DE 0 HAVENLOODS Gemeente bestuur gaat volgend jaar dertig miljoen gulden meer uitgeven EKÜ9I WERKLOOSHEID STIJGT GERING, KANTOORSEGTOR PROBLEEMGEBIED editiep SCHIEDAM Loon- en prijsstijgingen verdisconteerd Het Groei-Kasbiljet aan toonder van Bank Mees Hope. Vergelijkt u maar! Mm Cursus filosofie Werkwinkel adviseert ook over beroepskeuze dinsdag 14 oktober 1975 24e jaargang no. 78 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. Verschijnt op dinsdag en donderdag in ROTTER DAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAAR- DINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND KRIMPENERWAARD, CAPELLE EN NIEU WERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERG- SCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o. TOTALE OPLAAG 270.000 VLAARDINGEN Hoogstraat 122- 010-352911 KRIMPEN A/D IJSSEL Veld en Beemd 25 01807 - 16899. VLAARDINGEN - Ten opzich te van dit jaar gaat de gemeente Vlaardingen volgend jaar bijna 25 miljoen gulden meer uitgeven. Bedroegen de uitgaven dit jaar bijna 100 miljoen, voor volgend jaar denkt de gemeente bijna 1 25 miljoen uit te geven. Dit blijkt uit de aanbiedingsnota voor 1976. In de aanbiedingsnota. het belangrijkste produkt van B. en W., zijn naast de begroting ook de plannen voor het komen de jaar opgenomen. De geraamde uitgavenstijging voor volgend jaar is in tegenstelling tot voorgaande jaren meer op de werkelijkheid afgestemd. Bij de begroting voor '76 is namelijk rekening gehou den met loon- en prijsstijgingen. Doordat in de nieuwe begroting een prijsstijging van tweeëneen half jaar is verwerkt komen de werkelijke meeruitgaven uit op bijna 30 miljoen gulden. Kinderen maken samen boekwerk MAASSLUIS In het ka der van de kinderboeken week heeft de bibliotheek in Maassluis een schrijf- en tekenwedstrijd voor kinde ren van 5-12 jaar georgani seerd. Het is de bedoeling, dat de kinderen iets schrij ven of tekenen over het thema ..De wereld om je heen". Bij de bibliotheek zijn inschrijvingsformulie ren verkrijgbaar. Het is de bedoeling dat alle tekenin gen en opstellen in één boekwerk bij elkaar ge voegd worden. Voor de beste inzending wordt een wisselbeker beschikbaar ge steld. De uitslag wordt maandagmiddag .20 oktober in de bibliotheek aan de Ui- verlaan bekendgemaakt. Tot- zaterdag a.s. kunnen de kin deren werk inleveren. Voor tieners boven de 12 jaar is een aparte wedstijd georganiseerd. hogen van enkele tarieven. De belang rijkste meeropbrengsten komen uit ziekenvervoer (plus f.183.000). begrafenisrechten (plus f.29.000), marktgelden (plus f.25.000), leges (plus f.50.000), huisvuilbelasting (plus f.3 78.000), rioolrechten (plus f.247.000), hondenbelasting (plus f. 13.000), onroerend goed be lasting (plus f.825.000) en huur van sportaccomodaties (plus f.18.000). Overigens zullen de zwemtarieven in het Kolpabad niet worden verhoogd omdat B. en W. van mening is dat een bezoek aan dit bad voor iedereen financieel haalbaar moet zijn. Voorlichting Uit het algemene gedeelte van de aanbiedingsnota blijkt dat de ge meente meer wil gaan doen aan de voorlichting van de bevolking. ..Met het groeien van de belangstel- king van de bevolking voor de activi teiten van het gemeentebestuur dient ook de informatiestroom van de zijde van de gemeente steeds breder te worden", aldus een volzin uit de aan biedingsnota. De bevolking zal.o.a. via.een huts-aan- huis verspreide krant zo direct en uit gebreid mogelijk worden geïnformeerd over de financiële toestand van de