Gemeenteraad eindelijk accoord met automatisering Ouders mm willen betere verdeling schooltijden 34P5 'Tijd voor school' WE5ÏL4NM Gas, water en electra duurder termeulen termeulen m MASSIEF EIKEN MEUBELEN ROLGORDIJNEN SUNLITE ter meulen 398 4> PARKER, DE HAVENLOODS-DONDERDAG 27 NOVEMBER 1975 SCHIEDAM De gemeenteraad ging in haar vergadering van afgelo pen maandagavond op het Stadskantoor met de voorgestelde verho gingen van eleetrieiteits- en gastarieven akkoord, koos met een ruime meerderheid voor automatisering van de bevolkingsadministratie, keurde de voorstellen van B. en W. tot verhoging van allerlei tarieven goed en verhoogde ook nog de watertarieven voor 1976. Dit alles in een bijna vier uur du de oppositie zieh danig roerde Naar aanleiding van een brief van de werkgroep Woudhoek met het verzoek een voorlopige busbaan aan te leggen tussen de Mozartlaan en het Lisztplein, vroeg de heer Poot (CDA) wethouder Zijdeveld van stadsontwikkeling en mi lieuzaken de Brederodeweg en met name de Heyermansflat, hoofdzakelijk bewoond door ouden van dagen voor de RET bereikbaar te maken. De heer Poot diende toen de wethou der geen toezegging deed, vervolgens een motie in waarin hij het college uit nodigde de route buslijn 52 per 1 juni 1976 te verleggen zodat Woudhoe- zuid een betere aansluiting zou krij gen. Zijdeveld zei het „naar de geest eens te zijn" met het voorstel maar vond het beter deze zaak eerst in de raadscom missie voor de ruimtelijke ordening mede naar aanleiding van de brief te bekijken. Langdurig Over het collegevoorstel tot verhoging van de elektriciteitstarieven ontstond een discussie tussen de raadsleden De Wolf (CPN), Rosman (CDA), Verhuls- donk (VVD) en wethouder Scheeres van financiën. Er viel voor de Schie- damse raadsleden overigens weinig te beslissen, omdat op grond van de over eenkomst tussen Rotterdam en Schie dam het onze gemeente verboden is elektriciteits goedkoper te leveren dan de Rotterdamse tarieven. Rosman wilde weten welk gedeelte van de verhoging nu speciaal was inge bouwd om een zuinig gebruik te be vorderen. Hij wilde van de wethouder een nota speciaal over dit punt. De Wolf sprak van een „pittige tariefsstij ging waardoor nog meer geld uit de zakken van de werkende klassen wordt geklopt". Hij noemde de tariefsstijging dan ook „onaanvaardbaar" en vond dat de grootverbruikers maar meer moesten betalen. Verhulsdonk (VVD) betoogde dat de Shell „die niet tot mijn intieme rela- "ties behoort"— verhogingen zeker zou doorberekenen. De wethouder zegde de door Rosman gevraagde nota toe maar verwachtte er weinig heil van omdat Rotterdam geen informatie geeft over welk deel van de verhogin gen toe te schrijven is aan kostenstij gingen en welk deel om reden van be perking van het electriciteitsverbruik is ingebouwdDe belangrijkste verhoging betreft de dag kilowatt-uurprijs die van 7,3 naar 8,15 cent gaat. Voorstellen Een zelfde soort discussie ontstond rond de verhoging van de gastarieven, een verhoging waar de gemeenteraad niet omheen kon omdat het Ministerie de tarieven vaststelt. De watertarieven voor 1976 leverden de grootste pro blemen op voor de gemeenteraad. Het college had vijf verschillende voorstel len ingediend. Het CDA, bij monde van de heer Poels, koos voor het vierde voorstel: vast recht zesendertig gulden en f.1,3 5 per kubieke meter ongeacht het verbruik. De Wolf (CPN) kwam met vier eigen voorstellen. Fractieleider De Jong (PvdA) vond dat een zuinig gebruik bevorderd moest worden, hij wilde het vastrecht voor klein- en grootverbruikers gelijk hou den, maar hij wilde wel stimuleren tot