HAVENLOODS Verkeer belangrijker voor prestige Vlaardingen dan goede huisvesting Oost heeft nieuw onderkomen Aad van der Laan Weekendaanbieding Opbouwwerker Oostwijk Ben - Lunstroo "N Meubelen SLAAPKAMERS Veel belangstelling bij officiële opening donderdag 4 december 1975 24e jaargang no. 93 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. editie p SCHIEDAM BELANGRIJK VOOR ^rr\ ADVERTEERDERS In verband met de feestdagen deze maand zijn er wijzigingen in de inlevertijden voor adverten ties, en verschijningsdata van onze krant. Voor de uitgave van 9 december uiterste inle- vertermijn: 5 december te 11.00 uur; Voor de uitgave van 23 december uiterste mie-' vertermijn: 19 december te 17.00 uur; Voor de uitgave van 30 december uiterste in- levertermijn: 23 december te 17.00 uur. Kant- en klaar materiaal tot 24 december 14.00 u DE HAVENLOODS VAN 25 DECEMBER EN 1 JANUARI VERSCHIJNEN NIET. Ertsknikkers en Rijnmond RUIM vier uur had de Rotterdamse gemeenteraad dinsdagavond nodig om tot besluitvorming met betrek king tot de eventuele vestiging van een ertsknikkerfabriek in Euro poort te komen. Hoe mistig het tij dens het lange, zakelijke debat (soms) ook was, de uitslag van de stemmingen was duidelijk: de motie Rotmeijer (advies om geen vergun ning te verlenen) werd met 27 tegen 17 stemmen verworpen en de motie Pex (advies de vergunning wél te verlenen) werd met dezelfde stem- lenverhouding aanvaard. Het colle ge van B. en W. bleek verdeeld te zijn; vóór verlening van de vergun ning stemden de wethouders Van der Pols (die zijn voorstel knap v dedigde), Van der Ploeg, Mastik Riezenkamp, tegen waren de wet houders mevrouw Schmitz, Van der Have, Mentink en De Jong Na alles wat over deze mate was gezegd bracht het raadsdebat weinig nieuws; interessant vonden we vooral de aandacht die besteed werd aan de gevolgen voor het mi lieu in Hoek van Holland. Daarover verschilden de meningen duidelijk, maar niemand onderschatte de eventuele overlast. In het sterke be toog van wethouder Van der Pols kwam goed naar voren dat het hier om een zaak gaat die boven de aan vraag van Kruwal sec uitstijgt, hier zijn veel méér aspecten bij betrok ken, ook nationale. En de wethou der maakte er geen geheim van dat hij in het volgende stadium (grond- uitgifte, toetsing aan de milieuwet zeer stringent beleid zal voeren; evenals zijn medeleden in het college. Op de tafel van minister Lubbers komen straks adviezen van verschil lende inhoud. Gedeputeerde staten en de Rijnmondraad zijn tegen, evenals de deelgemeenteraad van Hoek van Holland, maar de Rotter damse gemeenteraad en de Kamer van Koophandel zijn vóór. Aan de minister nu de beslissing over het al of niet verlenen van een vergunning het kader van de Wet selectieve investeringsregeling. DE aanvraag van Kruwal ten behoe ve van de stichting van een ertsknik kerfabriek heeft, zoals we vorige week al schreven, ook politiek nog al wat teweeggebracht. Zij is aanlei ding geworden tot een crisis binnen het dagelijks bestuur van het open baar lichaam Rijnmond, met als di reet gevolg het vertrek van dagelijks bestuurslid Fred van Heezik. Het is verschrikkelijk moeilijk om erachter te komen wat er binnen het dagelijks bestuur van Rijnmond precies gebeurd is. Daarvoor zijn de berichten en de uitspraken van be trokkenen te verwarrend. Duidelijk is in elk geval dat er bin nen de PvdA-fractie in de Rijn mondraad ernstige verschillen van mening bestonden (bestaan?) en dat een persoonlijke vete tussen de so cialisten Van Heezik (die gecommit teerde voor economische aangele genheden was) en Arie van Dijk (ge committeerde voor milieuzaken) uitgevochten is. Zoals men weet stemde de PvdA- fractie in de Rijnmondraad enige tijd geleden unaniem tegen inwilli ging van de Kruwal-aanvraag; dage lijks bestuurder Van Heezik hield een fors betoog waarin hij van