„Een prémière is net een operatie zonder verdoving" ERVAREN UITVOERDER J V Bert Haanstra aan de vooravond van zijn nieuwste film: mm secretaresse GOEDKOPER r OE HAVENLOODS-DINSDAG 23 SEPTEMBER 1975 39-38 Anderhalf jaar rust en een jaar keihard werken vormen de periode tussen de laatste en jongste première van twee films van Bert Haanstra. Rond de kerstdagen van 1972 etaleerde de geboren Twent onder ko ninklijke belangstelling in Am sterdam het resultaat van jaren filmen tussen de dieren. De film heette „Bij de beesten af'. Drie jaar had hij er aan gewerkt en na de première dacht hij eindelijk eens met vakan tie te kunnen. Maar eigenlijk is het er nooit echt van gekomen. De belangstelling voor de film was zo bijzonder goed. dat Bert Haan stra nauwelijks tijd voor zichzelf had. ..Dan moest je weer hier heen. dan weer daar heen. De hele wereld heb ik afgezworven en nu. twee en een half jaar later kan ik bijna geen land ter wereld opnoemen, waar de film niet is heengegaan, 't Is enorm en eigenlijk nau welijks bij te benen", zegt hij. Maar toch heeft hij het met plezier ge daan. ,,Ach. het is nu eenmaal zo, dat er in dit vak nauwelijks vrije tijd is weggelegd. Of gemonteerd worden en als het eindprodukt dan eindelijk in elkaar zit moet ik als producent/verhuurder/regisseur nog voor de publiciteit zorgen. Dat betekent dat ik dag in dag uit journalisten over de vloer heb." Haanstra vervolgt: ..Eigenlijk ben jij ook nog iets te vroeg, want ik sterf van het werk. 't Is niet erg hoor. We redden het wel, maar als je het niet erg vindt maak ik nu eerst de montage van de trailer af. Die moet namelijk naar het laboratorium, want de bioscopen zitten er op te wachten." Terwijl Bert Haanstra druk in de weer gaat met ongeveer honderd meter film, die straks in niet minder dan 23 bioscopen de komst van zijn nieuwe film (..Dokter Pulder zaait Papavers") aan zal kondigen is er even tijd om rond te kijken in de werkruimte van deze vermaarde cineast. Het gebouwtje achter zijn midden in de bossen gelegen riante villa net buiten Laren, is voor Haanstra een grote steun bij zijn werk. Behalve enige montage tafels is het compleet uitgerust met een geluidsstudio en een projectieruimte. „Toen ik het allemaal aanschafte enige jaren gele den was het een bittere noodzaak. Vooral die geluidsstudio." vertelt hij. „Jaren geleden, en ik spreek nu over het begin van de zestiger jaren, waren er in Nederland nogal wat klachten over het geluid van de Nederlandse film. Dat kwam voornamelijk doordat wij hier in ons land niet gewend waren te luisteren naar het geluid bij films. Öij de buitenlandse films keken we immers alleen maar. Studio's waren er toen ook nog nauwelijks." BERT HAAN STRA in dit vak is geen vrije tijd wegge legd... overhield, om zelf zo'n studiootje in te rich ten. ,,'t Kostte kapitalen, maar het bleek toen een onmisbare zaak te zijn. In de loop der tijden is dat natuurlijk wel veranderd, maar nog steeds ben ik erg blij dat het er staat. Omdat de Nederlandse film een enor me vlucht nam liep men de ontwikkeling in de geluidsstudio's voorbij. Voor mij zelf heb ik dat toen tijdelijk opgeheven door mijn eigen studio, maar nu zijn de geluidsstudio's veel beter. Alleen moet je wel weken van te voren je uren bespreken en zo'n uur kost al gauw tweehonderd gulden. Ik wil niet zeggen dat ik buiten die studio's kan, maar in veel gevallen kan ik mij nu thuis ook best redden. Het bespaart dus een flinke smak geld en ten tweede st'aat de ruimte me ter beschik king als ik hem nodig heb." Tekst: Will Beumer En Haanstra heeft zijn studio vaak nodig. „Veelal loop ik 's avonds naar dit gebouwtje achter in mijn tuin en ik kan er rustig werken. Niemand stoort mij. Er gebeuren geen andere dingen om mij heen, in een woord ideaal." Ook de projectieruimte vanzjjn studio is uniek te noemen. Achter een trapsgewijs opgebouwd zaaltje, dat plaats biedt aan zo'n dertig toeschouwers staat een levensechte 35-millimeter geluidsprojector. „Veel groten uit de internationale filmwereld