Rotterdamvoorbeeld voor stadsvernieuwers ïi vormfAVBBj.-weinig koopwoningen smmê Voorwaarden voor stadsvernieuwing D D Woningverbeteringsdag in Bouwcentrum - Indische motieven in batik-gordijnen D.W. van der Rotterdam bouwt te Beleid Geen kale winter voor balkonbak Met Andere Woorden O O O O O Q O O Q O O Q O O O Q O DE HAVENLOODS-DINSDAG 25 NOVEMBER 1975 Voor de Rotterdammers die zich dag in, dag uit, met de stadsvernieuwing bezig houden moet de woensdag in het Bouwcentrum gehouden woningverbeterings dag een hoogtepunt in hun zwoegend bestaan geweest zijn. Hun werk stond immers min of meer model voor een grote schare mensen die alom in het land met het stadsvernieuwingsproces bezig zijn of daar voor plannen hebben. JMjjag 1—nr van het Bouwcentrum helemaal óver zoals men hem de laatste tijd in Rot terdam kent: een niet aflatende door douwer die toch ook weer behoed zaam zijn moeilijke weg gaat, realis tisch en idealistisch tegelijk. Vooral in de discussie kwam hij sterk naar voren, met een deskundigheid en een visie die bewondering afdwongen. Ter inleiding van zijn inleiding merkte Van der Ploeg op dat wat vroeger sane ring heette nu stadsvernieuwing ge noemd wordt. „De woordverandering is ook begripsverandering. Ik wil graag drie nogal wezenlijke veranderingen noemen 1. Breken heeft plaats gemaakt voor zoveel mogelijk behouden. 2. Was vroeger sprake van een stede- bouwkundige problematiek en een volkshuisvestingsvraagstuktegenwoor dig gaat het om een alamvattende pro bleemstelling: sociaal, educatief, re creatief, medisch-hygiënisch, cultu reel. Nodig is een aanpak waarbij veel aspecten betrokken zijn. 3. Het verlichte despotisme heeft plaats gemaakt voor democratie: deel name van de bevolking via inspraak en medezeggenschap". Projectgroepen Uiteraard kwamen in zijn verhaal de projectgroepen snel ter sprake. Rotterdam telt er elf; overheid en be volking zijn erin vertegenwoordigd. Allerlei zaken komen in deze groepen aan de orde, zoals het ontwerpen van doeleinden ten behoeve van een be stemmingsplan, de coördinatie van de gemeentelijke activiteiten, de organi satie van de vernieuwbouw, de organi satie van de nieuwbouw in open gaten en overloopgebieden, de herhuisves ting van de bevolking en'de vorming van deelprojectgroepen voor onder wijs, recreatie en de mcdisch-hygiëni- sche problematiek. 60.000 In de elf stadsvernicuwingswijken van Rotterdam bevinden zich niet minder dan 60.000 woningen met ca. 10.000 eigenaren. Van de 60.000 woningen zullen er ongeveer 15.000 worden af gebroken; 5.000 zullen door samen voeging verloren gaan. a. een vcrnicuwbouwbcurt, waarbij ook het achterstallig onderhoud wordt meegenomen. Schatting achterstallig onderhoud per woning f. 6.500,-, ver nieuwing f. 30.000,-. Ken deel van de woningen zal bestemd worden voor be jaarden en invaliden (met name bene denwoningen); b. instandhoudingsregeling voor die woningen waar voorlopig nog geen ver- nieuwbouwbeurt kan plaatsvinden: c. het inlopen van het achterstallig on derhoud. Passief aanschrijvingsbeleid (op klachten), actief aanschrijvingsbe leid (het uitkammen van een bepaalde straat of buurt). Het verscherpte aan schrijvingsbeleid zal de verhuurders moeten dwingen hun woningen weer in bewoonbare toestand te brengen; d. kleine vernieuwbouw. Deze is thans nog onhaalbaar. Gedacht wordt aan een vernicuwbouwbeurt van ca. f. 15.000,- tot f. 20.000,-, inclusief het inlopen van het achterstallig onder houd. Over de woongcriefverbctering komt dan huurverhoging. De heer Van der Ploeg