HAVENLOODS Raad stelt automatisering bevolkingsadministratie uit 'SS59r Mart linkeWerkgroepen moeten raadsleden inschakelen om plannen beter te verkopen1 Aad van der Laan Vfeekendaanbieding C OA Kostenaspect onvoldoende poo roo SLAAPKAMERS donderdag 30 oktober 1975 24e jaargang na 83 BMêF HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. editie p SCHIEDAM Verschijnt op dinsdag en donderdag in ROTTER DAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAAR- DINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE - EN NIEU WERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERG- SCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o. TOTALE OPLAAG 270.000 VLAARDINGEN Hoogstraat 122 - 010-352911 KRIMPEN A/D IJSSEL - Veld en Beemd 25 01807 16899. Ertsknikkers DE Rotterdamse gemeenteraad houdt zich vandaag bezig met het advies dat de gemeente aan de mi nister van economische zaken moet uitbrengen inzake de vesti ging van een ertsknikkerfabriek op de Maasvlakte. Minister Lubbers heeft om dit advies gevraagd naar aanleiding van een vergunning aanvraag van Stuwadoors Maat schappij Kruwal voor de bouw van zo'n fabriek op een terrein van ca. 25 hectare aan de Dintelhaven naast het daar gevestigde ertsover slagbedrijf Europport CV. Het gaat in dit advies om de eco nomische aspecten omdat het moet worden uitgebracht in het kader van de Selectieve investe ringsregeling (SIR). Zeer terecht beperken B. en W. zich in hun (positieve) advies tot déze aspec ten omdat andere, met name dat van de eventuele milieu-overlast, aan de orde komen als het bijvoor beeld om de gronduitgifte zal Eerst maar wat nuchtere cijfers. Met de bouw van deze ertsknik kerfabriek is een bedrag gemoeid van ca. f.300 miljoen. Het bedrijf zal straks werk bieden aan 190 mensen. Als gevolg van de vesti ging van de fabriek zal per jaar ongeveer 45 miljoen gulden aan de Nederlandse economie ten goede komen in de vorm van lonen, pacht, belasting, reparatie, onder houd, etc. Ten aanzien van de gevolgen van de vestiging voor de economische structuur van de Rijnmondregio merken B. en W. terecht op dat deze vestiging op de wat langere termijn een versterking van de handels- en transportfunctie van da haven ten gevolge zal hebben. ,,Dat betekent als zodanig een versterking van de economische structuur van de haven". We zijn blij met dit zakelijke ad vies van B. en W. en we hopen dat de raad dit zal volgen. Die za kelijke aanpak hebben we node gemist in het advies van het openbaar lichaam Rijnmond; zoals bekend heeft de Rijnmondraad met geringe meerderheid van stemmen tot een negatieve ad visering aan de minister besloten. Ge committeerde F. van Heezik van Rijnmond zei in de betreffen de raadsvergadering dat het eco nomisch belang van deze ertsknik kerfabriek voor ons land erg ge ring is. Sterk benadrukte de meer derheid in de Rijnmondraad de mógelijkheid van milieu-over last. Als de Rotterdamse gemeenteraad vandaag het voorstel van B. en W. overneemt en de gemeente aan de minister dus een positief advies uitbrengt betekent dat nog niet dat de fabriek er echt komt; vóór het zover is moet er nog heel wat water door de Nieuwe Water weg stromen. Naar onze mening, gehoord ver schillende deskundigen, zal die fabriek er moeten komen, mits aan een aantal voorwaarden ten aanzien van de milieu-overlast wordt voldaan. De Rijnmondraad heeft ons in ziens verkeerd gehandeld door zonder rustige afweging van de voors en tegens tegen de vestiging van de ertsknikkerfabriek te stem men. In de gemeenteraadscommis sie voor de haven zei het raads lid Pex van het CDA terecht dat nu „nee" zeggen tegen Kruwal internationaal een zeer nadelig ef fect zal kunnen hebben op de be