HAVENLOODS tsaaa saascatf ra u-raraa Diverse tekortkomingen in Vlaardingse samenleving f Al Aad van der Laan Weekendaanhiedin# DONZEN DEKBEDDEN A Lunstroo Meubelen SLAAPKAMERS Meubelfabriek Oisterwijk purgerraadsman Hans Vrijhof: vuile gevel? donderdag 20 november 1975 24e jaargang na 89 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. editie p SCHIEDAM Verschijnt op dinsdag en donderdag in ROTTER DAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAAR DINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE EN NIEU WERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERG SCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o. TOTALE OPLAAG 210.000 VLAARDINGEN Hoogstraat 122 010-352911 KRIMPEN A/D IJSSEL Veld en Beemd 25 01807 -16899. Bestri/ding van rampen OP deze pagina staat een artikel waarin een beschamende situatie uit de doeken wordt gedaan: het voortdurende geredekavel tussen gemeentebesturen over een opti male bestrijding van zich mogelijk voordoende rampen. Deze zaak komt uiteraard niet zómaar op dit moment ter sprake: de klap van de DSM-ramp in Limburg davert nog na en het is geen wonder dat in het Rijnmondgebied, met een blik naar Botlek en Europoort, ge vraagd wordt hoe het in dit gebied met de organisatie van de rampen bestrijding gesteld is. Het al genoemde artikel geeft het antwoord: niet best. O zeker, per gemeente zal heus wel uitgedacht zijn hoe het allemaal zou moeten als het onverhoopt zover zou ko men; iedere verantwoordelijke ge meentebestuurder zal daarover zijn gedachten hebben en binnen de gemeentegrenzen is het vaak heel goed geregeld. Maar daarmee zijn we er niet. Ook de gebeurtenissen in Limburg heb ben weer uitgewezen dat er sprake moet zijn van de best mogelijke samenwerking tussen gemeenten bij de bestrijding van rampen. Dui delijk is dat er dringend behoefte is aan een centraal geleide rampen bestrijdingsorganisatie in het ge bied van de Nieuwe Waterweg. Dat is gelukkig ook maandag in de vergadering van de Rijnmond- raad stevig naar voren gebracht. Rijnmondgecommitteerde A. van Dijk zegde toe het overleg over eenbestrijdingsorganisatie voor Rijnmond te zullen versnellen teneinde uiterlijk 1 april 1976 een regeling gereed te hebben. Er komt ook een nota van Rijnmond over de preventie, het veiligheids beleid. Je vraagt je als gewoon burger af waarom het zolang heeft moeten duren. Het lijkt immers heel lo gisch dat een orgaan als Rijnmond de organisatie van de rampenbe strijding in dit gebied op zich neemt. Ook al zou het om een ramp gaan die in directe zin slechts één gemeente zou betref fen, dan toch moet er een goede organisatie klaar staan om die ge meente snel en efficient te hulp te Voor de zoveelste maal stuiten we weer op een oneigenlijk ge bruik van de gemeentelijke auto nomie. We hebben het al meer be toogd: de bestuurlijke organisa tie van ons land is sterk verou derd, het zal nu snel tot nieuwe bestuurlijke vormen moeten ko men, zeg maar miniprovincies, met eigen taken en bevoegdheden. Rijnmond moet ook op het ter rein van de rampenbestrijding genoeg bevoegdheden en midde len krijgen om, zo nodig, bij ram pen goed te kunnen optreden. Het schijnt voor sommigen nog altijd „in" te zijn om tegen Rijn mond te zijn, een houding waar voor we in het algemeen geen en kel begrip kunnen opbrengen. Het wordt hoog tijd dat Rijnmond meer bevoegdheden ontvangt. En we hopen van harte dat die be voegdheden Rijnmond op het ter rein van de rampenbestrijding met de gróótst mogelijke spoed gege ven zullen worden. E.J.M. Bankstellen eai Ribcord 1 en 2 en 3 zits Eiken Rundleder 3 en 2 zits ._.v.£ b jaar garantie op het Toonzalen geopend van di. t/m za van 10.00-17.0Ó uur, vrijdags koopavond tot 21.00 uur. Bleiswijk Hoekweg 129, Rotterdam 795, 1375.