zijn hier geweest", vertelt Haanstra met gepaste trots. „Bergman vond het enorm en Tati dacht er net zoover." Bert Haanstra loopt al vele jaren mee in de Nederlandse filmwereld. Enkele tientallen zelfs. De belangstelling zat er al vroeg in. Op veertienjarige leeftijd prutste hij een camera in elkaar en bij de drogist kocht hij voor een rijksdaalder per stuk oude films op. Het geld had hij verdiend met de verkoop van zakken eikels. Met vallen en opstaan leerde hij het vak. Veel kennis vergaarde hij in de Hengelo se „Groote Sociëteit", waar hij éénmaal per week een echte film zag. ,,'t Waren van die Duitse met bijgetinte kleuren", vertelt hij Zijn eerste bewegende beelden legde hij vast met een cameraatje dat hij van een fotograaf mocht lenen. Een textielfabrikant, die in die tijd nog goed bij kas zat, gaf de jeugdige Haanstra een camera cadeau, nadat hij gehoord had van zijn hobby. Via de persfotografie kwam Haanstra in de filmwereld tprecht, waar hij eerst als camera man en vervolgens met eigen films naam maakte. „Spiegel van Holland" was zijn eerste eigen produkt en in filmoord Cannes kreeg hij er zijn eerste prijs voor.' Deze „Grand Prix" hielp hem enorm vooruit en het resultaat was er ook naar. Er volgden documentaires, opdrachtfilms en speelfilms. Haanstra had het erg druk. WERELDFAAM De eerste wereldfaam vergaarde hij met de film „Glas", een documentaire, die hem vele tientallen prijzen en duizenden guldens ople verde. Het aantal kopieën passeerde binnen zeer korte tijd de tweeduizend en nog steeds is de film regelmatig in voorprogramma's van bioscoopvoorstellingen te zien. Waar ook ter wereld. Maar Haanstra bleef niet stil zitten. Er volgde een documentaire over de Delta werken: „Delta-fase 1", een speelfilm. „Fan fare" en „De zaak MP", ook een speelfilm. Aan deze twee laatstgenoemde films gin gen vooraf „Zoo" en de film, waarmee hij zijn meeste roem vergaarde „Alleman". En toen, eind 1969 begon Bert Haanstra aan het veelomvattende karwei dat later onder de naam „Bij de beesten af" in de bioscoop zou komen.Anton Koolhaas was al eens eerder bij mij geweest met het idee. In 1966 was dat geloof ik. Maar toen zag ik hét niet zitten. Drie jaar later heb ik het plan toch opgepakt en ben ik met de uitvoering begonnen," zegt hij. ,,'t Was een waanzinnig moeilijk onderwerp. Die studie over de etho logie is eigenlijk nog maar vrij jong. Een jaar of veertig is men er mee bezig. Er is daarom ook nog maar weinig van bekend. In Neder land werken dan twee van de drie of vier topmensen uit deze studierichting, die de wereld rijk is." Met één professor dr. G. P. Baerends uit Groningen is hij toen aan de slag gegaan. Drie jaar zou het hele project in beslag nemen. Samen met cameraman Anton van Munster en geluidsman Ed Pelster legde hij 175.000 kilometer af. Er werd veertigduizend meter film opgenomen, die uiteindelijk resul teerde in een avondvullende film van 1 uur en 43 minuten. Driejaar intensief werken. Arbeid, zonder ook maar één dag vrij, laat staan tijd voor een vakantie. Is dat nu niet geestdodend? Bert Haanstra vindt van niet. „Je bent nu eenmaal aan die film begonnen en dan moet je je er ook voor blijven inzetten. Natuurlijk zijn er wel ogenblikken dat je het bijltje er bij neer wilt gooien, maar dat kan nu eenmaal niet. Het is jouw film, en voor een groot deel jouw inkomen. Het betekent dat je door moet gaan. Precies blijven werken. Je blijven interesseren voor het onderwerp. Als je dat kleine beetje werk, dat ik in deze richting heb verzet, bekijkt dan valt het best mee. Professor Tinbergen bijvoorbeeld is al twintig jaar bezig met een onderzoek naar het gedrag van stekelbaarsjes. Twintig jaar onderzoek naar het leefpatroon van die kleine visjes. Voor berekeningen komen'er compu ters aan te pas. Kijk, in dat licht bezien heb ik maar weinig werk verzet. Maar geloof me. ik was wel aan vakantie toe hoor, toen die film eindelijk in première was gegaan." Veel vakantie is het overigens voor Bert Haanstra niet geworden. Hij werd naar