HAVENLOODS Stadskantoor en woningbouw in Steendijkpolder Haastklussen waarbij geen inspraak mogelijk is Aadvan derLaan Vfeekendaanhiedinff I Gemeentebestu u i jnmond-kdrretje gesponnen "f 010-361222 ■-UITLATEN- Prachtige meubelstof SLAAPKAMERS donderdag 16 oktober 1975 24e jaargang no. 79 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. Van vandaag af elke donderdag in De Ha venloods twee pagi na's met informatie over uitgaan in uw stad en streek. MAASSLUIS - De kans is zeer groot, dat de gemeenteraad van Maassluis morgenavond (vrijdag) tijdens een extra raadsvergade ring akkoord zal gaan met een zogenaamde interim structuur nota inzake woningbouw in de Steendijkpolder. Dat zal tot ge volg hebben, dat op korte ter mijn een bestemmingsplan open baar wordt gemaakt, dat voor ziet in het bouwen van tenminste 1000 woningen in dat gebied. Hiermee is de gemeenteraad voor de tweede maal binnen één maand tijd door de knieën gegaan voor plannen van het college van B W voor om vangrijke projecten met vergaande gevolgen voor de toekomstige ontwik keling van Maassluis. Plannen, die uitgevoerd zullen worden zonder noemenswaardige inspraak van de bevolking. Vorige week ging de raad akkoord met het maken van een definitief ontwerp schetsplan voor een stadskan toor, een haastklus omdat anders geen aanspraak gemaakt kan worden op eventuele subsidie van het Rijk. Mor genavond moet een besluit vallen, dat het binnen twee jaar uit de grond •stampen van een duizend eengezins woningen mogelijk moet maken onder zware druk van het openbaar lichaam Rijnmond. Enorme haast Beide projecten moeten' zo snel mo gelijk gerealiseerd worden. Burgemees ter Theo van Dijke poetst bij wijze van spreken zijn veiligheidshelm al op om rond de jaarwisseling de eerste palen voor stadskantoor en de woningen in de Steendijkpolder de grond in te kun nen jagen. Die enorme haast maakt een daadwerkelijke inspraak van de bevol king in deze zo belangrijke projecten onmogelijk. Maandagavond kreeg de raadscommis sie voor stadsontwikkeling - ook al in grote haast bijeen geroepen nog op het laatste nippertje de gelegenheid haar mening uit te spreken over de structuurnota voor de Steendijkpolder. Op een aantal punten, met name wat betreft de inspraak, waren kritische geluiden te horen, maar de raadsleden zijn met handen en voeten gebonden hoewel niemand de moed heeft dit concreet uit te spreken aan de dwang van Rijnmond. De regionale bestuurders - onder lei ding van de ambitieuze gecommiteer- de Cees Rozemond (PvdA) hebben namelijk achter de schermen sterke druk op Maassluis uitgeoefend. Zo is er gedreigd met het inschakelen van de regering voor het geven van ministerië le bevelen bij een eventuele weigering van de raad om razendsnelle woning bouw in de Steendijkpolder toe te staan. Ook hebben de provinciale bestuurders, die achter Rijnmond al laten doorschemeren dat tegenwer king van Maassluis ernstige consequen ties kan hebben wat betreft de bereid heid van de provincie om de wette lijk verplichte toestemming te geven voor allerlei andere - voor Maassluis belangrijke - zaken. maar 17 procent van de woningbouw plannen in de periode van 1973-1981 uitgevoerd kon worden. Daarbij kwam dan nog eens het inzakken van de bouwnijverheid als gevolg van de eco nomische problemen, waarin ons land momenteel verkeert. Maassluis bleek met het gebied Steen dijkpolder - ten westen van het tot nu toe bebouwde gedeelte een stuk grond in handen te hebben, waar op redelijk korte termijn gebouwd zou kunnen worden. Zo waren er in het Rijnmondgebied nog enke*le andere punten. Een aantal gemeenten weiger den echter pertinent de medewerking aan de haast-bouwplannen van Rijn- Trots Streekplan Waarom heeft Rijnmond nu zo'n haast? In het streekplan Rijnmond was een woningbouwprogramma vast gesteld voor de komende tien jaar. Bij een inventarisering van de concre te mogelijkheden om dergelijke plan nen uit te voeren bleek echter dat In Maassluis bleek de afkeer van een verdere groei van de gemeente echter niet groot genoeg om zich met hand en tand tegen de plannen van Rijn mond te verzetten. In tegendeel; wet houder van stadsontwikkeling Han Hummelen (PvdA) toonde zich tijdens de commissievergadering van maandag trots over de mogelijkheden, die Maas sluis biedt