INSPRAAKPROCEDURE ACHTEROP GERAAKT m r00" m WINOMILL WEER IN ANOERE HANOEN OVER rsr Tanker Cleaning hoort niet in woongebied thuis Stadskantoor gaat 21 miljoen kosten Gemengde gevoelens over grappig gedrag Goudriaan Grote Vrijheid Hoge Rente VVD-fractie valt wethouder aan Geen gevolgen voor personeel 1000.-r. dinsdag 7 oktober 1975 24e jaargang no. 76 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170. editie P SCHIEDAM Verschijnt op dinsdag en donderdag in ROTTER DAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAAR- DINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND. KRIMPENERWAARD, CAPELLE - EN NIEU WERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERG- SCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o. TOTALE OPLAAG 270.000 VLAARDINGEN - Hoogstraat 122 -010-352911 KRIMPEN A/D IJSSEL Veld en Beemd 25 01807 16899. VLAARDINGEN - De inspraak procedure rond het stadsplan is sterk vertraagd. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling dat 15 juli de z.g. inventarisatieperiode afgerond zou zijn, door allerlei verwikkelingen loopt deze fase pas eind deze maand op z'n eind. Als voornaamste oorzaken voor het minder soepel verlopen van de inspraakprocedure noemt wet houder Bovenberg gebrek aan mankracht, de vakanties, diverse kinderziektes en het gebrek aan communicatie tussen hem en wethouder Goudriaan. De moeilijkheden worden nog ver sterkt door het op handen zijnde vertrek van inspraakcoördinator Dick Greve (per 1 januari heeft Greve een andere funktie aanvaard). Rien Bovenberg. „Het vertrek van Greve is wel een gevoelige klap. maar niet onoverkomelijk. We hebben nog ruimschoots de tijd om iemand anders te zoeken. Het staat wel vast dat de nieuwe inspraakcoördinator moet zijn ingevoerd in de inspraakproblematiek. We denken bijvoorbeeld aan iemand van de Werkgroep 2000". Bovenberg deed zijn uitlatingen op een persconferentie naar aanleiding van de verhuizing van het bureau Inspraak Structuurplan naar de Schiedamseweg Bovenberg beaamde dat de plan ning voor de inspraakprocedure niet optimaal is geweest. Als we nog eens met een inspraakprocedure rond een stadsplan beginnen (een stadsplan wordt over het algemeen maar één keer gemaakt, red.) zullen we het zeker anders doen. We zijn er bijvoor- hard nodig is blijkt wel uit het feit, dat de Vlaardingse bevolking sinds mei pas één stadsplankrant in de bus heeft gekregen. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling dat iedere maand een krant zou verschijnen. De tweede krant komt volgende week uit. Morgenavond vindt er in de Stadsge hoorzaal een bijeenkomst van alle werkgroepen plaats. Het inspraakteam vertelt dan iets over de verdere gang van zaken en studenten van het Geo grafisch Instituut leggen uit wat een structuurplan is. Verder vinden discus sies plaats over de ervaringen van de diverse werkgroepen. Er is gelegenheid beeld achter gekomen, dat het toch op en aanmerkingen te maken op een 70 ,deaal H"t he' T"h"»"h lijst met doelstellingen en onderwer- Rien Bovenberg 4S3:Ü niet zo ideaal is dat het Technisch Team en het Inspraak Team ge scheiden opereren. Verder zal er meer geld uitgetrokken moeten worden dan de 75 000 gulden die we nu mochten gebruiken.' Intussen heeft het inspraakteam hulp gekregen van de sektie onderwijs en informatieoverdracht van het Geogra fisch Instituut in Utrecht. Studenten van dit instituut gaan zich o a. bezighouden met het zoeken naar- en zo goed mogelijk presenteren van informatie voor de bevolking. Dat dit pen die het Technisch Team aan de leden van de werkgroepen heeft toe gezonden Op 17 oktober komt de populaire ver sie. van het Inventarisatierapport uit. Op 11 november is er een confrontatie tussen alle betrokken partijen. Op 20 december komt de doelstellingennota uit In januari kan er over de