V WOONWAGENBEWONERS: 'WE WORDEN ALTIJD IN UITHOEK GEPLAATST' 'Zuid-Holland niet al te veel versnipperen' UNIEKE VERKOPING VAN DOUANEGOEDEREN editie p SCHIEDAM gaat dat zien! en staangeld Berste spade de grond ingaat Lunstroo Meubelen Kïiü poo-poo j Moorten Vrolijk bezoekt Mooslond Meubelfabriek Jsd, Oisterwijk SLAAPKAMERS donderdag 13 november 1975 24e jaargang no. 87 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170. de tentoonstelling „het symbolisme in Eu ropa" in museum Boy mans-van Beuningen. En loop in ieder geval snél binnen, want voor de eerste 100.000 bezoekers ligt een fraaie reproductie van „De Verschij ning" van Moreau klaar voor het symbolische bedrag van 2 kwartjes. Dat is móói mee genomen. zie binnenpagina' I BMHaJ Provincie VAN de overheden die ons bestu ren is de provincie de minst be kende. Ze spreekt in het algemeen weinig tot de verbeelding omdat we er gewoonlijk niet vaak n geconfronteerd worden. Het dan ook geen wonder dat velen zich bij verkiezingen voor de pro vinciale staten afvragen wat het provinciaal bestuur dóet. De pro vincie lijkt ver van ons af te staan. In feite is echter de provincie de laatste tien jaar een steeds belang rijker rol gaan spelen. Ze heeft al lerlei taken erbij gekregen die de belangrijkheid van het provinciaal bestuur versterken, men denken maar eens aan de vele taken met betrekking tot het milieubeheer. Al worden we niet dagelijks met het provinciaal bestuur geconfron teerd en al weten we gemakkelij ker de weg te vinden naar ons ge meentehuis en de Tweede Kamer dan naar het provinciehuis in Den Haad, we zullen er het belang van de provincie niet minder om mo gen achten. Op het terrein van de ruimtelijke ordening doet ze bijzonder veel, onder meer via de streekplannen en de goedkeuring van gemeente lijke bestemmingsplannen. Velen zijn al eens in het provonciehuis geweest als zij bij het gemeentebe stuur geen gehoor vonden voor hun bezwaren tegen bepaalde ge meentelijke plannen. En verder zouden we heel speciaal aandacht willen vragen voor de provinciale waterstaat met zijn taken op het terrein van de vaar- en landwegen; dit jaar bestaat deze Zuidholland se dienst een eeuw; in het provin ciehuis is er een uiterst interessan te expositie aan gewijd (deze week te bezichtigen), ons verontrust in de nu gepu bliceerde ontwerp-begroting voor 1976 is dat de provincie met geld zorgen kampt. Er zijn provinciale besturen in ons land die, nu rijk gemeenten financiële zorgen hebben, nog wel eens willen en kunnen bijspringen (Gelderland bijvoorbeeld), maar daarvan kan in Zuid-Holland geen sprake meer zijn. Naar onze mening zal het rijk moeten bijspringen, temeer omdat het takenpakket van de provincie sterk uitgebreid is. Juist in een grote en dichtbevolk te provincie als Zuid-Holland zal het provinciaal bestuur alle moge lijkheden moeten hebben om de leefbaarheid te vergroten. Er zijn genoeg plannen en Zuid-Holland heeft heel bekwame bestuurders. Welnu, laten zij de kans krijgen om hun zware maar boeiende op gave naar beste weten te vervul len. E.J.M. SCHIEDAM - De bewoners van het woonwagenkamp aan de Schie- kade te Schiedam betalen sinds begin oktober hun wekelijkse f 6,50 staangeld niet meer totdat de eerste spade in de grond wordt gesto ken. Wethouder B.E. Collé van sociale zaken en volksgezondheid heeft toegezegd dat dit binnen een halfjaar kan gebeuren. De moei lijkheden rond het woonwagencentrum dateren niet