DEtift HAVENLOODS Niemand hoeft mij te stimuleren,ze moeten me alleen maar af remmen' Nierstichting kampt met tekort aan donornieren Verkeerssituatie Horvathweg beter, maar nog niet ideaal WL 1 WIM VAN PELT NIEUWE INSPRAAKCOORDINATOR SCHIEDAM TV .bewerkster van Koperen TuinYvonne Keuls: Boekje over monumenten in Maassluis Inspraak bij renovatie van de Weverskade 4 „Bonthandel Broadway" 2 Eisen Collecte in Schiedam bracht tien mille op verstopte afvoer? Nieuwe aanwinsten museum "OUa& iitiVfembér ifl^ó jaargang no. 88 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. I fidltiO P Verschijnt op dinsdag en donderdag in ROTTER DAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAAR- DINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE - EN NIEU WERKERK A/Ó IJSSEL, BLEISWIJK, BERG SCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o TOTALE OPLAAG 270.000 VLAARDINGEN - Hoogstraat 122 - 010-352911 KRIMPEN A/D IJSSEL Veld en Beemd 25 - 01807 16899. ..Misschien zijn er literaire fijnproevers die 't profaan vinden wat ik doe. Maar die kunnen hun toestel (och afzetten?" Praten niet Yvon ne Keuls is opgenomen worden door een grote golf, een golf van ent housiasme, die je meevoert,-»verspoelt en opstuwt in een gesprek dat steeds uit de hand dreigt te lopen en zeker het karakter van een inter view verliest. Na haar middelbare schooltijd („maar ballet, de school krant, pianospelen en 't Kerstspel waren toch veel lèuker..") werkte ze voor „Het Vaderland". Ze heeft toneelstukken geschreven die door „De Haagse Comedie" zijn opgevoerd, ze schreef voor de tele visie. Nu heeft ze o.a. een pagina in „Margriet'.'. Bovendien publi ceerde ze een paar bundels met korte verhalen waarvan er één: „Groetjes van huis tot huis", onlangs is uitgekomen. De meeste be kendheid kreeg ze echter door haar televisiebewerkingen van o.a. „De boeken der kleine zielen" van Louis Couperus, „Klaaglied om Agnes" van Marnix Gijsen en nu „De Koperen Tuin" van Simon Vestdijk. Ze is getrouwd en heeft drie dochters, respektievelijk 19, 17 en 14 jaar oud, mooie meiden die uiterlijk sterk op hun moeder lijken. De oudste, Claudette, illustreerde haar laatste verhalenbundel. Dit praten over dochters roept eigenlijk meteen de eerste vraag op. f J Hoe kombineer je nu je werk met je gezin? „Ophouden met werken als ze thuis komen" zegt Yvonne Keuls lakoniek. ..Ik kan maar één ding tegelijk doen, dus ik probeer zo goed mogelijk ge bruik te maken van de tijd dat ze er niet zijn. Maar het gezin, m'n man en kinderen, zijn voor mij 't allerbelang rijkste. Als het anders was, als ik het MAASSLUIS Wethouder Izaak van der Knaap introduceerde donderdagmiddag het boekje „Mij een zorg" bij een zesde klas lagere school die hiervoor speciaal naar het gemeentemuseum gekomen Het idee en de samenstelling van het boekje, dat het wel en wee be handelt van de Maassluise monu menten, is van Wim van der Spek, onderwijzer in Maassluis. Door zjjn belangstelling voor mo numenten groeide bij hem enige tijd geleden het idee dat niet al leen volwassenen geattendeerd moesten worden op de monumen ten, ook voor kinderen was dit noodzakelijk. In zijn boekje wordt op een voor kinderen begrijpbare wijze uiteen gezet wat monumenten zijn en waarom ze behouden dienen te blijven. De lijst van de in Maassluis be staande monumenten worden door middel van tekeningen, tekst en vragen hierover van oude, le venloze gebouwen omgetoverd in sfeerbepalende elementen in uw woonplaats niet alleen worden