PvdA en PPR stellen vragen over JAC-zaak College negeert cultuurvertegenwoordigers 13?5 WE5FMNDM 12?5 Overlegsituaties een lachertje 89ct termeulen termeulen Kennismakingsavond bij „Argeloos" termeulen m MASSIEF EIKEN MEUBELEN WESÏMNtM termeulen 39-573 Willem Kwakkelstein VLAARDINGEN De fractievoorzit ters van PvdA en PPR, resp. Hans Ver- sluijs en Wim Kwakkelstein hebben burgemeestér Kieboom schriftelijk vragen gesteld naar aanleiding van een politie-inval bij het JAC Vlaardingen. Twee weken geleden deden vier poli tiemensen, onder leiding van inspec- trice van kinderpolitie mej. Ekels, een inval bij het JAC. Het was de politie te doen om het opvangadres van een van huis weggelopen meisje uit Haar lem. Toen de op dat moment aanwezi ge JAC-medewerker, Wil de Hartogh, de politie de verzekering gaf het adres niet te weten nam de politie het dos- Prachtig en sterk is de kwaliteit van deze corduroy broek met w. pool. "Monsieur B" voor modebewuste jongens en meisjes van 4 t/m 16 jr. In donker bruin, donker-groen, marine, beige en zwart. Ideale schoolbroek, maten 104 t/m 164. Nu^ van f 24,75 voor 4 t/m 8 jr 10 t/m 16 jrf 13,95 4. Nu In stoere 'mannen' kleuren Vlotte schipperstrui, soepel gebreid, mooi glad aansluitend (100% acryl). Met dubbelgebreide col, metalen rits en brede rib-gebreide boord en manchetten. In de herenmaten 48 t/m 54 en de kleuren beige, roestbruin, bruin, marine, RAF en zwart. van f 19,50 voor sier over het meisje in beslag. Tevens moest Wil de Hartogh meegaan naar het politiebureau om een verklaring af te leggen. Op het bureau werd Wil de Hartogh echter ingesloten. Dé Hartogh werd 's avonds om 21 uur ingesloten, de volgende ochtend om 11 uur werd hij pas weer vrijgelaten. De fractievoorzitters noemen de aan houding tot verhoor van De Hartogh, op de wijze zoals die gehanteerd is, uit een oogpunt van fundamentele mense lijke rechten bijzonder dubieus. „Persoonlijke vrijheid mag toch als een van onze belangrijkste grondrechten aangemerkt worden, welke derhalve al leen in uiterste noodzaak geschopden mag worden. Het gevolg van een derge lijk optreden van het justitieel appa raat schept grote onzekerheden t.a.v. het handelen bij nog ingrijpender za ken als inverzekeringstelling en voorlo pige hechtenis", aldus de fractievoor zitters. De fractievoorzitters vragen aan de burgemeester, die politiezaken in z'n portefeuille heeft, van wie de politie opdracht heeft gekregen de inval bij het JAC uit te voeren. Verder wordt o.a. gevraagd of Kieboom op de hoog te was van de inval en waarom De Hartogh pas op het bureau werd mee gedeeld dat hij werd ingesloten. „Als er bij de politie wantrouwen bestaat Hans Versluijs in de medewerkers van het JAC, waar om is De Hartogh, tprwijl hij in dit ge val geen hulpverlener was, toch inge sloten en heeft men hem niet de nacht thuis laten doorbrengen om hem de volgende ochtend opnieuw op het bureau te ontbieden", aldus de vragen stellers. MAASSLUIS Op zaterdag 27 september vindt er in de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen een eenakterfestival plaats dat georganiseerd is door het Vlaardings Centrum voor Amateurtoneel. Aanvang 16.00 en 20.00 uur, kaarten f. 2,50. Be halve de Vlaardingse toneelgroepen Argus", „de Fakkel", „C.N.I.", en „Varia" doet ook dit jaar weer de Maassluise toneel/theatergroep „Argeloos" uit Maas- Argeloos bestaat nu inmiddels vier jaar en heeft in de loop der tijd al menige uitvoering gegeven. Over het algemeen waren het eigen improvisaties en samen- levingsspelen, die tijdens de wekelijkse speelavonden bij stukjes en beetjes