vertelde verder dat voor de stadsvernieuwingsgebieden van Rotterdam gedacht wordt aan nieuwbouw van 8.000 woningen die in Stadsvernieuwing. Nóde operatie (Vinkenstraal). plaats treden van de 20.000 verloren gegane. Wijkbewoners krijgen daarvoor prioriteit. De woningen komen in de open gaten en in de z.g. overloopge bieden. Huren Stadsvernieuwing. Vóór de operatie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Onder de naam „Mood Indigo Impres sion" is onlangs een collectie bedrukte gordijnstoffen uitgebracht met dessins die zijn gei'nspireerd op eeuwenoude Javaanse motieven. De oorsprong van deze „Mood Indigo Impression"-des- sins moet gezocht worden in de ver verleden tijd, toen de Indische ba tik in de Westerse belangstelling kwam. De Oost-Iodiscte Compagnie verhandelde dêzè stóffen via één "ei gen handelscentrum in west-Afrika en legde hiermee de basis voor vele van de traditionele dessins, die nog steeds door een aantal stammen in west-Afrika worden gedragen. Men had kennelijk begrepen, dat op dit terrein ook werk in Nederland kon worden gecreëerd: al vroeg ontstond een industrie die was gei'nspireerd op deze oude, traditionele motieven. De stoffen werden geëxporteerd naar het toenmalige Nederlands-Indië en naar grote delen van Afrika. De oorspronkelijk gebruikte kleurstof fen zoals Indigo en bruin in diverse warme tinten zijn inmiddels vervangen door chemische verfstoffen waardoor de dessins van de gordijnstoffen geheel eigentijds geworden zijn. Voor de mensen die tijdelijk elders moeten wonen omdat hun woning verbeterd wordt worden wisselwonin gen ingericht waarin men gedurende vier maanden kan verblijven tegen de zelfde huur als men betaalde. Voor eenvoudige stoffering en een kachel wordt gezorgd. Volgens de Rotterdamse wethouder moet er een garantie zijn voor de eindhuren: vernieuwbouw per oppervlakte bijv. 60 m2, maximum f. 150,- per maand, 90 m2 max. f. 175,-en 120 in2 max. f. 200,-. nieuwbouw, afhankelijk van grootte en kwaliteit, vooreen gemiddelde vicr- wooneenhedenwoning f. 275,-, inclu sief servicekosten, excl. stookkosten i water. Tot zover de heer Van der Ploeg, de bezielende leider van de stadsvernieu wingsoperatie in Rotterdam. Volgende week het tweede deel van deze beschouwing naar aanleding van de woningverbeteringsdag in het Bouwcentrum. Dan onder meer aan dacht voor het interessante betoog van dr. Ir. H. Priemus uit Delft, die, cite rende o.a. zei: „Stadsvernieuwing is chaos, daar zult u aan moeten wen nen". Kn „Zolang er mensen zijn die er lol in hebben in deze chaos te werken omdat ze zien dat ze kunnen bijdragen aan veel te trage structurele verande ringen heb ik wel vertrouwen in de stadsvernieuwing en de woningverbete ring. Ik wens u allen daarbij veel ge duld en succes". KJ. MATHIES. Vaktaal stads vernieuwers De stadsvernieuwing is een materie waaraan de laatste jaren grote aan dacht wordt besteed. Het onderwerp komt - terecht - vaak in de publiciteit en het wordt, evenals zoveel andere za ken, óók onderworpen aan het euvel van de vaktaal. