K Hl tijd een flinke jongen zijn" Leiding Rijkspolitieschool pleit voor langere opleiding TROPIKET PARKETVLOER verdien- t-zelf parket Grofe co/Sectie KINDERINSTAPJES bedrijfsleider of afdelingschef PLATEN HARDBOARD WESTERHOUTHANDEL Söw opsimon kun je rekenen Dl: HAVENLOODS DINSDAG U) SEPTEMBER 197: „Een politieman moet op z'n ,,De Weijert" is geen vormingsinsti tuut en evenmin een sociale academie. Ook de Rijkspolitieopleidingsschool in Apeldoorn richt zich op de vaktechniek van de dagelijkse politiepraktijk. In één jaar tijd worden jongemannen voor hun toekomstige taak, in een razend snel tempo en met een tienurige werk dag, klaargestoomd. Ondanks dat be trekkelijk korte tijdsbestek, lijdt daar de kwaliteit van de opleiding niet on der. Van de sollicitanten die zich jaarlijks voor de aspiranten-opleiding aanmelden valt meteen al tien procent door de strenge selectiezeef. En van de genen die uiteindelijk het Rijkspolitie- blauw kunnen aantrekken, omdat men de opleiding mag volgen, haalt nog eens een gelijk percentage de eind streep niet: tussentijds stapt men op. ,,De Weijert"-directeur Van der Meer en pedagogisch-didactisch stafmedewer ker Hagenbeek oordelen daarover zo: ..Voordat men op de opleiding wordt ge plaatst heeft er een procedure plaats, die begint met een selectieinterview, dan volgt er een lichamelijke keuring, terwijl de test fysieke motoriek en conditie en het onderzoek door de Rijkspsychologi- sche dienst de cirkel rond maken. De er varing leert, dat de lichamelijke conditie van de jongemannen in Nederland ach teruit loopt. De medische keuring zoals men die bij de Rijkspolitie moet onder gaan, levert dat gegeven op. Teruggang in conditie van aspirant-Rijkspolitie mannen wordt geconstateerd tijdens het sportexamen, een belangrijk element De omstandigheid, dat tijdens de op leiding nog eens tien procent van de as piranten tussentijds de pijp aan Maarten geeft is het. gevolg van een foutieve be roepskeuze, ze legt kolonel Van der Meer Van der meer: „Wat wij dikwijls ver nemen, is dat een jongen een baan bij de politie wenst, om als mens tot zijn recht te komen. Over het algemeen zijn het knapen, die er nog iets voor over hebben om een prestatie te leveren. Het zijn meestal de echte ,,doe"-types, nuchtere jongens, die dagdromen niet hoog in het vaandel hebben geschreven". Is de opleiding van één jaar niet aan de te korte kant? Van der Meer: „Helaas duurt de op leiding maar zo kort, omdat naar mijn gevoel bij hen die verantwoordelijk zijn voor het politiële beleid, het gevoel of het door Jan A. Bruin inzicht ontbreekt, dat de opleiding be duidend langer zou moeten zijn. In de thans heersende situatie kom je aan be paalde dingen niet toe. Neem bijvoor beeld maar de kennismaking van de as piranten met allerlei (politieke, maat schappelijke, sociaal-culturele) groepe ringen die binnen onze samenleving functioneren. Een ander punt is, dat nu de inbouw van de theorie in de praktijk weinig kans krijgt. En evenmin komt het vormingsaspect tot zijn recht. Het alter natief naar mijn oordeel is, dat de oplei ding op onze school tweeëneenhalf jaar zou moeten duren". Interessanter Vormingsaspect? Van der Meer: „Wij, de Rijkspolitie, zijn mede de handhavers van de rechts orde in de samenleving. Een van de prettige kanten daarvan is, dat elke poli tieman in Nederland, of hij nu in ge meente- of in Rijksdienst is, zich opti maal kan ontplooien, vooral als mens. Ik vind het bovendien plezierig, dat de Rijkspolitie niet alléén de ordehandhaver is. Per definitie hebben Nederlanders een grote behoefte aan veelsoortigheid. Het politievak is veel interessanter dan vroe ger omdat de politieman in deze tijds omstandigheden veel beter, als mens, tot zijn recht komt, ook al omdat de' maatschappij nu, anno 1975, veel kleur rijker is, dan vroeger het geval Hagenbeek: „Daardoor is het voor het functioneren van de politieman wel veel zwaarder geworden.