Historische vereniging geeft tijdschrift uit Amnesty International 'adopteert'4 priesters Schuurkerkje op monumentenlijst tOisr~~ECHtË OPRUIMING 30 KORTING DERAG Rijksweg 19 wordt toch aangelegd Bedrijfsleven in Rijnmond vraagt meer waardering termeulen termeulen termeulen Werk van vrijwilligers krijgt steeds meer waardering termeulen DE HAVENLOODS-DONDERDAG 8 JANUARI 1976 ROTTERDAM - De ondervoorzitter van de Kamer van koophandel en fa brieken voor Rotterdam en de Bene den-Maas, ir. B. Wilton heeft dinsdag in zijn nieuwjaarsrede (die hij uitsprak namens voorzitter mr. J.R.H. van Schaik die wegens ziekte afwezig was) kritiek geoefend op de bestuursorga nen in het Rijnmondgebied. „De ver houding tussen ons is niet zoals zij zou moeten zijn. Ik dacht de mening van het overgrote deel van het bedrijfsle ven in deze regio te vertolken als ik zeg dat de bestuursorganen van deze regio niet dat begrip en die waardering to nen voor de betekenis van het bedrijfs leven voor de welvaart en de werkgele genheid in het Rijnmondgebied die ik meen dat gerechtvaardigd is". Volgens de heer Wilton moet er in het Rijnmondgebied een meer positieve houding komen ten opzichte van de in dustrie en met name de verwerkende industrie. „Het verdient alleszins aan beveling te pogen verwerkende indu strieën naar onze regio te trekken. In de eerste plaats om de werkgelegen heid in deze sector te bevorderen, iets wat, als we denken aan de dreigen de moeilijkheden in de scheepsbouw, zeer noodzakelijk is. Maar in de twee de plaats ook omdat de toegevoegde waarde in de verwerkende industrie, Helemaal in 'Granny' stijl is het all-over dessin van deze prachtige witte vitrage van 100 o/o Polyester. Geeft zo'n heerlijk nostalgisch sfeertje in uw woonkamer, keuken of waar u maar wilt. In 4 verschillende breedtes, per meter 150 cm. breed f4,25 vergeleken met de meeste andere sec toren, groot is". De heer Wilton voegde daaraantoe dat de traditionele handels- transport- en distributie-activiteit in het Rijnmond gebied zeker eveneens aanmoediging verdient. Juist omdat op deze gebie den Rijnmond nog steeds het grote na tuurlijke voordeel van zijn ligging heeft is het alleszins gerechtvaardigd en no dig hiervan de vruchten te plukken. Uitbouw De gemeentelijke autoriteiten in de Rijnmondregio zouden zich, aldus de heer Wilton, in het algemeen sterker en stelliger moeten uitspreken voor het behoud en de uitbouw van de econo mische bedrijvigheid in het Rijnmond gebied. Zij zouden daarbij zowel industriële als dienstverlenende bedrijven uit bin nen- en vooral buitenland moeten trachten aan te trekken. Daarvoor is een aantal zakën nodig. Allereerst lijkt het gewenst dat de betrokken gemeen tebesturen in het kader van bestrijding van de werkloosheid zich duidelijk voor een dergelijke expansie van het bedrijfsleven uitspreken. In de tweede plaats zouden de gemeen tebesturen hun gronduitgifte- en huur prijzen politiek zo moeten hanteren dat deze niet zozeer de selectiviteit be klemtonen, maar een aanmoediging bieden voor ondernemingen die zich hier zouden willen vestigen of hun hui dige activiteiten zouden willen uitbrei- Verder sprak ir. Wilton de hoop uit dat de gemeentebesturen, zo mogelijk meer dan tevoren, alles zullen doen wat in hun macht ligt om het vesti- gingsvergunningenbeleid in deze regio te vereenvoudigen en te bespoedigen. Hij pleitte verder voor het midden- en kleinbedrijf, met name voor bedrijven die zich in de stadsvernieuwingsgebie den