Groene recreatie' in en rond Vlaardingen sterk uitbreiden 600 Jsuwajnderhulstbehang. editie p SCHIEDAM verschillende keramische tegels rUITLATENn POO-POO TliTH.nfcfc, ^^EHsmaEï] op femina Meubelfabriek Oisterwijk SLAAPKAMERS donderdag 9 oktober 1975 24e jaargang no. 77 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. Verschijnt op dinsdag en donderdag in ROTTER DAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAAR DINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND KRIMPENERWAARD, CAPELLE - EN NIEU WERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERG SCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o. TOTALE OPLAAG 270.000 VLAARDINGEN Hoogstraat 122 010-352911 KRIMPEN A/D IJSSEL - Veld en Beemd 25 01807 16899. Menselijkheid OP ons commentaar „Spanje en wij" van vorige week hebben we tweeërlei soort reakties ontvan gen. In de eerste plaats waren er de mensen die ons een al te emo tionele bespreking van de recente gebeurtenissen in Spanje verwe ten. Naar hun mening had het Ne derlandse kabinet een verkeerde beslissing genomen door op de be treffende zaterdag de straat (het Utrechtse Domplein) op te gaan en had het kabinet diplomatie ker moeten reageren. Volgens hen hadden wij ons daarvan moe ten distantiëren. Andere mensen verweten ons in diè zin eenzijdigheid, omdat wij in het commentaar alleen op de gebeurtenissen in Spanje gewezen hebben. Waarom niet tegelijk over de wreedheden in (bijvoorbeeld) de landen van het Oostblok, Oe ganda en Chili geschreven? Welnu, wat het eerste verwijt betreft: naar onze mening was het initiatief van het kabinet- Den Uyl tot het houden van een demonstratie op de zaterdag van de Spaanse executies juist. Ook de leider van de belangrijkste oppositiepartij Wiegel, dacht er gezien zijn aanwezigheid op het Domplein, zo over, evenals de leiding van de grote Nederlandse kerken (bisschop drs. Th. Zwart kruis, dr. A.H. van den Heuvel). Dat het in die zin een beetje uit de hand liep, omdat enkele link se groeperingen de demonstratie trachtten te monopoliseren, was niet te voorzien. We betreuren dit dan ook in hoge mate. Maar het plan om deze landelijke demonsta^ tie te houden was terecht geno men, ze was bedoeld als een uiting van de gevoelens van afschuw die het Nederlandse volk die dag ver vulden. En wat het tweede punt betreft: wij delen uiteraard de afschuw over de wreedheden die in heel wat andere landen aan de orde van de dag zijn. Maar op 27 september -n de daaropvolgende dagen was ^^schijnwerper nu eenmaal sterk :geiicht op Spanje, zoals hij een aantal jaren geleden in diezelfde mate gericht was op het volk van Tsjechoslowakije, dat na enkele maanden ruimer ademen weer on der de Russische tuchtiging kwam. Bovendien: doodvonnissen zijn op zichzelf al verschrikkelijke zaken. De Bossche bisschop Bluyssen zei dezer dagen: „Doodvonnissen val len in principe buiten alle propor- Wij keren ons tegep de onmense lijkheid waar die ook maar vóór komt. Ook bijvoorbeeld tegen de waanzinnige moordpartijen in Ier land en tegen de gijzelingen. Daar om zijn we blij met elk initiatief dat een poging doet een leefbaar der wereld te verkrijgen. Onze wereld snakt naar méér mense lijkheid. En we kunnen er echt allemaal wat aan doen, bijvoor beeld via Amnesty International. E.J.M. voor wanden en vloeren Er zijn al tegelvloeren v.a. f 21- per m2 (ongelegd)\ Kom kijken, óók naar onze decoratieve badkamertegels met dessins, exclusief, rechtstreeks uit Italië en naar onze plavuizen in tientallen ^varianten. muys& i roggeband b.v. VLAARDINGEN De huidige voorzieningen voor groene re creatie" binnen de bestaande wijken van Vlaardingen zijn niet voldoende. In onbebouwd grond gebied van de gemeente moet daarom ruimte voor aanvullend groen worden gereserveerd om tenminste aan de normen te vol doen. Dit is de conclusie van de Werkgroep Groen na een inven tarisatie van de groenvoorzie ningen in Vlaardingen. De werkgroep is ingesteld als inspraak-mogelijkheid voor de Vlaardingse inwoners bij de ontwikkeling van het „stads plan". Zoals bekend wordt op het ogen blik door de gemeente Vlaardingen een structuurplan (duur woord voor stadsplan) gemaakt. Een stadsplan geeft algemene hoofdlijnen aan voor de toekomst van Vlaardingen en het biedt zekerheid over de globale inde ling van de stad. In een stadsplan wor den doelstellingen en uitgangspunten geformuleerd voor het planologisch beleid in de toekomst. Via de in spraakprocedure „Bijt er eens in" kan de Vlaardingse bevolking