Garla Kleekamp maakt ontroerend mooie grafiek Op de koffie komen naar knnst kijken nu ie v nasn omui museumnieu ws Speelgoed-voorloper zien van film en t.v. Groepstentoonstelling in Museum Schiedam Vreewijk's mannenkoor dertig jaar termeulen 498 termeulen termeulen i)E HAVENLOODS-DONDERDAG 27 NOVEMBER 1975 48 -571 Carla Kleekamp, over wie Hans Redeker onlangs schreef, dat zij zich onder de fijnste talenten bij de nieuwgekomen grafica schaart, werkt figuratief en noemt zichzelf autodidacte. Zij exposeert samen met enkele andere kunstenaars van 29 november tot 8 december in het museum van Schiedam. Deze tentoonstelling zal worden gehouden in het kader van de feestelijkheden rondom 5 december en daarom de titel dragend: „Het is geen KUNST om Sint te zijn". Begin 1974 exposeerde Carla Klee kamp voor de eerste maal bij het kunstcentrum De Vaart in Hilversum, daarna onder meer in Den Haag bij ARTA, vervolgens in Amsterdam en binnen enkele maanden gaat haar werk over de grenzen naar Franfurt. Het bij zondere van haar etsen is dat ze met de hand en afhankelijk van het aantal kleuren, verschillende malen worden ingekleurd en afgedrukt. Tot nu toe werden haar grafiekmap pen: „Een dag uit het leven van een wijngaardslak" en „Een week in acht etsen", verzorgd door de Haagse uit gever W. Palm, die onmiddellijk en thousiast raakte voor deze bijzonder delijk een halve manager geworden. Vroeger ben ik bij Helen de Clerq bezig geweest aan een beroepsoplei ding voor modern ballet. Dat was in derdaad niet vol te houden met drie kleine kinderen. Ik dans nog wel, maar de grafiek is belangrijker voor me gebleken en die kan ik ook gemakkelij ker in mijn leven integreren.... en ik kijk nooit televisie". We kijken naar het dochtertje dat nu op de grond ligt en de kat vakkundig vastknelt en hartstochtelijk aait. „Soms ben ik kribbig wanneer er te veel van me geëist wordt; dan zou ik graag een goedhartige moeder zijn die altijd maar klaar staat voor haar kin deren en taarten bakt". Ze laat me een plaatjes haalt die nodig zijn om een se rie miniaturen „De vier seizoenen" te kunnen maken. Ze legt ze voorzichtig op de grond naast elkaar. „Elke afdruk moet vier maal worden verwerkt en na iedere kleurenopbreng moet ik drie da gen wachten voordat de volgende er overheen kan. Als ik iets in een serie laat mislukken zou ik er wel acuut mee willen stoppen".- - Je noemt jezelf autodidact, ben je al lang grafisch bezig? „Tijdens mijn jeugd in Indonesië kreeg ik aquarellessen van een tante, nader hand in Nederland tekenlessen van een oom die graficus was. Dat grafiek zo fascinerend kon zijn, daar ben ik zelf achter gekomen en dat is eigenlijk nog maar drie jaar geleden" al voorbij zijn, daardoor kan ik beter schiften. Een paar dagen in de week kan ik afdrukken in het atelier van het kunstcentrum „De Vaart", maar bin nenkort hoop ik thuis zélf een druk- persje te hebben. Ik werk hard maar ben erg afhankelijk van de tijd die ik eraan kan besteden en daarom moet ik dikwijls iets afschuiven aan anderen, die dan voor me afdrukkenik heb daar niet al te beste arvaringen mee". - Wat voor mens wil je worden; nog creatiever, wijs, harmonisch? „Ik zou graag creatief willen blijven maar niet ten koste van alles en ik zou ook met materieel minder genoegen kunnen nemen. Uit mezelf kan ik er Carla Kleekamp. geen afstand van doen (verontschul digend lachje) ze zouden het moeten afpakken....ik probeer wél bewust me niet teveel aan dingen te hechten, en ik geloof in versobering". Lijkt het je erg om oud te worden? Ze slaat haar arm om de jongste doch ter heen die naast haar komt zitten en voor wie het nu wel lang genoeg ge duurd heeft. „Ja, ik vind het wel erg. Ik ben laats op een schoolreünie ge weest, als je dan ziet hoe sommige mensen in zo korte tijd kunnen veran deren....Ik wil graag zo lang mogelijk jong blijven". MARIJKE REK Ontplooing poëtische kleuretsen. Uit beide map- hele serie „wensmoeders" van kera- pen spreekt een, weliswaar soms wat verwonderd, aanvaarden van de we reld om haar heen. Dit intervieuw heeft