BB1S In Rotterdam staat wieg van kerkelijke wereld'bank' 9?° 'Help mee met actie voor Vietnamezen LM Erunott termeulen M. NOOMEN Secretaris-generaal Wereldraad in Nederland Stichting Internationale Werkkampen zoekt projecten termeulen Chemieprijzen van Unilever uitgereikt •'Perzische* termeulen Pleidooi voor liefdadigheid Verjaardag universiteit termeulen kf DE HAVENLOODS-DONDERDAG 6 NOVEMBER 1975 45-570 Nu extra voordelig GJansrijk en rimpelloos om je heen- sluitende glanspullovers, niet meer weg te denken uit het modebeeld. Gemaakt van polyester, dus kreukt niet in de was. Verkrijgbaar in 16 modekleuren w.o. roestbruin, bruin, ecru, biljartgroen, cyclaam- rood, grijs, staalblauw en zwart. Maten 36 t/m 48. Rechtskundig Adviesbureau VwrambachtBtr. 117a. Rotterdam tel. na 17.00 uur, 010-259904 beh. geheel schriftelijk of desgewenst bij U thuis. Tevens verzorging van Uw administraties „DIT is een historische gebeurtenis. Ik ben verheugd dat ze in Nederland plaats heeft waar in 1948 de oprichtingsvergadering van de Wereldraad van Kerken ge houden werd. Ik denk in dit verband uiteraard ook aan de nian waarnaar dit Dit z.ei dr. Philip Potter, sekretaris- generaal van de Wereldraad van Ker ken, dinsdag in het Visser 't Hooft- centrum in Rotterdam, waar de akte werd gepasseerd voor de oprichting van de Ecumenical Development Cooperative Society (EDCS), de Oecumenische Ontwikkelings Coöpera tie, een kerkelijke wereld„bank". Uit het feit dat dr. Potter speciaal voor deze ondertekening uit Genève naar Nederland was gekomen .blijkt van hoe groot belang de leiding van de Wereld raad van Kerken de oprichting van deze maatschappij acht. Hij onderte kende zelf de oprichtingsakte, samen mfet de Braziliaan Diogo de Caspar, prof. H.Berkhof, voorzitter, en prof. dr. H.A.M.Fiolet, sekretaris van de Nederlandse Raad van Kerken. De idee om zo'n alternatieve bank op te richten leefde al geruime tijd in kringen van de Wereldraad van Kerken. Men was in Genève van mening dat bij zo'n coöperatieve beleggingsbank voor ontwikkelingsprojekten zelfbeschik king en sociale rechtvaardigheid even zeer op de voorgrond zouden moeten staan als economisch rendement. Het denkbeeld kreeg handen en voeten tijdens de zitting die het centraal co mité (algemeen bestuur) van de We reldraad van Kerken vorig jaar in Berlijr hield. In de besprekingen hierover stond centraal dat er een ontwikke lingsmaatschappij moest komen die de leden-kerken (het zijn er nu 271) in de gelegenheid zou kunnen stellen geld te beleggen in humanitaire projek- ten in ontwikkelingslanden die norma liter wegens gebrek aan financiën wei nig kans zouden maken om van de grond te komen. Visser 't Hooftcentruni genoemd werd; toen hij sekretaris-generaal van de We reldraad was kwani het begrip „verantwoordelijke maatschappij" naar voren; in dit kader moet u ook de gebeurtenis zien die we vandaag beleven." NEDERLAND De EDCS zou aanvankelijk in Genève gevestigd wordgn, maar dat plan kon niet uitgevoerd worden omdat er problemen waren met het verkrijgen van arbeidsvergunningen voor buiten- De Stichting Internationale Werkkam pen (S.I.W.) is een onafhankelijke stichting, die jaarlijks ongeveer 900 vrijwilligers uitzendt naar werkkampen in het buitenland en in Nederland elke zomer ongeveer 15 werkkampen orga niseert. Aan deze werkkampen, die meestal 3 weken duren, nemen onge veer 20 buitenlandse en 2 Nederlandse jongeren deel (allen tussen 18 en 30, jaar). De werkkampen staan open voor gehandicapte deelnemers. De vrijwilligers verrichten onder ande re de volgende werkzaamheden: - het aanleggen en opknappen van „avontuurlijke" kinderspeelplaatsen, trimbanen, tuinen en wandelpaden bij tehuizen en inrichtingen, etc.; - onderhoudswerkzaamheden aan buurthuizen, huizen van bejaarden, tehuizen, inrichtingen