Julius Nyerere-een voortvarend idealist maan werd opgeslokt Rminott termeulen termeulen verstopte afvoer? Het begint bij de letters termeulen ter meulen DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 NOVEMBER 1975 'Wij kunnen geen rakelten naar de maan sturen, weI kunnen wij raketten van liefde en hoop zenden naar alle medemensen, waar ze ook mogen zijn... Julius Kamharage N ver ere (53) is een idealist. Als president van Tanzania probeert hij zijn idealen vorm te geven - geen gemakkelijke taak in een tand dat als één van de armsten van A frika geldt. Deze week was hij voor een staliebezoek in ons land. Sint kan het weten! Tijdens het winkelen mag 'n stevige is beslist niet ontbreken. Daarom heeft ter meulen nu 2 stevige kunst lederen stads-tassen in de aanbieding die prettig hanteerbaar zijn. Tas A heeft 1 groot voorvak en tas B 2 die veilig afgesloten kunnen worden met 'n knipsluiting.Beide tassen hebben aan de binnenzijde 2 ruime vakken en 'n extra vak in het midden rits voor het opbergen van portemonnee, sleutels, buskaart enz. Deze praktische tassen met stevige metalen ritssluiting van f 38,95 f 39,95 voor Jeugdraad vergadert maandag in Den Haag Op 1 december om 14.00 uur vindt in de vergaderzaal van de Provinciale Jeugdraad Zuid-Holland, Benoorden- houtseweg 23 in Den Haag de openba re bestuursvergadering plaats. Aan de orde zijn o.m. de beperkingen die de Provincie het werk van de Jeugdraad oplegt als gevolg van het ge brek over de Kijk-Doe-Idee, een crea tieve beurs die op 31 januari in De Doelen te Rotterdam gehouden wordt, over de subsidiëring van organisaties van werkende jongeren en over die voor schipperswelzijn. Belangstellenden kunnen de agenda aanvragen aan het adres: Benoorden- houtseweg 23, Den Haag, tel. 070- 246806. DEN HAAG—Gezien de groeiende be langstelling voor de tentoonstellingen „Honderd jaar provinciale waterstaat" en „Monumenten in Zuid-Holland" heeft het provinciaal bestuur van Zuid- Holland besloten beide tentoonstel lingen te verlengen tot 1 januari 1976. De tentoonstellingen, die bijzonder interessant zijn, worden gehouden in het provinciehuis, hoek Zuid-Holland laan/Koningskade in Den Haag. Ze zijn van maandag tot en met vrijdag geo pend van 10 tot 16 uur. Voor groepen, bestaat de mogelijkheid om op aan vraag de tentoonstellingen 's avonds te bezoeken. Kambarage is Swahili voor 'kind van de regen'. De naam Julius werd hem gegeven toen Nyerere als 20-jarige katholiek werd gedoopt. In eigen land wordt hij altijd aangesproken met 'mwalimoe', de leraar. Want voor alles is Julius Nyerere de onderwijzer van zijn volk. Opgeleid in Kampala, Oeganda en in Edinburgh, Schotland (economie en geschiedenis) keert hij in 1952 naar zijn land terug. Na een Duitse over heersing hehben sinds de Eerste Wereldoorlog de Engelsen het voor het zeggen in Tanganyika, de oorspronke lijke naam voor het vasteland. (Later is het eiland Zanzibar erbij gevoegd, samen: Tan-zan-ia). Nyerere wil zijn volk van dit koloniale juk bevrijden. Hij richt de Tanganyika African National Union (TANU) op, een nationale beweging die de aanwe zigheid van de Britten ter discussie stelt. Na zes jaar ongewapende vrij heidsstrijd en met de steun van de Verenigde Naties lukt het TANU de Engelsen te overreden om het land onafhankelijkheid te geven. Op 10 december 1961 wordt de Britse vlag gestreken. Julius Nyerere wordt de eerste president van het land. Maar dan begint de vrijheidsstrijd van de Tanza- nianen pas goed: de strijd tegen eco nomische afhankelijkheid die nog lang niet gestreden is. Na het vertrek van de Engelsen moet het land van onderaf opgebouwd worden. Bijna 90 pet. van de bevolking leeft in hutten die over het hele land verspreid zijn. Scholen, ziekenhuizen en andere voorzieningen zoals water en licht zijn er nauwelijks en als ze