Tien procent bevolking heeft aandoening aan luchtwegen pEEE® I 1?5 WE51MNDM DE WINNAARS VAN DE FOTOWEDSTRIJD mmmv termeulen Volgende week CAR A-onderzoek termeulen termeulen MASSIEF EIKEN MEUBELEN NIEUW WANDELPAD POLITIE NIET GELUKKIG MET NIEUWE 'GROENE GOLF' Folkgroep en Poppenspel in de Teerstoof We zoeken termeulen P.T. BROUWER DE HAVENLOODS-DONDERDAG 16 OKTOBER 1975 Dat ziet u zelden, zo'n enorme kollektie kinder- en tiener^kniekousen voor zulke lage prijzen. Deze uni- en fantasie knie kousen van acryl zijn er in tientallen kleuren en dessins. Normaal kosten deze kousen f 2,95 tot f 4,95. Nu 19/22 - 23/26 slechts 'n echte sfeermaker is deze elektrische hangolielamp. De geheel in brons uitgevoerde lamp heeft een fraai gedekoreerde keramieken onderpot, een witte of 'n amberkleurige globe en 'n helder binnenglas. De totale hoogte is 108 cm, doorsnede globe 19,5 Nu met 20 gulden voordeelI f 59,75 voor VLAARDINGEN - In Vlaardingen wordt volgende week opnieuw een uitgebreid onderzoek naar het voorkomen van chronische lucht wegenaandoeningen georganiseerd. Voor deelname aan dit onderzoek worden ca. 1800 mannen en vrouwen opgeroepen tussen de 21 en 65 jaar, die in 1969 en 1972 aan soortgelijke onderzoeken deelnamen. Volgens dr. R. van der Lende, die de leiding van het onderzoek in handen heeft, is het van het grootste belang dat men aan de oproep om aan het onderzoek deel te nemen gehoor geeft. Het doel van het onderzoek is namelijk o.a. inzicht te krijgen in de ziektegeschiedenis van mensen die aan CARA (Chronische Aspecifieke Respiratoire Aandoening) lijden. Verder wordt via het onderzoek nagegaan hoe vaak CARA voorkomt onder de bevolking en wat de oorzaken van CARA zijn. Aan het vorige onderzoek in 1972 namen ca. 2200 mensen deel. Uit dit onderzoek bleek dat 15 procent van de mannen aan een min of meer ernstige vorm van CARA lijdt. Bij de vrouwen lag dit percentage op ca. 5 procent. De duur van het longonderzoek zal ongeveer drie kwartier in beslag ne men. Deelnemers moeten een vragen lijst beantwoorden, die internationaal gestandariseerd is. Daardoor kunnen de uitkomsten van de vragenlijst met gegevens uit het buitenland vergeleken worden. Verder wordt een longfunc- tieonderzoek gedaan. Ook zal de deelnemers gevraagd wor den een kleine hoeveelheid bloef af te staan voor de bepaling van het vetge halte van het bloed om na te gaan of er in het bloed twee stoffen voorkomen die, volgens de allernieuwste inzichten, wellicht invloed kunnen uitoefenen op het ontstaan van longaandoeningen. Verder worden in het bloed gegevens naar het voorkomen van hart- en vaat ziekten afgelezen. Het is volgens dr. van der Lende de bedoeling dat in de lente in Vlaardin gen nog een onderzoek naar het voor komen van CARA plaatsvindt. Dr. van der Lende: Volgens onze gegevens be staat er verband tussen luchtveront reiniging en het voorkomen van CARA. Bü verhoogde luchtverontrei niging kan vermindering van de long functie optreden. Volgens metingen is de luchtverontreiniging in het najaar sterker dan in het voorjaar. In het voorjaar willen wij nagaan of een lagere luchtverontreiniging wan invloed is op het voorkomen van CARA. Bij een soortgelijk onderzoek in Vlagtwedde (een gebied met een schoon milieu) is gebleken dat er tus sen mensen in Vlaardingen en Vlagt wedde geen verschil in de longfunctie stoornissen aanwezig is. Dit in tegen stelling tot onderzoekresultaten in het buitenland, waarbij meestal wel een la gere longfunctie in gebieden