bevinden. Deze laatste dreigen nog al eens tussen de wal en schip te gera- De Kamer van koophandel van fabrie ken voor* Rotterdam en de Beneden- Maas hield dinsdag haar eerste verga dering in deze samenstelling. Zij werd „voortgebracht" door de Kamer voor Rotterdam, die uit 1803 dateert, en die voor de Beneden-Maas (Vlaardin- gen) die in 1816 ontstond. Postzegelruilbeurs in de Sluis MAASSLUIS Op zaterdag 10 januari organiseert de postzegelver. Maassluis een postzegelruilbeurs in het gebouw „De Sluis", van 13.30 tot 17.00 uur. Op zaterdag 24 januari wordt de regio nale ruildag gehouden in Koningshof. De centrale hal van het gebouw zal dan gevuld zijn niet filatelisten uit Maassluis en wijde omtrek. Deze dag duurt van 10.00 tol 17.00 uur. Toegang gratis. Pokkenvaccinatie SCHIEDAM Ter voorkoming van misverstanden bij de bevolking met betrekking tot het afschaffen van de verplichte pokkenvaccinatie bij kinde ren, wijst de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst er op dat deze afschaffing niet geldt voor het maken van reizen naar bepaalde landen. Meerdere landen buiten Europe verei sen nog steeds een geldig vaccinatie bewijs. Zoals tot nu toe gebruikelijk is, kunnen deze pokkenvaccinaties zowel bij de huisarts als bij de G.G. en G.D., Tuinlaan 80, verkregen wor den. Voor huis-, tuin- en keul<enklusjes/ zijn deze gezellige huishoud schorten van 100 o/o katoen. Diverse modellen in vele kleuren en dessins. Maten 38 t/m 50 Per stuk Lunchpauzedienst in de Grote Kerk SCHIEDAM Iedere vrijdag vanaf half één wordt het orgel van de Grote kerk bespeeld; op 9 januari dooe de heer J.P. Bekkers, organist van de Grote kerk, waarna een korte pauze- dienst wordt gehouden. Sprekers in de korte dienst is: Ds. S. Tijmstra. De te spelen werken zijn: Koraalbewerking ,,Herrn Christ der F.inige Gottessohn" en Passacaglia in d. n Buxtehude (1637 -1707). schuurkerkje e, MAASSLUIS Als resultaat van besprekingen van het -Maasslu, gemeentebestuur met het ministerie van cultuur, rei schappelijk werk, heeft de minister van c.r.m. het r.k. de pastorie aan de /uidvliet geplaatst op een ontwerp lende lijst van monumenten in Maassluis. Op deze vandaag ter gemeen- tesekretarie ontvangen ministeriële beschikking wordt binnen drie maanden het antwoord van de gemeenteraad verwacht of zij de ge noemde objekten al of niet op de monumentenlijst opgevoerd wil Hieraan kan worden toegevoegd dat burgemeester en wethouders naar aanleiding van de motie van de gemeenteraad van 2 december inmid dels op de meest korte termijn een audiëntie bij minister Van Doorn hebben aangevraagd. Het aktiekomilé ,,l.aat staan die kerk" is hiervan op de hoogte gesteld. SCHIEDAM Onlangs werd aan burgemeester l.ems het eerste exemplaar over handigd van „Scyedam", het tijdschrift van de Historische Vereniging in oprich ting. Met „Scyedam" treedt de Historische Vereniging voor de tweede maal in haar korte bestaan naar buiten. De eerste was met haar bezwaar tegen de verleende sloopvergunning voor een pand van Giudici, waartegen ook het gemeentebestuur inmiddels bezwaar heeft gemaakt. „Scyedam" is gedrukt in een oplage van driehonderdvijftig exemplaren en zal waarschijnlijk eens per maand gaan verschijnen. In het eerste nummer staat een artikel van Fred Beukers, voorlopig voorzitter van de Historische Vereniging, over een in 1724 versche nen boek van Kornelis van Alkemade over de Jonker Fransen Oorlog, een episode uit de Hoekse en Kabel jauwse twisten. Uit het boek