de aanvraag niet veel héél hield. Maar wat gebeurde er vorige week? Van Heezik is ook lid van de Rot terdamse gemeenteraad en op don derdag 27 november behandelde de betrokken raadscommissie deze ma terie. Tot veler verbazing bleek Van Heezik toen vóór te zijn, een om mezwaai die er niet om loog. Hij motiveerde deze ommezwaai door te verklaren dat zijn collega Van Dijk in het d.b. van Rijnmond hem destijds verkeerd voorgelicht zou hebben over de mogelijke ge volgen voor het milieu. Pas veel la ter dan ten tijde van de bespreking in de Rijnmondraad zou Van Dijk gezegd hebben dat Kruwal mogelijk aan de milieu-eisen wél tegemoet zou kunnen komen, als het bedrijf daartoe maar aanzienlijk meer zou willen investeren. Van Heezik: „Nou, dan vind ik dat een SIR-aan- vraag gehonoreerd moet worden". En daarom stemde hij in de raads commissie van Rotterdam vóór. Van Dijk nam de aantijging van Van Heezik niet en daarop barstte de bom. Van Heezik zei: „Van Dijk eruit of ik", maar Van Dijk peinsde niet over aftreden. Na uitvoerig en, naar verluidt, emotioneel overleg in de PvdA-fractie in de Rijnmondraad pakte Van Heezik zijn biezen; hij diende zijn ontslag in als dagelijks bestuurder en als lid van de Rijn mondraad. De Rijnmondraad gaat zich nu op nieuw over de materie buigen, maar dan naar aanleiding van een nota van het d.b. over de toepassing van de SIR, de Hinderwet en de Wet op de luchtverontreiniging. Ook het as pect van de ruimtelijke ordening komt daarbij aan de orde. Het klinkt allemaal nogal verward, men krijgt de indruk dat de PvdA- fractie in de Rijnmondraad niet zo goed weet hoe ze deze zaken moet aanpakken. Dat moge allemaal zo zijn, we wil len hier met nadruk stellen dat we het ernstig betreuren dat Rijnmond zich door deze affaire in diskrediet heeft gebracht. Ruzies binnen de grootste fractie hebben de bestuur lijke geloofwaardigheid van Rijn- VLAARDINGEN - De samen stellers van het rapport „Van Leyden Gaelstraten" hebben in het aangeven van mogelijkheden voor een oost-west vice-versa verkeersverbinding in Vlaar dingen opzettelijk de mogelijk heid van de openstelling van de Schiedamsedijk niet aangegeven. Dit schrijft Ben Dubbeldam, op bouwwerker in de Oostwijk in een schrijven dat hij de titel „Hier komt de sloper"1 heeft meegegeven. Zoals bekend geeft het rapport „Van Leyden Gael straten" de voorkeur aan het Spoorsingel tracé als belangrijk ste oost-west verbinding. Bij aan leg van dit tracé moet echter de bebouwing langs de Spoorsingel worden gesloopt. Het zou vol gens het rapport ook mogelijk zijn het laatste deel van de Spoorsingel (na-oorlogse huizen) te behouden. In dat geval moet echter de gehele Van Kinsbergen- plaats tegen de vlakte. Het rap- metz auto anden bM Bankstellen AQI- dralonv.a. 090 Ribcord 7QÏ- 1 en 2 en 3-zits .v.a. /*70.- Eiken .v, 995.- Rundleder 0-,c 3 en 2-zits a 1375." ooiSafin 0-l*7,CK is wijk Hoekw k Industriegebouw. (vrije toeg tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Meubelfabriek «4 Oisterwijk Toonzaal Berkel (Z.H.), deindseweg 116 (langs het water) tel. 01891 -4670 Ma t/m za 9-18 u Vrijdagavond kopje koffie staat klaar mond aangetast. T Rijnmond kan zoiets niet hebben, het openbaar lichaam heeft al pro blemen genoeg om goed te kunnen functioneren. In deze kolom heb ben we al meermalen betoogd dat we Rijnmond een florissanter toe komst toewensen, zeker als het zou moeten functioneren als proefpol- der voor de miniprovinciegedachte. Het dagelijks bestuur van Rijnmond en de grootste fractie in de Rijn mondraad hebben nu de plicht zich te revancheren door deze materie opnieuw en nu volstrekt zakelijk in behandeling te nemen. De op hoog peil staande bespreking in de Rot terdamse gemeenteraad moge de Rijnmonders tot de „revanche" in spireren. E.J.M. port „Van Leyden Gaelstraten" is overigens slechts een aanbeve