^^iiioiBrmkjaiMiwDipi mm Nieuwe woningen in Cool Nieuwe huurprijzen na opknapbeurt Nieuwe Renault in voorjaar leverbaar •- Deze week nog 3 koopavonden HESSING exclusieve verlichting VOORKOM WATERSKIEN DRIES IëSi ■JjWV/Jj DE HAVENLOODS-DINSDAG 2 DECEMBER 1975 ROTTERDAM - Voor een braaklig gend terrein aan de oostkant van de Zwarte Paardenstraat is een plan pnt- wikkeld voor de bouw van 28 wo ningwetwoningen. Deze woningen zul len afwisselend drie en vier kamers tellen. Van de woningen zullen er vier op de worden gesitueerd. Wethouder drs. J. G. van der Ploeg (stadsvernieuwing) heeft indertijd aan de Dienst van volkshuisvesting ge vraagd om in overleg met de verte genwoordigers van de bewoners in de wijk Cool een plan te maken om het gat aan de Zwarte Paardenstraat met woningen te vullen. Het resultaat van dit beraad ligt nu op tafel. Gekozen is voor het z.g. portiek- etagetype, dat wil zeggen: een aantal (in dit geval zeven) naast en boven el kaar gelegen woningen aan een ge meenschappelijk trappenhuis. Het woningtype is onder andere geko zen omdat het zich gemakkelijk laat inpassen tussen de bestaande bebou wing en omdat het, in verhouding tot andere, een goedkoop type woning is, hetgeen uiteraard van groot belang is om tot betaalbare huren te komen. Bovendien sluit dit type als woonvorm goed aan bij de huidige manier van wo nen in de wijk. Binnen de centraal verwarmde woning is alles gelijkvloers. De woonkamer ligt aan de straatkant, de keuken, de bad- cel en de wc liggen in het midden van de woning en de slaapkamers aan de achterkant. De vier woningen op de begane grond krijgen elk een tuintje. Zoals het er nu voorstaat zou over een klein jaar, september/oktober 1976, met de bouw begonnen kunnen wor den. De woningen kunnen een jaar later, december 1977, klaar zijn. Over de hoogte van de huur is in dit stadium nog heel weinig met zeker heid te zeggen. Als de minister het predikaat „goed en goedkoop" ver leent en het maximale lokatiesubsi- die toegekend wordt zou de gemid delde huur van het uit te voeren pro ject ca. f 225,- (prijspeil 1975) kun nen bedragen. Daar komen de ser vicekosten nog bij. De nieuwe woningen zijn in de eerste plaats bedoeld voor mensen die op dit moment in Cool wonen, of zij die eerder in de wijk hebben gewoond maar daar zijn „weggesaneerd". Ver der zijn de hoogte van het inkomen en de samenstelling van het gezin van belang. Nadere inlichtingen hierover: Project groep Cool, p/a Schiedamsesingel 175, Rotterdam. Stadsvernieuwing I Tien open deuren Woonverbetering: de bewoners erbij betrekken. Op de onlangs gehouden woningsver- beteringsdag in het Bouwcentrum in Rotterdam hield dr.ir. H. Priemus, directeur van het Research Instituut voor de Woningbouw in Delft, een interessante inleiding over „Bewoners participatie bij vernieuwbouw, pro blemen en perspectieven". Aan het slot van zijn betoog somde hij tien „Open deuren" op adviezen aan betrokkenen bij de stadsvernieuwing): 1Leg niet alleen de kleur van de keu kenkastjes en het type deurkruk aan de bewoners voor, maar ook de basisbeslissing (verbeteren, slopen, instandhouden, niet doen). Erken deze beslissing, ook als de bewo ners maar een beetje willen verbete ren. 2. Maak tevoren in onderling overleg de spelregels. Geef met name de regelgrenzen ten aanzien van geld en tijd tevoren duidelijk aan. 3. Probeer tijdens het proces verschil lende informatiekanalen gelijktij dig toe te passen, bijv. een combi natie van buurtwerk, een losbladig informatieboekje en berichten in de buurt-of wijkkrant. 