ont stonden en die van week tot week verder uitgroeiden tot een volledig spel. Ook deze keer brengt Argeloos, dat be staat uit 10 mensen, een eigen impro visatie dat de titel draagt: „Öp een mooie zomerdag in september". Arge loos beeldt met dit theaterstuk een aantal aspecten uit van de milieupro- Bewoners ontvangen herbestratingsplan SCHIEDAM - Bewoners van de Nas- saulaan, tussen de Westerkade en de Willem de Zwijgerlaan/Schoolstraat hebben het definitieve herbestratings- plan van Gemeentewerken ontvangen. Bij dit herbestratingsplan is zoveel mogelijk rekening gehouden met de opmerkingen en suggesties die tijdens de bijeenkomst d.d. 14 maart 1975 in de St. Jozefschool aan de Nassaulaan naar aanleiding van het praatplan zijn gemaakt. Vanaf de Westerkade zal de bestrating tussen de 2 plantvakken, de aansluiting met de Prins Frederik Hendrikstraat, de Prins Mauritssingel en de Amalia van Solmsstraat op één niveau worden aangelegd. Om de veiligheid van de voetganger en de spelende kinderen te vergroten, zul len een aantal drempels worden aange bracht. Dit zal van invloed zijn op de snelheid van het verkeer. Bij de aan sluiting van de Willem de Zwijgerlaan/ Schoolstraat komen 2 nieuwe bomen t.h.v. de drempel. Indien men vragen heeft, kan men schrijven of bellen naar de dienst ge meentewerken, Stadskantoor, postbus 61, (Emmastraat 1) telefoon 260500, toestel 343, afdeling stedebouw (de heer Donkers). vanaf vrijdag 9 uur verkopen wij deze prachtige L.P.'s voor 'n zeer bijzonder prijsje. De serie bestaat uit 25 klassieke L.P.'s waarop internationaal aan de top staande solisten en orkesten mees terwerken van de beroemdste kom- ponisten uitvoeren. O.a. Eine kleine Nachtmusik van Mozart, het Viool concert van Mendelssohn, de 9e Symphonie van Beethoven, de Notenkrakerssuite van Tchaikovsky e.v.v.a. Nu per stuk slechts A-Jiü ,;v. MlMIONYX blematiek, met de nadruk op het verband tussen milieu, werkgelegen heid en politiek. Centraal in het stuk staat de indivi duele en collectieve verantwoordelijk heid voor leven of dood. De regie is in handen van Tjeerd Wes- tra, docent theater/toneel, verbonden aan het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel. Sinds enige tijd is Judith Mokoginta voorzitster van Ar- „Wij, Argeloos, vinden het jammer dat er niet meer mensen lid zijn van onze toneelgroep. Wij draaien nu inmiddels vier jaar en werken, dat wisselt wel eens, nu met tien a twaalf mensen. Daarom hebben we voor 7 oktober aanstaande een kennismakingsavond georganiseerd in onze oefenruimte, de Neil Armstrongschool aan de Kwartel laan no. 4. Op deze avond willen we geïnteresseerden uitleggen wie we zijn en wat we doen. Als er voldoende nieuwe leden bijkomen organiseren we, wat we al eerder deden, een cursus voor beginners, verzorgd door het N.C.A." Tijdens een dergelijke cursus worden er o.a. vertrouwensoefeningen, even- wichts- en ontspanningsoefeningen ge houden. Verder wordt er aan de hand van opdrachten geïmproviseerd waarna er met de hele groep over gediscus sieerd wordt. Na de discussie wordt het stuk verder uitgewerkt of men be gint met de resultaten hiervan aan een ander spel. Judith: „Dergelijke cursussen, ook die voor gevorderden, moet je voortdu rend houden, omdat er natuurlijk, zo als bij elke vereniging, verloop is. Onze grootste wens is nu, na al die jaren oefenen in een schoollokaal, een eigen theatertje te hebben. We kunnen dan regelmatig uitvoerin gen geven, oefenen, werken met mid delen zoals decors, licht en geluid, iets wat nu om practische redenen niet mo- t Judith Mokoginta gelijk is. Daarbij