Bewonersvereniging Schiedam Zuid kritische instelling binnen Gorzen WE5MNÖM termeulen Menselijke snuffelpaal' houdt Tankercleaning in de gaten termeulen MASSIEF EIKEN MEUBELEN SPECIALE KERSTAANBIEDING! 200,- KORTING op alle bontmantels "BONTHANDEL BROADWAY" PT. BROUWER DE HAVENLOODS-DONDERDAG 11 DECEMBER 1975 50-573 nouveau Onmisbaar! Vooral tijdens de feestdagen is het prettig extra stopkontakten te hebben (denkt u bijv. eens aan de kerstboomverlichting), daarom is deze 3-voudige snoercentrale on misbaar. Kompleet met ong. 2 meter snoer (2x1 mm en 10 A stekker (max. belasting 2000 Watt) slechts SCHIEDAM - De dienst ge meentewerken in Schiedam en de bewonersvereniging Zuid zullen op maandag 15 december van half acht tot half tien 's avonds bewoners van de Oude Maasstraat en de IJsselmondesestraat informe ren over de herinrichting van beide straten. Aanvankelijk was deze avond gepland op 1 december. Aangezien de onder de bewoners gehouden enquête zoveel suggesties en ideeën had opgeleverd en het verwerken van de vele reak- ties meer tijd vroeg dan was voorzien, werd de informatie avond die gehouden wordt in de school aan de Zwartewaal- sestraat 16 twee weken uitge steld. SCHIEDAM - De Gorzen, gebouwd aan het begin van de vorige eeuw is een zeer aparte en zelfstandige wijk en ongetwijfeld de meest hechte ge meenschap binnen Schiedam. De Gorzenaren, van oudsher rasechte volksbuurtbewoners, hebber er nooit moeite mee gehad hun wensen en on- genoegems kenbaar te maken. Van hen is bekend dat ze al in de negentiende eeuw een aversie hadden tegen elk rijks- 'en gemeenteapparaat. Ze ver dienden hun geld destijds in de vis vangst, met glasblazen en sinds 1905 op de werf Gusto. Nu, in de twintig ste eeuw, is de Gorzen nog steeds „een dorp in een stad". Terwijl veel jonge gezinnen er koop huisjes betrokken en opknapten en Gorzenaren die verhuisd waren, weer terugkwamen, werd de eerste bewo nersvereniging -Schiedam-Zuid gehe ten- in oktober 1972 opgericht. Onafscheidelijk verbonden met de op richting is de naam van mevrouw Krik- ke-Hein, destijds gemeenteraadslid voor de PvdA. Zij bracht samen met Herman Noordegraaf van de PPR en Herman Posthoorn van de PvdA enkele bewoners bijeen in de Bethelkerk. Wat hen bond, was hun ongenoegen over de gang van zaken bij de renovatie van huizen van de woningbouwvereniging „Volkshuisvesting". De be'trokken be woners hadden klachten over afwer king en begeleiding van de renovatie, terwijl verhuiskosten niet vergoed wer den. Ze vonden dat „Volkshuisves ting" (VHV) meer naar de stem van de bewoners moest luisteren. Ook de huurharmonisatie van voormalig minis ter Udink speelde een rol. Mevrouw Krikke-Hein werd de eerste voorzit ter en op de eerste openbare vergade ring had de vereniging al vierhonderd leden. Belangrijkste doelstelling van de vereniging was de leefbaarheid in de wijk te vergroten. achterstallig onderhoud. Daarna volg de de Havendijk in 1973. De kosten per woning waren inmiddels opgelo pen tot vijftienduizend gulden. De bewoners kwamen voor het eerst in aanmerking voor een vergoeding van vijftienhonderd gulden, een vergoe ding die de Brielsestraatbewoners niet hadden gekregen. De VHV zegde een na-renovatie van de Brielsestraat- woningen toe, wat tot op heden nog niet gebeurd is. Renovatie Er werden vier werkgroepen gefor meerd. Daar was allereerst de groep spreekuur die het wekelijks informa tie-uurtje begeleidde. Het spreekuur bestaat nog steeds en wordt elke dins dag van zeven tot acht uur 's avonds gehouden in de school aan de Zwarte- waalsestraat 16. Ook werden er werk groepen