BESCHERMING MONUMENT NOODZAAK VOOR WELZIJN 109?° Open dat luih vederlichte nylon kunstgebitten! termeulen 1498 Mr. Dutilh: omstandigheden bepalen of iets een mo ment is termeulen termeulen óteentjeó keilen termeulen is uw kunstgebit beschadigd? wij herstellen het voor u. DE HAVENLOODS-DONDERDAG 8 JANUARI 1976 Voor schone slaapsters! Leuk modern nachthemd van een iets dikkere kwaliteit batist (65/35 Polyester/katoen). Slank afkledend model met driekwart mouw. Romantisch nopjes-dessin „Het monumentenjaar heeft aan tastbare zaken niets meer opgeleverd dan andere jaren en dat is heel erg jammer", betreurt mr. J. Dutilh, voorzitter van het historisch genootschap Roterodamum, een vereniging die zich inzet voor het behoud van het monument in Rotterdam. Zij doet dit doorhet opstellen van rap porten over de staat waarin bepaalde monumenten of monumentale stadsgezich ten zich bevinden en door het aanschrijven van de gemeente als een monument verloren dreigt te gaan. Al een jaar na de oprichting, 1947, kwam de vereniging met een eerste rapport uit, onderwerp was toen Delfshaven. Verdween in 1948 het rapport van de vereniging in de een of andere gemeentelijke lade, nu, en overigens ook al de laatste tien jaar, wordt er door het gemeentebestuur wel degelijk rekening gehouden met opmerkingen van de zijde van Roterodamum. Zo is het in 1972 verschenen inventarisatie-rapport van Rotterdamse monumen ten van Roterodamum een belangrijke handleiding bij het nemen van beslissingen ten aanzien van sloop of restauratie voor de gemeente. elk voor hun woonplaats bepalen wat v/el en niet onder monument begre pen moet worden", meent de heer Dutihl. Nog geen 10 gulden kost zo'n geweldig fantasie overhemd van Polyester/katoen (65/35). In vele kleuren en dessins, alle courante herenmaten. „Juist dit Europese monumentenjaar zou een goede aanleiding zijn geweest voor rijk en gemeente om de monumentenzorg een extra injectie in de vorm van extra financiële steun te geven. Helaas heeft men deze gelegen heid niet aangegrepen, met als gevolg dat het monumentenjaar aan tast bare zaken vrijwel niets heeft opge leverd. Gelukkig is er wel in veel breder kring belangstelling ontstaan voor het monument en begrip voor wat een monument eigenlijk is", con cludeert hij. „De bepaling van wat wel en ni§t een monument is hangt voor een belangrijk deel af van de persoonlijke smaak van de beoordeler. Dat het Mui- derslot een monument is, is voor de meeste mensen duidelijk; dat ook de Van Nelle fabriek in Rotterdam dat is zal de meesten ontgaan, toch is deze fabriek één van de eerste fabrieksge bouwen die in avant-gardis- tische stijl, met veel glas, werd opge trokken en daardoor zelfs een monument van internationaal belang is. Persoonlijk hanteer ik het begrip monument in de ruimste zin van het woord. De bepaling of iets al dan niet monument genoemd moet worden, hangt, vind ik, voor een belangrijk deel ook af van de omgeving waarin het zich bevindt. Men zou in Amsterdam andere maatstaven hanteren om te bepalen of iets al dan niet een monu ment is, rijk als ze daar zijn aan monu menten; dan in Rotterdam, waar veel oude gebouwen door oorlog en sloop verdwenen zijn. Maar niet alleen ge bouwen ook standbeelden en voorwer pen die herinneren aan een bepaalde tijd, aan een voorval uit onze ge schiedenis vallen onder het begrip monument", vervolgt de heer Dutihl. Hoewel het voor een goede en effec tieve monumentenzorg aanpassing van de beschrijving van een monument aan de omgeving