reidheid om in dit gebied te in vesteren. Wie de voorhanden zijnde gegevens bestudeert kan be paald niet zeggen dat deze investe ring economisch niet zo belang rijk zou zijn, zoals in de Rijn mondraad beweerd is. Rotterdam en Rijnmond zullen de grote economische betekenis van dit gebied goed in het oog moeten houden. Dat houdt niet in dat élk bedrijf nu maar geaccepteerd moet worden. Wie bijvoorbeeld nu de vestiging een milieu-overlastbe- zorgend bedrijf terwille van de werkgelegenheid accepteert kan dat later, als de economie weer aantrekt, moeilijk of onmogelijk tenietdoen. Bij deze ertsknikkerfabriek ligt dat anders. Afgezien van het feit dat in dit (SIR-) stadium andere dan economische en sociale aspec ten slechts op de achtergrond een rol spelen en het milieu-aspect pas straks aan de orde komt (bij voorbeeld de toetsing aan de Wet op de luchtverontreiniging) is het economisch belang in de Rijn mondbehandeling ten onrechte tot een minimum teruggebracht. B. en W. van Rotterdam hebben gelukkig van een reëlere kijk op deze vergunningaanvraag blijk ge- We gaan bepaald niet zover dat we het eens zjjn met hen die be weren dat de Rijnmondraadsmeer- derheid zich slechts heeft laten leiden door partijpolitieke en emotionele motieven, maar we betreuren dat het Rijnmondad vies bijzonder onevenwichtig is. Rotterdam kan dit nu corrigeren. E.J.M. In inspraakprocedures zit altijd een zeker manipulatie-element VLAARDINGEN De inspraakprocedure voor het stadsplan is tot nu toe niet bepaald soepel verlopen. Het tijdschema dat oorspronke lijk een termijn van acht maanden aangaf om een voorontwerp-struc tuurplan op te stellen is inmiddels met ca. drie maanden uitgebreid. Uit de werkgroepen die zich met de inspraak bezighouden is nogal wat kritiek gekomen over de slechte begeleiding van het inspraak team. Ook de informatieoverdracht van het inspraakteam is vaak on derwerp van kritiek. In mei kreeg de bevolking een inspraakkrantje, waarin stond dat deze uitgave van de gemeente regelmatig zou ver schijnen. Niet eerder dan vorige week werd de tweede krant in Vlaar- dingen verspreid. Inhoudelijk was de tweede inspraakkrant iets beter dan de eerste, de saaie vormgeving noodde echter niet bepaald tot le zen. Ook de inspraakborden die her en der in Vlaardingen zijn ge plaatst geven niet meer informatie dan de datum van een werkgroep vergadering die meestal al geweest is. MART SINKE inspraak Binnen het college zijn al wat harde woorden gevallen over de inspraakbe geleiding vanuit het ambtelijk appa raat. Volgens burgemeester Wim Kie- boom moet zowel op het gebied van de mankracht als op het gebied van de inspraakbegeleiding heel wat verbeterd worden. Volgens Kieboom werkt het college op het ogenblik aan maatrege len ter verbetering. Informatiepakket Die maatregelen zullen dan vooral in de sfeer van de informatieverschaffing en informatieoverdracht moeten lig gen Wat dat betreft mag het Inspraak team zich gelukkig prijzen hulp te heb ben gekregen van het Geografisch In stituut in Utrecht. Dit instituut heeft drs. Mart Sinke aangetrokken om, in samenwerking met studenten, een in formatiepakket samen te stellen over de Randstad. Vanuit die discipline kwam Mart Sinke in aanraking met Vlaardingen, waar via een inspraakpro cedure een structuurplan werd voorbe- Het aanbod van Mart Sinke om hulp te bieden werd door het Inspraakteam in dank afgenomen. Die hulp ligt vooral op het gebied van de informatiever schaffing en informatieoverdracht. Dat de informatieoverdracht tot nu toe niet optimaal was ligt echter niet aan Mart Sinke en zijn medewerkers. Mart Sinke: „In september zijn wij ons daadwerkelijk met de inspraakproce dure gaan bezighouden. We