HAVENLOODS 'ALS JE ZIT TE VERGADEREN KUN JE NIET AKTIEVOEREN' PRESTATIELOOP DE HAVENLOODS ZATERDAG 20 MAART I Eerst advies over Midget-golfbaan irmter 1980 voorgoed Lex van de Heuvel (Bewonersvereniging Oost): 'Echo's' in het Zoldertheater Meubelfabriek Jg, Oisterwijk POOPOD Lunstroo Meubelen HSlIm SLAAPKAMERS vn. MEDEWERKER donderdag 5 februari 1976 25e jaargang no. 10 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170. SCHIEDAM Het is niet gemakkelijk Schiedam-Oost te typeren als wijk. Zijn de echte oost-bewoners de oudere mensen die in de omge ving wonen van het voormalig Koos de Kapperpandje, thans onder komen van de bewonersvereniging Schiedam-Oost? Is het nog altijd, zoals vroeger, water en vuur tussen de Professor Kamerlingh'Onneslaan en de Stationsstraat, want de PKO-laan, dat was dé wijk en de Stati onsstraat, dat waren de minderen? In een gesprek met bestuursleden •van de bewonersvereniging Schiedam-Oost worden wat los-vaste op merkingen gemaakt: De laatste twee jaren begint de wijk te verjongen. Er wonen veel bejaarden en buitenlandse werknemers in Oost en die durven haast niet te klagen. In de omgeving van de Morsestralat wonen veel werklozen terwijl de oud-Parallelweg bewoners verspreid zijn over de wijk. Vroeger woonden vijf a zes families in één straat, want de men sen hadden elkaar nodig. Eigenlijk vormt de bevolking van Oost een gemêleerd gezelschap, terwijl ook duidelijk is dat je hier meer contact hebt met buren dan in een nieuwbouwwijk. De bewonersvereniging Schiedam-Oost werd opgericht op 16 mei 1974, als re sultaat van een tweetal akties. Twee maanden eerder waren bewoners van de von Lebnizstraat bij elkaar geko men en ze hadden hun klachten op een rijtje gezet. Jouke de Vries, destijds buurtwerker in centrum Oost aan de Dr. Zamenhofstraat, bood hen onder dak. Uit een enquête onder de straat- bewoners kwam naar voren dat ze erg ontevreden waren over het onderhoud van hun gemeentewoningen: tuinen waren verzakt, van de elektrische be drading klopte niet veel en veel goot stenen waren gescheurd. Tot overmaat van ramp werden de bewoners op 1 a- pril geconfronteerd mét een huurver hoging van zes procent. Enkele huur ders weigerden de verhoging. Herman Posthoorn en Herman Noordegraaf van het PvdA huurombudsman-team meng den zich, evenals de plaatselijke pers, in de strijd. Het had gedeeltelijk effect. Gé Brouwer, de eerste voorzitter van de bewonersvereniging en thans lid van de werkgroep huren en wonen: „Bij de bestuursleden gingen ze het vlugst aan het werk, dat zal wel toeval geweest zijn", merkt hij lachend op. „We zijn niet zo populair geworden bij de Ge meen teüjke Woningdienst. Er zijn nu nog steeds vrij veel klachten. De tuinen zijn allemaal opgehoogd in de Leibniz- straat maar andere tuinen nooit. Keu kens en plafonds zijn slecht en de ver nieuwing van de electrische bedrading heeft er lang geduurd. Er is nog veel ongenoegen. De anderen aktie die de aanzet gaf tot het oprichten van de bewonersvereni ging vond plaats op de oversteekplaats van het Lorentzplein. Het zebrapad werd door ouders van leerlingen van de Kohnstammschool gedurende korte tijd geblokkeerd. De aktie had succes en leidde tot het plaatsen van hekken en het aanbrengen van een knipper lichtinstallatie en grote waarschuwings borden boven de zebra's. Nog steeds zijn ouders elke dag de leerlingen be hulpzaam by het oversteken. Beide groepen, de Eeibnizstraatbewo- ners en de Lorenzplein-ouders, werden door Jouke de Vries samengebracht in het buurtcentrum. Het resultaat was de bewonersvereniging Oost met de werkgroepen spreekuur, huren'en wo nen, verkeer, publiciteit, renovatie en groen speelgelegenheid. Rigorêus De werkgroep groen en speelgelegen- SCHIEDAM - Op vrijdag 6 februari en zaterdag 7 februari om 21.00 uur zal theater Tardieu het toneelstuk "Echo's" brengen in het Zoldertheater in de Teerstoof. "Echo's" is een thea terstuk geschreven door N. Richard Nash en wordt gespeeld door o.a. Ellen Röhrman, Ad Fernhout en Bob van Tol. N. Richard Nash heeft in het theaterle ven een raadselachtig tweeledig be staan geleid. In Amerika is hij vooral bekend als schrijver van blijspelen, maar zijn internationale bekendheid is voornamelijk gebaseerd