- In het Rijnmondgebied dokteren de burgemeesters van de Waterwegge meenten al jaren aan een gezamenlijk rampenplan, teneinde op doelmatige wijze de gevolgen te kunnen bestrijden van een explosie en/of gifgasontsnap- ping vanuit het Europoort-Botlekge- bied. De coördinatiecommissie ram penbestrijding Waterweggebied, werd aanvankelijk geleid door de oud-burge meester van Schiedam, H. Roelfsema, die werd opgevolgd door de huidige burgemeester van Maassluis, M.K. van Dijke. Milieu-gecommitteerde van het Openbaar Lichaam Rijnmond, A. van Dijk zegt over die coördinatie-commis sie:,,Uit dat overleg is niet gekomen wat er van verwacht mocht worden. In feite is de rampenbestrijding in het Rijnmondgebied net zo slecht geregeld als in Zuid-Limburg. Mogelijk ontstaat in het Rijnmondgebied nog wel een grotere chaos als er wat gebeurt". Al geruime tijd probeert Rijnmond een rampenbestrijdingSTorganisatie van de grond te krijgen. Doch zelfs pogingen tot coördinatie zijn tot dusverre", al dus gecommitteerde van Dijk, „zonder resultaat gebleven. Wij hebben bij de Waterweggemeenten die een rampen plan hebben opgesteld, gevraagd om inzage van de plannen. Het is onze be doeling om de plannen met elkaar te vergelijken en op elkaar af te stellen. In woorden is er bij de gemeenten gro te bereidheid tot medewerking, in de praktijk is er bij ons nog geen rampen plan binnengekomen. Begin van dit jaar hebben wij besloten tot het instel len van een werkgroep. In januari heb ben wij aan de Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland gevraagd een vertegenwoordiger van de provincie in de werkgroep af te vaardigen. Pas maandagmorgen heeft de Commissaris laten weten dat het zijn instemming heeft." „In feite is Rotterdam de enige ge meente in het Rijnmondgebied, die een rampenplan heeft dat aan enige es sentiële eisen voldoet: een lijst vtn mensen, die bij een ramp gewaar schuwd moeten worden, alsmede een lijst van plaatsvervangers. Coördinatie in het optreden van brandweer, politie en ambulancevervoer, beschikbare zie kenhuisbedden, een lijst van scholen en andere gebouwen welke bij het voorkomen van een ramp gevorderd kunnen worden, voorlichting aan de bevolking, gebruik van materieel." „Bij een ramp in dit gebied moet je echter komen tot één soort aktie. Daarvoor moet je rampenplannen op elkaar afstemmen. Zoals het nu is, loop je zelfs de kans dat de rampen plannen van verschillende gemeenten elkaar juist tegenwerken. Na de coördi natie van rampenplannen moeten de vaste verbindingen geregeld zijn, die niet gestoord kunnen worden door mensen die -in paniek geraakt— gaan telefoneren. Er moet vast komen te staan wie ter plekke de commandant is, wie de brandweer commandeert, het ambulance-vervoer dirigeert en wie komend en weggaand, hulpverlenend personeel controleerd." Tot nu toe is zelfs de brandende vraag wie competent is bij rampenbestrijding en hulpverlening nog niet eens opge lost. In feite bestaan er twee soorten rampen. Rampen waarin de wet op de Luchtverontreiniging voorziet (zoals zeer ernstige luchtverontreiniging of waterverontreiniging) en verder alle andere rampen. men van mensen die geacht werden hem niets sleutelposities te bekleden in de hulp verlening, maar die in een aantal geval len reeds lang uit Rozenburg vertrok e te maken. Vooral steden die vlak onder de rook van het Botlek- en Europoortgebied liggen, staan aan grote gevaren bloot wanneerexplosies zouden plaatsvinden zonder dat er een goed rampenplan bestaat. In het eerste geval is het de Commissa ris der Koningin die gemachtigd is al le orders te geven. In het tweede geval zijn het de burgemeesters van de be trokken gemeenten, die de hulpverle ning organiseren. De provincie