Schiedams drinkwater wordt duurder, plaatsen watermeter kan nuttig zijn Kunst na Arbeid wil beter instrumentarium Esaa 175.- 34P5 wm 1495 WE5ÏMNDM Goede muziek van de Southbound in Quibus Gecompliceerde operatie die gemiddeld vierhonderd gulden per woning kost' A termeulen termeulen termeulen Harmonievereniging bestaat bijna 60 jaar MASSIEF EIKEN MEUBELEN termeulen DE HAVENLOODS - DONDERDAG 19 FEBRUARI 1976 8-573 SCHIEDAM - Het Schiedamse drinkwater werd dit jaar weer duur der. De jaarwisseling maakte definitief een einde aan een periode van vijftig jaar waarin de Schiedamse bevolking profiteerde van goedkoop drinkwater. Als gevolg van een uiterst voordelig contract met Rotter dam dat aan het begin van de twintiger jaren werd afgesloten, hebben de Schiedammers tot 1972 voor een habbekrats water in huis gekre gen. Drie jaar geleden werd het contract afgekocht en begon een aan passing van het watertarief in etappes. Op 31 december 1975 kwam daaraan een einde en dit jaar zal elke Schiedammer die minder dan tienduizend kubieke meter water per jaar verbruikt, een vastrecht van zesendertig gulden moeten betalen en een prijs van een gulden vijfendertig per kubieke meter. Voor Schiedammers die in een wo ningblok wonen waarvan het verbruik niet afzonderlijk per gezin wordt vastgesteld, kan het interessant zijn naar het hoofdkantoor van het gemeentelijk technisch bedrijf aan de Dwarsstraat te gaan en te vragen om een splitsing van het waterverbruik over de verschillende verbruikers die van éém watermeter gebruik maken. Het Schiedamse drinkwater wordt ge leverd door het waterleidingbedrijf van Rotterdam. „Het water dat wij krijgen vervuilt steeds meer. De Rijn is de laatste tien jaren erg vervuild en de zoutgrens is als gevolg van de verdie ping van de Nieuwe Waterweg steeds meer opgeschoven. In de dertiger ja ren was het nog mogelijk in Schiedam Rijnwater in te nemen. Het zeewater is nu opgedrongen tot voorbij Rotter dam. De methoden om vuil uit het water te halen, kosten meer geld naar mate het water vuiler wordt. Er wordt chloor toegevoegd, het water wordt over een zandlaag gefiltreerd. We behandelen het met ijzer en ande re chemicaliën", vertelt de heer J. van Willigen, directeur van de GTB in Schiedam. tend gebruikt wordt, bleek ook minder hard te zijn. Van Willigen: „De Biesbosch heeft van het zeewater geen last. Die zoutpiek zijn we kwijt, maar het water heeft evenveel chloor behouden want het is met de vervuiling van de Maas het zelfde laken een pak als met de Rijn. Ons water is door het ingebruik nemen van de Biesbosch minder hard gewor den, maar het is nog steeds hard. Het spekt wel de kas van de huisvrouwen. Ik geef ze in overweging na te gaan hoeveel zeeppoeder ze minimaal moe ten gebruiken." Duurder Maaswater Aan het eind van de zestiger jaren werd de Beerenplaat in gebruik geno men waardoor ook Maaswater kon worden gebruikt. De Beerenplaat bleek evenwel te klein om lange perioden van slecht water te overbruggen. Aan het begin van de zeventiger jaren werd de Biesbosch ingeschakeld. Men bouw de daar immens grote reservoirs, waar door periodes van zeker een maand met een slechte wateraanvoer kunnen worden overbrugd Dit ging niet ongemerkt voorbij aan de consument, want de kwaliteit verbe terde en het Maaswater dat nu uitslui- Eigentijds wonen? Kies dan voor deze eigentijdse open weave met loodveter. Een mooie witte vitrage van 100% makkelijk wasbare polyester, met wit en bruin ingeweven draden. In 2 hoogtes. 