HAVENLOODS Het Jaar van de Vrouw: succesvol als stimulans .♦itó MONUMENTENJAAR: JAAR VAN BEWUSTWORDING vrouwen belangen 'STRIJD OM ECHTE GELIJKHEID KRACHTIG VOORTZETTEN' POO-POO SLAAPKAMERS f Lunstroo Meubelen fel ..795, Eiken v.a 995.- dinsdag 30 december 1975 24e jaargang no. 99 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. editie p SCHIEDAM Verschijnt op dinsdag en donderdag in ROTTER DAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM VLAAR DINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND KRIMPENERWAARD, CAPELLE - EN NIEU- WERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK BERG SCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o TOTALE OPLAAG 270.000 VLAARDINGEN Hoogstraat 122 010-352911 KRIMPEN A/D IJSSEL - Veld en Beemd 25 01807 16899. Onlangs werden de activiteiten in het kader van „1975 - Het Jaar van de Vrouw" officieel afgesloten. Morgen eindigt het kalenderjaar en valt het doek over dit jaar van de vrouw definitief. Pas daarna zal blijken of „'75" werkelijk verleden tijd is of in de toekomstige tijd dóórwerkt. Anders gezegd: betekent het afscheuren van het laatste kalenderblad van dit jaar het einde van een „éénjaarsvlieg" of wordt mèt '76 een nieuw begin óók voor de bouw ingeluid. rn liuii Vrouw en Maatschappij Voorpagina het verenigingsblad met vignetmiddel bewustwording In 1976 komt De Havenloods op woensdag en donderdag in de bus Met ingang van de eerste week in januari zal de dinsdaguitgave van De Havenloods verdwijnen. In de plaats hiervan is de woensdag als dag van verschijning gekozen, zodat De Havenloods in het vervolg op woensdag en donderdag zal uitkomen. Met deze verandering menen wij te gemoet te komen aan wensen van lezers en adverteerders. Boutique Pour Hommes Hoogetr. 60/Schiedam Op dinsdag 6 januari organiseert het U.V.V. een culturele ochtend met als on derwerp ,£en bezoek aan Cyprus". De ochtend zal gehouden worden op het adres Grote Visserijstraat 118 en begint om 10.00 TYPEN - STENO TALEN: NEDERLANDS-ENGELS DUITS-FRANS-SPAANS BOEKHOUDEN - M.B.A. MIDDENSTAND DIK. J.vv.tvi. zti TELER Staatsbevoegd docent machineschrijven en stenografie SINGEL 72 SCHIEDAM TEL.268847 Aanv.: Cursussen Jan Febr. ^Prospectus op aanvrage. Eén miljoen besteed aan 'bevrijding' De X min Y beweging, een beweging voor ontwikkeling en bevrijding van arme en rijke landen heeft het afgelo pen jaar ruim éen miljoen gulden besteed aan haar doelstellingen. Dat geld is bijeen gebracht door ruim 6 000 deelnemers die door middel van de X min Y-beweging financiële en morele steun willen verlenen aan initia tieven die zowel in rijke als arme lan den een ontwikkeling tot bevi-ijding op gang willen brengen. De X minY beweging zet zich in voor veranderin gen in denken en doen onder andere door het werken aan mentaliteitsver andering, verschaffen van informatie aanzetten tot actie, uitoefenen van pressie op overheid, bedrijfsleven en andere instanties. Financiële steun werd onder meer ge geven aan een onderwijs-en alfabetise ringsprogramma in Guinee-Bissau; aan het Fretelin de volksbeweging van Oost-Timor; aan het Democratisch Jongeren Front-Suriname en in de rijke wereld onder andere aan de Stichting Oost-Europa Projecten voor de vestiging van aandacht op socialis tische modellen en het Comité van Marokkaanse Arbeiders ter legalisering van hun verblijf in Nederland. Morele steun gaf de X min Y beweging het afgelopen jaar aan de acties tegen de discriminatie in Zuid-Afrika door onder meer een oproep te doen uit gaan voor het boycotten van de Amro- bank omdat deze instelling met Zuid- Afrika zaken doet. Voorts aan het Fre tilin in Timor door het zenden van een .protestbrief aan de Indonesische Ambassade in Den Haag tegen de mili taire interventie op Oost-Timor. VLEUGELS *KLE1NINSTRUM BLADMUZIEK PIANO'S *GITAREN wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel.010 -12.64.61 ln veler ogen is het succes van het met veel publiciteit omgeven Jaar van de Vrouw vrij dubieus. De