kunnen we ook ande re toneelgroepen uitnodigen. Ik denk nu even aan de Nieuwe Comedie die onlangs in Maassluis het stuk „Voor een bloemetje en een zoen" bracht en waar voor veel belangstelling was. Met een eigen theatertje zouden we veel meer kunnen dóen, niet alleen voor ons zelf maar juist ook voor de bevolking." Onze verbijstering maakte spoedig plaats voor heftige verontwaardiging t.o.v. het feit, dat de politie opnieuw is overgegaan tot huiszoekingen en zelfs arrestatie. Het is overigens niet de eerste keer dat het JAC kennis maakt met de slag vaardige methode die de politie denkt te moeten handteren in het kader van hulpverlening. Maar het jongste optre den van de politie slaat alles en maakt alle gesprekken en overlegsituaties die er geweest zijn tot een lachertje. Deze keer presteerde men het zelfs om het dossier van de zaak van het meisje M.E., waarom het allemaal begonnen was, in beslag te nemen. Dit is in Vlaardingen nog niet ver toond. De zaak van het meisje M.E., die bijzonder ingewikkeld was, hadden wij in onderzoek genomen en wij wa ren pas in het begin stadium van het onderzoek, op het moment van de plotselinge tussenkomst van de politie. De politie heeft met haar optreden on ze hulpverlening volledig doorkruist, ondanks dat zij op de hoogte was van het feit dat wij de zaak in onderzoek hadden. Daarna komt het ons voor, dat de landelijke ontwikkelingen rond de verbetering van de rechtspositie van minderjarigen en het Art. 280 van het Burgelijk Wetboek voor Strafrecht, volledig aan haar voorbijgaan. Echtscheiding De aanleiding tot de hele zaak ligt waarschijnlijk in de echtscheiding die vader en moeder ongeveer 8 jaar gele den zijn aangegaan. Tevens was er sprake van onder toe zicht stellen van de kinderrechter van Haarlem en was er een verzoek tot voogdijwijziging van de kant van vader gedaan. Deze zaak zou j.l. vrijdag voor de voog dijkamer komen. De arrestatie van va der heeft aanleiding gegeven tot verda ging van deze zaak naar december. Het meisje heeft bijna 3 jaar doorge bracht in een pleeggezin en werd door ■de kinderrechter, tegen haar wens in en tegen de wens van het pleeggezin in, teruggeplaatst bij haar moeder. Na een week is zij weggelopen, naar haar vader in Rotterdam. Tegen deze achtergrond leek het zonder meer te rugbrengen van het meisje ons niet Bij de aanhouding van het meisje heeft de politie deze achtergrond echter vol ledig genegeerd en heeft zij zonder meer het meisje teruggebracht naar haar moeder. Het kind is voor hen op dat moment slechts een pion waarmee omwille van wettelijke maatstaven, alleen dat ge daan kan worden wat wettelijk gere- Van hulpverlening van de kant van de politie, in tegenstelling tot de image die men naar buiten graag doet voor komen, is dan ook absoluut geen spra ke. De politie heeft gehandeld in opdracht van de Haarlemse kinderrechter De Groot, welke al eerder blij k heeft ge geven van grote wetskennis en van wei nig menselijk gevoel. De vraag blijft, waarom de politie wan neer zij een bevel tot opsporing en aanhouding krijgt, de hulpyerlening to taal niet meer respekteert. samenwerking Mej. Ekels, hoofdinspektrice van de afd. Jeugdzaken van de politie, heeft in het verleden zelf herhaaldelijk ge steld, belang te hechten aan een goede samenwerking met het JAC. De ogenschijnlijk progressieve opstel ling heeft het werkelijk konservatieve karakter van de politie ipoeten verhul len. Wanneer JAC en Politie werkelijk met elkaar te maken krijgen, dan grijpt de politie al die machtsmiddelen aan, die een zorgvuldige hulpverlening on mogelijk