180 cm hoog van f 9,95 voor 250 cm hoog van f 12.95 Het Schiedamse bedrijf heeft ook nog te kampen met problemen met het lei- dingennet. „Het dienstleidingennet is altijd het probleem geweest. Wij heb ben in Schiedam altijd allerlei voorzie ningen moeten aanbrengen. We ge bruiken geen loden buizen en wij wil len de ijzeren leidingen niet meer om dat die duurder zijn. We gebruiken nu bij voorkeur plastic of eterniet. Ver zakkingen stellen ons voor grote pro blemen. Heel Groenoord heeft vrese lijk veel last van verzakte leidingen", aldus Van Willigen. Het is duidelijk dat al deze factoren - waterzuivering, on derhoud leidingennet en lonen - ertoe bijdragen dat ons water steeds duurder wordt. Loont het voor kleinverbruikers - een gezin van vier personen gebruikt ge middeld honderd kubieke meter per jaar om op het waterverbruik te bezuinigen? Besparing Van Willigen: „In 1974 is er tien tot vijftien procent bespaard in vergelij king met het jaar ervoor. In 1975 is er vijf tot tien procent bespaard op 1974. Dat zit hoofdzakelijk in de grootverbruikers. Bedrijven bezuini gen omdat het water duurder wordt en vanwege de belasting, op de water verontreiniging. De derde reden is dat Schiedam één van de weinige gemeen ten in Nederland is met een tarief waarvan het vastrecht voor alle ge bruikers gelijk is en waarvan de ku- bieke-meterprijs voor klein en groot verbruikers nagenoeg gelijk is. In de rest van Nederland hebben de groot verbruikers een lagere kubieke-meter- prijs. Wat betreft bezuinigingen slui ten wij ons helemaal aan bij de lande lijke akties. Het domweg laten lopen van de kraan vinden wij verspilling." Watercontract Hoe kan het dat Schiedammers jaren lang hebben geprofiteerd van goed koop drinkwater? Tot aan het begin van de twintiger ja ren had Schiedam nog een eigen wa terbedrijf. Dat was in 1886 opgericht, ondanks heftig verzet van conserva tieve gemeenteraadsleden. Zo vroeg het raadslid P. Melchers zich in één der raadsvergaderingen af: „Is eene drinkwaterleiding voor Schiedam zoo bijzonder noodzakelijk. Het Maaswa ter toch is hier gemakkelijk te verkrij gen. De stad is doorsneeden met vele havens en grachten, zodat de ingeze tenen ruimschoots in de gelegenheid zijn zich water voor ander gebruik te verschaffen." Ook merkte hij nog op: „Eene waterleiding moge nuttig zijn, maar aan de bloei en de welvaart der Gemeente zal zij zeer weinig toebren gen." (ontleend aan Schiedam rond de eeuwwisseling van Hans van der Sloot) Ruim 1.00 gulden voordeel op deze semi quadrafonische versterker. Vermo gen 2x16 Watt max. of 4x8 Watt max., frequentie be reik 25-50.000 Hz. Din.aansluitingen voor draaitafel,, ceramisch- of dynamisch element, tuner en recorder. 4 Tuimel- schakelaars voor power, loudness, scrach en mono/stereo. 2 Schuif- regelaars voor hoge en lage tonen. Zeer modern en profesioneel van uitvoering met palisander houtnerf en zwart metalen front, met aan de voorkant een aansluiting voor koptelefoon. Afm.: 39x23x8 cm. Alléén dit weekend van f 285,- voor Aansluiting voor 4 boxen. tie zorgde voor vervuiling van het wa ter en gevoegd bij de beginnende in flatie, waren dat twee redenen om het watercontract te herzien. De bespre kingen begonnen omstreeks 1956 en Schiedam volgde de taktiek om die te rekken. Uiteindelijk bleek Schiedams tegenstand ^t volt te houden; er stond een wijziging van het burgerlijk wetboek op stapel waarbij eeuwigdu rende contracten werden beperkt en het Rijk vond dat er teveel waterlei dingbedrijven waren. In 1972 kocht Rotterdam het contract af en betaalde veertien miljoen gulden. Dit geld werd gedeeltelijk gebruikt om de nieuwe watertarieven in etappes aan te passen: voor de industrie in twee jaar, voor de kleinverbruikers in drie jaar. Eind vijfenzeventig was deze ope ratie voltooid. Meter de heer Van Willigen Rotterdam had echter zijn oog laten vallen op het gebied waar de Schie damse watertoren stond. Jarenlange besprekingen werden geopend en uit eindelijk besloot Schiedam zijn water bedrijf op te heffen en de grond aan Rotterdam te geven om de Merwede- haven