HAVENLOODS Duidelijk grenzen stellen aan verhoging onroerend goedbelasting >®SS8£ De problemen komen erg moeilijk aan oppervlakte w0®(5OOssr de U/eek De Havenloods geeft aandacht aan het onderwijs PvdA-leider Joop de Jong in begrotingsdebatten: (me Meubelfabriek Oisterwijk Opbouwwerkster Gero Bot over nieuwbouwwijk Hw Binnenweg 9? Zwaanshals 36? Broersvest57 Lunstroo Meubelen SLAAPKAMERS VOOR CONTACTLENZEN KREUGER donderdag 15 januari 1976 25e jaargang no.4 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170. SCHIEDAM op 29 januari en 4 februari a.s. door informatie over de verschillende vormen van het voortgezet onderwijs bel voor inlichtingen Tel 010 -132170 tst 22 SCHIEDAM - Geeft Schiedam dit jaar per inwoner f. 1.180,28 uit, zoals de beknopte gemeentebegroting die vorige week gratis huis-aan- huis werd verspreid, op de omslag aangeeft? Op vier vergaderingen van de gemeenteraad zal die vraag uitgebreid aan de orde komen tijdens de behandeling van de begroting van Schiedam. Afgelopen maandag startte deze jaarlijkse marathon met de algemene beschou wingen van de fractieleiders. Joop de Jong, fractieleider van de P.v.d.A., gaf het gemeentebestuur een ruime voldoende, de heer Rosman (CDA) constateerde dat weinig nieuwe zaken zijn aangevat en dat veel informatie nog ontbreekt. Verhulsdonk (VVD) noemde de begrotingsbehandeling „een jaarlijks terugkerend folkloristisch evenement" terwijl De Wolf (CPN) het college een weinig progressief beleid aanwreef. Joop de Jong (Pv.d.A) opende als leider van de grootste fractie in de ge meenteraad de rij van sprekers met een zakelijke speech van twintig minuten. Het gevoerde beleid ten aanzien van de vernieuwbouw, wijkverbetering, con tacten met bewonersverenigingen, on derwijs, kabeltelevisie, milieuhygiëne en de ambtelijke reorganisatie vond hij ruim voldoende. Hij sprak waar dering uit voor de beleidsnota's die door de wethouders zijn geschreven: „De nota's liggen nu op tafel. Dat is een prestatie op zich. Eén ding: la ten zij niet het lot ondergaan van zove le andere nota's, nl. spoedig te belan den in de prullenbak." Hij sprak als zijn wens uit dat de nota's in brede kring worden besproken. Wel zei hij: „Wij missen nog een aantal plannen over woningtoewijzing, gezondheids zorg, grondbedrijf en de VROM- dienst." Ook vroeg hij zich af: „Waar legt het college de belangrijkste accen ten?" en hij drong aan op het verta len van de nota's in guldens. Grenzen De Jong vroeg om een meerjarenbegro ting en -personeelsplan. Zoals bekend beschikt de gemeente Schiedam over een reserve van rond zes miljoen gul den, waarop dit jaar iets meer dan één miljoen wordt ingeteerd, als alle plan nen van het college doorgaan. De Jong stelde dan ook vast: „Wij hebben nog wel wat achter de hand. Maar als we zo doorgaan is na vier jaar de reserve danig geslonken." Over de verhoging van de onroerendgoedbelasting zei hij „Aan verhoging van deze OGB willen wij duidelijk grenzen stellen. Een ver hoging zoals dit jaar voorgesteld (twintig procent red.) ligt ons zwaar op de maag en moet thans als een maximum worden beschouwd." gevraagd te proberen een deel van nieuw te bouwen woningen bij die regeling onder te brengen. Over de binnenstadsplannen was De Jong erg duidelijk: „Wij zijn van mening dat bij de realisering van een winkelgebied in de binnenstad niet langer behoeft te worden gedacht aan een projektontwikkelingsmaatschap- pij." Hij was verheugd dat de staatsse cretaris