HET VERHAAL VAN DE RUSLUIE li Wonen in Siberië nog onvervalste Vriezenveners? VRIEZENVEI RUSLUIE Een boek kan het begin zijn van een wonderlijke reünie 5!8 fflSS MSI J JtiÖSjVIAR r it- DINSDAG 14 OKTOBER 1975 In het 17.000 inwoners tellende Vriezen- veen, tijdens de aardrijkskundeles vanouds ge koppeld aan het naburige Vroomshoop, begint volgende zomer waarschijnlijk een merkwaardi ge uittocht naar Rusland. Een colonne auto bussen zal op weg naar Leningrad - het voor malige Sint Petersburg nauwgezet de route volgen, in vroeger eeuwen uitgezet door de zaad- en linnenhandelaren van dit dorp, toen zij met hun huifkarren naar het land van de czaren trokken. Het traject is onder meer beschreven in een vergeeld reisjournaal van de 14-jarige Jacob Zacharias Ursinus Kruys, dat nu onder een glasplaat in de Vriezenveense Oud heidskamer ligt. Zoals tal van voorgangers hun uittocht begon reeds in de jaren rond 1700 zette deze jongen in 1826 met zijn reisgeno ten via Minden, Berlijn, Koningsbergen, Memel en Riga koers naar St. Petersburg. Maar in de eigene kales" wist dit gezelschap de reis binnen slechts vijftien dagen te volbrengen, door deze alleen te onderbreken als de paarden verwisseld moesten worden. In Memel werd een korte nachtrust genoten; verder sliep men om beurten in de wagen. Het is niet onmogelijk, dat de hernieuwde belangstelling voor deze Vriezenveense Rusluie (zoals ze door de thuisblijvers genoemd werden) bovendien zal leiden tot naspeuringen in het onmetelijke Siberië. Berichten uit dit barre ge west hebben dit jaar geleid tot de vrij sensatio nele ontdekking, dat nazaten van de Twen tenaren zich daar in kolonies hebben gehand haafd, met behoud van hun eigen identiteit. In recente brieven worden zij gekenschetst als mensen, die nog altijd de Nederlandse taal spreken, met een sterk Fries accent. ,,Zij heb ben iets hards en onverzettelijks over zich", al dus een briefschrijver uit Siberië, leven aan het riviertje de Amoer en in hun Russische pas poorten staat als nationaliteit nog altijd aan gegeven: Hollandse". Zij bezitten ook op deze afkomst duidende identiteitsbewijzen. Tussen de vele boeken gewijd aan locale historie en folk lore en derhalve bestemd voor het lezerspubliek in een afgebakende regio, zal „Vriezenveense Rusluie in het rijk der tsaren" een opvallende verschijning zijn. Dit werk, vrucht van een jarenlange studie door de heer J. Hosmar, komt volgend voorjaar van de pers bij de Twents-Gelderse Uitgeverij W. G. Witkam te Enschede. Het belicht een boeiend facet van onze historie, de hech te betrekkingen tussen honderden inwoners van Vriezen- veen en het Rusland van vóór de revolutie, zoals be schreven in nevenstaand artikel. Het eerste exemplaar van dit boek zal worden uitge reikt aan prinses Beatrix en prins Claus, het paar dat in 1973 een reis naar Rusland heeft gemaakt. Als resultaat van dit contact kreeg de schrijver veel documentatie tot zijn beschikking. Sinds in 1962 een Rusluie-reünie werd gehouden is de belangstelling voor de avonturen van deze Vriezenveense kooplieden in de kring van historici en andere deskundi gen blijven groeien. De voorgenomen reis naar Leningrad en recente berichten over nog bestaande kolonies van Rusluie-nazaten in Siberië, verwekken ook buiten dit gezelschap grote aandacht voor het speurwerk van de heer Hosmar. De ontdekking van deze taaie kolonisten heeft een niet geringe bewogenheid Veroor zaakt in het hart van de 54-jarige Johan Hos mar, vroeger chef interne zaken ten raadhuize van Vriezenveen. Sinds zijn vervroegde pen sionering is deze volledig toegewijd aan wat men zijn levenswerk zou kunnen noemen: hij wil de historie van de Rusluie in een helder licht stellen. Het feitenmateriaal dat deze beminnelijke speurder reeds tot zijn beschik king heeft is dermate opzienbarend, dat Vrie zenveen een beter lot verdient dan in betrek kelijke vergetelheid zijn dagen te slijten. Geen