doelstel lingennota worden gediscussieerd, waarna de nota naar de raad gaat. Als alles goed gaat komt het uiteindelijke voorontwerp van het structuurplan eind mei in de raad. MAASSLUIS Als de voorlopi ge plannen ten aanzien van hef toekomstige stadskantoor door gang vinden zal het voor de be volking mogelijk zijn om in 1979 hiervan gebruik te maken. zuidzijde van het winkelcentrum. In het gebouw worden behalve de ge meentesecretarie de Centrale Boekhou ding, Dienst van Gemeentewerken, de Gemeentelijke Sociale Dienst en Wo ningstichting „Woningbeheer" onder gebracht. De totale oppervlakte van het gebouw zal 9.277 m2 bedragen, Een groot deel van de functies van het de eveneens gebouw is ondergebracht in een kan- toorgebouw van rationele opzet. Zo zullen bijvoorbeeld afdelingen die veel met elkaar te doen hebben op een en dezelfde verdieping gehuisvest worden. Trouwzaal Het voorlopige plan voorlopige kostenberekening staan nog niet vast. Het eerste niet omdat de raad er zich nog niet over heeft uitge sproken. Vanavond echter zal zij ge vraagd worden in te stemmen met hét voorlopig ontwerp, mede daarbij de opdracht voor de vervaardiging van het stadskantoor te verlenen aan het archi- begane grond bevat naast tectenbureau „Kraayenvanger Archi- tecten B.V." te Rotterdam. Verder wordt zij gevraagd het nodige krediet van f.330,000,- hiervoor be schikbaar te stellen. De voorlopige kos ten (inclusief inrichting) bedragen maar liefst f.21.000.000,-. Waar die vandaan moeten komen wist het colle ge niet duidelijk te maken. Zij gokt op een subsidie in de vorm van werkeloos- heidsbestrijding van het ministerie van C.R.M. Als dit niet lukt zal de gemeente het benodigde geld op een andere manier bijeen moeten schrapen. Schrapen is hier het juiste woord want het college heeft in het afgelopen jaar steeds gewe zen op de begroting die het niet toe staat dat er forse bedragen aan een of ander onvoorzien project wordt uitge geven. Nu is het stadskantoor geen on voorzien project maar 21 miljoen (en daar blijft het niet bij, mén kan zeker gaan denken aan 25 miljoen gezien in flatie en verhoging van de B.T.W.) is toch wel een bedrag waarover ernstig nagedacht zal moeten worden. Fondsen De burgemeester sprak over fondsen en extra potjes. Uit goed ingelichte bron kwam ons ter ore dat het alles behalve vette potjes zijn die Maas sluis tot haar beschikking heeft. Een andere, en meest voor de hand lig gende mogelijkheid, is forse verho ging van de plaatselijke belasting. Over deze mogelijkheid werd tijdens de persconferentie nauwelijks gesproken. Bijna alle politieke partijen in Maas sluis hebben juist om laatstgenoemde mogelijkheid hun leden in de afgelo pen dagen ter vergadering geroepen. Vanavond zal blijken, tijdens de raads vergadering, of men al dan niet posi tief reageert als de enige mogelijkheid zou zijn de plaatselijke belasting te verhogen. Wat krijgt de gemeente Maassluis nu voor die 21 miljoen? Een stadskantoor met vijf verdiepingen gelegen in het bestemmingsplan Koningshoek, aan de tal werkvertrekken ook ruimten met een eigen karakteristiek, zoals de raad zaal. burgerzaal, trouwzaal en kantine. De ruimten zijn gegroepeerd in diverse uitlopers van het gebouw in een enkele bouwlaag. Aan de zuidzijde van het stadskantoor wordt een zgn. stadstuin aangelegd die enerzijds wordt afgesloten door de ge projecteerde woningbouw bij het station en aan de andere zijde door een wandelgang die de verbinding vormt tussen het winkelcentrum en het sta- Scheeres loco COLLEGA'S PASSEREN WETHOUDER COLLE SCHIEDAM Eef Collé, de commu nistische wethouder van sociale zaken en volksgezondheid, is door zijn collega-wethouders niet gekozen tot loeoburgemeester. Hoewel liet gebrui kelijk is dat de oudste wethouder loco wordt stemden zijn collega's unaniem voor de