lVENLOODS Men moet eigenlijk het recht hebben renovatie te weigeren hu Historische Vereniging Vlaardingen wil particuliere bezittingen inventariseren SCHIEDAM Rini Offermans over vernieuwbouw 'Sint Jozef' eieïKtfv Meubelfabriek Oisterwijk f Lunstroo Meubelen SLAAPKAMERS donderdag 8 januari 1976 25e jaargang no.2 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. editie p Verschijnt op woensdag en donderdag in ROT TERDAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE- EN NIEUWERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERGSCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS TOTALE OPLAAG 270.000 VLAARDINGEN Hoogstraat 122-010-352911. KRIMPEN A/D IJSSEL-Veld en Beemd 25 01807-16899. Rijnmond in 76 DE jaarwisseling is traditioneel veel instanties de gelegenheid bij uitstek om diagnoses te stellen t wensen te uiten. Dat kan bijzondi zinvol zijn omdat het jachtige leve van alledag, zeker in een regio als het Rijnmondgebied, voor een bre- dtre bezinning te weinig mogelijk heden biedt. Het is niet zo verwonderlijk dat 'Rijnmond de oud- en nieuwjaars toespraken met name over econo mische aangelegenheden handelen. Dit gebied wordt immers terecht de spil van de Nederlandse eco genoemd en zo moet het ook blij ven. Het is verschrikkelijk goed koop en onverantwoord om dit peet onder tafel te werken en mensen die op de bres staan vc verantwoorde economische expan sie een gele kaart te geven. Door voortdurende aanvallen op het be drijfsleven komt men geen stap ver der en doet men een wantrouwen ontstaan dat voor de toekomst Rijnmond erg gevaarlijk zou kun nen worden. Aan de andere kant moet men ook niet gaan treuren als in dit gebied eens niet zoveel records gebroken worden. Jarenlang heeft men met name in Rotterdam allerlei records gebroken, maar niet of onvoldoen de gezien dat deze expansie ten kos te ging van factoren als leefbaar heid en woonmilieu. Men kan rustig stellen dat de krach tige versterking van de economi sche structuur in dit gebied ert heeft geleid dat de werkloosheid Rijnmond relatief lang niet zulke ernstige vormen heeft aangenomen als in vele andere streken in ons land. Dat geldt met name voor de Naar onze mening is het bijzonder verheugend dat de Rotterdamse ha venwethouder Van der Pols in zijn toespraak voor de Havenvereniging op oudejaarsdag kon constateren dat de daling in de personeelssterk te in de haven vrijwel geheel door natuurlijk verloop kon worden op gevangen. En hoewel er in de haven /at minder bedrijvigheid was dan in 974 mogen de door de wethouder bekendgemaakte cijfers over het af gelopen jaar in het licht van d< nomische teruggang beslist bevredi gend worden genoemd. Het spreekt vanzelf dat in de toe spraken van de afgelopen dagen de verhouding tussen gemeentelijke en regionale overheid enerzijds en bedrijfsleven anderzijds aan de orde is gekomen. Daarvoor was alle den omdat men zich zou kunnen af vragen of déze overheden (bijv. de linkse colleges van Rijnmond, Rot terdam, Schiedam en Vlaardingen) het bedrijfsleven niet permanent op gespannen voet met elkaar leven. Ook na het luisteren naar en lezen de redevoeringen van de heren Van der Pols, Wilton (Kamer van Koophandel) en Pieters (Scheep- Vereniging Zuid) blijft bij ons de indruk gehandhaafd dat overheid bedrijfsleven niet op gespannen voet met elkaar leven, maar wel aan elkaar gewaagd zijn, omdat ze ande re accenten leggen. Nou èn, zeggen we dan. Het is de meest natuurlijke zaak de wereld dat de besturen van Rijn mond en de in dit gebied liggende gemeenten de laatste jaren erg veel aandacht zijn gaan schenken i het woon- en leefmilieu in deze gio. Terecht heeft men het nodige willen doen aan het bepaald niet gunstige imago dat het wonen in Rijnmond in ons land had en heeft. Dat op