binnenhuis) Telefoon zorgt voor omwenteling op communicatiegebied Srunott Vier grote vragen vederlichte nylon kunstgebitten! Speciale aanbieding NU 137.50 uniski parket termeulen VINDING VAN GRAHAM ALEXANDER 100 JAAR OUD termeulen de 'alles-aanlater' is weer bezig •Kinderfeest in* de Doelen Peppi&Kokki SHOW Ronald McDonald termeulen is uw kunstgebit beschadigd? wij herstellen het voor u. 8piaats: lus DE HAVENLOODS - DONDERDAG 19 FEBRUARI 1976 Prachtige noten uitvoering 8-daags zwaar koperen uurwerk, melodieuse bim-bamslag. Volledig gegarandeerd, van 1&5- I Binnenweg 45 - Rotterdam Telefoon (010) 11 6615 Koopavonden geopend j In Finland worden de berken net zo dik en hoog als hier de eiken. Al eeuwen maken de Finnen er prachtige 'blonde' vloeren van. UniskA is de enige die ze verkoopt in Nederland. Ook Fins Grenen en Fins Gerookt Eiken parket"] vindt u in onze ver koopfilialen, broeder lijk naast de donkerder tropische vloeren. Komt u 'es kijken? TerveTuloa! (Van harte welkom!) Wel 1 ndere Hoorde» De puzzel van vorige week had als oplossing: ambulancewagen en transportfiets. We trokken de volgende drie winnaars. A. van Driel-Lesman, Swammerdam- singel S1Schiedam. L. van Lent, Mathenesserdijk 24, Rot terdam. Mevr. H. v.d. Wijngaart, Sophocles- straat 99, Rotterdam 3024. Oplossingen van de puzzel van gisteren moeten uiterlijk dinsdag 24 Februari bij ons binnen zjjn op Postbus 5204, Rotterdam. Ja roepen uw kinderen, want ze slapen onder zo'n heerlijk donzig dekbed. Deze is gevuld met een don zig zachte 400 grams acryl. Lekker licht en 's winters behaaglijk warm. Maat 100x135 cm. Kleur: één kant licht blauw en één kant geel. Ge weldige kwaliteit voor 'n bijzonder lage prijs van f 56,- voor^ Waarschijnlijk zal wel niemand die in deze weken één van de ontelba re telefoongesprekken voert die dagelijks over de gehele wereld ge houden worden, beseffen dat het precies honderd jaar geleden is, dat dit doeltreffende communicatiemiddel, dat bijna niet meer uit onze moderne samenleving is weg te denken, zijn glorieuze opmars kon be ginnen. Na talloze experimenten en even zovele teleurstellingen was zijn uitvinder, Alexander Graham Bell, er namelijk in januari 1876 in geslaagd een toestel te ontwerpen waarmee het mogelijk was op verre afstand gesprekken te voeren. gedrongen, hierover geschreven had den. In november 1873 zette hij zich aan de vervaardiging van het „kunstmatig oor", waarvan hij al zo lang gedroomd had. De ervaringen die hij hierbij op deed riepen het denkbeeld in hem wakker om in navolging van Philip Reis een telefoon te maken. In samen werking met zijn assistent Thomas A. Watson werd nu een weg afgelegd waarop de moeilijkheden zich toren hoog opstapelden, maar waarvan des ondanks elke stap de hoop levend hield, dat men in de goede richting ging. Ieder onderdeel moest worden uitgedacht en beproefd alvorens men verder kon gaan. Zeer dikwijls waren de resultaten allerbedroevendst, ter wijl op geen enkele aanmoediging van buitenaf gerekend behoefde te wor den, daar Bell zich met Mabel had verloofd, noemde de hele geschiedenis een „wilde droom". Zo worstelden zij verder tot die merk waardige tweede junidag van het jaar 1875. Tijdens één van hun moeizame routine-experimenten werd het bewijs geleverd dat een elektrische draad ge luidstrillingen kon overbrengen. Ieder ander dan Bell zou het zwakke geluid van geen betekenis hebben geacht, maar hij wist direct wat het betekende. Het was de oplossing van een probleem dat hem al drie jaren had beziggehou den. Een nieuw gebied was ontsloten en zijn genie had onmiddellijk be- TRILLINGEN In 1847 te Edinburgh geboren, groeide Bell te Boston in de staat Massa- chussetts op, waarheen zijn ouder ge- emigreerd waren. Hier oefende hij ook het voor die tijd nog enigszins zeld zame beroep van spraakleraar uit. Ter voltooiing van zijn studie stonden zijn ouders hem evenwel toe naar Edin burgh, aan welke stad hij zulke pret tige herinneringen bewaarde, terug te keren. Tijdens die studietijd kreeg hij een instrument in handen, dat aan zijn vruchtbare fantasie een nieuwe impuls gaf. Die middag schreef hij de heer Hub bard een brief waarin hij hem mee deelde dat het hem gelukt was tril lingen over te brengen zonder daar bij een batterij te gebruiken. „Of deze trillingen door menselijke stem banden of door een muziekinstrument worden opgewekt, maakt geen ver schil. Ik ga nu een zender en een