ge meente en de plannen voor het ko mende jaar. Fen gedeelte van het Gemeentelijk Voorlichtingsbureau wordt overge plaatst naar het nieuwe stadhuis. Ver der wordt in het oude gedeelte van het stadhuis een expositie- en informatie centrum ingericht. Over uitbreiding van personeel in de voorlichtingssector wordt in de nota niet gesproken. Wel wordt het VVV-personeel per I januari bij voorlichting ondergebracht omdat „De VVV-activiteiten voor een niet onaanzienlijk deel parallel lopen met de taken van hét bureau voorlichting1". Zoals bekend wordt de VVV in Vlaar dingen per 1 januari opgeheven. Het VV V-personeel komt in gemeente dienst.Fr moet volgens de nota wel aandacht blijven bestaan voor het pro pageren van Vlaardingen in Nederland, een bezoek aan de stad moet worden gestimuleerd. Het -VVV-bureau blijft voorlopig gehandhaafd in de Visbank. Inspraak Wat de inspraak in Vlaardingen betreft meent het college dat één wethouder inspraakregels moet opstellen. De be trokken yakwethouder zal die in spraakregels binnen zijn portefeuille moeten hanteren. Fr zal een samenspel moeten komen tussen de vakwethou der voor wat betreft de inhoud van een plan en de inspraakwethouder voor wat betreft de inspraakprocedure voor de totstandkoming van dat plan. De bevolking moet tijdig en op het juiste moment bij de overheidshandelingen worden betrokken. Politie De organieke sterkte van het politie korps zal volgend jaar van 142 tot 145 man toenemen. Het beleid van de ge meente is er op gericht om per inwo nerseenheid van 10.000 personen een wijkagent aan te stellen. Het probleem is echter hiervoor geschikte kandidaten te vinden, omdat voor deze functie er varen agenten nodig zijn. De meeste agenten in het korps hebben echter weinig dienstjaren. Verder moet het politiebureau worden uitgebreid. Het ergste tekort aan huisvesting wordt op gevangen door ht gebruik van pand Broekweg 82. Milieu Het gemeentebestuur wil het milieube sef bij de Vlaardingers volgend jaar verbeteren. Op het ogenblik krijgen de lagere scholen als onderdeel van de lessen wereldoriëntatie „milieuleer". Andere initiatieven' ter verbetering van het milieugedrag zijn in voorbereiding. „De gedachten gaan bijvoorbeeld uit naar acties voor het schoonmaken van de wijken. Verder wil B en W. voor stellen doen om een functionaris aan te trekken die een algemene taak zal hebben op het gebied van natuurza- ken. Deze ambtenaar zou o.a. voor lichting kunnen gaan geven op de scho len. Volgens B. en W. deden zich dit jaar geen stankincidenten voor met grote overlast. „Het totaalbeeld van de in dustriële emissie in het Rijnmondge bied geeft echter geen duidelijke ver betering te zien. Wij blijven het nood zakelijk vinden het saneringsproces op de voet te volgen en die gevallen te signaleren, welke dit proces in de weg Openbaar vervoer B. en W. wil het openbaar vervoer zo veel mogelijk bevorderen. Fr wordt een studie verricht naar een „bus- beinvloedingssysteem" van verkeers lichten om de doorstroming van dit verkeer te stimuleren. De l.ijntaxi die enkele jaren geleden werd inge voerd noemt B. en W. geen succes. Be keken zal worden of een andere vorm van vervoer mogelijk is voor het aan doen van - een aantal bejaardencom plexen. Dóór' het openbaar lichaam Riinmond wordt onderzocht of het taxivervoer in de regio geïntegreerd kan worder Parkeren B. en W. wil het langparkeren in de binnenstad zoveel mogelijk gaan voor komen ten gunste van het kortparke- ren. Dit betekent dat het