etc. - verzorging van patiënten in inrich tingen en tehuizen, recreatie verzor gen; - terreinwerkzaamheden in natuur gebieden en parken, het opknappen van opstallen etc. De S.I.W. probeert in haar werkkam- 'n gezellig ideetje... geef uw kinderen of kleinkinderen een eigen koffie of thee serviesje. En u wordt straks vast uitgenodigd op de koffie. Dit porseleinen serviesje bestaat uit een koffie- of theepotje met suikerpotje, melk kannetje en 4 kopjes met schoteltjes. Nu met een knipoogje van de Sint van f 5,25 voor pen de volgende doelstellingen te realiseren het bevorderen van internationaal kon- takt; het verrichten van sociaal-nuttig werk en de vorming van jonge mensen. De kosten van een werkkamp zijn naast de uitgaven voor materialen en gereedschap, die voor voorbereiding en voor „onderhoud" van de deelne mers (onderdak, voeding, recreatie, verzekering). In het verleden is geble ken, dat voor de meeste projecten sub sidie kon worden aangevraagd en ver kregen van de (lokale) overheid. Wenst u meer inlichtingen dan kunt u kontakt opnemen met de Stichting Internationale Werkkampen, Willem straat 7, Utrecht, tel. 030- 317721. VLAARDINGEN Nationalisatie van internationale bedrijven, zoals door sommige regeringen van ontwikkelings landen wordt nagestreefd, betekent het slachten van de kip met de gouden eieren. Overdracht van kennis is im mers niet een eenmalig gebeuren, niet het overhandigen van een boek. Het is een continu proces van uitwisseling van persoon tot persoon, in de ont moeting tussen mens en mens. Dit zei: dr. J.M. Goudswaard, vice- voorzitter van de raad van bestuur van Unilever N.V., bij de jaarlijkse uitrei king van de Unilever-chemieprijzen aan tien studenten in de chemie of chemi sche technologie in het researchlabora- torium van Unilever te Vlaardingen. Velerlei specialisten uit Europa gaan naar Afrika, Azië en Latijns Amerika om de Unilever-bedrijven aldaar te adviseren. Anderzijds komen jaarlijks een kleine 300 van de circa 3000 ma nagers, die het concern in de ontwik kelingslanden heeft, naar Europa en brengen daar kortere of langere tijd in bedrijven of laboratoria door. landers in Zwitserland. Dit zo zijnde werd vervolgens besloten de „bank" in Nederland te vestigen, een land met een goede naam in de oecumene en met betrekking tot ontwikkelingsakti- viteiten, maar ook een financieel cen trum van betekenis. Via de Hollandse Koopmansbank in Amsterdam werden besprekingen ge voerd met de Nederlandsche Bank die de nodige vergunningen zou moeten le veren. In Rotterdam werd dinsdag meegedeeld dat tot dusver van het han delsbankwezen nauwelijks reakties ge komen zijn, wat mogelijk mede een gevolg is van de omstandigheid dat de kerkelijke ontwikkelingsmaatschappij geen echte commerciële bank is. Waar de EDCS in Nederland exact ge vestigd zal worden is nog niet bekend. De Rotterdamse notaris mr. G.C.Kok, bestuurslid van de Nederlandse Raad van Kerken, vertelde dat het kantoor voorlopig wordt gevestigd in het com plex Koningin Wilhelminalaan 5 in Amersfoort waar ook de Raad van Kerken huisvesting heeft gekregen. De statutaire vestigingsplaats is Amster- Zoals bekend, is van bepaalde zijde een beroep op het bestuur van de EDCS gedaan om het kantoor te zijner tijd in één van de noordelijke provincies van ons land te vestigen, mede ten be hoeve van de spreiding en de werkgele genheid in dit deel van ons land. De EDCS wordt een coöperatieve in stelling. Zij zal weliswaar werken op coöperatieve basis, maar zij zal lenin gen verstrekken tegen „zachte" voor waarden, dat wil zeggen: lage rente en lange looptijd. De zeggenschap over de financiële middelen komt zowel bij de fl TAPIJTEN i uitsluitend Pc onze collectie Perzische tapijten van goede kwaliteit tegen rede lijke prijzen. DERAG eig. S.A. Derakhshan Boezemweg 136-138 R'dam tel. 140619 Freericksplaats 9, Hillegersberg X»W. tel. 187700 Rubensplein 12 Schiedam "VC. tel. 261975 .