van vandaag of gisteren. In 1972 brandde het clubgebouw volledig af, terwijl het schoolgebouw zich ook in een uiterst bouwvallige toestand bevond. Omdat het erg lang duurde voordat de gemeente met plannen kwam, stuur den de bewoners een boze brief aan de wethouder waarin ze schreven: „We willen weten waar we aan toe zijn". Besloten werd de lagere-schoolleerlin- gen onder te brengen in de Albertus Magnusschool (aanvankelijk twee klas sen, thans één klas) en een nieuw ge bouw plus kleuterklas op het terrein aan de Schiekade te bouwen. Slecht plan In maart 1975 ruim drie jaar later -- werd het nieuwe gebouw, waarvan de indeling met de bewoners besproken was, geopend. Vlak voordat wethouder Collé het woonwagenwerk in zijn por tefeuille kreeg, kwam het vorige colle ge met een renovatieplan voor het woon wagen een trum Een slecht plan volgens de bewoners, die toch al klachten hadden over het feit dat de schuurtjes lekten en de wa gens te dicht bij elkaar stonden. Kern punt was dat het centrum te klein was geworden omdat de woonwagens in middels veel grotere afmetingen had den gekregen. Duidelijk was dat het centrum niet meer brandveilig was. De bewoners en de cultureel werkers, werkzaam in het woonwagencentrum De Hof van Sirene, besloten daarop zelf hun gedachten over een ideaal kamp op papier te zetten. Dit resul teerde in drie alternatieve plannen, waarvan het derde plan - volgens de bewoners het beste - voorzag in een opstelling van de wagens rond een plein, dus niet in rijen zoals tot op he den het geval. Op 26 maart 1975 wer den de plannen gepresenteerd en wet houder Collé beloofde binnen drie maanden met commentaar te komen. bewoners in de bouwcommissie op te nemen. Opnieuw kwam Gemeentewerken met een plan dat ook geen goedkeuring kon vinden in de ogen van de bewo ners: het terrein voor sloopauto's was geprojecteerd aan de Polderweg en dat vonden de bewoners een slecht visite kaartje. Nog steeds was de voorgestel de vakbreedte te smal, volgens de be woners. Inmiddels hadden ze wel een andere wens - om dichter bij de stad te willen wonen - laten vallen omdat volgens de wethouder op een terrein dichter bij de stad binnen vijf jaar geen zicht was. Dus besloten de bewoners zich te concentreren op verbeteringen van het bestaande terrein. De bouwcommissie heeft tot nu toe driemaal vergaderd, maar volgens mevr. Pim Benne „is GW tot nu toe slechts met plannen geko men waartegen bezwaar bestaat". geuners zijn, weten we allemaal, op het centrum in Schiedam staan ze niet. Reizigers zijn mensen die oorspronke lijk vanwege hun vak verplicht waren in een woonwagen te wonen. Zelfs nu zijn er in het Schiedamse kamp men sen nog trots op het feit dat hun opa marskramer was. De meeste Schiedamse woonwagenbe woners zijn reizigers. De derde catego rie, die van burgers, is voortgekomen uit de woningnood in Nederland. Hier van staat er één in Schiedam. Vijfen veertig gezinnen wonen aan de Schie kade, honderdtwintig mensen in to taal, waarvan de mannen in loondienst zijn, in de autohandel (tweedehands, sloop en luxe auto's) of caravanhandel. „De mensen voelen zich echt Schie dammer", vertelt mevr. Pim Benne, „de meesten staan er ontzettend lang. Sommigen al vijfentwintig jaar, die zijn al verhuisd van de Oude Dijk en de Buitenhavenweg waar de vorige kam pen waren, naar dit terrein zo'n vijf tien jaar geleden. Ze hebben familie in Schiedam. Hun kinderen zijn ge trouwd met