maken. Dit optreden van de politie toont op nieuw op trieste wijze aan hoe drin gend noodzakelijk het is dat de rechts positie van minderjarigen verbeterd dient te worden en dat Art. 280 van het Burgelijk Wetboek van Strafrecht moet worden herzien. Wat Art. 280 betreft heeft Minister Van Agt, eind augustus '75,nadat het 2e kamerlid van de P.v.d.A. Roethof een voorstel tot wetswijziging had in gediend, gezegd nu toch ook een wets wijziging noodzakelijk te achten. maatregelen Staatssekretaris Zeevalking (justitie) heeft, in navolging van zijn voorganger Glastra van Loon, maatregelen aange kondigd. De maatregelen, die overigens door het Landelijk beraad van de Al ternatieve hulpverlening verworpen worden, bestaan uit het instellen van vertrouwensmannen, die in geval van konfliktsituaties kunnen bemiddelen. Het grote bezwaar is echter dat deze fi guren toegevoegd gaan worden aan de Raden van Kinderbescherming, d.w.z. dat de justitie een nog grotere greep krijgt op de Alternatieve hulpverle ning. Daarmee trekt zij de minderjarigen nog sneller dan dusver binnen het veld van de kinderbescherming. Daarom heeft de Alternatieve Hulpver lening aangekondigd deze regeling te zullen boycotten. Wij hebben ons als JAC eerlijk opge steld t.o.v. de politie en andere instel lingen. Wanneer de politie om informa tie vraagt b.v. of wij kontakt hebben met een minderjarige, dan zullen w(j hen die informatie niet onthouden. Bovendien verstrekken wij geen onjuis te informatie. Andere informatie over een hulpvrager wordt slechts dan aan de politie doorgegeven wanneer de hulpvrager daarmee instemt. Mej. Ekels is, volgens haar zeggen, be ledigd omdat wij twijfelden aan haar begrip voor ontwikkelingen rond Art. 280 etc. Daarop antwoord z(j: "Wat doe ik an ders bij de Kinderpolitie, als ik daar geen begrip voor zou hebben". Het hele optreden en afhandelen van de recente zaak getuigt van wantrou wen t.o.v. het JAC, wat ons inziens meer zegt over de politie dan over het JAC. veiligheid Wij hebben reeds maatregelen getrof fen om de veiligheid van de hulpvrager zo optimaal mogelijk te garanderen. Wij twijfelen er niet aan dat dit bij een eventuele nieuwe konfrqntatie met de politie zal leiden tot een nog agressie ver handelen van hun kant. Maar wij gaan ervan uit dat de hulpver lening voorop staat en daarvoor moe ten wij een zo groot mogelijke garantie inbouwen. Politieakties kunnen we niet tegen houden, maar dat wil niet zeggen dat wij de uitgangspunten op grond waar van de Alternatieve hulpverlening is ontstaan zullen laten vallen. Namens de plenaire vergadering (Bestuur en medewerkers) van Jongeren Advies Centrum een van de made werkers: Harry van der Lee. MAASSLUIS - Vanavond zal in de openbare vergadering van de commissie voor culturele zaken de instelling van de culturele raad be handeld worden met daarbij de opheffing van de raad van beheer van het gemeentemuseum. Afgelopen dinsdagavond werd er in Koningshof een hoorzitting ge houden over de instelling van deze culturele raad. Het college van B. en IV. hadden hieraan voorafgaand een persbericht verzonden waarin zij de vertegenwoordigers van het plaatselijke cul turele leven uitnodigden om deze avond bij te wonen. In het persbericht werd gesteld dat leden van de culturele raad kun nen zijn: vertegenwoordigers van plaatselijke culturele verenigingen, organisaties, instellingen of particuliere personen die een bepaalde deskundigheid vertegenwoordigden op het culturele vlak en daarnaast in staat zijn een oordeel te vormen over het totaal te voeren beleid in de gemeente Maassluis. De opkoipst