HAVENLOODS Gemeente komt snel met plannen voor pleinen 'Veel meer dan pilsje drinken is er niet bij' Schuurkerkje lijkt reddeloos verloren Burgers betrekken bij beslissingen "BONTHANDEL BROADWAY" „De Haven" wil peuterspeelzaal dinsdag 25 november 1975 24e jaargang no. 90 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170. editie p SCHIEDAM Verschijnt op dinsdag en donderdag in ROTTER DAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAAR- DINGEN, MAASSLUIS. HOEK VAN HOLLAND. KRIMPENERWAARD. CAPELLE - EN NIEU- WERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERG- SCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o. TOTALE OPLAAG 270.000 VLAARDINGEN Hoogstraat 122-010-352911 KRIMPEN A/D IJSSEL - Veld en Beemd 25 01807 -16899. r SCHIEDAM - „Ik heb er geen inzicht in, wanneer echt aan het Van 't Hoffplein begonnen wordt'.', aldus wethouder Hans van der Wilk van kommunikatie, wijkaangelegenheden en jeugd zaken. „Het wachten is op het tijdschema van de technische diensten en de reactie van het Mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk op onze subsidie-aanvraag". Voorts ver telde hij dat de voorbereidingen veel tijd in beslag nemen, omdat het grootste werk nu eenmaal „onder de grond zit". „De men sen zien het er niet van af, maar wij willen een doordacht wijkver- beteringsprojekt tot stand bren gen". Het Van 't Hoffplein ligt er momenteel verlaten bij. Het biedt een troosteloze aanblik en wordt hoofdzakelijk ge bruikt door mensen die er hun hond uitlaten, terwijl het plein kinderen nauwelijks meer iets te bieden nceft. Nota Vorig jaar oktober bracht de bewo- Tariefsverhogingen gas, water en licht VLAARDINGEN - Onlangs heeft de gemeenteraad de tariefsverho gingen voor gas, water en licht goedgekeurd. Dit betekent dat kleingasgebruikers (tot 600 m3) in plaats van 26 cent 27 cent per ku bieke meter gaan betalen in '76. Het vastrecht gaat omhoog van 36 naar 42 gulden. Voor normaal wa tergebruik is het vastrechttarief verhoogd van 30 tot 36 gulden. Per kubieke meter gaat men f.1.30 betalen (vj. f.1.22). Voor electriciteit is het vastrecht tarief met 54 gulden gelijk geble ven. De prijs per kWh is van 7,3 naar 8,3 cent verhoogd. Voor nachtstroom gaat men 2,4 cent per kWh betalen. Omgerekend komen de tarieven hier op neer dat iemand bij een verbruik van 400 m3 gas per jaar in '76 een tientje meer gaat beta len. Bij een jaarverbruik van 100 m3 water komen de meerkosten op 14.56 neer. Bij een electrici- teitsverbruik van 1500 kWh gaat men bijna 44 gulden meer betalen in '76. nersvereniging een nota speelplaats Van 't Hoffplein uit waarin zij haar ideeën over het pleintje uiteenzette. De nota werd samen met een maquette aan de wethouder aangeboden. Directeur Gemeentewerken kreeg toen de spoedopdracht de nota te bekijken en verslag uit te brengen. Hans van der Wilk: „Gemeentewerken hebben er erg grondig naar gekeken en zijn in april van dit jaar met een plan gekomen. Dat plan is een soort draaiboek waarin de fases worden aangegeven met be trekking tot reconstructie van het plein". De gemeenteraad besloot daar op een krediet van 320.000 gulden ter beschikking te stellen en Gedepu teerde Staten van Zuid Holland heb ben dat besluit inmiddels Watergelden Afgezien van het Van 't Hoffplein ko men ook het Rozenburgerplein, Wil- helminaplein en Fabriplein in aanmer king voor verbetering. Hiermede is to taal 771.000 gulden gemoeid. De ge meente stelt vijf ton beschikbaar uit de watergelden, terwijl een groot ge deelte van de kosten terugkomen via subsidie van CRM - de aanvraag is nog in behandeling - en een regeling voor projekten met een zogeheten sociale factor. Het ligt in de bedoeling van de ge meente de procedure-met betrekking tot de pleinen in Schiedam-Zuid te ver snellen. De gemeenteraad besloot al vorig jaar deze pleinen aan te pakken, het geld ligt er en aan de uitwerking van de globale sqhetsideeën wordt ge werkt. Profijt Actiecomité: „Schuld ligt bij college" MAASSLUIS - De aktiegroep „Laat staan die kerk" is ervan overtuigd, dat het de schuld van het Maassluise college van B.