met luchtverontreiniging werd geconsta teerd. Een verklaring hiervoor zou kunnen zjjn dat de luchtverontreini ging in Vlaardingen zich onderscheidt van de luchtverontreiniging in gebie den waar men wel permanente effec ten op de longfunctie heeft gevonden. de: „De bevolkingsonderzoeken die in Vlaardingen en Vlagtwedde zijn uitgevoerd beginnen bijdragen te leve ren tot het bereiken van het uitein delijke doel: de preventie vari CARA in een zo vroeg mogelijk stadium. De resultaten van deze onderzoe- ken geven aanwijzingen over de rich ting die men uitmoet bij de preventie van CARA". Dat het zaak is de bestrijding van CARA daadwerkelijk aan te pakken blijkt volgens dr. Van der Lende wel uit het feil dat 10 procent van de bevolking aan CARA lijdt. Dr. Van der Lende: „Als we de zeer lichte vormen van CARA meerekenen lijdt zelfs 30 procent van de bevolking aan CARA". Het bevolkingsonderzoek in Vlaardin gen wordt uitgevoerd door een team van 90 mensen. Dr. Van der Lende, die hoofd is van de „Werkgroep Epidemiologie van CARA" van de Gezondheidsorganisatie TNO en tevens lector is aan de Rijksuniversiteit in Groningen, wordt bijgestaan door medici en een team van gevorderde medische studenten, analisten en admi nistratief personeel van de rijksuniver siteiten van Groningen, Utrecht en Leiden. Het röntgen-team van de Stichting Tubereova neemt aan het onderzoek deel. Financieel is het on derzoek mogelijk gemaakt door de Gezondheidsorganisatie TNO en een bijdrage van het Nederlandse Astma Fonds. Alle deelnemers aan het onderzoek krijgen een uitslag van het onderzoek thuisgestuurd. Het onderzoekteam houdt zich overigens niet bezig met de behandeling van CARA. Wanneer daar aanleiding toe is wordt men doorverwezen naar de huisarts. Als deelnemers zich liever niet aan bepaalde onderdelen van het onder zoek onderwerpen kan dat in overleg met de artsen geregeld wordén. Indien men verhinderd is op de aangegeven tijd te komen kan men ook op andere tijden terecht. Extra voordelig en extra groot is deze pot 'Invite' Pure Skin cleansing cream. Deze ultra-diep reinigende cremë stimuleert de soepelheid van de huid en is heerlijk fris. Nu extra voordelig wegens annulering van een export partij. Nu van f 8,50 voor Dr. Van der Linde Hoe groot de invloed van luchtveront reiniging op CARA is kon Dr. van der Lende niet exact zeggen. „Wel staat vast dat bij ernstige gevallen van CA RA een plotseling verhoogde lucht verontreiniging zeer gevaarlijk kan zijn". Ook het effect van roken op CARA moet volgens dr. Van der Lende niet onderschat worden. „Ge bleken is dat het effect van roken in een schoon milieu op CARA groter is dan het effect van wonen in Vlaar dingen op CARA". Volgens dr. Van der Leu<£e wordt tegenwoordig steeds meer 'gestreeft naar het opsporen van CARA in een vroegtijdig stadium. Dr. Van der Len- VOOR MAASSLUIS - Sinds kort is Maas sluis een wandel- en fietspad rijker. Dit pad begint precies op de gemeente grens van Maassluis en Maasland aan de linkerzijde van de Noordvliet, waarna het omhoog loopt naar Rijks weg 20. Via het viaduct over de Noord- en Zuidvliet, voert het pad naar het recreatiepark Sluispolder- West. Hoewel een bord met de tekst „Eigen weg rijkswaterstraat", dat aan het begin van het pad staat, een andere indruk zou kunnen wekken, kunnen wandelaars en fietsers ongehinderd van dit pad gebruik maken. In het kader van de reconstructie van Rijksweg 20 heeft Rijkswaterstraat op verzoek van de gemeente Maassluis zodanige