aantal par- keermeters wordt uitgebreid Wat de parkeervoorzieningen in de nieuw bouwwijken betreft gaat B. en W. uit van het principe „De gebruiker be- Dan blijkt dat u met ons Groei-Kasbiljet een hoge rente incasseert. Verder kunt u na twee jaar kiezen: öf verzilveren of profiteren van een nóg hogere rente, die over de maximale termijn van 7 jaar zelfs oploopt t BankMfi s&Hopf:nv tel. 010-34 02 22 Vlaardingen. Sëhiedamse tel. 010-34 02 22. Aad vander Hoeven op orgel Grote Kerk VLAARDINGEN In het kader van de serie concerten op het orgel van de Grote Kerk vindt vrijdag a.s. een bespeling plaats door de cantor-orga nist van de Prinsekerk te Rotterdam. Aad van der Hoeven. Aad van der Hoeven werd in 1941 in Schiedam ge boren. Na zijn middelbare schoolop leiding bezocht hij het conservato rium, waar hij orgel en directie stu deerde. Thans verzorgt hij orgelcon certen in geheel Nederland en ook in het buitenland Naast cantor-orga nist van de Prinsekerk* te Rotterdam is hij dirigent van het Toonkunslkoor in Schiedam en van Gloria/Toonkunst in Vlaardingen. Hij is de' laatste leerling van wijlen Piet van den Kerkhoff. in wiens naam hij ook het definitieve slotconcert gaf in de Nieuwe Zuiderkerk te Rot terdam op het beroemde Walckerorgel. De Zuiderkerk werd -destijds gesloopt. Het concert wordt georganiseerd door de Culturele Raad Vlaardingen in sa menwerking met de Kerkvoogdij der Hervormde Gemeente. Het volgende concert in deze serie vindt plaats op vrijdag 21 november a.s. en wordt verzorgd door Kamiel d'Hooghe uit Brussel. Aanvang 20.00 uur. toegang gratis. - C:.;. paw 1 mm 1 m.JÊ Het politiebureau de Del/se Veer is hard aan uitbreiding toe auto - truck verhuur I Walenburghoï 17 f tel.(010)656400 V station/ MAASSLUIS Ook de hondenbe lasting moet met ingang van 1 januari 1976 omhoog. Aan de raad zal worden voorgesteld liet tarief op f. 65,- (thans f. 55. te brengen. Voor elke tweede hond willen burgemeester en wethouders het tarief van f. 72,50 tot f. 85,- verhogen. Wie meer dan twee honden houdt zal voor de derde en elke volgende f. 100.- (thans f. 85,-) moeten betalen. Van de voor te stellen verhogingen wordt een meeropbrengst van f. 13.5(H),- verwacht. DERDE WERELD GROEP ORGANISEERT VIJF INFORMATIEAVONDEN VLAARDINGEN - Sinds vorig jaar bestaat er in Vlaardingen een Derde Wereld Groep. Deze groep is ontstaan naar aanleiding van een aantal infor matieavonden over de Derde Wereld die gehouden werden in wijkcentrum 't Nieuwelant. Vanuit deze avonden hebben een aantal geïnteresseerden het plan geopperd om deze activiteiten in het komende seizoen voort te zetten. Zij hebben een groep gevormd die zich de Derde Wereld Groep Vlaardingen noemt en die bestaat uit een tiental medewerkers. De doelstelling van de groep is het geven van informatie over de problematiek van de Derde Wereld landen. Voor het komende seizoen zijn een vijftal avonden gepland waarvan de eerste in November zal plaatsvinden. Het onderwerp is dan „Angola". Zij die hun medewerking willen ver lenen aan deze groep kunnen zich op geven bij de Derde Wereld Groep Vlaardingen per adres Wijkcentrum 't Nieuwelant. Goudsesingel 87a, tele foon 349978. Informatie over de Derde wereld (arme landen) wordt ook versterkt door de wereldwinkel Vlaardingen (Hoogstraat De winkel is geopend op woensdag (2-5 uur), vrijdag (2-5 en 7-9 uur) en zaterdag 10-1 en 2-5 uur). Peuter-oppas in Babberspolder VLAARDINGEN - Binnenkort gaat er in de wijk Babberspolder een peuter oppas