& W. js, dat Gedeputeerde Staten het raadsbesluit om het voormalige RK schuurkerkje aan de Zuid- vliet te kopen niet goedkeuren. De aktiegroep is ernstig teleurge steld en verontwaardigd, dat B.& B.& W. besloten hebben zich bij dat besluit neer te leggen. De verontwaardiging wordt gedeeld door PvdA- fractieleider Mees Duimelaar, die maandagavond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor stadsont wikkeling duidelijk liet merken zeer ontevreden te zijn over de aanpak van deze zaak door het college. De aktiegroep verwijt het Maassluise gemeentebestuur „laksheid met voor bedachte rade" wat betreft de uitvoe ring van het besluit het kerkje aan te kopen. GS hebben namelijk hun goed keuring daaraan onthoudqn omdat concrete plannen voor restauratie en toekomstige culturele bestemming niet bij CRM zijn ingediend zodat dit ministerie geen subsidie heeft toege zegd. „Als je geen subsidie aanvraagt komen ze het niet bij je brengen" aldus de boze aktievoerders. Na gesprekken met vertegenwoordigers van CRM was de aktiegroep tot de overtuiging gekomen, dat men in Den Haag het behoud van het kerkje wel zag zitten in het kader van het benut ten van oude monumentale panden voor zinvolle met name kulturele - bestemmingen. Volgens de leden van de aktiegroep heeft het Maassluise col lege veel te weinig in Den Haag aan de bel getrokken om deze positieve stem ming om te kunnen zetten in een daad werkelijke subsidie. Merkwaardig Men vindt dat des te merkwaardiger omdat wel zeer efficiënt en razendsnel gewerkt is aan de indiening van de plannen voor het nieuwe stadskantoor waarvoor subsidie uit dezelfde pot moet komen als voor het kerkje, name lijk de steunfondsen ter bestrijding van werkloosheid in de bouw. Het lijkt' er nu op, dat het college door een te optimistische voorstelling v.-n zaken de raad ertoe heeft gekregen in te stemmen met de aankoop van het kerkje en een half miljoen gulden be schikbaar te stellen voor het maken van plannen voor het stadskantoor. Wethouder Han Hummelen 'kwam na melijk met de boodschap „dat Maas sluis voor 99 procent zeker niets meer uit Den Haag kan verwachten". De aktiegroep kan nog niet zeggen of zij verdere stappen zal ondernemen om het kerkje nog te kunnen redden. „Wij gaan de zaken eerst eens op een rijtje zetten", aldus één van de aktie voerders. De haast die wordt gemaakt, houdt verband met de voorrang die de over heid geeft aan projekten in het kader van de werkloosheidsbestrijding. Daar toe worden allerlei procedures ver sneld, zodat bedrijven die economisch moeilijk zitten, hiervan kunpen profi teren. De wethouder legde er wel de nadruk op, dat de bewoners bij de plannen betrokken worden: ,,Ik vind nog steeds dat de inbreng van bewo ners erg waardevol is". Het plan van Gemeentewerken voor het Van 't Hoffplein bevat niet alleen technische gegevens, ook de sociaal geograaf van de gemeente heeft beke ken voor welke leeftijdsgroepen het plein geschikt moet zijn. Omwonenden Wat er uiteindelijk uit de bus gaat rol len, is op dit moment nog onbekend. „Het uiteindelijke plan zal sterke ver bindingen met het plan van de bewo nersvereniging vertonen, maar ook di recte omwonenden zullen erbij betrok ken moeten worden", aldus de wet houder. De wat hij noemt „rand voorwaarden" 'liggen vast: plaats van lantaarnpalen, kabels en leidingen, rio lering en bomen en de verkeerssituatie. Zo vond hij dat de verkeerssituatie geen nadelige invloed mocht hebben