andere gemeente in Nederland im mers heeft zulke nauwe handelsbetrekkingen onderhouden met het rijk van de czaren als dit dorp, waar thans een hoge fabrieksschoor steen van de ondergoedfabrikanten Jansen en Tilarius de aandacht trekt. Marskramers De wegbereiders voor deze industriëlen wa ren eenvoudige boeren met Fries bloed in de aderen. Hun voorouders waren in de vijftiende eeuw uit déze noordelijke provincie naar Twente gekomen om daar het veen te ontginnen. Zij oefenden hun bedrijf uit op weerbarstige en schrale gronden. Niet berus tend in dit lot - hard werken voor een karig inkomen - trokken deze Vriezenveners er al bijna 300 jaar geleden op uit, een groene zak met land- en tuinbouwzaden op de rug, om zich door de handel bijverdiensten te ver schaffen. Deze geslachten moeten zich door een weergaloze ondernemingsgeest hebben onder scheiden. Zij overschreden als marskramers vele grenzen en tenslotte voerden deze zwerf tochten hen naar steeds verdere gewesten, zoals de Hanzesteden Bergen en Kopenhagen. Zij werden vervolgens gesignaleerd in Zwit serland. Spanje.'Portugal. Italië, later zelfs West-Indië en de Canarische Eilanden, onbe wust van het feit dat later horden Neder landse toeristen daar in de zon zouden neer strijken. Was het aanvankelijk zaad dat deze mars kramers in hun buidels hadden, later gingen zij ook de boer op met het linnen, vervaardigd in de weefkamers van Vriezenveense boerde rijen of van fabrikanten betrokken. Het was de kwaliteit van het textiel, dat hen als ne ringdoenden toegang verschafte tot het hof in Rusland. Zowel Hare Keizerlijke Majesteit de Czarina aller Russen als de gades van vele grootvorsten, waren verrukt over het damast, waarin naar keuze enkele of dubbele adelaars, scepters en wapens werden verweven. Thans nog liggen op Vriezenveense boerderijen ser vetten in de la, zoals die destijds door keize rinnen zijn besteld. De arme doch onverzettelijke boeren uit Twente, wisten met hun handelswaar Rus land stormenderhand te veroveren. Hofleve rancier Gerrits Servys viel op zekere dag in 1751 zelfs de eer te beurt, om met de keizerin op jacht te mogen gaan. De Czaar en Czarina brachten meermalen een bezoek aan een naaischool in Sint Peters burg, omstreeks 1800 opgericht door de Vrie zenveense boerendochter Aaltje Berkhoff, om de Russische meisjes in het gebruik van naald en draad te bekwamen. Maar voor de marskramers rijke en geziene kooplieden waren geworden hadden zij veel ontberingen moeten doorstaan. Aanvankelijk hadden zij in Rusland nog geen permanente vestigingsplaatsen en moesten de afstanden telkenmale met huifkarren en reiswagens overbrugd worden, tenzij men er de voorkeur aan gaf tot Lübeck een zeereis te maken. Ge woonlijk duurde het drie tot vier weken, alvo rens de wagens met zaad. linnen, later ook da mast, batist, kousen, stokvis, koek, tabak, Goudse pijpen, en andere handelswaar, deze circa 2300 kilometer achter de wielen hadden. Grote welstand De beloning liet echter niet op zich wach ten. Een steeds intensievere handel gaf aan de Vriezenveners vermaardheid in Sint Peters burg en omgeving. Hun sociale status ging sprongsgewijs omhoog en reikte tenslotte tot een nooit gedachte hoogte. Velen van hen werden schatrijk en bouwden, als zij hun schaapjes op het droege hadden, in hun dorps van herkomst kapitale villa's in Russische stijl. Enkele daarvan getuigen nu nog van een voor die tijd verbazingwekkende welstand. De grootste bloei bereikte deze handel, nadat de Vriezenveners zich in de achttiende eeuw tc Sint Petersburg hadden gevestigd. Zij be trokken indrukwekkende winkelpanden, on der meer aan de beroemde Newski Prospekt, w$ar hun invloed zo groot was, dat nu nog wordt gesproken over de Vriezenveense buurt aan deze boulevard. Gebouwen waarin zij do mineerden zoals de winkelgalerij Gostinny Dvor zijn daar nog altijd in gebruik en hebben uiterlijk nauwelijks een verandering onder