paar dagen dan ook al heel wat verkocht Economisch autorijden Het is een logische zaak dat vele automobilisten in deze vooral voor de auto steeds duurder wordende tijd probeert, om de kosten zoveel mogelijk te drukken. Dat beperken van de autokosten kan op twee verschillende manieren. De eerste manier is een slechte. Er zijn steeds meer automobilisten die goed koper uit proberen te zijn, door te be knibbelen op het onderhoud van hun wagen. Servicebeurten worden veel minder vaak uitgevoerd of in eigen be heer genomen (en dat laatste kan wel goed gebeuren, maar hoe vaak doet een „knutselaar" of „zelfdoener" het niet goed?), en dure poetsmiddelen en busjes lak blijven soms zo lang moge lijk ongebruikt in de kast. Inderdaad is deze slechte methode van bezuiniging op het eerste gezicht wel Eddie Overheid is een jonge Rotter damse dichter/schrijver, die onlangs een bundeltje van zijn werk heeft uit gebracht. Onder de titel „Omhoog vallen" met toevoeging „poëzie, pro za" publiceert hij een aantal korte gedichten en één verhaal, getiteld „De Kruik". Dit verhaal is misschien nog het aar digste van het bundeltje. De zinloos heid van het menselijk lijden is er treffend in neergelegd. Ook enkele van de gedichten kunnen markant worden genoemd. Maar daar houdt het wel bij op. Voor de kwalificatie' meesterwerk komt „Omhoog vallen" niet in aanmerking. Daarvoor is het merendeel van de poëzie te zielloos. De titel is ook niet erg duidelijk; zij houdt wellicht verband met een ge dicht „De weg omhoog", dat evenwel in vaagheid ten onder gaat. Eddie Overheid heeft misschien meer in zich dan uit het bundeltje blijkt. Hier en daar schemert iets van een ta lent door, waarover met grote regel maat nieuwe schaduwen vallen. De dichter in Eddie Overheid is in ieder geval nog onvoldoende tot ontwikke ling gekomen. Wie een eigen oordeel over „Omhoog vallen" wil vellen, kan het bundeltje kopen bij de samensteller zelf; hij woont aan de Moerkerkestraat 9a. De prijs van het overigens keurig uitge voerde en fleurig blauw bekafte werkje bedraagt acht gulden. MINI AUSTIN MORRIS TRIUMPH ROVER LA. v.VUEFs GARAGEBEDRIJF ROTTERDAM 12 KLEIWEG 35 TELEFOON 22.50.29 22.64.69 auto banden b.v. In de periode tot 31 december aan staande houdt General Motors een interessante verkoopaktie voor de Vauxhall Viva modellen. Elk type Viva dat in de komende maanden wordt ge kocht, krijgt een gratis onderhoudspro- gramma mee dat inhoudt, dat gedu rende twee jaar of 40.000 km. de nor male onderhoudsbeurten volgens het serviceboekje gratis worden uitgevoerd en dat ook de garantie gedurende die periode volledig zal gelden. Eventuele reparaties binnen die twee jaar of bin nen de kilometergrens zullen door de dealer gratis ook voor wat betreft arbeids^, -den worden verricht. Rotterdam-Schiedam Tel. 010-857560 Tel.010-152242 degelijk effektief. Het behoeft echter geen nader betoog wat de uiteindelijke gevolgen ervan zouden kunnen zijn. De tweede manier is de juiste. Men probeert zoveel mogelijk geld te be sparen door bijvoorbeeld de auto eens te laten staan als het doel ook per voet of per fiets bereikt kan worden (het bekende, door de overheid zozeer ge stimuleerde „selektieve autogebruik") en bijvoorbeeld ook door het aankwe ken van een andere rijstijl, waarmee vaak heel wat benzinecentjes bespaard kunnen worden. Autogas Een reële manier om met name de brandstofkosten te drukken kan voor een aantal automobilisten zijn het ver ruilen van de goeie ouwe benzine voor autogas. LPG. om precies te zijn. Voorwaarde hierbij is wel, dat men een voldoende aantal kilometers