hadden graag vanaf het begin meegedraaid, maar ik werd pas in mei door het Geo grafisch Instituut aangezocht om dit werk te gaan doen. Op het moment dat ik beschikbaar was begonnen ech ter de vakanties. Dit betekende dat de studenten waarmee ik samenwerk niet voor het nieuwe cursusjaar konden worden ingezet". De grootste fout die het Inspraakteam gemaakt heeft is volgens Mart Sinke het feit dat er met onvolledige infor matie is begonnen. De werkgroepen kregen een incomplete informatiemap. Enkele maanden nadat de inspraakpro cedure van start was gegaan kregen de insprekers aanvullende informatie. Pas afgelopen vrijdag is de samenvatting van het inventarisatierapport van het technisch team uitgekomen. Mart Sinke: „De informatie had com pleet moeten zijn voordat met de in spraakprocedure werd begonnen. Doordat de informatie niet volledig was wisten veel groepen niet waar ze aan toe waren. Vaak werd maar in het Vakanties w''de weg begonnen. Met volledige in formatie hadden de werkgroepen veel gerichter kunnen werken. Dat men zo halfslachtig te werk is gegaan zit na tuurlijk opgesloten in het feit dat de zaak persé in acht maanden rond moest zijn". Genoeg tijd Het tijdschema van acht maanden is in middels met enkele maanden uitge breid. Volgens Mart Sinke is dit de red ding van de inspraakprocedure. Mart Sinke: „Onder de bevolking leeft nu enigszins de gedachte dat de in spraakprocedure in de soep is gelopen. Door de verlenging van het tijdschema zijn echter juist de mogelijkheden ge creëerd om de inspraakprocedure als nog te laten slagen. De inbreng van de bevolking in de procedure is nu gega randeerd. Overigens is een tijdschema van acht maanden niet reëel. Werkelijk alles moet meezitten als je dat wilt ha- Voordat Mart Sinke naar Vlaardingen kwam bestudeerde hij verschillende in spraakprocedures in andere steden, Mart Sinke: „Bij vergelijking met ande re procedures komt Vlaardingen er niet eens zo slecht af. Eigenlijk heeft alleen Den Bosch een betere inspraak procedure gehad. Daar kregen de in sprekers een volledig informatiepakket en genoeg tijd om de plannen te beoor delen. Ook bij andere procedures blijkt over het algemeen toch wel dat de in- formatieoverdacht en de beschikbare financiële middelen de voornaamste knelpunten zijn. In Vlaardingen is voor de inspraak van de bevolking 75.000 gulden uitgetrokken, dat is bepaald niet genoeg. De vuistregel bij inspraak procedures is dat tien procent van de technische kosten aan inspraak besteed mag worden. In Vlaardingen bedragen de technische kosten ca. zes ton. Ei genlijk is Vlaardingen dus toch niet zo heel slecht af met het beschikbare in- spraakgeld." Uit de verslagen van de werkgroepen die zich met de inspraak bezighouden is gebleken dat veel insprekers moeite hebben op structuurplanniveau te wer- Mart Sinke: „Voordat je het weet zit je op het niveau van een bestemmings plan te praten. Zelfs het Technisch SCHIEDAM - Het venijn tijdens de gemeenteraadsvergadering van afgelopen maandag in het Stadskantoor zat in de staart. De CDA- fraktie zag kans stemming over automatisering van de bevolkingsad ministratie één maand te laten uitstellen. Dit onderwerp en het voor stel tot het benoemen van twee leden en twee plaatsvervangende leden in de stick tingsraad van de Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam zorgden voor enig vuurwerk tijdens de overigens vrij matte vergadering. Het voorstel om :esentachtigduizend gulden uit te geven voor het herstellen van de schade aan schoolgebouwen, was aanleiding voor de heer Looij (PvdA) om een motie in te dienen "Wij zijn verontrust over dit wegge gooid gemeenschapsgeld". In de motie werd aangedrongen op een onderzoek