Zuidhollands financiële positie is verslechterd 149F 12?5 SEIKO iivanURK termeulen termeulen termeulen NU 169.- llirunott Het gaat om de kwaliteit termeulen Pak ook eens uit voor mensen in nood Rechtstreeks van importeur -2345- -3695.- 4695.- DE HAVENLOODS-DONDERDAG 13 NOVEMBER 1975 Wilt u een hele goede matras? Zoek dan niet verder maar koop deze Brillant of Elite matras van Draka polyether. De matrassen (s.g.35), zijn 15 cm dik. Met scha penwol- of Diolen afdekking. Kleu ren blauw en goud in uitlopende dessins. Nu met ruim 40 tot 82 gulden voordeel. maten (in cm), 80x190 van f 190,—voor 90x190 van f215, 90x200 van f 237,50 voor f 189^80 120x190 van f 287,50 voor f 229,1 130x190 van f 315,-- voor f 249,1 140x190 van f345,-- voor f 269,80 140x200 van f 372,50 voor f 289,80 Veren hoofdkussens f 12,80. DRAKA. Bouw mee aan je eigen avonturen. Zet zelf, met behulp van een dui delijke montage-beschrijving, dit levensechte fort Apache in elkaar en beleef er later de dolste avon turen mee. Wegens beschadiging van de verpakking nu extra voor delig, van f 13,95 voor BEZORGDHEID OVER WERKGELEGENHEID Herindeling DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland kampt met geldzorgen. Uit de deze week aan provinciale staten voorgelegde ontwerp-begroting voor 1976 blijkt dat deze met een tekort van f4,8 miljoen sluit. Het aanvankelijke tekort was nog veel groter, nl. rond f 15,5 miljoen; via (o.a.) een aantal bezuinigingen kon dit bedrag teruggebracht worden tot het zoeven genoemde. Gedeputeerde staten delen mee dat de begroting-1975, die eveneens met een tekort sloot, nog altijd geen koninklijke goedkeuring heeft verkregen. „Dit feit en ook de grootte van het voor 1976 geraamde tekort vervult ons met zorg", aldus GS van Zuid-Hol land. Het college ziet geen mogelijkheid om het tekort nog verder terug te dringen zonder op onverantwoorde wijze pro vinciale belangen te schaden. Op pos ten als die voor onderzoekingen op de gebieden milieuhygiëne en ruimtelijke ordening is al heel wat bezuinigdeven als op de posten onderhoud vaarwegen en bibliotheekwezen. In hun beleidsbeschouwingen schrijven GS dat de Randstadprovincies terzake van een aantal gemeenschapsvoorzie ningen vóór liggen op de overige pro vincies, maar op andere gebieden be staat nog een duidelijke achterstand. „Het is opvallend dat deze achterstand vrijwel geheel betrekking heeft op voorzieningen die in sterke mate het woon-en leefklimaat bepalen". De huisvesting bijvoorbeeld is in het westen kwantitatief, maar ook in zeke re opzichten kwalitatief minder dan in overig Nederland. Voor de bewoners zijn er relatief minder recreatieve- en sportmogelijkheden en ook minder so ciaal-culturele centra dan voor de be volking in overig Nederland. Het wes ten heeft ook relatief minder bejaar denvoorzieningen, wijkverpleegsters en gezinsverzorgsters. Het aantal bijstand ontvangers in het westen is hoog. De relatieve achterstand op het gebied van de groenvoorziening en van de re creatieterreinen is zeer opmerkelijk. Het oosten en het noorden hebben resp. zes- en vijfmaal zoveel voorzie ningen als het westen. Een relatieve achterstand is er ook bij sociaal-cultu rele centra, overdekte sportaccommo daties en zwembaden. Om deze achterstanden enigszins op te heffen zal er een gecoördineerd regio naal welzijnsbeleid gevoerd moeten worden door alle betrokken overhe den. Een van de problemen is echter dat de financiële positie van Zuid-Hol land eerder noopt tot een drastische vermindering van de uitgaven op tal van terreinen. Gemeld wordt dat nieuwe vestigingen van milieubedervende industrieën in het Rijnmondgebied niet gerealiseerd zjjn. Op het ogenblik is bij GS een ver gunning aangevraagd voor een nieuwe vestiging. „Bü de beoordeling van deze vergunningaanvraag zullen wij het prin cipe dat nieuwe vestiging van milieu- bedervende industrie slechts zal wor den toegestaan bij