&v Miandas tot 13 im, De ondertekening (in Rotterdam) van de akte van oprichting van de oecume nische ontwikkelingscoöperatie. Op de voorgrond de sekretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Philip Potter. geldschieters als bij de ontvangers te liggen. De kerken in de arme landen krijgen evenveel inspraak als die in de rijke. Ongeacht zijn financiële inbreng komt ieder lid slechts één stem toe, waardoor machtsvorming wordt voor komen. Voorshands kunnen alleen de leden- kerken van.de Wereldraad en hun ker kelijke instellingen lid van de EDCS worden, maar gezocht wordt naar de mogelijkheid om ook partikuliere geld gevers te laten deelnemen. De maatschappij zal gaan funktioneren zodra het startkapitaal van 5 miljoen dollar (ruim 12,5 miljoen gulden) bij een is. Tot dusver is al 1,5 miljoen dol lar binnen en op het ogenblik vindt in een aantal kerken (60 kerken en orga nisaties die met de kerk verbonden zijn hebben zich al aangemeld) de besluit vorming plaats over nóg eens 1,5 mil joen dollar. Men spant zidh krachtig in om de resterende 2 miljoen dollar te verwerven. Het plan is om het kapitaal van de EDCS binnen vijf jaar te laten toenemen tot 25 miljoen dollar. De bank zal zich specialiseren op kleine projekten in de derde wereld op het gebied van landbouw, huisvesting, on derwijs, enz. Er is een voorlopige raad van bestuur (board of directors) aangewezen van elf leden; onder hen bevindt zich de Nederlander prof. dr. W.Albeda, hoog leraar aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam en lid van de Eerste Kamer. Voorshands zal de Brit Cyril J.Bennett optreden als uitvoerend bestuurder. De overige bestuurders komen uit Zweden, India, Barbados, Libanon, Verenigde Staten, Kameroen en Indo nesië. Vrijwel allen hebben ruime erva ring op financieel en sociaal-econo misch gebied. in Nairobi (Kenya) in de periode waar in de Assemblée van de Wereldraad van Kerken daar gehouden wordt. Ongetwijfeld zal er in Nederland ook buiten de officiële kerken en kerkelij ke organisaties belangstelling bestaan voor deelneming aan deze unieke in stelling. Daarop attendeerde dinsdag ds. H. van Andel van de X-Y beweging. Wie daarover nadere informatie wenst kan zich wenden tot het al hierboven genoemde adres in Amersfoort. De oecumenische „bank" is een expe riment, zei iemand in Rotterdam. Dr. Potter glimlachte breed: „Natuur lijk, het gaat om een experiment, maar dat was een paar jaar geleden ook het programma tot bestrijding van het racisme. U weet hoe snel dat uitge groeid is!" E.J.MATHIES Nog geen zes tientjes... U mag uw douche voortaan gerust badkamer noemen wanneer dit fijne zitbad erin staat. Van onbreek baar oranje plastic en met verhoogd zitje. In de maat 105x70x60 cm. Om uw douche erg voordelig kompleet te maken nu voor nog geen zes tientjes van f 85,- voor Afvoerplug f 3,95. U had deze week 7 letters G in de puz zel moeten vinden. Dit zou u wat pro blemen hebben kunnen opleveren, om dat helaas een gedeelte van de tekst was weggevallen. Desondanks waren er toch een groot aantal inzenders dat hier geen moeite mee had. Winnaars van deze week zijn A. Bot, Waterwegstraat 31, Sliedrecht. Oplossingen van de puzzel van afgelo pen dinsdag moeten ingezonden wor den naar Postbus 5204 (dus niet naar de Prins Hendrikkade!) te Rotterdam en dienen uiterlijk dinsdag 11 novem ber in ons bezit te zijn. STATUTEA/ Om nog even terug te komen op de dinsdag in Rotterdam verleden statu ten; het doel wordt exact zó omschre ven: „Financieel krediet en bronnen ter beschikking krijgen voor de verdere ontwikkeling van arme gemeenschap pen. De financiële middelen dienen af