Eman- cipade. die zich moest manifesteren als het hoogtepunt van de natiohnale activiteiten, draaide voor tweederde deel uit op een mislukking doordat slechts éénderde van het verwachte be zoekersaantal in de Utrechtse Jaar beurshal verscheen. De wereldomspan nende conferentie van vrouwen in Mexico, die het internationale hoog tepunt moest worden, leek soms op een forum voor de politieke vetes die in de Verenigde Naties behoren te wor den uitgevochten. Discussies en mani festaties op kleiner niveau bleven vaak steken in de sfeer van onbekendheid. Met deze op liet oog niet aanvecht bare feiten lijkt de omvangrijke groep pessimisten het gelijk aan haar zijde te hebben Maar het is onjuist om een louter ne gatieve balans over het Jaar van de Vrouw op te maken. Want in kleiner kringen van vrouwen, die zich daad werkelijk hebben ingezet om '75 tot een succesvol jaar voor de vrouw te maken, heerst werkelijk optimisme. Het gaat dan om rechtstreeks betrok kenen, die geen eenmalige bijdrage aan het welslagen hebben willen leveren, maar die blijven werken aan een ver betering van de positie van de vrouw, vrouwen die zich al lange tijd gele den hebben verenigd om dat doel steeds meer, steeds beter te verwezen lijken. Welgeteld 81 jaar geleden kwa men vrouwen, bewust van de onder geschikte positie van de vrouw in de toenmalige maatschappij en vervuld van idealisme om zich betere kansen te creëren, bijeen in de ..Vereniging voor Vrouwenkiesrecht". Het in de verenigingsnaam gestelde doel is fin 1917) verwezenlijkt, maar het ging om veel méér. De huidige, klassiek aan doende naam „Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwenar beid en gelijk Staatsburgerschap" geeft als logisch vervolg op de in 1894 op gerichte verening weer, waarom het al die jaren ging en waarom het in '76 als het „82e Jaar van de Vrouw" zal gaan. De vereniging, die in 1931 onder haar tegenwoordige paam tot stand kwam, wil dit bijna voltooide jaar nadrukke lijk in samenhang zien met de vroegere en komende jaren. Het is immers nut teloos om acties voor volledige gelijk berechtiging van de vrouw uitsluitend op '75, als het Jaar van de Vrouw, vast te pinnen. Evenmin als de bewe ging voor het vrouwenkiesrecht, na de instelling hiervan, kón ophouden te bestaan, kan de vereniging zichzelf op heffen, nu de vrouw op papier gelijke rechten heeft als de man. Juist de term „op papier" duidt aan, dat de doelstel lingen nog niet volledig zijn gereali seerd en verdere actie noodzakelijk is. Maar de accenten van de actie zijn in de loop der jaren wél gewijzigd. Vroe ger ging het er om essentiële rechten te benutten cn uit te bouwen. Voor heen waren het regering en parlement, waaraan eisen werden voorgelegd; te genwoordig is het ook de vrouw zelf, waarop de vrouwenbeweging zich richt Rotterdam: Uitkering van hogere bijstand De regring heeft bepaald dat de bij standsuitkeringen voor de kosten van levensonderhoud met ingang van I ja nuari 1976 zullen worden verhoogd. Omdat dit regeringsbesluit te laat is af gekomen om nog verwerkt te kunnen worden in de uitkeringen van januari 1976, zal in de gemeente Rotterdam pas per 1 februari met de nieuwe situa tie rekening kunnen worden gehouden, dat zal uiteraard geschieden niet terug werkende kracht over de maand janua ri 1976. Voor een aantal bijstandsontvangen den zal dit betekenen, dat zij in janua ri a.s. minder zullen ontvangen, omdat bepaalde kortingen niet meer onge daan konden worden gemaakt. Alle bijstandsontvangenden zullen in de maand januari hierover uitvoerig worden ingelicht. Bovendien wordt bekend gemaakt, dat met ingang van I februari 1976 eveneens ingevolge een regeringsbe sluit - de kosten van telefoonabonne ment en de meeste diëten niet meer mogen worden vergoed. De thans lopende vergoedingen zullen in de loop van 1976 geleidelijk worden verminderd. Tenslotte! In de loop van januari zal bij de gemeentelijke sociale dienst een nieuwe telefooncentrale in gebruik worden genomen, waardoor de dienst