er al zijn worden ze alleen in de grotere ste den gevonden. De boeren verbouwen nauwelijks genoeg om er zelf van te kunnen bestaan. In 1972 zijn er al 5000 ujainaa-dorpen gebouwd, en nu in 1975 woont 65 pet. van de bevolking of bijna negen miljoen mensen, in ujamaa-dorpen. Maar de volksverhuizing is niet zonder verzet verlopen. Vooral in het noorden van het land waar rijke boeren hun eigendom moeten opgeven om in ujamaa-dorpen helemaal opnieuw te beginnen, wordt oppositie geboden. Soms moet hardhandig worder» opge treden om de Tanzanianen tot verhui zen te bewegen. Het is allemaal wat te snel doorgedrukt en de overhaaste volksverhuizing gaat ten koste van de landbouwproduktie. Tel daar nog bij de droogte die twee jaar lang heeft aangehouden, en het wordt duidelijk dat 1975 voor Tanzania een weinig voorspoedig verloop heeft. Ruim 300 miljoen gulden moet aan extra voe dingstoffen worden geïmporteerd. Voordat het ujamaa-principe in zijn totaal vruchten begint af te werpen, zullen er wel enkele jaren overheen Nyerere wil dat eind volgend jaar de volksverhuizing voltooid zal zijn. Ook wil hij nog voor het eind van dit jaar het analfabetisme uitroeien. Bovendien is een begin gemaakt met de verhuizing van de hoofdstad Dar-Es-Salaam naar het meer centraal gelegen Dodoma, wat ook miljarden kost. Ambitieuze projecten die allemaal noodzakelijk zijn volgens de idealistische Nyerere, maar die in de praktijk zonder uitzon dering op grote praktische moeilijk heden stuiten. Voorlopig zal Tanzania daarom aan- Ujamaa Om aan deze toestand een eind te maken ontwerpt Nyerere een systeem dat hij weergeeft in de Arusha-Verkla- ring, een leidraad voor zijn 'ujamaa- politiek'. Ujamaa betekent letterlijk: familieband. Wat Nyerere wil is dat op het platteland dorpen worden gesticht waarin het traditionele Afrikaanse familieleven op de hele gemeenschap wordt overgeplant. Een uitstekend idee, want als de bevolking gaat samen wonen in overzichtelijke nederzettin gen wordt het van overheidswege veel Als u goed ingevuld en geteld hebt kwam u deze week aan de uitslag: vijf maal de letter u. Winnaars waren dit keer. G. Schollen, Sonoijstraat 27, Vlaardin- gen-West; Mevr. A. Ruyterman, Clingendaal 57, Rotterdam; P. van Son, Plantageweg 4, Brielle. Oplossingen van de puzzel van afgelo pen dinsdag moeten uiterlijk op dins dag 2 december binnen zijn op Post bus 5204, Rotterdam. gewezen blijven op hulp van het bui tenland, China is de grootste geldschie ter. Met Chinese technische hulp is de Tan-zam-spoorlijn gebouwd, die vorige maand is geopend. Deze spoorlijn voorziet niet alleen in verbinding met het achterland Zambia, maar kruist door de minst ontwikkelde streken van het land, die nu uit hun isolement worden verlost. De tweede grote sponsor van Tanzania is de Wereldbank. Sinds 1963 is bijna een miljard gulden het land ingepompt Naast Zweden speelt ook Nederland een belangrijke rol. Dit jaar is 45 mil joen aan kredieten en leningen toege wezen. In het verleden zijn regelmatig inzamelingen gehouden voor Tanzania en minister Pronk van Ontwikkelings samenwerking heeft Tanzania tot 'con centratie-land nummer één' uitverko ren. Dit houdt in dat Tanzania van alle ontwikkelingslanden in de wereld voor Nederland boven aan de lijst staat. Er zijn naar schatting 1500 Nederlan ders in Tanzania werkzaam. De mees ten zijn ingezet bij de technische samenwerking, hulp aan de suiker-in dustrie, bij irrigatieprojecten, tuin- bouw-onderzoek, training van perso neel, assistentie bij visserij-projecten en zo meer. Maar vooral wordt het accent gelegd op de landbouw, omdat de voedselvoorziening één van Tanzania's prioriteiten is momenteel. Invloed Nyerere beseft terdege dat met alle hulp van zowel kapitalistische als soci alistische landen de invloed van buiten af groot is, 'Zodra je