dit ogenblik in een stad als Rotterdam de stadsvernieuwing de plaats op de prioriteitenlijst inneemt is volstrekt terecht. Het fout van de eerste orde om c accent op de stadsvernieuwing als een minder goed beleid te zien. Ook zal men eens moeten ophou den om de milieu-eisen als een zaak minder groot belang te schouwen. De officiële woordvoer ders van het bedrijfsleven doen dit dan ook in genen dele. Integendeel: de Stichting Europoort-Botlekbe- langen (bijvoorbeeld) heeft zich de laatste tijd juist op dit terrein grote inspanningen getroost. Terecht vroeg SVZ-voorzitter Pieters op het gebied van de milieu-eisen grote duidelijkheid omdat die er op dit moment niet is. Met grote belang stelling zien we dan ook uit naar het milieuplan waaraan op het ogenblik binnen het openbaar li- i Rijnmond gewerkt wordt, oet vóór de vaststelling door de Rijnmondraad uitvoerig met het bedrijfsleven doorgepraat worden. Wie de redevoeringen van de drie genoemde heren naast elkaar legt ontdekt verschillen in accenten. Dat juist, wie zou iets anders ver wacht hebben? Maar we hebben na lezing en herlezing óók de conclu sie getrokken dat van een échte te genstelling geen sprake is. Van der Pols (hij heeft er ook in zijn beleid herhaaldelijk blijk van gegeven) ziet het grote belang van een goede economische structuur, Wilton en Pieters zijn zich ervan be- dat economische expansie in geen geval ten koste mag gaan van verzwakking van het woon- en leef milieu. Zo zal men elkaar ook dit jaar móeten vinden. Dat is de enige weg die overheid en bedrijfsleven in Rijnmond mogen gaan. Naar elkaar luisterend en met elkaar samenwer- E.J.M. SCHIEDAM Eigenlijk moet men het recht hebben renovatie te weigeren", zegt Rini Offer man, secretaresse van de bewo nersvereniging Schiedam-West, „maar helaas hebben ze dat niet". En John de Kievith, ver tegenwoordiger voor de bewo nersvereniging in het projectteam „renovatie tweehonderddertien woningen Sint Jozef, voegt daar aan toe: „Voor het gehele reno vatieproces zou het wel eens goed zijn, als deze renovatie niet doorging". Aanleiding tot een gesprek met beiden zijn de plannen van de Rooms Katho lieke Bouwvereniging „St. Jozef' om dit en volgend jaar tweehonderddertien woningen in Schiedam-West een gron dige opknapbeurt te laten ondergaan. Deze opknapbeurt wordt „renovatie" genoemd, dat letterlijk vernieuwen be tekent en inhoudt dat de woningen zo worden verbeterd, dat zij weer aan de belangrijkste eisen en wensen van deze tijd kunnen voldoen. HARTELIJK DANK 31-12-'75 i 1 1 76 in d i onze boekhan- ie brand op berekuil. Voorhoeve en Dietric Lijnbaan 171, Rot Tel. 010 14.12.83. Om dit gehele proces te begeleiden is op voorstel van de gemeente een pro jectteam in het leven geroepen waarin behalve bewoners ook vertegenwoor digers van Sint Jozef, de stichting Sa menwerkende Schiedamse Woning bouwverenigingen, de gemeente, de be- wonersvereniging en het centrum De Kreek zitting hebben. Dit projectteam heeft in december een informatieblad onder de betrokken bewoners ver spreid, waarin de voorgeschiedenis en werkwijze van de renovatie uit de doe ken wordt gedaan, informatie over het projectteam wordt gegeven alsmede wordt ingegaan op de financiële gevol gen voor de bewoners. In het blad staat: „In tegenstelling tot geruchten in de wijk is er tot op dit moment nog geen beslissing genomen over het definitief wel of niet renove ren". Een aantal bewoners uit de buurt waaronder drie teamleden bracht ook in december „een ander informatieblad" uit waarin zij duide lijk maakte het niet eens te zijn met de gang van zaken tot op heden. Kern punt van hun kritiek is dat.er van een totale renovatie van de woningen wordt uitgegaan. Zij vinden dat reno vatie een individuele zaak moet zijn. opknapbeurt De