DE ^HAVENLOODS 3 'binnenhuis ■%f Sé 'In Schiedam wordt particulier intiatief niet op prijs gesteld' Drie tentoonstellingen in Stedelijk Museum rm SCHIEDAM Medewerkers van zoldertheater in De Teerstoof: Meubelfabriek Jjj, Oisterwijk ROTAN Zwaanshals 361 Broersvest57M Lunstroo Meubelen Zoeklicht op het onderwijs SLAAPKAMERS donderdag 29 januari 1976 25e jaargang no. 8 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170. editie P SCHIEDAM Verschijnt op woensdag en donderdag in ROT TERDAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE- EN NIEUWERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERGSCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS TOTALE OPLAAG 270.000 VLAARDINGEN - Hoogstraat 122-010-352911. KRIMPEN A/D IJSSEL-Veld en Beemd 25 01807-16899. LUililJ Scheepsbouw In de afgelopen weken bereikten ons verscheidene uiterst sombere berichten uit de scheepsbouwsec tor. Het gaat beslist niet goed in de scheepsbouw, de orderpositie geeft, in het algemeen gesproken, een bedroevend beeld te zien. Volgens de Cebosine, de Centrale Bond van scheepsbouwmeesters in Nederland, werd in 1975 een niveau van ontvangen orders bereikt dat slechts een fractie is van dat van de daaraanvoorafgaande jaren. Wel waren er bijzonder positieve cij fers ten aanzien van de geréédge- komen schepen, maar die weerspie gelden de orderbinnenkomst van de eerste jaren zeventig, in welke pe riode 1973 een topjaar was. We hebben uit de berichtgeving be grepen dat er, zeker wat betreft de tankers, thans sprake is van een overcapaciteit. Dat houdt in dat ten aanzien van de bouw van tankers de pas moet worden ingehouden. Als er op korte termijn niets ge beurt zal de te verwachten malaise in de scheepsbouw ernstige gevol gen kunnen hebben voor de werk gelegenheid. Tienduizenden Neder landers werken in deze sector en een zeer groot deel van hen doet dat in het Rijnmondgebied. Zo'n ontwikkeling mag natuurlijk niet lijdzaam afgewacht worden. Op zeer korte termijn moeten er maat regelen komen die een ramp in de scheepsbouwsector kunnen voorko men. Men zal onder meer tot grote re eenheden dienen te komenook hier behoort schaalvergroting tot de noodzakelijke veranderingen. Die schaalvergroting is een aantal jaren geleden al grootscheeps ter hand genomen door o.a. de tot standbrenging van een bedrijf als Rijn-Schelde-Verolme. We kunnen ook wijzen op de coöperatie binnen de I.H.C. Maar er zal nog veel meer moeten gebeuren. Al jaren wordt er in commissies ge praat over verdere concentratie, die op zichzelf weer tot specialisatie zou kunnen leiden. Minister Lub bers, die het economisch leven in het Rijnmondgebied uitstekend kent, is bereid vaart achter de schaalvergroting te zetten, maar hij zal daarbij moeten kunnen rekenen op medewerking van het bedrijfsle ven in al zijn geledingen. De laatste cijfers uit de scheeps bouwsector roepen om snelle maat regelen. Met name omdat het in de ze sector om een uiterst belangrijk stuk werkgelegenheid gaat vertrou wen we erop dat deze roep snel be antwoord wordt. E.J.M. SCHIEDAM „De mensen denken dat je er wat voor krijgt. Wij moeten er zelf veel op toe leggen. Maar wij vinden het leuk om te doen". Aan het woord zijn Gerard v.d. Graaf en Jan v.d. Meer, ruim drie jaar na de ope ning nog steeds enthousiaste me dewerkers van het zolderthea ter in de Teerstoof. Ondanks het gebrek aan interesse van de ge meente en de soms belachelijk la ge bedragen die noodgedwongen aan artiesten moeten worden be taald, blijven ze doorgaan. Een van hun conclusies: "In Schie dam wordt particulier initiatief niet op prijs gesteld". Het zoldertheater In de Teerstoof werd op 14 oktober 1972 geopend door burgemeester Roelfsema. Het ge bouw dat uit de vorige eeuw stamt, had inmiddels een grondige verbou wing ondergaan, waaronder het leggen van een betonnen vloer op stalen bin ten voor het theater. De allereerste voorstelling door het poppentheater van Rien Kroon trok veel belangstel