gebruiksbeperking. Hij diende daarom een amendement in, waarin het vast recht ook op zesendertig gulden werd ende vergadering waarin met name gesteld en het verbruik tussen nul en tienduizend kubieke meter op f.1,35 en hoger dan tienduizend op twee- tiende cent meer. Poels noemde het amendement „een principiële zaak" en verklaarde zich tegen. Wethouder Scheeres merkte op dat het college een lichte voorkeur had voor haar eerste voorstel (opklimmend vastrecht bij toenemend verbruik, ver bruik bij toenemend verbruik, verbruik per kubieke meter gelijk). Vervolgens ontstond een zeer langdu rige discussie over hoe over de verschil lende voorstellen gestemd diende te worden - onderbroken dooi een schorsing - alsmede over die twee- tiende cent, feitelijk het enige verschil punt tussen PvdA en oppositie. Bij stemming bleken uiteindelijk negen tien voor en vijftien stemmen tegen het voorstel De Jong (PvdA) te zijn. Een lichtbrenger n keuken, hobbykamer enz. is deze praktische T.L. verlichting met 2 buizen van elk 20 Watt. Met ar latuur van witgemoffeld metaal n een prisma kap. Afm. 65x20 ci Nu, kompleet met 2 buizen, n f 49,95 voor Deze stemmenverhouding weerspie gelde uitstekend de samenstelling van de Schiedamse gemeenteraad, waarin negentien linkse leden zitten. Automatisering Net als in de vorige gemeenteraads vergadering bleek het agendapunt automatisering van de bevolkingsad ministratie weer meer dan voldoende stof tot debatteren te geven. Van der Veer (PvdA) herhaalde zijn motie van de vorige keer waarin de mogelijkheid werd aangegeven dat ambtenaren in geval van calamiteiten de gehele geautomatiseerde adminis tratie zouden kunnen vernietigen. Hij vond ook dut mensen de mogelijkheid moesten hebben eenmaal per twee jaar hun eigen gegevens te kunnen inzien tegen betaling van een symbolisch be drag. De heer Poels van het CDA vond au tomatiseren geen medicijn en zette vraagtekens bij de meer mogelijkheden die de computer bood. Ook vond hij dat je over kostenbesparingen de eerste tien jaren niet kon spreken. Hij zei: „Binnen de fractie is er verschil van mening, het grootste deel is voor, het kleinlste deel waaronder ik zelf is tegen". Burgemeester Lems antwoordde dat een ambtelijke werkgroep de kosten in de gaten zou houden en dat het college geen bezwaar maakte tegen het pincipe dat iedereen tegen een symbolisch bedrag tweemaal per jaar zijn eigen ge gevens kon inzien. Een calamiteit noemde hij „een aantasting van de rechtsorde", zoals wanneer de gemeen teraad niet meer bijeen zou kunnen komen. Lems „Ons oogmerk is een be ter produkt, de kostenbesparing is minder belangrijk". Hij vroeg om de instemming van alle raadsleden waar het de motie Van der Veer betrof. Mevrouw Taverne (CDA) merkte op dat in ieder geval een calamiteit ook de persoonskaarten diende te worden ver nietigd. Het blijven bestaan van de per soonskaarten was er de vorige vergade ring oorzaak van geweest, dat het voor stel toen terug verwezen was naar de commissie voor Algemene en Bestuur lijke Zaken. Van der Veer had hier geen moeite mee en de vergadering ging na een schorsing ook akkoord. Het voorstel van het college van Burge meester en Wethouders om de gege vens van alle Schiedammers over te brengen op magneetbanden en onder te brengen in het Centrum voor Auto matisering Zuid-West Nederland te Rotterdam werd vervolgens met vijf entwintig stemmen voor en negen waaronder zowel PvdA'ers als CDA- ers tegen aangenomen. Leges De oppositie (CDA en VVD) zag ver volgens kans het eind van de vergade ring nog aanzienlijk uit te stellen door uitgebreid in te gaan op het college