buitenlandse hulp nodig hebt', zegt hij, 'is er niet aan te ontkomen dat er buiten je eigen land beslissingen worden genomen die politiek van betekenis voor je zijn'. Omdat Nyerere dit gevaar onderkent, probeert hij de invloed van TANU, de enige partij in het land, te vergroten. Dit jaar is het belang van de partij in de grondwet bekrachtigd, er is een ge dragslijn opgesteld voor alle overheids functionarissen. Zo mogen zij geen tweede huis bezitten, geen grond in eigendom beheren en geen nevenin komsten derven van welke aard ook. Nyerere zelf geeft hierbij het voor beeld. ïlij leeft in een bescheiden huis, verdient niet meer dan duizend gulden per maand, drinkt niet en rookt niet, en laat zijn zwarte Rolls Royce alleen bij staatsiebezoeken voorrijden. Want met al zijn voortvarend idealisme houdt Julius Nyerere zich toch steeds voor ogen dat 'de welvarende landen het nooit tot hun verantwoordelijk heid hebben gerekend om de armoede in de wereld te bestrijden'. WILLEM OFFENBERG. 9-delig is de inhoud van dit nagelgarnituur. O.a. met nageltang, pincet, nagel schaar, vellenschaar enz. In rode, bruine of zwarte skai-etui. U ziet het, een goed kado hoeft n te zijn van f 13,75 voor PERZISCHE TAPIJTEN rische tapijten WkeprijT DERAG 1 e'g. S.A. Derakhshan k Freericksplaats^HUlegersbera A* verduistering i „Hap", zei de draak, en weg was een stukje zon" (uit een India's sprookje). zonsverduistering voltrekt zich duidelijker dan een in. Op deze foto is de gedeeltelijke zonsverduistering van II mei te zien. Op het moment, waarop de opname werd gemaakt, had de schaduw bijna zijn maxi male omvang bereikt. De scherpe scheiding tussen licht en donker is een karakte ristieke eigenschap van de verduistering van de zor Sterrenkundige J. Jacobs maakte vanuit het gebouw van de Volkssterrenwacht „Simon Stevin" in Hoeven (West-Brabant) deze opname van de maan op de avond van de verduistering. De foto werd gemaakt om zes minuien over tien, bijna een half uur nadat de eerste schaduwen over de maan begonnen te vallen. De afscheiding tussen donker en licht is onduidelijk. Op het nog lichte maange- deelte zijn de zogenoemde zeeën (donkere valleien) duidelijk zichtbaar. Dinsdag 18 november om 21.39 uur brak het moment aan. waarnaar velen verlangend hebben uitgezien: de verduistering van de maan begon zich te voltrekken. Een kleine twee uur later werd het hemel lichaam volledig aan het menselijk oog althans dat van de Neder landse kijker- onttrokken. Opnieuw een kleine twee uur later toon de de maan zich in haar vertrouwde gedaante aan de aarde. De ware liefhebber heeft het gebeuren van de eerste tot de laatste minuut ge volgd, omdat hij weet dat een volledige maansverduistering, die in Nederland volledig kan worden waargenomen, slechts zelden voor komt: de eerstvolgende dag, waarop de deskundige toeschouwer in afwachting van hetzelfde gebeuren zijn blik hemelwaarts zal richten, is vrijdag 9 januari 1982. De wachttijd, iets meer dan zes jaar duurt nu evenwel korter dan die, welke aan de jongste maansverduis tering vooraf ging: de vorige, voor Nederland zichtbare verduistering van de gehele maanbol vond elf jaar geleden plaats. Over de verduistering van de maan, en zeker die van de zon,bestaan vele mis verstanden en zelfs fabels. Een stam in India was ervan overtuigddat draken en helden om het bezit van de maan streden. De strijd viel altijd uit in het voordeel van de laatste. Zodra de draak de maan had verzwolgen (waar door zij van het firmanent verdween), daagde de held op om de draak af te maken en zijn „buit" weer de vrij heid te geven. Weinigen zullen aan de- BINNENWEG 45 - ROTTERDAM TELEFOON (010) 11 66 15 gladde gefacetteerd ring 8 mm. 6 mm. 296.- pp vS 319.- pp va 377.