voorzieningen (o.a. een af scheiding van de rijksweg en een brug leuning) getroffen, dat een veilig wandel- en fietspad kon worden aan gelegd. Opnieuw spaaroverschot SCHIEDAM - Bij de Spaarbank anno 1820 werd in de afgelopen maand sep tember opnieuw een groot inleg- overschot geregistreerd, t.w. van ruim f 1,2 miljoen, tegen vorig jaar sep tember bijna f 0,8 miljoen. Het bedrag waarmee de totalen van de inlagen die van de terugbetalingen overtreffen is in 1975 nu reeds f 11 miljoen (in dezelfde periode vorig jaar f 8,6 miljoen). Het inleggerstegoed bedroeg ultimo september f 144 miljoen' (30 sep tember 1974 f 127 miljoen). Het tegoed van spaarders, alsmede de overige toevertrouwde middelen en de reserve tezamen f 13 miljoen bedra gende, waren per 30 september 1975 voor f 58 miljoen belegd in effecten, f 70 miljoen in. onderhandse leningen en f 18 miljoen in hypotheken, ter wijl de onbelegde en de op korte ter mijn belegde gelden f 11 miljoen be droegen. Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker, dan heeft u voor gewone prijzen wel heel wat anders in uw huis. MAASSLUIS De Maassluise bevol king is vorige maand met 53 personen afgenomen. Bedroeg het aantal inwo ners op 1 september nog 28126, be gin- oktober was dit aantal teruggelo pen tot 28073. Er vestigden zich in oktober 120 mensen en er werden 48 kinderen geboren. Er vertrokken 208 Maassluisenaars en 12 inwoners over leden. Er werden in oktober acht hu welijken voltrokken en vijf echtschei dingen uitgesproken. Onderzoek naar weekmarkt West VLAARDINGEN Het college van B en W krijgt regelmatig verzoeken om in de Westwijk een weekmarkt in te stellen. Zoals bekend heeft de Holy- wijk wel haar eigen markt (nabij het winkelcentrum De Loper). Het college van B en W heeft de Kamer van Koophandel en het Hoofdbedrijf schap Detailhandel opdracht gegeven een onderzoek in, te stellen naar de le vensvatbaarheid van een weekmarkt in de Westwijk. Aan de hand van de resul taten van dit inderzoek wordt beslist of de Westwijk-bewoners hun eigen markt krijgen. Geest Line opent tweede lijndienst Engeland-Maassluis ROCHESTER Afgelopen dinsdag heeft Geest North Sea Line de lijn dienst Maassluis-Rochester in gebruik gesteld. De nieuwe lijndienst wordt twee maal per week uitgevoerd. Geest North Sea Lines onderhield reeds vier maal per week een lijndienst tussen Maassluis en Ipswich. In een toespraak ter gelegenheid van de opening van de lijndienst in Rochester wees burgemeester Van Dijke er op dat Geest North Sea Line al 25 jaar produkten uit het Westland naar Engeland verscheept. Eerst onder de naam „Waling van Geest", later on der de huidige naam. Aanvankelijk brachten de Geest-schepen Engels vee naar Nederland mee, thans bestaat de retourlading vanuit Ipswich uit geva rieerd stukgoed. Vanuit Maassluis wordt dit stukgoed naar diverse landen verder getransporteerd. Volgens burgemeester Van Dijke is de betekenis die Maassluis zich als han dels- en verkeersknooppunt in het westen van Nederland heeft verwor ven niet in de laatste plaats te danken aan de activiteiten van Geest North Sea Line. „In de Maassluise haven ne men de containerschepen van Geest North Sea Line een belangrijke plaats aldus Van Dijke. Omdat er door het instellen van deze nieuwe scheepvaartlijn een soort „ver bondenheid" tussen Maassluis en Rochester is ontstaan nodigde burge meester Van Dijke de burgemeester van Rochester uit een tegenbezoek aan Maassluis te brengen. MAASSLUIS - De Maassluise politie is