n t I Hoeveel gaat onze huur volgend jaar omhoog? 'Ze noemen ons Kafferdorp!' Voorlichtingsdag over woningverbetering Plan Kralingse Zoom ter visie Met Andere Moorden Folder van ministerie E53HBÉ1 ÖP DE HAVENLOODS-DINSDAG 11 NOVEMBER 1975 1 In Bouwcentrum Rotterdam: Het Bouwcentrum in Rotterdam houdt woensdag 19 november een voorlichtings en discussiedag over het onderwerp „Woningverbetering; inspraak-beslissen- plannen-uitvoeren". De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van het Bouwcentrum aan het Weena in Rotterdam. Aanvang 10 uur. Als inleiders treden op drs. J.G. van der Ploeg, wethouder van Rotterdam („Aanpak van de stadsvernieuwing in Rotterdam"), dr. ir. H. Priemus, direc teur van het Research Instituut voor de Woningbouw te Delft („Bewoners participatie bij vernieuwbouw - pro blemen en perspectieven"), prof. mr. W.G. Kruise, hoogleraar in Rotterdam („Eigendomsverhoudingen bij ver nieuwbouw"), ir. R.J.M.G. Peuts, chef voorbereiding werking dienst volks huisvesting Rotterdam („Woningverbe tering, een onzekere weg",), ing. W. Bassie, medewerker Bouwcentrum („Technische kwaliteit in de woning verbetering"), J. Ligthart, o.a. van Stichting Woningverbetering Rotter dam („Renovatie gezien vanuit het kleinen middelgroot aannemingsbe drijf") en ir. B. van Lange, van Panagro („Renovatie gezien van het groot en middelgroot aannemingsbedrijf"). Het zijn allemaal korte inleidingen, die gevolgd zullen worden door discussie. Eind van de bijeenkomst rond vier uur. De kosten voor deze dag bedragen f 90,- per persoon (studenten f 45,-), inclusief documentatie, koffietafel en Problemen In een toelichting op de aankondiging van deze belangrijke bijeenkomst schrijft het Bouwcentrum o.a.: „Aller- wege wordt geconstateerd dat de ver nieuwbouw onvoldoende van de grond komt en dat de problemen die bij wo ningverbetering opdoemen de perspec tieven dreigen te overtreffen. Niettemin heeft onze overheid zich tot taak gesteld de woningverbetering met kracht door te zetten. Volgens ruwe schattingen gaat het op dit moment om 600.000 van de 1,7 miljoen voor oorlogse woningen die vervanging of verbetering behoeven. In Rotterdam bevinden zich alleen al bijna 45.000 woningen- waarvan de meeste in de elf rehabilitatiewijken - die voor woning verbetering in aanmerking komen. Maar is het een haalbare kaart? Berust de slogan „Verbetert mee' realiteit? Zijn de problemen niet eindeloos? Zijn we werkelijk in staat uit de chaos van de woningverbetering te komen? Zonder te willen vervallen in eerder ge houden discussies heeft een commissie van voorbereiding, waarin vertegen woordigers van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning. gemeente Rotterdam en Bouw centrum zitting hadden, een bijeen komst georganiseerd waarin deskundi ge inleiders zullen trachten de proble matiek te ordenen en na te gaan in hoeverre aan oplossingen in breder ver band kan worden gewerkt. OOk is het niet uitgesloten dat van be paalde problemen zal worden gecon cludeerd dat deze voorlopig onoplos baar zijn. Ook dat kan nuttig zijn. De organisatoren schrijven verder de dag zich vooral zal toespitsen op het doel: het bedrijfsleven,te informeren over de mogelijke opbouw van het programma van eisen en wensen voor het op korte termijn uitvoeren van woningverbete ring in stadsvernieuwingswijken waar bij de Rotterdamse problemen als in valshoek fungeren; reacties van het bedrijfsleven uit te lokken waaruit mogelijkheden met daaraan verbonden kostenconsequen ties duidelijk worden. Ik vraag mij af, of het noodzakelijk is om de Laurensplaats nieuw leven in te blazen, zoals onlangs is voorgesteld Voor de meeste inwoners van onze stad is er al „leven" genoeg, de ganse dag lang. Het is dan juist zo aardig om midden in de stad één plek te hebben, waar de stilte „op je valt". Komend uit de stadsdrukte, is het een verademing om het plein te betreden. Ook al is de entourage van