beter bereikbaar is. met als doel: hen bewust maken van hun nieuwe mogelijkheden in een ver anderde maatschappij. De vergaderzaal -als-strijdtoneel heeft plaatsgemaakt voor de huiskamer als plaats van' bij eenkomst. Het vlugschrift is vervan gen door een informatief verenigings blad. En cursussen voor maatschap pelijke en polijieke scholing hebben de plaats ingenomen van vurige bij eenkomsten, waarbij bezoekers wer den aangespoord oni volksvertegen woordigers aan te spreken. Uitdaging In de werkwijze van déze vereniging zijn duidelijke veranderingen opgetre den. Zien de verenigingsleden het Jaar van de Vrouw als een baken in de ac tie, als een afsluiting van het verleden of als een uitnodiging voor de toe komst? Vier leden van de Rotterdam se afdeling, aan wie deze vraag werd voorgelegd, beschouwen '75 als een be kroning van de gevoerde actie èn als een uitdaging om ermee dóór te gaan Het Jaar van de Vrouw is succesvol geweest, stellen zij. „In onze hele sa menleving is een discussie op gang ge bracht, eerst wat aarzelend, later heel duidelijk. Aan het begin van dit jaar waren nogal sceptische en zelfs be spottende reacties te beluisteren Er werd gelachen oni het Jaar van de Vrouw. Maar gaandeweg is de benade ring veel serieuzer geworden. De aard van de gesprekken, van artikelen in de pers veranderde. Niet alleen, omdat men het Jaar van de Vrouw niet als een „lachertje" kon blijven afdoen, maar ook doordat veel vrouwen zin- ,695.- Bankstellen 1375.- Rundleder Bleiswijk Hoekweg 'l29, Rotterdam. Industriegebouw, Oostzeedijk 234 KERSTDAG SHOW IN BLEISWUK 10.00 TOT 17.00 UUR volle gesprekken op gang brachten en stimuleerden. Hieruit blijkt een toege nomen zelfbewustzijn bij vrouwen, op zich al een succes. Men kan er ook uit concluderen, dat vrouwen dié weg moeten blijven vervolgen. Wij moeten immers zelf vaart geven aan onze maat schappelijke ontplooiing, zélf de mo gelijkheden daartoe onderkennen, zélf de kansen aangrijpen. De vrouwen zullen het, kortom, zelf moeten doen" luidt hun duidelijke mening. Op de ingeslagen weg naar een werke lijk gelijke positie van de vrouw in de maatschappij lagen talloze obstakels en zullen nog verscheidene hindernis sen liggen. „De maatschappij zelf zal geleidelijk méé moeten groeien en plaats moeten gaan bieden voor een zelfstandige positie van de vrouw. Ve len, vooral in middelbare leeftijds groepen, zullen hiermee moeite heb ben. Wij beseffen dat de ontwikkeling naar een volwaardige plaats van de vrouw in de maatschappij niét mag worden geforceerd, maar gestadig moet verlopen. We zullen er allemaal, man en vrouw, naar toe moeten groei en niét met krachtige hand in die richting worden geduwd", verklaren leden van de vereniging. Het Jaar van de Vrouw beschouwen zij als een markering in dat groeipro ces en als een nuttige aanleiding om de positie van de vrouw in discussie te brengen Dat heeft de vereniging voor vrouwenbelangen dan ook intensief ge daan. Zoals vele andere vrouwengroe peringen heeft zij bijeenkomsten be legd en via een stand deelgenomen aan de Emancipade. De gedeeltelijke mis lukking van deze manifestatie wijt de vereniging aan de overhaaste voorbe reiding en een onvoldoende uit de verf gekomen opzet. Wanneer het geheel aanschouwelijker zou zijn geweest, dan was de stimulans tot een bezoek aan zienlijk groter geweeut. De conferentie in Mexico leverde naar de mening van de Rotterdamse vrouwen geen onverdeeld succes op door de brede samenstelling van het congresgezel schap, dat werd gevormd door deel nemers uit vaak totaal verschillende landen. „De emancipatie heeft zich in een aantal landen verder ontwikkeld dan in de (grote) rest. Vanuit die ver schillende situaties is het erg moeilijk om tot één grote noemer te komen", verklaren zij. „In ieder land vinden weer andere ontwikkelingen plaats en in verscheidene landen moet het stre ven naar emancipatie nog volledig van de grond komen. Pas over tien jaar. wanneer de balans van „één decen nium Mexico" zal