op zijn meer serieuze stukken. Hij heeft ook libretti voor musicals geschreven. Zijn werk is in meer dan dertig talen vertaald. "De regenmaker" die verfilmd werd, is in Nederland het bekendst. "Echo's", zijn laatste werk, werd door de Ameri kaan Playwright Theatre als beste stuk van T972 gekozen. Poppenkast Zaterdag 7 februari om 14.30 uur treedt Anneke Strack weer op in het Zoldertheater in de Teerstoof en zij zal het stuk "Jan Klaassen gaat met vakantie" spelen. Anneke Strack speelt al 20 jaar pop penkast. In de loop der jaren heeft zij een groot repertoir opgebouwd van sprookjes tot hoofdzakelijk Jan Klaas sen en vrolijke dierenverhalen voor kinderen van 4-10 jaar. Zij speelt regelmatig op scholen en in ziekenhuizen in Rotterdam. Kaartjes kunnen gereserveerd worden via WV Schiedam tel. 010 - 266000. tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten ToonzaalBerkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. KUSSENS GEBR. NATTE i! B.v. 5 banks 5,-, 120,-, 135,-. e Pijnackerstraa Tel. 654449. heid concentreerde zich op het Van 't Hoffplein, huurde een keet van Ge meentewerken en presenteerde drie speelplannen aan de omwonenden. Zo wel bezoekers die de niet zo erg mooie maar wel duidelijke proefmaquette kwamen bekijken, als de omwonenden vulden enquête-formulieren in. „Het meest rigoreuze plan haalde de meeste punten. De enquête werd uitge werkt en we maakten een grote ma quette. Eind oktober 1974 werd het resultaat aangeboden aan de wethou ders Hans van der Wilk en Chris Zijde veld. Op 21 mei 1975 keurde de ge meenteraad een kredietaanvrage van ruim drie ton goed voor verbetering van het plein. Het geld kwam uit de watermiljoènen. Sinds die tijd hebben we niets meer vernomen", aldus Gé Brouwer. De werkgroep heeft een brief op poten staan en wil weer een onder houd met de wethouder. Gé Brouwer: „Ik heb wethouder Zijdeveld eens op gebeld om te informeren hoe de stand van zaken was. Hij werd bijna boos en zei het groene front, dat zijn de sport verenigingen, op mij af te zullen Gemeentewerken is bezig de werk zaamheden in haar dienstrooster in te Vernielzucht Volgens Brouwer wil de gemeente het veldje achter de Beatrixschool aan de Buys Ballotsingel in haar plein-plannen betrekken. De schuren hebben er veel te lijden van vernielzucht, terwijl de schoolruiten ook niet veilig zijn. Som% mige omwonenden pleiten ervoor van het veldje een parkeerterrein te maken. Lex v.d. Heuvel, de huidige voorzitter van de bewonersvereniging zegt dat de plannen van de bewonersvereniging niet nieuw zijn. „Maar wel in deze vorm. Het Singelkwartier wilde van het Van 't Hoffplein al in 1932 een afge sloten speeltuin maken waar kinderen tegen betaling zouden kunnen spelen. Het bestuur van het Singelkwartier heeft daarover gesprekken gevoerd". „Wij weten niet wat gewijzigd is in ons plan. Wy hebben nog nooit een teke ning gezien".besluit Gé Brouwer zijn relaas over het Van 't Hoffplein dat er nog steeds troosteloos bij ligt. „Je hebt geen inzicht in het aanschrij- vingsbeleid van de gemeente". In mei 1975 werden resultaten van de enquête in de Stationsstraat weer te voorschijn gehaald. De Stationsstraat werd als rehabilitatiegebied aangewe zen, wat inhoudt dat er kleinere voor zieningen zoals groen en speciale be strating kunnen worden aangebracht. De bewonersvereniging belegde een straatbijeenkomt en presenteerde drie plannen voor straatverbetering. De gemeente verzocht de bewondersver- eniging om medewerking bij het reali seren van een beperkte rehabilitatie van het straatbeeld. Gesprek Wethouder Zijdeveld had een gesprek met de bewonersvereniging dat door voorzitter Lex v.d. Heuvel wordt gety peerd met „een heel nare bijeen komst". De enquête werd heel verve lend genoemd, terwijl Gé Brouwer naar aanleiding van dat gesprek conclu deert: „Elk initiatief vanuit de bevol king frusteert de gemeente". Hij Wijst daarbij op het feit dat Gemeentewer ken die in principe geen kwaad bedoelt plannen maakt die vervolgens door burgers worden afgewezen. Ook voor de Stationsstraat maakte GW een eigen plan. „De GW-tekening stond ons niet erg aan. GW had niets midden in de straat gepland. De werk groep heeft de plahnen weten om te .buigen" aldus Gé Brouwer. In het