de gebouwen als totaliteit behandeld, ook de voor hen kenmerkende versieringen als geborduurde bak stenen, gevels en ramen. Het is de bedoeling dat vierde, vijfde en zesde klassen van alle la gere scholen in Maassluis dit boek je ontvangen en dat het als uit gangspunt gebruikt zal worden bij de behandeling over monumenten en het monumentenjaar. gevoel zou hebben dat ik ten opzichte van hen tekortschoot, zou er van lou ter schuldgevoel niets meer uit m'n vingers komen." Ze lacht schaterend als ik haar vraag wie haar beïnvloed en gestimuleerd hebben. Alert lezen „Niemand heeft mij ooit hoeven sti muleren, ze hebben me alleen maar moeten afremmen. En wat het beïn vloeden betreft; als je je oren en ogen open houdt, als je alert leest, pik je overal wat van op. In 1967 kreeg ik een aanmoedigings prijs voor toneelschrijven, de Mr. v.d. Viesprijs, uit handen van Garmt Stui veling en inwendig zat ik te gillen, iedere keer als het woord „aanmoedi ging" viel. Het is altijd de grootste zorg geweest, zowel voor de mensen met wie ik direkt betrokken ben als voor mezelf, om de remmen een beetje aan te trekken." In het team van mensen die samenwer ken om een televisieserie tot stand te brengen, neemt zij een vrij geïsoleerde plaats in. Ze is een koploopster, die leest, schrijft, schrapt en herschrijft. Lezen: niet alleen het boek waar het om gaat maar ook de andere werken van Vestdijk (hij heeft 106 titels op zijn naam staan!) en boeken, studies en essays van tijdgenoten, om een zo volledig mogelijk beeld te krijgen. Herschrijven „De Koperen Tuin" heb ik ettelijke keren herschreven vóór we tot deze I beurs vóór kijken kopen en zelfdoen EICEn Ahoy' Gebouw HRIIDIG Rotterdam- Zuk definitieve versie kwamen" zegt Yvonne Keuls. „David Koning, de toenmalige regisseur van de N.C.R.V., wist dat ik ermee bezig was. Een paar keer heb ik het moeten herschrijven, steeds vanuit een andere invalshoek, maar tot een televisie-uitzending is het toen nooit gekomen. Wél heb ik er, in opdracht van de A.V.R.O., een radiobewerking van gemaakt. Maar de versie waarin het nu wordt uitge zonden is zeker de vierde! Toen het script klaar was hebben Bob Löwen- stein en ik veertien dagen lang, iedere dag van negen tot vijf zitten Iedere regel en iedere scène hebben we doorgenomen. Gelukkig kón hij bij mij thuis komen. En zo, samenwerkend, kwamen we ook tot de keuze van de akteurs. Als dat achter de rug is, dan gaat de regisseur werken, dan begint zijn „eenzame fase". Hij moet zich aanpassen aan mijn beeldvorming, hij moet rekening houden met faktoren als montage en tijd,"iedere uitzending moet precies 70 minuten duren. Ik kan er dan wel bij gaan staan en kijken hoe er gehakt en geschrapt wordt, alleen maar vanwege die tijd, maar daar schiet je geen cent mee op. Je hebt niets meer in te brengen, je ergert je alleen maar en er is toch niets meer aan te doen. Aan de andere kant is onze samenwerking zo hecht. Tijdens de opnamen in Wenen heeft hij me verschillende keren opgebeld om me van de gang van zaken op de hoogte te houden en eventuele veranderingen te bespreken." Je bent nu drie keer in de huid van een ander gekropen, die van Louis Coupe rus, van Marnix Gijsen en van Simon Vestdijk. Welke huid paste jou nu 't best? Reacties „Alle drie zaten me even lekker, want bij alle drie vond ik iets van mezelf terug. Bij „De kleine Zielen" van Louis Couperus waren het de Indische ach tergrond, de grote familie, de sfeer van het oude Den Haag. Couperus was echt de