naar wegen om de schade te beperken. Mevr. Visbeen-Stroman, Pvd A-wet houder, verklaarde uitvoerig hierover te hebben gesproken in de verschillen de raadscommissies en vond het ook "doodzonde" van al het geld. De motie werd zonder veel moeite aange nomen. Uitstel Nadat Pvd A-fractieleider De Jong zijn kandidaten voor de stichtingsraad van de Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam, allen PvdA'ers, had voorge steld, ontstond een felle discussie tussen De Jong, Verhulsdonk (VVD) en Rosman (CDA) over de kandidaat stelling. Verhulsdonk betoogde dat de Fractieleider De Jong kandidaatstelling een afspiegeling be hoorde te zijn van de samenstelling van de raad. Hij claimde twèe plaatsen één lid en één plaatsvervangend lid. Verhulsdonk: "Wij hebben recht op een overlegsituatie". Hij sprak van "inbreuk op de spelregels". "De Jong gaat te ver, zulke praktijken geven een vanaf vrijdag 9 uur tot zaterdag 17.00 uur in alle filialen. iTTóo^/odacron. 1 P 29,90 1400 gra"1'100 „de hoezen vanaf ^7 Bijpassende n Barendrecht Roterdam-West Dorpsstraat 47 Schiedamseweg 61 Hoogvliet Krimpen aan den IJssel 1 Wilhelm Teilplaats 29-31 Stad en Landschap 33-35 bepaalde smaak in de mond. In be paalde landen noemt men dit dicta tuur, bij een links regime spreekt men dan ineens van de wil van het volk", betoogde hij. Rosman: "E- lementaire regels zijn met voeten getreden. Dat spijt ons zeer". Fractie-leider De Jong vond echter dat je niet alles volgens de meetlat kon verdelen. Hij vond dat de linkse par tijen best een zwaardere vertegen woordiging in de stichtingsraad moch ten hebben op grond van de 19 zetels die zij in de raad innemen, en het be lang van deze zaak in aanmerking ne mend. Ook in tweede instantie bleven de VVD en de CDA sterk gekant tegen het PvdA-voorstel. Verhulsdonk (VVD) vroeg zelfs om een schorsing van de vergadering. Na de schorsing kwam de PvdA met het verzoeningsvoorstel om het voor stel aan te houden. De Jong vond dat galanter en wilde de góede sfeer niet bederven. Hij zegde toe de statuten van de toekomstige stichting nog eens te zullen bestuderen. Geschrokken Het voorstel dat het zwaarst op de maag lag, betrof de automatisering van de bevolkingsadministratie. De huidige verwerking is gebaseerd op ponsplaatjes. Voor elke inwoner van Schiedam is zo'n plaatje gemaakt, waarop een aantal gegevens staat vermeld. Bij verkiezingen, statistisch gebruik, inentingen enz. worden ze gebruikt. Het geheel is echter een arbeidsintensief en tijdrovend karwei. B&W. stellen nu voor gebruik te ma ken van het Centrum voor Automati sering Zuid-West-Nederland te Rotter dam. Een hele rij gegevens zullen wor den overgebracht op magneetbanden, waardoor beter en sneller over infor matie beschikt kan worden. De vol gende gegevens worden ingevoerd administratienummer, geslacht, gezins verhouding, geslachtsnaam, adelijke titel, voornamen, geboortedatum, ker kelijke gezindte, geboortegemeente, geboorteland, nationaliteit, huwelijks datum, enz., in totaal zo'n zesentwin tig gegevens. Schorsing Van der Veer die namens de PvdA- fraktie het woord voerde, vond het streVen naar een doelmatige admini- Team, waarvan ik de vergaderingen bij mag wonen heeft daar nogal eens moeite mee. Het is de bedoeling dat onze groep specifieke wijkproblemen op structuurplanniveau vertaalt". Over het gescheiden opereren van Technischteam en Inspraakteam heeft Mart Sinke geen uitgesproken mening. (Het lijkt me niet helemaal logisch, het is echter moeilijk te beoordelen omdat het uniek is in Nederland"). Mart Sin ke is heel anders tegen de deskundig heid van de leden van het technisch team aan gaan kijken. Mart Sinke: „Het is me opgevallen dat de deskundigheid