Grote verdeeldheid over bouw ertsknikkerfabriek n Aad van der Laan Vfeekendaanbiedintf Beter verdeling van taken in de V.O.P. BINGO 'rr St.Nicoiaas expositie massief eiken {Meubelfabriek Oisterwijk ÏSTdë?e,SpoTd,ern U,t Wijk8r°eP V diC aktief W8S V°°' een stuk SLAAPKAMERS UxUiMlH Lunstroo Meubelen BanksteHen 695, Rife!,795- POO-POO donderdag 27 november 1975 24e jaargang no. 91 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. editie P SCHIEDAM Rotterdamse raad spreekt dinsdag over nieuw bedrijf in Europoort Verschijnt op dinsdag en donderdag in ROTTER DAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAAR DINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND KRIMPENERWAARD, CAPELLE - EN NIEU- WERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERG- SCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o. TOTALE OPLAAG 270.000 (13 edities) Bijkantoren: VLAARDINGEN - Hoogstraat 122 - 010-352911 KRIMPEN A/D IJSSEL - Veld en Beemd 25 - 01807 16899. Ertsknikkers IN het Rijnmondgebied wordt sinds enige tijd een interessante, maar in enkele opzichten ook curieuze, dis cussie gevoerd over de mogelijke vestiging van een ertsknikkerfabriek in Europoort. De aanleiding daartoe vormt een verzoek van minister Lubbers (economische zaken) om advies uit te brengen met betrek king tot verlening van een vergun ning tot het vestigen van deze fa briek aan de Dintelhaven. Die ver gunning is nodig krachtens de Selec tieve Investeringsregeling (SIR), die in het leven geroepen is om o.a. een betere spreiding van investeringen over het gehele land te bewerkstel ligen. Bij de beoordeling moet, aldus het ministerie van economische zaken, ;n overweging worden genomen „wat de gevolgen kunnen zijn die van de verlening van de vergunning te verwachten zijn ten aanzien van de concentratie van activiteiten of bevolking in het betreffende gebied, de positie van de arbeidsmarkt in de regio en de economische structuur in dat gebied". De initiatiefnemers tot vestiging van deze ertsknikkerfabriek moeten een heel lange weg gaan voor de fabriek aan het werk is, als dat ooit het ge val zal zijn. In de eerste plaats moet nu de „hobbel" van de SIR geno men worden, maar vervolgens moe ten zij grond van de gemeente (in dit geval Rotterdam) verwerven waarop de fabriek komt te staan Dan moeten allerlei andere „hob bels" genomen worden, zoals een uitvoerige toetsing aan de milieu normen. Die normen moeten streng gehanteerd worden, temeer omdat het Botlek-Europoortgebied (en zijn omgeving toen al zwaat belast is, wat het milieu betreft. Bij de beoordeling in het kader van de SIR-vereunning gaat het voor het grootste deel om economische en sociale aspecten. Terecht hebben B. en W. van Rotterdam in hun pre advies aan de gemeenteraad gesenre- ven dat uit dat oogpunt geen be zwaar bestaat tegen de vestiging van de fabriek. In een later stadium komen de mi lieu-aspecten aan de orde (bijv. toetsing in het kader van de Wet op de luchtverontreiniging). Hoe het daarmee staat is niet helemaal dui delijk omdat de deskundigen elkaar in een aantal opzichten tegenspre ken. Over deze zaak zal volstrekte duidelijkheid moeten komen. Wij hopen dat over de vestiging van de ertsknikkerfabriek doordachte beslissingen worden genomen, waarbij vooral ook het belang van de bevolking in en om het gebied, maar eveneens het aspect van het belang voor de regionale en natio nale economie in het oog gehou den moet worden. Aan emotionele discussies bestaat geen behoefte. En wat het economische belang betreft staan we achter het standpunt van B. en W. van Rotterdam en de Ka mer van Koophandel; uit de ver strekte gegevens blijkt dat van een „marginale waarde' voor de haven (Rijnmond) geen sprake is. Op het terrein links op de foto (en een aangrenzend gebied) zou ge tijd de ertsknikkerfabriek van tra wal moeten komen. Verder op de foto het ertsoverslagbedrijf Europoort de Dintelhaven. VOLGENDE week dinsdag houdt de gemeenteraad van Rotterdam een extra LdBit bouw van VOLGENDE week dinsdag houdt de gemeenteraad van Rotterdam een extra vergadering om een zéér heet hangijzer te bespreken: het advies van de gemeente Rotterdam aan de minister van