gaan. Met tal van andere heugenissen aan deze tijd, zullen zij het doelwit zijn van de komen de expeditie per touringcar. Intussen was het niet gebleven bij de verkoop van manufactu ren en linnen. De Vriezenveners bleken mees ters op vele wapenen en hadden in hun mid den bijvoorbeeld een koffiebrander. wiens naam weldra" in heel Rusland met ere werd ge noemd. Tot hun handelswaar behoorden ook uit Nederlands-Indië in Amsterdam aange voerde bamboestokken, die „onberispelijk recht en zonder enig letsel en naad dienden te zijn". De afnemers waren hoofdzakelijk welge stelde Russische officieren, in staat om zelf de stokken van kostbare knoppen te voorzien. Op welk niveau zaken werden gedaan bewijst de geschiedenis van Potemkin, de bekende veld heer en minnaar van Catharina de Groote, die eens in een van de Vriezenveense winkels persoonlijk zo'n stok kwam uitzoeken. Zijn schitterende gevolg van wel honderd koppen verdrong zich toen nieuwsgierig bij de ver koopruimte, aldus de overlevering. Verblikken of verblozen voor een dermate hooggeplaatste klandizie, was er al gauw niet meer bij. Toen de Nederlandse kolonie kort na 1800 zich definitief in Sint Petersburg had genesteld, stond die al spoedig in zo'n hoog aanzien, dat leverancier Jan Hoek kortaf ..keizerin" op zijn debiteurenlijst zette, als hij weer een belangrijke hofleverantie had ge daan. Op zeker moment had hij 6187 roebel te vorderen van deze czarina, aan wie hij kost bare stoffen sleet. Strenge band De eenvoudige Vriezenveense kooplieden bezaten kennelijk genoeg allure om zich bij hun nieuwe omstandigheden aan te passen. Velen van hen werden vermogende lieden. Van assimilatie met het nieuwe milieu was echter geen sprake. Het groepsbewustzijn' werd met ijzeren gestrengheid gehandhaafd en wie in godsdienstig opzicht afweek van het pad der vaderen werd onverbiddelijk uitge stoten. Leden van de kolonie mochten alleen met Nederlandse, hetzelfde geloof hebbende meisjes trouwen. Wie deze ongeschreven wet :.jr. overtrad, moest uit de zaak (vaak waren ook compagnieschappen gesticht) treden en met zijn doorgaans Grieks-Orthodoxe schone el ders een bestaan opbouwen. Verscheidene Vriezenveners zijn zo noodgedwongen, met de Russische vrouw van hun keuze, teruggekeerd naar Twente. De Rusluie bewaarden zich onbesmet van de hen vreemde wereld, zonder dat dit ook maar enigszins afbreuk deed aan hun goede naam. De compagnieën beleefden hun groot ste bloei tussen 181Q en 1875, waarna de con currentie sterker kwam opzetten en onderlin ge familietwisten of andere onenigheden de bij! aan de wortel van een sterke boom legden. Het schier draconische regime, een wetti sche handhaving van de zondagsrust noch een eigen kerkgemeenschap met sterk bindende elementen, konden deze achteruitgang voor komen. Vóór echter de revolutie in 1917 defi nitief een einde maakte aan het Vriezenveen se „imperium" waren vele honderden inwo ners betrokken geweest bij dit historische'fe nomeen. Niet alleen handelaars maar ook am bachtslieden, die in Rusland de duimstok hanteerden, weverijen bezaten, op kleerma kerstafels zaten of met hun gastheren ter walvisvaart trokken, bouwden er een bestaan op. De studies van de heer Hosmar hebben zich de laatste jaren toegespitst op hoogge- plaatsten zoals Wicher Berkhoff, - broer van de reeds genoemde naaister dié in 1814 als zoon uit een boerengezin de hofstede verliet. Deze timmermansgezel bracht het tot chef van de marinewerven te Kroonstad en werd later admiraal. Een andere Nederlander eist thans de eer voor zich op, als grondlegger van de Russische oorlogsvloot geboekstaafd te worden, nadat historici jarenlang dit werk op het conto van een Noor hadden geschreven. Toen prinses Beatrix en prins Claus in 1973 een bezoek aan Rusland brachten heeft de heer Hosmar tal van nieuwe documenten ter beschikking gekregen, die voor zijn stelling de bewijzen leverden. Hij heeft de hele zaak