ling. Een beslissing over een oost west verbinding is nog niet geno men. De samenstellers van het rapport mer ken op dat deze zaak in het (nog op te stellen) gemeentelijk structuurplan thuis hoort. Het rapport moet dan ook eigenlijk gezien worden als hulp bij de keuzemogelijkheden die de structuur plancommissie tpr beschikking staan. Niettemin maakt Ben Dubbeldam zich erg kwaad over de werkwijze van de samenstellers van het rapport. Dat het tracé Spoorsingel een goede kans maakt baseert hij o.a. op.het feit dat enkele samenstellers, -van het rapport ook in het Technisch Team zitting hebben. Het Technisch Team stelt doelstellingen op die in het structuur plan worden verwerkt. Verkeersplan Volgens Ben Dubbeldam is een ver binding via de Schiedamsedijk ideaal. „Deze dijk is de verbinding tussen oost en west, tussen Schiedam en het Vlaar- dings industriegebied en Hoek van Hol land. De Schiedamsedijk is geschikt daar er geen huizen aanliggen en er geen functioneel - samenhangende ge bieden worden doorsneden. De van Leyden Gaelstraat kan dan door een goed werkend verkeersplan afgesneden worden voor verkeer dat niet in de wijk hoeft te zijn. Tevens zal de Schie- damseweg een verbod krijgen voor vrachtverkeer zonder andere wijken over te belasten. Het grote voordeel is tevens dat het neveneffect zal zijn dat ook het verkeer wat anders door de van Hogendorplaan gaat, dit niet meer zal doen aldus Ben Dubbeldam. Volgens de opbouwwerker van de Oostwijk is het zinloos om een nieuw tracé aan te leggen om de rondweg door Vlaardingen te voltooien als daar voor hele blokken huizen afgebroken moeten worden, Dubbeldam noemt dit een „staaltje van sociale blindheid". perk aangebroken, het tijdperk van de vrees. Vrees of ook binnen afzienbare tijd de rest van de wijk gesloopt zou worden. Particulieren durven amper hun huis te renoveren en huurders knapten met angst en beven hun huisje op. Aanvankelijk besloot de gemeente in dustrie op de kaalslag neer te zetten. Vrijwel alle bewoners van de Oostwijk protesteerden fel tegen dit besluit. En bloc koos men voor betaalbare arbei derswoningen als bestemming voor de kaalslag. Toen PvdA en PPR samen het stadsbestuur gingen vormen leek er een betere toekomst voor Oost te zijn weg gelegd. Maar nu blijkt toch dat er na een jaar links programcollege niets ver anderd is wat de Oostwijk betreft. Na tuurlijk wethouder Bovenberg verdient zijn sporen met het spreidingsbeleid buitenlandse werknemers. Maar wat gebeurt er met de woningen, wat ge beurt er met de kaalslag ,hoe zit het met het verkeer en wanneer worden de bewoners bij deze zaken betrok ken?", zo vraagt Ben Dubbeldam zich Beloftes Helaas is de tijd van mooie beloftes voorbij. De sloper bedreigt alle gebie den ten zuiden van de van Leyden Gaelstraat. Kuiper Compagnons, het ingenieursbureau waar wethouder van stadsonwikkeling Bas Goudriaan vroe ger werkte, beveelt de sloop van wo ningen bij het Technisch Team aan. Het verkeer is blijkbaar belangrijker voor het prestige van Vlaardingen dan goede huisvesting voor\haar burgers". Als dan zo nodig toch een van de mo gelijkheden uit het rapport „Van Ley den Gaelstraten" gekozen moet wor den ziet Ben Dubbeldam het liefste realisering van het tracé Galgkade-Kon. Wilhelminahaven-Vulcaanweg. „Het voordeel van dit tracé is dat de aanslui ting op de van Hogendorplaan moeilijk is. De bezwaren die de samenstellers tegen het tracé hebben aangevoed ko- Bij een andere uitwerking van het tracé Spoorsingel zou de gehele Van Kinsbergenplaats tegen de vlakte men voort uit dc belangen voor de in dustrie. Dat is een keuze, maar spreek die dan ook duidelijk uit. Bas Gou driaan zegt toch eens dat mensen een inspraakprocedures voor jou niet gel den, dat voor jou alleen de stedebouw- kundigé omlijsting-telt", aldus Dubbel- Dubbeldam verzoekt Bas Goudriaan een