plaats in het mime atelier in Hilversum, dat dikwijls dienst doet als werkkamer voor de echtgenoot, evenals zoete inval voor de drie dochters, de twee Siamese katten en de hond. Carla maakt een vriende lijke, gedecideerde en tegelijk wat nerveuze indruk, als van een gespan nen snaar. Ze heeft afstandelijk ge voel voor humor. Kunst en huis Terwijl de jongste dochter een van de katten cake zit te voeren, vraag ik Car la of ze het beeldend werken en huis vrouw zijn, goed kan kombineren. „Het wordt wel wat moeilijker nu ik •net steeds drukker krijg. Gelukkig helpt m'n man me veel en hij is dui- miek zien, die ze ooit een maakte. Uniek werk - Je schijnt vrij uniek werk te leve ren met die ingekleurde etsen en de belangstelling ervoor is nog steeds groeiende. „Ik heb inderdaad bijna al mijn werk verkocht, maar het prettige van grafiek is datje er altijd eentje voor jezelf kan bewaren. Je raakt je werk nooit echt helemaal kwijt, zoals bij een schilde rij, en dat moet ook de prijs bepalen. Van de andere kant ben ik zó mid deleeuws geduldig bezig met al die ver schillende kleurenafdrukken, dat ik me wel eens afvraag of het doel de midde len heiligt". Carla staat op en loopt met grote pas sen naar een kastje waarin ze 6 zinken - Er wordt wel eens beweerd dat kunstenaars die hun jeugd in Indonesië hebben doorgebracht, dikwijls pas later tot creatieve ontplooiing komen. „Ja, ja, dat klopt bij mij ook. Ik ge loof persoonlijk dat dit aan het gees telijk klimaat lag. Het kolonialisme kon ik niet accepteren en voordat je daar mee klaar bent....ook het verschil tussen twee culturen die moet je ver werken....het is ontzaglijk moeilijk om van de dingen die je in je jeugd meemaakt, los te komen. Eigenlijk ben ik vooral door m'n man met m'n neus op de realiteit gedrukt. Hij is psycho loog en werkt op het moment voor drugsverslaafden in Hilversum. Als ik niet met hem getrouwd was, zou ik me gemakkelijk helemaal in mezelf en m'n werk kunnen terugtrekken". Je werkt veel in reeksen(mappen), ga je uit van directe emoties en is het een antwoord ergens op? „Iets wat ik mooi vind en niet heb kunnen formuleren, verwerk ik soms in etsjes. Ik werk vanuit emoties die Carla Kleekamp het kunstcentrum De Vaart Het Vreewijk's Mannenkoor werd dertig jaar geleden in Tuindorp-Vreewijk op gericht onder de naam Christelijk Man nekoor „Rotterdam-Vreewijk". Dit jubileum wil het koor vieren door middel van een concert in de Bree- pleinkerk in Rotterdam Zuid (Rand weg) op zaterdag 20 december. Mede werking aan dit concert zal worden verleend door de Mariniers-Kapel en organist-pianist Koos Bons. Het koor zal voor deze speciale gelegenheid een tweetal werken uitvoeren aan de hand van organist Koos Bons en huidige diri gent Wim Hardenbol, die speciaal voor dit koor werden gecomponeerd. Aanvankelijk telde het koor bij de oprichting negen leden, een aantal dat inmiddels is uitgegroeid tot een groot koor, dat in de vijftiger jaren, toen het onder leiding stond van Feike Asma, tot ver over de honderd leden telde. Tal van bekende dirigenten hebben in de loop der jaren de leiding gehad over dit koor, om enkele namen te noemen: Laurens van Wingerden, Feike Asma, Dirk Jansz. Zwart, Ber nard Verboom en Sander van Marion .n Sinds een jaar zwaait Wim Hardenbol het dirigentenstokje, een ook ver van buiten Rotterdam bekende componist, hij heeft onder andere alle muziek van het Groot I.J.E.-koor geschreven en is tevens de muzikale leider van het be kende Tamboers- en Trompettenkorps AHOY. Kaarten voor dit jubileumconcert op zaterdag 20 december in de Bree- pleinkerk aan de Randweg in Rotter dam Zuid zijn verkrijgbaar bij de leden van het koor en op de dag van het con cert aan de zaal voor f. 1.50. Ook kan men indien met belangstelling heeft voor het koor vrijblijvend een repeti tie-avond bijwonen op donderdag van acht tot tien uur 's avonds in het gym nastieklokaal van de Johan Bogerman- school, Utrechtsestraat/Stichtseplein (zijstraat Randweg). BARITON ZrNGT LIEDEREN ROND 'T SYMBOLISME vember op in museum Boymans-Van