dienst van start. De bedoeling van deze dienst is moeders uit de wijk Babberspolder in de gelegenheid te stellen om 1 maal in de week te gaan markten zonder dat hun kinderen daarbij een last hoeven te zijn. Iedere woensdagochtend van 9 tot kwart over 11 kunnen moeders hun kinderen in de leeftijd van 2 1/2 tot 4 jaar onderbrengen in het wijkcentrum Nieuwelant, Goudsesingel 87a. Er is gezorgd voor leiding en ook speel goed is aanwezig. De prijs zal 75 cent per keer zijn. Mensen die van de dienst gebruik willen maken kunnen zich aan melden in het wijkcentrum. Bibliotheek I nauwe t toetlfel rui is.lVolgc Sinds 1 juli kracht die bepaalt hoe\#el ruimtp per bibliotheek gewenst is.'Volgens deze wet zijn de centrale bibliotheek in de Lranssenstraat cn het filiaal in de West- wijk veel te krap gehuisvest. Volgens B. en W. is de uitbreiding niet alleen noodzakelijk krachtens de nieuwe wet. „Als gevolg van de fikse verlaging van de ieesprijs voor volwassenen en de mogelijkheid tot gratis lezen voor de jeugd is het aantal leden van de biblio theek flink toegenomen. Op korte termijn wordt bezien hoe aan de uit breiding van dc bibliotheek het best gestalte kan worden gegeven De diverse commissies gaan zich vol gende maand met de aanbiedingsnota bezighouden. In januari komt de be- groting in de raad. In de algemene be schouwingen laten de politieke par tijen dan hun licht schijnen over de be groting. Later volgt de algemene financiële beschouwing. Tot slot wordt de aanbiedingsnota hoofdstuksgewijs behandeld De verschillende partijen hebben spreektijd gekregen De grootste partij, de PvdA. mag 160 mi nuten z'n zegje doen. de kleinste par tijen (PPR en SGP/GPV) komen iedei slechts 35 minuten aan bod. In totaal is er voor het bespreken van de aanbie dingsnota 13 uur uitgetrokken VI VARDING FN Aan het Filoso- tiscli Centrum, schoolgebouw Noör- derhavenkade 20D. Rotterdam, start maandagavond 20 oktober een nieuwe cursus filosofie. Geboden wordt een inleiding over het wezen van de filoso fie, een oriëntering in de hedendaagse filosofie, een begrip van de wijsgerige psycholgie en psychagogie en een keuze uit maatschappijkritische en op voedkundige onderwerpen. Deze onderwerpen zullen in overleg met de deelnemers worden vastgesteld. Cursisten kunnen ook deelnemen aan groepsaktiviteite» voor innerlijke vor ming die erop gerichl zijn innerlijke moeilijkheden te voorkomen en te boven te komen. Deze groepsakti- viteiten bestaan uit het verwerven van inzicht, ontspanningsoefeningen, ex pressie en gesprek. Deelnemers, die aan de cursus en groepsaktiviteiten hebben meegedaan en geschikt zijn gebleken, kunnen als vrijwilliger meehelpen om mensen met psychische- en omgangsmoeilijk heden te begeleiden. Belangstellenden kunnen maandag avond 20 oktober gratis het begin van de cursus ter kennismaking be zoeken Aanvang 8 uur. De bijeenkom sten worden geleid door drs. John van Veen. Telefonisch bereikbaar onder nummer 183760. Schriftelijke aanmel dingen aan Jan Bakker. Postbus 1282, Rotterdam. VLAARDINGEN De werk loosheid in het gebied Nieuwe Waterweg Noórd is in de niaand september in geringe mate geste gen. In totaal nam het aantal werklozen met 58 toe. Dc toena me van de werkloosheid kan vol gens de heer Harberts, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau, geheel op rekening van de kantoorsector worden geschoven. De andere sectoren ontwikkelen zich gunstig, vooral dc bouw ver toont vergeleken met vorig jaar een bijzonder gunstig