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening is zich ervan be wust dat het enerzijds om een bijzon der gecompliceerde zaak gaat, maar anderzijds ook een zaak is die hon derdduizenden mensen direct aangaat omdat ze erbij betrokken zijn. Daarom heefi het ministerie een bij zonder goed boekje uitgegeven onder de titel „Vernieuwde stad", dat veel inzicht en verheldering biedt, ook in de subsidiemogelijkheden. Het boekje is verkrijgbaar in de boekhandel. De terminologie waarvan stadsvernieu wing zich bedienen is erg ingewikkeld. In zijn recente nota „Stadsvernieu wing" heeft het dagelijks bestuur van openbaar lichaam Rijnmond enkele veel gebruikte termen op een rijtje ge zet en verklaard. Hier volgen ze: ♦RECONSTRUCTIE: verbeteren van de stedebouwkundige structuur van de bebouwde kom of een deel daarvan, bijv. door een nieu we indeling van het stadscentrum; ♦REHABILITATIE: verbetering of herstel van een wijk of' buurt en de daarin gelegen woningen en gebouwen, met zoveel mogelijk in standhouding van de ruimtelijke struc tuur; ♦INSTANDHOUDING: tot stand brengen van kleine(re) verbe teringen aan woningen en wijken, in afwachting van reconstructie of reha bilitatie in de nabije toekomst ♦VERNIEUWBOUW: verbeteren van een woning, zodat een woning ontstaat waarvan de kwaliteit min of meer gelijkbaar is met die van een nieuwe woning. „Monumenten van Nederland" „Monumenten van Nederland", de ten toonstelling die ter gelegenheid van het monumentenjaar 1975 in het museum Boymans-Van Beuningen werd gehou den, is verlengd tot en met 30 novem ber. Belangstellenden kunnen tot die datum de 76 tekeningen uit eigen ver zameling van Boymans-Van Beuningen bewonderen, die elk gebouwen of groepen gebouwen uit de 17e en 18e eeuw voorstellen. De meeste hiervan bestaan ook nu nog en vallen onder monumentenzorg. Op de tekeningen is te zien hoe sterk sommige gebouwen zijn veranderd door onder meer restau raties en verbouwingen. Het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond heeft in zijn on langs uitgebrachte nota „Stadsvernieu wing" enkele specifieke voorwaarden genoemd waaraan moet worden vol daan wil stadsvernieuwing slagen. Deze voorwaarden zijn vooraf moeten adequate (passende) vervangende huisvestingsmogelijk heden aanwezig zijn. De bewoners moeten immers - al of niet vrijwill- lig - hetzij voor korte of lange tijd, hetzij permanent elders worden ge huisvest in de grote stedelijke gebieden waar de kwalitatief slechte woonvoor- raad is geconcentreerd dient voorop te staan dat de oorspronkelijke be woners na de stadsvernieuwing zo veel mogelijk kunnen terugkeren; sociale begeleiding moet zonodig beschikbaar zijn voor de te ver plaatsen bewoners; de huren moe ten, na nieuw - of vernieuwbouw, afgestemd zijn op de financiële draagkracht van de oorspronkelijke bewoners; in het kader van het streven naar een meer evenwichtige bevolkings opbouw moeten ook in de binnen steden woningen worden gebouwd voor hogere inkomensgroepen en voor jonge gezinnen, voor alleen staanden en voor tweepersoonshuis houdens; gezien de maatschappelijke aspec ten van het stadsvernieuwingsproces dient een goede relatie tussen de ge meente en de betrokken inwoners aanwezig te zijn. Hieruit volgt dat stadsvernieuwing kleinschalig van karakter moet zijn, dat wil zeggen' direct gericht op individuen en hun omgeving en op min of meer kleine lokaties (buurten). ROTTERDAM- „De ontvolking van Rotterdam kan voor een belangrijk deel worden tegengegaan door meer koop woningen te laten bouwen. Het gemeen te beleid is te eenzijdig gericht op de sociale woningbouw" Dit zei de voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB)-Water- weggebied, de heer D.W. van der Vorm, onlangs op de jaarvergadering van het AVBB. Naar zijn mening bestaat er in alle lagen van de bevolking grote belangstelling voor koopwoningen. Omdat deze in Rotterdam niet op grote schaal worden gebouwd trekt men naar de omliggende gemeenten tot ver buiten de Rijnmond. „Als men door Rotterdam fietst vallen