komstig te zijn van leden-kerken van de wereldraad en anderen, die even eens te kennen geven de bevordering van ontwikkeling te zien als een bevrij dend proces gericht op economische groei, sociale rechtvaardigheid en zelf beschikking. De coöperatie komt tot stand onder inspiratie van de Wereld raad van Kerken en zal worden geleid overeenkomstig oecumenische begin selen, inzichten en broederschap." De eerste ledenvergadering heeft plaats Oproep burgemeester: Burgemeester A.A. van der Louw heeft de Rotterdammers opgewekt om iets te doen ten behoeve van de grote actie ten behoeve van het Vietna mese volk. Nadere informaties hierover kan men op het stadhuis ver krijgen. De oproep luidt als volgt: 'Het onvoorstelbare is waar geworden En nu dan toch: het herstel. We kunnen en moeten de Vietnamezen daarbij helpen. Het Rotterdamse gemeentebestuur roept U daartoe op. Ik verzoek U vriendelijkhang een affiche op voor deze aktie. Of nog beter: meld U aan als collectant. Het gaat nu vooral om vier projecten: oogheelkundige kliniek voor het Holland- Help de hardwerkende Vietnamezen bij de opbouw van hun land. Vijftig Nederlandse gemeenten doen mee. Er moet 4 miljoen gulden op tafel komen. Ook het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking zal helpen. Ik beveel deze aktie van harte bij U aan.' In Rotterdam wordt de laatste maanden veel gepraat over de sociale en de sociaal-medische dienstverlening. Om die stadhuistaal te vermijden kunnen wij zeggen dat veel aandacht wordt gegeven aan het werk van hen die de ander helpen als een beroep beoefenen: de bejaardenhelpster en de maatschappelijk werker, de kruiszuster en de rayonagent, de kinderbeschermer en de leidster van een dienstencentrum, enz. enz. Gewichtige vragen komen aan de orde. Hoe moet al dat werk georganiseerd worden? Hoe kunnen al die helpsters tot een goede samenwerking geraken? Wat voor vinger moet de overheid in deze pap hebben? Op die vragen willen wij hier geen antwoorden proberen te geven. Wij denken aan iets anders. Voor alle problemen, zorgen en noden hebben wij onze organi saties en instellingen. Medemensen in onze omgeving behoeven niet meer af hankelijk te zijn van onze liefdadigheid. Tegelijkertijd gaat onder ons een kultu- reel klimaat leven van .iedereen moet maar voor zichzelf zorgen of naar één of andere instelling gaan een kultureel klimaat van ook niet meer klaar staan met liefdadigheid voor elkaar. Hier en daar tref je zelfs stromingen aan die liefdadig heid eigenlijk een vies woord vinden. Liefdadigheid, iets om van te rillen! Bij deze situatie staat de kerk met haar ogen te knipperen. Vanuit de kerk is in het verleden sterk het accent op liefdadigheid gelegd en ook veel aan liefda digheid gedaan. Dat is ook wel te begrijpen, omdat het de kerk steeds weer is voorgehouden, dat liefde voor God en liefde voor de naaste hand in hand moes ten gaan. En liefde moest toch in daden omgezet worden, moest toch lief- DADIGheid worden! Is die boodschap van de kerk, die tegelijkertijd ook de boodschap van allerlei andere religies en levensbeschouwingen was, overbodig geworden? Is het zelfs minstens iets dubieus te achten? Ergens las ik deze woorden: Gandhi placht kleinerend te spreken over het .dromen van systemen zo volmaakt, dat niemand meer goed behoeft te zijn". Het zijn woorden die ik niet weer kan vergeten. Ik denk aan heel die machinerie (wal oneerbiedig gezegd!) van de hulpverlening. Wat zou het een verschrikking zijn, als de werkers daarin niet meer in goedheid en liefde hun werk deden! Wij kunnen alleen maar blij en gelukkig zijn dat zij veel liefDADIGheid verrichten. Maar dit is echt niet het enige. Altijd zullen er mensen tussen walen schip gera ken en altijd zullen mensen nog niet geholpen kunnen worden, hoeveel en hoe perfekte