door de bekwaamheid van het .ondanks sterke spanningen toch uiterst snel werkende ambtena renkorps". Rijnmond greep deze gelegenheid di rect aan maar verbond daaraan wel de eis, dat uiterste spoed geboden is. Het Maassluise college van B W presen teert de bouwplannen voor de Steen dijkpolder nog wel als bijdrage tot het voldoen aan de woningbehoefte in de gemeente zelf maar PvdA-fractieleider Mees Duimelaar wees er tijdens de commissievergadering terecht op, dat er duidelijk sprake is van een bouwen ten behoeve van het gehele Rijnmond gebied. -'JÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ Op korte termijn wil B. en W. een begin maken met de bouw n de polder (zie ook overige foto 'sj zou hierdoor sterk worden aangetast. 1000 woningen in de Steendijkpolder. Het Voor het blok tafels stoelen TV-kasten bankstellen 1 k slaapkamers wandkasten dekenkisten Meubelfabriek Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. BEL VOOR EEN TAXI HAARIMPORT BROERSVELD 169 SCHIEDAM Telefoon 26.82.89 IN 30 MINUTEN VLEUGELS KLEIN INSTRUM BLADMUZIEK •PIANO'S "GITAREN De heer Duimelaar had ondanks zijn imstemming met de interim structuur nota op zich - nog wel moeite met de beperking van de inspraak en de onze kerheid over de bijkomende kosten. Wat betreft die inspraak plaatste hij zijn partijgenoot wethouder Humme len nog enigszins voor het blok door instemming met de nota afhankelijk te stellen van het duidelijk vastleggen van een optimale mogelijkheid tot in spraak van de bevolking. „We moeten niet net als bij het stadskantoor weer om de hete brij heen blijven draaien". Verder wilde de heer Duimelaar ook meer duidelijkheid hebben over zaken als de kosten voor de gehele Maas sluise bevolking als gevolg van het eventuele aanpassen van dingen als elektriciteitsnet en waterleiding aan een nieuwe omvangrijke woonwijk. landelijk karakter v, Ook de zaak van het milieu, kwam ter werp Rijnpoorthaven. komen vrii dicht od elkaar te staan sprake maar ook hierbij overheerste de In elk geval zal de uitvoering van de Per hectare (100 vierkante meter) steer die een eerdere opmerking Maassluise bouwplannen de realisering worden 45 huizen gebouwd wat onge- ,blTmeeSterK Van D'Jke al van h,et Rijnpoortproject technisch on- veer overeenkomt met de bouwdichl MksrhiJ t w f ng Van d,t Jaar: mTÏJ maken. Voor de daarvoor be- heid op het Verto-terrein. Een derge- Misschien zal het in die woningen een nodigde omlegging van de spoorlijn lijke nogal grote dichtheid is voor- Sfj maar liever een beetje naar Hoek van Holland zal namelijk waarde voor het verkrijgen van een Ftfïnm nH 8 wonmgen m dan geen plaats meer zÜn- De Plannen zogenaamde lokatiesubsidie van de voorzien in eerste instantie namelijk rijksoverheid Diezelfde burgemeester verklaarde m het bebouwen van het zuidelijk ge- De daling van het wooncomfort door kort "%z«n_ intrede in Maassluis Veelteva^ de Steendijkpolder - dus het dicht bij elkaar zetten van de huizen wil men oplossen door het eind 1973 nog, dat er nu maar eens ten noorden van de spoorlijn - met een einde moest komen aan de groei ongeveer duizend woningen. Deze van die gemeente, en dat het accent moest worden gelegd op het welzijn. Ook het Openbaar Lichaam Rijnmond, dat zijn streekplan via een uitgebreide inspraakprocedure heeft vastgesteld en zich altijd als bestuurlijk kampioen van moeten er voor 1978 staan. Daarna L er een tweede fase, waarvoor Maas sluis echter in tegenstelling tot fase één - nog niet over de grond beschikt. De onderhandelingen met de desbe treffende eigenaar- hebben inmiddels de milieubescherming heeft opgewor- al wel tot een principe-overeenkomst pen, heeft een metamorfose ondergaan geleid. en zet nu gemeenten onder druk om Wat 'moeilijker ligt het nog met fase omvangrijke woningbouwprojecten uit drie omdat hiervoor grond geruild de grond te stampen met voorbijgaan moet worden met het Maaslandse be- aan allerlei inspraakbeginselen in ge- drijf Lely Industrie, dat de laatste bieden, die uit milieuhygiënisch oog- tijd nogal lelijk doet tegenover Maas- Vanaf basis pun,1 ^irect als idelae woon- sluis. In navolging van het raadsbesluit MEUBELEN BEKLEDEN? m. blom Walvisstr. 6 tel. 263513/184834 Schiedam, Eethoeken bekleden v.a. 125.- 65 pl. EXTRA KORTING Boutique Pour Hommes POO-POO Hoogstr. 