Rooms-Katholieke bouwvereniging „St. Jozef' is op l november 1915 opgericht en stelt zich volgens haar sta tuten ten doel in het belang van de verbetering van de volkshuisvesting werkzaam te zijn door het in eigendom verkrijgen van woningen en bouwter rein voor het stichten van nieuwe wo ningen. De eerste woningen van de vereniging kwamen in 1919 gereed, gevolgd door woningen in 1921, 1922 en 1924. Ze liggen in Schiedam-West in de Antho ny Muysstraat, Van Beverenstraat, Huysmanstraat en West l'rankelandse- straat. Om administratieve redenen zijn de tweehonderddertien woningen C, C'1 verantwoord Volgens de woningbouwvereniging is het zeker verantwoord de woningen, alhoewel ze ruim vijftig jaar bestaan, een grondige opknapbeurt te laten on dergaan. Hiertoe werd contact opgeno men met het gemeentebestuur van Schiedam, omdat de financiële moge lijkheden thans, veel gunstiger zijn dan circa tien jaar geleden toen een be perkte tenovatie plaatsvónd. Intussen was door een besluit van de gemeente raad een deel van Schiedam-West aan gewezen tot rehabihtatiegebied. Onder rehabilitatie wordt verstaan het weer goed bewoonbaar maken van een buurt of wijk. Om nu de renovatie plannen te laten aansluiten, stelde de gemeente voor een projectteam in het leven te roepen. Renovatieplannen worden toegelicht SCHIEDAM Op woensdag 14 janu ari wordt in de zaal van Christelijke Sociale Belangen, Lange Haven 73 een bijeenkomst gehouden voor een ge deelte van de bewoners van de Antho- nie Muysstraat, Van Beverenstraat, Huijsmansstraat en de Westfrankeland- sestraat. De renovatieplannen van de Boutique Pour Hommes POO-POD Hoogstr. 60 Schiadam Rooms Katholieke Bouwvereniging „Sint Jozef" zullen dan nader worden toegelicht door de voorzitter van het projectteam, de heer G. de Boer. Ook de directeur van de Stichting Sa menwerkende Schiedamse Woning bouwverenigingen en medewerkers van het Centrum Sociale Woningbouw en Gemeentewerken voeren het woord In de pauze is er gelegenheid een aan tal woningplattegronden te bekijken en met enkele projectteamleden van gedachten te wisselen. Na de pauze worden vragen die tevoren schrif telijk moeten zijn ingediend, beant woord. decor ALUMINIUM JAL0UZIEEN ROLGORDIJNEN ZONNESCHERMEN VOUWDEUREN VERT. JAL0EZIEEN Schieweg 99, R'dam. Tel. 247341. 1974 toen Sint Jozef contact opnam met het Centrum voor Sociale Wo ningbouw in De Bilt. Vervolgens voer de Sint Jozef in maart 1975 een be perkte enquête uit onder de bewoners van vierenzestig woningen, waarin naar samenstelling van de gezinnen en ver huisplannen werd gevraagd. Ook infor meerde men naar het standpunt met betrekking tot woningverbetering, vroeg men of de bewoners zelf hun woning hadden verbeterd en werd na gegaan of er bewoners bereid waren in een bewonerscommissie zitting te ne men. Hiervoor gaven zich zestien be woners op. Op 1 juni van het vorige jaar ontvin gen alle bewoners een brief van Sint Jozef met de mededeling dat de huur acht procent omhoog ging. De vooige- stelde renovatie ging, volgens de brief, voorlopig niet door. Wat dus wel door ging was de huurverhoging, waartegen eventueel verzet in de bewonersvereni ging wel ter sprake kwam. Uiteindelijk werd besloten op dit punt geen aktic „De gemeente kan in deze weinig wor den verweten. De woningbouwvereni ging daarentegen had al vastomlijnde plannen de woningen te renoveren. Dan ben je toch al een eind op streek", stelt John de Kievith vast. zitting te nemen. Uit de positieve reac ties werd één teamlid gekozen. De ove rige teamleden kwamen uit de bij de renovatie betrokken instanties. De manier waarop de bewoners zijn ge kozen, wekt enige bevreemding bij De Kievith: „Hoe ze dat gedaan hebben, is een duister punt". Volgens het infor matieblad van het projectteam zijn