allerminst gelukkig met de nieuwe „groene golf" in de verkeerslichten op de Laan 1940-'45. Het drukke verkeer vanaf de P.C. Hooftlaan, dat bij de kruising met de Laan 1940-'45 linksaf slaat richting Rijksweg 20, raakt door de nieuw» afstelling van de ver keerslichten herhaaldelijk in de kncop. Het verkeer van de kruisende wegen mag nu namelijk in tegenstelling tot voorheen gelijk oprijden, waardoor zowel bij de P.C. Hooftlaan als bij de Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. Kon. Wilhelminahaven z.g. Nieuwe Haven N.Z. 27 s VLAARDINGEN Tel. 010- 343006 SCHIEDAM Vrijdagavond 17 en zaterdagavond 18 oktober zal de folk groep „EMERALD" optreden in het Zoldertheater in de Teerstoof, Nieuw- straat 12, Schiedam. Folkgroep „Eme rald" is een 3-mans formatie en het re pertoire varieert van oud-Ierse, Engel se en Amerikaanse songs tot heden daagse composities waaronder een groot aantal eigen nummers. De bezetting is als volgt. Dick Kuin, afkomstig uit de oude formatie van de Hobo String Band (4- en 5-snarige ban- jp, mandoline, gitaar, bas, autoharp, Dit zijn de drie winnende foto's uit de fotowedstrijd, die wij in samenwerking met de KLM organiseerden. Ze werden gekozen uit totaal 270 inzendingen De bovenste foto is in Istanbul gemaakt door G.E. Haak-Roos, Arnoldipad 20 Schiedam-Kethel. De opname van het kind voor het vliegtuigraam is gemaakt' door F.L. Poort, Bachplein 267, Schiedam. Het opstijgende KLM-toestel is inge stuurd door R. Boender, Roerdompstraat 10» Vlaardingen. Zij gaan een weekend met echtgenote(s)(n) naar Parijs. De groep vertrekt op vrijdag 14 november om 5 uur van Schiphol en op zondag 16 november wordt het gezelschap aan het eind van de middag weer terug verwacht. Voor het verblijf in Parijs is een leuk pro gramma samengesteld. Buiten deze winnaars zijn er nog tien gelukkigen, die met echtgenote(s)(n) een dag te gast zijn bij de KLM. Dat gebeurt op woensdag 5'november. Er zal dan een uitgebreid bezoek gebracht worden aan Schiphol waar o.a. een kijkje geno men zal worden in het computercentrum van het wereldwijde reserveringsysteem en hangar 11 waar de grote KLM-toestellen worden onderhouden. De namen van de tien gelukkigen zijn: C. van Neutigem, Burg. Baumannlaan 23c Rotterdam; Gonny de Vetten, Geestweg 35, Naaldwijk; mevr. Garnier-Smits,' Zilvermeeuwstraat 9, Maassluis; J. Poppeliers, Ruivendwarsstraat 9b, Rotterdam- A. Struys Kam. Onnesstraat 85, Vlaardingen; E.H. Bruinsma, Kievitlaan 177, Capelle a.d. IJssel; A.J.M. in 't Veld, Trompetbloem 16, Rotterdam; B.J.C. Bolle- kamp Rodenrijsestraat 92, Rotterdam; W. Lievaart, Floris de Vijfdelaan 98, Vlaardingen; W.D. Dwarswaard, Evershagen 84, Rotterdam. Alle prijswinnaars krijgen zo spoedig mogelijk een briefje met nadere informatie. De ingezonden foto s worden binnen enkele weken geretourneerd. fluit, mondharmonica en zang), Leon Wildschut, kunstschilder en debutant in de muziekwereld. (Percussie -div. instr. autoharp, bas, kazoo en zang). Hugo Alexander van Riet, ene helft van het folkduo Alexander Astley. (6- en 12-snarige gitaar, slide gitaar, bas, mondharmonica, kazoo, jewsharp, 6 snarige banjo en zang). Hugo Alexander van Riet is al meer in het theater opgetreden, o.a. in het folkduo Alexander Astley, dat des tijds erg veel succes had. Folkgroep „Emerald"' heeft enkele maanden geleden meegedaan aan een talentenjacht, georganiseerd door de Twentse courant in samenwerking met B.V. Phonogram, en zij kwamen als winnaar uit de bus. Kaartjes voor