de moderne bebouwing en geparkeerde auto's in schrille tegenstelling met de sfeer van kerk kerkplein. Het voorstel om op zondag een vogelmarkt op het kerkplein in te rich ten is niet erg kies tegenover de kerkganger. Men hoeft niet kerkelijk te zijn om de grofheid hiervan aan tt voelen. Als er persé iets moet gebeu ren, Iaat de plantsoenendienst dan op het plein een prachtig rosarium aanleg- Woensdag begon de wettelijke ter-in- z.age-legging van het bouwplan voor het nieuwe kantoor van Gemeentewer ken aan de Kralingse Zoom in Rotter dam, waarvan het ontwerp kortgeleden is gepubliceerd. De ter-inzage-legging (op kamer 129 van het stadhuis) duurt veertien dagen. In die tijd kunnen be zwaren tegen het plan worden inge diend bij B.enW. Gedurende de eerste week van de ter visie-legging van het plan zullen ma quettes daarvan voor het publiek te zien zijn in het gebouw van de wijk raad voor Kralingen, Stormhoek aan de Lusthofstraat. De openingstijden van die kleine exposities zijn dinsdag 11 tot en met vrijdag 14 november van 2-4 en van 8-10 uur, zaterdag 10-12 uur. Gedurende die tijden zal een deskun- kige van Gemeentewerken aanwezig zijn om toelichting te geven en vragen te beantwoorden. In het wijkraadsge bouw is ook het informatieblad van de gemeente te krijgen. Inmiddels is nu een folder huis-aan- huis in de wijde omgeving van de Kra lingse Zoom verspreid waarin naast informatie over het bouwplan voor het kantoor van Gemeentewerken ook gegevens over het plan voor de bouw van het metrostation Kralingse-Zoom staan. Dat plan heeft eerder dit jaar al officieel ter visie gelegen. De bezwarentermijn daarvoor is dan ook gesloten. Wel zullen B.enW. op 20 november een hoorzitting houden om hun die bezwaarschriften hebben inge diend tegen het metrostation de gele genheid te geven hun bezwaren toe te lichten. Deze hoorzitting, onder voor zitterschap van wethouder mr. J. Men- tin k, en in aanwezigheid van de betref fende raadscommissie, wordt gehou den in kamer 113 van het stadhuis aan de Coolsingel, aanvang 20 uur. SINTERKLAAS ETALAGE Plexbaetalagemateriaa Adm. de Ruyterweg 26a Rotterd Woensdagmiddag overhandigt de Rot- een serie van vijf woningen in Feije- terdamse wethouder van stadsvernieu- noord. Deze vijf zijn weer onderdeel wingdrs J.G. van der Ploeg de sleutels van een reeks van dertig, verspreid over aan de bewoners van de eerste in het de stadsvernieuwingsgebieden kader van de actie „Dit is het begin gereedgekomen vernieuwde bejaarden woning. Het betreft hier de eerste v Op de foto het betreffende pand: Oranjeboomstra~' "">c HUURDERS van woningen kunnen dank zij de afdeling voorlichting van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening nu al vernemen hoe het zal gaan met de „huuraan- passingen" die volgend jaar plaatsvin den. Men kan dus ruim van tevoren rekenen op een wijziging in de huur de huur op een betaalbaar peil wordt die men moet betalen. gebracht. Wanneer woningen een on juiste huurprijs hebben in verhouding Goed wonen dient, aldus het minis- tot de kwaliteit dient een huuraanpas- terie, voor iedereen bereikbaar te zijn. sing plaats te vinden. Dit met het oog Dit brengt mee dat, waar goede wo- op de wenselijkheid dat voor gelijke ningkwaliteit te duur is, door subsidies kwaliteit een gelijke prijs geldt. De duur van een woning moet in goede verhouding staan tot de werkelijke waarde van het woongenot. Naast de normale huurverhoging van 8 procent zullen daarom per 1 april 1976 de huuraanpassingen kunnen plaats hebben die zijn afgestemd op de kwaliteit van de woning. Om de af wijking ten opzichte van de normale huurverhoging van 8 procent te be palen is een uniforme methode ont wikkeld voor de waardering van na oorlogse woningen. De huurders kun nen invloed op deze waardering en de daaruit voortvloeiende huuraanpassing uitoefenen waardoor de belangen van alle betrokkenen zo goed mogelijk tot hun recht komen. Het