nieuwe commissie te benoemen die minstens voor de helft uit wijkver- tegenwoordigers moet bestaan, die op grond van het uitgangspunt dat Oost leefbaar en bewoonbaar moet zijn, het verkeersprobleem in deze wijk gaat onderzoeken. Goudriaan zal er dan te- Tot slot verzoekt Dubbeldam de ge- vmc vrir,T meenteraad voorstellen' té doen waar uit duidelijk blijkt dat de woonfunctie van de Oostwijk behouden blijft en dat er nergens meer gesloopt wordt zonder de bevolking daarin te kennen. vens voor moeten zorgdragen dat dub belfuncties (samenstellers van het rap port zitten tevens in het Technisch Team) in de toekomst vermeden moe ten worden. wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61. Belangen Volgens Dubbeldam heeft de gemeente zich te veel laten leiden door indus triële belangen, zonder rekening te hou den met de belangen van de bewoners van de Oostwijk. „Oostwijk-bewoners spreken steeds hun voorkeur uit voor een bewoonbare leefbare wijk. De opstellers van het rapport „Van Ley den Gaelstraten" hebben een stuk in spraak en medezeggenschap aan hun laars gelapt. Als we dan bedenken dat B. en W. dit rapport hebben voorbe reid en de samenstellers hebben uitge zocht dan is dit voor een links college een blunder van de eerste orde. Wat blijft' er over van de hoog in het vaan del staande „inspraak en medezeggen schap" als advies-nota's op deze wijze samengesteld en ontworpen worden. Volgens Dubbeldam hebben de samen stellers hun slotconclusie getrokken uit hun onderzoek. „Terwijl ze als uit- ganspunt namen dat de Oostwijk zijn woonfunctie moet behouden, komt men tot de waanzinnige beslissing om juist het enige model te kiezen dat uit gaat van slopen". Verpauperen Dubbeldam merkt op dat de diverse gemeentebesturen de Oostwijk tiental len jaren niet hebben gezien. „Men liet Oost verpauperen. Op het moment dat de gemeente de goede woningen ten zuiden van de eerste van Leyden Gael straat sloopte was er een nieuwe tijd- SCHIEDAM - Het werd echt gezellig toen afgelopen zaterdagmid dag tijdens een druk bezochte receptie de stoppen doorsloegen in het nieuwe onderkomen van de bewonersvereniging Schiedam-Oost. Ge lukkig gebeurde dat pas om half vijf, toen inmiddels honderd wijkbe woners het bestuur al hadden gelukgewenst met het fraaie winkeltje dat ligt aan het einde van de Wattstraat. Het officiële gedeelte vond plaats om twee uur, toen wethouder Hans van der Wilk van communicatie, wijk- en jeugdzaken probleemloos het winkeltje opende. Hans van der Wilk opende het pandje met een enorme sleutel, waarbij hij zei: „Het doet mij genoegen deze deur te openen in een tijd waar in erg veel deuren in het kader van de samenlevingsopbouw dreigen te worden dichtgeslagen." Even later toen de circa twintig geno digden waaronder enkele gemeente raadsleden- in de nog onverwarmde werkruimte stonden, -vervolgde hij: „Het lijkt erop, dat in deze stad een aantal deuren worden dichtgeslagen. Ik ben blij dat we nu een deur open doen. Het is een gelukkige omstandig heid, dat er in deze wijk geen conflict is tussen de KSCA en de bewonersver eniging. Samenwerking is een voor waarde voor samenlevingsopbouw." Hij doelde hiermee op het inmiddels tot een hoogtepunt gegroeide conflict tussen de Katholieke Stichting voor Sociaal Culturele Arbeid (KSCA), die o.a. het buurtcentrum Oost aan de Zamenhofstraat beheert en de bewo nersverenigingen. Het overleg tussen deze twee partners en de wethouder over de aanstelling van buurt werkers verloopt tot nu toé bijzonder stroef en werd herhaalde malen door de KSCA doorkruist door het organiseren van enquêtes in Schiedam-West en Zuid en een wijkbijeenkomst in de Kreek aan de Lange Haven. „Bewonersverenigingen moeten Over een eigen ruimte kunnen beschikken. In januari zal ik met een uitgebreid voorstel in de gemeenteraad komen t.a.v. subsidie", vervolgde