HAVENLOODS Gebr.Henderickx geven lezing over glasmozaiek Politie rolt speelhol op Janvaruferhulstbehang. SCHIEDA Glazenier een uitstervend vak rUITLATEN- NOG DEZE MAAND UITSPRAAK IN ZAAK 'DOKTER MOERMAN' Platanen moeten sneuvelen voor Buitensluit op femina SLAAPKAMERS donderdag 2 oktober 1975 24e jaargang no. 75 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. Verschijnt op dinsdag en donderdag in ROTTER DAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAAR- DINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND KRIMPENERWAARD, CAPELLE EN NIEU WERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERG SCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o. TOTALE OPLAAG 270.000 VLAARDINGEN Hoogstraat 122 - 010-352911 KRIMPEN A/D IJSSEL Veld en Beemd 25 01807 16899. Spanje en wij De afschuwelijke schoten die de vuurpeletons zaterdagmorgen in Madrid, Barcelona en Burgos losten zijn tot in de verste uit hoeken van ons werelddeel ge hoord. Miljoenen mensen heb ben gehuiverd toen ze het ver schrikkelijke nieuws hoorden of lazen. Machteloos en knarse tandend zijn we bij onszelf te rade gegaan wat we konden doen Kónden we wel iets doen? Jazeker, zaterdagmiddag zijn ve le duizenden de straat opge gaan om iets van hun afschuw te doen blijken. Het Nederlandse kabinet ging zaterdagmiddag in Utrecht voorop, samen met de oppositie. De minister-president verwoordde wat op dat moment bij vele leefde. Ook in het Rijn mondgebied is duidelijk van gro te afschuw van Franco's bewind blijkgegeven. En vandaag zijn we, als het goed is, twee minuten stil om onze gedachten te bepa len bij de slachtoffers van het Spaanse bewind. Maar wat daarna? Dat is nu de grote uitdaging. We zouden ons diep moeten schamen als we bijzonder ernstige zaak zouden laten zoals ze is en gewoon zou den doen alsof er niets aan de hand is. Onze regering moet zich bezinnen op de diplomatieke be trekkingen met Spanje; het was een zeer verstandig besluit van de regering om de ambassadeur in Madrid terug te roepen en het was verheugend dat ook grote Europese landen als Groot-Brit- tanië en West-Duitsland daartoe overgingen. Daarbij mag het niet blijven. Wij zullen ook onze persoonlijke houding ten aanzien van Spanje moeten bepalen. Je kunt nu een maal niet vandaag demonstreren tegen Franco en volgend jaar zomer net doen alsof er in Span je helemaal niets aan de hand is. Ieder voor zich moet uitmaken wat hij doet of kan doen. Je hoeft echt niet alleen maar werkeloos toe te zien. In dit verband verwijzen we o.a. naar een organisatie als Amnesty In ternational, die nog veel bredere steun zou moeten krijgen. Aan de ontwikkeling van wat wel het „wereldgeweten" genoemd wordt kunnen we allemaal ons steentje bijdragen. En laten de mensen die in dit verband goede suggesties hebben dit doorgeven. Ook onze kolom men staan daarvoor open. Provincies LANGZAAM maar zeker komt een stroom van reacties los op de voorstellen van de regering tot bestuurlijke herverkaveling van Nederland, ook bekend als het „26 provincies-plan". Dezer da gen is het pre-advies van gedepu teerde staten van Zuid-Holland gepubliceerd dat in de komende weken in deze provincie ter dis cussie zal staan. Helaas, maar niet onbegrijpelijk is het college van GS van Zuid- Holland verdeeld. De kleinst mogelijke meerderheid zegt in feite: vorm in de Randstad vier provincies die de huidige drie kunnen vervangen. Die vier zou den rond de vier grote steden moeten komen. De grootst mogelijke minderheid stelt voor het grondgebied van de huidige provincie Zuid-Hol land in drieën te verdelen en wel ongeveer volgens de streekplan indeling, m.a.w. rond Den