noemde de voorzitter, wethouder Isaac van der Knaap over weldigend. Daarmee was geen woord te veel gezegd want inderdaad waren alle vertegenwoordigers van de vereni gingen enz. aanwezig. Alleen vertegen woordigers van de wijk verenigingen ontbraken. De aanwezigen werd nog even in het kort uitgelegd door wet houder Van der Knaap waar het om ging. Na ongeveer een half uurtje ver gaderen bleek maar al te zeer dat de uitleg bepaald niet voldoende was ge weest en het geroezemoes volgroeide in haar volume Paniek J.C. van Leeuwen geridderd De heer J.C. van Leeuwen, ing. te Maassluis, technisch hoofdambtenaar bij het Proefstation voor de Groente en Fruitteelt onder glas te Naaldwijk, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De benoeming geschiedde in verband met het 75-jarige bestaan van ge noemd Proefstation. Ir. W. van Soest, directeur Akkerbouw en Tuinbouw van het ministerie van Landbouw en Visserjj, heeft bij de viering van dit ju bileum, vorige week donderdag, de ver sierselen uitgereikt. Jacobus Cornells van Leeuwen werd op 27 mei 1916 geboren te Maas land en woont Zuidbuurt 25. Hij trad op 11 november 1941 in dienst bij het Consulentschap voor de Tuin bouw te Naaldwijk en is sinds 1948 betrokken bij de werkzaamheden van het Proefstation voor de Groente- en Fruitteelt onder glas. Hij treedt vooral op als stimulator en organisator van de gebieds- en bedrijfsontsluiting van het Westland en De Kring (het gebied zuid-oost van het Westland). Van 1949 tot 1971 was de heer Van Leeuwen, secretaris van het r.k. kerkbestuur van de parochie van de H. Maria Magdale- na te Maasland. De wethouder raakte lichtelijk in pa niek en na enige verdere uitleg was het de meesten duidelijk dat vanavond kandidaten, al dan niet lid v.e. vereni ging etc. voorgedragen konden worden voor de culturele raad. De kandidaten werden op een lijst gezet, verdeeld in de volgende secties: Muziek en zang, Bewegingsexpressie-mime-toneel, Lec tuur voorziening, museum, Maassluise Kunststichting, Foto/film, onderwijs, amateuristische kunstbeoefening, jeugdorganisaties en voorlichting. Voor de meeste secties waren er zeker twee kandidaten, voor enkele slechts De aanwezigen verwachtten, terug in de zaal aangekomen dat er nu, zoals in een persbericht (afkomstig van het col lege van B.enW over de hoorzitting had gestaan, dat er tot stemmen over gegaan kon worden. Tot verbazing van het grootste deel van de cultuur vertegenwoordigers voorkwam wethouder Van der Knaap de stemming met de volgende woor den: „Ja, dat stond wel in het bericht, maar dat is een foutje, het lijkt me be ter het stemmen over te laten aan de commissie die dit donderdagavond (vanavond) zal doen". Enkele aanwezigen vroegen zich af wat voor zin het nu had om deze hoorzit ting te organiseren waarbij kandidaten voor de culturele raad voorgesteld kon den worden, tijdens welke zo duidelijk de wil van de bevolking naar voren kwam dit min of meer te negeren. Een bezoeker: „Er is voldoende publi citeit gegeven aan deze avond. Ieder een die wilde komen kon dat doen of indien hij niet in staat was kon hij zich door iemand anders beschikbaar laten stellen. Ik vind het ronduit ondemo cratisch om nu te gaan zeggen dat de candidaten zich tot aan de commissie vergadering beschikbaar kunnen stel len. Waarschijnlijk is het zo dat er een aantal mensen bij zjtten die men liever niet in de culturele raad ziet zitten. Als men eerlijk was accepteerde men dat er inderdaad in enige secties zich maar één persoon beschikbaar heeft gesteld. Dc commissie en de raad kunnen dus niet kiezen. Er blijkt