en de omstandighe den een goed uitgangspunt zou zijn, zou dit de financiering van de monu mentenzorg, met name door het rijk, erg bemoeilijken. „Mijn ideaal zou al leen te realiseren zijn als de rijksdienst een deel van haar taak zou delegeren aan stedelijke en dorpscomité's, die Subsidies Toch zijn er het afgelopen jaar wel enkele monumenten gerestaureerd en is er geld vrij gekomen voor restau raties die nog uitgevoerd moeten wor den. Dit kon gebeuren door de subsi dies die beschikbaar kwamen voor de renovatie van woningen, waaronder tal van pandjes vallen die óf op zich óf als deel van een stads- of dorpsbeeld tot een monument gerekend kunnen worden. „Via die omweg kunnen toch nog een aantal pandjes behouden blijven", aldus de heer Dutihl. „Het is echter lang niet voldoende". „Zelfs lang niet voldoende om de vele monumenten die óók Rotterdam telt te bewaren voor het nageslacht. En hoewel niet iedereen het in wil zien is het monument van groot belang voor de leefomgeving. Enerzijds doordat de monumenten getuigen van het leven en denken van onze voorouders, ze vor men een brok levende geschiedenis in de wereld van vandaag. Anderzijds hebben monumenten iets menselijks, menselijker dan veel nieuwbouwwijken op moment zijn. Monumenten bepalen mede het welzijn van de mensen in een stad of dorp, bepalen mede de sfeer. Kil redenerend zou je kunnen stellen dat het voor die herinnering aan vroe gere geslachten voldoende is om de monumenten te fotograferen en dan tegen de vlakte ermee. Maar ik vind het toch heel wat gezelliger om erin en ertussen rond te wandelen. Boven dien zijn tal van monumenten een uiting van een bepaalde kunstvorm, een stukje aanschouwelijk onderwijs op gebied van geschiedenis en kunst waarmee de bevolking telkens weer in aanraking komt. Monumenten vormen een stuk onderwijs dat niet onderschat mag worden", vervolgt hij zijn pleidooi voor het behoude van het monument. Victor de Stuers de grondlegger van de Hij is ideaal, de buggy wandelwagen waarin uw kind zo komfortabel zit. Hij is in één handbeweging in- en uitklap baar, roestvrij en superlicht. Opge vouwen is hij nauwelijks groter dan uw paraplu (102x6,5 cm), dus makkelijk mee te nemen in auto en openbaar vervoer. Het dubbele wielen-systeem voorkomt blokkeren tussen de straatstenen. In rood/witte streep of blauw/witte streep. Deze buggy wandelwagen met rem en veiligheidsgordel Hij was iemand en toch niemand Agressief en eigenwijs En hij wou een rijbewijs. Hij nam achtentachtig lessen Tussen de middag en na zessen Twaalf keren ging hij op Twaalf keren was 't een flop Na dertien keer is hij geslaagd Per ongeluk, als u 't mij vraagt En dat zo'n gefrustreerde man Toch nog wel eens „zwijnen" kan Is niet de moraal van dit verhaal.... Want nou begint de ellende pas Nu komt u hem altijd en overal tegen U herkent hem meteen, hij is de schrik van de wegen Zijn frustraties dwingen hem de snelste te wezen Hij rijdt honderdvijftig, wil de borden niet lezen Vaak rjjdt-ie zich dood, sleurt-ie anderen mee Maar hij blijft op de weg, hij is niet enig, oh nee, Hij is niet uniek, hij is een veel voud-figuur Brutaal en mesjogge, de „dolle" aan 't stuur In andere landen bestaat radar controle Bij ons, „sauve qui peut" en kijk uit voor „de dolle". Inzetje: mr. J. Dutihl, het historische genootschap Rotero damum. Aan de Rotte staan, eenzaam tussen de moderne, kille nieuwbouw, drie huisjes oude stijl, wat verdrietig tegen elkaar aangeleund. Nog staat het drietal op de monumentenlijst, maar