zwaarwegende argu menten vóór vestiging nauwlettend in het oog houden", aldus GS. Recreatie Openheid GS maken in hun nota ook gewag van hun pogingen de democratisering en de openheid sterk te bevorderen. Dat ge beurt onder meer door een aantal za ken zo vroeg mogelijk te publiceren (zodat er tijdsruimte komt voor het maken van alternatieven) en door een gerichte voorlichting. Tot deze voorlichting kunnen ook de beide exposities (monumenten en pro vinciale waterstaat) gerekend worden die tot 15 november in het provincie huis in Den Haag gehouden worden en waarvoor een zeer redelijke belangstel ling bestaat. Het in samenwerking met de overige provincies op stapel staande project milieuvoorlichting (film-dia's- folders) zal in de loop van volgend jaar gereedkomen en in roulatie worden ge bracht. Verder houdt het provinciaal bestuur in déze maanden regelmatig GS zijn van plan op zeer korte termijn te komen met voorstellen tot ge meentebesturen. „Wij zullen ons stand punt bepalen nadat de reacties van de gemeenten zijn binnengekomen", al dus het dagelijks bestuur van de pro vincie. Naar het zich laat aanzien kan volgend jaar met de wettelijke proce dure terzake van de herindeling van de Krimpenerwaard een begin gemaakt worden. De plannen tot wijziging van de grens van de gemeente Rotterdam met (aan de oostzijde) de gemeenten Capelle aan den IJssel en Zevenhuizen en (aan de westzijde) de gemeente Poortugaal zullen voorlopig niet worden voorbe reid de minister van binnenlandse za ken heeft nl. meegedeeld dat hij de herziening van de bestuurlijke organi satie ter plaatse in breder verband wil afwachten. GS maken uiteraard melding van de moeilijkheden rond de subsidiëring van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Hol land. De provincie geeft een extra sub sidie en zjj hoopt dat ook de medesub- sidiërende gemeentelijke overheden daartoe zullen besluiten. De beslissing of het orkest met het voor 1976 be schikbaar komende totaalbedrag zijn werk zal kunnen voortzetten komt toe aan de stichtingsraad van het orkest. „Indien deze onverhoopt tot ophef fing zou besluiten zou aan het cultu rele leven in deze provincie een zware slag worden toegebracht". Wat betreft de bestuurlijke organisatie schrijven GS dat zij in principe bereid zijn het openbaar lichaam Rijnmond te belasten met de uitvoering van enkele provinciale taken voor de periode dat de reorganisatie van het binnenlands bestuur nog niet heeft plaatsgehad. Ge dacht kan worden aan overdracht van de provinciale bevoegdheden op het gebied van de Wet inzake de luchtver ontreiniging en de bevoegdheid tot het goedkeuren van bestemmingsplannen. Over de recreatieprojecten in ons ge bied wordt het volgende gezegd: *de aanleg vap een golfterrein bij het Staelduinse bos blijkt niet mogelijk te zjjn in verband met het feit dat de grond niet kon worden aangekocht. Nu wordt gezocht naar een compen satie elders in de Rotterdamse agglo meratie; *het strandplan van Hoek van Holland is met een gunstig advies naar het mi nisterie van CRM gezonden ter ver krijging van het aangevraagde rijks subsidie; *het recreatieplan voor de Hendrik's hoeve aan de Loet is in uitvoering ge nomen. Hierdoor ontstaan meer mo gelijkheden voor wandelen, fietsen en verpozing. De beplanting wordt uit gebreid *aan de opstelling van studies inzake recreatie en landschapsbouw voor het Hitlandbos wordt gewerkt; de totstandkoming van het recreatie schap voor de Krimpenerwaard ver loopt moeilijk. In het schap-in-op- richting neemt Rijnmond de voor naamste plaats in. Een paar gemeen ten willen de regeling in deze vorm, mede in verband met de kosten, niet aanvaarden. Verder overleg is gaande. *het recreatieschap Rottemeren is be zig aan de verdere aanleg van het La ge Bergse Bos. In verband met de zware financiële lasten heeft het be stuur besloten geen nieuwe werken in uitvoering te nemen. Rotterdam wenst in de