Beuningen. Dit optreden vindt plaats in het kader van een serie aanvullende voorstellingen rond de tentoonstelling „Het Symbolisme in Europa". Zij zullen liederen brengen van Caplet (met tekst van Baudelaire), Roussel (met tekst van Henri de Régnier), An- driessen (met tekst van Rimbaud) en Moessaorgski's Tableaux d'une expo sition. Kaarten zijn gratis verkrijgbaar in het museum (verkoopbalie nieuwe vleugel) of telefonisch te telefoonnummer 010- 360500. Meis/es zo ontevreden kijken ft werken) Kromme Elleboogkort en goed Verwen uw kinderen !t zo'n heerlijk warme pyjama van soepel katoenen tricot of flanel. Prima pyjama's die fijn zijn in 't dragen en leuk staan. Makkelijk wasbaar. Diverse kleuren en dessins. Maten 92 t/m 164. Nu met vele guldens voordeel, maat 104 t/m 116 nf 10,95 voor f5,98 sat 128 t/m 140 van f 11,95 voor f 6,98 1152 t/m 164 van f 12,95 voor f 7,98 In de Dubbelde Palmboom Het museum „De Dubbelde Palm boom", dat onlangs nog verbouwd is, biedt de bezoekers een interessante afdeling antiek speelgoed. Een speciale hoek is daar ingeruimd voor de voorlopers van televisie en film. Het eerste wat daarbij opvalt zijn de vele „illuminatiekastjes"; 18e eeuwse in houten raampjes achter elkaar geplaatste op glas geschilderde voorstellingen. Tegen het licht gehou den bieden deze kastjes een grappig effect, waarop men niet gauw uitge keken raakt. Dan is er natuurlijk de toverlantaarn, die zowel thuis als op de kermis graag bekeken werd, al ver schilden de afbeeldingen dan wel. De plaatjes, die varieerden van onschul dige verhaaltjes tot scabreuze afbeel dingen, waren met veel zorg op de smalle glazen plaatsjes geschilderd. Al zeer snel ging men er toe over de voorstellingen te verlevendigen door beweging te suggereren, waarvoor men na veel experimenteren allerlei me chaniekjes ontwikkelde. Het beste resultaat verkreeg men uiteindelijk door gebruik te maken van de traag heid van het oog en zo ontstond uit eindelijk de film, waarbij met een be paalde snelheid reeksen opeenvolgen de beelden worden getoond. Hetzelfde principe, maar dan zeer ver eenvoudigd, kan men terugvinden in een speelgoedje dat vooral in het begin van de 19de eeuw erg geliefd was, de wonderschijf. Een speeltje dat door ieder kind gemakkelijk gemaakt wordt. Knip de hierbij afgebeelde plaatjes langs de stippelrand uit en plak ze elk aan een kant van een even groot rond kartonnetje. De dame aan de ene, de harp, ondersteboven, aan de andere kant. De aangegeven stip moet aan de onderzijde komen. Bij g een gaatje prikken en aan iedere kant een touw tje aan het kartonnetje binden. Wan neer men nu de beide touwtjes snel tussen de vingers heen en weer draait is het oog te traag om beide plaatjes De nieuwbouw, die momenteel aan de zuidzijde van de Westblaak wordt gepleegd, heeft in de richting van de Witte deWithstraat nog al wat straten afgeknepen. De bekende Zwarte Paardenstraat is er één van. Hier rest nog slechts een minuscuul stompje, waarvan de naam is aangepast aan de veranderde situatie: Kromme Elleboog. Er staan nog drie (bewoonde) huizen die nauwelijks meer opvallen. Wie het stukje straat in loopt, waant zich veeleer op een inrit voor vrachtau to's die bij het bouwterrein moeten zijn. ruimte worden, waar liefhebbers op andere wijze naar kunst kunnen kij ken. Zij kunnen er straks op hun ge mak plaatsnemen om geëxposeerde werken te bekijken en rustig in zich op te nemen. Een klein assortiment, horend bij het Koffielokaal, dient o^n het de bezoeker aangenaam te maken: stevige koffie, échte soep (bruine bo nen en erwten), tosti's en hot-dogs vullen de lijst van maagverstevigingen. Het interieur is ook in verschillende opzichten afgestemd op deze totaal functie. Het lokaal ademt diepbruin (oud bruin, zou je bijna zeggen): enke le wanden, de bar en het verdere ameu blement zijn van deze kleur. De vloertegels, die ongeveer een eeuw oud moeten zijn, zijn onverlet gelaten, een grote spiegel siert de achterwand en groen-rood gestreepte markies de voorgevel. Deze aankleding maakt het Koffielo kaal tot een aangenaam