van het Technisch Team betrekkelijk is. De speciaüsten in het Technisch Team zijn natuurlijk wel bekwaam op hun eigen vakgebied, maar hun kennis van de totale proble matiek valt vaak tegen. Het ver dient dan ook geen aanbeveling blinde lings op plannen die door het Tech nischteam gepresenteerd worden af te gaan". Inspraakregels Een nadeel van inspraakprocedures is het feit dat de inspraakregels door de gemeente worden opgesteld. De bevol king kan niet meepraten over het sche ma waarin de procedure wordt ge past. Daardoor zit er altijd een zeker manipulatie-element in inspraakproce- Mart Sinke hierover: „Er zijn inder daad inspraakregels waar iedereen zich aan moet houden. Binnen die regels is er echter genoeg ruimte voor eigen ini tiatieven. De werkgroepen zijn vrij hun eigen werkwijze te kiezen. Dat zie je o.a. in de VOP, waar eerst een enquête is gehouden alvorens werd over gegaan tot het opstellen van doelstellingen. Manipulatie Aan het manipulatie-element ontkom je nooit helemaal. De gemeente pro beert bepaalde plannen te verkopen, zonder dat de bevolking deskundig ge noeg is om die plannen goed te beoor delen. In Den Bosch was het Manipula tie-element nog sterker. Daar kreeg de bevolking aan het begin van de proce dure een compleet plan voorgescho teld. In de praktijk blijkt dan dat aan zo'n plan nog maar bitter weinig ver anderd kan worden. De bevolking moet proberen de eigen plannen zo goed mogelijk te presenteren. De werk groepen moeten bijvoorbeeld zoveel mogelijk raadsleden erbij halen. Dat werkt naar twee kanten: Je kunt een raadslid winnen voor je plannen en je bereikt dat het raadslid wat kritischer wordt ten opzichte van de plannen van het Technischteam. De belangstelling van de raadsleden is me tot nu toe echter ontzettend tegen gevallen. Ik ben slechts één raadslid te gengekomen die zich werkelijk in de inspraak geïnteresseerd toonde". Boutique Pour Hommee Hoogetr. 60/Schiedam 695.— Lunstroo Meubelen BANKSTELLEN draion RIBCORD ,0, 1 2+3 zitsv.a. 'S3 EIKEN v.a. 995. RUNDLEDER 3+2 zitsv.a. 1375 za. van lOUO^ 17.00*uur^ vr!£ Mart Sinke ziet de inspraakprocedure niet alleen als een middel om een structuurplan te maken, maar ook als een leerproces voor zowel de gemeente als de burgerij. Er staan namelijk nog heel wat bestemmingsplannen op sta pel waarbij inspraak gepleegd moet worden. Mart Sinke: „Waar ik het meest bang voor ben is dat de burgers niets van hun plannen in het structuurplan terugzien, wat tot de mogelijkheden behoort. Die mensen blijven met een enorme kater zitten en kun je natuur lijk moeilijk motiveren ooit nog eens aan inspraak deel te nemen". Roel van Leeuwen I Same tussen Havenl Cc rant De Nederlandse Dagbladunie NV en Wegener's Couranten Concern NV stemmen overeen in hun op vatting dat een verbetering kan worden bereikt in de exploita tie van huis-aan-huisbladen in het Rotterdamse Waterweggebied. In verband hiermede hebben de directies van de Nederlandse Dag bladunie NV en Wegener's Cou ranten Concern NV overeenstem ming bereikt inzake de o\ dracht van alle aandelen van de Nieuwe Vlaardingse Courant BV aan De Havenloods BV, een doch teronderneming van Wegener's Couranten Concern NV. De werkgelegenheid en de ar beidsvoorwaarden zullen niet wor den geschaad. De ondernemingsraden van de Ne derlandse Dagbladunie NV en We gener's Couranten Concern NV hebben een positief advies uitge bracht. metz auto oanden bM tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Meubelfabriek Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891 -4670 Ma t/m za 9-18 Vrijdagavond kopje kott wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel.010 -12.64.61

De Havenloods | 1975 | | pagina 1