rond de knelpunten -huren, klachten en wijkverbetering/milieu— opgericht. De werkgroep huren hield zich voor namelijk bezig met renovatieperike len. De Brielsestraat werd als eerste onder handen genomen: kosten per woning achtduizend gulden, waar voor de plafonds werden vernieuwd, een douchecel werd aangebracht en de keuken werd opgeknapt. Volgens de bewonersvereniging grotendeels Het bedrijf van Tankercleaning heeft al voor veel ir n de Gorzen gezorgd. Bijzonder stijlvol Prachtige modelgordijnen van een mooie kwaliteit Franse voile (100% tergal), afgezet met n schitterende maar liefst 10 cm brede rand macrar macramé kant. Verkrijgbaar in wit en ivoor. De opneem- ruche is bijpassend en 10 cm breed. Nu met f 35,- tot f 121,— voordeel, breedte hoogte 220 cm 150 cm van f 100,- voor Vlaardingse Dubbelmannen kwartet op de televisie VLAARDINGEN - Op vrijdagavond 12 december zal het Vlaardings Dub- belmannenkwartet op het televisie scherm te zien zijn. Aanvang 19.30 uur. Vanuit de Stads Doelen te Delft, wordt de Nederlandse Muziekshow van de VARA „Vrijdagavondvrij" uitge zonden waaraan medewerken Ronnie Tober, Conny van den Bos, Rob de Nijs, het komisch duo Mini Maxi, Ursula Benz en vele anderen. Presenta tie: Henk van Montfoort. Als amateurs gaan 3 dubbelmannen- kwartetten in de strijd om een finale plaats, die op 20 mei 1976 vanuit Leeuwarden zal worden uitgezonden. Op originele wijze zal het publiek be palen, „wie van de drie" op die datum wordt terugverlangd. Het Vlaardings Dubbelmannenkwartet zingt het lied „De Apotheker". WEIHNACHTS- ORATORIUM IN DE GROTE KERK VLAARDINGEN Dinsdag 16 de cember brengt de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst de Weih- nachtsoratorium van J.S. Bach in de Grote Kerk. Dirigent is Aad van der Hoeven, met medewerking van Utrechtse Studenten Solisten zijn: Maja Scl\ermerhorn so praan, Joke de Vin alt, Paul Schots mans tenor en John Bröcheler bas. Voorverkoop bij koorleden en VVV Proveniershuis en per telefoon onder nummer 268270. Aanvang 20 uur. <m Opvang Woningen in de Gorzen, die bedoeld waren weggebroken te worden, wer den opgeknapt o.a. behangen en van een douche voorzien- en bestempeld tot „opvang-woningen" voor bewo ners, die tijdelijk moesten verhuizen. De bewonersvereniging Schiedam-Zuid zag met succes kans de sloop van deze woningen tot nu toe tegen te houden. Daarna volgde renovatie van woningen in de Voornsestraat, Abbenbroekse- straat, Havendijk en Poortugaalse- straat. Thans wordt gewerkt aan woningen in de IJsselmondestraat en Poortugaalsestraat. De kosten per wo ning bedragen drieënveertigduizend gulden. „De kwaliteit van de renovatie is mede dankzij de druk van de bewonersver eniging en de bewoners omhoog ge gaan", aldus Arie Zwamborn, voorzit ter van de bewonersvereniging Schie dam-Zuid. Er blijven vier muren staan, dan gaat de bulldozer er doorheen." De bewoners kunnen, indien ze dit wensen, centrale verwarming in hun huis krijgen. Spiltrap Volgens de bewonersvereniging is re novatie „een bitter gevecht voor je goed recht". Wat was namelijk het geval? In maart 1975 koos het over grote deel van de bewoners in de IJs selmondestraat voor een spiltrap in hun woning, omdat zo'n trap minder ruimte inneemt dan een normale Een maand later zeggen de bewoners niets van de voorlichting van hun huis baas te geloven dat het plaatsen van een spiltrap technisch niet mogelijk is en dat een spiltrap vijfduizend gulden duurder is dan een rechte trap. Ze be sluiten een onpartijdige instantie dit te laten uitzoeken. In mei blijkt, dat de gemeente dit wil doen. In augustus