99Argus" PRATEN MOEILIJK LEZEN MAKKELIJK WESIL4NDM Kabaretgroep Sof-O-Klets in de Teerstoof 'Pas-100' Argus voor de leukste brillen m m MASSIEF EIKEN MEUBELEN Meeste bewoners Rotterdamsedijk tevreden over herprofilering termeulen Utv modemeester in Optiek DE HAVENLOODS-DONDERDAG 6 NOVEMBER 1975 Nederlandse les voor buitenlandse werknemers in buurtcentrum Oost Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker, dan heeft u voor gewone prijzen wel heel wat anders in uw huis. Bezoekt onze uitgebreide toonzalen Kon. Wilhelminahaven g. Nieuwe Haven N.Z. 27 VLAARDINGEN Tel. 010- 343006 SCHIEDAM - „De f van frikandel", een luid gelach barst los wan neer één van de deelnemers aan de taalkursus buitenlandse werkne mers blijk geeft van zijn aktieve betrokkenheid bij de les. In de bar ruimte van buurtcentrum Oost zijn vijftien Turkse mannen en vrou wen bijeen om onder begeleiding van zes Nederlandse vrijwillige me dewerkers de Nederlandse taal onder de knie te krijgen. Het is zondag X november, twee uur. Langzaam druppelen de eerste cursis ten het buurtcentrum aan de Dr. Za- menhofstraat binnen. Twee medewer kers, Lex v.d. Heuvel en Manna Hen driks schenken koffie en praten wat met de buitenlanders, ook de andere vrijwilligers komen binnenvallen en als iedereen er is, neemt men plaats: twee buitenlanders met één vrijwilliger aan een tafeltje, de mannen aan de ene kant, de vrouwen aan de andere. 'Griekkenland' „Komt Mohamed uit het buitenland? uit het buitenland". Aan één van de tafeltjes schrijft mevrouw Se- miha Türker, een oudere gezette vrouw van omstreeks vijftig jaar, dit zinnetje over in haar schrift. Haar hoofd wordt rood van inspanning, terwijl ze in keurige drukletters de oefeningen behorende bij les drie uit het cursusboek maakt. Wanneer haar „Ogretmenim" (is juffrouw) er even la ter op wijst dat ze „griekkenland" ver keerd geschreven heeft, scheurt ze re soluut de bladzijde eruit en begint helemaal overnieuw. Mevrouw Semiha Türker vertelt dat ze in de Stationsstraat woont en al vier jaar samen met haar man in Nederland woont. Ze spreekt nog nauwelijks Ne derlands maar wil daar wel verandering in brengen. Ook haar man zit op de cursus. Ze vertelt dat ze uit Izmir komen, een grote stad in Oost-Turkije. Dat verklaart misschien waarom ze naar het buurtcentrum komt, want traditioneel geklede Turkse vrouwen -in lange broek, jurk en met een hoofddoekje op - zie je er niet. „Pra ten moeilijk, lezen makkelijk", zegt ABC In oktober 1974 startte de eerste taalkursus voor buitenlandse werkne mers in centrum oost. De medewerkers SCHIEDAM Ruim eenentach tig procent van de bewoners van de Rotterdamsedijk vindt het nuttig dat de bewonersvereniging Schiedam-Oost een handtekenin- gen-aktie heeft gehouden om een veiliger verkeerssituatie te krij gen op de dijk. Dat is meest opzienbarende conclusie van een opiniepeiling die de werkgroep verkeersveiligheid van de vereni ging oost vorige week hield. In de maand februari hield de bewo nersvereniging oost samen met enkele bewoonsters van de Rotterdamsedijk een handtekeningaktie in de buurt. De uitslag hiervan werd aangeboden aan B. en W. van Schiedam en resulteerde in een rekonstruktie van het kruispunt Rotterdamsedijk/Boerhaavelaan/Nieu- we Mathenesserstraat. Het verkeer op de dijksindsdien wordt gedwongen in één file het kruispunt te passeren. De bewonersvereniging en met name tering vonden. Er werden 569 formu- de werkgroep verkeersveiligheid, - de lieren huis-aan-huis afgegeven aan de vereniging telt vier werkgroepen: ver- bewoners van de Rotterdamsedijk. keersveiligheid, huren en wonen, spe- Tweehonderdtachtig mensen reaeeer- len en groen, spreekuur - wilde nu na- den, bijna de helft dus wat voor een gaan