mee praten over de toekomst van Vlaar dingen. Voorontwerp Er zijn werkgroepen gevormd die zich met de specifieke problemen van een wijk bezighouden, maar er zijn ook groepen die zich met de meer algemene problemen zoals „verkeer" bezighoudt. Alle op- en aanmerkingen uit de werkgroepen worden bekeken en eventueel in het voorontwerp- stadsplan opgenomen. Nadat het voorontwerp door de raad is gegaan (volgens de planning gebeurt dit eind mei '76), komt het definitieve stadsplan op tafel. Een van de werkgroepen die zich met de meer algemene problematiek bezig houdt is de Werkgroep „Groen". „Deze werkgroep heeft nu al een inte rim-rapport uitgebracht om „reeds in een vroeg stadium een bijdrage te leveren aan de vormgeving van het stadsplan". De werkgroep is van mening dat handhaving en uitbreiding van voorzieningen tot „groene recrea tie" van het grootste belang is. „Ener zijds om de leefbaarheid van Vlaar dingen te vergroten, anderzijds als tegenwicht voor de zware milieubelas ting in het Waterweggebied". Ontspanning Onder „groene recreatie" verstaan de rapportsamenstellers alle voorzienin gen die dienen tot ontspanning en ont plooiing van de mens, waarbij de „na tuur" in de vorm van bossen, parken, waterpartijen, groenstroken en andere aanplant een essentiële rol speelt. Om dergelijke voorzieningen in de toe komst te realiseren heeft de Werkgroep Groen enkele doelstellingen geformu leerd. Volgens de werkgroep moet een groot aantal alternatieve mogelijkhe den tot groene recreatie worden gebo den om te voldoen aan de behoeften van een zo groot mogelijk publiek. Daarbij dient de afstand tussen de wo ning van de recreant en zijn recrea tiegebied bepaald te worden door de aard en de functie van de recreatie voorzieningen. Recreatieve voorzie ningen dienen zoveel mogelijk in het woongebied geintegreerd te worden, terwijl verkeerswegen e.d. deze ge bieden niet mogen doorkruisen. De mogelijkheden die geschapen moeten worden zijn volgens de werkgroep ondermeer: Speelplaatsen en trap veldjes bij woningen, speelvelden, speelvijvers en plukweiden in par- Pt3H worden gebouwd. Andere w i de werkgroep: geen bebouwing van de Broekpolder Foto: Dick Hogerwerf Boerderijen De werkgroep stelt verder dat de bestaande situatie van bebouwing, bebossing en beplanting gehand haafd ^dient te blijven, terwijl eenvor migheid in nieuw te realiseren gebie den vermeden moet worden. Als ka rakteristieke elementen ziet de werk groep o.a. de Maassluisedijk, het Ver- ploegh Chasséplein en alle oude boerderijen. Om de recreatiegebieden vanuit de woonwijken te bereiken stelt het rapport voor een net van wandel- en fietspaden te realiseren. Enerzijds moet dit net de woonwijken met de recreatiegebieden verbinden, ander zijds moet het aansluiten op de re creatiegebieden in de aangrenzende ge meenten. Deze voet-en fietspaden die nen zoveel mogelijk door groen van de verkeerswegen te worden afgescheiden. Daarbij moet zoveel mogelijk gebruik gemaakt worden van bestaande groen stroken en parken. Het ontwerp van het fietspadenplan moet gecoördineerd worden met ont werpen van omliggende gemeenten, zo dat er uiteindelijk een fietspadennet voor het Waterweggebied uit de bus In het lokale Vlaardingse padenplan dient o.a. te worden opgenomen: pa den aan beide zijden van de Vaart, pa den langs Rijksweg 20 en paden door het Nieuwlandpark met aansluiting op het Beatrixpark. De werkgroep ziet liever dat bromfietsen niet op de re creatie-fietspaden mogen komen om dat dit i.v.m. geluidsoverlast de recre atieve bestemming te zeer zou Bestaande natuurgebieden, zoals de Vlietlanden en de boorden van de Vlaardingse Vaart dienen volgens de werkgroep in stand te worden gehou den. Invloeden van buiten die tot waardevermindering kunnen leiden moeten worden geweerd. Het rapport noemt dan ook uit breiding van aanlegsteigers langs de Vlaardingse Vaart ongewenst. Door de sterke uitbreiding van het aantal vaar tuigen is een ontoelaatbare druk op de natuurgebieden ontstaan. Als oplossing voor de ruimte problemen van de wa tersporters ziet het rapport o.a. het graven van een insteekhaven, waarin aanlegsteigers gebouwd kunnen wor den. De haven zou dan van de Vaart in de richting van de vroegere vuil stortplaats moeten lopen. Het onder water zetten van de Foppenpolder om het water-recreatie gebied uit te brei den acht het rapport noodzakelijk. Onder water zetten van de Foppenpol der zou tevens betekenen dat de Mid- denvliet afgesloten kan worden om de verliezen aan