kersverse wethouder Reinier Scheeres (PvdA). Volgens een verklaring van het college is de funktie van loco-burgemeester toegewezen aan een PvdA'er omdat dit beter de verhoudingen binnen de raad weerspiegelt. De geruchten willen echter dat men liever Collé niet ziet op de één na be langrijkste post in de gemeente. Met name de PvdA zou twijfelen aan de capaciteiten van Collé. Nu Bolmers is vertrokken is Collé nog de enige wethouder van de ..oude ploeg". Vo rig jaar gingen er al geruchten over het opstappen van Collé. Hij ging toen een lange tijd op ziekteverlof, maar keerde later toch weer terug. auto-truckverti uur - J Walenburghof 17 achter v tel.(010)656400 station/ Lezing over medidatie VLAARDINGEN - Drs. J. Uylen houdt vanavond om 20.00 uur een in leidende lezing over de transtendente meditatie in het Bouwcentrum aan het Weena in Rotterdam. Bezinning op meditatie Vandaag, dinsdag 7 oktober, geeft drs. J. Uyen in het Bouwcentrum een lezing over het Transcendente meditatie-programma. De heer Uyen, die zijn gratis toegankelijke lezing om 20 uur begint, was jongstleden zondag te gast in het NOS-televisieprogramma „Ziens wijze", waarin hij tezamen met professor Smits en een arts, me vrouw Simons, een toelichting gaf op de invloed van Transcendente meditatie op menselijke geest en lichaam. Burgerraadsman naar kruisgebouw Met ingang van 7 oktober is het spreekuur van de sociaalraadsman in Groenoord. Schiedam-Noord ver plaatst van het gebouw de Ark, Harg- plein 101 naar het Nieuwe Kruisge bouw aan het Bachplein 588. Iedere dinsdagmorgen van 9.00 - 11.00 uur houdt hij op het nieuwe adres zitting. Tijdens de bovengenoemde uren is hij ook telefonisch te bereiken op nr. 706177. Naast het bovengenoemde spreekuur is hij ook te bereiken op zijn bureau aan het Broersveld 140, tel. 269957. Op dit bureau heeft hij spreekuur op vrij dagmorgen 9.00 - 12.00 uur. Op de Sociale Markt welke op vrijdag 10 en zaterdag 11 oktober bij de be- drijfsgemeenschap Schiemond, Vijgen straat 2, wordt gehouden kan men eventueel nader kennis maken met de burgerraadsman VLAARDINGEN - Het venijn zat tijdens de laatste gemeente raadsvergadering in de staart. Wethouder Bas Goudriaan kreeg het aan de stok met de VVD- fractie naar aanleiding van het laatste voorstel op de agenda om in het centrumgebied Holy Noord een keet te plaatsen voor de inspraakprocedure voor deze nieuwe wijk. VVD-raadslid mevrouw Van Toor-Buschman ging wat dieper in op de finan ciële kanten van het voorstel, Goudriaan kon daar niet direct antwoord op geven en probeerde zich met enkele grappen van de zaak af te maken. Mevrouw Van Toor herinnerde Goudriaan aan een uitspraak die hij in een inter- vieuw had gedaan: „U wilt toch zo graag dat raadsleden door uw vage antwoorden heenprikken?" betere artiesten voor". Een ding staar vast. Kort daarvoor hield Kieboom een slaapverwekkende verhandeling over automatiseringssystemen en afmetin gen van kaartenbakken. Tijdens de dia loog van Goudriaan en mevrouw Van Toor was de raad klaarwakker. Onelegant De komische dialoog werd door burge meester Kieboom duidelijk niet ge waardeerd; „Wij zijn hier niet om een cabaretvoorstelling op te voeren. Daar zijn in Vlaardingen betere plaatsen en De zaak was waarschijnlijk niet zo hoog opgelopen als mevrouw Bleeker Goudriaan niet zo fel had aangevallen. „De wethouder kan beter direct zijn mond houden en Jater beter voorbe reid terugkomen". Mevrouw Bleeker wilde zelfs Goudriaan publiekelijk te recht wijzen, zij kreeg echter geen steun van de andere raadsleden. KVP'er Van der Linden noemde haar optreden zelfs „onelegant". Het nieuwe VVD-raadslid Van Rijn bond tijdens de raadsvergadering de strijd aan tegen het moeilijke woord gebruik van enkele raadsleden. PvdA- fractieleider Hans Versluys sloot zich bij hem aan door VVD'er