blijkt dat Schiedam in die oorlog een aardig partijtje heeft meegeblazen. Voorts bevat „Scyedam" het eerste van een serie van drie artikelen onder de titel; „De vlegeljaren van Schiedam" van Hans van der Sloot over het eind van de achttiende eeuw. De Historische Vereniging is van plan om behalve een blad uit te geven ook lezingen te organiseren en werkgroe pen op te richten. F.en werkgroep staat al op poten, de werkgroep ansichten waarbinnen wordt geruild en verza melingen worden vergeleken. In deze groep is al het plan gelanceerd om van de oude ansichten een diatheek op te zetten, omdat ansichten zich uit stekend lenen voor het maken van kleurendia's. Met die diaseries wil de werkgroep de boer op in scholen en bejaardentehuizen. Het lidmaatschap van de Historische Vereniging staat open voor iedereen die belangstelling heeft voor de ge schiedenis van Schiedam. Even een be richtje naar het secretariaat, Lange Nieuwstraat 127. De contributie be draagt vijftien gulden per jaar. Schravenlanders in het stedelijk museum SCHIEDAM In het stedelijk mu seum, Hoogstraat 112, Schiedam, wordt van 5 januari tot en met 18 ja nuari 1976 een tentoonstelling gehou den van het werk van leerlingen van de Rijksscholengemeenschap „Schra- Maandag 5 januari 1976 om 15.30 uur zal de rektor, dr. J.E.W. Spronk de tentoonstelling openen, waarna de "heer Alb. Slot, docent beeldende vor ming, een korte toelichting zal geven. OP ALLE PERZISCHE TAPIJTEN. ROTTERDAM: HILLEGERSBERG: Rubensplein 12, t( De opruiming begint 15 lanuari. in Rotterdam. Wij leveren uitsluitend Perzische tapi t met 100 pet garantie. Neem eens een kijkje in eer Boezemweg 136-138, tel.010 140619 t,o. Veemarkt lijn 1-3 8 9 en bus 36 en 37. Freericksplaats 9, tel.: 010 187700 lijn 4, bus 35 iliggende gemeenten bereikbaar met lijn 2 I. 010 261975, bus 52.54,59 v ir met lijn 53. TALENPRAKTICUM "ROTTERDAM" Cursussen Engels, Frans, Duits, Spaans, Italiaans en Nederlands voor buitenlanders. Cursusduur 3 1/2 tot 7 maanden. Spoedop leiding v.a. 6 weken. Voor in lichtingen of GRATIS PROEF LES Villapark 4, Rotterdam- Noord, tel. 010- 22.43.40 of 18.25.01. Reserveer tijdig i.v.m. Uw vakantieplannen. Heerlijk huiselijk... zijn deze fijn gesloten huis pantoffeltjes met lederen cosy- zool en een heerlijke zachte flanellen voering. In beige, rood en blauw. Maten 36 t/m 42. SCHIEDAM Op 17 december 1975 is in de Tweede Kamer met 70 tegen 58 stemmen een motie verworpen om het werk aan rijksweg 19 door Midden Delfland op te schorten en de weg op nieuw in studie te nemen. Alleen PvdA, PPR, DS70,D66 en PSP stem den voor de motie. De massale tegenstand vanuit de regio blijkt geen enkel effekt te hebben ge had. In de gemeenteraad van Schiedam werd met algemene stemmen erop aan gedrongen de aanleg op te schorten en opnieuw te overwegen. In Vlaardingen gebeurde dit voorjaar hetzelfde en ook Delft sprak zich toen uit voor uitstel. Burgemeester en Wethouders van Rot terdam hebben gemeld er niet van o- yertuigd te zijn, dat de aanleg verant woord is. De provincie besloot de Kruithuisweg in Delft voorlopig maar niet op rijks weg 19 aan te sluiten. Al deze weer stand vanuit de regio zou toch op z'n minst aanleiding moeten zijn om de noodzaak van de weg nog eens te bekijken. Temeer daar voldoende tijd voorhanden is. Het ziet er echter naar uit dat de weg gewoon afgebouwd wordt en dat het deel Schiedam-Delft daar minimaal 3 jaar ongebruikt zal liggen. De afgelopen maanden is er druk ge praat over de