heeft een model-rampen- plan opgesteld en verspreid onder de gemeenten. Dat rampenplan is een uni form schema dat door de gemeenten zelf moet worden ingevuld: wéér een lijst met namen van funktionarissen, die gewaarschuwd moeten worden, wie wat doet en eventueel een opsomming van vluchtwegen, waarlangs in uiterste gevallen de bevolking geëvacueerd kan In een aantal gemeenten als Rotterdam (Hoogvliet en Hoek van Holland) Vlaardingen en Maassluis, Schiedam is de bevolking door het gemeentebe- stuui geïnstrueerd wat te doen in geval van calamiteiten. Opmerkelijk is het dat een uitermate kritiek gesitueerde gemeente als Rozenburg -immers ge legen temidden van explosie-gevaar lijke petro-chemische industrie gedu rende jaren de burgers onkundig heeft gelaten welke maatregelen de overheid zou nemen ten tijde van gevaar. Die maatregelen stelden tot voor kort ook niets voor. Gedurende jaren en jaren kwam het rampenplan van Rozenburg hier op neer: „Ambtenaar A belt Ambtenaar B, samen gaan ze naar punt C.". In de voortgang bij punt C voor zag het rampenplan verder niet. Wel bevatte het plan nog een lijst met na- Voorts zouden volgens het plan -ove rigens zonder dat de schoolhoofden en ouders hiervan op de hoogte waren- leerlingen uit de hogere klassen van de beide MAVO-scholcn worden inge schakeld om kwetsbare groepen als ou den van dagen en kleuters naar verza melpunten te brengen indien de toe stand dat noodzakelijk mocht maken. Dit zotte en weinig doeltreffende ram penplan is in de gemeenteraad aan de kaak gesteld, waarna door het gemeen tebestuur een folder onder de bevol king werd verspreid, waarin met grote nadruk werd geadviseerd toch vooral binnen te blijven wanneer alarm zou worden gegeven. Burgemeester Sloots van Rozenburg, die onlangs erkende dat in zijn omge ving nu juist geen fabrieken stonden welke „beschuiten met muisjes" pro duceren, houdt eventuele verdere maatregelen voor rampenbestrijding geheim. De gemeenteraad heeft hem nog niet tot andere gedachten kunnen brengen en de bevolking tast over een eventueel evacuatie-schema volledig in het duister. Burgemeester Sloots meent, dat uitsluitend hij als hoofd van politie en brandweer, competent is om een rampenplan op te stellen en eventuele hulpverlening te begeleiden. De gemeenteraad heeft daar volgens Burgemeester Sloots van Rozenburg staat met die opvatting in het Water weggebied niet alleen. Meerdere burge meesters beroepen zich op hun compe tentie als hoofd van politie en brand weer in hun gemeenten. Vooalsnog lij ken de rijksoverheid en de provinciale overheid hun gelijk te geven, liet Mi nisterie van binnenlandse zaken, kan, gelet op de gemeentelijke autonomie, niet voorschrijven dat de gemeenten een rampenplan opstellen of een ram penorganisatie in het leven roepen. Wel kan het ministerie aanbevelingen ge ven, maar het ministerie kan moeilijk nagaan of de gemeenten die aanbeve lingen ook opvolgen. Voor gecommitteerde van Dijk is die competentie-strijd geen probleem. „De gemeenteraad is bevoegd een rampen plan op te stellen. Als in een gemeente burgemeester en wethouders in gebre ke blijven, dan kan de raad een ram penverordening opstellen. De burge meester heeft die dan maar uit te voe ren. Zeker is de burgemeester bij het ontbreken van een rampneplan be voegd om op te treden, maar hij moet daarvoor achteraf verantwoording af leggen aan de Raad. Ik acht het een verantwoordelijkheid van de Raad om zich met een rampenplan bezig te houden." Het hoofd van het bureau rampenbe strijding van Rotterdam J.P. de Jong, ziet die bevoegdheid van de gemeente raad niet zo zitten. „De burgemeesters zijn formeel verantwoordelijk als hoofd van de politie en de brandweer. Het zal heel moeilijk zijn om tot on derlinge samenwerking te komen. Het is ook geen bevoegdheid die je krach tens artikel 38 van de Rijnmondwet metz auto banden bu SUCCES AGENDA'S PASSAGE 7 wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel.010-12.64.61. tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten ToonzaalBerkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. modellen hobbybeurs „Eigenhandig 5" Ahoy Rotterdam 15 t/m 23 nov. '75. Stand no. 169 Bij aankoop entreegeld terug EXCLUSIEF VOOR NEDERLAND zelfbouwpakket v a. f 550,-, Inl.T.H.B. 