van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening onlangs geldelijke steun toezegde voor het binnenstads plan omdat daardoor „de uitbreiding van met name de sociale woningbouw in de binnenstad een stap dichterbij gekomen is." „Een met respekt herbouwd centrum zal Schiedam binnen de Rijnmond op cultureel-recreatief gebied een unieke positie verschaffen", aldus De Jong. Wijkcentra Aan het eind van zijn betoog besteed de hij voorts aandacht aan de werk gelegenheid - „Wij vernemen graag de voornemens voor het komend jaar van de wethouder op dit terrein" - en de realisatie van zogenaamde wijkwel- zijnscentra: „Aan deze wijkcentra is door ons zo'n hoge prioriteit gegeven omdat ze de spil vormen van diverse aktiviteiten in de wijken." In een motie vroeg hij het college uiterlijk in juni 1976 met een plan te komen. Joop de Jong in zijn besluit: „Ook in 1976 is er weer genoeg werk aan de JOOP DE JONG waardering Zoekgeraakt Hierna was het woord aan de heer Rosman, tweede voorzitter van de CDA-fractie. Zijn betoog had als the ma „Er is in Schiedam iets zoekge raakt" en wat dat was, probeerde hij in een toespraak die bijna een uur duurde, duidelijk te maken. Hij miste beleidsnota's over huisvesting, zieken huis, grondbedrijf, volksgezondheid, VRÓM en havendienst. Hij ging bijzonder gedetailleerd in op de diverse uitgebrachte nota's. Over politie: „een karig stuk", personeels beleid: „redelijk mee te werken", financiën: „de noodzaak van de extra verhoging van tien procent van de onroerend-goedbelasting is ons niet aangetoond". Hij noemde het voorstel niet aanvaardbaar. Rosman vroeg om een meer systematische en tijdige be handeling van subsidies voor Passage Theater, Muziekschool, S.G. en Raad voor het Bejaarden werk. Over de verhoging van de tarieven van electriciteit, water en gas zei hij: „Mijn VERHULSDONK folkloristisch fractie is tegen onnodig hoge tarie ven". Rosman concludeerde over de financiële positie van de gemeente dat deze zorgelijk is. Hij zag de situatie somber in. Wethouder Visbeen van onderwijs overigens niet aanwezig omdat ze al geruime tijd ziek is- gaf hij een gevoe lige veeg uit de pan: „De wethouder geeft duidelijk blijk, het haar toegewe zen beleidsterrein onvoldoende te be heersen". Een uitspraak die Rosman probeerde te bewijzen door haar onvoldoende aandacht voor het bij zonder onderwijs te verwijten. Ook de handelswijze van de wethouder in het conflict rond het Stedelijk Gymna sium kon zijn goedkeuring niet weg dragen. Vertrouwen Aan het eind van zijn betoog maakte Rosman duidelijk wat was zoekgeraakt in Schiedam. Dat bleek het vertrouwen te zijn. Hij maakte zich erg kwaad over de brief van staatssecretaris Schaefer met bettekking tot het binnenstads plan. Zo wil Schaefer geen verlengde Passage, C. A. en de Hema op de zelfde plek handhaven en geen par keergarage in de Westmolenstraat. „De staatssecretaris wil met behulp van de subsidiekraan en voorbijgaand aan een rechtsgeldig raadsbesluit het bestemmingsplan binnenstad goeddeels om zeep helpen", aldus Rosman. Uit de brief begreep hij dat of het college van B. W., of een paar ambtenaren of de wethouder de wijzigingen in het plan Schaefer hadden voorgezegd. „De CDA-fractie acht dit onaanvaardbaar. Uit deze handelwijze spreekt minach ting voor de gemeenteraad en dat neemt onze fractie hoog op", hield Rosman het college voor. Het CDA diende voorts een vijftal moties in waarin o.a. wordt aange drongen op een snel herstel van het contact met de ontwikkelingsmaat schappij