drie Rotterdamse schap pen geen investeringen meer te doen die niet rechtstreeks voortkomen uit de in aanleg zijnde deelprojecten; dat betekent een pas op de plaats na vol tooiing van de huidige fase. GS delen mee dat vanwege de provin cie de aanleg van een busstrook op de kruising C.G. Roosweg-Nieuwe Tiend- weg in Krimpen aan den IJssel ter hand zal worden genomen. Werkloosheid GS zijn erg bezorgd over de nog toene mende werkloosheid. Eind september 1974 waren er in deze provincie 17.903 werkloze mannen en 6.236 werkloze vrouwen. Eind september 1975 waren deze aantallen resp. 25.670 en 8.472. GS beijveren zich om de werkloosheid zoveel mogelijk te be strijden door de uitvoering van z.g. aanvullende werken. Voor jeugdige kopers deze vlotte tricot blouson voor bijna de helft van de prijs. De blouson van 100% gebreide katoen, heeft 2 borstzakjes en een nylon ritssluiting. In diverse kleuren, zo als: zwart, marine, bruin, brique enz. Maten Van f 23,90 Aggemaarleuthet I Daarom ga ik me aanmelden Voor toi toi toi bij Ted. Waarom een ander wel en ikke 'k Wil ook bij Ted voor schut gezet I 'k Wil dat U ziet Hoe dwaas ik ben en wat ik kèn. Wat ik dan kan? Nou kijk 'k Begin met 't laten zakken Van mijn (ja juist, goed geraden) j Daarna ga ik zitten (goed zo!) In een hoek J Terwijl ik kunstig balanceer I OpNou nee, bij nader inzien En achteraf bekeken Meld ik me toch maar niet I Wat hebbie-an-die-lol Wat zegt U: moet die zendtijd j vol? j Oh! Vandaar! Leen de Zwart DEKORATIE SINTERKLAAS ETALAGE 'lexba etalagemateriaai >g 26a Rotterdam PERZISCHE TAPIJTEN pijten met gar ar bezoek aan een v I ken kunt u zich overtuigen van jonze collectie Perzische tapijten 'i KfënkWiUtelt te"en "de- DERAG eig. S.A. Derakhshan 'eg 136-138 R'dam VOL-AUTOMATISCH HERENHORLOGE zeer sportief model vol-automatische opwinding dag- en datumaanwijzing 21 steens - waterdicht geheel staal met stalen band schriftelijke garantie en verzekering. Normale prijs 220.- Het hoogbouwgedeelte van het provinciehuis in Den Haag. Het „Steentjes keilen" in de De Havenloods van 6 november was me deze keer niet uit het hart gegrepen. Als u me toestaat een en ander te corrigeren, zoü het er als volgt uit zien Hoe vreesden ze God en loofden den Heer, Ze hadden heel weinig en wilden Dan hun dagelijks brood en 't ver van zonden, want dit was geen le- In 't zweet van hunaanschijn bij dag en bij nacht Ze wilden wel uit onder knech ting en macht. Dat hebben en klauwen en halen begon ze wel hevig te balen. Ze maakten een vuist en bestreden hun nood Geen God die ze strafte, Jehova was dood En de baas liep met hangende vlerken, want weg was de steun van de ker- De patroons waren woedend, dit was toch te dol Hun dreigen en zwetsen bleek ledig en hol Hun weelde, 't begon ze te dagen Moet gedeeld met de knechten en magen. Die hebben pick-up, radio en t.v. Ze zitten niet langer meer ,in de Ze hebben nu loon naar hun wer- 't Is uit met de macht van de ker- Nu gaat het verkeerd en de wereld is rot, Het „welzijn" van vroeger is weg en kapot Wie krijgt nu de schuld en wat moeten we doen? Nou... geef doodleuk de schuld aan Jan Boezeroen. PT S1 EZ Als u de puzzel van deze week juist had in- vuld zou u de volgende dameskledingstuk- n hebben moeten vinden: mantel, sarong, step-in, korset, bolero, duster, peignoir en ars zijn: 1. Konings, Castorstraat 2 in Spijkenis- J. Monteny, Langeplaat 15 in Rozenburg: T. van Deventer-van Bodegom, Van der Duin van ..laasdamlaan 87 te Vlaardingen. Uitslagen van de puzzel van deze week moe ten uiterlijk op dinsdag 18 november gearri veerd zijn op Postbus 5204 te Rotterdam. Onze zuiderburen zijn daar nog sterker in dan wij, nl. in het vroeg beginnen met de Sinterklaas-wereld. In Mol brachten mijn kinderen, nu al weer drie weken geleden, een bezoek aan een warenhuis. Wie schetst hun verbazing toen ze merk ten dat op de bovenverdieping al een echte Sinterklaas