zowel voor- als tegenstanders van reno vatie in het team opgenomen. De Kie vith: „Een van de bewoners is zelfs uit genodigd in het Sint Jozef stichtings bestuur zitting te nemen". Behalve de samenstelling van de bewo nersdelegatie en de manier waarop die tot stand kwam, richt zijn kritiek zich ook op het tijdstip, waarop de bewo ners in het team kwamen: „Op het mo ment dat de bewoners erbij betrokken werden, waren er al een aantal vergade ringen geweest. De bewoners waren er niet vanaf het begin bij betrokken. Ik heb het gevoel dat ze een decor nodig hadden". De bewoners-teamleden maakten behalve de vergadering in ok tober nog één vergadering mee keerpunt Die tweede vergadering werd een keer punt. „Er kwamen tekeningen op tafel waarop de proefwoningen al stonden aangegeven. De bewoners-teamleden schrokken zich wild". Het werd hen duidelijk dat de renovatie die fasege wijs heette piaats te vinden en volgens de officiële informatie zich nog in de verkenningsfase bevond, feitelijk al verder gevorderd was. „Normaal ben je wat verder, als je over proefwoningen tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het I water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur Vrijdagavond tot 21 Uw kopje koffie staat klaar. MAASSLUIS Op maandag 12 januari houdt de commissie voor onderwijs, wijk aangelegenheden en jeugd-, sport- en recrea tiezaken haar eerste openbare vergadering in Koningshof, zaal twee. Aanvang 19.30 uur. Bankstellen 795.- 995.- 695. Ribcord 1 en 2 en 3 zits. Eiken Rundleder 3 en 2 zits ,v.a. 1375.- b jaar garantie op het binnenwerk Toonzalen geopend van dï. t/m za van 10.00-17.00 uur. vrijdags koopavond tot 21.00_uur. edijk 234J jjjjj enquête In oktober werd vervolgens hel-pro jectteam geformeerd. Uit de zestien kandidaten, die zich via de beperkte enquête hadden opgegeven, werden drie bewoners-teamleden gekozen. Verder werden tien willekeurige bewo ners uit de niet geënquêtteerde blok ken aangeschreven met het verzoek of men bereid zou zijn in het projectteam KRAKERS HEBBEN NOG GEEN NIEUWE WONING SCHIEDAM Miek? Aben en Ton Rek, die begin december in het nieuws kwa men, omdat ze een gemeentewoning aan de Rijnstraat kraakten, zijn het niet eens met het commentaar van de gemeente op het beëindigen van hun aktie. De gemeente stelt: „Mej. Aben en .de heer Rek hebben na een uiteenzetting omtrent de juistheid en de billijkheid var het gemeentelijk standpunt inzake de woon ruim te verdeling onmiddellijk initiatief genomen om in de particuliere sector een woning te verkrijgen en ze zijn daarin inmiddels gtslaagd. Mieke Aben: „Dit commentaar is een foutieve voorstelling van de gang van zaken. Wij hebben een gesprek gehad met burgemeester Lems die begrip had voor onze aktie maar op grond van de gemeentepolitiek onze aktie moest af wijzen. Wij vinden het vreselijk verve lend dat B. en W. de voor beide partij en gunstige afloop misbruikt om de slechte gemeentelijke woonruimtever- delingspolitiek te verdoezelen". Een tweede kanttekening die ze bij het bericht wil plaatsen, betreft de bewe ring dat zij pas na het gesprek met de burgemeester op zoek waren gegaan naar een woning: „Wij zijn al sinds ju ni bezig, wij waren al vijf maanden aan het zoeken. Het ging gewoon niet lan ger. Wij wilden met onze aktie accent leggen op het feit dat wij dakloos zou den worden. Voor ons was kraken een laatste strohalm". Het College heeft de krakers inmiddels meegedeeld er geen bezwaar tegen te hebben wanneer het parjd niet per vijf januari zoals aanvankelijk was ge- eist maar twee weken later zullen verlaten. Oude i belang zi/n I laar dingen VLAARDINGEN De Histori sche Vereniging Vlaardingen wil een inventarisatie gaan maken van de particuliere historische en cultuurhistorische bezittingen in