nieuwe systeem van woningwaar dering zal in 1976 niet gelden voor woningen van vóór 5 mei 1945. Be langrijk is daarom voor iedere huur der om te weten tot welke categorie zijn woning behoort. De categorie be paalt welke huuraanpassing in principe van toepassing is, welke beroepsmoge lijkheden er zijn en hoe moet worden gehandeld. Het ministerie heeft een duidelijke fol der uitgegeven waarin men allerlei bij zonderheden te weten kan komen. Daarin kan men ook het nodige aantreffen over de verschillende cate gorieën, tabellen, de adressen van de huuradviescommissies (voor de ressor ten Brielle, Delft, Dordrecht, Gorin- chem, Gouda, Oud-Beijerland, Rotter dam en Schiedam: Wijnhaven 86 Rot terdam, tel. 010 - 119250) en de adres sen van de kantongerechten. De folder kan men aanvragen bij de centrale afdeling voorlichting van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, Van Alkemade- laan 85, Den Haag. E.J.M. Rijnmondraad De Rijnmondraad houdt maandag 17 november om twee uur een openbare vergadering in het stadhuis van Rotter dam. Op de agenda staan o.m. de vol gende punten: reactie op het concept ontwerp van wet reorganisatie binnen lands bestuur (het 26-provincies-plan) en de nota van het dagelijks bestuur over de stadsvernieuwing. auto-truck verhuur Walenburghof 17 «ww tel.(010)656400 station/ NW. BINNENWEG 72 TELEFOON 010-366211 RIDDERKERK/SLIKKERVEER - Een aantal bewoners van de Ridder- kerkse wijk Slikkerveer is helemaal niet zo gelukkig met de renovatie-plan nen van de woningen in hun buurt. (INGEZONDEN) PUNTDAKEN IN SLIKKERVEER Wij vragen ons af hoe is het mogelijk dat hiervoor toestemming is gegeven. Zonder overleg met de naaste buren, zijn de bouwers van deze daken op ons dak gekomen, snijden de dakbedek king weg, nemen een stukje dakrand in beslag, en leggen een goot op het ge deelte wat niet het eigendom is van de nieuwe puntdakbewoners. Na vele brieven van gedupeerden en advocaten hebben de bouwers het iets gewijzigd en vragen nu wel toestem ming maar zeggen er wel bij volgens de Nu volgens de wet mogen ze niet zon der toestemming op het dak komen, alleen voor noodzakelijke reparatie, mogen ze geen goot leggen op het ge deelte wat hen niet toebehoort en zeer zeker niet een stuk dakrand in beslag nemen, daar komt dan nog bij dat de huizen met platte daken heel wat in waarde dalen en op garages gaan lijken. Wij vragen ons of af de schoonheids wet op vakantie was, iedereen spreekt er schande over, hadden wij ook geen inspraak? De meerderheid was er tegen. Graag hadden wij reacties hoe anderen met puntdakbewoners er over denken en we hopen dat, we zonder het gerecht onze ja of nee mogen laten gelden. Naam en adres bij de redactie bekend. vraagt een ander zith weer met verba zing af waar hij nu woont: in een rede lijke moderne nieuwbouwwijk of in een alternatief „kafferdorp", zoals in de wandelgangen valt te beluisteren. Zeker is dat de meningen in de omge ving van de Stadhouderslaan, J.W. Fri- sostraat, Brederodestraat, Reyerwegen Prinsenstraat nogal verdeeld zijn en dat menige buren-ruzie maar net in de kiem gesmoord kon worden. „Het is toch geen manier van doen. Dat er mensen zijn die hun huizen willen op knappen, kunnen we begrijpen, maar om zonder overleg op ons dak te lo pen, geeft geen pas „vindt een be woonster aan de Reyerweg die haar naam liever niet in de krant genoemd ziet („Anders gooien ze misschien mijn ruiten in"). Ondanks schriftelijke toe zeggingen van de betrokken bouwon dernemer dat alle uit de werkzaamhe den voortvloeiende schade vergoed zal worden, zijn de bewoners die niet aan het vernieuwbouwplan meedoen maar weinig gerust. „Het kan makkelijk dat pas na enige jaren bepaalde manke menten aan het daglicht komen. Wat moeten wij dan?" Ook vinden zij dat de waarde van hun (koop) woning behoorlijk vermindert, nu de „platte daken" tussen de „punt daken" ingeklemd liggen. Een beroep op de gemeente