Lager beroepsonderwijs biedt erg veel mogelijkheden 'Wij wi jaark len het systeem van assen doorbreken' 13» 29?° 12?5 m 49.- opruiming opruiming Directeur Spanjersberg van Onderwijsbegeleidingsddienst DERA6 S.A. DERAKHSHAN GROOTSTE IMPORTEUR VAN ROTTERDAM opruiming opruiming DE HAVENLOODS-DONDERDAG 29 JANUARI 1976 5-574 Wat algemene opmerkingen vooraf. Het beroepsonderwijs is onderverdeeld in drie groepen, namelijk Lager, Mid delbaar en Hoger Beroepsonderwijs (LBO, MBO en HBO). Omdat dit overzicht vooral is samengesteld met het oog op de leerlingen, die van de basis school komen, neemt het Lager Beroepsonderwijs hier de belangrijkste plaats in. Bij het Lager Technisch Onderwijs (LTO) is een aantal bijzondere school soorten vermeld, die in Rotterdam of onmiddellijke omgeving zijn. Tot voor kort konden leerlingen van het Lager Beroepsonderwijs na de brugpe- riode kiezen tussen de P-stroom (p is praktijk) en de T-stroom (t is theorie). Met een diploma T-stroom kon men dan verder naar het Middelbaar Beroepsonder wijs. Tegenwoordig zijn er eindexamens op A-, B- en C-niveau. Voor de door stroming naar het MBO is C-niveau vereist. Sommige scholen gebruiken echter nog de oude namen. Hieronder geven wij een overzicht van de opleidingen in het Lager Beroepsonder wijs. duurt eveneens vier jaar. Is echter meer gericht op de individuele begeleiding van de leerling, onder andere door Vierjarige opleiding. Met een diploma kleinere klassen. Opleiding meestal op op C-niveau kan de leerling door naar A-en B-niveau, het Middelbaar Huishoud- en Nijver heidsonderwijs (M.H.N.O.) onder an dere voor de opleidingen inrichtings assistente, kinderverzorging of costu- mière en daarna naar het H.H.N.O., Opleiding voor lagere functies in dat onder meer opleidt tot lerares aan winkel en bedrijf. Duurt vier jaar. Na het nijverheidsonderwijs. het tweede jaar wordt gekozen voor een bepaalde richting. Verdere studie mogelijkheden: leerlingstelsel, M.H.N.O. of M.E.A.O. (is Middelbaar Economisch en Administratief Onder wijs. Met dit M.E.A.O.-diploma kan Soortgelijke opleiding als hetL.H.N.O. men dan weer verder naar het H.E.A.O., maar ook naar de Pedago gische Academie (onderwijzersoplei ding) of de Sociale Academie (oplei ding voor maatschappelijk werker, cul tureel werker, opbouwwerker enz.). Er is een aparte L.E.A.O.-opleiding voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen. Aan de Mytylschool voor lichamelijk gehandicapte kinderen is deze opleiding in voorbereiding. Ook vaak scheel voor de detailhandel genoemd. Vieijarige opleiding. Het diploma L.M.O. geeft recht op vesti ging in bepaalde winkelbranches. Ver dere studiemogelijkheden: M.E.A.O. of Middelbaar en daarna Hoger Mid denstands Onderwijs (M.M.O. en H.M.O.). Er is geen algemene H.M.O.- school; wel bepaalde vakgerichte op leidingen zoals de Hogere Hotelschool. Met diploma M.M.O. kan men ook naar de Pedagogische en Sociale Acade mie. L.T.O. Lager Technisch Onderwijs. Vieijarige opleiding op A-, B- en C- niveau. Na twee jaar wordt voor een bepaalde richting gekozen. Diploma op C-niveau geeft de mogelijkheid Bijzondere L.T.O.-opleidingen: Lagere Zeevaartschool Opleiding tot scheepsgezel-volma troos. Duurt één jaar. Minimum leeftijd bij inschrijving: 15 jaar. Later mogelijkheid tot Middelbare en Hogere Zeevaartschool. Haven- en Vervoerssohool. Opleiding voor meisjes: technisch administratieve richting. Voor jon gens: operationele of technisch administratieve richting. Vierjari ge opleiding. Mogelijkheden tot verdere studie in het leerlingstel sel. Vierjarige opleiding. Aan deze scholen is een internaat verbon den. Mogelijkheden voor verdere studie in het leerlingstelsel en aan de Middelbare opleiding voor Rijn- en binnenvaart. den voor verdere studie: Middel baar Beroepsonderwijs of leerling stelsel bloemsierkunst en tuinaan leg en -onderhoud. Grafische School Vierjarige opleiding. Mogelijkhe den voor