troonde. Uiteraard ont kwamen ze er niet aan om met hun twee spruiten naar boven te gaan. Even later stonden ze voor de oude SpanjaardDe jongste (3) kreeg een in het wit gestoken hand, waarbij de Sint hem toevoegde: En gij, jongske, zijde gij een braaf jongs ke, zunne? De kleine Rogier wendde zich om naar vader en moeder en zei: Hij spreekt Engels! Maar goed, dat daargelaten, toch wel wat erg vroeg om zo half oktober al weer geconfronteerd te worden met wat in december moet plaats vinden. Intussen is het bij ons nu ook allemaal weer op volle toeren gaan draaien. Van morgen kon ik m'n brievenbus haast niet open krijgen vanwege de rijk geïllus treerde catalogi, waarin wij op de meest slimme manier verleid worden om van onze plannen om er van 't jaar maar eens niets aan te doen af te stappen. Er moet intussen aan heel die Sinterklaas-bedoening wel het een en ander te verdie nen zijn wanneer je die reklamefolders, soms hele boekwerken, bekijkt. Dat moet er dan toch maar af kunnen, denk je bij je zelf. Een gedachte die bij me boven kwam toen ik weer met zo 'n kleurig geval in m 'n handen zat, was die van de woorden die hierboven staan. Kijk, ju kunt natuurlijk wel weer mee hobbelen met de grote massa, warenhuis in warenhuis uit, en ko pen wat iedereen koopt, massa-artikelen die er op 't eerste gezicht fantastisch uit zien, maar je kunt ook iets kritischer bezig zijn. Het zou helemaal niet zo gek zijn om eens wat meer op kwaliteit te letten. En dan bedoel ik daarmee niet de duurdere spullen. Want het is helemaal niet gezegd dat u een beter artikel koopt wanneer u er meer voor betaalt. Goedkoop hoeft lang niet altijd duurkoop te zijn. Ik denk veel meer aan de kwaliteit van de vakman. Steeds meer ontwikkelt zich in onze samenleving een nieuw vakmanschap dat in kleine keldertjes en boe tiekjes bezig is een artikel te leveren dat werkelijk kwaliteit bezit en dat in vele gevallen getuigt van liefde voor het ambacht. Vaak zijn daar jongere en oudere mensen bezig die het niet in de eerste plaats om grote winsten te doen is. Een verhaal dat hier in de buurt ligt wil ik u niet onthouden. Wij bezitten een eenvoudig zwart-wit televisie-toestel. Totaal verachtelijk in de ogen van al die mannen in glanzende televisie-paleizen. Als ik erover spreek komt er iets meewa rigs in hun ogen. Doe je het daar nog mee? Het is een kwaliteitstoestel van (Ter- tien jaar geleden dat het nog steeds doet. In al die jaren heb ik er één keer iemand bij moeten roepen. Die prutste er aan, het kostte mij vijfentachtig gul den en toen deed hij het weer. Een paar maanden geleden zal ik het toestel in de aanwezigheid van een familielid weer eens uitbundig te prijzen, zo van „waar vind je zo'n prachtig beeld?" en dergelijke, toen het verschrikkelijke gebeurde. Het beeld verkleinde langzaam en verdween toen zeer beslist. Er was met geen mogelijkheid meer iets uit te krijgen. Daar zat ik voor aap. Eigenlijk hadden we er plezier om. Dat zal je altijd zien, je moet zo'n ding niet al te hoog loven. We zetten hem weg, we belden nog een adres voor de avonduren op, maar kregen te horen dat ze voor zo'n oud beestje niet uitreden. Een week of wat later kwam mijn zoon thuis en zei: Vader, ik weet iemand die hem wel even maakt. Nu ken ik dergelijke optimistische klanken wel en ik schonk er dus nauwelijks geloof aan. Mag ik hem even wegbrengen? Daar was niets mee verloren en hij sjouwde het toestel dus het huis uit. Ik ben hem een dag of wat later wezen halen. Hij was gemaakt. Ik stond in een klein winkeltje bij een knaap die eruit zag als de profeet Jeremia. Hij moest nog even de rekening schrijven en ik wachtte dat gelaten af. U kunt het geloven of niet, de som die ik had te betalen bedroeg iets meer dan zesentwintig gulden en hij was weer prima. De kleine vakman, met kwaliteitswerk. Hij had het druk en was van mening dat hij voldoende verdiende. Ik ben er toen eens beter op gaan letten en kwam ze toen overal tegen. Jonge mensen die van hout of van zilver iets maken wat je nergens kan kopen. Met precies die persoonlijke toets eraan die je doet denken aan kwaliteit. 