Floor Quast er op te wijzen dat „In tegenstelling tot" veel makkelijker te begrijpen is dan „Contrair". Burgemeester Kie boom vond dat iedereen voor Sinter klaas maar een woordenboek moest „Mosterd na de maaltijd" noemde VVD-fractieleider Jan Madern het pro testtelegram dat de fracties van de Protest PvdA en PPR naar de Spaanse ambas sadeur in Nederland hebben gestuurd naar aanleiding van de executie van vijf Spanjaarden. Jan Madern; „We hebben al geprotes teerd tegen deze zaak. Nog een keer protesteren zou dubbel op zijn. Het is zinniger nu wat op een breder terrein te doen. Niet alleen in Spanje gebeuren dit soort dingen, maar ook elders in de wereld. Ook daar moet tegen geprotes teerd worden. In een economische boycot zie ik niet zo veel heil. De. regering trekt zich er niets van aan en de bevolking wordt er de dupe van". Madem werd in zijn mening gesteund door KVP, VVD en PCG. Rien Lens- velt, fractieleider van SGP-GPV, vond het bovendien niet de taak van een ge meenteraad tegen dit soort zaken te protesteren. SCHIEDAM De bewonersvere nigingen van Schiedam Zuid en Schiedam West en de Watersport verenigingen in de Jachthaven zien het liefst dat het Schiedamse Tanker Cleaning bedrijf Cleaning stil wordt gelegd. Per 1 oktober is namelijk de voorlopige hinder wetvergunning van Tanker Clea ning afgelopen. Tanker Cleaning heeft tot nu tot verzuimd een nieuwe vergunning aan te vragen. „Iemand die niet tijdig z'n rijbe wijs verlengt mag immers ook niet meer rijden", aldus de be wonersverenigingen in een brief aan B.en W. De briefschrijvers zijn van mening dat in een eventuele nieuwe vergunning strenge voorwaarden moeten worden aangenomen, omdat het bedrijf niet in een woon- en werkgebied thuishoort. „Ondanks hinderwetbepalingen blijven ontploffingsrisico's bestaan. Daarnaast veroorzaakt Tanker Cleaning overlast in de vorm van lawaai, vuile lucht en waterverontreiniging". Harde eisen De bewonersverenigingen vinden het de taak van de gemeente er zorg voor te dragen dat J aandacht wordt geschonken. „De bevoegdheid die de gemeente nu nog heeft om de hinderwetvergunningen te verlenen geeft haar nu de mogelijk heid om plaatselijk harde eisen stellen ten behoeve van het milieu. Wanneer zij deze bevoegdheid gaat overdragen aan Rijnmond betekent dit dat zij een greep op een stuk milieube leid afstaat aan een traag werkend regionaal lichaam. De gemeente deed er beter aan haar positie ten aanzien van het milieubeleid te verstevigen". VLAARDINGEN Voor de tweede maal in vijf jaar tijd gaat de kunstmestfabriek Windmill Holland in andere han den over. Er zijn vergev orderde besprekingen gaande om Central Resources Corporation, het Amerikaans bedrijf dat in 1970 Windmill opkocht, onder te brengen in het gigantische Na- tomas-concern. De onderne mingsraad van Windmill is van de plannen op de hoogte gesteld. Voor het personeel van Windmill heeft de overname geen na delige gevolgen. Natomas is een Amerikaans bedrijf dat zich bezighoudt met de exploratie en exploitatie van energie. Tot nu toe was de exploratie, produktie, raffinage en verkoop van olie en olieprodukten de voornaamste bestaansbron van De wijkverenigingen maken zich verder boos over het huurcontract dat de ge meente heeft afgesloten met Tanker deze zaak tijdig Cleaning. In dit contract zit een clau- sule dat de gemeente verplicht is de haven voor Tanker Cleaning uit te bag geren. Vorig jaar kostte dit de gemeen te 430.000 gulden. „Wij vragen ons af of de inkomsten wel opwegen tegen de uitgaven. Dit zou kunnen betekenen dat de gemeente meebetaalt aan de milieuvervuiling. Daarbij is het ook nog zo dat het uitbaggeren van de Sluihaven wordt bekostigd door de vier watersportverenigingen, terwijl Tankercleaning van deze haven ook degelijk gebruik maakt". De bewo nersverenigingen vinden