alle delen van de wereld geroepen om zitting te nemen in filmjury's, zijn film te introduceren i-iu.st mjuCTT Begin vorig jaar nam hij een nieuw onder werp bij de kop.Harry Kümel was van plan een boek van Anton Koolhaas te gaan filmen. Dat was „Dokter Pulder zaait papavers". Ik zou de productie verzorgen. Uiteindelijk zijn de gesprekken tussen Koolhaas en Kümel vastgelopen. Ik was ondertussen op zoek naar een onderwerp voor een nieuwe film. Een komedie moest het worden. Maar ik heb vijf tekstschrijvers aan het werk gehad en nie mand leverde mij het gegeven waar ïïféTgén-' lijk naar zocht. Het onderwerp, waarmee je een zaal anderhalf uur aan het lachen houdt zat er niet bij. Toen ik vernam dat het gesprek tussen Kümel en Koolhaas was vast gelopen heb ik op mij genomen dat te gaan verfilmen. Nee. ik heb het heel eerlijk ge speeld en voordat ik mijn vriend Koolhaas belde heb ik eerst contact gezocht met Kümel of het inderdaad juist was dat hij die film niet ging maken. Toen Harry dat beves tigde ben ik met Koolhaas in contact getre den. Die heeft vervolgens zijn boek voor de film bewerkt, het hele scenario geschreven en toen hij hét mij overhandigde zei hij, dat hij tijdens de produktie wel eens kwam kijken. Eén keer is hij geweest. Toch heb ik het contact niet met hem verloren. Tijdens de produktie van de film heb ik mij zoveel mogelijk aan het scenario gehouden. A|s er iets veranderd moest worden, dan belde ik hem op met het verzoek of hij kon instem men met die wijziging. Ik vind dat je dat ook behoort te doen". WERKKOPIE Met de voorbereidiftgen van de film is Haanstra op 1 augustus van het vorige jaar begonnen. Nu, ruim één jaar later zit het karwei er nagenoeg op. „Met de montage van de film zelf zijn we klaar. Het laboratorium moet nu de rest doen. Maar we zitten voorlopig nog niet stil. Dat heb je overigens al gemerkt," zegt hij. Inmiddels is de eerste vertoning van de film al geweest. Als een bom is hij bij de kijkers ingeslagen. „Het meest benieuwd was ik naar de reactie van Anton Koolhaas", vertelt Haanstra. „Hij is immers de geestelij ke vader van deze film. Het is zijn boek, zijn scenario. Wat hij zou zeggen was voor mij een criterium. Wel, hij was razend enthou siast. En dat terwijl hij de werkkopie nog maar gezien heeft. Een kopie met veel zwart/ •wit beelden. Zijn reactie was zelfs zo positief dat hij meteen met de vraag kwam of ik ook de volgende film naar één van zijn boeken ging maken". DRAMATISCH „Dokter Pulder zaait papavers" is een nogal dramatische film. Een nieuw onder werp voor de meestal vrolijk geluimde Haan stra. „Tja, het heet dan een dramatische film, maar er zitten toch echt wel momenten in dat het publiek kan lachen hoor," verklapt hij. Het verhaal gaat over een dorpsarts, die een rusfig leven leidt. Onverwacht bezoekt echter een oude studievriend hem. die hij jaren uit het oog was verloren. De hernieuw de kennismaki^f haalt hertt-uitSen domme lend bestaan, maar hij ziet «iet dat de vriend alleen maar gekomen is om uit zijn apotheek morfine te stelen, die hij als verslaafde nodig heeft. Na de dood van zijn vriend duikt Pulder in het verleden van zijn succesrijke studiemaat en dat bezorgt hem het weekend van zijn leven, maar dreigt hem ook in de afgrond te storten. Al met al een waar gebeurd verhaal, door Koolhaas opgetekend in het boek „Een nagel achter het behang" en voor de film gedeelte lijk herschreven en verder gereconstrueerd. „Als acteurs en actrices kozen we", zegt Haanstra, „onder anderen Kees Brusse. Ton Lensink, Elise Hoomans en Dora van Groen. Vooral de rol die Dora speelt is in één woord geweldig. Eigenlijk had ik een ander gekozen, maar het eerste resultaat zinde me niet. Toen heb ik alles stop gezet en Dora voor de rol gevraagd. Ze vond het enorm. Ze had er zo op gehoopt dat zij gekozen zou worden. En ze heeft zich er ook helemaal voor ingezet. Het resultaat is er dan ook wel naar. Wat kan die vrouw acteren. Geweldig". Over de hele film is Bert Haanstra trou wens laaiend enthousiast. „Er