4. Poog de bewoners te organiseren voor het technisch proces gaat spe len. 5. Zet de participatieprocedure (parti cipatie is: de betrokkenen inschake len) kleinschalig op. Begin niet met structuurschetsen voor de wijk maar met kleine proefprojecten. 6. Geef de bewoners inzicht in het to tale proces (tot en met Schaefer toe). 7. Zorg ervoor dat er voor de bewo ners een herkenbaar iemand is, in de wijk bereikbaar, die verantwoor delijk is voor het geheel. 8. Geef bij elké'VSriafit direct de huur- conscquenties aan. 9. Denk voortdurend aan de presenta tie van tekeningen en allerlei andere gegevens. Het .normale" volkshuis vestingsjargon is Sanskriet voor nor male mensen. 10.Vergader in de wijk en doe dat zo veel mogelijk 's avonds. Instandhoudingsregeling Voor de woningen van Rentegevende Eigendommen in de elf Rotterdamse rehabilitatiewijken, waarvoor de zoge naamde instandhoudingsregeling van kracht is zijn de huurprijzen na de op knapbeurten vastgesteld. Onder instandhoudingsregeling vallen woningen, die in elk geval circa tien jaar blijven staan vóór een beslissing wordt genomen over sloop of renova tie van de woningen. In de tussentijd wordt het achterstallig onderhoud weggewerkt en kunnen bewoners, als zij dat willen, een douche en/of een nieuw keukenblok krijgen. Nadat het achterstallig onderhoud is weggewerkt wordt de huur van deze woningen bepaald op de „wettelijke Predikaat voor 42 woningen in Barendrecht DEN HAAG - De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning heeft het predikaat „goed en goedkoop" toegekend aan het project van 42 woningen Buitenoord II in Barendrecht. De woningen worden gebouwd voor Patrimonium. Dit predikaat wordt verleend aan complexen woningen die zowel goed van kwaliteit zijn als „voordelig" in bouwprijs. huurprijs". Dat is de huur van 30 de cember 1950 met daarbij opgeteld alle huurrondes, die voor dat type woning sinds die datum zijn toegestaan. Hoewel deze regeling in wezen geen huurverhoging is, ligt de huur toch soms hoger dan de oude huur, omdat bewoners in het verleden geweigerd hebben huurverhoging te betalen in verband met de slechte toestand van de woning. Deze wettelijke huur wordt verhoogd met v(jf procent van de kosten van de verbetering. Daarbij geldt, dat de kosten van vervanging van het keuken blok voor 25 procent onder de noemer van „verbetering" vallen (de rest wordt als onderhoud beschouwd);de kosten van douche-aanleg in hun geheel. Vergoeding Huurders van deze woningen krijgen na afloop van de werkzaamheden een vergoeding voor de geleden overlast en om de woning weer in goede staat te brengen. Bij licht onderhoud be draagt de vergoeding 300 gulden. Daarbij kan dan nog eens 300 gulden komen voor het wegwerken van zware onderhoudsklachten (hak- en breek werk om leidingen te vernieuwen). Ook voor het aanbrengen van een nieuw keukenblok krijgt de huurder 300 gulden vergoed en datzelfde be drag geldt bij aanleg van een douche. Voor huurden van woningen in stads- vernieuwingswijken waarvan vaststaat dat ze gerenoveerd worden gelden zo wel voor huurprijs als voor onkosten vergoeding andere regelingen. auto-truckverhuur Walenburghof 17 tel.(010)656400 achter centr. I station/ Nieuwe service Bouwcentrum Het Bouwcentrum in Rotterdam heeft gemeend meer inhoud te moeten geven aan de mogelijkheid om gebruik te ma ken van een aantal produkten en dien-, sten van deze instelling. Daarom wordt per 1 januari 1976 de Bouwcentrum Informatie Service (BIS) in het leven geroepen ter vervanging van de nu onge veer twintig jaar bestaande mogelijk heid om lid van het Bouwcentrum te worden. Vele duizenden in het land hebben zo'n lidmaatschap, waardoor men o.a. regelmatig kennis neemt van allerlei informaties van het Bouwcentrum.Het