de- Stationsstraat Evenals bij de bewoners van de Von Leibnizstraat leefde ook bij de Sta tionsstraatbewoners veel ongenoegen over slecht onderhoud en het gebrek aan groen en speelgelegenheid. „Wij vonden de Stationsstraat toen erg slecht", vertelt Gé Brouwer die des tijds sprak van „de rotte kies in de wijk". Omstreeks augustus 1974 voelde de werkgroep huren en wonen de Stationsstraatbewoners uitgebreid aan de tand. Het resultaat was, dat de gemeente een verscherpt aanschrij- vingsbeleid ging voeren. Gé Brouwer: „De bouwpolitie hoeft niet te wach ten op klachten van de huurder. Het passieve beleid van de bouwpolitie is historisch gegroeid. In principe zou het een aktief beleid moeten zijn. Wij zijn gedeeltelijk tevreden met het ini tiatief dat de gemeente heeft genomen. Er is iets gebeurd". Wel stelt hij vast: Raadscommissie: Boutique Pour Hommes Hoogstr. 60 Schiedam SCHIEDAM Besluiteloosheid ken merkte de vergadering van de raads commissies voor ruimtelijke ordening en vorming en recreatie, die maandag avond in het Stadskantoor gehouden Gepraat werd over de plaats waar de midget-golfbaan moet komen, die de drie Service-clubs Schiedam hebben aangeboden ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan. Er waren vier suggesties, n.l.: -in het Prinses Beatrixpark nabij het theehuis; —op de plaats van de landijsbaan; -op het terrein van de Sporthal Mar- aan de Maasboulevard. De heer Verhulsdonk (VVD) bleek sterk vóór situering in het Prinses Beatrixpark, vanwege de centrale lig ging en de aanwezigheid van het thee huis. Van PvdA-zijde was men niet gelukkig met het Prinses Beatrixpark als plaats voor de baan, omdat op die manier te veel groen wordt onttrok ken. De heer Rosman (CDA) sprak zich uit tegen situering aan de Maas boulevard, omdat dit niet centraal genoeg zou zijn. Over het algemeen had de vergadering moeite met de aanvaarding van het geschenk, vooral met het oog op de exploitatiekosten, die voor rekening van de gemeente zullen zijn. Maar voorzitter Zijdeveld ging toch niet zover om in te gaan op het voor stel van de heer Looy (PvdA) om met de schenkers te gaan praten over een andere bestemming van het geld. Tenslotte kwam van de publieke tribune nog het verzoek om zowel de landijsbaan als de plaats by het theehuis te sparen, met o.a. als argu ment dat er, bij realisering van een midget-golfbaan op één van beide plaatsen, voor de Schiedammers niets bijkomt, maar afgaat. De enige beslissing die maandag genomen werd, was om de Sport raad om advies te vragen, waarna tot besluitvorming overgegaan kan worden. Bankstellen gg5 795.- 995.- Ribcord Eiken Rundleder 3 en 2 zits .v.a. 1375.- b jaar garantie op het binnenwerk Toonzalen geopend van di. t/m za van 10.00-17.00 uur, vrijdags koopavond tot 21.00 uui gebundeld in een brief aan de directeur met het verzoek om inlichtingen omdat we van gemeentezijde hadden vernomen, dat er bepaalde technische maatregelen genomen zouden worden" vertelt Koen Hendriks_Het bedrijf zet te rubber op de vprken van de vorkhef trucks en reageerde onverwacht. Koen Hendriks: Tot onze grote verbazing kregen we een week of drie, vier later bericht dat onze brief terecht was en doorgestuurd was naar de president-di recteur in Utrecht. Twee dagen daarna werd ik opgebeld door de president-di recteur die ons uitnodigde voor een ge sprek. Wij hebben de vice-president en de directeur van Rotterdam hier ont vangen en een leuk gesprek gehad. Een technische oplossing met behulp van een geluidsslurf werd als tè kostbaar De directeur zegde toe de nachtover slag te wiljen laten vervallen en hij noemde als streefdatum 13 januari. Exact op de dertiende was het rond. Dat vind ik knap. Ook op de dag is er een vermindering van verkeer. De hele nacht ligt het werk stil. Ze waren blij dat wij met het dat plan kwamen. De poort blokkeren zou zwaar overdreven zijn geweest". Na enkele akties van bewoners is de Rotterdamse Dijk geherprofileerd Een proefmaquette van het Van 't Hoffplein Gé Brouwer finitieve plan is van de Reaumurstraat een speelgebied gemaakt. Toch is Gé Brouwer niet geheel ontevreden over de gemeente: „De houding van de ge meente is veranderd van tamelijk be houdend tot goed meewerkend". In middels is GW sinds