economische zaken met betrekking tot de vesti ging van een ertsknikkerfabriek aan de Dintelhaven in Europoort. De behandeling in de Rotterdamse raad wordt met grote belangstelling tegemoet- gezien. De meningen zijn sterk verdeeld. B. en W. van Rotterdam en de Kamer van Koophandel zijn vóór, gedeputeerde staten van Zuid-Holland en het be stuur van het openbaar lichaam Rijnmond zijn tégen. Politiek interessant is de verdeeldheid onde de PvdA-bestuurders. Ruwweg kan men stellen dat de oude re socialisten, voor wie het element van de werkgelegenheid van zeer overwe gende betekenis is, vóór de vestiging zijn en de .moderne" socialisten, die voor- derechdd 3Ct0ren 'etten' l^en aar nogmaals, dit is een zeer globaal on- Rijnmondbestuurder F. van Heezik. SUCCES AGENDA'S PASSAGE 7 SCHIEDAM Ook avonds!! DE TtUPPENSKCIUIST Tat. 010 -77.07.01. Toonzaal: Berkel (Z.H.) 0 Noordeindseweg 116 (langs het 1 water), tel. 01891-4670. Dagelijks I 9-18 uur, vrijdagavond tot 21 uur II en op koopavonden ma. 1 dec. t/m J do. 4 dec. 18 tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. Laten we eerst eens zien waarom het gaat. De Stuwadoors Maatschappij Kruwal BV is van plan een z.g. pellet- fabrie,k (ertsknikkers) op te richten in het Europoortgebied, om precies te zijn: op een terrein van ca. 25 ha. aan de Dintelhaven naast het daar geves tigde ertsoverslagbedrijf Europoort CV. Met de bouw van deze ertsknik kerfabriek is een investering gemoeid van ongeveer driehonderd miljoen gul den. De fabriek zal zich bezighouden met de fabricage van z.g. mengpellets. Dit zijn ertsknikkers ter grootte van een hazelnoot die door middel van be paalde bewerkingen ontstaan na men ging van verschillende soorten erts. De jaarcapaciteit van de fabriek, als deze er komt, bedraagt 4 miljoen ton pellets. De bewerking tot pellets is onder meer noodzakelijk geworden vanwege het ontginnen van ertslagen met een gerin ger ijzergehalte; ook wordt het ren dement van de hoogovens die gebruik mken van pellets aanzienlijk hoger. Door de noodzaak van het mengen van erts vóór de fabricage van pellets kan breding van de economische structuur betekenen omdat het hier gaat om een nieuwe activiteit. Dat geldt ook van de langere termijn. Als gevolg van de ves tiging van het bedrijf zal per jaar ca. 45 miljoen gulden aan de Nederlandse economie ten goede komen in de vorm van lonen, belasting, reparatie, onder houd etc. De handels- en transport functie van de haven zal erdoor ver sterkt worden. Het geheel uit socialisten bestaande vollege van B. en W. van Rotterdam heeft zich dus vóór een positief advies aan de minister van economische za ken uitgesproken. Geheel anders denkt het grotendeels uit socialisten be staande dagelijks bestuur erover. In de eerste plaats vindt dit bestuur de econimische waarde van de ertsknik kerfabriek niet om over naar huis te schrijven. Rijnmondgecommitteerde Fred van Heezik (die ook raadslid van Rotter dam is) is van oordeel dat de zeeha venpositie er niet door versterkt wordt en dat de voordelen op langere termijn marginaal zijn. de haven eris voor ae labncage van pellets kan termijn marginaal zijn. de fabriek niet bij de ertsmijnen, die Van Heezik en zijn medebestuurders maar eén soort erts afleveren, staan, hechten er zeer veel belang vv,i ovwi i aiicvciensiaan. Het ruwe erts, benodigd voor de erts knikkerfabriek, zal worden betrokken van het nabijgelegen (en hierboven al genoemde) ertsoverslagbedrijf Euro poort, het eindprodukt zal per duw boot vervoerd worden naar een drie tal hoogovenbedrijven in Duitsland. Naar verwachting zullen in de fabriek ongeveer 190 mensen gaan werken, van wie 10 ingenieurs, 10 technici van hts-niveau, 70 vakbekwame werkne mers (met technische opleiding) en 100 „overige" werknemers. Deze laat ste categorie bestaat uit personen die binnen het bedrijf en de havenvak school een nadere opleiding krijgen. Versterking VOLGENS B. en W. van Rotterdam zal de vestiging van deze pelletsfa- briek in het Rijnmondgebied een deze fabriek een negatieve beïnvloe ding uitgaat op de belangen van de bevolking door toeneming van de verontreiniging, moeilijkheden bij het aantrekken van ongeschoolden en wegzuiging