verdere studie in het leerlingstelsel voor het Grafisch Bedrijf. L.T.O. voor horeca, banketbakker Vierjarige opleiding. Verdere stu diemogelijkheden in het part-time onderwijs. Soortgelijke opleiding als het L.T.O., echter meer gericht op de individuele begeleiding van de leerling, door onder meer kleinere klassen. Vierjarige oplei ding, meestal op A- en B-niveau. Na twee jaar kiest men ook hier weer. voor een bepaalde richting. Sedert de komst van de Mammoetwet is er in onderwijsland wel het nodige veranderd. Was de keuze vroeger vrij eenvoudig als meisje ging je naar de huishoudschool, als jongen naar de Ambachtsschool, en als je goed kon leren was er de Mulo en soms zelfs de HBS tegenwoordig kunnen de leerlingen die van de basisschool komen kiezen uit een serie schooltypes, die ongeveer even groot is als de hoeveelheid jamsoorten in een wel voorziene supermarkt. De namen Mulo, HBS en Ambachtsschool zijn verdwenen. Er voor in de plaats kwamen allerlei afkortingen als L.E.A.O., M.M.O., I.H.N.O. enz., waarvan maar weinig mensen weten wat ze nou eigenlijk betekenen en wat voor soort opleiding er achter schuil gaat. Daarom leek het ons nuttig om op dit moment, nu er weer een grote groep kinderen de stap van de basisschool (de vroegere lagere school) naar het voortgezet onderwijs gaat wagen, een overzicht te geven van wat er op de onderwijsmarkt zoal te koop is. Om het verhaal niet al te lang en te saai te maken hebben we het in tweeën gedeeld. Deze week vindt u een opsomming van de verschillende soorten beroepsonderwijs; volgende week komen het algemeen vormend onderwijs en het voorbereidend we tenschappelijk onderwijs aan de beurt. Hovenier en Bloem- Vierjarige opleiding. Mogelijkhe- huishoudelijk gebied en voor de jon gens vorming op technisch gebied. Opleiding voor moeilijk lerende kinde ren. Deze opleiding vindt men aan ver schillende scholen voor buitengewoon onderwijs. Er is een mogelijkheid tot doorstroming naar het I.T.O. Meestal bevat de opleiding een stage-periode. We kunnen ons voorstellen dat u nog wel meer wilt weten van de opleiding, waarvoor u uw kind wilt gaan opge ven. Daarvoor kunt u het beste terecht bij het hoofd van de desbetreffende school. Dit overzicht is alleen bedoeld om u duidelijk te maken wat alle na men en afkortingen betekenen. Sla uw slag! Morgenochtend begint de verkoop van deze behaaglijk warme pyjama's van 100% katoenen flanel. Een prettig zittende pyjama die uitste kend is afgewerkt, met 4-naalds elastiek in de broek. Bedrukt met een modern dessin, in grijs, beige of bruin. Maten 48 t/m 58. Nu voor een echt opruimingsprijsje, van f 19,95 voor Ko O C De ideale reisgenoot voor alle reizigers en vakantie gangers, is deze „Mercedes" reistas van een goede kwaliteit kunststof. Sluit met 'n stevige metalen rits en 2 extra sluitriemen. De tas heeft voorts een verstevigde bodem met 6 beschermnoppen. In maar liefst 5 verschillende kleuren: bruin, cognac, groen, blauw en rood. Nu voor de helft van de prijs, van f 39,95 voor VLAARDINGEN Er zijn mensen die vinden dat een gewone basisschool geen hulp van instanties nodig heeft. Is er met bepaalde kinderen wat aan de hand, dan horen ze niet thuis op zo'n gewone school. Die gewone basisschool moet elk kind toch zonder al te veel problemen kunnen volgen? Toch slaagt de school er lang niet altijd in haar doelstellingen bij de individuele leerlingen te verwezenlijken. Zij heeft daarbij hulp nodig. Een van de instanties die in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis klaar staat te helpen, is de ruim een jaar geleden opgerichte Onder wijsbegeleidingsdienst „Nieuwe Waterweg Noord". Zij zetelt aan de Schiedamseweg in Vlaardingen en heeft dependen ces in Schiedam en Maassluis. Directeur is de heer H. Spanjersberg die benadrukt dat de 0.6.D., zoals het instituut in de wandeling heet, een service instituut is onder het motto: „U vraagt en wij draaien". „Wij