mensenkenner van vóór 1900. Marnix Gijsen is een roniantikus en dat spreekt me ook geweldig aan. Hij be schrijft in zijn „Klaaglied om Agnes" de grote, bestendige liefde, de duur zame relatie, die in deze tijd een zeld zaamheid wordt. Na de t.v.bewerking van dit boek zijn er, vooral van jonge ren, heel veel reakties gekomen, omdat die vrijwillige, langdurige en tragische verhouding heel positief was overgeko- Maar Vestdijk, Vestdijk is de aller grootste. Hij is de man van het ma gistrale, hij werkt in de breedte en in de diepte. Als je ziet hoeveel hij ge schreven heeft („hij schrijft sneller dan God kan lezen" heeft Roland Horst ooit verklaard) en hoe hij alle fi guren, alle karakters psychologisch heeft uitgediept! Vestdijk is het abso lute einde en daarom word ik kwaad als ik hoor dat er literaire fijnproevers zijn die 't profaan vinden wat ik doe. Ze kunnen hun televisie toch afzetten? Voor anderen kan het een aanzet zijn om het boek te gaan lezen!" En op mijn vraag wie voor haar de dierbaarste figuur is uit ,,De Koperen Tuin": Dubbelrol „Moeder Rieske, dat is de liefste. Om zich te handhaven moet ze een dubbel rol spelen. Ze heeft heel diepmenselij ke gevoelens ten opzichte van haar kin deren en ook ten opzichte van Henri Cuperus. Ze huilt, ze huilt écht als ze hoort dat hij dood is omdat ze in hem en zijn tragiek iets van zichzelf her kent. Maar ze moet zich handhaven in een mannenmaatschappij en dat kan ze alleen maar door zich oer-vrouwelijk te gedragen. Ze móet doodgaan, dat kan gewoon niet anders, 't is niet haal baar dat ze blijft leven. Henri Cuperus, de dirigent, kan ook niet blijven leven, hij moet kapot, vroeger of later. Die man barst van het muzikaal talent, hij heeft kracht genoeg om een hele con certzaal aan z'n voeten te krijgen, maar wat voor bewondering krijgt hij? Eén klein jongetje Cuperus gaat een stapje, een grote stap verder dan Nol's moeder. Hij leeft alleen maar voor z'n kunst, hij lapt 't burgermansfatsoen aan z'n zolen! Maar alleen redt-ie het ook niet, hij zoekt' troost en steun in de drank en dat wordt z'n einde." Lezing Het is ook het einde van ons gesprek, maar - gelukkig - niet het einde van de kennismaking. Die kan voortgezet worden als Yvonne Keuls op 20 no vember in het Dienstencentrum te Maasland een lezing houdt over „De Koperen Tuin", onder auspiciën van de Cultuurkring „Maaslant". Tineke Diepenhorst MAASSLUIS Aan de Nationa le Woningraad te Amsterdam zal worden opgedragen een aantal voorbereidende werkzaamheden SCHIEDAM - De verkeerssitua tie op de Horvathweg die wij on langs aan de kaak stelden als „le vensgevaarlijk", is inmiddels ver beterd maar nog niet ideaal. Het blijft dus oppassen geblazen voor automobilisten die ter plaatse niet bekend zijn. Zoals bekend moet het verkeer tussen Station en afrit Hogenbanweg georuik maken van één rijstrook omdat de zuidelijke weghelft onder haa- den wordt genomen wegens ver zakkingen. De verbeteringen die inmiddels aange bracht zijn, hebben in ieder geval tij dens de mist van de afgelopen week hun waarde bewezen. F.r is nu in het midden van de rijstrook een doorge trokken streep waardoor de automo bilisten er nog eens extra met de neus op worden gedrukt dat inhalen hier Ook hebben drie omleidingsborden een eigen verlichting gekregen. De voetgangersoversteekplaats voor het station blijft een gevaarlijk punt. Hier is een hek néergezet om het overste ken te beletten, een belemmering die overigens niet erg overtuigend aandoet. Het kruispunt