heeft de gemeente nog steeds geen op dracht gehad van de huisbaas een be rekening te maken. In september wordt de fraktieleider van de PvdA te hulp geroepen. Zijn bemiddelingspo ging leidt ertoe, dat „Volkshuisves ting" opdracht geeft voor de bereke ning door de gemeente. De Vorige maand stelde VHV voor een spiltrap te willen plaatsen als de bewo ners hiervoor zestienhonderdvijftig gul den zouden neertellen. Momenteel zijn een aantal bewoners akkoord gegaan met f.1625,-. „Volkshuisvesting" wil de betaling vooraf, maar de bewoners wensten duidelijkheid over de situatie die bij verhuizing zou ontstaanmoch ten de bewoners de trap dan meene men? Ze deden het voorstel de trap te betalen als hij erin stond en de trap over eer periode van vijfentwintig jaar te laten afschrijven. Dat zou betekenen dat een bewoner bij verhuizing een bepaald percentage zou terugkrijgen. VHV ging hiermee niet akkoord en het overleg tussen huisbaas en huurders is sindsdien op een dood spoor. Volksverlakkerij „Wij hebben gevraagd afspraken eerlijk na te komen. Wij plegen een vorm van volksverlakkerij, zegt VHV. Wij vragen ons af of vragen om eerlijkheid dat is", aldus Arie Zwamborn naar aanleiding van een artikel in het verenigingsblad over al deze problemen, een verhaal, dat „Volkshuisvesting" in het ver keerde keelgat is geschoten. In dat ge wraakte artikel staat o.a.: „Wat heeft de VHV allemaal niet uitgehaald? Ze heeft gedreigd met huisuitzetting, ze heeft gedreigd met slopen van het dak waar de bewoners nog onder woonden, ze liet de riolering vernielen, zodat mensen in de stank zaten, ze gaf op dracht aan de PTT bij een aantal men sen de telefoon af te sluiten, ze gaf het GTB opdracht gas en licht bij de bewoners af te sluiten." En voorts: „Maar wat hebben we ge leerd? De VHV heeft ons stelselmatig belogen en bedrogen. Huurders zijn bijna rechteloos als ze niet gezamen lijk optreden. Bij de renovatie wordt met geld gesmeten. Want wie moet dit oponthoud van zes maanden be talen? De VHVnee natuurlijk niet, maar de huurder. Na de renova tie gaat de huurder een veel te grote huurverhoging betalen." Arie Zwamborn: „Het is een beetje moeilijk geworden nou." Overleggroep Vorige maand schreef de bewoners vereniging Schiedam-Zuid een brief aan het college van B. en W., waarin zij een aantal vragen stelde naar aan leiding van de circulaire van het Mi nisterie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening. In deze circulaire stond, dat in het kader van de vast stelling van de waarderingspunten voor wat betreft de woonvorm, de wijk en de nabije omgeving van de woning, overleggroepen van huurders opgericht moesten worden. De bewo nersvereniging vroeg wanneer het college van plan was met deze overleg groepen te starten. Het college nam vervolgens het besluit zo'n overleg groep in het leven te roepen, met als samenstelling vjjf vertegenwoordi gers van de bewoners- en wijkvereni- gingen, een van de consumentenbond en zes afgevaardigden van verhuurders, onder voorzitterschap van wethouder Hans van der Wilk van wijkaangelegen- Op 3 december j.l. kwam deze groep voor het eerst bijeen om te proberen punten toe te kennen aan na-oorlogse woningen i.v.m. de huurverhoging van volgend jaar. Voor die puntentoeken ning geeft het ministerie richtlijnen, terwijl de huurverhoging maximaal twaalf procent kan zijn. Normaal zal echter acht procent zjjn. Compromis De heer J.C.C. Dettmeyer van de werk groep huren en wonen van de bewo nersvereniging vindt de hele gang van zaken „een groot gevaar": „Wij moe ten de belangen van de huurders be hartigen. Nu ben