uitgeplozen en be wijst daarmee postume eer aan de te Amster dam geboren Cornelis Cruys, die in dienst van czaar Peter de Grote, de oorlogsvloot op sterkte heeft gebracht. Hij stierf in 1727 als admiraal en rechterhand van de vorst, na tientallen landgenoten een baan te hebben bezorgd bij de Russische marine, zodat daar het Nederlands geruime tijd de voertaal is geweest Eigen kerk Veel aanwijzingen duiden er op, dat deze machtige vlootvoogd de Vriezenveners de weg naar Rusland heeft gewezen. Hij was het ook, die de eerste Nederlandse kerk in Sint Pe tersburg stichtte en in het thuisland een pre dikant voor deze Evangelisch Lutherse ge meente wist te vinden. De mannen uit Vrie zenveen bleven echter trouw aan hun gerefor meerd-hervormde confessie en reeds in 1712 hadden zij er hun eigen kerkformatie. Ook op religieus terrein gaven zij een de monstratie van hun macht en rijkdom, door vier jaar te besteden aan de bouw van een kerk, geflankeerd door grote complexen wo ningen en winkels. Dit massale bouwwerk kostte toen 400.000 gulden en bij de inzege ning was koning Willem II a'anwezig, door zijn huwelijk met Anna Paulowna nauw geparen teerd aan de Russische keizerlijke familie. Veertien predikanten hebben in de loop der jaren deze gemeente gediend. Het gebouw staat er nog altijd en de Russen hebben er een openbare leeszaal en bibliotheek van ge maakt, waarin zij 76.000 boeken voor uitle ning beschikbaar houden. In de belendende winkels - thans nog in ge bruik - vestigden zich toen veel mensen uit Vriezenveen. die aan een zo groot mogelijke concentratie van de eigen wereldlijke en reli gieuze verworvenheden hun kracht ontleen den. Binnen hun vesting heerste een zo stren ge tucht, dat 's avonds om tien uur alle deu ren gesloten moesten worden: iedereen diende dan binnen te zijn. De jongens die op verzoek van de Rusluie door schoolmeester Jan Kunst in Vriezenveen hun vooropleiding kregen voor uitzending naar Sint Petersburg, gingen een moeilijke tijd tegemoet. Als zij voldoende Frans en Duits hadden geleerd, mochten ze de gelede ren gaan versterken door van onderop te be ginnen. Het stoppen van de lange Goudse pijpen voor hun bazen, punch brouwen, voor thee en heet water zorgen en het met de slede afleveren van bestelde goederen, ook in de strenge winters, behoorde fot hun bezigheden. Zelfs zoontjes van rijke handelaren moesten met het nederigste werk beginnen. Wie thuis familie had achtergelaten mocht na vijf jaar van werken zes maanden verlof in Vriezen veen doorbrengen. Dit bescheiden dorp werd door de Russen iri één adem genoemd met Amsterdam en Rot terdam, omdat ook uit die steden emigranten naar Sint Petersburg waren gekomen. Maar de Twentenaren waren met hun zeventig pro cent van het totaal verre in de meerderheid. De revolutie Aan deze fascinerende episode uit de ge schiedenis kwam rond de eeuwwisseling een Velen trokken toen terug naar hun geboor tegrond en belegden hun geld in kapitale hui zen en hypotheken of bouwden zelf villa's in Almelo en Vriezenveen. Hadden zij een voor gevoel van de komende revolutie? Vast staat, dat niet alle betrokkenen zich op tijd ontde den van hun bezit in Russische effecten, die in 1917 volstrekt waardeloos werden. Een aantal Rusluie is daardoor tot de bedelstaf vervallen, na jarenlang gedaan te hebben over het ver garen van hun fortuin. Hoewel aan de heet; Hosmar veel bekend is over dit Twentse avontuur is hij nog lang niet uitgestudeerd. Wat er na de revolutie gebeur de met de Vriezenveners, wier bezittingen het slachtoffer werden van de nationalisatie? Een aantal van hen moet het slachtoffer zijn ge worden van de rode vloedgolf en in de Newa zijn geworpen. Het is niet onmogelijk, dat andere families. duidelijk tot de bezittende klasse behorend, zijn verbannen. Vast staat, dat in Siberië nu nog mensen leven die Henk, Klaas, Piet en Louw heten, Nederlandse geslachtsnamen dragen, onze taal