Empèo voor de binnenstads plannen. Folkloristisch Verhulsdonk en van Tilborg leverden vervolgens hun bijdrage namens de VVD aan wat Verhulsdonk een „folkloristisch evenement" noemde. Verhulsdonk nam wethouder Visbeen SIEM ROSMAN weinig nieuws in bescherming en noemde haar onder wijsnota een „goed leesbaar stuk". De nota's over culturele zaken en sport vond hij sober en weinig nieuws bevat ten. Zijn eindconclusie: „Het polari seren gaat mij de keel uithangen. Wij moeten de opvattingen van alle partij en bundelen". Van Tilborg besteedde aandacht aan financiën en het binnenstadsplan. Hij noemde een sluitende begroting nood zakelijk en zei over de in het vat zit tende personeelsuitbreiding. „Wij zul len de personeelsuitbreiding zeer kritisch op hun doelmatigheid bezien." Hij stelde de extra verhoging van de onroerend goedbelasting afhankelijk van kostenbeperkingen in 1976. Dogmatisch „Men weet in Den Haag meer over Schiedam dan de gekozen vertegen woordigers", merkte hij op over Schaefer's brief die hij „de grote vader in Den Haag" noemde. Van Tilborg verweet wethouder Zijdeveld een dog matische benadering. De VVD diende daarop twee moties in tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur Uw kopje koffie staat klaar HAARIMPORT waarin wordt aangedrongen op een spoedige aanpak van woningbouw in de binnenstad en op voldoende par keergelegenheid. De Wolf (CPN) sloot de rij van spre kers en vond de begroting niet afwij ken van die van vorige jaren. Hij maak te bezwaar tegen de lastenverzwaring van tientallen guldens per maand voor de werkende mensen. De vergadering wordt vanavond voort gezet met de beantwoording van de vragen door burgemeester en wethou- Renovatie Voor woning- en wijkverbetering vroeg De Jong aandacht in de binnenkort te verschijnen Nota Stadsvernieuwing. Hij zei o.a. „Het is niet verwonderlijk dat het vernieuwen van een straat of plein zoveel gemakkelijker gaat dan de ver nieuwing van de woning. De gehecht heid van de mensen aan hun huis is soms zo groot dat verbetering van de woning niet nodig lijkt. De hogere huur van de verbeterde woning lijkt soms niet te rijmen met de voorgestel de vergroting van het wooncomfort." Hij besteedde aandacht aan de onlangs gepubliceerde rijksregeling voor het beschut eigen-woningbezit en diende een motie in waarin het college wordt SCHIEDAM - „Alles is nieuw. In een nieuwbouwwijk zijn de problemen zo vaag, ze komen QUGGfl night at the opera M.C. 15,90 geldig totjö jan., JEUGDFILM IN HARMONIE VLAARD1NGEN— ln de Harmonie wordt volgende week woensdag weer een film voor de jeugd vertoond. Deze keer wordt de kleurenfilm „Old Shatterhand" gedraaid. De voor stelling begint om half drie 's middags. De toegangsprijs bedraagt f 1.50. Kaarverkoop op de dag van de voor stelling vanaf 12 uur aan de Harmonie- 695.- Bankstellen Ribcord 1 en 2 en 3"zits. va 795.- Eiken va 995.. Rundleder 3 en 2 zits .v.a. 1375.- b jaar garantie opfret binnenwerk van 10.00-17.00 uur, koopavond tot 21 .(XHiur Boutique Pour Hommés POO-POO Hoogstr. 