- Er is sprake van dualisme: aan de ene kant moet hij hulp verlenen terwijl hij aan de andere kant soms hard moet optreden". Van der Meer: „Geldt dat echter niet voor zoveel andere dingen? De mensen zijn immers scheppende wezens en die willen nu eenmaal verantwoordelijkheid dragen". Hagenbeek: „Iemand's kwetsbaarheid wordt daardoor wel groter. Je moet, als politieman, altijd flink zijn. Dat vind ik nou het boeiende van het politievak: het appèl dat op de man wordt gedaan. Dat vergt van hem wel een innerlijk even wicht". Van der Meer: „Maar ook een stuk echt heid. Een politieman moet echt zijn, hiet gekunsteld". Kolonel der Rijkspolitie B. van der Meer, directeur van de drie primaire oplei dingsscholen van het korps waaronder „De Weijert" te Apeldoorn. Hagenbeek: „Mag een politieman een keer niet flink zijn? Laat hem ook maar eens uit het pak komen. Dat is helemaal niet erg". Van der Meer: „Het dragen van het uniform is voor een politieman onvermij delijk. Gelijke kleding werkt natuurlijk wel de „eenheidsmens" in de hand, maar het uniform dient als punt van herken ning te worden beschouwd". Hagenbeek: „Als je echt bent, dan moet dit van binnen uitstralen". Zelfkennis Van der Meer: „Inzake het vormings aspect van de opleiding, zijn wij op de school al jarenlang bezig met experimen ten. Een jongeman vormen betekent: bij hem zodanige eigenschappen ontwikke len, sociale vaardigheden aanleren en le ren zich een houding te geven, dat hij die talenten optimaal kan benutten. Het is gewoon een kwestie van een bewustwor dingsproces: begrijp jezelf, ken jezelf. Met zelfkennis begint alle wijsheid. Kern waarom het bij de vorming van de Rijks- politie-aspirant om gaat is: leer hem zichzelf te leren kennen. Het gaat om wat er in zijn binnenste leeft, niet alleen zijn houding ten opzichte van de hulpverle ning maar ook ten opzichte van de orde handhaving. Op die manier is de oplei ding geen kwestie van proces-bewaking maar een van begeleiden". Het rollenspel spelen dus? Hagenbeek en Van der Meer: „Op de school beschikken wij over ruimten om allerlei praktijksituaties na te bootsen, bijvoorbeeld een café waarvan de stam gasten na sluitingstijd nog aanwezig zijn, een bankgebouw etc. Door het rollenspel ontdekt de jonge aspirant-politieman zichzelf. Primair is evenwel de vaktech nische, op de politiepraktijk gerichte, opleiding. Daarnaast de persoonlijk heidsvorming en wel het laatst maar ze ker niet het minst de bevordering van de lichamelijke conditie". Is het gemakkelijk om tijdens de op leiding de theorie en de praktijk op el kaar af te stemmen? Hagenbeek: „De theorie (rechts- en wetskennis etc.) en de praktijk lopen vaak in elkaar over. De vorming loopt dikwijls over in de praktijk, terwijl het vormingsaspect door alles heen loopt. De vormers par excellence zijn de docenten". Optimaal Van der Meer: „Het docentensysteem dat wij hanteren vinden wij uniek: per klas twee vaste docenten en een docent voor de lichamelijke opvoeding. Dit sys teem garandeert een optimale lessituatie. Aspiranten en docenten leren elkaar kennen. En daarnaast worden er optima le condities geschapen om een aspirant goed te kunnen beoordelen, hem door te hebben". Hagenbeek: „Niemand van de docen ten verbeeldt zich, dat hij vormt. Bij het ontstaan van de relatie tussen docent en aspirant, treedt de vorming in. nen met praktijkervaring in de politie dienst. Ze hebben alle facetten van het werk onder de knie. Zij leren de aspiran ten rechtsregels te handhaven en hoe te functioneren in de samenleving. Het gaat straks niet slechts om de handhaving van het establishment, maar de jonge poli tieman zal zich kunnen conformeren aan het gebeuren, het reilen en zeilen, in de maatschappij. In het opleidingsstadium is de docent de belangrijkste figuur. Alles staat of valt met hem. Persoonlijk ben ik zeer met hen ingenomen: het zijn clevere jongens!" Harde hand Welke opinie heeft men over de zg. „harde hand "-functie van de Neder landse politie. Utrecht's burgemeester Vonhoff pleitte kort geleden bij de opening van het academische jaar van de Nederlandse Politie Academie te Apeldoorn voor een „ombuiging" naar een „gespreks"-functie. De politie mag het gesprek