spreken en de hun overgele verde zeden streng handhaven, zodat zij nog zoveel mogelijk „onder elkaar" trouwen. Ze worden omschreven als taaie en moeilijk te vermurwen figuren. Onder hen zijn waarschijnlijk ook nazaten van de roemruchte Cornelis Cruys, de „Rus sische" admiraal. In het nog alleszins gods dienstige Vriezenveen - vier hervormde predi kanten hebben er de handen vol aan het pas torale werk - wacht de heer Hosmar nu pope lend de loop der gebeurtenissen af. Hij heeft bij de ambassadeur van de USSR in ons land A.I. Romaijow (een nakomeling van de czaren) aangedrongen op een onder zoek naar deze Nederlandse kolonies in Sibe rië. Gelet op de verspreiding van deze vesti gingen in soms vrij ontoegankelijke gebieden dicht bij de Chinese grens, bleek dit op moei lijkheden te stuiten. De ex-gemeente-ambtenaar bHift echter volharden in zijn pogingen, om meer infor matie te krijgen. Waarschijnlijk levën'in dit gebied nog tal van andere mensen met Ne derlands bloed in de aderen, als afstamme lingen van destijds naar Rusland getrokken Mennonieten. Deze vaak verdrukte doopsge zinden kregen van Catharina II zekere privi legiën en ooit moeten zij met een sterkte van .tussen de 15.000 en 20.000 personen in meer dan honderd nederzettingen huisvesting heb ben gevonden. Helaas is de heer Hosmar er nog niet in ge slaagd, de ambassadeur persoonlijk te ont moeten. Zijn uitnodiging aan deze diplomaat voor een bezoek aan de sterk onder Peter- burgse invloed staande oudheidkamer - die binnenkort geheel herschapen zal worden in een Russisch museum - heeft ook nog geen resultaat gehad. De grote reis Als het plan voor de her-ontdekkingsreis met bestemming Leningrad in de zomer van 1976 doorgadt, zal daarmee vast een kroon op het werk van de heer Hosmar worden gezet. Dat wordt zijn eerste tocht naar het oosten in het voetspoor van de Rusluie. Aan de expedi tie zal worden deelgenomen door enkele be jaarden, die zelf nog heugenis hebben aan hun verblijf aan de Newa, kinderen van overleden kolonisten en tal van andere belangstellen- In de familie-archieven zijn nu al meer dan duizend namen verzameld van mensen die bij dit merkwaardige avontuur betrokken waren en nog steeds voert de heer Hosmar een le vendige, wereldomspannende briefwisseling met oud Vriezenveners. Velen zijn na het Rus sische debacle uitgzwermd om elders hun geluk te beproeven, anderen hulden zich weer in de boerenkiel en wijdden zich op de voor zichtigheidshalve in reserve gehouden fami lieboerderijen weer aan landbouw en veeteelt. In de textielindustrie komen nog altijd na men van bekende Rusluie voor, zoals die van de met Tilanus geassocieerde Jansen. Veel Twentse bedrijven zijn destijds gaan draaien met Russisch kapitaal. Al deze facetten van Vriezenveen's unieke verleden zullen weer ter sprake komen als de voorgenomen reis wordt aanvaard vanuit een dorp, dat waarschijnlijk als het enige in Ne derland een oude Sint Petersburgstraat bin nen de grenzen heeft. LEO J. LEEUWIS PI#: Vele Vriezen veense zakenlie den hadden zich gevestigd in de grote winkelgalerij Gostinny aan de Newski Prospekt in het voormalige St. Petersburg. (Rechts het impo sante Russische warenhuis rond de eeuwwisseling en links een re cente foto). Foto boven: Een Vriezenvener brengt het „Hollandse" linnen aan de man. Naar een schilderij van B. Jas pers Fayer. Foto rechts: Het geslacht KRUYS heeft de marine vele belangrijke offi cieren geleverd. Velen van hen zijn zelfs tot in de vlagofficiersrangen doorgedrongen. Deze foto toont Vice-admiraal Ger- hardus Kruys. Hij werd op 21 augus tus 1836 te Vriezenveen geboren. Bij K.B. van 28 maart 1891 werd hij benoemd tot Minister van Marine. Evenals de grondlegger van de czaris- tische oorlogsvloot Admiraal Cornelis Cruys was hij drager van een hoge Russische onderscheiding. Hij was o m. ridder 3e klasse in de orde van Sint Anna van Rusland.

De Havenloods | 1975 | | pagina 4