Horvathweg/oprit Ho genbanweg, buitengewoon onoverzich telijk, is ook enigszins verbeterd: het verkeer komend uit de richting Rotter dam kan nu nauwelijks meer linksaf slaan. Het verkeer op de oprit Hogen banweg wordt nog steeds niet gewaar schuwd dat er op de Horvathweg iets aan de hand is en men linksaf mag Tenslotte heeft de gemeente op de hoek Singel/PKQ-laan een bord neerge zet waarop het verkeer'erop wordt ge wezen dat de oprit op het Stations plein afgesloten is. f VERKOOP VAN PRACHTIGE BONTMANTELS 4 «2, Volkomen vrij te zien, iedere dag van 2 tot 6 uur. 4 Schiedamseweq 10 - Vlaardingen tel. 346227 te verrichten voor een renova tieplan voor de plni. 70 wonin gen aan de Weverskade en omge ving. Dit gebied is één van de "prioriteiten" van de ambtelijke werkgroep "Renovatie en sane ring". Voordat nu eerst een renovatieplan voor de Weverskade wordt gemaakt zal er overlegd worden met de bewo ners. Alvorens tot een definitief plan te komen zullen de bewoners in de gelegenheid worden gesteld hun wen sen kenbaar te maken. De bewoners zullen zelf een werkgroep moeten vormen die het gehele proces nauw zal moeten blijven volgen. Het zou voor déze groep bewoners raadzaam zijn te gaan praten met de actiegroep Oude binnenstad Maassluis. Juist deze groep bewoners uit de binnenstad hebben inmiddels al heel wat ervaring opgedaan inzake renova tie en sanering. Na overleg met de bewoners, oprich ting van een werkgroep bestaande uit bewoners en een inventarisatie van de bestaande toestand van de woningen zal bezien worden of een renovatieplan economisch verantwoord is. TOYOTA M.POLDERMAN Laan van Bol es 2 Schiedam-Groenoord Tel. 710643 Fin inruil mogelijk. Gerard van Dijk gepasseerd VLAARDINGEN Het college van B. en W. heeft W. van Pelt benoemd tot inspraakcoördina tor. Van Pelt volgt per 1 januari Dick Greve op, die in Groningen manager van een uitzendbureau wordt. De heer Van Pelt is op het ogenblik werkzaam op de afdeling juridische en kabinets zaken ter secretarie. Met de benoeming van Van Pelt heb ben B. en W. de voordracht van de Stichting Welzijn om Gerard van Dijk tot inspraakcoördinator te benoe men naast zich neergelegd. De Stich ting Welzijn heeft, bij monde van Ge rard van Dijk, nogal wat kritiek gele verd op de gang van zaken rond de inspraakprocedure in Vlaardingen Gerard van Dijk heeft zelfs gedreigd uit het inspraakteam te stappen als er op korte termijn niets verandert. De Stichting Welzijn heeft een drietal eisen bij B. en W. op tafel gelegd met betrekking tot de inspraakprocedure rond het stadsplan De voornaamste eisen zijnMeer geld voor de inspraak, meer mankracht en benoeming van Gerard van Dijk tot inspraakcoördinator. Over de eerste twee eisen wordt nog gepraat, de laatste eis is nu door de benoeming van Van Pelt niet ingewilligd. Of deze benoeming consequenties heeft voor de deelname van de Stichting Welzijn aan de inspraakprocedure is niet bekend. Gerard van Dijk was niet voor commentaar bereikbaar. Met de benoeming van Van Pelt slaat B. en W twee vliegen in één klap: Van Pelt is goed bekend in Vlaardin gen (hij verwierf o.a. bekendheid met SCHIEDAM De Vereniging tot steun aan de Nierstichting Neder land hield onlangs in boerderij Landvrcugd een filmavond. Doel van deze avond was de collectan- ten/rices te bedanken voor het vele werk dat ze tijdens de lande lijke aktie van 20 tot en met 25 oktober in Schiedam hadden ver zet. Tevens werd de film „Je leert ermee leven" vertoond. Mevr. Haspel-Hardeman