Hans van der Wilk zijn openingstoespraak. De keuze van zijn cadeau dat midden op tafel pronkte motiveerde Van der Wilk als volgt: „Ik heb een speciale plant uitgezocht: een klimplant. Jullie zullen moeten klimmen. Veel succes met het werk van de bewonersvereni ging en met dit pand." Voorzitter Lex v.d. Heuvel bedankte vervolgens de wethouder. Hij zei dat de bewonersvereniging een kleine groep mensen is die een signalerende funktie heeft: „Voorbeelden daarvan hangen aan de muur." Voorts merkte hij op, dat de huidige bestemming van het winkeltje goed aansluit bij de vroe gere funtie van het pand. Zoals bekend heeft Koos de Kapper, een bekende en geliefde verschijning, hier gewoond. Rijmvorm vanaf vrijdag 9 uur tot zaterdag 17.00 uur in alle filialen. 400 br. Fantastische kwaliteit nylontapijt. Blijvend mooi. Zeer zware foamrug. Diverse kleuren. Hoog-laag dessin. Echte prijs 209, j gelegd 149,- Zelf gelegd 139,- De rest van de week natuurlijk ook voordeliger dan elders. Keuze uit meer dan 225 soorten tapijt tegen de scherpste prijs. Rotterdam-Zuid Bloemfonteinstraat 14-20 Barendrecht Dorpsstraat 47 Hoogvliet Wilhelm Tellplaats 29-31 Roterdam-West Schiedamseweg 61 Krimpen aan den IJssel Stad en Landschap 33-35 Grote bekendheid verwierf hij destijds door zijn vurige pleidooien in rijm vorm als advocaat voor de kleine man. Ook konden de mensen bij hem aller lei bonnen en spaarpunten wisselen. Zo was de gang -inmiddels overge- wit- van bovert tot beneden beschre ven met allerlei gedichten. Lex v.d. Heuvel liet de aktiviteiten van de be wonersvereniging in de afgelopen an derhalf jaar de revue passerenplan Van 't Hoffplein, herindeling Galilei- straat -inmiddels aangevangen- ver betering kruispunt Rotterdamsedijk met Nieuwe Mathenesserstraat, speel- werktuigen Morsestraat en omgeving alsmede de rehabilitatie van de Sta tionsstraat. Hij merkte op: „Aktieve leden zijn meer dan noodzakelijk. Wij hebben besloten een forse greep in de kas te doen, omdat wé behoefte hebben aan een duidelijk gezicht", aldus V.d. Heu vel. Tot slot bedankte hij Centrum Oost, waar de bewonersvereniging tot nu toe een gastvrij onderdak had ge had: „Wij hopen dat de prettige sa menwerking zal blijven bestaan." wijk waarop alle leden staan aangege ven, een reconstructietekening van de Stationsstraat-Reaumurstraat, als mede foto's van knelpunten in de Voor dit jaar heeft de vereniging sub sidie aangevraagd, een aanvraag die vol gens de voorzitter vermoedelijk niet gehonoreerd zal worden. Ten aanzien van volgend jaar is hij optimistischer; dan zullen kosten van onderhoud en apparaatskosten worden vergoed door de gemeente. De winkel is gehuurd van de Woning- bou wvereniging „Volkshuisvesting waarvan vreemd genoeg geen enkele vertegenwoordiger bij de opening aan wezig was. De vereniging gebruikt twee kamers, terwijl twee andere kamers en de keuken onderverhuurd zijn om de niet onaanzienlijke kosten een beetje te drukken. Lex v.d. Heuvel benadrukt dat het ge bouw „geen drempels" heeft. De spreekkamer is een afgesloten ruimte, waar mensen ongestoord met klachten kunnen komen. „Alle klachten worden privé afgehandeld, niemand zit te kijk", aldus V.d. Heuvel. Het spreekuur van de bewonersvereni ging wordt elke maandagavond gehou den van zeven tot acht uur 's avonds, terwijl de maatschappelijk werkster, mej. Henssen, eenmaal per twee weken ook op maandagavond van zeven tot acht komt. Spreekuur De vereniging heeft nuLeen eigen ver gaderruimte en spreekkamer. Beide ruimtes zijn fraai opgeknapt en de wanden van de „winkel" zijn versierd met o.a. een grote plattegrond van de accu's 155 SR 12 Voor Datsun 165 SR 13 voor F Ford - Simca 156-voor 57,50 DE SPRINT Doedesstraat 78 80, Rotter- dam-West. Tel. 010 770.775. Feijanoordkade 14, Rotterdam* 1 Zuid. Telefoon 010-855544. i

De Havenloods | 1975 | | pagina 1