DE HAVENLOODS 'Kiezen van beroep nu voor maatschappij van morgen is een erg moeilijke zaak' 1 Aad van der Laan Weekendaanbieding Spoedig besluit over ertsknikkerfabriek Schooldecaan Warner Meinen BELANGRIJK KLEIWEG 500 P. de Ruiter wellicht naar Rijnmond SLAAPKAMERS Lunstroo Meubelen 2.495.- 3.845. 10.995.- 5.975.- donderdag 11 december 1975 24e jaargang no. 95 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. editie p SCHIEDAM BELANGRIJK VOOR '^rr\ ADVERTEERDERS In verband met de feestdagen deze maand zijn er wijzigingen in de inlevertijden voor adverten ties, en verschijningsdata van onze krant. Voor de uitgave van 23 december uiterste inle- vertermijn: 19 december te 17.00 uur; Voor de uitgave van 30 december uiterste in- Ievertermijn: 23 december te 17.00 uur. Kant- en klaar materiaal tot 24 december 14.00 u. DE HAVENLOODS VAN 25 DECEMBER EN 1 JANUARI VERSCHIJNEN NIET. Rijnmond Wie als buitenstaander maandag avond in het Rotterdamse stadhuis de vergadering van de Rijnmond raad bijwoonde moet wel een uiterst bittere smaak van het daar besprokene hebben overgehouden. Op deze urenlange bijeenkomst werd immers een eersteklas schimmenspel opgevoerd dat alleen voor ingewijden „begrijpelijk" was. Wat was er aan de orde? Heel in het kort: enige tijd geleden besliste deze zelfde Rijnmondraad met geringe meerderheid dat Rijnmond een negatief advies aan minister Lubbers (economische zaken) zou moeten geven met betrekking tot de aanvraag (in het kader van de selectieve investeringsregeling, SIR) van de Stuwadoorsmaatschappij Kruw al om een ertsknikkerfabriek te vestigen in Europoort. Tot die meerdeheid behoorde de hele PvdAfractie inclusief de socialis tische gecommitteerden Een paar weken later ging de voor economische aangelegenheden eerstverantwoordelijke gecommit teerde (dagelijks bestuurder) Fred van Heezik echter óm; nadere informatie van zqn collega Arie van Dgk had hem geleerd dat Kruwal in staat zou moeten zijn (met grote financiële inspanning) om geen overmatige extra milieu-overlast te kweken. Van Heezik beschuldigde Van Dijk dat deze hem niet vol doende had geihformeerd toen deze zaak voor de eerste maal in Rijn mond was behandeld. Van Heezik daarop: „Van Dijk eruit of ik eruit". Welnu, zijn fractie stelde zich vorige week maandag achter Van Dijk op en Van Heezik trad af. VVD-fractie voorzitter drs. Luigi van Leeuwen vroeg daarop om een extra vergade ring van de Rijnmondraad die maandagavond gehouden werd. Van Heezik zat op de publieke tribune. Wat gebeurde er? Van Dijk trok het boetekleed aan; en hg erkende dat hij inderdaad niet alle relevante in formatie had verstrekt. In feite enigszins een afgang voor deze gecommitteerde. PvdA-fractievoor zitter drs. Piet de Ruiter wilde Van Dijk niet afvallen en bewandelde allerlei moeilijk begaanbare wegen om Van Dgk in het zadel te hou den. Een motie-Van Leeuwen waar in gevraagd werd het negatieve advies in elk geval in te trekken haalde geen meerderheid. Maar dat wil niet zeggen dat er straks niet toch een meerderheid voor een positief advies zal komen. Eerst moet daarop volgens De Ruiter en de zijnen gestudeerd worden. Pijnlijk voor de Rjjnmondmensen is nm "?inLster Lubbers geen zin heeft om op een nieuw advies van Rjjn. mond te wachten; hij beslist spoe dig, ook zonder een nadere motive ring van Rijnmond. De bewindsman zal dan als belangrijke bouwstenen het advies van GS van Zuid-Holland (negatief) en dat van het gemeente bestuur van Rotterdam (positief) gebruiken. Rijnmond in Den Haag dus af door de zijdeur.... Erg pgnlijk is dit alles voor de voor treffelijke en veelbelovende be stuurder Van Heezikdie