Haag, Rotterdam (ruwweg het huidige Rijnmondgebied plus de Drecht- steden) en Gouda Ook ons spreekt deze laatste indeling het meest aan. Hoe het ook allemaal moge worden, vast staat dat er straks door de regering heel wat kno pen doorgehakt zullen moeten worden en het daarom nog wel de nodige tijd zal duren voor de herindeling een feit is. En daar om zouden we er weer eens op willen aandringen nu niet lang meer te wachten met een „op krikking" van het openbaar lichaam Rijnmond dat best wel eens als proefprovincie-nieuwe stijl zou kunnen gaan fungeren. E.J.M. Splinternieuwe WASAUTOMATEN TE HUUR voor 5.25 per week I ME0 B.V. Soetendaalseweg 12 Rotterdam, tel. 248000, 3 filialen metz auto banden bM SCHIEDAM - Zaterdag 4 okto ber geven de gebroeders Hen- derickx een lezing in het atelier aan de Oude Sluis 7 over de ont wikkeling van het gebrandschil derd glas. Met deze lezing, die geïllustreerd wordt met dia's, willen zij een beeld geven van de opkomst van het gebrandschilderd glas en de functie die het in diverse bouw stijlen had. Zoals genoegzaam bekend is zijn de gebroeders Henderickx twee van de weinig overgebleven gla zeniers in Nederland. Beide kun stenaars zijn met dit ambacht in kontakt gekomen toen zij voor de oorlog een glas- en loodbedrijf overnamen. De gebroeders Hen derickx vormen samen geen be drijf, wel komen de inkomsten van de opdrachten in één pot. Frit Henderickx: „De lezingen die ik doorgaans houd gaan over het glas in de monumentale kunst. Ik begin met het tonen van parfumflesjes van 5000 jaar terug. Het eerste spoorglas. Daar vertel ik iets van, dan wip ik gelijk over naar de vijfde eeuw na Christus, dan krijg je de eerste glasmozaieken. De architektuur speelt een grote rol na tuurlijk. De Romaanse boog, de zware manier van bouwen, veroorzaakte zwa re druk op de muren, dus kleine raampjes. In de sponningen zat albast, dat is het begin van het vlakglas. Dan maak ik een sprong via de Ro maanse bouwstijl naar, dankzij de vinding van de spitsboog, de Gothiek. In kathedralen krijgt de glazenier nu zijn optimale kans, dat is ook tevens het hoogtepunt. Naturalisme Dat heeft zo'n drie eeuwen geduurd. Als de stijl naturalistischer wordt en de mens zich vrijer maakt van de kerk, wordt het werk van de glazenier moeilijker. Hij moet zijn loodlijnen verdringen. De loodlijnen worden nu een noodzakelijk kwaad, terwijl ze vroeger een funktie hadden. Er is natuurlijk nog veel meer gaande geweest, maar het zou in dit bestek te ver voeren daar op in te gaan. Je kan een ontwikkeling van eeuwen nu een maal niet in een uur samenvatten. Nog één ding; de boekdrukkunst heeft er ook aan meegewerkt dat het gebrand schilderd raam verdwenen is. Nu kon de mens lezen. Het was te donker in de kerk en werden er gewone ruiten in- Zijn betoog onderbreekt hij steeds. Laat foto's zien, maakt kleine teke ningetje om bepaalde dingen duidelijk te maken. Broer André vult hem aan. Hun kennis van de kunst is groot. O- verigens wordt vaak ten onrechte aan genomen dat zij samen aan één op dracht werken. Ieder heeft z'n speciali teit. Frits Henderickx: Er is nog nooit een juiste definitie gegeven van wat kunst is. Het is ook niet het gevolg van zuiver rationeel denken. Er zijn ook geen marges aan te geven. Je kan niet zeggen wat wordt ik er wijzer van", dienen eigenlijk nergens toe, heeft Joep Nicolaas eens gezegd; wij zijn als de tressen van een uniform. De waarde van kunst is vaak uiterst subtiel, vaak blijkt dat pas achteraf". „Als je in oude recenties gaat grasdui nen, wat de toenmalige „Kunstken ners" hebben geschreven over mensen als Manet en Renoir, daar is de straat mee aangeveegd, dus dat