te graven. Schiedam kreeg in ruil een eeuwigdurend contract waar bij Rotterdam zich verplichtte tegen 4,2 cent per kubieke meter water te leveren. Na de oorlog vond Rotterdam dat de eeuwigheid na vijfendertig jaar ophield. De opkomende industrialisa- Er zijn in Schiedam achtduizend gezin nen waarvan het waterverbruik niet afzonderlijk wordt gemeten. Meestal zijn twee a drie gezinnen op één meter aangesloten. De meterstand wordt een paar keer per jaar opgenomen en het verbruik door twee of drie gedeeld. Voor sommige gezinnen komt dat na delig uit en zij betalen dan ook in feite voor het waterverbruik van hun buren. Er bestaat in Schiedam een regeling waarbij het verbruik eerlijker wordt verdeeld. Men moet hiertoe een for mulier halen bij de GTB, waarna het waterbedrijf een regeling aan de be trokkenen voorsteld. Het GTB houdt dan rekening met het aantal personen, hoeveel bewoners regelmatig buitens huis verblijven, of er babies en kinde ren zijn. Gaan de bewoners akkoord, en in vijf ennegentig procent van de gevallen gebeurt dat ook, dan wordt de nieu we verdeelsleutel direct toegepast. Gaan de mensen niet akkoord dan legt de directeur de verdeelsleutel dwin gend op. „Ik heb de macht van de Raad een regeling op te leggen die ik redelijk vind. Tegen mijn beslissing is beroep mogelijk bij B en W die dan het advies inwint van mijn bedrijf en de desbetreffende gemeenteraadscommis sie", vertelt Van Willigen die zegt dat er nog niet veel van deze mogelijkheid gebruik wordt gemaakt. Het verschil op de rekening is gemiddeld ook niet meer dan een paar tientjes per jaar. „Wat wij ook proberen is per woning een watermeter te plaatsen", aldus Van Willigen. Dat is echter een gecom pliceerde operatie die gemiddeld vier honderd gulden per woning kost. Be taalt de huisbaas dat, dan gaat de huur met zo'n dertig gulden per jaar om hoog wegens verbetering dienstbetoon. Wie van mening is, dat zijn waterreke ning te hoog is, moet maar eens naar de Dwarsstraat gaan. Men kan daar 's ochtens van acht tot twaalf uur te recht en 's middags van half twee tot vier uur. Telefonische inlichtingen: 265333. Lang zal 'ie leven deze leuke tas, van 'n sterke water dichte kwaliteit kanvas op ruL er- basis, met verstevigde zijwanden en een ruim voorvak. Zowel de tas als het voorvak sluiten met 'n stevige metalen rits. Ideaal als sport- of weekendtas. In geel, met blauwe biezen, nu nf 19,95 voor MAASSLUIS - Toen in 1918 de achturige-werkdag werd ingesteld in Nederland kon in Maassluis een aantal verenigingen opgericht wor den. De arbeiders uit die tijd hadden eindelijk de gelegenheid om zich, behalve met de arbeid, ook met iets anders bezig te houden. In dat jaar werd het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" opgericht. In die tijd speelde het instrumentarium „het koper" de hoofdrol. Pas in 1928 werd uitgebreid, zodat sindsdien van een harmonie-vereniging Over twee jaar hoopt het bestuur een groot feest te kunnen organiseren ter ere van het zestig-jarig bestaan Hope lijk hebben zij dan voldoende finan ciële middelen om alle leden te voor zien van een prima instrument, iets wat tot nu toe steeds problemen geeft. Sinds twee jaar zijn ze niet meer verbonden aan de Touwfabriek, door wie ze jaarlijks financieel gesteund werden. Sinds 1967 werkt Kunst na Arbeid onder leiding van de uit Rijswijk afkomstige André Glotzbach. Joviaal Zijn joviale houding tijdens 4 a 5 con certen, die deze harmonievereniging per jaar in Maassluis geeft, werkt aan stekelijk bij het publiek. Met weinig moeite laat hij het publiek meedoen aan het concert. Een enthousiast ap plaus na afloop is dan ook meestal het resultaat. „Ik vind het werk met Kunst na Ar beid zonder meer dankbaar te noemen. Vooral door de resultaten, maar ook omdat je je