zich wel enigszins genomen zal voelen. O ja, men kan van hem zeggen dat hij wel eens impulsief handelt, dat hij als Rijnmond bestuurder te snel met zijn portefeuille zwaaide, maar daarmee wordt niets afgedaan van zijn bekwaamheid. Terecht zwaaide voorzitter W AFibbe hem aan het eind van de vergadering veel lof toe. Wat ons erg bezighoudt is dat de genen die van ,4e politiek" niets willen hebben zich daarvoor door deze ontwikkeling weer de nodige argumenten in handen gespeeld zagen. Waarom heeft het dagelijks bestuur het vorige week niet kunnen opbrengen om, nu mét de aanvullende informatie van Van Dijk, met een nieuw concept-ad vies te komen? Waarom kon de Rijn- mondraadsmeerderheid motie 1 van Van Leeuwen (intrekken van het uitgebrachte advies) niet steunen? Omdat die motie van de kant van de oppositie kwam? En moest daarom een schimmenspel opge voerd worden dat in elk geval voor de buitenstaander onbegrijpelijk was? Het zij zo, maar het is in elk geval erg triest Door deze affaire heeft Rijnmond niet alleen aan gezag ingeboet (en wat extra gezag kan Rijnmond écht wel gebruiken), maar ook een van zijn beste bestuurders verloren. Een misser van de eerste orde! Vaktaal DE provinciale planologische i van Zuid-Holland heeft deze week een belangrijk rapport uitgebracht. Het behandelt eventuele nieuwe bouwplaatsen in deze provincie, een probleem dat in dit volle gebied ve len aangaat. We hebben het stuk met grote be langstelling ter hand genomen, maar na lezing van enkele pagina's zjjn tot de conclusie gekomen dat het rapport in déze vorm alleen voor een beperkte kring volkomen begrijpelijk is. Reden: het zit stampvol vaktaal. Wat te denken (bijvoorbeeld) van de hoofdstuk- 1: „Toetsing van de gegenereer- bouwplaatsen aan veto-aspec ten?" En wat moeten we beginnen termen als „operationele verta ling", ..secundaire vetoregels" en .restcapaciteit bestaande infrastruc tuur?" Ruimtelijke ordening is een zaak die iedereen aangaat, maar dan mag van de vakmensen gevraagd worden A~' althans enigszins verstaanbare VLAARDINGEN - „Vooral ouders zijn welkom!" Warner Meinen, voorzitter van het dis- trikt Waterweggebied van de Ne derlandse Vereniging van School- dekanen, wil het wel van de da ken schreeuwen. Samen met Leo Jungerius organiseerde hij giste ren en vandaag een beroependag in de Lijnbaanhallen in Vlaardin- gen. Drieduizend leerlingen van dertig MAVO's en technische scholen uit het Waterweggebied en de Zuid-hollandse- eilanden konden daar uitgebreid kennis nemen van hun kansen voor de toekomst op het gebied van ver- volg-opleidingen en beroepsmo gelijkheden. Het was dit jaar de zesde keer dat de beroependag werd georganiseerd. Het initiatief daartoe werd geboren in de kringen van de schooldekanen van MAVO's. Toen in 1968 de mammoet wet, die het gehele voortgezet onder wijs op zijn kop zette, in werking trad, ontstond al heel snel een duidelijke be hoefte aan begeleiding van leerlingen bij de samenstelling van hun keuzepak ketten. Zo deed de schooldekaan, meestal een leraar van de school, zijn intrede. De begeleiding van de schooldekaan omvat het bieden van hulp bij studie- en beroepskeuze van de leerlingen door ze een goed beeld te geven van de keuzemogelijkheden en hun zicht te verschaffen op de gevolgen van de diverse keuzes. Halverwege het derde leerjaar moei een MAVO-leerling zijn/haar vakkenpakket samenstellen: een keuze die feitelijk beslist over de mogelijkheden van de leerling om na zijn eindexamen door te leren of een bepaald beroep te kiezen. Vraag en aanbod Behalve het vakkenpakket dat de leerling gekozen heeft, speelt ook de wet van vraag en aanbod een grote