Schiedammers. Eigenlijk kun je het kamp beschouwen als een aparte wijk". Butagas „We worden toch altijd in een uithoek geplaatst. We staan altijd op de laat ste plaats, zijn de gevoelens van de woonwagenbewoners", vertelt mevr. Pim Benne. „In verhouding met andere centra is er in de vijftien jaar dat het kamp bestaat, nooit iets opzienbarends gebeurd. Het duurt allemaal te lang". Woonwagenbewoners worden in de li teratuur verdeeld in drie groepenzi geuners, reizigers en burgers. Wat zi- Net zoals elders in Schiedam komt de i a melkboer en bakker aan huis. De men- UltnOeK sen hebben electriciteit, water en tele foon, maar moeten wel voorlopig op butagas koken. Als evenwel het nieu we gebouw van Gemeentereiniging aan de Schie klaar is, wordt ook dit euvel verholpen. De kampbeheerder, die ver antwoordelijk is voor het innen van het staangeld waar hij het momen teel niet erg druk mee heeft - heeft in het kamp een klein winkeltje. Hij is zelf woonwagenbewoner én in dienst van Sociale Zaken. Ondanks deze voorzieningen ligt het ij® ciale schoolbus moet rijden. centrum buitengewoon afgelegen: vijf minuten lopen vanaf het centrum staat de bushalte met een uurverbinding al leen naar het station. Het centrum ligt precies drie kilometer buiten bebouw de kom, ironisch genoeg precies de li miet die het Ministerie van CRM voor een woonwagencentrum maximaal voorschrijft. Dit heeft onder meer tot gevolg dat er voor de kinderen een spe- Bedreiging Moeite Bankstellen Ribcord 1 en 2 en 3 zits. Eiken Rundleder 695.- 795.- 995.- 1375.- b jaar garantie op het bir Toonzalen geopend van van 10.00-17.0Ó uur, koopavond tot 21.00 uur 3leiswijk Hoekweg 129. F v. Oostzeedijk 234 2 /rijdags Op 2 juni 1975 stuurden de bewoners - inmiddels het wachten op Collé's commentaar beu - hun plan naar de zogeheten coördinatiecommissie, een overkoepelend orgaan van allerlei in stanties die op het gebied van het woonwagenwerk in Schiedahi werk zaam zijn. De commissie reageerde met het instellen van een bouwcommissie, waarin vertegenwoordigers van Ge meentewerken zitting namen. Medio september vond de eerste bijeen komst van deze bouwcommissie plaats en al snel bleek dat GW nogal moeite had met het plan van de kampbewo ners. Op 6 oktober kwam wethouder Collé met de voorstellen van Gemeen tewerken tot reconstructie van het woonwagencentrum naar de Hof van Sirene. Mevr. Pim Benne, cultureel werkster in het centrum: „De bewoners vonden de wethouder slecht geihformeerd. Het plan was niet denderend. Daarom werd de afspraak gemaakt dat gemeentewer ken^ de zaak opnieuw zouden bekij- een speciale bus „De groep woonwagenbewoners wordt door de gemeente als bedreiging erva ren", aldus mevr. Pim Benne, „de ge- meen te is erg vlug op de tenen getrapt. Ik hoop dat die argwaan verdwijnt. Anderzijds beticht de gemeente ons van achterdocht. Inspraak op het be leid van de gemeente gaat erg moei zaam, de verschillende diensten moe ten er nog aan wennen". Zij noemt de sfeer tussen de gemeente en bewoners met cultureel werkers „gespannen". Wij hebben nu tweeën- halfjaar met deze mensen gewerkt. Wij vinden dat de bewoners met hun woonervaring een stuk kundigheid kunnen inbrengen. Daarop hebben ze recht". Beleidsnota Het woonwagenkamp ligt erg afgelegen. De kinderen Maat vol Voor de bewoners was de maat inmid dels vol: ze organiseerden een handte- keningenaktie en schreven een brief aan de wethouder waarin ze zeiden geen staangeld