voorstel voor o.a. verhoging honden belasting en leges bouwvergunningen. Mevr. Taverne (CDA): „Wij vinden dat de minimum-loners geen hondenbelas ting moeten gaan betalen". Zij stelde voc; dit punt terug te verwijzen naar de raadscommissie voor financiën. Verhulsdonk (VVD): „Wij willen één thrief, niet naar draagkracht. Nog lie ver was ik van deze hele zaak af. De hondenbelasting is uit de tijd". De Jong (PvdA) was het eens met het principe van de hondenbelasting, nl. tarief naar draagkracht. Wethouder Scheeres, zelf geen hondenbezitter, wilde het bezit van een hond voor ie dereen even moeilijk maken. Hennie Goedknegt: i lang mogelijk op Honden Mevr. Taverne vond ook de voorgestel de verhoging van de leges bouwver gunningen 6,6 per mille van de ge raamde bouwkosten, voorheen zes per mille - te hoog, omdat de bouwkosten al omhoog waren gegaan. Wethouder Scheeres, die benadrukte dat het hier uitsluitend ging om trend matige verhogingen i.v.m. de geldont waarding, was het niet met haar eens en de gemeenteraad ook niet. Mevr. Taverne zag op de valreep nog kans de PvdA een voet dwars te zetten door bij dit agendapunt voorstel tot verhoging van belasting en retribu tietarieven om een puntsgewijze stemming te vragen. Behalve dat dit verzoek haar een afkeurend gemompel van de PvdA opleverde, veranderde het niets aan het voorstel dat op alle punten met negentien voor en vijftien tegen werd aangenomen. Een agendapunt dat als „hamerstuk" door de vergadering ging, is de moeite van het vermelden waard, nl. het ga randeren van een geldlening van ruim drie ton ten behoeve van de bouw van het dierentehuis „Hargehoeve", een gebaar waarmee „Mevr. Taverne's honden" ongetwijfeld erg blij zullen D.v.d.L. SCHIEDAM - Ook in het dienstence trum de vier molens zal sinterklaas op november een bezoek brengen. De avoi begint om 20.00 uur. VLAARD1NGEN Op zaterdag 29 n vember om 20.00 uur treedt er in de k( fiebar van Y.F.C. een folkgroep op, j, naamd 'i Broodhuis. Deze folkgroep. komstig uit Rotterdam, verkondigt zi gend en vertellend het Evangelie. Een vreselijk karweitje het aanzetten van knopen. Daarom misschien wel een goed idee van ter meulen om zo'n handig, buttoneer-automaatje (knopenaan- zet-automaat) aan te bieden. In een wip zet u nu al uw knopen aan i.v. stripjes. Enfin, u zag het vast wel eens 1 assortiment extra knopen- pennetjes van 120 stuks f 1,75 Hoogste punt aan bouw Verpleegtehuis bereikt SCHIEDAM Eind januari van dit jaar werd de eerste paal geslagen voor het nieuwe verpleeghuis van de Stich ting Verpleegtehuis Nieuwe Waterweg- Noord. Inmiddels zijn de bouwers zo ver gevorderd dat op 4 december a.s. om circa 15 uur het hoogste punt be reikt zal worden. Het in aanbouw zijnde verpleeghuis is gesitueerd in de nieuwbouwwijk Woudhoek-Zuid in de gemeente Schie- Het zal maximaal plaats bieden aan circa 279 patiënten, daarnaast zal er een dagverpleging aan verbonden wor den voor circa 20 patiënten. Gezien de flexibele opzet van het gebouw kun nen zowel geestelijk gestoorde bejaar den als somatisch zieken worden opge- Het verpleeghuis zal een regionaal ka rakter dragen. Dit komt o.a. tot uiting ,in de samenstelling van het sichtings- bestuur, waarin vertegenwoordigd zijn ziekenhuizen, bejaardentehuizen en de gemeentebesturen van Vlaardingen, Schiedam en Maassluis. Naar verwach ting zal het nieuwe verpleeghuis medio 1977 in gebruik kunnen worden geno- Fico organiseert filmvoorstellingen VLAARDINGEN - Fico-tiln.' organi seert voor zaterdag een aantal film voorstellingen in Triangel en in de aula van het Groen van Prinstererlyceum. In Triangel