op het spelen. De wethouder vertelde over zijn ervaringen met het Afrikaan- derplein in Rotterdam-zuid, een plein dat volgens hem op de tekentafel was uitgedacht: „Ik heb daar gewerkt, op papier ziet het er aardig uit. Het plein is een ontzettend lege vlakte, de omge ving is er niet bij betrokken". Speels Hans van der Wilk: „Ik ben bereid niet in traditionele termen over het plein te denken. Ik geloof dat Gemeentewer ken zich realiseert dat er meer moge lijk is. Gemeentewerken heeft behoor lijke ervaring met speelgelegenheden". Of de speelplaats ook speelse toestan den gaat krijgen, zoals de bewonersver eniging heeft voorgesteld, kon de wet houder evenwel niet zeggen. Hij dacht dat los materiaal moeilijk te organise ren was, omdait het plein niet afgeslo ten is. TE KOOP GEVRAAGD van parti 1 OF MEERDERE PANDEN ook komen in aanmerking blokjes, portiekwoningen in Rotterdam en omgeving. Bedrag ongelimiteerd. Vlotte contante afwikkeling. Tel. 010 24.39.10 van 9 tot 18 uur. Na 18 uur tel. 20.21.51. Wethouder Hans van der Wilk „De nieuwkomer in Schiedam zal gei'nformeerd worden over tal van zaken, die voor een burger van belang zijn", schrijft wet houder Hans van der Wilk van Kommunikatie, wijkaangelegen heden en jeugdzaken in zijn on langs verschenen beleidsnota over 1976. „Het totstandkomen van de gids voor Schiedam die aan de nieuwe bewoners zal worden overhandigd, is slechts een be gin". „Ik kies voor een participatie-demo- kratie. Dat betekent dat je mensen steeds meer moet gaan betrekken bij beslissingen. Dat kan uiteraard niet van de ene op de andere dag, je moet je zaken voorbereiden. De samenlevings opbouw is te lang het terrein geweest waarop een betrekkelijk kleine elite beslissingen nam voor grote groeperin gen", aldus de wethouder, die verder in z(jn nota schrijft: „Kommunikatie als instrument om in de samenleving te komen tot een participatie-demokra- tie, berust op volwaardige erkenning van alle deelnemers". De wethouder ziet zijn stuk over samenlevingsop bouw als het belangrijkste: „Ik heb een groot aantal politieke uitspraken gedaan over hoe de samenleving opge bouwd moet worden". Den Bosch Een belangrijk aspect van de samenle vingsopbouw is uiteraard de voorlich ting aan mensen die zich in Schiedam vestigen. Mevrouw Taverne (CDA) zei hierover onlangs dat de gemeente hier te weinig aan doet. Zij noemde de si tuatie in Den Bosch ideaal. Wethouder Van der Wilk wijst erop dat Den Bosch een sterke VVV-tradi- VERKOOP VAN PRACHTIGE BONTMANTELS VOLKOMEN VRIJ TE ZIEN! IEDERE DAG VAN 2 TOT 6 UUR KOOPAVOND SCHIEDAMSEWEG 10 VLAARDINGEN. TEL. 346227. 'VLAARDINGEN-Morgenavond om 19.30 uur vergadert de commissie voor het onder wijs op het stadhuis. 'VLAARDINGEN—Vanavond vergadert oi om 19.30 uur de commissie verkeer en ve voer op het stadhuis. De vergadering wore zonodig onderbroken om bezoekers die d auto-truck verhuur Walenburghof 17 achter tel. (010)656400a station/- 'MAASLAND—Van 26 ti 'SCHIEDAM—Tot dam een „Pas 65" Wethouder Smit over Koningshof-jeugd MAASSLUIS - „Ik wil beginnen te zeggen dat ik allesbehalve kri tiek heb op de bestaande jeugd organisaties, in tegendeel zou ik zeggen", begon wethouder Koos Smit de persconferentie van de week over de ongeorganiseerde jongeren in Maassluis. Voorname lijk noemde de wethouder de To verbal en de Jeugdhaven in zijn verhaal vol met ideeën voor een toekomstig jeugd- en jongerenle- ven in Maassluis. Beide open jon gerencentra zullen in de toe komst moeten verhuizen naar een nieuw onderkomen. De Toverbal omdat haar gebouw zich bevindt in het gedeelte oude binnen stad dat zal verdwijnen en de Jeugdha ven gezien de slechte kwaliteit van haar gebouw in de Pres. Steijnstraat. De wethouder noemde in eerste instan tie als nieuwe behuizing eventueel het toekomstige multifunctionele gymnas tieklokaal in de Taanschuurpolder ver der de Gr. v. Prinstererschool, de Wo ningstichting en het P.T.T.