meer te betalen totdat „wij bewoners betrokken worden bij de recontructie van het woonwagen centrum". De gemeente reageerde hier op door één cultureel werker en vijf school worden gebracht. Onlangs verscheen de beleidsnota 1976 van de wethouder van sociale zaken en volksgezondheid over sociale aangele genheden. Mevr. Pim Benne, die haar opleiding in Amersfoort genoot en die haar eerste baan hier in Schiedam ver vult, vindt de nota erg" summier ten aanzien van het woonwagenwerk. „Er is eigenlijk geen beleid. Er zijn inciden tele contacten. Ik vind het stukje van de wethouder erg summier. Inspraak is niet in zijn beleid opgenomen. Ook worden in de nota geen opmerkingen gemaakt over de woon- en werksitua tie van de woonwagenbewoners". Haar opmerking over het gebrek aan beleid licht ze toe door te vertellen dat de gemeente regelmatig haar plannen heeft gewijzigd t.a.v. de oppervlakte van het terrein: „In maart een kleine uitbreiding in de richting van Rotter dam. In oktober mocht het terrein ietsje groter worden. In het laatste plan worden de sloten dichtgegooid en wordt het terrein aanzienlijk uitge breid in de richting van de Polderweg (Schiedam). Het blijkt dat de gemeen te in maart nog helemaal geen zicht had op deze zaak. En nu zeggen de mensen dat alles kan". Mevr. Pim Benne vindt niet terecht dat het woonwagenwerk in de portefeuille van Collé zit, wethouder van sociale zaken: „Het overheidsbeleid is erop ge richt alle verbijzonderingen op te hef fen. Het beheer van het kamp hoort bij de wonipgdienst, ons werk in de portefeuille van wethouder Hans van der Wilk. Maar zover zijn we nog niet". Mevr. Pim Benne, die volgende week haar opvolgster gaat inwerken zelf vertrekt ze naar Apeldoorn -, vertelt tot slot dat ze meer nieuws verwacht na de negentiende november wanneer de bouwcommissie weer vergadert. Boutique Pour Hommes Hoogst r. 60/ Schiedam MAASLAND ..Rijdend, varend en Innend rlnnr lUnadnxJ 1,„u :i. i MAASLAND „Rijdend, varend en lopend door Maasland heb ik kunnen konstateren dat dit een, in beide opzichten, schoon gebied is Men zou haast wensen dat iedereen in Zuid-Holland hiervan zou kunnen genieten. Het is echter duidelijk dat de bevoorrechten die er wonen dit voor zichzelf willen houden. Zowel de eensgezindheid als de emotionele staat van de Raad, waar het betreft de inundatie van de Foppenpolder en de in het concept wetsontwerp voorgestelde in deling bij Rijnmond spreken wat dit betreft duidelijke taal. Verwacht u echter geen uitspraken van mij; ik kan alleen maar opmerkingen maken. Wèl kan ik zeggen dat ook de Minister van Binnenlandse Za ken verslag krijgt van dit werkbezoek, wellicht is dat meegenomen." Met deze woorden begon mr. Maarten Vrolijk, Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, zijn betoog tot de raadsleden, tijdens de buitengewone zitting van 10 november j.l., nadat hij door burgemeester V.d. Brink was welkom geheten en de fraktievoorzit ters het woord hadden gevoerd over de verschillende problemen in en rond Maasland. heer Goudswaard (A.R.) waren met dit antwoord niet helemaal tevreden. „De rekreatieve ontwikkeling van de Fop penpolder is nog steeds onduidelijk"' land groen en agrarisch te houden. „We moeten zuinig zijn op de polders en dat kunnen we alleen door slechts aldus de he„ GoX^SrSSm! Sj&Td 'nnr eengezinshuizen een wezenlijke bijdra- dag 1 7 november a.s. bekend. Dan zal de uitslag van de enquête 's avonds in ,,'t