bezig mag houden met de hobby van 44 mensen. Je bent natuur lijk wel veel weg in de avonduren, maar dat heb ik er voor over", vertelt André Glotzbach, die van beroep mu sicus is en als hoornist is verbonden aan de Koninklijke Militaire Kapel. Het is niet zo verwonderlijk dat hij dit beroep gekozen heeft, want zijn grootvader en vader, speelden ook ver bonden in.dit militaire orkest. Er zijn bij KNA weinig of geen grote problemen. Het enige waar wel iets aan mankeert is de opvang van de jongeren. Zij die les moeten hebben krijgen dat van voorzitter Leen Lu- cardie, diens vrouw, en nog enkele leden van de vereniging. Dat lesgeven gebeurt in de vrije tijd maar het wordt steeds moeilijker, om dat het aantal jonge leden zich meer en meer uitbreidt. Volgens voorzitter Leen Lucardie zit niet alleen Kunst na Arbeid te springen om een muzie- school maar ook de andere mu ziek- en zangverenigingen en particulie- „Het is een sociaal iets, een muziek school. Wij zijn nu al jarenlang bezig om de gemeente te wijzen op het be lang hiervan. Bij bijna alle politieke partijen staat het bovenaan de verlang lijst maar er daadwerkelijk iets aan doen weigert men. Volgens mij treft hier de wethouder van Culturele zaken gesproken kon wprden. In de eerste periode, eigenlijk tot enkele jaren na de tweede wereld oorlog, bestond KNA uit de zogeheten touwfabriekers, werknemers van de Maassluise touwfabriek. Pas in de jaren vijftig, toen Maas sluis zich eindelijk een beetje van het conservatieve gebeuren ont deed, kwamen er ook „buitenstaanders" bij deze harmonievereni ging- dividueel lesgeven dus aan één kind tegelijk, op de Rotterdamse Muziek school waarvan wij voor een bedrag van twee ton per jaar een dependence zouden kunnen hebben, wordt aan vier kinderen tegelijk lesgeven. In de prak tijk is men er achter gekomen dat dit de beste manier is voor kinderen; sa men leren stimuleert hen". Antiekbeurs Om voldoende geld te hebben voor de instrumenten organiseert KNA drie keer per jaar een antiekbeurs. Via een relatie koopt men antiek in en ver koopt men dit met een aardige winst. Ieder jaar brengt deze activiteit een re delijk bedrag binnen. Het bestuur hoopt hierdoor in 1978 een goede in strumentuitrusting in het bezit te heb ben. Gemiddeld kost een instrument F 1000,—. Maar er zijn ook instrumen ten bij van plusminus F 4000,— a F 5000,-. Het streven van Kunst na Arbeid is concerten te geven in en eventueel bui ten Maassluis. Optochten door de stra ten van Maassluis ziet zij niet meer zo zitten. Bij een regenbui lopen zowel de instrumenten als de uniformen flink wat schade op. Daarbij komt dat het vrij zwaar is om een paar uur al lo pende muziek te maken. Dit is vooral de laatste jaren gebleken sinds de toename van de dames steeds groter alleen geen schuld, het gehele college is hiervoor verantwoordelijk"! In de cultuurnota is men volgens Lu cardie uitgegaan van foute bedragen, vandaar dat het gemeentebestuur denkt dat een muziekschool een ris kante onderneming is in Maassluis. „In de nota richt men zich op het in- Schema begroting MAASSLUIS - Burgemeester en wet houders hebben een schema vastge steld voor de voorbereiding en behan deling van de begrotingen voor het dienstjaar 1977. Indien het mogelijk blijkt dit schema te realiseren zal de begrotingsvergadering van de gemeen teraad worden gehouden op maandag 13 en woensdag 15 december a.s. SPEELINSTUIF MAASSLUIS De afdeling jeugd- en sportzaken heeft de voorbereiding van de jaarlijkse speelinstuif weer ter hand genomen. Het evenement wordt ge houden van maandag 26 juli tot en met vrijdag 6 augustus a.s. Ter inlei ding op de speelinstuif zal een teken wedstrijd voor de leerlingen van de ba sisscholen worden georganiseerd. Voor de week voorafgaande aan de opening van de speelinstuif wordt een „stuif es in" - programma voorbereid. Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker dan heeft u voor gewone prijzen wel heel wat anders in uw huis. Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. Kon. Wilhelminahaven z.g. Nieuwe Haven N.Z. 27 VLAARDINGEN SCHIEDAM - Café Quibus aan de Lange Haven heeft zich afgelopen zon dagavond uitstekend gerevancheerd na het optreden van Robert Kreis, die een week eerder, na vijf minuten zijn bie zen pakte. Ditmaal stond Southbound op het pro gramma en deze drie-mans formatie presteerde het vooral in de eerste helft van haar optreden het Quibus-publiek stil te krijgen. Het café was afgeladen en het lijkt erop, dat het initiatief van de Quibus-Ieiding om regelmatig op zondagavond iets extra's te doen, in goede aarde valt. De naam van de groep is ontleend aan een plaat van de Amerikaan "Doe" Watson, één van de weinige pure country artiesten. De naam heeft ook te maken met het genre muziek dat de groep brengt. Good-time music, muziek die de men sen een vrolijke tijd geeft. Wij probe ren lekkere muziek te brengen, wij specialiseren ons niet. In de naam zit ook een soort richting naar het zonni ge zuiden", aldus gitarist Gerard, die twaalf jaar geleden begon te spelen in de beatgroup de „Elvis Presley Rock ers". Ruud, de tweede gitarist, speelt al sinds zijn twaalfde: „Ik kreeg op mijn twaalfde een soort sigarenkist met elastiekjes. Daar heb ik op leren spelen". De derde man, basgitarist, kwam er vorig jaar bij en sinds novem ber treedt de groep in de huidige drie mans formatie op. Het programma dat Southbound bracht, bestond uit folk muziek en blues, zowel vocaal als instrumentaal. De muziek waarbij niet werd gezongen was iets moeilijker dan de lekker in het gehoor liggende volksliedjes en zorgde voor de nodige variatie. Eén nummer, waarbij de musici een soort hoog en snerpend keelgeluid pro duceerden, werd door het publiek bij zonder gewaardeerd en er werd ent housiast meegezongen. Luisterde het publiek de eerste helft van het optre den zeer geconcentreerd, tijdens de tweede helft verslapte de aandacht mede als gevolg van enkele onderbre kingen waarin de gitaren gestemd moesten worden. De meest praktische verlichting, in de keuken, boven uw werktafel, in de schuur enz., T.L.-verlichting (2x20 Watt buizen) daglichtkleur. Me zwart gemoffelde plafondplaat en matwit plexikap. Maten: 66 cm lang en 17 cm breed. Nu kompleet met 2 buizen en starter. Maassluis' college: Gezondheidszorg niet naar Rijnmond MAASSLUIS - De wethouders van volksgezondheid van de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zijn met elkaar in overleg getreden over een mogelijke reorganisatie van de openbare gezondheidszorg op de noordelijke oever van de Nieuwe Waterweg. Aan een ontvangen ver zoek van Rijnmond om de volksge- zondheidstaak aan dit openbaar li chaam over te dragen willen burge meester en wethouders van Maas sluis in dit stadium niet voldoen. Wel is het Maassluise college in prin cipe voorstander van een gezamen lijke G.G. G.D. voor Schiedam, Vlaardingen en Maassluis op basis van de Wet Gemeenschappelijke Re gelingen. In dit verband wordt ge dacht aan een rechtpersoonlijkheid bezittend lichaam, waaraan bepaal de bevoegdheden kunnen worden overgedragen. Het overleg wordt voortgezet. DERAG Grootste importeur in Rotterdam van PERZISCHE TAPIJTEN Wij leveren uitsluitend Perzische tapijten van betrouw bare kwaliteit met 100 procent garantie. Overtuigt u door een bezoek aan een van onze zaken of bezoek onze stand op de Binnehuisbeurs. BOEZEMWEG 136-138 (t/o voormalige veemarkt) Rotterdam Tel. 140619 Freericksplaat 9 - Hillegersberg - Tel. 187700 Rubensplein 12 - Schiedam - Tel. 261975 Binnenhuisbeurs stand nr. 116 M

De Havenloods | 1976 | | pagina 7