rol bij de toelating tot een vervolg-oplei- ding. ,Het is voorgekomen dat wiskunde in de toelatingseisen van de kleuterkweek terechtkwam. Wij hebben daar aktie tegen ondernomen en terecht is die eis teruggenomen", aldus Warner Mei nen, zelf sinds 1968 schooldekaan aan de Willem de Zwijger MAVO in Schie dam. „De C.I.O.S. in Den Haag (oplei ding voor sportleraren, red.) is tien maal overtekend. Het toelatingseisen pakket liegt er dan ook niet om." Warner Meinen volgde zes jaar geleden Sint Franciscus Gasthuis verhuist van Schiekade 80 naar Zie advertentie pag. 3 Minister Lubbers ROTTERDAM Minister Lubbers (economische zaken) is van plan op korte termijn een beslissing te nemen met betrekking tot de aanvraag van Kruwal om een ertsknikkerfabriek te bouwen aan de Dintelhaven in Euro poort. Hg is niet bereid te wachten tot Rjjnmond met een mogelijk nieuw ad vies aan de minister klaar is. tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Meubelfabriek Oisterwijk Toonzaal Berkel (Z.H.) Noordeindseweg .116 (langs het water) tel. 01891 -4670 Ma t/m za 9-18 Vrijdagavond Uw kopje koffie staat klaar. taal wordt gebruikt. Dat schijnt voor planologen onoverkomelijke problemen met zich mee te bren gen. De planologen van Zuid-Holland staan daarin niet alleen. Ook de twee jaar geleden „Oriënteringsno ta ruimtelijke ordening" van de re gering was een moeilijk leesbaar stuk waarover insprekers regelma tig struikelden. De Tweede Kamer heeft onlangs iemand in dienst genomen die de Kamerstukken toetst op het punt •van de begrijpelijkheid. Wellicht zou ook de provinciale planologi sche dienst van Zuid-Holland zo'n functionaris kunnen benoemen. De kosten die zo'n benoeming met zich meebrengt wegen niet op tegen de winst die geboekt wordt op het ge bied van de democratisering van de ruimtelijke ordening. Aan goede in spraak moet immers begrijpelijke informatie vooraf gaan. E.J.M. zoek van de VVD-fractie bijeengeroe pen extra vergadering van de Rijn mondraad. Hij had daarover vóór de vergadering contact gehad met de be windsman. Zoals bekend gaf Rijnmond enige tijd geleden een negatief advies aan de mi nister in het kader van de procedure voor de selectieve investeringsregeling (SIR). Een poging van de VVD-fractie om nu al het negatieve advies van Rijnmond terug te draaien mislukte; de betreffende motie van VVD-fractie- leider drs. L. van Leeuwen kreeg geen meerderheid; Jinks" stemde tegen. Dat wilde overigens niet zeggen dat de PvdA-fractie beslist bij dit negatieve advies wilde blijven. Fractievoorzitter drs. P.Ade Ruiter vond dat daarover eerst nog de nodige studie moet plaats vinden. Dat gebeurt in elk geval via een studie over de verhouding tussen de SIR, de ruimtelijke ordening en de milieuwetten. Pas daarna kan volgens De Ruiter de aanvraag van Kruwal op nieuw in overweging genomen worden. Van Heezik Milieugecommitteerde A. van Dijk trok maandagavond het boetekleed aan hij erkende dat hij vóór de beslis sing niet alle relevante informatie aan zijn medeleden in het dagelijks bestuur van Rijnmond verstrekt had. Dat laatste was er oorzaak van dat zijn col lega Fred van Heezik twee weken ge leden, nadat hij wel aanvullende inforj matie gekregen had, omzwaaide ten gunste van een positief advies over Kruwal. Na een verhitte discussie in de PvdA fractie trad Van Heezik vorige week af als dagelijks bestuurder van Rijnmond. Een motie-Van Leeuwen om Van Heezik weer in het dagelijks bestuur te krijgen kreeg geen meerderheidtegen stemden o.a. de leden van de PvdA fractie Van Heezik volgde de discussie maan dag op de publieke tribune; hij kreeg veel lovende woorden van voorzitter Fibbe, die