zitten sccnes in", vertelt hijzonder verder iets van het resultaat te verklappen, „die je door merg en been gaan. En dat ligt dan vooral weer aan de messcherpe dialogen van Anton Kool haas". De film „Dokter Pulder zaait papavers" is in zijn geheel op locatie opgenomen. Men heeft daarvoor een klein huisje in Bussum gevonden, terwijl de héle ploeg ook naar Blokzijl vertrok. Voordat de camera voor de eerste maal gestart werd had Haanstra al keurig op papier staan waar de camera moest staan en onder welke hoek gefilmd moest worden. Alles, maar dan ook alles stond keurig in een tientallen pagina's dik boek werk. „Je moet wel," verklaart Haanstra. „Als je daar zo'n groep van twintig mensen hebt staan, dan mag niets aan het toeval worden overgelaten. Iedere dag dat je langer werkt dan nodig is, kost kapitalen. Ik ben dan ongeveer uitgekomen bij circa een miljoen. Voor minder kan het ook maar nauwelijks". Dat van te voren uitwerken ligt niet hele maal in de lijn van Bert Haanstra. Met documentaires schiet hij op één dag zijn materiaal, brengt dat naar het laboratorium en gaat het dan monteren. Pas dan kijkt hij wat hij nog nodig heeft. En gaat vervolgens weer aan het werk met de camera. Voor speelfilms is het niet mogelijk deze tussen twee montages te maken. „Je zou dan teiang werken met als resultaat dat het eindprodukt te duur wordt", meent hij. Het eindprodukt van een jaar lang werken van Bert Haanstra en zijn medewerkers gaat op 1 oktober in Arnhem als besluit van de tiende filmweek in première. Een première, die voor Bert Haanstra zoals voor iedere filmer van groot belang is. „Ik heb de film gemaakt", zegt hij, „en ik ben van mening dat ik hem zo goéd gemaakt heb als maar enigszins mogelijk. Anton Koolhaas was en thousiast en eigenlijk geeft mij dat voldoe ning genoeg. Maar toch kan je er op rekenen dat ik straks in Arnhem bijzonder gespannen bij de première zit. Je hebt dan het gevoel of je op een operatietafel ligt, waar men zonder verdoving het mes in je lichaam zet." Van de hand van Bert Haanstra versche nen veel films. Uit een aantal enkele foto's. Geheel links een opname uit „De stem van het wa ter". vervolgens cameraman Anton van Munster op de Zuidpool in actie voor „Bij de beesten af", waaruit ook de volgende opna me komt. Tenslotte Kees Brusse, Dora van Groen en Sacco van de Made in een beeld uit „Dokter Pulder zaait papavers' Nederlandse les voor buitenlanders Onder auspciè'n van het „Curatorium Onderwijs aan Anderstaligen", waarin allerlei instanties en organisaties sa menwerken ten behoeve van hét onderwijs voor gastarbeiders en hun gezinnen, is voor de bekomende herfst, winter en lente een uitgebreid stelsel van Nederlandse lessen voor buiten landers opgesteld. Met folders in het turks, spaan, ara- bisch, portugees, joegóslavisch en ita- liaans wordt daaraan op het ogenblik bekendheid gegeven. Dit cursuswerk teert in sterke mate op vrijwilligers, die indien nodig een vergoeding van hun reiskosten krijgen. Zij hoeven NIET te beschikken over een of ander diploma. Rotterdammers, die zich voor dit werk beschikbaar willen stellen, zijn méér dan welkom bij het centrale adres van de instanties en organisaties: Westblaak 87, Rotter dam, tel. 148422 toestel 142. c e VLAARDINGEN - De werkzaam- Mroomgroep !StOP heden aan de Burgemeester Pruissen- r r singel zijn voltooid. De weg is weer Kalkar houdt aktie voor het verkeer opengesteld. VLAARDINGEN Morgenavond om 19.30 uur vergadert de Jeugdge- meenteraad van VLaardingen. Op de agenda staan o.a. het tandartsenpro bleem en het Evacuatieplan Vlaardin- gen. SCHIEDAM In Buurtcentrum Oost draait morgenmiddag de kinder film „Flintstone en Jetson". Aanvang 14.00 uur. Toegang 1 gulden. VLAARDINGEN In verband met asfalteringswerkzaaniheden wordt morgen de Cronjestraat afgesloten voor alle verkeer, behalve zoetgangers. Deze werkzaamheden zullen duren tot 25 september. De wegomlegging wordt door wijzigingsborden aangeduid. SCHIEDAM De CPN-afdeling Schiedam houdt morgen om 20.00 uur een