DE HAVENLOODS 'Ik moet in het openbaar m'n mening kunnen verkondigen' Lely Ind. dreigt te vertrekken HET CONTACTLENS CENTRUM Janvaovderhulstbehang. editie p SCHIEDAM Nieuwe burgemeestersvrouw Jantje Kieboom: - '4© -UITLATEN- SLAAPKAMERS Super meubelshow donderdag 25 september 1975 24e jaargang no. 73 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. Een pagina vol informatie over wonen. Vanaf volgende week iedere dinsdag in De Havenloods. VLAARDINGEN "De functie van burgemeestersvrouw is tradi tioneel gegroeid. Een officiële baan is het echter niet, je wordt ook niet betaald voor het werk dat je doet. Gelukkig heeft minis ter De Gaay Fortman hier on langs enkele principe-uitspraken I mAh Boutique Pour Hommee POO-POO Hoogstr. 60/Schiedam SERVICE IN 30 MINUTEN Meubelfabriek ,f| Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891 -4670. Ma.t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. over gedaan. Hij zei blij te zijn 'dat burgemeestersvrouwen op" vrijwillige basis dit werk willen doen, dat ze er toe verplicht zijn bestreed hij. En wat misschien belangrijker is: Hij zei geen enke le reden te zien waarom vrouwen geen burgemeester kunnen wor den. Als een vrouw burgemeester wordt vindt men het normaal dat haar man zijn dagelijks werk blijft doen, van een burgemees tersvrouw verwacht men echter al snel dat zij zich volledig achter het werk van haar man opstelt". Waarmee de nieuwe burgemeesters vrouw Jantje Kieboom niet wil zeggen dat zij een hekel heeft aan de represen tatieve taken die aan de functie van burgemeestersvrouw vastzitteninte gendeel ze doet het werk graag. Ze wil echter wel afstand nemen van de ge dachte dat een burgemeestersvrouw per definitie achter haar man aan moet hobbelen. Jantje Kieboom: "Als de functie van burgemeestersvrouw alleen representa tieve plichten inhoudt hoeft het voor mij niet zo nodig. Ik vind dat een bur gemeestersvrouw zich dienstig moet maken aan het maatschappelijk leven en volop mee moet draaien in dat le ven. Er wordt van een burgemeesters vrouw vaak gezegd dat ze een status- functie heeft en daarom in verschillen de besturen wordt gevraagd. Ik wil best in een bestuur plaatsnemen, maar dan niet met m'n armen over elkaar om te zien hoe anderen het doen. Ik wil wel volop meedraaien en functio neren in een bestuur". Bestuurservaring heeft Jantje Kieboom genoeg. In Utrecht was ze 12 1/2 jaar lang secretaresse van de federatie Utrecht van de Partij van de Arbeid. Een functie waarin ze zich allerlei ta ken op de hals haalde en waarin ze uit eindelijk functioneerde als een soort ombudsvrouw. Vandaar dat burge meester Vonhoff bij het afscheid van Wim Kieboom zei: "Utrecht verliest niet alleen wethouder Kieboom, maar ook het team Kieboom. Mevrouw Kieboom toont dezelfde politieke gedrevenheid als haar man. Haar activiteiten op politiek gebied zijn ontelbaar. Ik ben er van overtuigd dat zij voor de Vlaardingse burgers zal kunnen functioneren als "Snuffelpaal Jantje" om eventuele misstanden uit de weg te helpen ruimen. Jantje Kieboom over haar bijnaam: "Toen ik federatiesecretaresse was lanceerde een bestuurslid het idee "snuffelpalen" in de wijken uit te zet ten. Dat moesten mensen zijn die wis ten wat er onder de bevolking leefde en wat de wensen waren. Nu kwam daar in de praktijk helaas niet zoveel van terecht. Door m'n werk kwam ik met allerlei mensen in aanraking. Ik ging functioneren als een soort contactadres. De mensen kwamen met de gekste en meest uit eenlopende vragen bij je. Men kwam bij je met vragen over politiek, maar het gebeurde ook dat je maatschappe lijke problemen kreeg voorgelegd. Van daar dat ik op een gegeven moment de bijnaam „Snuffelpaal-Jantje" kreeg. Nadat ik dat werk 12 1/2 jaar had ge daan vond ik het welletjes, ik wilde graag eens iets geheel anders gaan ik ben niet iemand die op een weegschaaltje legt met ontwikkelingswerk. Ik vind dat er binnen de PvdA en ook daarbuiten te Veel mensen zijn die ontwikkelings werk met hun mond belijden, zonder zich daadwerkelijk voor de goede zaak in te zetten. Het is belangrijk dat het Nederlandse volk duidelijk wordt gemaakt waarom er ieder jaar miljoe nen