ling. „Schiedammers vinden alles mooi wat gratis is", vertelt Gerard v.d. Graaf er over. De programma's die volgden hadden een uitlopend karakter. Zo traden ondermeer Hans Otjes, Studio Laren met middeleeuwse muziek, Sail met popmuziek en Laterna Magica met een antieke toverlantaren op. Jan v.d. Meer: „Het cabaret sprong er uit. Van klassieke muziek zijn we bewust afge stapt, omdat we het Museum niet in de weg wilden zitten. De zaal was ook niet helemaal geluiddicht. Voor mime was geen enkele belangstelling". Schoonmaken Gerard v.d. Graaf: „In het begin had den we een vakman, Ger van Leeuwen die bekend was in de theaterwereld. Hij heeft zo'n vier a vijf maanden meegi draaid en ons wegwijs gemaakt in het theatervak. Toen hij vertrok waren we niet volledig volleerd, maar we hadden voldoende contacten. Hij heeft ons ge leerd hoe we iets moesten uitüchten en heeft ook bij de bouw geadviseerd". Voor de dertien vrijwillige medewer kers betekende het theater veel vrije tijd opofferen. „Vanuit je werk ging je om zes uur, half zeven hier naar toe. Zaterdags waren we bezig van tien uur 's ochtends tot twee uur 's nachts. Al les schoonmaken, ook de w.c.'s. We hebben wel met ons knieën op de vloer gelegen om met een spuitbus het tapijt in de foyer schoon te maken. Verbete ringen aanbrengen, belichting instellen voor groepen, drank aanvullen, kaarten verkopen. Ook afgelopen zomer toen het zo warm was, zijn we in het thea ter heel wat in ,de weer geweest", al dus Gerard. Bijzonder plezierig was het toen in april 1974 een full-time kracht kon worden aangesteld die zich sinds dien heeft beziggehouden met het schoonmaakwerk, barbeheer, onder houd en de belichting. QT „We waren het gewend in QT. In de sociëteit werd veel gevraagd naar cul turele programma's. We werden zelfs uitgemaakt voor huwelijksbureau. We deden te weinig. Van een verbouwink- je is het toen uitgelopen tot complete nieuwbouw, dankzij financiële steun van het Grootfonds. We waren volko men onbekend met theater. Twee maanden voor de opening hadden we veel publiciteit. Mevr. Verwey, destijds wethouder, stond te gillen van enthou siasme, toen we aan het verbouwen waren", vertelt Jan v.d. Meer. Begin 1973 nam de groep medewer kers de programmmering zelf ter hand en werd subsidie aangevraagd bij de ge meente. B W reageerden niet bijzon der enthousiast. Jan v.d. Meer: „Ze zeiden: we hebben er niet omgevraagd. Bovendien, zeiden ze, heb je het Mu seum nog. De burgemeester verweet ons avantgardistisch werk. „Er is niet aangetoond dat er behoefte aan is". Met de toenmalige zienswijze van de gemeente is Jan v.d. Meer het nog steeds niet eens: „Je kunt nooit iets aantonen op dit gebied. Wij keken hoe Schiedam zou reageren. Schiedammers geloven niet dat er in hun stad iets be hoorlijks tot stand kan worden ge bracht. Eerst zijn ze negatief, maar als ze het zien, dan slaan ze achterover" Niet tevreden Toch kwam er een subsidieregeling uit de bus. Per niet verkochte plaats werd drie gulden vijftig, destijds de goed koopste plaats voor CJP-houders, be taald tot een maximum van vijfenzes tig plaatsen per voorstelling. „In eerste instantie waren we blij omdat we iets hadden", vertelt Jan v.d. Meer, alhoe wel om ongeveer dertigduizend gulden gevraagd was. Sindsdien is het theater doorgegaan met het aanvragen van vol ledige subsidiëring. Het bestuur van het zoldertheater is namelijk allerminst tevreden over de getroffen regeling en de interpretatie die de S.G via welke instantie het bedrag wordt uitgekeerd, aan het desbetreffende raadsstuk gefeft. Jan v.d. Meer: „De regeling werkt ont zettend negatief. Het is nadelig om uitverkochte zalen te hebben. Je moet zorgen dat je een voldoende aantal slechte voorstellingen geeft" De Schiedamse Gemeenschap hanteert voorts een limiet van tienduizend gul den. „Nergens in het raadsstuk wordt een maximum gesteld op het aantal voorstellingen beperkt. De tienduizend gulden is een schatting over 