dat de proce dure tot aanvraag en verlenging van de hinderwetvergunningen zo open moge lijk moet geschieden en eisen daarom een openbare hoorzitting over deze Natomas. Volgens een woordvoerder van Windmill breidt Natomas haar energieactiviteiten op het ogenblik sterk uit. Onlangs werd een Ameri kaanse kolenmijnbouwmaatschappij overgenomen. De overname van Windmill past goed in de „energie-filo sofie" van Natomas. Natomas gaat er van uit dat kunstmest de energie is die nodig is om gewassen te laten groeien. Natomas houdt zich verder bezig met scheepvaart (een 54 procent deelneming in de American President Lines), onroerend goed en geothermi sche energieproduktie (natuurlijk gei- Winst De aandelen van Natomas wor den genoteerd op de beurzen van New York (Wall Street) en de Pacific Coast. De netto-winst van Natomas bedroeg vorig jaar 180 miljoen gulden. Central Resources Corporation is een besloten vennootschap, die zich bezighoudt met de handel in en produktie van kunstmest stoffen. De voornaamste produk- tieëenheid is Windmill. De omzet van Windmill bedroeg vorig jaar (incl. dochtermaatschappijen) 700 miljoen gulden. Dit bedrag is volgens eenwoordvoerder van Windmill niet helemaal reëel omdat de grondstof fenprijzen vorig jaar soms meer dan ver dubbeld zijn. De overname van Windmill komt tot stand via een aandelenruil. De raad van bestuur van CRC ondergaat geen wijzigingen. L. Linton, president-directeur van CRC, wordt opgenomen in de directie van Natomas. G. Val kier houdt de leiding van Wind mill en haar dochterbedrijven in CRC zet het programma voor uitbrei ding van de activiteiten op het gebied van kunstmest, voedingsfosfaten, grondstoffen en andere produkten, zowel in de VS als in andere delen van de wereld verder voort. iiiiiÉll Het Windmill-complex Bouwcentrum brengt informatieblad over geluidsisolatie uit Sinds kort is er een nieuw Couwcen- trum-informatie-blad verschenen, dit maal wordt uitvoerig het probleem van de geluidsisolatie behandeld. Het blad vertelt de lezer het een en ander over de begrippen die in dit verband gehan teerd worden en besteed vervolgens aandacht aan de woningscheider.de muur en de woningscheidende vloer in flats en etagewoningen en aan de vraag in hoeverre zij een bijdrage le veren aan het tegenhouden van on gewenste geluiden. Ook gaat men in het blad in op situaties en omstandig heden die de geluidswerende functie van dergelijke muren of vloeren kun nen aantasten en geeft men de moge lijkheden aan om dit te verbeteren. Men geeft ook die mogelijkheden aan die nog al eens gesuggereerd worden maar die in de praktijk weinig effect hebben. Stuk voor stuk worden in het blad oplossingen voor muren, vloeren, ea daken behandeld, daarna komen nog een aantal specifieke geluide.' aan de orde die veel hinder veroorzaken, zo als; het toilet, vullen van een bad, geluid van stromend water, slaan van deuren,, het geluid van electrische ap paraten en dergelijke. Het blad kan men aan de balie van het Bouwcentrum, Weena 700 in Rotterdam afhalen voor f 5,00, men kan het ook telefonisch bestellen, maar dan dient men nog portokosten te betalen, tel. 010 - 116181, de kos ten bedragen dan f 6,30. Dit bedrag kan men ook op de giro van het Bouwcentrum storten, nummer 357696, men krijgt het blad dan direct toegestuurd. gaan samen in de Obligatierente-rekening van Bank Mees Hope vrij opneemba; Opzegtermijn 3 maanden. Voor aankoop van effekten onroerend goed beschikbaar. oktober 1975. Het rentepercentage is gekoppeld aan het rendement van de laatste uitgegeven drie ile saldo vrij staatsleningen en is dus variabel. De rente wordt elke maand Van V/ ,e voren vastgesteld. Bank Mees Hope nv Schiedam, Nieuwe Have tel. 010-34 02 22 Vlaardingen. Schiedam» tel. 010-34 02 22. 133/hoek B.K. laan.

De Havenloods | 1975 | | pagina 1