om de bouw tegen te houden, haalde wei- n'fj u't omdat de uitbreidingsplannen voldoen aan de bouwverordening. Ook de schoonheidscommissie bracht een positief advies uit zodat de „platdak bewoners" maar weinig verweer heb ben. „Maar op mijn dak komen zc nooit", zegt onze anonieme woord voerdster vechtlustig. Waarvan akte Uw oplossing van deze puzzel zien wij uitsluitend per briefkaart, tegemoet aan „Met andere woorden", postbus 5204 te Rotterdam. De oplossing moet uiterlijk 18 nov. in ons bezit zijn. De prijswinnaars worden dan bekend gemaakt in de krant van donderdag 20 november. Indien achter de omschrijving een nummer tussen haakjes staat, moet de eerste letter van het in te vullen woord tevens worden geplaatst in een vakje van het dikomlijnde middenstuk, genummerd 1 t/m 61. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden „koraaleiland (29)", dan moest worden ingevuld „atol", waarvan de eerste letter, de A dus, tevens zou moeten worden geplaatst in vakje 29 van het dikom lijnde middenstuk. Bij juiste oplossing van de gehele opgaven vormen de 61 letters uit het middenstuk, achter elkaar gelezen, een uitspraak. Alleen deze uitspraak moet, uitsluitend per briefkaart, als oplossing worden inge zonden. HORIZONTAAL: 1. godsdienst; 6. totaal (35); 11. bed- vulling; 12. afvoer(buis); 13. opening; 15. karakter (20); 16. lidwoord; 17. honingdrank; 19. oude munt (50); 21. modegek; 22. bijwoord (9); 23. mal; 25. steen; 26. verpleegster (afk.) (31); 27-adellijke titel; 29. tijd afmeten; 31. nummer (afk 32. prul (40); 33. be nul (61); 35. alvorens (10); 37. deel van breukgetal (42); 40. zienswijze; 41. uitsluitend (55); 43. vleinaam (7); 44. strik; 45. zoogdier (41); 46. vaas; 47. kardinaalstitel (afk.) (2); 48. propellor (45); 49. Nederl. rivier; 51. voedsel; 52. deel van gelaat (34); 53. kloosterlinge (21); 55. stad in W. Duitsland; 56. weg; 57 en 58. lichaamsdeel (54); 59. verkoudheid; 62. ongebonden (3); 65. puntig voor werp; 67. boom (15); 69. voorzetsel (17); 71. krachteloos; 73. berg (56); 74. voegwoord (28); 75. vogel; 77. soort hond; 78. glansmiddel (49); 79. plaats in N.O.-polder (5); 80. stompzinnig; 82. droog (1); 85. huid vlekje; 87. stoot; 88. springloop; 90. voorwaarde (11); 91. uitgave (afk.) (38); 93. godsdienst (4); 95. bezig (14); 97. geheel de uwe (afk.); 98. tijdmaat (48); 100. insekt; 101. bij eenhorend stel; 102. gesloten (18); 103. venster(glas) (30); 105. zoog dier; 107. tafelgerei (12); 108. ach ten (23); 109. strook (53); 111. cor pulent; 112. vlijtig; 113. breken; 114, Amcr. stad (moord op Kennedy) (27). VERTICAAL: 1. graanprodukt; 2. slot (44); 3. heil de lezer (afk.); 4. een der Ver. Staten (51); 5. gezond (6); 6. plakmiddel; 7. klaagzang (60); 8. bijwoord (8); 9. ge lofte (36); 10. aardig; 11. omdat; 14. telwoord; 15. verstuurder; 16. raam- scherm: 18. Nederl. rivier; 20. onder drukking (13); 22. onvoordelig; 24. onaangenaam gevoel in mond; 27. oorlogstuig; 28. deel van dak; 29. klap; 30. meisjesnaam (afk.); 32. weldoorvoed; 34. eb of vloed; 36 soort hond (57); '38. familielid (29); 39. grote toeloop (59); 41. nerf; 42. achting; 48. roofdier; 50. pluis (26); 52. voorzetsel (58); 54. voorzetsel (39); 55. gemalen schors; 56. der halve (22); 60. voorzetsel (52); 61. vogel; 62. deel van gezicht; 63- in W7); 64. onderzoeker (19); 66. hevig verlangen naar drin ken na drank (37); 67. plaats op Ve- luwe; 68. biljartterm (25); 70. boos heid, afgunst (33); 72. insekt (24); 73. lokspijs; 74. Engels telwoord; 76. bedrukt; 79. godin v.d. dageraad; 81. zoogdier; 82. bekend plein; 83. geograf. term (afk.);84. zeehond (46); 86. tocht; 88. stalling; 89. vreemde munt; 92. prijzig (43); 94. vod; 96. telwoord (16); 97. breiterm; 99. vork; 102. kledingversiering; 104. voorzet sel; 106. onbep. v.n.woord; 107. ge neeskundig (afk.); 108. paradijsfiguur; 110. familielid; 112. vluchtig (32)

De Havenloods | 1975 | | pagina 3