dringen niets op. Wij komen niet met een koffertje materiaal en ad viezen op de scholen. Per sé niet. Er moet een wisselwerking zijn tussen school en OBD. De autonomie van de scholen moet voor honderd procent gewaarborgd worden. De praktijk wijst De voorgeschiedenis van de OBD stamt uit de zestiger jaren toen eigenlijk al leen de schoolarts individuele hulp aan leerlingen bood. Dat de schoolarts vanuit zijn beroep eenzijdig te werk ging, was voor gemeenten en school besturen aanleiding te zoeken naar andere vormen van begeleiding. Zo ontstonden instituten die nu een Schooladviesdienst heetten en dan weer Schoolbegeleidingsdienst. De wildgroei van zo'n zestig verschillen de diensten was voor onderwijsmi nister Van Kemenade onlangs aan leiding een nota uit te brengen waar in hij pleit voor het stroomlijnen van al deze diensten. 2 miljoen Ruim een jaar geleden werd de OBD Nieuwe Waterweg Noord opgericht. De dienst heeft de vorm van een stichting waarvan het bestuur wordt gevormd door de wethouders van onderwijs van de drie gemeenten, vertegenwoor digers van de diverse schoolverenigin gen, terwijl ook de drie onderwysvak- bonden in het bestuur vertegenwoor digd zijn. De stichting heeft vijfentwintig me dewerkers in vaste dienst en heeft een budget van twee miljoen. De drie ge meentes en het Rijk zorgen ervoor dat dat bedrag op tafel komt. In totaal komen vierentwintigduizend leerlingen van zowel lagere als kleu terscholen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis op één of andere manier in contact met de OBD. Dat kan in de directe vorm van individuele bege leiding of indirect wanneer de dienst projecten in de school of de school zelf begeleidt. Het werkterrein van de OBD be strijkt het kleuteronderwijs en buiten gewoon onderwijs. Men houdt zich dus niet bezig met begeleiding van peu terspeelzalen en het voortgezet onder wijs, wat niet uisluit dat deze terreinen in de toekomst wel bestreken gaan worden. De OBD onderhoudt voorts een groot aantal contacten met o.a. onderwijs-inspecties, GG GD, diver se ouderraden en de Schooladvies dienst in Rotterdam. Porceleinkast Spanjersberg: „Bij de start van de OBD is niemand als een olifant door de por celeinkast gegaan. Vormen van bege leiding bestonden al. Voorwaarde van de deelnemende schoolbesturen was destijds dat bestaande projekten moes ten doorlopen. Het protestants-chris telijk onderwijs in Vlaardingen was met het lees- en taalonderwijs bezig. Het rooms-katholiek onderwijs heeft zich nadrukkelijk uitgesproken voor begeleiding op het gebied van rekenen. Voor ons geldt: de klant is koning, maar wij zijn niet in staat op elke vraag in te gaan'.' De OBD heeft voor zichzelf een lijstje gemaakt waarop staat wat er in volg orde van belangrijkheid in het onder wijs wordt aangepakt. Uitgangspunt is beginnen bij de basis, dus het kleu teronderwijs. Geprobeert wordt het kleuter- en lager onderwijs beter bij elkaar te laten aansluiten. Andere projekten zijn het projekt met binnenstadsscholen waarbij extra leidsters op kleuterscholen in de bin nenstad worden aangesteld. Deze zogeheten taakleidster moet dan wel samenwerken met de OBD. In de na bije toekomst worden ook lagere scho len onder dit projekt gebracht. Voorts een projekt met de rekenmethode Vossen waarbij de leerlingen in niveau groepen werken. Ook hierbij heeft de OBD een vinger in de pap, want deze methode vereist zowel in de klas als in de begeleiding door de OBD een strakke organisatie. Het plan van de OBD om de zaak van onderaf op te bouwen is volgens de heer Schriel, voorzitter van de stich ting, goed ontvangen op het minis terie en de OBD hoopt in een latere fase andere zaken in het lager- en voortgezet onderwijs aan te pakken. Hierbij spelen evenwel twee problemen een rol. Allereerst natuurlijk de fi nanciën, waarbij Schriel aantekent dat er een discussie gaande is over de sub sidiëring; moet de dienst zelf gesubsi- diëerd