1973. Op het ogenblik wordt nog steeds die li miet gehanteerd. Het stomste is dat je zo dertigduizend gulden tekort komt. We hebben nog geld tegoed over 1974, omdat de toegangsprijs inmiddels is opgetrokken van f 7,50 en CJP-hou ders zes gulden. We vinden dat we nog een claim hebben van tienduizend gul den. Al drie jaar betalen we geen huur, gas en elektriciteit. Wil je eruit komen dan moeten er per week tweehonderd man komen. Experimenten kunnen we ons niet veroorloven; het risico is te Lijntje De wethouder voor Vorming en Re creatie, Mevr. Visbeen, stelt in haar on langs uitgekomen beleidsnota voor Cultuur dat er overleg gevoerd wordt met de samenstellers van het pro gramma in het Zoldertheater, zodat de situatie zoveel mogelijk wordt verme den dat gelijksoortige zaken tezelfder tijd spelen. Over de subsidiëring schrijft ze: De subsidiëring van de programma's in het Zoldertheater wordt voorhands op dezelfde grond slag voortgezet zodat de bedragen die via de begrotingvan de Schiedanse Gemeenschap lopen, per voorstelling afhankelijk blijven van de entreeprij zen". In de nota gaat de wethouder er van uit dat degene die destijds de stoot tot de verbouwing hebben gegeven en de financiering voor hun rekening na men, medeverantwoordelijk zijn voor de exploitatie van het theater. Het Zoldertheater is allerminst te spre ken over het cultuurbeleid van de wet houder. Jan v.d. Meer: „Cultuurbeleid is er niet. Wij hebben onze ideeën ge geven. We worden voortdurend aan het lijntje gehouden. Wij worden nergens bij betrokken. Er is wél gezegd dat er plaats voor ons is in de op te richten Culturele Raad. We hebben vaak ge vraagd om coördinatie. Bij de opening van het Passage theater hebben we aan geboden het theater te programmeren. Dat werd niet in dank afgenomen". Slechte ervaringen heeft het Zolder- theater ook met de organisatoren van Schiedam-700. Ze boden tweemaal aan een programma met Liesbeth List en Louis van Dijk te brengen en vroegen daarvoor een garantl„Geen behoefte aan, geen financiën, concurrentie en wij willen dat de mensen de straat op gaan", zo reageerde volgens Jan v.d. Meer de gemeente. Wastafels Gerard v.d Graaf: „Ons motto is: zorg dat alles piekfijn in orde is. We willen het de artiesten en het publiek in alles Het zoldertheater „In de Teerstoof" in de Nieuwstraat. volledig naar de zin maken. We kunnen de artiesten niet veel uitbetalen, maar ze worden wel volledig in de watten gelegd. Het is geen zakelijke relatie, met de meeste groepen gaan wij vriendschappelijk om". Hij vertelt voorts dat Henk van Ulsen de voorstel ling van het Fenomeen in het Zolder theater het leukst vond, ondanks een technisch mankement: „Voor de voor stelling draaide geen muziek en om negen uur klonk erg dramatische mu ziek uit de luidspekers. Henk stond zich achter de coulissen te concentre ren. De bedoeling was dat na vijf mi nuten het gordijn rustig zou opengaan. Klik, klik, klik, het ging niet open. De hele zaal was aan het lachen en de ge wijde sfeer was volledig weg. Ik moest op een ladder klimmen om het man kement te verhelpen" Ook Ivo de Wijs treedt graag op in Schiedam. Drie jaar deed hij het tegen een minimale vergoeding. Voor de me dewerkers van het Zoldertheater wordt evenwel steeds moeilijker om artiesten te vinden die met minder dan de ge bruikelijke honoraria genoegen willen Jan v.d. Meer: „Een behoorlijke caba retgroep vraagt drieduizend gulden. Het subsidiebedrag van tienduizend gulden per jaar doet dan wel belache lijk aan. Je zou vijfentwintig gulden toegangsgeld moeten vragen. Het wordt steeds moeiüjker voor ons om te programmeren. Wij staan al drie jaar te bedelen. Altijd beperken. Het zou heerlijk zijn te betalen waar mensen recht op hebben" *Tot slot stelt hij met nadruk vast: „Niemand verdient er iets aan, de artiesten niet en het theater niet" DICK VAN DER LUGT. Werk van Geert Hofman INSCHRIJVING NIEUWE LEERLINGEN 2e TECHNISCHE SCHOOL Beukelsdijk 145 Tel.: 010 - 77.19.44. en C niveau vakrichtingen met door- sming naar Middelbaar on derwijs. vile i stfomi NIEUW! ZEEAQUARIUM DESSENS Van Riebeeckstr. 