60/Schiedam Ook PPR/PSP-raadslid Jaap van der Griend had grote moeite met de on mogelijkheid van enige wezenlijke vorm van inspraak. Hij deed de sugges tie om van het bouwproject Steendijk polder een model van inspraak te maken door de bevolking eerst de gele genheid te geven het maken van plan nen vanaf de basis mee té maken. Deze suggestie werd echter door wet houder Hunnelen als onmogelijk van de hand gewezen. Datzelfde deed hij met de suggesties van enkele ander commissieleden om het project in fasen van 250 tot 300 woningen per jaar wat rustiger uit te voeren. „Dat betekent, dat we met de voorzieningen voor het nieuwe woongebied weer achteraan dreigen te komen. Voor der gelijke kleine eenheden kun je nu een maal geen zaken als scholen en winkel voorzieningen direct tot stand bren gen1", aldus de wethouder. f Lunstroo Meubelen RIBCORD 1 +2+ 3 zits EIKEN 10.00 17.00 uur, topavond tot 21.00 uswijk Hoef weg 129 vanaf vrijdag 9 uur tol zaterdag 17.00 uur in alle filialen. In streepdessin 50 linnen en 50 rayon in de kleuren groen - bruin - cognac en beige, 130 breed van 19,90 NU centra bestempeld kunnen worden. De stank is echter volgens de laatste meetresultaten afgenomen en de Maas sluise directeur van gemeentewerken de heer Kloet liet tijdens de commis sievergadering soortgelijke geluiden horen wat betreft de geluidshinder, waarover de heer Duimelaar zich nog al ongerust toonde. Rijnpoorthaven Ook de officieel nog steeds dreigende nabijheid van een Rijnpoorthaven zat de meeste commissieleden nogal dwars. Zoals bekend heeft minister Gruyters van volkshuisvesting en ruim telijke ordening nog steeds niet de be staande ministeriële aanwijzing om ten westen van Maassluis een grote contai nerhaven aan te leggen ingetrokken. Dit ondanks het feit, dat de gemeente raad van Rotterdam inmiddels al be sloten heeft, dat de containers maar op de Maasvlakte behandeld moeten wor den. Wethouder Hummelen liet echter doorschemeren, dat misschien nog wel voor de vergadering van vrijdagavond ook van regeringswege voorgoed een Putn wordt gezet achter het onder is de directie van dit bedrijf overigens begin deze week uitgenodigd voor een gesprek. De laatste twee fasen van het plan omvatten het meest noordelijke deel van de Steendijkpolder bij de dijk naar Maasland. Voordat dit deel afgerond zal zijn schrijven we echter al bijna 1985, 'aldus wethouder Hummelen. Omdat voor dit gedeelte wat meer tijd beschikbaar is kunnen daarvoor ook meer uitgebreide inspraakprocedures overwogen worden, zo zegde de wet houder toe. Lokatiesubsidie De in totaal 1800 te bouwen woningen metz auto banden bM leggen van gemakkelijk bereikbare groengordels ten westen en ten zuiden van de nieuwe woonwijk. Wat de bereikbaarheid betreft hoopt men op een beter openbaar vervoer en op een snel gereed komen van een nieuwe aansluiting op rijksweg 20 (Rotterdam-Hoek van Holland) via de Dijkpolder. Omdat het rijk de wonin gen in de Dijkpolder graag snel ge bouwd wil hebben moeten ze ook voor die aansluiting maar flink in de beurs tasten, zo vond de heer Hummelen. Vierbaansweg Om Maassluis-West beter bereikbaar te maken zal in de toekomst de dijk tot aan de kruising met de weg naar Hoek van Holland misschien als vier- baansweg worden uitgevoerd. Twee rij banen blijven dan op de dijk, de twee voor de tegenovergestelde richting ko men dan aan de voet van de dijk aan de zijde van de Nieuwe Waterweg te liggen, zo vertelde de directeur van Ge meentewerken nog. De gemeenteraad zal morgenavond moeten beslissen gespannen voor het Rijnmondkarretje - over een veelom vattend project zonder zelfs de gelegenheid te hebben gehad uitvoerig met de eigen politieke achterban het structuurplan te kunnen bespreken. Wat uiteindelijk de kosten voor de individuele burgers zullen zijn (wet houder Hummelen: „de kosten van een uitgebreide groenvoorziening drukken op de hele gemeente") is nog niet te beschrijven. Zo wordt Maas sluis, door een nieuw stadskantoor en een nieuwe 1800 huizen tellende woonwijk misschien een nog dynami scher stad aan de Waterweg. Maar ook wel een duurdere. Barendrecht Dorpsstraat 47 Hoogvliet Wilhelm Tellplaats 29-3 Roterdam-West Schiedamseweg 61 Krimpen aan den IJssel Stad en Landschap 33-35

De Havenloods | 1975 | | pagina 1