guldens aan ontwikkelingswerk worden uitgegeven. De Evert Vermeer stichting heeft in de verschillende ge westen figuren aangesteld die de ont wikkelingsgedachte van de PvdA uit dragen. Voor het gewest Utrecht ben ik zo'n figuur. Een andere functie die Jantje Kieboom sinds maart van dit jaar bekleedt is hoofd bestuurster van de "Rooie Vrouwen" van de PvdA. In die functie was Jantje Kieboom nauw betrokken bij de organisatie van de "Emancipa- de", een manifestatie die opgezet was in het kader van het Jaar van de Vrouw. Helemaal gelukkig is Jantje Kieboom overigens niet met het Jaar van de Vrouw. Misbruik Jantje Kieboom: "Ik word er gewoon ziek van. Het Jaar van de Vrouw wordt vaak te pas en te onpas gebruikt en misbruikt. Het enige positieve is dat het probleem van de achterstelling van de vrouw een jaar lang in de belang stelling staat. Daar kan je gebruik van maken door op bepaalde misstanden de aandacht te vestigen. Wat de Eman- cipade betreft is het jammer dat de pers zich vanaf het begin erg negatief heeft opgesteld. Er waren zelfs jouna- listen die over de Emancipade schreven zonder er ooit geweest te zijn. On danks alle kritiek blijf ik van mening dat de Emancipade een goed ding was. Misschien was de opzet wat te groot en had ze niet op één .punt gecentrali seerd moeten worden. Wellicht had alles wel beter gegaan als we hadden kunnen beschikken over de organisa- tie-know how van de commercie. De "Rooie Vrouwen" wilden echter persé niet dat de commercie werd ingescha keld. Ik geloof dat als we nog eens iets dergelijks organiseren het veel beter zal gaan. Je moet rekenen dat het de eer ste keer was (lat dit gebeuren door amateurs op poten werd gezet. Mislukt is de Emancipade in ieder geval niet. Er hebben zeer zinnige discussies tus sen de verschillende vrouwen plaats gevonden. Het is alleen jammer dat de vrouwen die in hun huishouden zit ten vastgeroest- en speciaal op die groep wilde de Emancipade zich rich ten - door de negatieve publiciteit niet zijn gekomen". Politiek heeft het leven van Jantje Kieboom voor een belangrijk deel beheerst. Via de politiek is zij ook in aanraking gekomen met haar man. In de AJC (Arbeiders Jeugd Centrale) leerden zij elkaar in '39 kennen. In feite heeft Jantje Kieboom heel haar leven al met politiek te maken gehad. Zij komt uit een gezin waarin politiek vrijwel dagelijks onderwerp van ge sprek was. Fries Jantje Kieboom' "Ik kom uit een Fries gezin, waarin vader en moeder actief in de politiek waren: Vader in de raad, provinciale staten en de vakbeweging, moeder in de vrouwenbeweging. Ver der waren ze allebei nauw betrokken bij de strijd tegen het drankmisbruik. Ik kom dus uit een rood-blauw nest. We spraken altijd Fries thuis en dat doen we nog als we onder elkaar zijn. Zodra er' echter iemand bij is die niet Fries spreekt gaan we weer over op Nederlands. M'n vader is een echte Fries, niet in die zin dat hij Friesland van Nederland wil afscheiden, hij zet zich wel in voor het behoud van de Friese taal. M'n naam "Jantje" is typisch, Fries. Toen we naar het westen verhuisden heb ik wel moeilijk gehad met mijn naam. Een meisje met een jongens naam vond men daar maar gek. Ik werd er dan ook danig mee gepest. Onlangs moest m'n kleinzoon op kleuterschool vertellen wat hij het weekend had gedaan. Hij begon met: "Ik ben het weekend met oma Jantje in het bos geweest". De hele klas gierde het uit van het lachen; wie heet er nu oma Jantje? Nadat het gelach bedaard was begon hij weer onver stoorbaar "ik ben met oma Jantje naar het bos geweest", weer een homerisch Ontv Ik werd lid van het bestuur van de Evert Vermeer-stichting, het orgaan binnen de PvdA dat zich bezighoudt BANKSTELLEN DRALON RIBCORD 1-2 en 3-zits EIKEN RUNDLEDER v.a. 695.- v.a. 795.