de vele open plekken op; hier kunnen duizenden woningen worden gebouwd", aldus de heer Van der Vorm. Hij is niet gelukkig met de resultaten in de bespre kingen in dit verband met wethouder Van der Ploeg (stadsvernieuwing) van Rotterdam. „Toen wij op de hoogte werden gebracht van woningbouwplannen van Rotterdam hebben wij aangedrongen op inschakeling van het Rotterdamse wettig gevestigde onderhoudsbedrijf voor de nieuwbouw omdat bij deze cate gorie bedrijven de juiste vakneaen zijn voor dit soort werk. Ook voor de uit voering van de nieuwbouwplannen zijn in dit gebied voldoende bouwbedrijven gevestigd". „De wethouder heeft ons uitdrukkelijk toegezegd dat van het uit te geven werk zeventig zal toekomen aan Rotterdamse bedrijven. Wanneer de gemeente klaar zou zijn met de voorbereidingen zou men eerst met het AVBB-Waterwegge- bied contact opnemen teneinde te be spreken hoe de Rotterdamse bedrijven bij de werkzaamheden ingeschakeld zouden kunnen worden, de kleinere N> drijven bijvoorbeeld in combinatie. Inmiddels zijn het woningbouwpro gramma 1975-1981 en de nota uit besteding vernieuwbouw de gemeente raad gepasseerd; het AVBB-Waterweg- gebied heeft echter sinds het laatste gesprek op het stadhuis, 14 augustus, niets meer van wethouder Van der Ploeg vernomen. De heer Van der Vorm: „Wij vertrou wen er evenwel op dat de heer Van der Ploeg zijn woord houdt en niet te pas en te onpas aannemers ervan beticht dat ze hem tillen. Om het gigantische karwei van de stadsvernieuwing tot een goed einde te brengen is een klimaat van onderling vertrouwen gewenst voor alle betrokkenen. Verstoring Hij noemde een aantal factoren die de zo noodzakelijke continuïteit van de bouwbedrijven in het werkgebied ver stoorden de langdurige procedures bij de afgif te van bouwverenigingen, zelfs van kleinere objecten het plotseling ongedaan willen maken van al in vergaande staat van voorbe reiding zijnde plannen voor de bouw van de kantoren; de weigering van banken om op door de gemeente in erfpacht uitgegeven grond hypotheken te verstrekken. Wat het eerste punt betreft heeft de ver antwoordelijke Rotterdamse wethoöder het AVBB alle medewerking toegezegd. Ook toonde men bij de gemeente begrip voor de omvangrijke en kostenverhogen de problemen die zich voordoen bij de bouwbedrijven wanneer van een een maal ingezet beleid voor ruimtelijke or dening wordt afgeweken. Ook werd verklaard dat de grondpoli- tiek door een gemeentelijke commissie aan een nadere studie zal worden onder worpen. Vermoedelijk denkt men aan „Het bleef niettemin een onduidelijke zaak in het Rijnmondgebied voor het bouwbedrijf een beleid af te stemmen op dat van de overheid. Uitspraken van gecommitteerde Roozemond gaven on omwonden weer dat de woningbouw in het slop zit, deels onder invloed van in spraakprocedures tijdens de planvor ming. Wethouder Van der Ploeg daarentegen sprak tegelijkertijd de verwachting van het Rotterdamse gemeentebestuur uit om per jaar 1500 tot 2000 nieuwe wo ningen te laten bouwen eri 4000 wonin gen in de sector vernieuwbouw op te la ten knappen in de rehabilitatiegebie- den". De heer Van der Vorm sprak de ver wachting uit dat, wanneer de bouw markt aantrekt, vanuit het hele land mensen ten behoeve van het Rijnmond gebied aangetrokken zullen moeten wor den. Nu al blijkt dat slechts op zeer be perkte schaal een beroep gedaan kan worden op de arbeidsreserve in Weste lijk Noord-Brabant, vanouds het woon gebied van bouwvakkers die in de Rijn mond werken. Het is niet nodig in de winter tegen lege