lidmaatschap stond voor iedere belang stellende open en dat geldt nu ook voor het verkrijgen van een BIS-pas. De BIS omvat in totaal achttien dien sten en produkten van uiteenlopende aard. Binnen het pakket vallen zowel algemene als projectgerichte informa ties. De BIS biedt de mogelijkheid om de ontwikkelingen in de bouwnijver heid te blijven volgen en steeds op de hoogte te zijn van allerlei zaken die de dagelijkse bouwpraktijk betreffen. Nadere informaties verstrekt het Bouwcentrum, Weena 700, Rotter damse!.010-116181. PIET BAKKER's drie bekendste romans; "CISKE de RAT" "CISKE GROEIT OP" "CIS DE MAN" jina's in één deel verkrijgbaar bij A p. de boekhandel voor de bijzonder lage *1 U m| prijs van Talloze vragen over nieuwe belasting De nieuwe onroerend goed-belasting, die dit jaar in Rotterdam wordt inge voerd, blijkt voor veel mensen proble men op te leveren. Het Bureau Onroe rend Goed Belasting op het Vasteland 32 wordt overspoeld met telefoontjes om opheldering. Gevolg daarvan is dat de telefoonlijnen overbezet zijn ge raakt. Tapijt-rem Voor degenen die last hebben van een opkruipend tapijt of een kruipend kieed is thans de tapijt-rem op de markt gebracht. Zo'n rem bestaat uit-een soort plastic tegels van 50 x 50 cm., die eenvoudig aan elkaar te haken zijn tot iedere ge wenste maat. Ze zijn voorzien van puntjes die de kleden niet beschadigen, maar vasthouden. De tapijtrem is te koop bij woninginrichters en in grote warenhuizen. De medewerkers van het Bureau Voor lichting verzoeken nu de mensen die inlichtingen wensen nog even te wach ten, zodat de eerste golf van vragen kan worden afgewerkt. Daarna kan men weer bellen over eventuele on duidelijkheden. ROTTERDAM - In verband met de komende feestdagen zullen de win kels in Rotterdam deze week tot en met donderdag ook 's avonds (tot negen uur) geopend zijn, evenals op 22 en 23 december. Puntdaken 3 Een antwoord op het ingezonden stuk van Dinsdag 18 november. Als u het stukje goed had gelezen van 11-11-'75, staat er dat nu wel toestemming wordt gevraagd aan ons door de bouwer. Maar het contact werd pas opgenomen toen men zag dat het fout ging. De waarde van het naastgelegen huis gaat zeker achteruit. De zijkanten geven een onafgewerkt aanzicht (zie rode platen). Het stuk schoorsteen, opge trokken op het oude gedeelte, is een smerig gezicht. Daar komt nog bij dat ze minstens eenmaal per jaar op ons dak moeten voor het schoonhouden van de goot (boombladeren enz.). Gevolg- lekkages daar het dak erg kwetsbaar is. Deskundig onderzoek is door eigen mensen verricht. Over in spraak gesproken: alles was al in kan nen en kruiken, voordat de meeste naaste bewoners iets hadden verno men, om nog maar niet te spreken o- ver de aantasting van ons eigendom. Ruiten ingooien en vechtlustig, is journalistentaal, die buiten mijn ver antwoording is geschreven. Er zijn maar twee echte felle tegenstanders beweert u. De rest is wat minder fel maar de bouw gaat wel overal met veel moeite en ruzie gepaard. Dat kan iemand van het comité u beves tigen. De bouwer zelf zegt, dat hij overal de burenruzie's moet sussen. Dat er niet één maar meerdere men sen geen puntdak krijgen, is inmid dels gebleken. Maar daar kon u nog niet over oordelen, want de bouw is pas begonnen. Als je niet naast een puntdakbewoner komt te zitten, heeft het geen zin te protesteren, maar dat wil niet zeggen dat je er gelukkig mee bent. Als ik in volle zaak sta en ik hoor buitenstaanders zeggen hoe afschuwe lijk het is: hier en daar een puntdak, en iemand oppert: Het lijkt wel een gebit met hier en daar een tand", moet ik hen toch gelijk geven en velen met mij. U