worden of projekten afzon derlijk? Deze zogeheten „projekt-sub- sidies" liggen met name de christelijke partijen in de Tweede Kamer nogal zwaar op de maag omdat ze de mi nister verdenken van indoctrinatie met de subsidiekraan als stok achter de deur. Het tweede probleem betreft de per soneelsbezetting. „Wjj stellen ons op het standpunt bij het aantrekken van De Onderwijs Begeleidings Dienst is ondergebracht in een pand op de Schiedamse Weg. personeel kritisch te werk te gaan. Je zult vanuit de praktijk de mensen moe ten benaderen. Vooral praktisch be zig zijn. We hebben behoefte aan men sen die weten waar ze het over hebben, waar de mensen in het veld wat aan hebben", aldus Spanjersberg. Deze eisen gevoegd bij de geringe aantrek kingskracht van het Rijnmondgebied maken het moeilijk hoog gekwalifi ceerd personeel aan te trekken. Bij de individuele begeleiding van leerlingen gaat de OBD werken met teams waarin verschillende deskundi gen zitten. Elk team houdt zich bezig met vijftien kleuter en lagere scholen. Spanjersberg: „De medewerkers van het team worden gevoed vanuit ont wikkelingen bij de dienst. Daar kunnen zij bijtanken. Als bijvoorbeeld een kind uitvalt bij het rekenen gaat de re medial teacher dat kind bijwerken. ECHTE OPRUIMING OP AL ONZE PERZISCHE TAPIJTEN 10-30% KORTING Wij leveren uitsluitend Perzische tapijten van betrouwbare kwaliteit met 100 pet. garantie. Overtuigt u door een bezoek aan een van onze zaken. BOEZEMWEG 136-138 (t/o voormalige veemarkt) Rotterdam - Tel. 140619 Freericksplaats 9 - Hilleaersberg - Tel. 187700 Rubensplein 12 - Schiedam - Tel. 261975 Tegen bijles heb ik bezwaar. In eerste instantie moet je proberen de onder wijzer handvatten te geven. Lukt dat niet, dan moet de remedial teacher zelf iets ter hand nemen. In derde instan tie kunnen andere deskundigen wor den ingeschakeld". Een andere medewerker van het team is de pedagoog-didacticus: „Vaak een zeer ervaren schoolhoofd, een prak tisch ingestelde man of vrouw", aldus Spanjersberg. De school kan met hem praten over moeilijkheden op het ge bied van opvoeding en het lesgeven. Woorden als hulp, steun en begelei ding worden vaak op één hoop ge gooid. Een veel gehoorde kreet is: „Wij moesten het vroeger zelf uitzoeken". Ook vanuit de hoek van progressieve vormen van onderwijs klinkt kritiek op de begeleidingsdiensten: „De ver- nieuweingsplannen van de begelei dingsdiensten zijn niet structureel. Zij pakken kleine dingetjes aan: het leesonderwijs of de expressievakken, maar hebben geen totaal-plan over de school als instituut", aldus één van Ook stelt men: de leerkrachten moe ten het zelf doen: hun kwaliteit moet worden verhoogd en als je daarvan uitgaat, koop je niets voor de aanwe zigheid van een deskundige. De heer Spanjersberg ziet dat anders en wijst er op dat slechts één school in Vlaar dingen haar medewerking weigert. Tot slot stelt hij vast: Vroeger was het onderwijs frontaal. Het richtte zich op de gemiddelde leerling. Naar boven en beneden waren er missers. Nu willen wij het jaarklassensysteem doorbreken. Wij willen elk kind geven wat hij kan en waar hij recht op heeft. Daar mankeert in de praktijk nog al wat aan 50 gulden voordeel! Gebruik deze Hi-Fi luidsprekerbox en uw favoriete muziek klinkt nog beter. De box heeft een 2-weg sys teem bestaande uit: hoge- en lage tonen luidsprekers met rubber conusophanging en scheidingsfilter. Het vermogen is 20 Watt RMS, de frequentie 45-18000 Hz, impedan tie 8 Ohm. De in notenhout uitge voerde box meet 57x31x20 cm. Nu per stuk nf 9 Aansluitsnoer, 5 mtr voor f 3, - En u Heeft u uw zomer- en winterkleding in één kast hangen? U kunt beter een deel van uw garderobe' (b.v. uv winterkleding) voorlopig in deze ruime hangkast opbergen. Het is overzichtelijker en komt uw kleding ten goede. Deze hangkast in een leuk dessin (afm. 140x75x50 cm) sluit u met twee stevige ritsen.

De Havenloods | 1976 | | pagina 7