bloembakken op het balkon aan tc kijken. Er zijn tal van kleine heestertjes tc koop die mooi groen blijven, kleu rige bessen dragen, óf een bijzonder gekleurd blad hebben. Worden de struik jes te groot dan is er de mogelijkheid om de plant in de tuin tc poten. Niets staat dan in de weg om een nieuw exemplaar te kopen. en landgoederen en buitenplaatsen die voor particulieren niet toegankelijk zijn. Leden krijgen ook een flinke reductie op de toegangsprijs van tentoonstellin gen waarbij de „Maatschappij betrok ken is. Rotterdammers hebben boven dien recht op een jaarkaart voor het Ar boretum „Trompenburg" en op toe gang tot de gemeente kwekerijen in het Kralingse Bos. Voor de winterse balkonbak lenen zich uitstekend: penningkruid, jeneverbes de bonte kardinaalsmuts, maagdepalm, Aucuba japonica, dwergmispel en het dennetje Pinus strobus „Nana" Deze gegevens verstrekt de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, afdeling Rotterdam en omgeving Van deze meer dan honderd jaar bes- staande vereniging zijn duizenden lief hebbers van bloemen en planten lid. Voor het lidmaatschap van f 36.- per jaar (leden tot 21 jaar f 19.25 per jaar) ontvangt men maandelijks het medede lingenblad „Bloem en Blad", kan mën zes maal per jaar een lezing of film op plantengebied bezoeken en eveneens zes maal per jaar deelnemen aan een excur sie naar kwekerijen, tentoonstellingen In liet Bouwcentrum, Weena 700 tc Rotterdam, zijn na telefonische afspraak alle inlichtingen te krijgen op het gebied van planten en tuinaanleg. Hieraan zijn geen kosten verhonden. De ledenadmi nistratie van de Maatschappij", afde ling Rotterdam en omstreken is ge vestigd bij de heer Knape, Adriaan Janszpad 6, Rotterdam 3026. De oplossing moet uiterlijk 2 decem ber in ons bezit zijn. De prijswinnaars worden bekendgemaakt in de krant van 4 december. Op elke regel van deze koppelpuzzel moeten drie woorden van respectieve lijk 5, 7 en 5 letters worden ingevuld. De laatste 2 letters van het eerste woord zijn de eerste 2 letters van het tweede woord en de laatste 2 letters van het tweede woord zijn de eerste 2 letters van het derde woord. Voor beeld: zou de omschrijving luiden „leersoort - doorgang - comfort", dan moest worden ingevuld „nappassa- gemak" is nappa passage gemak. Bij juiste oplossing van de gehele opgave leest men in de cirkeltjes, van boven naar beneden, de na men van twee planten. I grasveld - ontvangst - anders ge noemd; 2 leenman - soort kalender - bezit van boer; 3 visolic-zonder naam - keukengerei; 4 zangstem - oorsprong - pakken; 5 verreschrijfmachine - uitleg kunde - geslacht; 6 deel van fiets - clubgenoot - afgod; 7 uitroep van goedkeuring - alvorens - klein deeltje; 8 robuust - ondervinden - vleinaam; 9 scheur - heraut - sterrenbeeld; 10 te goed - predikant - rangtelwoord; 11 baar - jaloezie - optocht; 12 troep honden - insekt - verdovende stof; 13 zitplaats - elektriciteit - treffen; 14 nummer - sterkedrank - smeren; 15 hulp - eenstemmig - soort glazuur; 16 groet - steekhoudend - warboel; 17 tent - vrucht - lofspraak; 18 jullie - editie - verdragen; 19 Afrikaanse staat (vroegere Kongo) - gymnastiekwerk- tuig - lichaamsdeel; 20 made - tran sport - dopheide, 21 vage gestalte - doodlopende bespreking - godsd. ge meenschap; 22 soort vakbond - mede dogen - godsdienst; 23 Europ. hoofd stad - roofdier - tussenvoeging; 24 devies - soort storm - bepaald aantal. Als oplossing moeten, uitsluitend per briefkaart, de beide plantennamen worden ingezonden

De Havenloods | 1975 | | pagina 3