Trefpunt" bekend worden ge maakt. dien is het een onzekere zaak voor de mensen die er wonen en er hun agrarisch bedrijf uitoefenen." De heer Gautier benadrukte dit. „De ingelanden van de Foppenpolder vra gen nu om een duidelijke uitspraak." Zuinig Op zaterdag 15 november 1975 te 15.00 uur, zal in gebouw Harmonie gelegen te Vlaardinqen StÜÏÏZZSiïgi: LandS'iike Verkt»,'n*""'ub'iek °nd='garantie worden PERZISCHE TAPIJTEN (diverse maten) NAAIMACHINES W.o. lichtgewicht volledig zig-zag vrije-arm, automatische en borduur ZAANSE-FRIESE- en BIEDERMEIERKLOKKEN met 8 daags uurwerkCOMTOISES DI VERSE STIJLKLOKKEN SERVIEZEN BAROKKANDELAARS ONYX TELEFOONS GLAS IN LOOD RAAMHANGERS COMPLETE STEREO APPARATUUR RADIO CAS SETTE RECORDERS DRAAGBARE RADIO'S (zowel op lichtnet ais batterij) DRAAITAFELS EN BOXEN KLOKRADIO 'S T.V. 'S ROOMSTELLEN MAAT- EN EIKELKANNEN DAMES/EN HEREN HORLOGES CURIOSA en wat verder ter tafel wordt gebracht!! Alle apparatuur wordt gedemonstreerd tijdens de verkoping!! Bezichtiging der goederen één uur voor aanvang der verkoping! Mits men zich naar behoren legitimeert, worden girobetaalkaarten en betaalcheques geaccepteerdi Denoren J. KOYK Tel. 030 -716141. Mevrouw Van Kranenburg (Open Groepering) ging wat dieper in op het eensgezinde uitgangspunt: hoe Maas- Nieuwe weg „Bovendien wil ik graag mijn waarde ring uiten over uw wijze van aktie voeren: een kinderkoor op een brug en wat nette aanplakborden", zo ver volgde hij zijn rede. „De herindelings plannen zijn echter nog lang niet defi nitief. De meerderheid van Gedepu teerde Staten wil Zuid-Holland niet verder versnipperen dan twee provin- cies-nieuwe-stijl. Bovendien heeft men bij de djskussies over de bestuurlijke vorm al een nieuwe wegingeslagen, nl. een weg die de vorming van een 4e be stuurslaag vermijdt. Maar pas na be handeling in de 2e Kamer zullen er be slissingen vallen." Wat betreft de inundatie van de Fop penpolder deelde de heer Vrolijk mee dat de denkbeelden omtrent rekreatie de laatste tijd sterk veranderd zijn. „Rustige rekreatie, met volledig be-, houd van natuurlijk landschap en zon der prettoestanden kunnen ook op steun van het Ministerie van C.R.M. rekenen." Zowel de heer Gautier (V.V.D.) als de kunnen leveren tot het reduceren van de Maaslandse woningnood." Aldus mevrouw Van Kranenburg die haar betoog toelichtte met cijfermate riaal en statistieken die het bevolkings verloop weergeven. Zij eindigde met een citaat van de voorzitter der C.H.U., mr. Verschuer: „Men dient ervoor te waken dat dorpen steden worden en steden ruines." Terwijl de raadsvergadering voort duurde, gingen de eersten van de ruim 90 vrijwillige enquêteurs de straat op met de stembiljetten waarop de Maas landse stemgerechtigden kunnen kie zen: vóór of tegen aansluiting bij Rijn mond. Na het eensgezinde oordeel van B.& W. en de Raad tégen Rijnmond, vóór Westland verwacht men dat de grote meerderheid van de bevolking zich ook dusdanig zal uitspreken. Hóe groot die meerderheid zijn zal is maan- POSTZEGEL ^VERZAMELAARS I alles Tent. „EIGENHANDIG" - 3november 1975ZUld' OPEN: 12.00-17.00 u. en 19.00- 22.30 u. Za. en zo. 11.00-17.00 u UW BEZOEK MééR DAN WAARD tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Toonzaal: Berkel (Z.H.), I Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. beurs voor kijken, 1 kopen en zelfdoen 15 t/m 23 november EIGEH Ahoy' Gebouw HRI1DIG Rotterdam-Zuid

De Havenloods | 1975 | | pagina 1