beginnen de voorstellingen om 10.30 uur en 's middags om 13.30 uur, zonodig is er een extra voorstel ling om 16 uur. In de aula van het Groen van Prinstererlyceum is er 's middags één voorstelling, aanvang 15 uur. Gezien de enorme belangstelling voor de voorstellingen, is het aan te raden om tijdig een toegangsbewijs te ha len. Dat is mogelijk zaterdag in Trian gel vanaf 9 uur, en in het Groen van Prinstererlyceum vanaf 13.30 uur. Op het programma staat de hoofdfilm „De Brandbestrijders" met een popeyfesti- val in het voorprogramma. 's Avonds worden de leden van Fico in zaal Triangel verwacht. Om 18.30 uur is er film voor de jongeren van 12-16 jaar, om 20.45 uur de ouderen vanaf 16 jaar. Vertoond zal worden de film „Topkapi" van de regisseur Jules Das sin, de maker van „Nooit op zondag" en „Rififi". In de hoofdrollen o;.a. Melina Mercouri en Peter Ustinov. Ruilbeurs voor verzamelaars VLAARDINGEN - Op 1 december kunnen de liefhebbers en verzamelaars weer in zaal „Excelsior" aan de Oost- havenkade terecht, waar de maande lijkse ruilbeurs zal worden gehouden door de Ned. Vereniging „De Verza melaar", afd. Vlaardingen. Er is gele genheid om postzegels, sigarenbandjes, lucifersmerken, prentbriefkaarten, stickers etc. te ruilen en aan te bieden. Aanvang 19.00 uur. Tevens zal 14 februari een grote algemene ruilbeurs worden gehouden in zaal Harmonie. Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker dan heeft u voor gewone prijzen wel heel wat anders in uw huis. Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. Kon. Wilhelminahaven z.g. Nieuwe Haven N.Z. 27 VLAARDINGEN Tel. 010-343006 VLAARDINGEN In het begin van dit jaar kwam een handjevol vrouwen, in de meeste gevallen moeders, bij elkaar om eindelijk eens iets te gaan doen aan de huidige schooltijden. Wat is daar dan mee aan de hand kun je je afvragen, die zijn toch al jarenlang hetzelfde en goed? 's Morgens en 's middags zijn de kinde ren fijn een paar uurtjes de deur uit en heb je als moeder even - in derdaad even - tijd voor je huis, studie, hobby of boodschappen. Tussen de middag komen ze thuis, eten een boterham, rennen ver volgens van tafel om nog even buiten te kunnen spelen want daarna is het weer tijd voor school. „Tijd voor school" is tevens de gelijk namige actie die juist deze bovenge noemde gang van zaken graag veran derd wil zien. Eén van de vrouwen die met deze actie gestart is en zich hier voor dagelijks met veel energie inzet is Hennie Goedknegt. Zij vertelt waarom zij een van de ini tiatiefneemsters is voor de actie „Tijd voor school": „Ik heb het altijd al moeilijk gevonden dat mijn kinderen, ik heb er twee, één op de lagere school en één op de kleuterschool, vier keer per dag naar school gebracht moe ten worden. Vier keer op een dag ren je je huis uit, weg van je bezigheden welke dat dan ook mogen zijn want het is weer „tijd voor school". Daarbij komt nog dat ze zo nu en dan thuis komen met de mededeling dat juf of meneer ziek is of dat er op school iets plaatsvindt waarom de kin deren naar huis gestuurd worden. Er wordt niet aan de moeders of vaders gevraagd of dat wel schikt. Nee, er wordt je iets meegedeeld. Daarbij heb je dan ook nog de verschillende aan vangstijden van diverse schoolvakan ties. Om hierin verandering te brengen ben ik, met een aantal moeders, deze zaak gaan bepraten De ingestelde schooltijden zijn een begrip in ons land, we zijn daar zo aan gewend geraakt in de loop der jaren. Iedereen vindt het de' meest normale zaak dat moeder vier keer per dag er op uit moet, of dat de kinderen die al leen naar school gaan, vier keer in