dan zonder meer dat er niet meer dan die ene persoon belangstel ling heeft voor die bepaalde sectie. candidaten (die het college mt zitten) gezocht wordt. Op die loop je wel de democratie omver als je het mij vraagt". En dat was niet de enige bezoeker van de hoorzitting die er zo over dacht. Na afloop bleef een flink aantal nog wat napraten en de ontevredenheid over de gang van zaken inzake de oprichting van de culturele raad hield men niet vqor zich. Een andere bezoeker: „Wat, mij opvalt is dat op deze avond geheel cultureel en politiek Maassluis aanwe zig was. Er werden zeer concrete voor stellen gedaan maar die worden nu min of meer genegeerd. Het is te hopen dat de leden van de commissie culturele zaken die hier vanavond aanwezig wa ren niet hetzelfde doen. Als dit toch gebeurt hadden de candidaten zich ook gewoon per brief op kunnen geven en had de commissie daaruit een keus kunnen maken. Nu geef je de indruk dat er serieus rekening wordt gehou den met de wil van de bevolking, ik vind dat dit nu dan ook maar eens hard gemaakt moet worden, juist door de commissie". Verwacht wordt dat de conferentieka mer van de gemeentesecretarie aan de Govert van Wijnkade vanavond goed bezet zal zijn. Aanvang van de vergade ring 19.30 uur. Annemieke van der Houwen. Democratie Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker, dan heeft u voor gewone prijzen wel heel wat anders in uw huis. El" &L Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. Kon. Wilhelminahaven z.g. Nieuwe Haven N.Z. 27 VLAARDINGEN Tel. 010 - 343006. |$3 Accion Fuego protesteert tegen doodvonnissen VLAARDINGEN De groep Accion Fuego heeft als protest tegen de in Spanje uitgesproken doodvonnissen, die doormiddel van de wurgpaal drei gen te worden uitgevoerd, een tele gram naar de Spaanse ambassade in Den Haag gestuurd. De inhoud luidt: Protesteren tegen de doodvonnissen weg met hèt Spaan se fascisme. De groep roept iedereen op de golf van protesten, die over de hele wereld op gang is gekomen, te ondersteunen. Dat kan door ook een telegram of brief te sturen aan de Spaanse ambassade, Lange Voorhout 50 is Den Haag. De groep Accion Fuego spant zich al jaren in om de vele slachtoffers van het Franco-regime financiëel te steu nen. Zoals bekend voerde de PSP- Vlaardingen enige jaren geleden een fi nanciële aktie voor hen, die enige dui zenden guldén opleverde. Nu de Spaanse fascisten hun terreur hebben opgevoerd, is de te lenigen nood des te groter. Daarom vragen wij aan alle Vlaardin- gers om hun solidariteit te tonen met hun medestanders in Spanje, door een financiële bijdrage te doen aan de Ac cion Fuego. Het gironummer is 2698600 ten name van Penn. Accion Fuego te Utrecht. Gratis tuinlectuur bij WY-Visbank VLAARDINGEN - De afdeling Vlaar dingen en .omstreken van de Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde stelt weer gratis tuinbehandelingslectuur enz. ter beschikking. Er is een aantrekkelijk boekje „vier seizoenen op uw balkon" en er is beschikbaar een uiterst prac tische tuinkalender die voor elke maand aangeeft wat er te doen is en nog zoveel meer. Ook zijn er verschil lende vouwbladen over bloembollen. Alles kosteloos bij V.V.V. Visbank. Breien en haken zonder haken en ogen. Met dit acrylique breigaren maakt u de mooiste jumpers, vesten, spencers e.d. Ook heel geschikt om bloemen van te haken of vrije handwerken mee te maken. In vele kleuren w.o. wit, petrol, zwart, ecru, blauw, groen, oranje en bruin.. Wat u er ook van gaat maken, kant-en-klaar_kopen is beslist duurder. per bolletje 50 gr.

De Havenloods | 1975 | | pagina 7