verschillen van inzicht in de regio en in de Kamer met name bij de KVP en AR. De standpunten van het CDA uit Delft, Schiedam en Vlaardingen zijn uitdrukkelijk onder de aandacht gebracht van KVP- en AR- kamerleden. Deze wensten echter niet op een eerder genomen beslissing terug te komen. Er werd niet meer over de argumenten betreffende de weg ge praat. „Als er nu nog begonnen zou moeten worden, zou de zaak heel an ders liggen" zo werd gezegd. De 30 miljoen die het al gekost heeft is ken nelijk het belangrijkste. Nog 125 mil joen uitgeven voor een weg, die onno dig is, is minder belangrijk. Het terugkomen op eerder genomen beslissingen vindt de woordvoerder van de KVP 'niet getuigen van „be hoorlijk bestuurlijk handelen". Rijks weg 19 wordt nu niet meer aangelegd voor het verkeer, maar voor het be hoorlijk bestuurlijk handelen. Daarmee wordt dan tevens Midden Delfland als rekreatiegebied opgeofferd. aktie. De Schiedamse groep benaderde in december van het afgelopen jaar de Schiedamse lagere scholen met het verzoek of de kinderen kerstkaarten mochten tekenen. Bijna alle scholen reageerden positief en het resultaat werd tijdens de kerstdagen uitgedeeld in alle kerken en tijdens de Kerst-lnn tesamen met adressen. De kerstkaar- tenaktie van het jaar daarvoor resul teerde in een correspondentie met drie Rhodesische gevangenen. Eén daarvan bleek al negen jaar zonder enige vorm van proces vast te zitten. Via Christian Care in Rhodesië lukt het de Schiedamse groep nog steeds zo nu en dan kleren naar de gevangenen te sturen. De tot nu toe gevoerde cor respondentie ontlokt Mevr. Marcus het commentaar: „Het is allemaal zo Kritiek Mevr. Marcus wordt nog wel eens ge kritiseerd door mensen die zeggen dat Amnesty alleen zogeheten rechtse dictaturen aanpakt. Ze zegt dan altijd: „Er zitten in onze groep van allerlei mensen. Je strijdt allemaal voor het zelfde. Dat kan een communist, socia list en een liberaal doen. Als je de rechten van de mens leest, daar kan ieder weldenkend mens achter staan." En ze concludeert: „Vooral de laatste jaren komt Amnesty in een goed blaadje te staan bij de meeste men- Helemaal fn! Modern vestje van hetzelfde materiaal als de bekende col- pullovers (100 o/o Polyester), dat rimpelloos om je heen sluit. Met leuke kraag en deelbare rits. In beige, roestbruin en flessegroen. Maten 40 t/m 44 SCHIEDAM - De Schiedamse afdeling van Amnesty International was tijdens de in het Dienstencentrum ,,De Vier Molens" gehouden Kerst-lnn de enige groep die de aandacht van de bezoekers probeerde te richten op de samenleving. Het grotendeels uit jongeren bestaande publiek bleek meer voor de gezelligheid te komen en presteerde het vier handtekeninglijsten dusdanig te verminken met schuttingwoorden dat ze moesten worden weggegooid. De overgebleven honderdtwaalf handtekeningen vonden inmiddels hun weg naar de concordaatsge vangenis van Zamora in Noord-Spanje om kracht bij te zetten aan het verzoek van Amnesty om vier priesters vrij te laten. Eén van die vier priesters is pater Julen Kaldaza die er een straf van tweeëntwintig jaar uitzit. Zes jaar geleden werd hij veroordeeld wegens een door hem gehouden hongersta king op de trappen van het bisschoppe lijk paleis, het uitgeven van een pam flet en het onderdak verlenen aan een verzetstrijder. Pater Kaldaza is één van de vele gevangenen die overal op de wereld worden vastgehouden om hun politieke of religieuze overtuiging. De Schiedamse adoptiegroep van Amnesty