schrijft, de scheidsrechter heeft be slist ;n ik wil hierbij opmerken, dat er wel rode kaarten uitgedeeld moes ten worden. Uw naam onder het stuk je had ik flinker gevonden. Comité Platte Daken Slikkerveer L. Vroegh Reyerweg 207 Slikkerveer Puntdaken 4 Naar aanleiding van het ingezonden stuk over de puntdaken in Slikkerveer deel ik U mede dat wij als bouwvak kers ons best doen de woningen van de niet-genomen puntdaken oftewel van de mensen die er tegen zijn, zo min mogelijk te betreden. We hebben speciaal een nieuw dekzeil met verende voering laten maken en daar bovenop een lattenschot om te werken, ook voor de metselaar. Wat er wordt ge schreven over de goten en het in beslag nemen van een stuk dakrand is beslist niet waar; de dakgoten worden op de bouwmuur geplaatst. Ook wordt er geschreven dat de aannemer schrifte lijk heeft bevestigd dat eventuele scha de wordt hersteld dus wat wil je nog meer? De advocaten zijn ook in het geding gekomen wordt er geschreven. Nu vraag ik mij af waarom er niet ineens kontakt is opgenoemen met de bouwers inplaats van advocaten enz. Ik zou als bouwvakker willen vragen of de schrijver van het stuk niet eens de hele dag bij ons in de kou of regen op het dak aanwezig wil zijn. Wij zullen hem of haar alle inlichtingen geven over de bouw van de puntdaken, en hij of zij zal er dan wel heel anders over denken. Wij zijn geen hardlopers eri hebben geen schoenen met spijkers aan om op het dak te lopen. Dat loopt zo ongemakkelijk en je wordt er dood moe van. Of moeten wij dat kleine beetje werk voor de bouwvakker laten staan zodat zij ook als zovelen in de W W. gaan. Ik hoop dat vele mensen in Slikkeveer en omgeving dit zullen lezen en ook de keerzijde van deze puntdaken in zullen zien Puntdaken 5 Op 11 november stond een ingezonden stuk getiteld kafferdorp in het Zuiden; op 18 november een stuk getiteld OP ALLE NlETAP&SPBÏSPe AWlKgLeN 20/ÜkoRtiN& NW. BINNENWEG 72 TELEFOON 010-366211 puntdaken en op 25 november heette het weer kafferdaken. Zo hebben beide partijen een deel van zijn bena ming, terecht dacht ik, maar het inge zonden stuk van 18 november berust op zeer grove leugens. Er is niets stiekum gedaan, schrijft het Comité. Hoe durft u. Als je verder leest, kun je lezen dat u zichzelf al bedriegt. U schrijft dat 4 bewoners bij velen aan de deur geweest zijn, maar niet bij allen, daarvoor ontbrak de tijd. Verder lees ik dat er maanden op de vergunning is gewacht. Hoe komt u erbij dat er geen tijd was. Ook lees ik dat er een verga dering is geweest; daar waren echter alleen voorstanders want die waren alleen op de hoogte gesteld dat er ver-' gaderd zou worden. Verder schrijft u: we worden in die tijd door iedereen staande gehouden. Het was echter al leen bekend aan de voorstanders, van daar dat ze niet bij iedereen aan de deur zijn geweest. En dat er niet door de tegenstanders is geprotesteerd is duidelijk te verklaren, want niet één weldenkend mens had het voor moge lijk gehouden dat hier voor een ver gunning zou worden uitgegeven. De proefkap werd een groot succes, zegt u.. Belachelijk gewoon als men ziet hoe weinig zo'n kafferdak willen heb ben, misschien 5 pet. U schrijft ook dat de gemeente na lang wikken en wegen een bouwvergunning heeft uit gegeven maar u schrijft niet dat de ge meente waarschijnlijk heeft geprotes teerd en zeer huiverig was van deze onzin. U schrijft ook dat iedereen inspraak had; hoe durft u zo te liegen? is er gestemd? Dat zou redelijk zijn geweest en dan heeft een ieder zich bij de meerderheid neer te leggen. Maar u was zich er al te goed van bewust dat er geen één kafferdak zou zijn geko men. Neen, beste Comité, het