Vlaardingen. Donderdagavond 15 januari belegI de Vereniging in de Lijndraaier een bijeenkomst waar iedereen dat kan laten zien wat voor de historie van Vlaardingen van belang kan zijn. De Histori sche Vereniging denkt hierbij o.a. aan historische platen, prenten of schilderijentegels of tableaux met daarop Vlaardingse voorstel lingen. De heer J.M. den Draak, voorzitter van de Historische Vereniging verwacht veel van de bijeenkomst: De heer Den Draak: „Er moeten in Vlaardingen heel wal zaken zijn die zeldzaam zijn geworden en die bij kunnen dragen aan een stukje geschiedschrijving over Vlaardingen. De mensen beseffen vaak zelf niet hoe uniek dat „schilderijtje dat al jaren boven de schoorsteen hangt" is. Zo'n inventarisatie-bijeen komst is dan een goede gelegenheid /eten te koi it hel e geen aankoop s is het beslist niet de bedoe- de Historische Vereniging om en hun bezittingen af te trog- - wordt niets aangekocht. Wel n waarde-oodeel gegeven door groep adviseurs. Dat kan altijd nut- J. Anderson, historisch verzamelaar en tweede voorzitter van de Historische Vereniging; J. van Dorp, conservator van het Visserijmuseum; Th. Poelstra, gemeente-archivaris; Joop Stigter, ar tistiek adviseur van het Visserijmu seum en J. Bolderheyantiquair. oude geschriften De Historische Vereniging is ook gein- teresseerd in oude geschriften. De heer Den Draak „Er zijn in de loop der ja ren heel wat geschriften weggegooid, of op zolder verdwenen. Hierdoor be staan er bepaalde hiaten in de ge schiedschrijving van Vlaardingen. Over de ontwikkeling van de vakbond in Vlaardingen is bijvoorbeeld weinig be kend. Over de politiek in Vlaardingen in de dertiger jaren is zo goed als niets bekend, omdat de politieke partijen in die tijd geen archief bijhielden. Vereni gingen deden dit vaak wel, vandaar dat de Historische Vereniging hoopt dat het Vlaardingse verenigingsleven 15 ja nuari interessante gegevens aandraagt". Wat er verder met de historische vond sten, die op de inventarisaliebijeen- komst boven water komen, wordt ge daan is nog niet precies bekend. Wel licht wordt het één en ander bijeen gebracht op een tenstoonstelling ter gelegenheid van het tien-jarig beslaan van de Historische Vereniging Vlaar- Zij die donderdag 15 januari met ver voersproblemen kampen kunnen zich wenden tol de heer Den Draak Holy-avond De inventarisatie-avond is overigens niet de enige activiteit die de Histo rische Vereniging in de komende maanden organiseert. Dinsdag 17 fe bruari wordt in de Heipaal in Holy een ontmoeting voor de Holy-bewoners en andere geïnteresseerden georganiseerd. De avond heeft een tweeledig doel: Een kennismaking van de bewoners met de Vereniging enerzijds en infor matieverstrekking over het verleden van Holy anderzijds. Zoals bekend, heeft de „Heerlijkheid Holy" een rijke historie. De geschiedenis van Holy gaat zelfs terug tot de Ijzertijd. Er stonden vroeger twee kastelen in Holy: het Ho- ly-kasteel en het Steenhuis. Verder vond men in Holy verschillende boer derijen. De laatste boerderij in Holy was de Steenhoeve, die bewoond werd doof de heer Oosthoek. De heer Oosthoek zal op deze avond aanwezig zijn om het één en ander over het boerenbedrijf in Holy te vertellen. Gemeente-archi varis Poelstra vertelt iets over de his torie van Holy; de heer Wind neemt het archeologisch gedeelte voor zijn rekening. Verder wordt er een ten toonstelling van prenten, documen- taties en afbeeldingen van oude boer derijen in Holy ingericht. De toegang voor zowel de inventari satie-avond als de Holy-avond is gra tis. Aanvang van beide avonden 20.00 'ordl 'eken it linger wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonra- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel.010 -12.64.61

De Havenloods | 1976 | | pagina 1