't SLOT" B.V. Postbus 1628, R'dam. Tel. 010 76.73.30 en 14.46.71 SHOWROOM: Vlietlaan 9 Rotterdam - Tel. 14.83.53 vanaf vrijdag 9 uur tot zaterdag 17.00 uur in alle filialen. I 1 persoons van 139,— 1600 grams, halfdons ersoons 3 ^1 H NU I te m Rotterdam-Zuid Bloemfonteinstraat 14-20 Barendrecht Dorpsstraat 47 Hoogvliet Wilhelm Tellplaats 29-31 Roterdam-West Schledamseweg 61 Krimpen aan den IJssel j Stad en Landschap 33-35 VLAARDINGEN - Sinds de instelling van het instituut Burgerraads man in Vlaardingen tot en met vorig jaar heeft de burgerraadsman in totaal 3791 bezoekers van advies gediend en/of geholpen. In het jaar van de oprichting vonden 251 contacten met de bezoekers plaats, in '73 liep dit aantal op tot 1429 en vorig jaar werd de burgerraadsman door 2616 bezoekers benaderd. Dit blijkt uit het werkverslag dat burgerraadsman Hans Vrijhof over de periode '72 tot en met '74 heeft gemaakt. Volgens Hans Vrijhof is in deze periode door het aantal bezoekers en de aard van de problematiek aange toond dat de instelling van het insti tuut een gerechtvaardigde zaak is ge weest. "Ondanks de moeilijkheden die ook dit instituut in de beginfase heeft gekend, meen ik te mogen stellen dat het instituut burgerraadsman zich een duidelijke plaats heeft verworven in de Vlaardingse samenleving. Enerzijds is dit verheugend, anderzijds echter be treurenswaardig. Het betekent immers dat de structuur van onze samenleving dusdanig ondoorzichtig is dat vele Vlaardingse burgers de weg hierin niet zelfstandig weten te vinden". tekortkomingen in de Vlaardingse sa menleving. De signaleringen in het werkverslag spitsen zich vooral toe op Huisvesting, Sociale Zaken, Juridische Zaken, Belastingen en Arbeidszaken. Huisvesting Signaleren Wat de "ondoorzichtige structuur van de samenleving" in de praktijk in Vlaardingen betekent, wordt in het verslag niet helemaal duidelijk gemaakt Hans Vrijhof ligt een tipje van de sluier op wanneer hij de "signaleringsfunc tie" van de burgerraadsman toelicht. De signaleringsfunctie houdt o.a. in dat de burgerraadsman ervaringen die hij in contact met bezoekers heeft opgedaan met betrekking tot tekort komingen en lacunes in de samenleving aan de verantwoordelijke personen en instellingen door moet spelen. Hoe Hans Vrijhof de signalerings functie precies moet omvatten is hem niet helemaal duidelijk"Er bestaat bjj raadslieden onduidelijkheid omtrent hoe, het wanneer en de wijze waarop signaleringen plaatsvinden. Verder bestaat een voortdurend risico dat goede relaties, waarvan raadsleden voor een groot deel afhankelijk zijn, worden geschaad wanneer er kritiek op het functioneren van instellingen wordt uitgeoefend", aldus Hans Vrij hof. Dit laatste zal ook wel de reden zijn dat Hans Vrijhof zeer summiere infor matie geeft over onduidelijkheden en Wat de huisvestingsaangelegenheden betreft zegt Hans Vrijhof dat er bij de Vlaardingse bevolking onduidelijk heid bestaat omtrent de bevoegdheden bij de woonruimteverdeling. Verder zijn veel mensen niet of onvoldoende op de hoogte van de mogelijkheden welke de doorstromings-, de sanerings- en de huursubsidieregeling bieden. In de kategorie materiële hulpverle ning signaleert Hans Vrijhof dat het