- Toonzalen geopend dinsdag t/m zater dag van 10-17 uur, vrijdags koopavond tot 21 uur, Bleiswijk, Hoefweg 129, In Rijnmond en Westland alleen verkrijgbaar bij riembrandtlaan 11 Maassluis Tel. 1899-13148 De zachte weicon, (de lens die leeft met het oog) de meest succesvolle zachte contactlens in Europa met de volgende voordelen: 'volledig uitgetest door de duitse universiteit 'gemiddelde levensduur van 4 jaar 'geschikt voor zeer gevoelige ogen •sterk verkorte gewenningsperiodj 1e maal reeds 6 uur dragen •verliezen niet meer mogelijk geen stofjes meer onder de lens •beter zien •blijft altijd goed zitten •volledig gegarandeerd succes Splinternieuwe WASAUTOMATEN TE HUUR voor 5.25 p.w metz auto l banden b.v. ik kom uit gelach, met als gevolg dat hij totaal dichtklapte. Tien weken lang heeft hij daarna geweigerd voor de klas te spreken. Ik heb wei eens geprobeerd m'n naam te veranderen, zonder resultaat. Sommige mensen begonnen me weer Jantje te noemen en anderen namen het over, nu laat ik het maar Eigen mening Tijdens gemeenteraadsvergaderingen is Jantje Kieboom vaak op de publieke tribune te vinden, niet om te zien "hoe haar man het doet", maar om de Vlaardingse politiek en de mensen daarachter beter te leren kennen. Jantje Kieboom: "Voor m'n man hoef ik niet te gaan, die heb ik als wethou der vaak genoeg aan het werk gezien. Ik wil gewoon weten hoe de politiek hier in elkaar zit en wat voor mensen er achter zitten. Als je de mensen beter leert kennen wordt de politiek ook duidelijker en gaat het meer tot je spreken. Ik wil graag weten met wat voor mensen m'n man werkt. We bespreken thuis altijd eikaars werk, dat hebben we ons hele leven gedaan. Niet dat ik me met zijn werk bemoei, hij moet zich echter ook niet met mijn werk bemoeien. Ik vind wel dat ik m'n mening in het openbaar moet kun nen verkondigen. Ik ben niet iemand die z'n woorden op een weegschaal tje legt. Als mijn mening dan toevallig bij sommige mensen niet zo goed valt is dat jammer, ik zal er niet m'n mond voor houden". In eerste instantie was Jantje Kieboom helemaal niet zo gelukkig met Vlaar- dingen. Zij deelde de algemene gedach te in het land dat Vlaardingen een stad is waar ademhalen vanwege de stank nauwelijks mogelijk is. Jantje Kieboom: "Toen m'n man me zei dat hij gepolst was voor het burge meesterschap van Vlaardingen was m'n eerste reactie: Vlaardingen, hoe kom je daar nu bij. Ik ben er nooit geweest, maar ik dacht nu niet dat het zo'n aan trekkelijke stad was. Op een zondag zijn we toen eens in Vlaardingen gaan kijken en ik moet zeggen het viel me honderd procent mee. Ik had altijd gedacht dat Vlaardingen een vieze ou de stad was, dat het er zo anders uit zou zien had ik nooit verwacht. Het idee dat ik aanvankelijk over Vlaardin gen had hebben de meeste mensen in het land. Ik weet zeker dat Vlaardin gen een veel te slechte imagp heeft. JANTJE KIEBOOM bevolking komt erg direct en open op me over. De bevolking hier, scheelt qua mentaüteit niet zo veel van de Rotterdamse bevolking. Vandaar dat m'n man, die een rasechte Rot terdammer is, zich hier als een vis in het water voelt. Hij is inderdaad weer terug van weggeweest". maae heeft. Open Een beetje heimwee naar Utrecht heb ik nog wel, tenslotte heb ik er een groot deel van m'n leven gewoond. Het zijn vooral de dagelijkse contacten die je mist. Ik denk wel dat ik hier snel ingeburgerd zal zijn, de Vlaardingse Met de directe aanpak van Wim Kie boom is niet iedereen even gelukkig. Met name de VVD-fractie in de ge meenteraad ergert zich vaak zichtbaar aan de "recht voor z'n raap"-manieren van Kieboom. Jantje Kieboom over haar man: "Hij is erg ope,n, denkt snel, neemt zeer snel beslissingen die dan in de meeste geval len nog goed zijn ook. Hij neemt be paald geen blad voor z'n mond. Hij is ronduit en kan iemand precies zeggen waar het op staat, dat kan soms erg hard aarkomen. M.n man kan wel eens vreselijk kwaad op iemand zijn, maar is het darentegen ook weer zo vergeten. Ik zeg wel eens tegen hem: "Je moet niet de botte bijl hanteren, maar het ontleedmes". Behalve veel voordelen ziet Jantje Kieboom toch ook wel een nadeel in de functie van burgemeestersvrouw. Jantje Kieboom: "Het nadeel van bur gemeestersvrouw zijn is het feit dat veel mensen je in een glazen huisje plaatsen. Enkele vrouwen zeiden laatst tegen me "Toch wel leuk dat we zo gewoon met u kunnen praten". Waar om zou ik niet normaal met de mensen kunnen praten, alsof je niet aanspreek baar bent. Helaas leeft bij veel mensen het idee dat een burgemeester of zijn vrouw