86, Gaardingen. Telefoon 346048. De speciaalzaak voor tropische zee vissen en lagere dieren. Een grandioze kollektie in tiendui zenden liters zeewater. oegaw tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten ToonzaalBerkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. SCHIEDAM- Vrijdagavond 23 januari om 20.15 uur werden in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 Schiedam, drie tentoonstellingen geopend, die voor het publiek toegankelijk zullen zijn tot 29 februari. De tentoonstelling „Sjiek gekiekt" is een keuze uit de foto's, die de nu 81- jarige Fransman Jacques Henri Lar- tique maakte tussen 1902 en 1930, van zijn achtste tot zijn 36e jaar. Lartigue fotografeerde gewoon elke dag de gebeurtenissen uit zijn eigen leven. Zijn vader was bankier en de Lartigues woonden op diverse plaatsen waar dan weer interessante logees kwamen. Later had hij vele rijke en beroemde vrienden en vriendinnen uit de wereld van het theater, de beelden de kunst, de auto- ren en vliegwereld. Hoewel hij een opleiding als schilder volgde en veel exposeerde, werd zijn naam pas gemaakt in 1962, toen hij zijn foto's - min of meer toevallig- liet zien aan een bevriende Ameri kaan, waarop een tentoonstelling volgde in het New Yorkse Museum of Modern Art. .Hersenspoeling" is een tekenfilm project van de edukatieve dienst van het Stedelijk Museum en laat werk uit alle fasen van drie verschillende teken films van Ronald Bijlsma zien: „Het duel". „In the void" en „Brainwash". Deze films worden regelmatig ver toond en er is ook een diaklankbeeld over het maken van tekenfilms. Ronald Bijlsma volgde een opleiding aan de Akademie van Rotterdam (glas in lood) maar is na deze opleiding „door toeval" inde tekenfilms terecht gekomen. Hij woont nu in Hilversum waar hij een eigen produktiemaat- schappij heeft opgericht. Op de ten toonstelling is ook vrij werk van hem te vinden. Een aantal klassen van het voortgezet onderwijs in Schiedam zul- HAARIMPORT BROERSVELD 169 SCHIEDAM Telefoon 26.82.89 Koopt U vanaf nu bij Rotan De cor 2000. Westkruiskade 59 2 min. v/a „De Doelen" Rotterdam C. Al-was het maar om die lage prij zen, garantie en gratis bezorging. Vrijdag en zaterdag aanbieding eethoeken enz. r. 20 t/m zo. 29 februari Jw ^^^^Tationale woonmanifestatie^^HÏÏ^^. -4P" ahoy'- zuidplein - rotterdamM 1®i|k lagelijks geopend van 11-17 en van 19-22.30 uur, 's zondags 11-17 uur Van de jong gestorven Geert Hofman, die in de jaren 50 het Stedelijk Gym nasium in Schiedam bezocht en een groot aantal cartoonachtige tekenin gen en collages uit die tijd heeft na gelaten, worden ook druksels en schrijfsels geëxposeerd. Deze worden nu, dankzij vrienden, voor het eerst in de openbaarheid gebracht. De auteur J.M.A. Biesheuvel, die ook een van zijn vrienden was, opende de tentoon stelling. {ran cLelvaek STONES '2 lp Rolled Gold Hersenspoeling - 4 WmÊBKm „Sjiek gekiekt" 695, Bankstellen Ribcord 1 en 2 en 3 zits. .v.a 795.- Eiken va 995,. Rundleder 3 en 2 zitsv.a. 1375.- b jaar garantie op het binnenwerk Toonzalen geopend van di. t/i In deze periode van het jaar wordt in veel gezinnen en andere leefge meenschappen nagedacht ober de vraag welke definitieve keuze ge daan moet worden voor de jaren nadat het kind de lagere school zal hebben doorlopen. De keuze is voor veel kinderen niet zó gemakkelijk te maken, omdat er veel mogelijkheden zijn; door de invoering van de Mam moetwet zijn de mogelijkheden nog gevarieerder geworden. De Havenloods geeft vandaag en in de editie van volgende week donderdag, zowel redaktioneel als advertentioneel, informatie over het pakket van mogelijkheden. Wij wensen allen die direkt bij „de keuze" betrokken zijn veel sterkte en succes! wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel.010 -12.64.61

De Havenloods | 1976 | | pagina 1