worden opgemaakt, kunnen de resultaten van de conferen tie worden gpmeten". Winstpunten „Mexico" was voor velen een begin, voor vele anderen een confrontatie met misstanden die al lang uit hun maatschappij zijn gebannen. Dit laat ste gold zeker ook voor de Nederland se delegatie. Ons land heeft op het gebied van gelijkberechtiging van de vrouw een onmiskenbare voorsprong op (tenminste) een zeer groot deel van de rest van de wereld. Juist in dit jaar kwam de „Nederlandse Vrouwenraad" tot stand als overkoepelend orgaan van liefst 52 vrouwenorganisaties. Iets meer dan een half jaar na de ge boorte van de nationale vrouwenraad werd, eind oktober, de „Rotterdamse Vrouwenraad" als bundeling van alle plaatselijke vrouwenorganisaties in het leven geroepen. De op landelijke en plaatselijk niveau bereikte eenheid is Na afloop van dit jaar dienen de activi teiten voor de vrouw te worden voort gezet. De „Nederlandse Vereniging van Vrouwenbelangen, Vrouwenarbeid en gelijk Staatsburgerschap" laat er geen onduidelijkheid over bestaan, dat die activiteiten dóór de vrouw moeten worden ontplooid. De vereniging wil daarbij actieve steun verlenen. Zij or ganiseert, óók in het komende jaar, le zingen, cursussen voor de eigen leden, en -tezamen met andere vrouwenorga nisaties politieke scholing. De eerst volgende lezing, die ook voor introdu- cé's toegankelijk is, heeft als thema het arbeids- en echtscheidingsrecht. De cursussen zijn bedoeld om de gespreks- en discussievaardigheden te verhogen. Bij de politieke scholing probeert men aan de hand van actuele kwesties in zicht en kennis te verschaffen, met als uiteindelijke doel: actieve deelname an vrouwen in de politiek. Informa- :e is verkrijgbaar bij het verenigings ecretariaat, Dennekruid 164 in Rot terdam-Ommoord, tel. (010) 214510. Het jaar 1975 spoedt ten einde, dit Jaar van de Vrouw eveneens. Maar wanneer straks het laatste geluid van de twaalfde klokslag wegsterft, mag het Jaar van de Vrouw niet doodgaan. Ook in '76 moet de actie voor een ge lijke positie van de vrouw levend en le vendig blijven. Morgennacht luidt Ne derland om klokke twaalf een nieuw jaar voor de vrouw in 1 SJAAK AARDEN Tastbare zaken heeft het niet opgeleverd' Hoewel het misschien niet aan ve len bekend is worden de fabrieks gebouwen van Van Nelle aan de Van Nelle-weg van internationaal belang geacht en dienen daarom bewaard te blijven. Meer aandacht voor het monu ment, monument in de breedste zin van het woord, was ook de be doeling van het monumentenjaar zo blijkt uit de discussie-nota van de raad der Europese Gemeenten voor het Europese monumenten- jaar. Of inderdaad die mate van bekendheid en besef voor het be lang van het monument is ont staan als deze raad voor ogen heeft gehad blijft nog een open vraag. Want ook in het jaar van het monument zijn fraaie panden en aantrekkelijke stads- of dorps gezichten verdwenen, door sloop of door bouw van niet aansluiten de nieuwbouw. Het monument verdient meer aan dacht, niet alleen als waardevol stukje historie in de wereld van vandaag, maar ook en vooral als bepalend onderdeel van het huidi ge woon- en leefmilieu. Steeds meer mensen voelen zich verloren in de grootschalige bouw van van daag voor wonen en werken en verlangen terug naar de klein schaligheid van vroegere bouw meesters, een kleinschaligheid die dichter staat bij het menselijke Daarom is juist nu het behoud van het oude milieu van enorm belang Met deze nota wilde men dan ook een bijdrage leveren aan de dis cussie over de toekomst van de oude woon- en leefmilieus en het beleid in deze zaken. Die discussie zou echtei niet een zaak van een betrekkelijk kleine groep deskundigen moeten zijn. „Het monumentenjaar heeft aan tastbare zaken niets meei opgeleverd t andere jaren. Maar het monumentenjaar heeft wel bewerkstelligd dat mensen in veel breder kring bewust werden van de noodzaak om monu menten te bewaren. Het belang van het monumentenjaar is niet geweest dat er iets extra's gerestaureerd is, maar