openbare vergadering in het wijkcentrum Nieuwland. Gerard Maas, lid provinciale staten van Noord Hol land spreekt o.a. over het miljoenenno ta en haar gevolgen. VLAARDINGEN Aad Zoutendijk bespeelt donderdag van 12.45 tot 13.1 5 uur het orgel van de Grote Kerk in Vlaardingen. Op het programma van het lunchconcert slaan werken van Eink, Schink, Buxtehude en Stanley. Vanaf 1 2.00 uur bespeelt Cor Don het Oranje-carrillon. MAASSLUIS Elementum B.V. te Maasluis heeft een hinderwetvergun ning aangevraagd voor het oprichten, in werking brengen en in werking hou den van een inrichting, waar verbran dingsmotoren worden gebezigd met een gezamenlijk vermogen van 125 p.k. De stukken liggen voor ieder ter inzage op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie, Govert van Wijnkade 30.Schriftelijke bezwaren te gen het verstrekken van de gevraagde vergunning kunnen tot dinsdag 23 sep tember worden ingediend bij het ge meentebestuur. Gelegenheid tot het in dienen van mondelinge bezwaren bestaat op maandag 29 september om 10.00 uur ter gemeentesecretarie. bij kerken Op zondag. 28 september zal door de Stroomgroep Stop Kalkar een aktie worden gehouden bij een groot aantal kerken in Rotterdam. Er zullen dan pamfletten worden uitgereikt waarin de kerkgangers worden opgeroepen tot nadere bezinning op het vraagstuk kernenergie, waarin gewezen wordt op de gevaren verbonden aan deze vorm van energieopwekking, waarbij wordt ingehaakt op bestaande strevingen dienaangaande binnen de genoemde kerkgenootschappen en waarin ge vraagd wordt om druk uit te oefenen op de CDA-partijen in verband met de komende parlementaire behandeling van de Energienota. Aangezien de Stroomgroep in Rotter dam geen afdeling heeft zal dit werk moeten gedaan worden door vrijwilli gers. Een ieder die hieraan mee wil doen kan zich opgeven bij C. de Groot, Willaertpad 12. Rotterdam-301 3. tele foon 186799. SCHIEDAM „Friendly Visiting", een sectie van de Raad voor bejaarden- werk in Schiedam, orggniseert 6 okto- Middelgroot aannemingsbedrijf, gevestigd in Rotterdam, dat zich beweegt op het gebied van NIEUWBOUW-VERBOUW-ONDERHOUD in Rotterdam en omgeving zoekt contact met een vereisten: - prot. chr. levensovertuiging - niet jonger dan 40 jaar - ervaring in uitvoering van directiewerk hoofdzakelijk gewend aan utiliteitsbouw tot aanbeveling strekt: - gewend calculaties te maken - zowel theoretische als practische kennis. Voor iemand die zich tot tevredenheid van de directie inzet is bevordering tot bedrijfsleider niet uitgesloten. Sollicitaties, die strikt vertrouwelijk worden behandeld, met opgaaf van salaris onder nr 25320 aan de advertentie-afdeling van dit blad. De Stichting Koninklijke Rotterdamse Diergaarde zoekt op korte termijn gegadig den voor de funktie van Door kontakten met vele dierentuinen in de wereld vereist deze funk tie kennis van de moderne talen en stenografie. Tevens dient de bereidheid te bestaan tot voorkomende administratie ve werkzaamheden waarvan agendering en dossiervorming een belang rijk onderdeel zijn. Geboden wordt een zeer afwisselende werkkring. Uit voerige, eigenhandig geschreven sollicitaties aan de direc teur van bovengenoemde stichting, Van Aerssenlaan 49, Rotterdam - 3004. Alleen als U zelf meet en plaatst! export kwaliteit alle moderne kleuren 5 jaar garantie Prijzen incl. BTW en bezorgkosten (binnen rayon). Dit is uwvoordeelkans! Alleen geldig tot eind van de maand! Prijs geplaatst f 158- f210,- f258- f 318- f360- f418- Breedte x hoogte Prijs geplaatst Prijs zelf plaatsen 100 x 200 1158- f79, 150 x 200 f210,- f105, 200x200 250 x 200 300 x 200 350 x 200 Geen standaardmaten, elke tussenmaat op bestelling snel leverbaar. Zó bespaart uveel geld als u in de winkel de gewenste maten opgeeft - de kleur kiest - 50% aanbetaalt. ALUMINIUM JALOEZIEEN BLINDS INTERNATIONAL EUROBLINDS ROTTERDAM Showroom-tel 010-14 17 17 Jonker Fransstraat 96a (Centrum) Geopend dinsdag t/m zaterdag 10 00-17 00 uur EUROBLINDS NEDERLAND.

De Havenloods | 1975 | | pagina 4