van laaggeschoolden bij andere bedrijven. Volgens Rijn mond is er wel degelijk sprake van een niet te verwaarlozen versterking van de milieubelasting. Het bedrijf zal volgens een eigen opgave 285 kilo S02 per uur de lucht in sturen. Ook ande re lozingen zijn bepaald milieubelas tend (o.a. van stikstofoxyde - verbin dingen en HF). De Rijmjiondraad stemde onlangs met een geringe meer derheid met de mening van het dage lijks bestuur in.. B.en W. van Rotterdam vinden uiter aard de milieufactor van belang; zij stellen duidelijk als voorwaarde dat aan milieucondities zal moeten worden voldaan (havenwethouder Henk van der Pols accentueerde dat nog eens in zijn raadscommissie), maar daar voor zullen nog toetsingen aan de mi lieuwetten (bijv. Wet op de luchtver ontreiniging en Hinderwet) dienen plaats te vinden. En daarmee belanden we op een ver schil in benadering tussen Rotterdam en Rijnmond. Het advies dat nu aan minister Lubbers uitgebracht moet worden betreft de Selectieve Investe ringsregeling (SIR). Rijnmond zegt dat de milieufactoren daarbij bepaald niet buiten beschouwing gelaten mogen worden en B. en W. van Rotter dam vatten de adviesvraag meer let terlijk op; het gaat bij de SIR-voor- waarden om de economische en soci ale aspecten, aldus het college. De raadsmeerderheid wil echter méér erbij betrekken. Bijdrage DE Kamer van Koophandel en fabrie ken voor Rotterdam heeft in een brief aan de minister van economische zaken vóór de vestiging van de fabriek gepleit. Volgens de Kamer kan de bouw van de ertsknikkerfabriek niet op grond van de SIR verhinderd wor den. „De investering door Kruwal in de fabriek is een wezenlijke bij drage aan de nationale economie". De Kamer gaat de milieu-aspecten niet uit de weg. „De stofuitworp uit de 120 meter hoge schoorsteen is berekend op 80 kg. per uur. Het stof zal zich zo verspreiden dat in Hoek van Holland een extra stofontwikkeling van onge veer 1 microgram/m3 optreedt. De toelaatbaar geachte hoeveelheid stof ir Hoek van Holland is 80 micro gram/m3. In 1973 was de gemiddelde hoeveelheid stof ter plaatse 32 micro- gram/m3 Ook getoetst aan de milieuvoorwaar den kan de fabriek er komen, vindt de Kamer. Als de fabriek wordt af gewezen zou hiervan wel eens een ne gatieve invloed op de industriële investeringen het gevolg kunnen zijn. „Dan kan de Maasvlakte nog wel eens jaren een lege vlakte blijven". Nog een andere stem: Gedeputeerde Staten van Zuid Holland. Dit col lege is tegen. Volgens GS diaagt het plan niet bij tot de verscheidenheid van werkgelegenheid in dit gebied. De nadelen zullen grotendeels gedragen moeten worden door de inwoners van Hoek van Holland en eventueel inwo ners van het Westland. GS achten het niet uitgesloten dat zij straks een ver gunning op grond van de West van de luchtverontreiniging zullen moeten wpigeren Oók tegen is de deelgemeenteraad van Hoek van Holland. En het dis trict Zuid Holland van het NVV is verdeeld. Al met al een zeer gecompliceerde zaak. De raad van Rotterdam staat dan ook voor een moeilijke beslis sing. Minister Lubbers krijgt straks wat de vergunning krachtens de SIR betreft, het laatste woord, maar ook als deze beslissing positief voor Kru wal uitvalt, blijft er onzekerheid omdat dan nog de toetsing aan de milieuwetten dient plaats te vinden. E.J. MATHIES Onafhankelijkheids- manifestatie in RAI Op zondag 30 november organiseert het Anton de Kom comité om 13.00 uur in de congreszaal van de nieuwe RAI een grote culturele manifesta tie ter gelegenheid van de Surinaam se onafhankelijkheid. Verschillende Surinaamse, Antilliaanse, Nederland se en andere buitenlandse culturele groepen zullen hun bijdrage leveren door middel van zang, toneel, dans Op deze dag is er ook een fototen toonstelling te bezichtigen van Suri- namers in Nederland. Ook zullen er vele lekkere Surinaamse hapjes en drankjes te krijgen zijn. Mensen uit Rotterdam kunnen kaarten bestellen op tel. 010-16.33.63. Debus vertrekt om elf uur vanaf het Centraal Station. ui uci ivijiimonageDiea een ver- voiaaan tnavenwethouder Henk var VLAARDINGEN - Het bestuur van de Vereniging Wijkbelangen V.O.P heeft een splistmg gemaakt in naam en taken binnen de