-gebouw „Vcrto". Noch het bestuur van de jeugdhaven noch het bestuur van de Toverbal voelt veel voor een nieuw- bouw-gebouw. Daarbij vinden ze„ ge/.icn hun aktivi- teitcn, dat het voor haar bezoekers en omwonenden beter is dat ze in e,en apart gebouw gehuisvest zullen wor den. De wethouder wees in dit ver band op het ontmoetingscentrum Ko ningshof. „Een aantal jaren geleden was het voor de jeugd aantrekkelijk om een onderkomen te vinden in een oud, bestaand gebouw. Wat zie je nu? Bij tientallen trekken ze nu iedere avond naar Koningshof. Soms zijn er wel honderd op een avond die de cen trale hal van Koningshof als hun ont moetingspunt in beslag nemen". En daarmee kwam de wethouder dan meteen op' zijn stokpaardje van de persconferentie. Aan het begin hiervan merkte hij echter op beslist geen re clame voor Koningshof te willen ma ken. „De jongeren in Koningshof ont breekt het aan leiding. Ze zijn allen op een consumptieve wijze bezig in het gebouw. Elk weekeinde is er een dis coavond en verder een filmavond. Veel meer dan een pilsje or-'nken is er niet bij. Braak terrein Ik dacht dat hier, bij deze jongeren, een braak terrein voor de besturen van de Jeugdhaven en de Toverbal lagen, een akker waarop gezaaid kan Daarbij vind ik dat de Jeugdhaven en de Toverbal zich af moeten vragen of zij straks de aansluiting met deze jon geren niet mislopen. De besturen van de genoemde jongerencentra voelen voorlopig niet zo veel voor het zaaien van de akker in Koningshof. De reden hiervoor is dat zij op hun eigen veld meer dan voldoende werk hebben. Zij beschikken noch over dcjnensen_ noch over de middelen zeggen zij. Als de twee jongerencentra hier wel op in zouden gaan zouden de zaken op dit gebied er voor de wethouder, tevens voorzitter van het stichtingsbestuur van Koningshof, een stichtingsbestuur dat zich weinig of niet inzet voor zijn meest regelmatige bezoekers behalve als er dingen plaatsvinden die voor hen niet door de beugel kunnen - gunsti ger uitzien. Nu zal het initiatief vanuit de jongeren die Koningshof bezoeken zelf moeten komen of de gemeente moet de mouwen op gaan stropen. Initiatieven „Ik hoop dat juist hetgeen ik nu zeg, over de samenwerking tussen de Tover- ba Jeugdhaven en de groep uit Ko- nfnj-shof zal werken. Ik hoop dat er uit de jongeren zelf initiatieven komen. Wij als gemeente willen altijd openin gen houden voor de ontwikkeling van detsieugd. Met openingen bedoel ik ma teriële en financiële". Het bestuur van de Jeugdhaven rea geert als volgt op de woorden van Koos Smit: „Wij vinden het fijn dat de gemeente zich ook bezig houdt met de jongeren in Koningshof maar voor ons is dit voorlopig niet mogelijk. Finan cieel zitten we er niet zo rooskleurig voor, we moeten alles met vrijwilligers doen en zijn blij dat we het in ons ei gen gebouw draaiende kunnen houden. Wij zien in die problematiek rond de bezoekers van Koningshof een duide lijke^ taak voorjjet stichtingsbestuur" Wmm>, De speelmogelijklieden ieuwbouwwijken zijn veel uitgebreider dan in het VLAARDINGEN Het buurtcentrum De Haven gaat op korte ter mijn onderzoeken of het mogelijk is in het Centrum een peuter speelzaal te vestigen. In tegenstelling tot andere wijken in Vlaardin- gen, waar zeker één en soms twee speelzalen gevestigd zijn, is er in het Centrum nog steeds geen speelzaal. Peuters zijn aangewezen op de peuterspeelzaal in de VOP (Valeriusstraat) of de speelzaal in Oost (Hofsingel). Regelmatig zijn over deze situatie opmerkingen binnengekomen bij buurtcentrum De Haven. „De Haven" noemt de situatie dringend omdat an dere speelntogclijkheden in het Cen trum nihil zijn. „De