is af schuwelijk wat u van deze woonwijk heeft gemaakt. Actie Comité Eigenwoning bezit (discussie hiermede gesloten) Renaults uitgebreide reeks van perso nenauto's wordt volgende maand aan gevuld met de Renault 20. Deze auto is geheel afgeleid van de Renault 30, maar is uitgerust met een viercylinder motor. De Renault 20 zal in het voorjaar van 1976 in Nederland lever baar zijn; de prijs van deze wagen in Frankrijk zal in de loop van december bekend worden gemaakt. De Renault 20 sluit in de reeks van Renault personenauto's aan op de Re nault 16 maar vervangt deze niet. In de Renault 20 zijn de moderne veilig heidseigenschappen van de BRV, Re nault's Basic Research Vehicle, ge combineerd met motoren van de Re nault 16. Door een zeer gevarieerde keuze-moge lijkheid van accessoires kan met de Renault 20 hetzelfde hoge niveau van compleetheid aan uitrusting en bedie ningsgemak worden bereikt. motor. Deze motor is de viercylinder lijn-motor van 1647 cc, die ook in de Renault 16 TX is gemonteerd. In de Renault 20 is het vermogen van deze motor 90 DIN PK. De Renault 20 is voorzien van een vier- versnellingsbak of tegen meerprijs van een automatische transmissie. Techniek Prestaties van de Renault 20 ko- men ondanks het hogere wagengewicht vrijwel overeen met die van de ca. 150 kg. lichtere Renault 16 TS, niet alleen qua topsnelheid en acceleratie, maar met name ook ten aanzien van het benzineverbruik veroorzaakt door de gunstige luchtweerstandscoéfficient van de carrosserie. Ook de Renault 20 is voorzien van een vjjfde deur, een omhoog scharnierende achterklep die toegang geeft tot de ba gageruimte waarvan de inhoud nog kan worden vergroot door het naar voren plaatsen van de achterbank. Nu we in het natte seizoen zitten moet de automobilist rekening houden met de gevaren die het rijden op een nat wegdek kan opleveren. Onder deze omstandigheden ligt het slipgevaar op de loer en tegelijkertijd verlies van contróle over het stuur. Bandentechnici van Goodyear's Euro pees test- en ontwikkelingscentrum in Luxemburg houden zich uitvoerig met dit gevaarlijke verschijnsel bezig dat „Aquaplaning" heet. Dit betekent dat de auto bij flinke regenval en bij te hoge snelheden op het laagje water op de weg gaat „drijven" waardoor de banden het contact met het wegdek verliezen. Banden met onvoldoende profieldiepte zullen al gaan drijven tijdens relatief lage snelheden. Maar dit kan ook ge beuren met banden die voldoende profiel bezitten, vooral als er veel water op de weg staat en er te snel wordt gereden. Sommige automobi listen denken dat ze het slipgevaar op een natte weg kunnen tegengaan door de spanning van de banden te verminderen. Het tegendeel is banden bM Een band met te weinig spanning ver toont de neiging om zijn groeven in het midden van het loopvlak dicht te knijpen. Daardoor verliest de band een deel van zijn waterafvoer vermogen en wordt het gevaar van aquaplaning groter. Dus altijd de voorgeschreven spanning handhaven. De bandenfabrikanten doen hun uiter ste best om hun produkt ook voor natte omstandigheden zo veilig moge lijk te maken. Maar uiteindelijk blijft het voorkomen van aquaplaning toch de verantwoordelijkheid van de auto mobilist zelf. Hij dient zijn snelheid te matigen, de banden moeten in goede conditie zijn en een profiel diepte hebben van MINSTENS 2 MM. Hoe dieper de loopvlakgroeven, doé te beter de band het water kan afvoe- u laat uw autoschade toctrniet repareren zonder garantiebewijs? specialist Alleen ontt vak kunnen autoschade werkeli|k hriigt u bi| ons een garantie Spaanse- polder Bokelweg 100 Schiedam Tel 010 154540

De Havenloods | 1975 | | pagina 3