International heeft zich het lot van deze priester aangetrokken en steunt hem op alle mogelijke manieren. Onpartijdig Amnesty International heeft ruim vijf entwintig duizend leden in meer dan veertig landen; de grootste afdelingen Ir. B. Wilton (Kamer van Koophandel) zijn in West-Duitsland, Nederland, Zweden en Engeland. Het internatio nale secretariaat en het onderzoekbu reau zijn in Londen gevestigd, waar een klein aantal deskundigen een volledige dagtaak heeft. Wanneer' het onderzoekbureau in Londen bericht heeft ontvangen van een arrestatie, gaat het de gegevens controleren. Hierna wordt de gevangene geadop teerd door één van de talrijke groepen van Amnesty. Hoe „Adoptiegroep nr. 65" werkt, wordt verteld door Mevr. Marcus uit Kethel, zelf zes jaar lid van Amnesty International. Vier jaar geleden nam ze het initiatief de Schiedamse leden van Amnesty te benaderen, destijds acht tien. Samen richtten ze een adoptie groep op en sindsdien is de groep zeer actief met het schrijven van brieven aan regeringen, ambassades, kranten en de door hen geadopteerde gevangenen. Op de door de Schiedamse Gemeen schap in september georganiseerde wel- zijnsmarkt stond de groep met een kraam. Bezoekers kónden tegen beta ling van vijfenzeventig cent woorden kopen om een protesttelegram te stu ren aan Franco in verband met het ter dood veroordelen van de Baskische vrijheidstrijders. Uiteindelijk werden er uit Schiedam drie telegrammen ver stuurd. „Onze stand had er meer suc ces dan tijdens de Kerst-lnn. De men sen die er kwamen, wisten waar ze naar toe gingen. Naar de Kerst-lnn kwamen de mensen meer om de ge zelligheid", aldus Mevrouw Marcus. Eén van de moeilijke adoptiegevallen is de Russin Maria S. Musiyenko die in januari 1972 in Leningrad werd ver oordeeld omdat ze opkwam voor het ware leninisme. Gegevens over haar zijn moeilijk te krijgen en waarschijn lijk verblijft ze in een psychiatrische inrichting. De Schiedamse groep schreef o a. aan het Russische Rode Kruis, de Procureur Generaal en aan Brezhnev. „Elke maand worden negen kaarten gestuurd, maar we krijgen nooit, nooit antwoord", vertelt Mevr. Marcus. „Kaarten sturen is één van de weinige dingen die je kunt doen. We hebben wel eens een pakje ge stuurd. Gewoon een lachertje. Je krijgt het keurig netjes terug. Alles was open gemaakt, zelfs het pakje met Tempo zakdoekjes." In mei 1974 ontving de adoptiegroep de enige reactie. De ansichtkaart die tezamen met een zogenaamd bericht van ontvangst was opgestuurd, kwam terug met de aantekening dat de geadresseerde onbekend was. Met de Spaanse pater Kaldaza bestaat wel een uitgebreide briefwisseling. Eén van de leden van de adoptiegroep die hem destijds bezocht, werd zelfs het land uitgezet. Ze leert Spaans, staat in contact met Basken in Frankrijk en probeerde nog eens, helaas tevergeefs, de pater in de gevangenis te bezoeken. Drie jaar geleden maakten leerlingen van de Martinusschool in Kethel tekeningen en een Memory spel voor hem. Elke maand wordt een tweede hands Erans boekje opgestuurd. Als je antwoord krijgt gaat het rollen. Het is soms wel veel werk, maar je kunt het niet laten liggen. Omdat je steeds bericht van hem krijgt, is het attractief. Je krijgt een soort relatie met hem.", aldus mevr. Marcus. Ze vertelt, dat ze van de zomer in één van zijn brieven een herderstasje uit de gevangenistuin compleet met wortel kreeg. Ze kweekte het in de venster bank en het staat nu in haar eigen tuin.

De Havenloods | 1976 | | pagina 7