drukte van het verkeer in de nauwe straten,weinig groen en weinig speelplaatsen maken het voor de peuter erg moeilijk. Boven- tiien Jjecft. Jjet aulbreken -wan -een- speelzaal tot gevolg dal speelza len in andere wijken worden overbe last". Het buurtcentrum De Ha ven roept iedereen op die het ook nodig vindt dat er een peuterspeelzaal in hel Centrum komt om drie decem ber om 20.00 uur een speciale vergade ring in „De Haven" (Weeshuisplein 18) te bezoeken. Wie verhinderd is kan -zich telefonisch (34453-9) aanmelden^. tie heeft en dus een voorsprong: „Er is in Schiedam haast niks. Er is weinig basismateriaal aanwezig". De wethou der is dan ook erg bly' met de nieuwe gids voor Schiedam die begin volgend jaar gaat verschijnen. Die gids zou bij iedereen in de bus moeten komen, vindt hij. Voorheen werd de gids voor Schiedam samengesteld door de Schie- damse Gemeenschap. Voor de S.G. werd het evenwel een kostbare zaak met een nieuwe uitgave te komen, ter wijl het ook niet tot haar taken zou behoren. Verloop De nieuwe gids van Schiedam is een uitgave van drukkerij De Magneet die in 1973 al met een gids voor Schie- dam-Noord kwam. Die gids voor Noord is destijd gratis huis aan huis verspreid in Groenoord, wat mogelijk was gemaakt door de advertenties. De wethouder vindt het een goede zaak als informatie rechtstreeks bij mensen in huis komt. Een tweede ver betering noemt hij de populaire begro ting van de gemeente die voor de be grotingsbehandeling in de gemeente raad in januari huis aan huis verspreid zal worden. Voor de nieuwkomers zal( die begroting plus de nieuwe gids in' voorraad worden gehouden. Hans van de Wilk: ,JHet is niet ondenk baar dat een mapje - zoals in Den Bosch - met folders beschikbaar zal komen. Ik zal hierover nog overleg voeren in de commissie. Maar we moe ten het niet half doen". „Dan denk ik dat je al een heel eind bent", aldus de wethouder die verder vertelt dat hij met het ideetje loopt om bijeenkomsten met nieuwe bewoners te organiseren: „Veel mensen die in Schiedam wonen, zijn geen Schiedam mers. Er is een vrij groot verloop. De mensen krijgen geen wortels, daar moet de overheid wat aan doen". AUDITIE VOOR GROTE MUSICAL VLAARDINGEN - Chris Bezooijen en Ed Verkade hebben een nieuwe mu sical geschreven. Dick Borst zorgde voor de muziek. De musical moet nu alleen nog maar worden uitgevoerd. Dat kost veel tijd en man- en vrouw kracht. Van dat laatste is er te weinig. „Carrousel" —zo heet de musical zoekt daarom mensen die in hun vrije tijd hieraan mee willen werken. Van avond wordt daarom in de bovenzaal van De Harmonie aan de Schiedamse- weg een auditie geouden. De musicalmakers zijn op zoek naar mannen- en vrouwenstemmen voor het koor. Verder wordt gezocht naar kandidaten voor het ballet. Ook zijn decorbouwers en kledingnaaisters no dig. Totaal moeten er zo'n 80 ama teurs aan dit monstergebeuren mee doen. „Carrousel" komt aan het einde van volgend jaar op de planken. In janua ri zullen de repetities al beginnen voor wat betreft het zang- en ballet- gedeelte. In maart beginnen de to- neelrc petities. Het kreatieve trio, Ed, Dick en Chris heeft bekendheid gekregen door hun eerdere produkties. In Schiedam heeft de revue Krijgh de Clacre gespeeld. Het Vlaardingse publiek kent „Even goeie maatjes" en „Laat n's wat na" nog wel. Op de audities worden veel oud-deelnemers van. de vorige pro dukties verwacht, ook nieuwe enthou siastelingen zijn van harte welkom. Auditie: bovenzaal Harmonie, Schie- damseweg, Vlaardingen, vanaf 19.30 uur Kandidaten mogen overal van daan komen, het is dus niet alleen voor Vlaardingers, ook Maassluizenaars en Schiedammers zijn welkom. Veel activiteiten zijn er tot nu toe op het Van t Hoffplein niet ontplooid.

De Havenloods | 1975 | | pagina 1