het vertrek van deze bekwa me bestuurder betreurde. een kursus van twee maanden in Breda om zich vertrouwd te maken met de problemen van het schooldekanaat. Voor zijn leerlingen stelde hij een gids voor studie en beroep na MAVO sa men en ook verzamelde hij zoveel mo gelijk folders van bedrijven. Beroependag Meinen: „Toen de dekanen hoorden dat er voor het voortgezet onderwijs lezingen werden georganiseerd in Rot terdam dus voor HAVO-leerlingen en daarboven zijn we zelf lezingen gaan opzetten voor die enorme groep van MAVO-leerlingen. Dat was even wel organisatorisch moeilijk en het be vredigde niet zo best. Het rendement was gering, vonden we. Zo kwamen we op de beroependag waar we probeer den wat zichtbaar te maken voor de leerlingen wat hun toekomstmogelijk heden waren. Dat sloeg aan! We ont dekten ook al heel snel dat we veel meer ruimte en tijd nodig hadden." Zo besloten de schooldekanen vorig jaar de Lijnbaanhallen in Vlaardingen af te huren, waarmee goede ervaringen werden opgedaan. „Wij zijn hier dit jaar al uitgegroeid", aldus Warner Mei- In vijftig stands konden drieduizend jongeren zich oriënteren op gebieden als vakbond, opleidingen tot apothe kers-assistente, verpleegster, schoon heidsspecialiste en kapper. Ook waren er stands van de Marine, P.T.T., Poli tie, Amro Bank en Nederlandse Spoor wegen. Diverse scholen zoals Zeevaart school, M.T.S., HAVO. waren geko men met leerlingen. „We hopen te bereiken dat er veel ge motiveerder keuze wordt gemaakt", vertelt Warner Meinen, die zelf vijf examenklassen begeleidt en met elke eindexamen-kandidaat al een gesprek je heeft gehad. Hij vindt het teleur stellend dat de Sociale en Pedagogische Akademies besloten niet mee te doen. „Er is een grote kategorie leerlingen die behoefte heeft aan een goede voor lichting. De jeugd realiseert zich niet wat een bepaald beroep inhoudt. Ik hou leerlingen wel eens van een keuze anifestatie de Lijnbaanhallen werd gisteren druk bezocht SUCCES AGENDA'S PASSAGE 7 ROTTERDAM - Er is een grote kans dat de Rijnmondraad in zijn vergade ring van 15 december drs. PA. de Rui ter, nu voorzitter van de PvdA-fractie, zal kiezen als lid van het dagelijks be stuur van Rijnmond. In die functie zou hij de vorige week afgetreden F. van Heezik opvolgen De heer De Ruiter, die in Krimpen aan den IJssel woont, is lid van de Tweede Kamer; in de PvdA-Kamerfractie houdt hij zich vooral met economische zaken bezig. Als hij dagelijks bestuur der van Rijnmond wordt zal hij voor het Kamerlidmaatschap bedanken. Hij merkt op dat er tegenwoordig minder doorstromingsmogelijkheden voor MAVO-leerlingen zijn. „Het is gewoon een kwestie van vraag en aan bod. Je kunt mij niet één zinnig argu ment geven waarom bijvoorbeeld een opleidingsschool voor verpleegsters wis- en natuurkunde in het vakken pakket eist." Behalve dat veel vervolgopleidingen HAVO als vooropleiding vragen, is het ook zo dat het Ministerie van plan is en dat is ten dele al gerealiseerd verschillende voorbereidende jaren af te schaffen voor bijvoorbeeld H.T.S. en Hogere Landbouwschool. Meinen merkt op dat de frustratie nu groter is dan vroeger. Zelf motiveert hij leerlingen altijd om MAVO-4 te doen - men kan ook na drie jaar de MAVO al verlaten - maar hij beseft heel goed dat veel leerlingen daarna „toch niet verder kunnen komen": „Hier ligt een probleem voor een grote groep jongelui." tot een sluitende exploitatie komen. Wat denkt Warner Meinen van de kansen van de schoolgaande jeugd voor Optimistisch Liefdewerk Het werk dat Meinen doet omschrijft hij als „liefdewerk". Het Ministerie steunt de beroependag op geen enkele wijze, terwijl voor