het verkeer, momenteel doodsvijand nr. I genoemd voor kinderen, moeten". Op het eerste gezicht lijkt het nogal een grote opgave om de bestaande schooluren te veranderen. Zo is het ook ervaren door de nu inmiddels tot ongeveer dertig vrouwen uitgegroeide groep vrouwen, afkomstig uit politieke partijen, huisvrouwenverenigingen enz. samenleving geleidelijk aan het verbe teren. Er is echter een grote groep vrouwen, nl. de vrouwen tussen de 25 en 40 jaar met schoolgaande kinderen, die niet helemaal mee kunnen profite ren van de tendens van deze tijd. Men doelt hiermee op de mogelijkheid tot ontwikkelen, studie of creatief bezig zijn, werken of op een andere manier bewust meedoen aan de samenleving. Voor al deze activiteiten is tijd nodig, in de meeste gevallen êen tijdsperiode van een paar uur achter elkaar. Onderbrekingen Juist door de huidige schooluren ont staan onderbrekingen zodat bijvoor beeld een ochtend werken moet ge beuren tussen 9 uur en 11 uur. Een baan voor die korte periode is bijzon der moeilijk te vinden. Een dagstudie is helemaal uit den boze, slechts in de avonduren kan een studie, gevolgd worden. De schooltijden zijn in het al gemeen voor de lagere school 5 och tenden van 8.30-12.00 uur en 4 midda gen van 1.30-3.30 uur. Voor de eerste en tweede klas van de kleuterschool zijn deze tijden meestal weer iets anders. Deze tijden kunnen alleen maar zo zijn omdat men er van uit gaat dat moeder thuis is. De vrouwen die zich bezighouden met de actie „tijd voor school" vinden dat wanneer een vrouw zich serieus bezig wil houden met het maatschappelijke leven in welke vorm dan ook zij dat moet kunnen doen van maandag tot en met vrijdag overdag. Voor de vrouwen uit genoemde groep echter valt de woensdagmiddag al helemaal weg. De andere werkdagen moet zij thuis zijn op zijn minst van 12.00-1.30 uur. Daarna is zij in het gunstige geval nog twee uur beschikbaar voor wat zij zelf wil. Hennie Goedknegt: „We houden lezin gen over onze actie en discussie. Regel matig komen dezelfde vragen terug. Een van de eerste die we meestal te ho ren krijgen is bijvoorbeeld: „Ik heb de indruk dat de moeders de kinderen graag kwijt zijn op het tijdstip dat het haar het beste past, dus niet op het tijdstip dat het de kinderen schikt". Hennie: „Het gaat er niet om de kinde ren zo lang mogelijk per dag op school te houden, maar om de dagindeling zo prettig mogelijk te maken. Rooster zijn bij ons toch al voordelig NU 10% EXTRA KORTING Prijsvoorbeeld: 80 cm. br. 200 cm. hoog winkelwaarde f.93,- normaal bij Sunlite f.58, nu 52.20 160 cm. or. 160 cm. hoog winkelwaarde f.143,- normaal bij Sunlite f.88,- -A AA nu fa.lU ELKE GEWENSTE MAAT LEVERBAAR GEMAKKELIJK AFWASBAAR EENVOUDIGTE MONTEREN in de modernste dessins en de nieuwste modekleuren. SPREIEN IN DEZELFDE DESSINS LEVERBAAR 1 pers. van f.69,- voor 49.- 2 pers. van f.79,- voor 59> SCHIEWEG 99, R'DAM TEL. 247341 Invoering van een continuerooster heeft voor het kind wel degelijk voor delen. Wanneer de actiegroep praat over een prettige dagindeling bedoelt zij dat voor moeders/opvoedsters en de kinderen zelf". Als oplossing van de problematiek rond de huidige onderbroken school tijden noemt de actiegroep het conti nuerooster. In bijna alle landen van Europa, Rusland en de Verenigde Sta ten bestaat dit systeem. Nederland is een echte uitzondering hierin. Het con tinuerooster zou dan als volgt uit moe ten zien: 8.30-10.10 les: 10.10-10.30 pauze; 10.30-12.00 les; 12.00-13.00 lunchpauze en van 13.00-15.00 les. Met het continuerooster wordt be doeld de schooltijden met een kottere middagpauze dan thans het