de gemeente Rotterdam is achter de schermen hard aan het werk ze daar vanaf te krijgen om zodoende de mogelijkheid te hebben de pandjes te slopen. Als het even kan zal de heer Dutilh zich hiertegen macht verzetten, zo zei hij ons, het is <"»•-» D- dat nog over gebleven is. n de weinige stukjes Oud-Rotterdam écht monumen monumentenzorg, Jonkheer Victor de Stuers voor ogen stond toen hij in een fel artikel, getiteld „Holland op zijn smalst", pleitte voor het behoud van het monument. Dat gebeurde anno 1872, na enkele uitspraken in de zit ting van de Tweede Kamer, waarin men wat slapjes toezegde wel iets voor het behoud van het monument te wil len doen. Tal van verontruste mensen leek toen tevredengesteld, niet echter Victor de Stuers. In zijn atikel schreef hij dat het niet aanging de kunst met een aalmoes de mond te snoeren, maar daarentegen de gehele bevolking bewust :e maken van het belang van het monument. „Velen denken dat er van de verzorging van onze kunst monumenten geen andere winst te ver wachten is dan die, welke door loge menthouders en vigelantekoetsiers uit de zakken van herwaarts gelokte vreemdelingen geklopt wordt. Voor hen is elk met sierlijkheid opgetrokken gebouw een verkwisting, elk oud monument een slechts voor gapende touristen merkwaardige hoop stenen", aldus Victor de Stuers en hij ver volgt: „bij enig nadenken intussen zal blijken dat de verzorging onzer monu menten van groot gewicht is". Verder in zijn artikel wijst hij dan op de gun stige invloed die de algemene bescha ving en de ontwikkeling van het volk ondervinden door deze vorm van „schone kunsten", tevens stelt hij dat diverse takken van nijverheid zul len doodkwijnen en dus financieel nadeel opleveren zonder de beoefe ning der „schoone kunsten" en wijst op de inspiratie die de kunst van voor ouders kan geven aan daarop volgende geslachten van kunstenaars. Nu januari 1976 is het Monumenten jaar net achter de rug, een jaar waarin men in feite hetzelfde beoogde als Victor de Stuers in 1872. Het wekken van belangstelling van het grote pu- Andere Woorden Bijna letterlijk bedolven zjjn wij de af gelopen weken onder de duizenden in zendingen van de „donker dagenpuz zel". De vele inzenders die ons tegelij kertijd een gelukkig nieuwjaar toe wensten willen wij van harte bedan ken. Hetzelfde wensen wij natuurlijk ook aan onze puzzelaars. De juiste oplossing luidde: koordanse res, advertentiereiziger, ziekenhuispre dikant en dierentemster (een echte, niet een dame met een deegroller, zo als een der inzenders dacht). Kerstprijswinnaars zijn: H. Nierecker Sr., Bergselaan 296, Rot terdam. Mevr. B. de Keizer, Koolvisweg 31, Hoogvliet. J. van Straten, W. van Obdampark 21, Hendrik Ido Ambacht. Oplossingen van de puzzel van gis teren moeten uiterlijk dinsdag 12 januari zijn op het adres Postbus 5204, Rotterdam. bliek voor het monument en de waar de ervan voor het woon- en leef milieu in stad en dorp. Bewustwording „En daarin heeft het monumentenjaar zeker iets tastbaars opgeleverd. Door tal van acties en activiteiten van de zijde van het rijk, de gemeente en tal van particuliere verenigingen is het publiek met de neus gedrukt op de monumenten. Er zijn tentoonstellin gen georganiseerd, excursies, wandel tochten, lezingen en ga zo maar door. Langzamerhand is men zich inderdaad wat bewuster geworden van het nut van het monument. Is men ook wat attenter geworden op het behouden van monumenten. Vooral van de zijde van actiegroepen in woonbuurten is herhaalde