maakte het resultaat van de collecte in Schiedam bekend: via intekenlijsten en de collec tebus was door de vijfenzestig collec tanten bjjna tienduizend gulden opge haald, een verdubbeling vergeleken Bij de opbrengst van vorig jaar. Een van de negen aanwezige colletrices vertelde dat ze een week met de inte kenlijst de huizen was langsgeweest en maar honderd gulden had opgehaald. Maar één ochtendje collecteren had alles weer goedgemaakt f.175-,-. Ze vertelde lachend: „Ze hebben me wel eens gevraagd of ik er wat mee verdien. Nou, misschien een plaats in de Hoop Mevr. M.P. Strack van het landelijk bu reau vertelde vervolgens iets over het werk van de nierstichting: „Da® in, dag uit verwerken onze nieren zo'n hon- SPREEKRECHT VOOR BURGERS MAASSLUIS Op donderdag 20 november houdt de commissie voor algemene zaken haar eerstvolgende openbare vergadering in de conferen tiekamer van de secretarie aan de Govert van Wijnkade. Tijdens deze vergadering zal gesproken worden over de voortzetting van het spreekrecht voor burgers. Op 6 november was de proefperiode voor het spreekrecht verstrekert. Van dit recht is in de afgelopen periode door drie inwoners van Maassluis gebruikt geqiaakt; Burgemeester van Dijke zei na afloop van de raadsverga dering, waarvóór de sprekers hun zegje gedaan hadden, blij te zijn dat er gebruik van het spreekrecht gemaakt was, tevens dat hetgeen gezegd was van grote invloed op de gang yan zaken (instellihg culturele raad) geweest was. Aanvang van de vergadering 19.30 uur. 010-340409 f derdvijftig liter vloeistof, tenminste als ze gezond zijn. Ze zeven ons bloed. Bij chronische niervergiftiging functione ren de nieren voor minder dan vijf pro cent. Volgens me. Strack was chroni sche niervergiftiging tien jaar geleden nog een dodelijke ziekte, maar dat daar sinds kort, dankzij de kunstnier, verandering in gekomen is. De behandeling aan de kunstnier, waarbij het bloed gespoeld wprdt - dus niet de nieren, zoals velen ten onrechte denken -, moet twee keer per week gedurende acht a twaalf uur in de zo geheten dialysecentrum plaatsvinden. In Rotterdam gebeurt dat in Dijkzicht, St. Clara, Sint Franciscus Gasthuis en Sophia kinderziekenhuis. „Iedere nierpatiënt hoopt evenwel van de dialyse-behandeling af te komen en een nier te krijgen via niertransplanta tie", aldus Mevr. Strack. Volgens mevr. S{rack kampt de nier stichting met drie problemen: Een tekort aan plaatsen waar een nier patiënt behandeld kan worden. Een tekort aan donornieren en het te wei nig toepassen van thuisdialyse, die aanzienlijk goedkoper is dan een kunstnierbehandeling in een zieken huis. Mevr. Strack: „De Nier Stichting Ne derland is opgericht om aan de oplos sing van deze en andere problemen mee te werken. En in de afgelopen ja ren heeft de stichting samen met parti culieren al veel kunnen doen." Op korte termijn probeert de Stichting het aantal niertransplantaties tot vier honderd per jaar op te voeren, waartoe ze mensen oproept een zogeheten „co dicil" bij zich te dragen, zo'n codicil heeft als tekst: „Ondergetekende, (naam) verklaart dat hij na zijn dood zijn nieren beschikbaar stelt voor transplantatiedoeleinden, (datum en handtekening)". Film Later op de avond werd de film „Je leert ermee leven" vertoond, waarin o.a. het werk van Eurotransplant in Leiden werd belicht. Deze organisatie heeft in haar computer gegevens van alle nierpatiënten in West-Europa en regelt binnen de termijn waarin een donornier geconserveerd kan worden - -48 tot 60 uur-, transplantaties. Ze zoekt aan de hand van gegevens over bloedgroep en weefselkenmerken bij elke donor een patiënt. („Transplantatie dat is je toekomst", zo vertolkt één van de patiënten in de film haar gevoelens. De heer G.T.C. Hardeman, enigszins teleurgesteld door de geringe opkomst, vertelde nog een afdeling Schiedam in het leven te willen roepen. Hij was o'.erigens niet ontmoedigd: „Er is wat meer enthou siasme gekomen, dat geeft moed." Hjj roept een ieder, die het werk van de Nierstichting wil steunen, op zich in verbinding te willen stellen, tel. 705469. de organisatie van de V-7 feesten in Vlaardingen). Verder zijn de activi teiten op de afdeling juridische-en kabinetszaken sterk teruggelopen sinds de komst van burgemeester Wim Kie- boom. Eén van de belangrijke werk zaamheden van het kabinet was het schrijven van toespraken voor de bur gemeester. Zo waren aan de traditio nele nieuwjaarstoespraak van oud-bur gemeester Heusdens twee ambtenaren van het kabinet ca, twee maanden bezig. Kleboom heeft hieraan resoluut een eind gemaakt. Kieboom doet bijna al z'n toespraken voor de vuist weg en de nieuwjaarstoespraak schrijft hij zelf. CURSUS VOOR ROOIE VROUWEN MAASSLUIS - Vanavond houdt de Maassluise afdeling Rooie Vrouwen een vergadering in zaal twee van het N.V.V. gebouw de Kern. Deze avond zal er gespro ken worden over de zgn. VOS- cursus. VOS is een afkorting voor: vrouwen oriënteren zich in de samenleving. De cursus wordt georganiseerd doör samenwer kende vrouwenorganisaties ter plaatse, in dit geval zijn het de Rooie Vrouwen. De cursus is bestemd voor vrouwen die het gevoel hebben dat: onze maat schappij zo ingewikkeld is, het gezin heel anders is dan vroeger, dat politiek zo moeilijk te doorzien is, dat er zo veel buiten je om beslist wordt enz. Om te weten wat er nu eigenlijk aan de hand is, waar de beslissingen worden genomen en hoe je daar als vrouw iets aan kunt doen worden de VOS-cursus- sen georganiseerd. Deze cursussen worden nu reeds in 25 plaatsen in ver schillende provincies van het land ge houden. Meer informatie over het programma,' voorwaarden en kosten worden tijdens deze avond bekend gemaakt. Verder wordt er aandacht besteed aan de in Vlaardingen op gang zijnde actie „Tijd voor school". Deze actie houdt in het kort het volgende in: het bevor deren van een continue schooltijd voor kinderen vanaf 6 jaar zodat moeders niet vier keer op een dag uit hun gezin weg moeten en of de kans hebben te studeren, te werken of op een andere manier zich kunnen ontplooien. Aan dit idee zitten voor velen, o.a. moeders en leerkrachten, nogal wat haken en ogen. Juist hierover kan vanavond ge sproken worden. Aanvang 20.00 uur. Walenburghof 17 ^htf tel.(010)656400 V station/ VLAARDINGEN Het Visserijmusewn heeft haar verzameling dit jaar fors uitgebreid. Een Groot deel van de voorwerpen die het mu seum in bezit kreeg kwamen uit schenkingen. Onlangs kreeg het Vis serijmuseum een orginele hartngkroon, die dateert uit de negentiend eeuw. Volgens museumdirecteur van Dorp is de haringkroon etf zonderling attribuut, dat in vroeger tijd tot in het begin van ons eeuw door haringverkopers buiten aan de gevel werd gehangen ti teken dat de Hollandse Nieuwe weer in het land was. De collectie v*- het Visserijmuseum werd verder o.a. uitgebreid met een gekleurd thografte van een Scheveningse visventer. De litho is vervaardigd d\et C.P. Burggraaf naar een schilderij van Eeckhout.

De Havenloods | 1975 | | pagina 1