bestaansrecht was er eigenlijk niet voor die mensen. Nu zijn de schilderijen van hen bijkans onbetaalbaar. Wanneer is iets kunst of mooi? Theo Olof heeft eens gezegd: Ik zal nooit vertellen waarom iets mooi is, want dan maak je het kapot. Het is ook onzin om bijvoorbeeld van een abstrakt schilderij, waarop alleen lijnen staan, te zeggen dat kan een kind ook". Na enig nadenken. „Hoe wel een kind zoiets eerder kan dan een volwassene. Kinderen kunnen mooie dingen maken. Ik ben jarenlang jurylid geweest over kindertekeningen. Hoe ouder de kinderen waren hoe minder mooi de tekeningen, minder zuiver ook. Ik geloof dan ook dat een kun stenaar in zekere mate een kind moet blijven. Maar het is moeilijk om nog objektief over deze zaken te praten". „Dat is moeilijk te zeggen, om namen te noemen tenminsteeen man als Paul Klee werkt nog steeds bij me door. Maar van de hedendaagse kun stenaars zou ik niemand weten. Er wordt wel eigentijdse kunst gemaakt en die wil ik ook verdedigen: in die zin, dat het in elk geval in deze tijd past. Vroeger hield een bepaalde Frits Hendrikx. kunstrichting wel een paar honderd jaar aan. Als je nu ziet wat er de laatste dertig jaar niet allemaal veranderd Ontwikkeling Hoe ervaart u die verandering zelf, u bent van een oudere generatie? „Dat is iets enorms. Als je in verhou dingen denkt: de ontwikkeling van de ploeg naar het wiel heeft 1500 jaar ge duurd. Wij hebben vanaf de sleepers wagen een ontwikkeling naar de ruim tevaart meegemaakt. We hebben zoveel zien veranderen. Daardoor gaat er veel van bepaalde zekerheden verloren, dat ga je ook in je werk zien. We hebben op een academie gezeten waar vroeger de uitdrukking van de stof, de ligging van de spieren, het perspectief, noem maar op, de enige normen waren. Daar hebben we ons vrij van kunnen maken. Je moet steeds vooruit. Overigens gebeurt er op dit moment vrij weinig. Het lijkt of er een soort heroriëntering plaatsvindt, er is zoveel gebeurd. U werkt vaak in opdracht. Moet u dan concessies doen „Een ideaal zou zijn als een kunste naar een plaats zou krijgen in heel de ontwikkeling van het gebouw en mee zou kunnen denken. Nu gaat het meestal in de zin van; ik heb een kostuum gekocht en nu moet ik ook nog een das hebben. De architektuur vervreemdt van de kunst, mag ik wel zeggen". Na de lezing zal er een rondleiding zijn in het atelier waarbij zij de toepassing van diverse technieken zullen laten zien. Geïnteresseerden kunnen zich te voren opgeven bij de heren Hende rickx, Oude Sluis 7, tel. 266267 en 261938. Na de lezing zal er een rondleiding zijn in het atelier waarbij zij de toepassing van diverse technieken zullen laten zien. Geïnteresseerden kunnen zich van te voren opgeven bij de heren Henderickx, Oude Sluis 7, tel. 266267 en 26193*8. Schiedam: broersvest 85, tel. 010 - 269702 donderdagavond koopavond. Rotterdam: mathenesserdijk 261a, tel. 010 - 37Ó947 vrijdagavond koopavond VLAARDINGEN - De Vlaar- dingse politie heeft dinsdagavond een speelhol aan de Parallelweg 6a opgerold. In totaal werden veertien mensen aangehouden, waaronder zeven gasten. In het speelhol werden diverse kansspelen, waaronder „Roulet te", ^Baccarat", „Black Jack", „Seven of Eleven" en „Poker" gespeeld. Er werden 3 roulette tafels, diverse gokautomaten en een bedrag van 20.000 gulden in beslag genomen. De vaste kern van het speelhol is voor verhoor ingesloten. De gasten konden, nadat er proces-verbaal was opge maakt, naar huis terugkeren. Tot de vaste bezetting van het speelhol, dat onder de naam „Howa" werkte, be horen een barkeeper, een kantoorbe diende, een stapelaarster, twee Engelse croupiers een portier en de 25-jarige