broedgebied en stilte- gebied voor watervogels te compen- De aanleg van een nieuwe autoweg langs de Vlietlanden en Eendenkooi wordt uit het oogpunt van geluids hinder voor de recreant en de fauna in de aanliggende gebieden ontoelaat- 32e^Antiekbeurs GOUDA A r zaterdag 11 oktober en zondag /\ll I IPk 12 oktober van 11 tot 19 uur J IJ Schouwburg Kunstmin-Boelel» SERVICE IN 30 MINUTEN Boutique Pour Hommes Hoogstr.60 Schiedam SCHIEDAM - De Wijkvereniging Nieuwland houdt op dinsdag 7 okto ber haar ruilbeurs in Jeugdhaven Al- bardastraat 69. Gelegenheid tot het ruilen van postzegels, lucifersmerken, suikerzakjes en munten. Aanvang 6 uur voor de jeugd en om 8 uur voor de ouderen. POPPENKAST IN TEERSTOOF SCHIEDAM Anneke Strack komt a.s. zaterdagmiddag naar Zoldertheater in de Teerstoof (aanvang 14.30 uur). Anneke Strack speelt deze keer „Jan Klaassen en de Reus". Het is een nieuw stuk, waarmee Anneke Strack in mei van dit jaar is begonnen. Het hele spel draait natuurlijk om Jan Klaassen. Kaartjes zijn te reserveren bij VVV Schiedam tel. 010- 26.60.00. Schiedam: broersvest 85, tel. 010 - 269702 donderdagavond koopavond. Rotterdam, mathenesserdijk 261a, tel. 010 - 37Ó947 vrijdagavond koopavond BANKSTELLEN DRALON RIBCORD 1-2 en 3-zits Toonzalen geopend dinsdag t/m zater dag van 10-17 uur, vrijdags koopavond tot 21 uur, Bleiswijk, Hoefweg 129, Rotterdam, Industriegebouw, Oostzee dijk 234. Splinternieuwe WASAUTOMATEN TE HUUR voor 5.25 per week I MEO B.V. Soetendaalseweg 12 Rotterdam, tel. 248000, 3 filialen metz auto banden bv. u weet niet wat u ziet ziet ziet en hoort. nog t/m 12 oktober Talrijke internationale nieuwtjes en primeurs in de 250 stands. Met o.a. het bloemeneiland Tenerife, een grootse geluid- in ahoy' - zuidplein - beurs, veel meubelnieuws rotterdam etc. Moet u écht meemaken, dagelijks geopend 10-17 en 19-22.30 uur, 'szondags 10-17 uur. baar genoemd. Vanuit de stedelijke be bouwing dient een geleidelijke vermin dering van de toegankelijkheid van de recreatiegebieden te worden bewerk stelligd: Van autowegen naar brom fietspaden, fietspaden tot uitsluitend in het centrum. Visuele hinder Het rapport stelt verder dat visule hinder, zoals hoge flats e.d., niet binnen het gezichtsveld van recreatie gebieden gebouwd mogen worden. Zo mogelijk dienen hoge flats door ca- moeflerende beplanting aan het gezicht onttrokken te worden. Wat het bomenbestand betreft zegt de Werkgroep dat dit onder geen beding mag verminderen. Integendeel er moeten mogelijkheden tot uitbreiding worden gevonden. Vooral in het Cen trum zijn de mogelijkheden tot uit breiding van het bomenbestand echter uitermate beperkt. Volgens het rapport hebben bomen naast een „groene longfunctie" ook grote waar de als stadsaankleding. Voorbeelden van bestaande bomen- complexen en bomenlanen welke gevaar lopen de verdwijnen of aan getast zijn door verkeersvoorzieningen zijn o.a. het Verploegh Chasséplein en de Sportlaan. Het rapport vindt dat in de eerste plaats aan het bomenbestand gedacht moet worden en in de laatste plaats aan uitbreiding van verkeers voorzieningen. De werkgroep stelt verder voor dat de aanleg van aankledings- en markerings- groen, enerzijds door de gemeente zelf en anderzijds door particulier initia tief, gestimuleerd moet worden. Braakliggende terreinen moeten maximaal gebruikt worden voor de aanleg van groen. Blinde muren, waaronder eindge vels van flatgebouwen, moeten met groen bekleed worden. Parkeerterreinen en terreinen voor industriële doeleinden moeten door middel van groen aan het oog onttrokken worden. In monotone straten moet groen- versiering worden aangebracht. Braakliggende terreinen die voor groenaanplant in aanmerking komen liggen o.a. aan de Van Leijden Broekpolder Tot slot dringt de Werkgroep Groen er op aan dat de Broekpolder niet bebouwd wordt en dat langs de Vaart' in Holy Noord een aanzienlijk bredere groenstrook wordt gereserveerd dan oorspronkelijk het plan was. Overigens geeft de werkgroep de Gemeentelijk Plantsoenendienst een pluim voor het werk dat in de afgelo pen jaren is verricht. „Vooral in de nieuwe wijken zijn met behulp van „groen" zeer goede resultaten, bereikt". RvL. tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten J dekenkisten j Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 11 6 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 óur. Uw kopje koffie staat klaar. wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel.010 -12.64.61

De Havenloods | 1975 | | pagina 1