- pp ze verklaring geloof hechten, zeker niet, nu de wetenschap al zo lang haar licht over de verduistering laat schij- De wetenschappelijke verklaring is nogal eenvoudig. De maan wordt ver duisterd, wanneer zij zich op een bepaald punt tussen de aarde en de zon bevindt. Op het moment, dat de verduistering (ook wel „eclips" ge noemd) compleet is, is een van oranje tot donkerrood gekleurde gloed waar neembaar. De dampkring rond de aar de buigt op dat moment zonnestra len af naar de maan, waardoor deze in een vreemd licht komt te staan. Om precies 23.23 uur was dit vorige week dinsdag het geval: de maan bevond zich toen volledig in de schaduwkegel van de aarde en werd door de lichtweerkaatsing vuurrood gekleurd. De maan heeft zich om 1.08 uur volledig van de schaduw „losge maakt", de verduistering had toen op één minuut na 4 1/2 uur ge duurd. Geïnteresseerden noteren de exacte tijden en tekenen ook aan in welke positie de maan zich ge durende de verduistering bevond. De planeet Mars stond 36 graden ten oos ten van de maan, Jupiter 40 graden ten westen ervan. De sterrengrocp Pleiaden stond het meest nabij de verduisterde maanbol: op 7 graden. Zonsverduisteringen komen -ook al is de schijn anders wat vaker voor dan maansverduisteringen. Een eclips van de zon vindt plaats, wanneer de maan tussen aarde en zon komt in te staan. De enige totale zonsverduis tering, die in deze eeuw in Nederland waarneembaar is geweest, vond plaats in 1912; op 11 mei van dit jaar werd de zon nog gedeeltelijk verduisterd. De verduistering van de zon kan zich op tweeërlei wijze voordoen: volledig, wanneer de schijnbare diameter (de diameter, zoals die door het menselijk oog wordt gezien) grotpr is dan die van de zon. Wanneer de schijnbare dia meter van de maan kleiner is, wordt de zon ringvormig verduisterd. Tijdens het maximum is dan een smalle ring zonlicht te zien. Eén facet bij de verduistering van zon en van maan springt onmiddellijk in het oog: de afscheiding tussen het duistere en lichte gedeelte van de maan bij een (gedeeltelijke) verduistering is f duidelijk en verloopt vrij grillig. Maar wanneer de zon deels in het duis ter wordt gehuld, is er sprake van een duidelijk afgetekende scheidslijn tus sen licht en donker. Het heeft er dan de schijn van, dat een deel uit de zon is „weggehapt". Misschien is er toch iets van de vraatzuchtige draak in de verklaring, die de Indiase stam gaf. ROB DOOLAARD. Riool Reinigings v. 1 Service 070-54 3146 Misschien heeft u het al eens gehoord, maar hier is een verhaal uit de kring van de Chassidim, de vromen, voornamelijk uit Gallicië, weergegeven door Martin Buber in zijn "Schriften zum Chassidismus" (Kösel, pg. 194/195). In die verhalen neemt de Baalschent uit te spreken als: Baalsjeem) "heer van de naam een grote plaats in. Van hem het volgende: De Baalschent voer met zijn dochter en met Rabbi Zwi de schrijver naar het land Israël, om de verlossing voor te bereiden. Maar vanuit de hemel werd zijn reis verhin derd. Op de weg van Istanboel naar Israël geraakt het schip op een onbekend eiland. Ze gingen aan land. en vielen in harden van rovers. Rabbi Zwi sprak tot de Baalschent: Waarom zwijgt u? Doe toch, wat u gewoon bent, opdat wij bevrijd worden. Maar de Baalschent antwoordde hem: Ik weet ineens niets meer, alles is me ontnomen. Bezin jij je maar op alles wat je van mij geleerd hebt en breng dat in herinne ring. Rabbi Zwi zei: Ook ik weet niets meer. Het enige dat me nog in de herinnering wil komen is het alfabet. Wat aarzel je, zei de Baalschent, zeg het mij voor. Toen zei de schrijver hem de letters voor, en de Baal schent zei ze hem met die machtige geestvervoering na, hij gewoon was te bidden. Ten klok sloeg t de oude kap en bevrijdde ze, z De bedoeling van letters. Als hij ge nog letters. Tr kunm tcheet onder een woord te spreken, het verhaat is duidelijk. De mens heeft en woorden meer heeft, heeft hij