dat het besef is gegroeid voor de waarde van het monument voor de samenleving, voor het welzijn van de mensen", stelt mr. J. Dutilh, voorzitter van het Historisch Genootschap Roterodamum in een terugblik op het monumentenjaar 1975. Wat men heeft gedaan met de doelstellingen en suggesties voor het monumenten jaar van de raad der Europese Gemeenten zal hij in onze uitgave van donder dag 8 januari uiteenzetten. Ook zal hij daarin zijn visie geven over hoe het J— t met het monument als er geen monumentenjaar t maar de zaak van iedereen. Ieder mens moest zich bewust worden van het belang van het monument, zodat er tijdig ingegrepen kon worden bij mogelijke verwaarlo zing of sloop. In de nota werd dan ook voorgesteld door middel van allerlei activiteiten het publiek meer bewust te maken van de waarde van het monument. Een greep uit die activiteiten in Neder land. de tentoonstelling monu mentenzorg in het Provincie-huis, de door de VVV georganiseerd monumentenroute, éen tentoon stelling van foto's schilderstukken cn tekeningen over de Hoeksche Waard door inwoners van de Waard in Numansdorp door de Stichting Behoud Historisch Dorpsschoon, een expositie van oudheidkundige vondsten (want ook voorwerpen vallen onder mo numentenzorg), het rondsturen van circulaires over het monumen tenjaar aan gemeenten en tal van organisaties en instellingen, wed strijden dond het monument voor de jeugd enzovoort. Naast suggesties voor het meer be wust maken van de mensen ten aanzien van het belang van het monument, werden in het rapport ook suggesties gedaan voor een actief monumentenbeleid. „De monumentenzorg dient een onder deel van een beleid te vormen waarin de zorg voor het menselijk leefmilieu centraal staat", aldus dc nota. „Meer concreet houdt dit in dat een eigentijds i tenbeleid een wezenlijk onderdeel dient te zijn van een sociaal ruim telijk beleid gericht op de vernieu wing van steden en dorpen, niet alleen qua bouw, maar ook qua leefbaarheid. Het monumenten beleid dient daartoe op de volgen de principes te steunen: een actie ve monumentenzorg; een integra tie van het monumentenbeleid in het welzijnsbeleid in ruime zin; nadruk op de sociale aspecten van de monumentenzorg; het belang van de relatie monument-omge ving; het geven van een eigentijd se bestemming aan de monumen ten en het activeren van de waar dering voor waardevolle oude leef milieus Uit deze opsomming blijkt dat niet alleen monumentale gebou wen onder monumenten vallen, maar ook al die panden en pand jes die bijdragen aan een bepaald vrijblijvend. HAARIMPORT BROERSVELD 169SCHIEDAM Telefoon 26.82.89 tegenover onze dameskapsalon. De restanten van de molen „De Hoop" met het daarbij behoren de woonhuis (1712) vormen een belangrijk „herkenningspunt voor de omgeving. stads- of dorpsbeeld en de sfeer in de buurt. Dat blijkt ook uit de lijst van monumenten die een werkgroep van het Historisch Ge nootschap Roterodamum voor de gemeente Rotterdam heeft vast gesteld. Hierop zijn niet alleen de reeds lang bekende monumenten opgenomen, maar ook al datgene wat niet direct van internationaal, nationaal of zelfs Rotterdams be lang is, maar wel de moeite waard voor de omgeving om bewaard te blijven. Schakers kunnen kennis verrijken In december eindigde een schaakcursus voor beginners aan de Volks-Universi- teit. Aansluitend hierop begint 6 januari een cursus voor enigszins-gevor- derden. De in totaal twaalf lessen worden op dinsdagavonden en woens dagmorgens gegeven door topschaak- ster Ada van der Giessen. Onder „enigszins-gevorderden" wor den verstaan de volgers van de begin nerscursus, maar ook de huisschakers die het schaakspel en de problemen enigszins kennen maar hun schaakken nis willen verrijken. De lestijden zijn: op dinsdag van 19.15 tot 21.45 uur en op woensdag van 9.15 tot 10.45 uur. De kosten be dragen zestig gulden. Inlichtingen en aanmeldingen zijn mogelijk aan het gebouw aan de Westzeedijk 145, tel. (010)36 37 22.

De Havenloods | 1975 | | pagina 1