werkzaamheden voor de Nadat de vereniging was opgericht kwam men echter met een aantal onduide- lümik6" h AA De. besftuursver8aderingen werden gebruikt voor zaken die te maken hadden met het funktioneren van de wijkvereniging zoals financiën hêt greebiuw.Van epSkraChten' beheer en c«ördinatie voo^ het gebruik van Maar ook werd er, aldus het bestuur, tijdens deze vergaderingen gesproken en beslist over zaken die direkt te ma ken hadden met de verandering en verbetering van de woon- en leefom standigheden in de V.O.P. Om twee taken zullen deze verschil lende werkvormen gaan funktione ren? Ten eerste heeft het bestuur, mede door de integratie van de Peuter speelzaal, een aantal taken die be hoorlijk wat tijd en inzet vragen om de vereniging goed te kunnen laten funktioneren. Ten tweede heeft het wat onduidelijkheid te weeg gebracht dat een aktiegroep een gelegaliseerde instantie is geworden waar men plot seling nog lid van moest worden om wat in te kunnen brengen. Naar aanleiding van praktische er varingen lijkt het het bestuur goed deze scheiding als volgt te maken; Het bestuur van de Vereniging houdt zich bezig met het beheren van het Wijk-Informatiecentrum plus Peuter speelzaal, bovendien verzorgt het de financiën van de buurtbeiVloedende aktiviteiten, peuterspeelzaal en be roepskrachten. Ook met het onder houd van kontakten met gemeente, rijk en andere instanties, die voor een goede continuering en verbete ring van de werkzaamheden binnen deze wijk nodig zijn, zal het bestuur zich bezighouden. Tenslotte zal het trachten groepen te ondersteunen die passen binnen de doelstelling van de Vereniging. Een te ondersteunen groep zal nu de Wijkgroep V.O.P. zijn. Deze wijk- groep zal zijn ondersteuning krijgen doormiddel van ruimte en financiën. De Vereniging heeft het recht om deze ondersteuning op te zeggen als de wijkgroep werkzaamheden doet of gaat doen die niet passen binnen de doelstelling van de Vereniging. De Wijkgroep is dus weer een eigen orgaan die zich bezighoudt met de verbetering van de woon- en leef omstandigheden in de wijk, door middel van verschillende subgroepen, zoals Burenhulpdienst, Oppasdienst,' Rehabilitatie, stratenplan, onderhoud huizen en VOPkrant. De wijkgroep zal ook weer gaan star ten met zijn openbare Wijkvergade ringen om informatie te kunnen geven en suggesties en meningen te kunnen horen van de wijkbewoners en om de ze op een juiste manier te verwerken. wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel.010-12.64.61. Rectificatie Total maakt géén oneigenlijk gebruik soc. voorzieningen Ten onrechte hebben wij in het nummer van donderdag 13 no vember jl. de indruk gewekt als zou Total Nederland NV zich schuldig maken aan oneigenlijk ge bruik van sociale voorzieningen. Uit het artikel blijkt dat de door de Industriebond NKV gelaakte handelwijze moet worden toege rekend aan de exploitante van het Total-benzinestation en die ex ploitante is niet Total Nederland NV. Total Nederland NV heelt geen enkele zeggenschap in de exploitatie van het pompstation aan de Horvathweg (Schiedam). Voor het vragen van ontslag vin werknemers en het tegelijkertijd vragen van werktijdverkorting i4 Total Nederland NV niet aanspra kelijk. •^AUTOBANDEN* balanceren en accu's 155 SR lz Voor Datsun - Ford - Opel OV°van120,voor 52.50 155 SR 13 voor Austin - Fiat - Mazda Vauxhall van 128.50 voor 55,00 iinB 165 SR 13 Voor Fiat 125 - Ford -Simca van 156.-voor 57,50 Tel 010 -770775 Feljenoordkade 14, Rotterdam- Zuid. Telefoon 010-855544. Eiken v.a 995- Rundleder 3 en 2 zits v.a. 1375.- 5 jaar garantie op het binnenwerk. Toonzalen geopend van di. t/m za van 10.00-17.00 uur, vrijdags koopavond tot 21.00 uur. Bleïswijk Hoekweg 129, Rotter- metz auto I banden bM vanaf vrijdag 9 uur tot zaterdag 17.00 uur in alle filialen Boutique Pour Hommes Hoogstr.60, Schiedam Zolang de voorraad strekt 400 br. van 69. Meeneemprijs In heel Europa niet te koop voor deze prijs, Rotterdam-Zuid Bloemfonteinstraat 14-2C Barendrechl Dorpsstraat 47 Hoogvliet wimm Wilhelm Teilplaats 29-3^^^!a^!^5nds B I lippij Roterdam-West Schiedamseweg 61 Krimpen aan den IJssel Stad en Landschap J

De Havenloods | 1975 | | pagina 1