aanvragen en ontvangen van een uitke ring ingevolge de Algemene Bijstands wet door velen als vernederend wordt ervaren. Verder bestaat er onduidelijk heid omtrent de dulalistische rol ambtenaren: maatschappelijk werkers. In de kategorie Sociale Verzekeringen merkt Hans Vrijhof op dat er zich meer klachten voordoen over de uit voering van sociale verzekeringen door de z.g. zelfadTninistratie door het GAK laten verzorgen. De positie en be voegdheden van verzekeringsgenees kundigen en de zogenaamde vaste deskundigen van de Raad van Beroep roept bij vele mensen wantrouwen op. Hans Vrijhof constateert grote achter standen bij de Raad van Arbeid met betrekking tot de uitvoering van de kinderbijslagwetten, in het bijzonder daar waar het onderzoeken betreft door de buitendienst. In de kategorie "Juridische Zaken" heeft Hans Vrijhof geconstateerd dat velen de gang om gratis een advocaat te verkrijgen, als omslachtig, tijdro vend en discriminerend wordt ervaren. "Bij veel advocaten heerst een gebrek aan kennis met betrekking tot sociale verzekeringen en de Algemene Bij stand. Verder wordt het bureau voor rechtshulp door velen gezien als een bureau dat slechts procederen aanraadt of afraadt". Hans Vrijhof. inkomstenbelasting dienen te worden ingevuld, onvoldoende service te verlenen Wat ontslagzaken betreft zegt Hans Vrijhof dat steeds weer blijkt dat werknemers onvoldoende op de hoog te zijn van de (e volgen handelswijze bij ontslag. De organisatie van de sociale dienst verlening in Vlaardingen vertoont volgens Hans Vrijhof mankementen, "Er worden zowel overlappingen als lacunes geconstateerd. Het is voor een groot deel van de bevolking niet duidelijk met welke problemen bij welke instellingen men terecht kan. Hans Vrijhof merkt op dat een opsom ming als deze wellicht wat "kreterig" aandoet. Er kunnen gemakkelijk vragen rijzen als: "Op welke wijze is men tot deze opmerkingen gekomen?" en "Hoe kan dit met cijfermateriaal worden aange toond". Op deze vragen zullen niet al tijd even bevredigende antwoorden gegeven kunnen worden. Men dient echter in aanmerking te nemen dat deze inventarisatie gebaseerd is op ervaringen van bezoekers. Hoewel deze bezoekers niet representatief geacht kunnen worden voor de gehele Vlaar dingse bevolking, zou het toch interes sant zijn na te gaan of zij niet het topje vormen van de bekende ijsberg", aldus Hans Vrijhof. Zelfcorrectie Hans Vrijhof heeft het niet alleen bij signaleren gelaten. Naar aanleiding van de signaleringen zijn gesprekken gevoerd met diverse personen en instel- "Resultaten hiervan zijn echter moei lijk te meten en te waarderen, omdat het tot de verantwoordelijkheid van de instelling of persoon zelf behoort op welke wijze er gehoor wordt gegeven aan de signalering. Ook is moeilijk na te gaan in hoeverre eigen inzicht en zelfcorrectie of druk van andere zijden heeft bijgedragen tot verbetering van een situatie" Of de signaleringsfunctie van raads liedeneen middel is om daadwerkelijk een bijdrage te leveren aan verbeterin gen van onze samenleving zal volgens Hans Vrijhof pas in de loop der jaren beantwoord kunnen worden. "Veel zal afhangen van de bereidheid van instel lingen en personen de signaleringen van de raadslieden te zien als een posi tieve bijdrage voor hun eigen beleid". Belastingen Hans Vrijhof verwijt de inspectie der directe belastingen, gedurende de pe riode dat aangifteformulieren voor de Hoge druk water-apparatuur tevens brandschade. Wij werken door het gehele land. Vraag gratis proefstuk en referenties. Eerste brabantse hogedruk reinigingsbedrijf. „PRESENT" B.V. Tel. 073-14.43.03 of 13.62.91, b.g.g. 14.77.64. RIOLERING VERSTOPT Wij helpen direkt 01804-21820 of 010-65.95.86.

De Havenloods | 1975 | | pagina 1