verblijfsoord, niet uitsluitend voor kunstminnaars, maar ook voor hen die vrijblijvend een kijkje komen nemen. Want „Het Kof fielokaal" richt zich op een breed pu bliek, dat kunst nog wil en kan ont dekken. Het belangrijke verschil met musea, kunstzalen en galerieën bestaat hierin, dat de tentoonstellingen in een heel ander kader zijn vervat. Een wan del-bezichtiging waarbij de voeten gaan protesteren, is er aan de Kromme El- Toch is de Kromme Elleboog geen „woonerf", waaruit het leven is wegge- bannen. Er is namelijk iets meer dan drie woonhuizen, dat het straatje eni ge leefbaarheid geeft: er is een heus Koffielokaal, met een hoofdletter „k" inderdaad. Want de lokaliteit stamt dan wel niet uit vervlogen tijden (toen Koffiehuizen zuivere trekpleisters wa ren), maar is pas onlangs ingericht. Voordien was deze ruimte binnen het pand nummer 85 in gebruik als opslag plaats, die na een volledige verbouwing nu een totaal andere functie heeft. Twee kunstenaars, die omwille van hun persoonlijke betrokkenheid bij het Koffielokaal alleen met hun voornaam willen worden genoemd, hebben de zaak tot stand gebracht: Aad en Bart. Zij hebben met hun schepping iets meer voor dan alléén Koffielokaal: ze willen er kunstwerken gaan exposeren, met verkoopdoeleinden. Onmiddellijk na de (officieuze) opening, maandag 1 december, gaat er een schilderijenten toonstelling van start. De exploitanten (om maar eens een oneerbiedig woord te gebruiken) zijn nog in onderhande ling met een schilder, die zijn doeken als eerste in Rotterdams nieuwste kunstzaal ten toon kan gaan stellen. Het koffielokaal is niet louter opgezet als drinkgclegenheid, evenmin als (commerciële) kunstzaal.Het moet een leboog niet bij, net zo min als er een koopverplichting bestaat of er een ge dachte, dat de koop van een kunst werk onvermijdelijk volgt op de bin nenkomst, hoéft te bestaan. In „Het Koffielokaal" is de bezoeker vrij om te genieten van kunst en van koffie. Aad en Bart hebben aan het interieur een antiek aanzicht gegeven, ook al is er niets (behalve de vloertegels) écht oud. Maar de aankleding van de ruimte kan gemakkelijk het gevoel geven, dat men in een oud etablissement vertoeft. De lampen, die sterker en zwakker licht kunnen geven, hebben antiek-gla zen kappen; een wanddecoratie brengt iets van vroeger sferen terug, terwijl ook een Jugcndstil-beeld appelleert aan het verleden. Op de achtergrond speelt Franse muziek, en ook die is niet van vandaag of gisteren. De lokaliteit is dus noch in sfeer noch in opzet gelijk aan een galerie. alternatief op andere vormen kunstexpositie te beschouwen als een interessant experiment. Maandag 1 de cember gaan de deuren open om (aan staande) kunstliefhebbers toegang te "bieden tot de in oude stijl opgetrokken koffie- en kunstruimte. Iedere werkdag van 12 tot 17 uur zal „Het Koffielo kaal" in pand no. 85 aan de Kromme Elleboog (de nummering is nog van de Zwarte Paardenstraat) zijn geopend. Wie in de buurt komt van het cen trum, van de wijk Cool en van de Witte de Withstraat kan kennis maken met kunst, die op een aantrekkelijke en persoonlijke wjjze tentoon wordt ge steld. En één enkele ervaring leert al, dat het gezellliger is naarmate het drukker wordt. Wie zegt dat de Sint opge ruimd niet netjes vindt? Een solide, met vinyl overtrokken houten platenkoffer. Een handig waaier model voor het netjes en overzichtelijk opbergen van mini maal 20 elpee's. Chroom sluitingen en een stevige kunststof handgreep. Nu met 7 gulden voordeel! van f 16,95 voor Radio in 'Military' stijl. Een zeer professioneel uitziende 4 banden radio die op lichtnet of op batterijen speelt. Ontvangt FM met AFC, midden-, lange- en korte golf. Heeft een verlichte zenderaf stelling, toonregeling, aansluiting voor oortelefoon of luidspreker en een 7-delige draaibare teleskoop- antenne. Kompleet met draagriem, oortelefoon, batterijen en 6 maanden garantie, f 119, - voor Een zelf te maken wonderschijf naar een voorbeeld van een exemplaar in het museum ..De Dubbelde Palboom

De Havenloods | 1975 | | pagina 9