beeld. Volgens Harberts steekt het beeld van de werkloosheid gunstig af bij het lan delijk beeld. De arbeidsmarkt in dit rayon biedt nog vele mogelijkheden. Dit wordt mede benadrukt door hel zich goed handhaven van het vakature- bestand, vooral bij de mannen, dat op gelijk niveau ligt als het aanbod. In september nam het aantal werkloze vrouwen met 32 toe tot 548. Het aan tal werkloze mannen steeg-ifrtet 26 tot 1253. Het grootste probleem is op het ogenblik de kantoorsector. Volgens Harberts is het aanbod bij de mannen tweemaal zo groot dan de vraag, bi| de vrouwen zoeken vijfmaal zoveel vrouwen werk als dat er plaats voor hen is. Voor goedgeschoold kantoor personeel tot cn met de middelbare leeftijd zijn er meestal we! plaatsings mogelijkheden. Fen MAVO-diploma met een type-diploma zonder meer geeft echter zeker op den duur wei nig vooruitzichten in dc administra tieve sfeer. Voor ouderen is herplaat sing vaak zeer moeilijk. Af en toe bereikt Weliswaar vormt de jeugd tot en met 22 jaar gemiddeld 30 procent van het aanbod, een deel van het bestand wis selt echter snel. De schoolverlaters worden over het algemeen vlot opge vangen. „Voorzover er problemen zijn moeten die vooral gezocht worden in gebrek aan opleiding, onvoldoende motivatie en onevenwichtigheid tussen aspiraties en mogelijkheden van de arbeidsmarkt", aldus Harberts. Het aantal werkloze buitenlanders, dat, mede door de legalisatie met 73 mannen en 59 vrouwen op een hoger niveau staat dan gebruikelijk, geeft nog geen problemen. Ook het aantal werkloze rijksgenoten (78) bezorgt nog geen moeilijkheden. worden resultater ;ids Plaatsing) Jeugd SCHIEDAM Blijkbaar is nog niet iedereen op de hoogte van het bestaan van de Werkwinkel! aan de Korte Dam 6 in Schiedam. Via een stencil vestigt het Gewestelijk Arbeidsbureau nog eens de aandacht op de instituut. De taak van de Werkwinkel is inzage te verschaffen van alle bij het Arbeidsbu reau hekend zijnde vacatures uit Schie dam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek van MAASSLUIS - Bij dc winkelcentra in dc gemeente Maassluis zullen in totaal zes parkeerplaatsen voor invali den worden gecreëerd, t.w. écn op het parkeerterrein aan de Anne de Vrics- „Romeinen in Poeldijk" VLAARDINGEN De afdeling Heli- nium van de Archeologische Werk gemeenschap Nederland organiseert donderdag a.s. een lezing over de Ro meinen in Poeldijk. De lezing, die in de Lijndraaier Baanstraat 4 plaats vindt, wordt geïllustreerd met dia's. De toegang is gratis, aanvang 20.30 uur. Holland, Rozenburg en Rotterdam. Verder wordt o.a. voorlichting gegeven over beroepen, scholingsmogelijkhe den, ontslagzaken en beroepskeuze-ad- visering. Ook met vlagen over sociale voorzieningen kan anen bij de Werk winkel terecht. V Voor zaken als het inschrijven als werkzoekende, het aanvragen van ont slag en het verstrekken van uitkeringen kan men niet bij Werkwinkel terecht. Hiervoor moet men bij het Gewestelijk Arbeidsbureau ,,Nieuwewa(erweg Noord" in Vlaardingen zijn. Men kan geheel vrijblijvend en ano niem informatie inwinnen bij de Werk winkel. De openingstijden van de Werkwinkel zijn alles werkdagen van 8.15-12.45 uur en 13.30 tot 17.00 MAASDIJK - De organist van de Nieuw Kerk in Delft. Jan van Jen Berg. geeft zater dag a.s. een orgelconcert op het Verschue- ren-orgel in de Gereformeerde kerk aan de Prinsenlaan in Maasdijk. Op het programma staan o.a. werk - larf en Alex 20.15 uur. toegang 3 gulden

De Havenloods | 1975 | | pagina 1