60/Schiedam wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel.010 -12.64.61. moeilijk aan de oppervlakte. In de oude wijken is al wat, een kader is al aanwezig." Aan het woord is opbouwwerkster Gera Bot, sinds januari 1974 verbon den als enige beroepskracht aan de Stichting Samenlevingsop bouw Schiedam-Noord. Vanuit haar kantoor in de Heyermans- flat, eens het noordelijkste punt je van Schiedam, houdt ze zich bezig met samenlevingsopbouw, hoofdzakelijk in Groenoord en Woudhoek. „Het belangrijkste van mijn werk is dat de mensen het zelf doen", zo omschrijft zij haar bezigheden, „ik wil al leen maar ondersteunen waar mensen iets willen." De stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord werd opgericht nadat vijf jaar geleden de wijkverenigingen Groenoord en Bijdorp, de vereniging voor Gezondheidszorg en de kerken in Kethel besloten hadden dat het op bouwwerk in het inmiddels volge bouwde Groenoord van de grond moest komen. Gera Bot trad begin 1974 als eerste beroepskracht in dienst van de stichting. Zij was in 1972 afge studeerd aan de Sociale Academie in Breda en had haar eerste ervaringen opgedaan in de Verenigde Staten, in Chicago. Ze werkte anderhalf jaar in een oude stadswijk waar hoofdzakelijk negers en Puertoricanen woonden. „Ik moest daar voor mensenrechten opkomen. Het was een corrupte toe stand. We hanteerden het conflictmo del tegen de overheid", vertelt Gera Bot. „De meeste mensen in Chicago hebben drie sloten op de deur." Eind 1973 kwam ze terug en trof Neder land aan in de ban van de energie crisis. Ook was het moeilijk aan een geschikte baan te komen. „Ik heb al tijd gezegd liever niet in de Rijnmond werken", vertelt ze. Woudhoek Het werd toch de Rijnmond, omdat de banen voor welzijnswerkers destijds bepaald niet voor het opscheppen la gen. Gera Bot: „ln het begin heb ik voornamelijk gepraat met dokters, dominees en onderwijzers." Na een mislukte poging om bewoners van het Straussplein in beweging te krijgen, lukte het om in Woudhoek de bewo ners te aktiveren. In mei 1975 werd de werkgroep Woudhoek opgericht die de problemen van de wijkbewoners, varie- erend van hondepoep tot trapveldjes voor de kinderen op een rijtje zette. Samen met Gera Bot werden avonden voor de bewoners georganiseerd, ging nten naar de Plantsoenendienst en Gemeentewerken, hetgeen o.a. resul teerde in een leukere aankleding van de huisvuilcontainers. gebakende eenheid is. Woudhoek heeft een eigen stukje identiteit." De werk groep heeft inmiddels een vertegen woordiger in het bestuur van de stichting evenals de overige langlopen de projecten in Groenoord. Het succes van de werkgroep Woud hoek zit volgens Gera Bot in de geringe doorstroming van bewoners: „Ik weet in Woudhoek waar ik moet zijn. In sommige flats elders in Groenoord is er een grote doorstroming en dan zijn projecten moeilijk. Je bent al snel de continuiteit kwijt. Dat is gewoon jam- Nu, bijna een jaar later, concludeert Gera Bot: „Het is erg leuk dat ze nu een eigen voorzitter en secretaris heb ben. Het is hun werk geworden. Het leuke van Woudhoek is dat het een af- Andere projecten waarbij Gera Bot een rol speelde, waren de werkgroepen wijkcentrum, Groenoord-Zuid en mid- den-Delfland/geluidshinder. Over haar Irl^ntitoit activiteiten daarin merkt ze op: „Ik IUCI III ICII ben in de ene groep meer deelnemer en in een andere groep meer aanjager. Dat hangt van de vraag van de groep af." Tot slot merkt ze op; „Het eerste jaar dat ik hier werkte, moest ik aan alles trekken. Dat hoeft nu niet meer." Kom gerust eens langs voor vrijblijvend advies, het werkt verhelderend, neemt de misvatting weg en verplicht u tot niets. Voordelen zachte lenzen. 1 Snelle gewenning (1 week) geen bewegingshinder 1 vallen niet uit het oog. 1 geen last van stofjes. direkt normale blikrichting worden niet gezien VLAARDINGEN Schiedamseweg 73 Tel. 010-713320 TEL'tHI'uiTeeT' 16 J HERENMODEZAAK SCHIEDAM

De Havenloods | 1976 | | pagina 1