ik verplicht tot een compromis te komen. Ik word zo mede schuldig aan het vaststellen van de huurverhoging." Volgens Dettmeyer is huurverhoging voor 1976 niet noodzakelijk. Hij zegt dat „Volkshuisvesting" een potje heeft van twintig miljoen. Arie Zwamborn: „Je zit te praten tus sen de acht en twaalf procent. Dat is mijn bezwaar ertegen." Hij vindt dat je negatieve punten zou moeten kun nen toekennen. „Als de bewonersver eniging de zaak van de overleggroep niet had aangekaart, dan was die groep er niet geweest en hadden de verhuur ders zelfstandig tot een oordeel kun nen komen, waarmee de kans op kon- flikten met de huurders uiteraard gro ter geweest zou zijn", aldus Zwam born. Speelstraten De werkgroep wijkverbetering en mi lieu begon drie jaar geleden met het organiseren van bustochtjes naar Delft om de aldaar gerealiseerde speelstraten te bekijken. Iedereen was laaiend enthousiast. Omdat door de renova tie diverse straten beschadigd waren, zag de werkgroep overigens met veel moeite kans het toenmalig college ervan te overtuigen dat speelstraten een goede zaak waren. Waar straten gerepareerd moesten worden, kon hiermee een aanvang worden ge- speelstraten zijn geen verdienste van het nieuwe college, alhoewel het zich er soms wel op laat voorstaan. Wij hadden een leerschool bij de Rid- derkerksestraat. De bewoners zijn daar te weinig bjj betrokken geweest", aldus Arie Zwamborn. De ontwikkelingen in Zuid hebben ertoe geleid, dat de gemeente een schema heeft ontwikkeld ten aanzien van overlegstrukturen met bewoners- en wijkverenigingen over herinrich tingsplannen. Zo was er vorige week dinsdag in de Gorzen een informatieavond over de gemeentenlannen met betrekking tot het Wilhelminaplein en het Rozenbur gerplein. De gemeenteraad heeft hier voor gelden gereserveerd uit het fonds „Welzijnsvoorzieningen afkoopsom watercontract". Op deze avond ston den de praatplannen van de gemeente ter discussie en konden de bewoners hun mening of suggesties naar voren brengen. Alhoewel de gehele wijk was uitgenodigd, verschenen slechts vijftig mensen. Een belangrijk discussiepunt Was een eventuele zandbak op het Rozenburgerplein, waartegen buurtbe woners bezwaren uitten. Men was bang dat het in plaats van kinderspeelplaats als hondentoilet zou worden gebruikt. Arie Zwamborn: „Ik streef naar een hondenuitlaatverbod in bepaalde gebieden. Ik vind dat zo'n verbod moet gelden voor die speelgelegenhe- den, waar kinderen komen." In oktober 1974 wierp de werkgroep wijkverbetering en milieu zich voor het eerst op de zaak van de Tanker Clea ning. Er kwamen klachten uit de wijk over vuil wasgoed en vuile ramen. Als gevolg van roetblazen door schepen bij de Tanker Cleaning. TC zei dat er spra ke was van een bedrijfsongeval omdat een ventilatorriem was geknapt. De be wonersvereniging vond dit een goedko pe smoes en had de indruk dat bran ders werden schoongemaakt, omdat de Gorzen onder een deken van roet lag. Omdat destijds het Centraal Ak- tiecomité Rijnmond erg bezig was met de zaak van de Tanker Cleaning besteedde de werkgroep er verder weinig aandacht meer aan Onlangs pakte de werkgroep de draad, echter weer op: In een open brief aan het college en de gemeenteraad, mede ondertekend door het perso neel van de Stichting Verenigde Pro vinciale Bibliotheekcentrales van Zuid- Holland, alsmede de leden van de wa tersportverenigingen in de jachthaven, vroeg de werkgroep opnieuw om een hoorzitting in verband met het aflo pen van de voorlopige hinderwetver gunning van Tanker Cleaning. Al eerder had de werkgroep aan di verse inspekterende instanties