het werk van de schooldekanen pas sinds de instelling van de Ministeriële Commissie School- decanaat officiële belangstelling be staat. Deze kommissie bood op 25 no vember van dit jaar haar eindrapport aan de Tweede Kamer aan. De regering neemt ten aanzien van het rapport nog geen standpunt in en wil het eerst in brede kring bekendheid geven. „In feite is het te gek dat je het er allemaal bij moet doen", zegt Meinen, die tien uren per week besteedt aan zijn werk als schooldekaan. Dankzij de hulp van de administratie van zijn school, een bijdrage van één gulden vijftig per leerling en vijfentwintig gulden per school kon de beroependag Meer werklozen in november VLAARDINGEN Volgens het ge westelijk arbeidsbureau Nieuwe Water weg Noord is het aantal werkloze mannen in de maand november fors toegenomen, namelijk met 130, dat is 10 pet. Bij de vrouwen verminderde, in tegenstelling tot de trend van de laat ste jarenf dit aanbod met 21. De toename van de werkloosheid bij de mannen komt overwegend voor rekening van de metaalnijverheid; deze stijging houdt voornamelijk verband met ontslagenen bij de onderaanne mers. Verder gaven met uitzondering van kantoorpersoneel (22) en hotelperso neel (4) nagenoeg alle bedrijfsklassen enige stijging te zien. De situatie in de bouw blijft gunstig; met een stijging van één man bedraagt het aantal werk lozen in deze bedrijfstak nog geen vijf procent. De werkloosheid bij de jeugd vermeer derde verhoudingsgewijs het meest bij de jeugd tot 23 jaar. Boutique Pour Hommes 1 POO-POO Hoog»tr.60/Schiedarti j „Ik zie de kansen vrij optimistisch. Wy moeten naar een andere verdeling van werk en vrije tijd. Het is bijvoorbeeld belachelijk dat mijn kollega's tweeën dertig uur per week moeten draaien. Ik geloof dat je toe moet naar een an dere verdeling. Voor kleuterleidsters geldt dat de komende jaren nog een hoop van die meisjes nodig zijn, als het aantal leerlingen per omlaag wordt gebracht. Men zit in kleuter scholen nog vaak met te grote klas sen." Meinen vindt dat het veel leerlingen en ouders ontbreekt aan een stuk infor matie over beroepen en opleidingen. Zelf merkte hij hoe ouders bij land bouwschool denken aan boer worden of sla planten, terwijl het agrarisch onderwijs ook opleidt tot funkties bij plantsoenendiensten, proefstations en mogelijkheden biedt op het gebied van milieuhygiëne, landschapsinrichting en tuinarchitektuur. Ook denkt hij da) heel wat leerlingen een akademie voor beeldende kunsten of een sportoplei- ding kiezen, louter en alleen „omdat het ze wel wat lijkt". Voor die kate gorie leerlingen en ouders is de beroe pendag een goede gelegenheid om een beter beeld te krijgen. Bankstellen 6g5 Ribcord 7Qt- 1 en 2 en 3-zits .v.a. /9D.~ Eiken v, 995.- Rundleder 3 èn 2-zitsv.a. Lö/ö.- 5" jaar garantie op het binnenwerk. Toonzalen geopend van di. t/m za S5nJW,7iS?„™r' VrijdagS k°OI>; Neerlands grootste CHERNy-PlANO'S WAARDE 3.700 LRMÜALH - p i a n o's WAARDE 5.200 bechner-VLEUGELS* WAARDE 15.900 WURLITZER orgels vanaf vrijdag 9 uur tot zaterdag 17.00 uur in alle filialen. Louis de Poortere Richelieu Zuivere scheerwollen velourskwaliteit, 475 br., kleuren: (raise, beige, linde Desso Carillon ,an 335,- nu 249,50 400 br., fantastische kwaliteit nylontapijt, blijvend mooi. Zeer zware foamrug. diverse kleuren. f\f\ -i A Hoog-laag dessin van NU De rest van de week natuurlijk ook voordeliger dan elders. Keuze uit meer dan 225 soorten tapijt tegen de scherpste prijs. Barendrecht Hoogvliet Wilhelm Tellplaats 29-31 gratis gelegd. Roterdam-West Schiedamseweg 61 Krimpen aan den IJssel J Stad en Landschap 33-35

De Havenloods | 1975 | | pagina 1