twee weken bezig met de riolering en de bedrading in de Stationsstraat. >rofileri „Er waren herhaaldelijk en regelmatig klachten van Stationsstraatbewoners over de nachtoverslag van Van Gend en Loos. We hebben de klachten De werkgroep verkeer, Jouke de Vries en een tweetal dames van de Rotter- damsedijk kwamen in september 1974 in aktie toen bij een aanrijding op het zebrapad bij de afrit naar de Boerhave- laan een schoolkind dodelijk veronge lukte. Andere bewoners van de Rotter- damsedijk constateerden dat er regel matig ongelukken plaatsvonden. De werkgroep stuurde een brief naar de gemeênte met het verzoek de situatie nader te bekijken. Toen in februari het antwoord nog steeds op zich liet wach ten, stelde de werkgroep een ultima tum van veertien dagen, vergezeld van handtekeningen, anders zou er aktie volgen. De werkgroep dacht daarbij aan het bezetten van de zebra. Een delegatie van vijf man van de werkgroep praatte met de wethouders Zijdeveld en Hans v.d. Wilk. Als korte- termijnoplossing werd rijbaanversmal ling geaccepteerd en als lange termijn- oplossing het plaatsen van een ver keerslichteninstallatie. „Geen stoplich ten, dat mag je niet zeggen, ik ben daarvoor al herhaaldelijk op mijn vin gers getikt", aldus Marina Hendriks, stuwende kracht achter de verkeersak- ties. Onlangs onderzocht de werkgroep in hoeverre de bewoners van de Rot- terdamsedijk tevreden waren met de inmiddels gerealiseerde her-profilering. Negenenzestig procent vond het een goede oplossing, twintig procent vond het slecht en de rest had geen mening. Voorts bleek eenentachtig procent van de bewoners van de Rotterdamsedijk het nuttig te vinden dat de bewoners- vereniging haar aktie hield. Spreekuur Elke maandagavond houdt de bewo nersvereniging van zeven tot acht uur spreekuur in haar pandje aan de Watt straat, terwijl de maatschappelijk werkster, mej. Henssen, eenmaal per twee weken ook op maandagavond van zeven tot acht uur komt. Lex v.d. Heu vel benadrukt dat het gebouwtje „geen drempels" heeft. De spreekkamer is een afgesloten ruimte, waar mensen ongestoord kunnen zitten. „Alle klach ten worden privé behandeld, niemand zit te kijk. Het is voor iedereen, wie dan ook. Het is niet alleen een klach tenuurtje, mensen kunnen ook met suggesties komen", aldus Lex v.d. Over alle perikelen met de Katholieke Stichting voor Sociaal Culturele Ar beid waarmee de bewonersvereniging het afgelopen halfjaar goed in de clinch lag, merkt hij nog op dat ze samenviélen met de opknapwerkzaam- heden aan het pandje en veel tijd kost ten. Overlegsituaties kosten ontzettend veel tijd en gaan ten koste van akties. Akties voor bewoners kun je niet doen als je op het Stadskantoor zit te verga deren". besluit Lex v.d. Heuvel. DICK VAN DER LUGT wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel.010 -12.64.61. VLAARDINGEN De „Sprin ter", de snelle trein voor korte afstanden, is zowel by het pu bliek als bij de NS zeer goed ont vangen. De Nederlandse Spoor wegen heeft inmiddels een nabe stelling van 45 treinstellen ge plaatst en daarnaast een optie op nog eens 15 treinstellen geno men. De Sprinter verdwijnt dit jaar van het traject Hoek van Holland-Rotterdam, wanneer de Zoetermeerlyn gereed is. Het af scheid van de Sprinter is echter niet voorgoed. Volgens een woordvoerder van de NS is het zeker dat de Sprinter nog voor 1980 terugkomt op het baanvak Hoek van Holland-Rotterdam, maar dan voorgoed. Verder zal de Sprint|r worden ingezet op het traject Alkmaar-Amsterdam. Belangrijke veranderingen zullen de bestelde Sprinters niet onder gaan. Vanwege de financiële con sequenties kan de NS niet tege moet komen aan de belangrijkste wensen van de reizigers. Dit be- H. Ferweda b.v. Vlees im- en export, R'dam-8 vraagt met kennis van het slagersvak. tekent dat ook de nieuwe Sprin ters geen toilet zullen hebben, geen doorloopmogelijkheden bie den tussen de verschillende trein stellen, geen tochtdeuren hebben in de tweede klas compartimen ten en geen betere in- en uitstap- mogelykheid bieden aan minder- valid en. WARMTE EN CHARME IN DINGEN Voor u verzameld op de Op zaterdag en zondag 7 en 8 februari van 11 tot 19 uur in Sociëteit Kunstmin, Boelekade, Gouda.

De Havenloods | 1976 | | pagina 1