geval is, dus zo kort dat de kinderen overblij- „Ja", vragen een heleboel ouders, leer krachten en anderen dan aan ons, ver telt Hennie Goedknegt, wie zorgt er dan voor de kinderen die tussen de middag overblijven op school? Niet, zo als zo velen denken, de juf of mees ter, maar de ouders. Deze zouden hiervoor betaald moeten worden, door ouders die hun kind over laten blijven. Andere mogelijkheden zijn bijvoor^ beeld mensen die dit graag willen doen, of opa's, oma's, die hebben wel meei tijd dan moeders met kleine, schoolgaande kinderen". Als voordelen van het continuerooster noemt de actiegroep verder de volgen de punten: 1Het continuerooster geeft meer aaneengesloten vrije tijd voor de kinde ren. Het geeft meer mogelijkheden voor buitenschoolse activiteiten en so ciale contacten. 2. Ouders hebben minder versplinterde tijd. Ze kunnen zich nu concentreren op werk binnen- en buitenshuis, stu die of hobby. Een part-time baan voor vader en/of moeder is nu binnen be reik, zodra de kinderen op school zijn. 3. Twee keer zijn de kinderen uit het verkeer. De nadelen voor het huidige lesrooster zijn de volgende meent de actiegroep: 1Het gedeélde rooste! versplintert de vrije tijd van het kind, ouders en leer krachten. 2. Het heen- en weer brengen vergt on gelooflijk veel tijd van moeders/vaders. 3. De kinderen moeten vier keer door het verkeer als ze niet gebracht wor- Op dit moment zijn er o.a. in Amers foort, Amsterdam, Bussum, Delft, Den Haag, Dronten, Maastricht, Naarden, Wassenaar en Zeist al diverse scholen die het continuerooster ingesteld heb ben. Niet alleen de ouders maar ook de leerkrachten en leerlingen zijn uiterst tevreden over de nieuwe methode. Binnenkort zal de actie ook van start gaan in Maassluis. In deze stad zal het initiatief uitgaan van de in oprichting zijnde Vrouwenraad, een overkoepe lend orgaan, waarin vrouwen afgevaar digden zijn van politieke partijen en vrouwenverenigingen Annemieke van der Houwen. Gesprekken De actiegroep „Tijd voor school" heeft inmiddels al menig gesprek gevoerd met o.a. wethouder Kloots, met de ABOP (Algemene bond onderwijs per soneel) de schoolinspectie en de GG&GD. „De mensen met wie we gesproken hebben staan er zeker niet afwijzend tegenover. Het lijkt er vaak op dat we ze overvallen met een idee waar ze wei nig of nog nooit bij stil gestaan heb ben. Het is natuurlijk ook niet zo. ver wonderlijk dat juist moeders, die het meest geconfronteerd worden met de nadelen van de bestaande situatie, zich het hoofd gaan breken over deze kwes tie en hierin wat willen veranderen", aldus Hennie. Een eind maken aan de huidige school tijden wil de actiegroep geregeld zien 1Wettelijk vast leggen dat buiten de vastgestelde vakantiedagen geen vrij ge geven kan worden en dat niet afgewe ken kan worden van de door het be voegde gezag ingestelde schooltijden. 2. Komen tot 5 continue schooldagen per week. 3. De schooltijden voor de verschillen de schooltypen zoveel mogelijk tege lijk in stellen. 4. Gelijkschakeling van de kleinere va kanties voor alle schooltypen. Een informatiemap a f3,50 met alle gegevens over de landelijk gevoerde ac tie kan besteld worden bij het landelijk secretariaat „Tijd voor school", Meu- lenwiekelaan 47, Bussum, postgiro 3334825. Voor meer informatie over de actie in Vlaardingen kan men te recht bij Hennie Goedknegt, tel. 347539. Zolang de voorraad strekt deze geweldige Parker Jotter ball point voor nog geen 4 gulden. Een fijn kado met als extra snufje een ingebouwde verstelbare maand- kalender. In diverse kleuren met metalen dop. Nu slechts

De Havenloods | 1975 | | pagina 7