geschre ven, dat de Tanker Cleaning overlast veroorzaakte in de vorm van lawaai, stank, vuile lucht en waterverontrei niging. Hierop waren volgens Herman Elshof van de werkgroep milieu „on duidelijke antwoorden" gekomen. In het verenigingsblad van de bewo nersvereniging staat dat de Tanker Cleaning de gemeente geld kost in plaats van oplevert: „...heeft zij de verplichting op zich genomen om de haven voor Tanker Cleaning uit te baggeren. Dit kostte in 1974 al f.430.000,-. Wij vragen ons af of de inkomsten wel opwegen tegen de uit gaven. Dit zou dus kunnen beteke nen, dat de gemeente meebetaalt aan de milieuvervuiling." Volgens het desbetreffende artikel „t.c.: de zaak blijft stinken": „is het ook nog eens zo, dat het uitbaggeren van de Spuihaven wordt bekostigd door de vier watersportverenigingen, terwijl Tanker Cleaning van deze haven ook wel degelijk gebruik Hinderwet Als een donderslag bij heldere hemel trof de bewonersvereniging de berich ten in de Schiedamse kranten, dat het college besloten had Tanker Cleaning geen verlenging van de voorlopige hinderwetvergunning —die per 1 okto ber afliep- te verlenen. Dit bericht kwam erg onverwacht. Overigens besloot TC tegen deze be slissing in beroep te gaan en verwacht wordt, dat Tanker Cleaning tot 1980 gewoon zijn gang kan gaan „Wij hebben destijds geageerd tegen Tanker Cleaning. Nu heeft het college de hinderwetvergunning niet verlengd. Chris Zijderveld heeft gezegd, dat je niet moet denken, dat dat gebeurd is door akties", aldus Herman Elshof. „De druk die de werkgroep uitge oefend heeft, heeft wel degelijk mede geleid tot het niet verlengen van de hin derwetvergu nning Ondoorzichtig Arie Zwamborn vraagt zich overigens af, wie de veiligheidsvoorschriften con troleert: „Wij twijfelden eerder aan de controle, maar wie doet dat nu onder de weigering? Het is een ondoorzich tige zaak." Herman Elshof: „Het staat vast, dat de gemeente gaat opdraaien voor de verplaatsingskosten van Tanker Clea- Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker dan heeft u voor gewone prijzen wel heel wat anders in uw huis. Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. Kon. Wilhelminahaven z.g. Nieuwe Haven N.Z. 27 VLAARDINGEN Tel. 010-343006 liüf ALUMINIUM JALOUZIEEN altijd voordeliger ROLGORDIJNEN ZONNESCHERMEN VOUWDEUREN VERT. JALOEZIEEN De heer Detmeijer ning. In hoeverre spelen we de TC in de kaart?" En hij vervolgt: „Wij zijn aan het bekijken of wij Tanker Clea ning aansprakelijk kunnen stellen." De werkgroep heeft sinds kort een te lefoonketen in het leven geroepen, waarbij mensen elkaar bellen als ze iets ruiken. Ieder lid van de keten belt vervolgens afzonderlijk de Centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond. Ook de bibliotheek aan de Havenstraat draait mee en houdt bij wanneer sche pen bij Tanker Cleaning liggen. „Wij werken met een menselijke snuffel paal", aldus Herman Elshof. Over de direkteur van Tanker Cleaning wil hij tot slot nog wel het volgende verhaal kwijt: „Winters (direkteur TC, red.) zei dat lawaaioverlast zo verhol pen is: wij huren een bus en zetten die met draaiende motor voor je deur, dan hoor je het niet meer." VERKOOP VAN PRACHTIGE BONTMANTELS IEDERE DAG VAN 2 TOT 6 UUR KOOPAVOND SCHIEDAMSE WEG 10 VLAARDINGEN. TEL. 346227. KUNST EN ANTIEKHANDEL Hoogstraat 199-201 Vlaardingen tel. 010-346221. Ook inkoop van kunst en antiek. ft ,Het laatste oordeel" op paneel geschilderd. Antwerpse school ca. 1590. Zonder t;:ige verplichting tot koop, toon ik U gr^ag mijn uitgebreide kunst- en antiekcollectie.

De Havenloods | 1975 | | pagina 7