malen het sein gekomen: men wil daar en daar iets gaan slopen, kan er iets tegen gedaan worden. Of de mensheid werkelijk is wakker geschud? volgens mij nooit genoeg. Er blijven altijd mensen die zich in het geheel niet voor monumenten interesseren, wat soms het gevolg kan hebben dat monumenten verwaarloosd of zelfs gesloopt worden". Januari 1976: het monumentenjaar is voorbij, betekent dat dat we het monument maar weer het monument laten? Als het aan de heer Dutihl en alle andere leden van .Roterodamum ligt zeker niet. „Wij zullen doorgaan om te vechten voor het monument. Roterodamum heeft plannen ontwik keld om te komen tot de oprichting van een daadwerkelijk aankopen van gehouwen, het restaureren en het exploiteren na de restauratie van het aangekochte monument. In deze stich ting zou moeten worden samenge werkt door overheid en particuliere in stanties. Voorlopig is men bezig met de ontwikkeling van het plan en het vinden van fondsen. Hoopgevend is echter dat in andere steden, als Amsterdam en Haarlem, gebleken is dat een dergelijke Stichting goed kan functioneren", besluit de heer Dutilh. Hoofdzaak Ongekend slaapplezier dankzij deze prima Draka polyether matras, 16 cm. dik met het hoge s.g. van 35. Fraai damast, aan beide zijden doorgestikt. In 'riitblauw. 80 x 190 cm. 90 x 190 cm. 90 x 200 cm. 120 x 190 cm. 130 x 190 cm. 140 x 190 cm. 140 x 200 cm. Maar in feite zijn het slechts druppels water op een gloeiende plaat, de mens die niet geïnteresseerd is in het monu ment, ue geschiedenis erachter en de mensen die het maakten is in feite de belangrijkste bedreiger van het monu ment. Hoofdzaak is daarom dat men sen zich bewust worden en blijven van het belang van het monument. Dat er op allerlei wijze voorlichting wordt gegeven hierover. Niet alleen in een speciaal Monumentenjaar, maar altijd. Misschien dat dan steden en dorpen een leefbare combinatie zullen zijn van fantasie en kunst van vroeger en nu, waarin iedereen iets van zichzelf kan terugvinden. Erika Calame f 199,80 Veren hoofdkussens slechts f 12,80 In Bussum is op Oudejaarsavond 1975 overleden ds. J.H. Sillevis Smitt. Hij werd 1897 in Rotterdam geboren. Hen hele dominees-familie. Zijn vader was hier predi kant, voor hij hoogleraar in Amsterdam werd en zijn zoon was hier Jeugdhaven- predikant en staat nu in Rotterdam-Hillegersberg. De overleden dominee was nationaal bekend. Hij werkte voor de oorlog in Sema- rang op Java. Hij was echt op en top een sportsman, die veel aan tennis deed, een athletische, doortrainde, soepele figuur. En dat typeerde hem ook geestelijk. Hij was in Indonesië één der leiders van de z.g. Oxford-beweging, die later meer alge meen-religieus werd en de naam Morele Herbewapening aannam. Sillevis Smitt leerde in deze beweging een zeer gedisciplineerd leven vanuit de Stille Tijd, waarin een mens elke morgen door bijbellezen, gebed en beoefening van stilte niet alleen de hulp, maar ook de leiding van God ontvangt. Welk een kracht dit in het leven betekent heeft hij treffend verteld in zijn boek „Open dat luik": „Op één van onze mijnenvegers zat ik in het roefje van de schip per. Tot mijn verbazing zag ik dat er op de tafel een frisse, groene plant stond. Ik zei: hoe is het mogelijk, schipper, dat je hier een plant hebt en dat hij het zo goed doet? O, maar dat is eenvoudig, zei de man, ik schuif iedere morgen het luik een tijdje open en laat dan zon en lucht binnen. En u ziet het, de plant doet het best. Ik heb dit tafereeltje nooit kunnen