per jaar rijdt, als men de kosten er volledig uit wil halen. Wie meer rijdt dan zo'n 18 a 20.000 kilometer per jaar, zal on danks de hogere wegenbelasting, de aanschafprijs van de installatie binnen relatief korte tijd terugverdienen. De heer W. Zuidgeest, bedrijfsleider van Automobielbedrijf De Klok BV. is een man die alles over het inbouwen van een LPG-instaUatie weet, en die er ook met plezier over praat. „Er zitten aan LPG inderdaad een aantal zeer in teressante voordelen. Op de eerste plaats inderdaad een kostenbesparing: een besparing die ik voor iedereen, uit gaande van zijn of haar situatie, exact kan voorrekenen „Een bijkomend, maar zeker niet min der belangrijk punt is ook, dat autogas véél minder schadelijk is voor ons leef milieu. We weten het allemaal wel: de auto is een van de grootste vervuilers. Zeker omdat er zo ontzettend veel au to's rondrijden en allemaal een beetje smerigheid de lucht inblazen. Als al die auto's in plaats van op benzine op gas zouden rijden, dan zou de luchtveront reiniging in de grote steden voor een zeer groot deel zijn opgelost". Nog een ander voordeel is, dat er een langere levensduur van de motor ver kregen kan worden. F.n zoals bekend blijft het altijd mogejijk, om in één handomdraai (of liever: knop-omdraai) weer op benzine over te schakelen. Kostenbesparing Om even bij dat eerste- en voor de meeste automobilisten zwaarst wegen de voordeel te blijven: de kostenbespa ring. Uw verslaggever bijvoorbeeld rijdt in een auto die een gebmiddeld ben zineverbruik heeft van 1 op 10 Per jaar, betekent dat 2500 liter super- benzine, hetgeen bij de huidige prijzen neerkomt op een bedrag van f.2580,- per jaar. Wat gaat dat schelen, als in deze auto een LPG-instaUatie wordt gebouwd? De heer Zuidgeest: ,,U moet er op re kenen dat het gebruik van Uw auto met 10 procent zal toenemen. Dat be tekent dus 2750 liter LPG per jaar of tewel, tegen een prijs van 0,411 per liter, een bedrag van f. 1130,-. Dat is ten opzichte van benzine een direkte besparing van f. 1450,-. Daarnaast gaat U echter wel meer wegenbelasting be talen, in Uw geval zo'n f. 200,-. Dan houdt U toch nog oen bedrag van f. 1 250,- over en dat is al iets méér dan de aanschafprijs van de installatie. Met andere woorden: na het eerste jaar brengt de overschakeling U alleen maar zuivere winst op". LPG öf, zoals de volledige naam luidt, Luquificd Petroleum Gas, is een sa- menstelsel van twee gassoorten: pro paan en butaan. De verhouding waarin deze gassen zich in LPG bevinden is in de zomermaanden anders dan 's win ters. In de zomer bevat LPG ong. 50 procent propaan en 50 procent bu taan, terwijl in de wintermaanden die verhouding 60-40 is. De reden hiervan is dat butaan sneller bevriest dan pro paan. Door dit propaan-rijke mengsel te kiezen wordt bevriezingsgevaar vol ledig voorkomen. wordt op „zomer" of op „winterpro- paan". Een logische vraag zou dan ook zijn: waarom niet het gehele jaar door het „wintermcngsel"? De heer Zuid geest „Omdat het wintermcngsel voor de fabrikant wat duurder is. Voor de klant maakt het overigens niets uit: die betaalt voor dat propaan-rijkere LPG niets méér". Gespecialiseerd De inbouw van een LPG-installatie le vert nauwelijks problemen op, als het door een expert gebeurt. De tanks die worden gebruikt kunnen altijd keurig worden ingebouwd in de kofferruimte van de auto en nemen weinig plaats in. Wat de diverse aanpassingen aan carbu rateurs) en motor betreft: ook dat le vert geen enkele moeilijkheid op. De Klok, en met haar nog enkele andere Om ter afsluiting nog even bij dit