met de bevolking niet schuwen! Van der Meer: „Ik. heb er geen flauw idee van waar de maatschappij in de toekomst zal uitkomen. De arbeidscode zal veranderen, terwijl de mens meer geëmancipeerd wordt. Dat houdt in, dat de politieman dan genuanceerder en meer situatiegericht zal dienen op te tre den. Ik geloof, dat we de goede weg naar de toekomst hebben ingeslagen: dat het i besef versterkt wordt, dat er in de maat schappij groepen van mensen zijn die tot de onderliggende partij behoren en die moeten kunnen rekenen op begrip, hulp en steun. Als politieman moet je op de hoogte blijven van wat zich in de samen leving afspeelt. De vraag die wij ons con stant moeten stellen luidt „waar leid je jonge mensen voor op?" De Nederlandse politie staat niet op zichzelf. De politie is een uitvoerend orgaan, een middel in handen van de overheid. De „grote filo sofie" met betrekking tot het functione ren, het operabel zijn van de politie, be rust in eerste instantie bij de overheid. De politie heeft een „handfunctie", zowel begeleidend als beperkend. De politie is geen noodzakelijk kwaad. Dan zouden artsen, verpleegkundigen, maatschappe lijk werkers dit ook moeten zijn. Wij zijn even noodzakelijk als deze disciplines. Maar we moeten niet verdoezelen, dat we in ons vak nu en dan worden geconfron teerd met agressie, misdaad, kortom met een weinig volmaakte maatschappij. Een zekere flinkheid kan de politie dan beslist niet n Aan de lichamelijke opvoeding v met het oog op de fysieke conditie de Rijkspolitiemannen-in spe r schoots aandacht besteed In de s ke'harde politiepraktijk zal hij die - hard nodig hebber Een sportploeg Van der Meer: „Docenten zijn 7 MAGAZIJNEN VOL MET HOUT, TRIPLEX, HARD- EN ZACHTBOARD, waardoor wij aan AL uw wensen kunnen voldoen. Alleen da BESTE EUROPESE FABRIEKEN zijn onze leveranciers. Wal is Troplket? Tropiket bestaat uit a mm dik Merbau of Teak, tropische hardhoutsoorten met warme kleuren Kleuren die na blootstelling worden. yan het ook in vetermodellen maten 28%» 16 winkelprijs GEMEENTE SCHIEDAM HERKEURING MATEN EN GEWICHTEN SIMON een groeiend bedrijf dat in de levensmiddelenbranche supermarkten zelfbedieningswinkels en discountzaken exploiteert, zoekt in verband met deze groe kontakt met jonge mannen die de ambitie hebben de olaats Levensduur en onderhoud Een goed gelegde en onderhouden Tropiketvloer jaar of vijf dus geen slijtageverschijnselen, die bij tapijt onvermijdelijk zijn. n wethouders ngevolge het besluit van Gedeputeerde 18 december 1974 bepaald, worden gehouden 24. 25. 26, 27 en 28 november 1975 en 00 uur en van 13.00 (klokaal is aangewezen een lokaal van de Theo ol. Edisonplein l.alh gebracht jongens. geleverd als tegels zijn opgebouwd staafjes massief Merbau, resp. Teak ALLE KLEUREN p!ct\rijc of donkergroen Mi. 116- 170 te bereiken. Het gaat hier waarbij organisatorisch inzicht omgaan met mensen belangrijk zijn. H dan ook gedurende de opleiding gegeven AFM. 122x61 CM ZUIVER VOOR ONDER UW VLOERBEDEKKING kochten wij van een zeer goede ZWEEDSE FABRIEK plater grootste woninginrichtinger particulieren jongemannen tot 30 jaar een interessante mogelijkheid waarbij men veelal start in de funktie verkoop-assistent Zij die ervaring hebbén in de levensmiddelenbranche kunnen zelfs als eerste assistent of afdelingschef Geïnteresseerd? Schrijf dan eens afdeling Personeelszaken-Filialen Postbus 444 te Zaandam bericht volgt ng tot herkeuring blijft oestaaan, ook al wordt ng ontvangen eetwerktuiaen nuari 1976 Nu ook rechtstreeks n, nog gelegenhe or Rotterdam, 's Graven op elke maandag (feestdagen uitaezon- d) van 8.30 tot 12.00 uur en van 13. hoek cath. beersmansstr. 42 (via apanjaardatraat) rotterdam-west tel.2588 88-764046 maandags gesloten MEER DAN 45 FILIALEN Geopend tijdens koopavond ROTTERDAM (Oude) Binnenweg 42 CentruiT SCHIEDAM Hoogstraat 39-43 MAASSLUIS Winkelcentrum 'Koningshoek VLAARDINGEN Winkelcentrum 'Liesveld' Veerplein 108 VAN LENNEPSTRAAT 16 DELTA HUIS NOORDMOLENSTRAAT 21 gamond «uioPEN AELBRECHTSKADE 160

De Havenloods | 1975 | | pagina 2