de bovengenoemde voor stellingen kunt u reserveren bij het VV V-kantoor te Schiedam (010- 266000) en vrijdagavond en zaterdag vanaf 13 uur aan het theater (010- 269455). Prijs: f7,50 (CJP/65-pl. f 6,-). Zaterdagmiddag 18 oktober zal het Poppentheater MIJKO optreden in het Zoldertheater in de Teerstoof met het programma „Het Reuzengras". Kaartjes voor deze voorstellingen kun nen gereserveerd worden bij VVV Schiedam, tel. 010- 266000. Toegang f 2,50 p.p. Bilderdijklaan vaak ernstige verkeers problemen ontstaan. Rechts- en links- afslaand verkeer snijden elkaar name lijk flink in de wielen. De adjudant van politie Van Rij voelt er dan ook veel vo,or de stoplichten bij de molen uit te schakelén - geheel of gedeeltelijk en het gebruiken van de kruising van de Bilderdijklaan erg on aantrekkelijk te maken door verkeers- belemmerende maatregelen op de G.A. Brederolaan. Via deze laatste route ontwijken namelijk veel automo- een verkoper die omhoog wil. Een verkoper die aktief is en initia tieven kan ontplooien. Een verkoper die beschikt over de nodige ervaring in meubelen, tapijt en gordijnen. Die ervaring vinden we beslist noodza kelijk. Denkt u de geschikte man te zijn, bel dan even op om een afspraak te maken. Vraag naar dhr. J. Jongebreur, tel. 01899-12161 bilisten de drukte op de kruising P.C.-Hooftlaan. B Volgens de heer Van Rij zal pas dan een goede afstelling van de lichten bij deze laatstgenoemde kruising mogelijk zijn. De verkeerslichten bij de Bilder dijklaan worden dan namelijk ook misschien overbodig, zodat de „groene golf" nog maar met één stoplicht rekening te houden heeft. Voorlopig blijft de situatie echter nog ongewijzigd. Men wil eerst door middel van tellingen een indruk krij gen van het effect van de „groene golf" bij een volledig funktioneren van drie stoplichten op een verhou dingsgewijs zeer korte afstand. ZUIDVLIET 8. 10 en 11 MAASSLUIS KLEDINGVERHUUR Voor heren: jacquet, in kleuren: zwart, {L grijs, blauw, groen, auber- o, gine, colbert, .smoking. 3* Voor dames: TT nerts stola's, marabou capes. 4^ Prachtige bontmantels, 'uit- sluitend verkoop, volkomen jj L vrij te zien. - „BROADWAY" - Vlaardingen TT l „Dnuauvrnr -viaaraingen g Schiedamseweg 10 Tel.34.62.27 4^ Iedere dag geopend van 2-6 uur 4^> Neem altijd deze handige opvouw bare paraplu mee, die makkelijk in uw tas past (opgevouwen ongev. 30 cm lang). Met stalen zilver kleurige baleinen en een 8-baans bespanning van 100% nylon. In vele fleurige dessins. Nu slechts KUNST EN ANTIEKHANDEL Hoogstraat 199-201 Vlaardingen tel. 010-346221. Ook inkoop van kunst en antiek. Een voorstudie au nouveau van de van een piëta dl. in dt St. Jan 's Zonder enige verplichting tot koop, tonen wij U graag onze uitgebreide kunst en -antiekcollectie. Nieuwe stam Prins Mauritsgróep VLAARDINGEN - Vrijdag 10 okto ber vond de officiële oprichting van een nieuwe stam van de Prins Maurits- groep plaats. Onder toeziend oog van ouders en andere belangstellenden, werd de naam van de stam onthuld door de voorzitter van het groepsbe stuur van de Prins Mauritsgroep, de heer Geerlings: de, MATSSTAM" Deze stam (een stam is het scouting- onderdeel voor de oudste leeftijds groep, vanaf 16 jaar) heeft in de boer derij op het scout-centrum een gezel lig stam-hok verwezenlijkt. De stam zal deze ruimte gebruiken tot men aan de verbouwing van de gehele boerderij begint. De gemeente Vlaar dingen heeft hier onlangs de laatst be nodigde subsidie voor verleend

De Havenloods | 1975 | | pagina 7