Rot terdamse bedrijf te blijven: naast de LPG-specialisatie weet men aan de West Varkenoordseweg in Rótterdam- Zuid (tel. 190.200) ook alles over banden (waarbij gebruik wordt ge maakt van de modernste elektronische apparatuur), remmen en schokbrekers. „Wij kunnen onze klanten een volledig veiligheidspakket aanbieden", aldus de heer Zuidgeest. „En tot ons genoegen wordt de vaste klantenkring steeds groter". PAUL HOUKES. ieu LPG is aanzienlijk vriendelijker voor het milieu dan benzine: het is reeds ge zegd. Om wat cijfers naast elkaar te leggen: een Renault 16 TS bijvoor beeld, heeft als hij rijdt op benzine, een koolmonoxyde-gehalte in het uit laatgas van 93,9. Rijdt deze zelfde au to op LPG, dan is deze CO-waarde ge zakt tot maar liefst 9,2. Ook het per centage onverbrande koolwaterstof en stikstofoxyde daalt aanzienlijk, zoals uit een vergelijkend staatje overduide lijk blijkt. „De verbranding van LPG is namelijk veel vollediger dan van benzine", zo vertelt de heer Zuidgeest. „En de ver- hrandingssnelheid is aanzienlijk gróter dan van benzine en dat heeft weer als gevolg dat bijvoorbeeld de zuigers min der druk te verwerken krijgen, waar door een langere levensduur van de motor wordt verkregen Nadelen Natuurlijk: LPG heeft ook wel degelijk enkele nadelen. Een van de eerste na delen is al genoemd: een iets hoger braudstofgebruik. Verder zal ook de topsnelheid van de auto met ongeveer 10 procent afnemen. De acceleratie echter blijft in bijna alle gevallen gelijk of neemt zó minimaal af, dat dat in de rijpraktijk niet eens te merken is. Een ander nadeel zou voor sommige mensen wellicht kunnen Zijn, dat er nog niet zo enorm veeLLPG-stations in ons land zijn, hoewel daar weer tegen over staat, dat overschakelen op'ben zine - het is reeds gesteld - ten alle tijde mogelijk blijft. Op z'n minst een ge- l/w oplossing van deze puzzel zien wij uitsluitend per briefkaart, tegemoet C J aan „Met andere woorden", postbus 5204 te Rotterdam. f J De oplossing moet uiterlijk 30 sept. in ons bezit zijn. De prijswinnaars wor- j den dan bekendgemaakt in de krant fS. van donderdag 2 oktober. Op elke genummerde regel van deze anagrampuzzel moeten twee woorden van respectievelijk 9 en 7 letters wor- fS den ingevuld. Elk woord van 7 letters is samengesteld uit het voorafgaande woord van 9 letters en de twee dan Ss^ resterende letters plaatst men in de J zelf te vinden volgorde links en rechts in het cirkeltje. j Voorbeeld: zou de omschrijving luiden „visser - binnenkort", dan moest wor- C) den ingevuld „hengelaar - eerlang" en dan kwamen de beide resterende Iet- [J ters A en H of H en A links en rechts in het cirkeltje. Bij juiste oplossing van de gehele op- gave leest men in de cirkeltjes links en rechts van boven naar beneden de namen van vier vissen. 1. beroofd (van) - kaartterm; 2. voltal- Cj hg, geh,eel - steensoort; 3. jammer vin- den - genezen; 4. voorrecht - piloot 5 J verlokken - insekt; 6 eis - voedsel;' 7 /K ntselen - achteruit boeren; 8. dege- IJ nereren - plaats in t Gooi; 9. schaden - smekend vragen; 10. bevalligheid - U plaats in Limburg; 1 1. gezet - lied; 12. bemiddeling - Mohammedaan; 13 ouderwetse tijdmeter - accu bijvullen fS 14. adviseur - overeenkomst; 15. be- grafenis - klokkenspel; 16. afvaardiging - gezantschap; 17. heimelijk waame- >Z mingen doen - dol; 18. benauwd - om- draaien; 19. groente - stoppen; 20 liefderijk verzorgen - kracht geven; 21. wens(en) - nakomen; 22. tussen- S-C tijds - voorrede; 23. overeind zetten - C ecrliik: 24 mil rechtbank - miljonair r~

De Havenloods | 1975 | | pagina 3