't Is nog begin november, wc hebben nog een hele maand. U moet er eens op letten, waar u iets kunt kopen dat niet aan de lopende band gemaakt is of door een gladde machine is uitgespogen. Kijk eens naar die menselijke kwaliteit, hn misschien geldt dat wel van veel meer dingen. Er zijn mensen die bijzonder verdrietig zijn om de vervlakking van onze cultuur. We rennen achter elke mode aan en laten ons manipuleren bij het leven. We vinden mooi wat iedereen mooi vindt. We bewonderen zangers en zangeressen die iedereen bewondert. Waarom Waarom niet eens wat meer gelet op werkelijke inhoud en kwaliteit? Luister niet naar iedere leuteraar, maar stem eens af op iemand die werkelijk iets te zeggen heejt. Laat je niet meteen ompraten door welsprekende nonsens, maar denk zelf kritisch na. Het gaat om de kwaliteit. En laat je vooral niet wijs maken dat bij Sinterklaas en al zijn welvaartsartikelen het leven begint. Jezus zou zeggen: wat heb je er aan al zou je zo maar, zonder op de prijs te letten al die dingen kunnen bestellen en je zou intussen „schade lijden aan je ziel" d.w.z. je echte leven als mens er bij inschieten? Dat is ook een kwestie van kwaliteit. Visserman Niet alleen voor theetantes maar voor iedereen die van thee drinken houdt is dit een praktisch geschenk. Deze leuke theemuts met rieten-mandje en inleg, is er in vele gezellige kleurtjes en des- Slechts „De mensen hebben niets in huis. Zij zoeken wat groenten en knollen in de wildernis, die echter tot 5 keer ge kookt moeten worden omdat ze giftig zijn." Met deze woorden beschrijft Mgr. Th. v.d. Tillaart, afkomstig uit Veghel, Bisschop op Timor, de trage die die zich daar voltrekt en die voor lopig nog geen einde zal hebben. „Er zijn eigenlijk twee bronnen van ellende", zo vervolgt hij,- „dat is op de eerste plaats de honger van de plaatse lijke bevolking als gevolg van overstro ming, cholera, droogte en weer over stroming. En in deze armzalige maat schappij komen plotseling een kleine 40.000 vluchtelingen aan, zonder iets, verzwakt door de dagen, zelfs weken die ze gelopen hebben om aan de Fre- telin te ontkomen." Dit is een van de zogenaamde kleine rampen die de voorpagina's van de kranten niet halen, maar waarvoor dringend hulp nodig is. Stichting Men sen in Nood/Caritas Nederland signa leert in haar recente publikatie van november een aantal van deze ram pen, als voorbeeld van de talloze ver zoeken om hulp die regelmatig bij de Stichting binnenkomen. In oktober verleende de Stichting voor meer dan f 200.000,- hulp in de vorm van voedsel, medicijnen en andere voorzieningen in deze noden. In het weekend van 22 en 23 novem ber wordt een collecte gehouden om de Stichting Mensen in Nood extra steun te geven om klaar te staan voor hulp in noodgevallen die de voorpagi na niet hajen. Tevens start een aktie die inhaakt op het naderend Sint Nico- laasfeest met de uitnodiging: „Pak ook eens uit voor Mensen in Nood", door een bijdrage op giro 1111222 t.n.v. Mensen in Nood, aktie „Pak eens uit." De Stichting Mensen in Nood vindt zo'n Sint Nicolaasfeest namelijk een goede gelegenheid om bij u aan te kloppen. gevraagd voor voedsel, medicijnen en huisvesting voor meer dan 40.000 vluchtelingen op Timor, voor dakloze gezinnen in India en voor vele andere noden die de voorpagina niet halen. U kunt „uitpakken" via giro 1111222 t.n.v. Mensen in Nood, Den Bosch, aktie „Pak eens uit". CHERNY-piano'S* WAARDE 3600.- IRMBACH PIANO S WAARDE 5100.- TCHAIKA-pianos WAARDE 6500.- Rotterdam sinds I898 Westersingel 42, tel.(010)363500 Dagelijks geopend van 9 17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19-21 uur. Ook importeur van Estonia.

De Havenloods | 1975 | | pagina 7