eigenaar D.L. van H. De eigenaar van het gokhol is geen onbekende van de politie. Volgens commissaris Van Tolede is de politieactie zonder moeilijkheden ver lopen. In totaal waren 25 politiemen sen bij de actie betrokken. De inval werd door tien politiemensen uitge voerd. Volgens hoofdinspecteur Van Dop, die de leiding van de actie had, werd er geen verzet geboden. Van Dop: „Hoe wel het pand door een uitgekiend alarmsysteem was beveiligd was men volkomen verrast door onze actie. We hebben zelfs geen wapens hoeven te gebruiken. Toen we binnenkwamen was alles in vol bedrijf. De roulettes draaiden en op de tafels lagen dikke stapels bankbiljetten. Ik heb het idee dat men wat overmoedig was gewor den. In het Rotterdamse nachtleven werden zelfs visitekaartjes van het speelhol rondgedeeld. Aan relaties die reclame voor „Howa" maakten werden vliegreizen en geldbedragen aangebo den". De politie koesterde al ruim anderhal ve maand verdenkingen. „Nadat we de zaak rond hadden zijn we tot actie overgegaan", aldus Van Toledo. Volgens commissaris Van Toledo is het niet onmogelijk dat ook elders in Vlaardingen illegaal gegokt wordt. Of er op korte termijn tegen deze gok tenten wordt opgetreden kon hij niet met zekerheid zeggen. Een overzichtsfoto van het speelhol dat dinsdagavond door de politie werd opge- Boutique Pour Hommes POO-FOO Hoogstr.60/Schiedam SERVICE IN 30 MINUTEN Salon van de Maassteden SCHIEDAM Van 24 oktober tot 24 november 1975 herbergt het Stedelijk Museum Schiedam weer de tweejaar lijkse, gejureerde Salon van de Maas steden. Deze Salon staat open voor alle kunstenaars uit het Rijnmondgebied. Inschrijfformulieren voor de Salon zijn verkrijgbaar bij het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, Schiedam. De inschrij ving sluit op 5 oktober 1975. B VLAARDINGEN De definitieve uitspraak over de "zaak dokter Moerman" valt 21 oktober. Dan wordt er arrest ge wezen in het hoger beroep dat dokter Moerman tegen de ge meente Vlaardingen heeft aangespannen in verband met de onteigening van zijn grond ten behoeve van de Heusdens- laan. Oorspronkelijk zou de advocaat van dokter Moerman, Mr. Hoekema, gisteren een pleidooi houden. Hij heeft hier ech ter vanaf gezien, enerzijds om de zaak te bespoedigen en anderzijds omdat er sinds het kort geding geen nieuwe ge zichtspunten naar voren zijn gekomen. Mr. Hoekema: De zaak Moerman moet zo snel mogelijk afgehandeld worden omdat het werk aan de weg intussen normaal doorgaat. Verder zijn er diverse beroepsschriften en requesten ingediend bij de Tweede Kamer, de minister van volksgezondheid en de Kroon. Die beroepsschriften worden pas behandeld als er uitspraak is gedaan. Als de uit spraak namelijk gunstig uitvalt worden de beroepsschriften overbodig. Wat een eventuele gunstige uitspraak voor consequenties voor de gemeente Vlaardingen zou hebben kan Mr. Hoeke ma niet geheel overzien. "Het betekent in ieder geval een miljoenenstrop voor de gemeente en stopzetting van de aan leg van de weg." Of de gemeente gedwongen zou worden het terrein van dokter Moerman weer in oorspronkelijke staat te brengen kan Mr. Hoekema niet met zekerheid zeggen. u weet niet wat u ziet ziet ziet en hoort. 