mensen zijn waar je niet zomaar een praatje mee kunt maken of waar je niet gewoon naast kunt gaan zitten. Dat is natuurlijk kolder. Het burge meestersechtpaar moet aanspreekbaar zijn voor de gehele burgerij. Ik hoop dan ook dat als iemand mij om wat voor reden dan ook wil spreken, hij of zij even langskomt op opbelt.". ROEL VAN LEEUWEN. Schiedam: broersvest 85, tel. 010 - 269702 donderdagavond koopavond. Rotterdam: mathenesserdijk 261a, tel. 010 - 37Ó947 vrijdagavond koopavond MAASSLUIS De fabriek van landbouwwerktuigen Lely Industries N.V. in Maasland wil van de regering en van de gemeente Maassluis zekerheid hebben, dat in de toekomst geen stukken grond van het be drijf onteigend zullen worden voor woningbouw door Maassluis. Als dat niet gebeurt dreigt het bedrijf de produktie over te brengen naar het buitenland. Dat zou dan volgens de directie van Lely betekenen, dat de werkgelegenheid voor 1000 mensen, die direct of indirect van Lely afhankelijk zijn, verloren gaat. Lely is bang geworden voor een moge lijke aanval van de zijde van Maassluis door het voorontwerp voor een nieuwe wet op de gewestvorming, die een nieuwe indeling van ons land in grote eenheden inhoudt. In dat ontwerp staat Maasland ingedeeld bij het nieu we gewest Rijnmond. Deze gemeente hoort nu nog bij het Westland. Als Maasland inderdaad bij Rijnmond getrokken zal worden is volgens mr. ir. H. Mulder, directeur van Lely Indus tries, de kans groot, dat niet lang daarna Maasland en Maassluis samenge voegd zullen worden tot één gemeente. Als dat gebeurt vreest het bedrijf po gingen van de gemeente Maassluis om een stuk van het bedrijfsterrein, dat wordt gebruikt voor het beproeven van nieuw ontwikkelde landbouwwerktui gen, te annexeren. De grond, waarop Lely gevestigd is, behoort nu nog toe aan de gemeente Maasland. In 1966 heeft Maassluis ook al eens getracht een deel van Maasland bij zijn grondge bied te trekken, De tweede kamer heeft toen echter een grenswijziging af gestemd. Volgens de directie van Lely wil Maassluis nu weer het proefterrein proberen te bemachtigen om daar hui zen te bouwen. Burgemeester Van Dij- ke zegt echter geen concrete plannen te hebben voor woningbouw in dat deel van de Dijkpolder. Volgens de burgemeester is Maassluis blij met de aanwezigheid van dit voor het milieu onschadelijke bedrijf en heeft de gemeente dan ook geen be hoefte tot conflicten. Volgens directeur Mulder van de land- bouwwerktuigenfabriek is de aanwe zigheid van een stuk landbouwgrond voor praktijkproeven met nieuwe werktuigen een noodzaak. „Voor ons is dat een laboratorium en zonder dat kunnen we onmogeüjk werken". Als de wet op de gewestvorming aange nomen wordt en Maasland inderdaad een Rijnmondgemeente wordt zal Lely om te beginnen geen uitbreidingen meer in Maasland realiseren. Mocht Maassluis dan toch overgaan tot het annexeren van grond dan zal de direc tie ernstig overwegen het bedrijf over te plaatsen en gezien de huidige econo mische situatie zou dan vestiging in het buitenland volgens de heer Mulder het meest voor de hand liggen. Lely is een internationaal bekende fa briek van landbouwwerktuigen, die al talloze malen met nieuwe ontwikkelin gen de aandacht heeft getrokken. Het bedrijf heeft een jaaromzet van ruim 100 miljoen gulden. Negentig procent van de gefabriceerde landbouwwerk tuigen wordt naar het buitenland uit gevoerd. Behalve met de produktie van deze machines houdt de onderneming zich ook bezig met het bouwen van ge prefabriceerde wqningen. Rotterdam, tel. 76.30.77 2500 m2 voord eel ha II en Bankstellen Wandmeubeis Eethoeken Bij ons tegen de laagste prijzen grote kollektie degelijke kwaliteit. De Meubelaar-Bergschenhoek Bergweg noord 38 Tel.. 01892-5848. Een grootse geluidsbeurs Meer dan 40 internationale merken op femina uweet niet wat u hoort t. 3 t/m zo. 12 okt. - ahoy' - rotterdam decoratieve badkamer tegels met dessins Ook geschikt voor toilet, hal e.d. Kom kijken. Óók naar onze keramische wand- en vloertegels en naar onze tientallen varianten in plavuizen v.a. f 21- per mJ. Grote keuze (600), vakkundig idvies en lage prijs. muys& roggeband Dj*.

De Havenloods | 1975 | | pagina 1