wat de bewoners van deze verbe- enquête uitzonderlijk veel is. S" \"kFe|"d®" rza' de .pretgroep 12, Schiedam; vrijdag 7 en zaterdag J £P'"den in het Zolder- 8 november met twee try-outs van hun theater m de Teerstoof, Nieuwstraat nieuwe programma „Uit ben je....", u7norvon 0p i4 november de première XXL panties met een goede pasvorm geschikt voor de maten 46 t/m 52. Naadloze panties met een groot tussenstuk in het verstevigde broek je, in normale kousenkleu'r en zal plaatsvinden, eveneens in het Zol dertheater in de Teerstoof. In vorige seizoenen trad Kabaret SOF- O-KLETS meerdere malen op in Schiedam voor uitverkochte zalen. Het ^nieuwe programma „Uit ben je...." is een programma met een Ja nuskop; wat in het ene nummer aange vallen wordt, wordt in een ander weer vrolijk binnengehaald. Kabaret SOF-O-KLETS werd op 27 oktober 1964 opgericht door Jan Bal. Het eerste optreden in februari 1965 tijdens „Broodje cabaret", bleek een succes. Het jaar daarop besloot de groep weer mee te doen. Het succes bleek toen beduidend minder. In de loop van de volgende jaren wer den de programma's beter. Het ene programma was steeds een reaktie op het voorgaande. Het programma wat na diverse strubbelingen en tegen slag tot stand kwam onder de titel als voor spelers. Een seizoen later „Hee, daar zitten ze weer in II", dat op het Delftse Came- retten festival de eerste prijs kreeg, plus de persoonlijkheidsprijs voor Frans van Vuuren. Twee seizoenen lang hebben ze dit programma in tal van theaters gebracht. De groep bestaat momenteel uit 6 vaste medewerkers en twee drie technici. Medewerkenden zijn: Gode- lieve de Wijs (het enige meisje in de groep), Frans van Vuuren (al 7 jaar bij de groep, ontving in 1973 tijdens Cameretten de persoonlijkheidsprijs), Leo Plasman (pianist en arrangeur), Leo Driessen (de man van de rari teit, het vreemde effect), Maarten Cligge (componist, gitarist) en Jan Bal (oprichter en artistiek leider). Vrijdag en zaterdagavond dus in het Zoldertheater in de Teerstoof, Nieuw straat 1 2, Schiedam. Plaatsen voor bei de avonden kunnen gereserveerd wor den bij het VVV Schiedam, tel. 010- 266000. Vrijdagavond en zaterdag bij het theater, tel. 010- 269445. Prijzen der kaartjes: f.7,50 en f.6,- voor CJP/65 plus. De herprofilering van het kruispunt op de Rotterdamsedijk wordt door 69 procent van de geënquêtteerden gun stig beoordeeld. Marina Hendriks, coördinator van de werkgroep, zei zeer tevreden te zijn over het resultaat: „De respons van de bewoners is boven verwachting". Ze had opgemerkt dat de dijkbewoners in de richting van de Koemarkt minder betrokken waren bij de aktie dan de mensen die dicht bij het ongelukskruis punt wonen. Op de vraag „Wat vindt u van de herprofilering van het kruis punt?" antwoordde 69 procent het een goede oplossing te vinden, twintig procent vond het slecht en de rest had geen mening. De vraag: „Wat vindt u van het plaatsen van een stoplicht in stallatie?" resulteerde in: 65 procent goed, 20 procent slecht, rest geen me ning. BEVOLKING VERDER TERUG SCHIEDAM Het aantal inwoners van Schiedam is gedurende de maand september weer iets teruggelopen en bedroeg op 30 september 78235, een terugggang van honderdzeven inwoners vergeleken bij het begin van de maand Vijfenzeventig babies werden geboren, terwijl drieënvijftig Schiedammers stierven. Ook vertrokken er Schiedam mers naar andere gemeenten (483), en 354 mensen vestigden zich in Schie dam. Het aantal inwoners is nu sinds 56*1 van ^aar teru8gelopen met Optredens van Rijnmondband SCHIEDAM - De Tamboer en Trom petterkorpsen Rijnmondband Schie dam heeft in de maand november de volgende optredens; Zaterdag 8 november. Mini-Taptoe op de Grote Markt in Schiedam van de gehele