3 t/m 12 oktober in ahoy' - zuidplein - "alrijke internationale nieuwtjes en primeurs in de 250 stands. Met o.a. het bloeméneiland Tenerife, een grootse geluid- beurs, veel meubelnieuws etc. Moet u écht meemaken. dagelijks geopend 10-17 en 19-22.30 uur, 'szondags 10-17 uur. SCHIEDAM - De werkzaamheden voor de bouw van de nieuwe Buiten- sluis in de Voorhaven zijn thans zo ver gevorderd dat begonnen moet worden met het maken aan de zijde van de Hoofdstraat van de bouwput voor het binnenhoofd van de nieuwe sluis. Dit betekent helaas dat de twee grote en mooie platanen, staande op het plein in de bocht van de Hoofdstraat, ten westen van de buitensluis,' het veld moeten ruimen. In opdracht van W. heeft de afd. Plantsoenen van de dienst Gemeentewerken pogingen ge daan en alle mogelijkheden onderzocht om deze zeer grote bomen, met een stamdikte van 60 centimeter te sparen, doch zonder resultaat. Om dergelijke zware bomen met succes te kunnen transporteren moet namelijk voldaan kunnen worden aan enkele essentiële voorwaarden. In de eerste plaats moet het mogelijk zijn om een compacte kluit aarde van vol doende grootte rondom de boom, uit te graven voor het transport. Dit nu is bij de bedoelde platanen aan de Bui tensluis niet of nauwelijks mogelijk. De kluit aarde met de wortels ligt voor de helft onder het wegdek. De erva ring leert dat zich onder een wegdek geen normaal wortelgestel kan ont wikkelen. De bomen compenseren dit dan door een zware vertakking van de wortels naar die plaatsen waar het wel mogelijk is. Verder mag aangenomen worden dat door de reconstructie van de weg, verstoringen in het bodem profiel zijn ontstaan. Hierdoor is het onmogelijk om een „ideale" kluit aarde uit te graven. Paar het bij deze bomen gaat om een transport van circa 40 ton moet men wel de absolute zekerheid hebben dat de kluit aarde goed is opgebouwd. Dit alles maakt, dat er geen enkele ga rantie gegeven kan worden voor de technische uitvoerbaarheid van de ver planting en voor de overlevingskansen van de twee bomen. Naar verwachting is de kans van slagen nog geen 5 pro cent. Dit dan nog afgezien van de overige problemen, die de uitvoering belemmeren, zoals het afbreken van schuttingen, het verleggen van kabels en rioleringen, het blokkeren van de rijweg, het herstellen van het wegdek en de trottoirs. Zo heeft men uiteindelijk met spijt moeten besluiten om de twee platanen te kappen, wat vermoedelijk op dins dag 30 september zal gebeuren. Maar de Plantsoenendienst blijft de moge lijkheden onderzoeken om een aantal, wat kleinere bomen te behouden, die ook op het terrein van de werkzaam heden staan. Een kleine pleister op de wonde is, dat de geweldige stammen van de twee pla tanen gebruikt zullen worden voor ver betering van de spelmogelijkheden in het Volkspark en aan de Maasboule- -De platanen in de hoofdstad moeten binnenkort omgehakt. HAAR IMPORT BROERSVELD 169 SCHIEDAM Telefoon 26.82.89 Hedendaagse jazz in café Quibus SCHIEDAM De jazz-formatie "Com plete Union" treedt vrijdagavond in café Quibus (Lange Haven 28, Schie dam) op. De groep speelt hedendaagse jazz en bedient zich van de volgende instrumenten: tenorsaks, altsaks, pia no, bas en drums. Complete Union is het "huisorkest" van de Rotterdam se jazzclub "B-14". Het optreden begint om 21.30 uur. De toegang is vrij. BANKSTELLEN met 5 jaar garantie op binnen DRALON va 6' RIBCORD va 7' 1-2 en 3-zits v.a. 9! EIKEN ^^^■713113313?) Toonzalen geopend dinsdag t/m zater dag van 10-17 uur, vrijdags koopavond tot 21 uur, Bleiswijk. Hoefweg 129, Rotterdam, Industriegebouw, Oostzee dijk 234. ^rijetoeS"^ tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Meubelfabriek Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur Uw kopje koffie staat klaar Nierstichting zoekt vrijwilligers VLAARDINGEN - De Vereniging tot Steun aan de Nierstichting afdeling Vlaardingen houdt binnenkort een ak- tie voor de nierpatiè'nten. Daarom zoekt zij vrijwilligers die daad werkelijk mee willen helpen Zij kunnen zich opgeven bij de heer Barendregt, Fazantlaan 181 tel 354459.

De Havenloods | 1975 | | pagina 1