altijd mstandigheden aanbreken w. woorden denken, in begrippen, in oordelen en alles van de logica. In dit verhaal is de verlegenheid die van het bidden, want daarop doelt de schrijver natuurlijk. Hij vraagt de Baal schent waarom hij in die hachelijke situatie niet bidt. Dat doet hij toch altijd, waarom nu niet? De Baalschent geeft geen reden op, maar zegt alleen maar dat hij het een en ander kwijt is. Hij kan de woorden niet meer in herinnering brengen. Hij kan ze niet meer in een rij zetten tot zinnen. Vandaar dat hij terugvalt op de letters. Dat heeft een mens tenminste nog. Die allereerste klanken. Waarmee het allemaal begint, van het eerste woordje tot moeder gesproken tot de grote verhandelin gen die staatslieden voor hun gehoor houden en tot de dikke boeken, die geleerde mensen vol met het aller moeilijkste schrijven. Dat hoort er allemaal bij. Bij het mens zijn. Maar het begint bij de letters. En soms, en misschien is dat de diepste zin van dit verhaal, zijn er omstandig heden dat de mens voor het aangezicht van God weer van voren af aan moet beginnen. Daar heeft de nood hem gebracht. Zozeer is hij in de knel gekomen, dat hij terugvalt op dat allereerste stamelen. Eigenlijk een prachtig verhaal. Want zo is het vaak in een mensenleven. Het is zelfs een niet geheel betrouwbare zaak als een legertje soldaten mens altijd zo rad van tong is. Wie nooit met een mond rden zijn, maar dan zijn er nog de letters. Lr zit natuurlijk meer achter. Ik dacht deze gedachte: de mens is de enige die letters heeft. Dat hoort bij het mens zijn, dat hij zijn klanken kan artikuleren tot klinkers en medeklinkers, tot keelklanken en lipgeluiden. En dat hij diepste verbondenheid, daarmee samen woorden kan maken, kortom dat hij kan spreken. En kan hij eenmaal spreken, dan kan hij in vol tanden gestaan heeft kan zich gaan afvragen of hij ooit iets wezenlijks gezegd heeft. Wie nooit in verlegen heid raakte heeft misschien ook nooit in werkelijke ruimte en vrede met God gesproken. Het begint bij letters. Een kleine luchtstroom langs tanden of lippen of diep in de keel. Daar begint het. En er is er Eén die dat afluistert, want dat wil Hij, een levende ontmoeting van i gesprek als uiting van woord en wederwoord, v KASJMIR Die weet waar 't ligt Mag 't zeggen. Ergens aan de bovenlmp I Van de Indus Ingeklemd tussen g India, Pakistan en China. I Hemelhoge bergen, diepe dalen, dichte wouden m Kasjmir, hoofdstad Srinagar, hoofdtaal S Kasjmiri Kasjmir, twistappel tussen omliggende landen sedert eeuwen Thans opgedeeld tussen Pakistan t I Kasjmir, een wonderschoon land Met een gezond Alpenklimaat 7 ligt heel ver weg, héél, héél ver wet Dichterbij, op een stille Zondagmiddag Loop ik door de Graaf Florisstraat Langs de huizen schuifelt In de koude mist van de Herfst I Een schriele donkerharige man Een gastarbeider Op de hoek van Heemraadssingel Blijft hij staan, besluiteloos 1Kleumend in z'n te klein colbertje Of hij weet geen weg Of hij weet met de tijd geen raad Hulpeloos kijkt hij mij aan... I Ik vraag: ben je de weg kwijt? Ieke verstanie, antwoordt-ie Ik zeg: you Türki? j Hij zegt: ieke Kasjmir... Mijn hemel, denk ik Helemaal uit Kasjmir!!! J In die natte kouwemist, hier... I En dan zonder jas LEEN DE ZWART NOV. 1975. Snijdt alles in 'n wip, op deze elektrische alles-snijder. Heel dun of lekker dik, wat u maar wilt. De machine, met kunststof h .ilpstukken, is gedeeltelijk inklap baar. Oranje/wit. Misschien een leuk Sinterklaas kado. Nu met 26 gulden voordeel, Een goede keus doet de Sint door kinderen zo'n geinige opblaaspop (53 cm hoog) kado te geven. Keuze uit 2 verschil lende poppen; jongens met bolhoed en bloem, en meisjes met vlechten en strik in 't haar. Een fantastisch kado voor 'n echt kado-prijsje. Nu per stuk varif 2,95 voor

De Havenloods | 1975 | | pagina 7