hulpvoorzieningen wij ook bezitten. Altijd blijft nodig die vrijwilliger, die zo maar alleen uit een beetje liefde en bewogenheid voor de ander klaar staat en de ander in en misschien uit zijn ellende helpt. Men kan zijn neus wel ophalen over liefdadigheid, maar hoeveel bejaarden bijv. genieten vandaag in onze stad niet van de liefdadigheid van hun buren? Liefdadigheid, wij kunnen er nu niet zonder en wij zullen er nooit zonder kunnen. Ik kan er zelf ook niet zonder. Als mens verlang ik naar een liefdadige sfeer om mij heen. En dat doet u ook. Even goed! Het wordt tijd, dat wij weer een pleidooi voor de liefdadigheid voeren. Daartoe moeten de kerken en andere religies en levensbeschouwingen de mensen weer oproepen. Maar dan zal men tegelijk wel duidelijk moeten maken wat echte lief dadigheid is. Met zijn liefde en met zijn daden van liefde kan de éne mens de ander ook helemaal beheersen, knechten en knauwen. Liefdadigheid van zo'n makelij is voor de medemens natuurlijk een verschrikking. Dat is echter ook een karikatuur van de ware liefdadigheid. Laatst las ik deze omschrijving van liefde: Liefde betekent dat men zijn medemens volledig tot zijn recht laat komen en dat men zich daarvoor opoffert. Daden, die uit deze liefde voortkomen, zijn nooit akelig. Daden van daaruit zijn fijn en hebben wij altijd hard nodig... Deze liefdadigheid is ook nooit uit te spelen tegenover professionele hulp... Ook dat is vandaag soms in de modeDeze liefdadigheid komt op voor de rechten van de mens in deze samenleving; rechten ook op voorzieningen voor hem. A.J.Janssens. Op zondag 9 november om 11 uur spreekt bij de Nederlandse Protestantenbond aan de Jagerslaan 9 te Rotterdam mevrouw Ds. T.C.C. Scholten- van Iterson uit Driebergen. Hoe vreesden ze God en ze loofden den Heer Ze haden heel weinig, ze vroegen niet Dan hun dagelijks brood en t 'vergeven Van schuld. en dat was hun leven. In 't zweet van hun aanschijn. God gaf hen de kracht Tot Satan de zweer van de welvaart bedacht Van hebben en klauwen en halen Met krediet om de boel te betalen. Ze vraten en zwelgden en 't ging in het groot Nu weg t En zij zwelgden nog werken En zij spotten en sloopten de kerken Ze zwierden en zwaaiden en vraten zich vol Toch werden ze moe en zo leeg en zo hol Kan welvaart geen welzijn verdragen? Of welzijn geen welvaart? 't Zijn vragen. Wat vragen? Geen zorgen. Zet juxe- boxen luid Toen kwamen de rampen.'t Leven ging uit Als een kaars 't Verging!! .en zo vredig Die aarde, weer woest en weer ledig de Here en God die was schrijver. Peter de Mendelssohn uit Miin- chen leest voor uit zijn Thomas Mann- biografie „Der Zauberer". Aanvang: 20.15 Vrijdag houdt de Erasmus Universiteit Rotterdam haar 62ste Dies Natalis. (verjaardag). Voor 's middags zijn diverse sportge beurtenissen georganiseerd, waarvoor in beginsel de deelneming voor ieder een openstaat. Om twee uur is de start van de zoge naamde Erasmusronde, een prestatie loop over 8 km. De start is bij het Stu dentensportgebouw op Woudestein, Burgemeester Oudlaan 50. Men kan die middag tevens meedoen aan een badminton- en een tafeltennistournooi Tijdens een openbare bijeenkomst wordt om vijf uur in het Groot Audi torium op het Woudestein-complex de diesrede gehouden door prof.dr.C.J. van der Weijden, hoogleraar in de staathuishoudkunde. De titel van de rede is „Naar een andere economische orde?" 's Avonds vieren de studenten en het personeel van de E.U.R. feest qnder de titel „Club Horreur". Voor te-lang-slapers een wekker die weet hoe hij u uit bed moet halen. Deze leuke wekker met 2 bellen is er in oranje, rood, wit of verchroomd. Nu met maar_ liefst 1 jaar garantie van f 14,95 voor y BP ^6 gladde va 149.-pp i 292.-pp va 199.-pp va 296.-pp /a 319.-pp va 377.-pp

De Havenloods | 1975 | | pagina 7