vergeten en het heeft me een les geleerd. Het open-luik-naar-boven gaf leven en kracht. Er is maar één ding nodig om de ziel levend en het geloof bloeiend te houden: het luik naar boven moet iedere dag open. Iedere dag moet onze ziel een tijdje verkeren in Gods gemeenschap. Laat ik het heel duidelijk mogen zeggen: dat open luik is niets anders dan: de open bijbel en een moment van gebed. Daarom, open dat luik! Vergeet niet: het is een kwestie van leven en dood!" Doordeze diepe kracht was Sillevis Smitt op allerlei gebied een man van wie kracht uitging. Vriendelijke, wijze, maar ook sterke autoriteit. Prins Bernhard noemde hem eens: „Een geweldige man". Velen hebben hem leren kennen als de voor ganger bij de gedachtenisdienst t.g.v. het zilveren huwelijk van het koninklijk paar en de trouwplechtigheid van prinses Beatrix en prins Claus. Maar vele ouderen in Rotterdam kennen hem vooral als de oud-hoofdvlootpredikant, wiens naam bij de Koninklijke Marine een begrip was. Hij werd in 1941 hieraan verbonden, aan het begin van de oorlog en heeft geen gevaar geschuwd. Een collega getuigt van hem: „Er doen talloze verhalen de ronde over zijn optreden in oorlogstijd: Hoewel een versje, vaak gehanteerd, ons profeteert dat een predikant en een kip aan boord van een schip onheil betekent, heeft Sillevis Smitt het tegendeel bewezen. Hij had zo'n diep geloofsvertrouwen waardoor hij zich geroepen wist op alle plaatsen onder alle omstandigheden zijn Heer te dienen dat angst en twijfel hem vreemd waren. leder die hem gesproken heeft vergeet die ontmoeting nooit. Hoe komt het toch, vraag je je af, dat deze man zo'n indruk achterlaat? Omdat hij zo hartverwarmend was, zo vol humor, zo direct en bovenal zo geïnspireerd door het leven met Jezus Christus dat hij altijd een boodschap doorgaf. Als iemand moedeloos was of nega tief of dwars lag - na een gesprek met ds. S S. was zo iemand 180 graden omge keerd en ging veranderd weg. Sillevis Smitt was groot van ziel, sloot niemand buiten zijn hart. geloofde in ieder mens tot het tegendeel bleek. Vele jaren heb ik naast hem mogen werken voor ik het roer van hem over mocht nemen. Als ik moe was en geprikkeld, zei hij: Ga achter je bureau zitten en laat alles van he afglijden, dan komt God weer in je leven en kan je het werk weer aan. Dat vraagt niet meer dan vijf minuten en het helpt altijd. Ik noemde zo even als het geheim van zijn kracht: zijn gedisciplineerde "morning- watch - elke morgen beginnen met een stille tijd. Ik bedoel daarmee niet, schuld gevoelens te wekken bij de velen, die het geprobeerd hebben, maar de discipline niet konden opbrengen. Zelf ben ik er één van. Als het luik dan toch maar elke dag op een of andere tijd even open is, naar Boven. Anders verkommeren we en we verstikken. Wat wc in zijn overlijdens-bericht lazen, typeert hem treffend: Wat Hij u ook zegt, doet dat". Dr. K J. ffraan. met of zonder verhemeltepiaat in een dag klaar en... met 5 jaar garantie «Gemakkelijke betaling Reeds v.a. f5.- per week «Ouderen (65+) bovendien10% korting verhemelteplaat kapot of versleten? tand of kies eruit? «een andere beschadiging? Snel, (binnen een half uur en perfect) Vraag vrijblijvend inlichtingen TANDENINSTITUUT 58, Rotterdam. Tel. 010-361261 en 363316. an 8-17 uur,behalve zaterdags, dan van 9-14 uui i inlichtingen via onderstaande coupon In open envelop zonder postzegel zenden aan: BJXTV Machtiging No. 1067, Rotterdam Hf j 3« Naam: |3 Adres: Eg Plaats:

De Havenloods | 1976 | | pagina 9