Rijnmondband. Aanvang ca 19 uur - slot ca. 20 uur. Deze Taptoe zal uit 5 onderdelen bestaan. Opening en traditionele Show van de senioren - Show junioren in hun geheel eigen stijl -. Russische Show van de senio ren en tot slot gezamenlijke afsluiting met een speciaal voor deze avond ge schreven gezamenlijke mars. Zaterdag 22 november, op deze dag zet Sint Nikolaas voet op Schiedamse bodem, waar de Rijnmondband even als vele andere korpsen hem zal ver welkomen. Zaterdag 22 november, ook de junio ren verzorgen iets voor Sint Nikolaas in Overschie, waar de Goedheilige om 14 uur vertrekt uit het Centrum bij de Dorpsstraat. Zaterdag 29 november het Singelkwar tier verwelkomt de Sint meLmuzikale peper,,noten" van de Rijnmondband. kwamen uit de kérken via een oproep van pater Kempers, terwijl de cursisten door de bewonersvereniging bijeen werden gescharreld. De respons van de buitenlanders was miniem en de teleac- cursus die toen gevolgd werd, voldeed niet helemaal. De heer Lambrechts, vrijwilliger van het eerste uur, en de andere gaven niet op. „Doordat we doorgezet hebben en in april 1975, toen we met een nieuwe cursus startten, huis-aan-huis mensen benaderden, hebben we succes gekre gen", vertelt Marina Hendriks, ook een medewerkster enthousiast. „Zo nu en dan, zeiden We wel eens tegen elkaar: het hoeft voor ons niet meer, en we hebben ontzettend gemopperd wan neer er maar twee of drie cursisten wa- Na die huis-aan-huis aktie ging het be ter. Ook het gebruik van de abc-cursus, Nederlands voor buitenlanders, uitge geven door „Pro Gastarbeiders" - de tekst is van Nelly W. Soetens, een be kend aktievoerder voor buitenlandse werknemers - maakte de cursus meer aantrekkelijk. De eerste Turkse vrouwen deden hun intrede en zo groeide het aantal deelnemers langza merhand. Twee weken geleden bleven de cursus boeken evenwel gesloten. Deelnemers en medewerkers waren toen bijeen voor een gezellige middag t.g;v. het einde van de Mohamedaanse vasten. Het feest viel erg in de smaak van de aanwezigen en men besloot hiervan een maandelijks terugkerend festijn van te maken. vrijwilligers Omdat de medewerkers verwachten dat het aantal cursisiten zal blijven toenemen, wordt het probleem van Mevrouw Türker vrijwilligers weeeT nijpend. Vandaar dat ze een dringende oproep' richten tot een ieder die wil meehelpen, om contact op te nemen fnet het buurt centrum. „En je leert zelf automatisch Turks", zegt één van het. Overigens hoeft men zelf geen onderwijzer/leraar te zijn, om te helpen. SCHIEDAM Afgelopen donderdag 30 oktober be zocht burgemeester Lems samen met zijn echtgenote de heer Cornells van Rooijen die die dag honderd jaar werd. De burgemeester overhandig de hem de pas-65. De heer Van Rooijen woont in Huize Frankeland aan de St. Lidui- nastraat. Presentatie Prins Carnaval SCHIEDAM Zaterdag 8 november om 22.11 uur geeft Prins Carnaval van Schiedam het startsein voor carnaval 1976. Dit gebeuren zal plaats vinden in de grote zaal van de Beneluxflat aan het Chopinplein te Groenoord. Reeds om 20.00 uur wordt men in boerenkiel verwacht om bij deze pre sentatie van de Prins en zijn Raad van Elf van de Rietzeilers aanwezig te zijn. Inlichtingen te verkrijgen aan het se cretariaat J. Halleystraat 19b. Tel. 26.17.47. Echt mooi zijn kan met een bij u passende bril v™,TeT :raUS" ka" 6r °Ver meepra,en' na jarenlange ervaring mei zeer tevreden klanten. Model 214 89,50 Indien aanvullend verzekerd 94,50 Indien aanvullend verzekerd 32,50 Indien aanvullend Indien aanvullend Aliéinlr OPTIEK-KONTAKTLENZEN- HOORTOESTELLEN 5= s MAANDAGS GESLOTEN ORANJESTRAAT 9, SCHIEDAM. TEL 266431 KOOPAVOND GEOPEND VAN 7 9 UUR ma aoS,ENTRUM KONINGSHOEK" MAASSLUIS TEL 19039

De Havenloods | 1975 | | pagina 9