ont vanger maken, die speciaal voor de te lefoon geschikt zijn", verzekerde Bell zijn aanstaande schoonvader geest met grote sprongen HOGE VLUCHT tril- vinding genomen had. Kort terugkeer van de huwelijks- en zaken reis naar Europa vestigde hij zich met zijn jonge vrouw in Washington. Hij zette daar het lesgeven akn doofstom men weer voort, overtuigd dat hij daarmee nuttiger werk deed dan wan neer hij zich verder met de telefoon bemoeide. Aan het toestel viel weinig meer te verbeteren en hij voelde er Er is badzeep en badzeep Nu kan iedereen zich de luxe van Vinolia badzeep veroorloven. Kies uit de vijf heerlijke geuren: Trés Chic, Witte Seringen, Perfection, Blue Rose en Green Cologne. Een stuk weegt 180 gram en kost u nu geen f 2,10 maar slechts' driftig. De heer Hubbard werd aange- niets voor in het zakenleven te wor- stoken door het enthousiasme van den opgenomen. Hij wees dan ook alle zijn schoonzoon in spe en verklaarde aanbiedingen van de hand om deel te zich bereid de patentaanvrage voor het nemen aan de grote wedloop naar di- Octrooibureau te verzorgen, zodra de videnden en tantièmes, die zijn bank- apparatuur eenmaal ver genoeg gevor- saldo zeker met enige miljoenen dol- Reis, een arme, ziekelijke leraar, met de naam „telefoon" werd aangeduid. Het onvolmaakte instrument bestond uit niet meer dan twee kistjes waarin zich een soort breinaald bevond. Sprak men nu in het ene kistje, dan be gon de breinaald in het andere te tril len en een geluid te produceren dat met een beetje goede wil als het ge sproken woord beschouwd kon wor den, daar beide kistjes door elektrische draden verbonden waren, waarlangs stroom uit een galvanische batterij geleid werd. Ook weinig melodieus klinkende muziek kon op die manier worden overgebracht. Vooral omdat Bell zich wilde gaan specialiseren op het lesgeven aan doof stommen om deze gehandicapten te leren spreken, was zijn nieuwsgierig heid door deze uitvinding in hoge mate geprikkeld. Hij begon na te denken over de mogelijkheden die er moesten zijn om geluid door middel van elek trische hulpmiddelen op te wekken. Spoedig nadat hij zich te Boston als spraakleraar voor doofstommen had gevestigd, ging hij in zijn vrije tijd met deze „muzikale telegraaf' expe rimenteren. Helaasbleken zijn geld middelen niet toereikend genoeg om dit op onbeperkte schaal te kunnen doen. Dankzij echter het feit dat onze jeugdige spraakleraar op één van zijn leerlingen verliefd was geworden, kon op onverwachte wijze de impasse waar in zijn onderzoekingen geraakt waren, doorbroken worden. Zijn uitver korene, Mabel Hubbard, een knap meisje met mooie donkere ogen, was vanaf haar geboorte stokdoof geweest. Alle artsen in Boston hadden elke hoop dat Mabel ooit nog eens zou kunnen horen, de bodem ingeslagen. Daarom had haar vader, een rijk zaken man, haar naar Bell gezonden om ze volgens zijn speciale methode te leren spreken. GELD Bell weigerde de uitspraak van de ge neesheren te onderschrijven en ver klaarde dat hij een instrument zou uit vinden dat haar in staat zou stellen net zo goed te horen als hijzelf. De heer Hubbard wilde vanzelfsprekend geen kans onbenut laten om zijn dochter van haar gebrek af te helpen en verschafte de jonge uitvinder het benodigde geld. Nu begon een peri ode van honderden proefnemingen waarbij hij wilde pogen het geluid voor Mabel visueel te maken. Aan de hand van de delen van het menselijk oor trachtte hij zijn doel te bereiken, maar de vele teleurstellingen leerden hem ddt hij hiervoor te weinig van de elektriciteitsleer afwist. Zijn studie terrein verbreedde zich met hetgeen de grote natuurkundigen van zijn tijd, onder wie de Duitse onderzoeker Helmholtz, die diep in de geheimen van optica en geluidsleer was door- Publikatie van het GEB Rotterdam 'n gasgapperis 't, 'n stroomvreter! beloning 'n lagere GEB-rekening! derd zou zijn. Nu volgden verscheidene maanden van hard werken. Besloten werd een tele foon te vervaardigen met een goed werkend membraan, dat in de zender alle soorten geluid in elektrische tril lingen kon omzetten en dat tevens in de ontvanger deze elektrische trillin gen weer in geluid veranderde. Op een januaridag van het jaar 1876 hadden zij hun laatste model zender op zolder en de ontvanger in de werkkamer ge lijkvloers opgesteld. De eerste woorden die Bell in het instrument sprak, zijn later beroemd geworden: Watson, wil je even hier komen? Ik heb je no dig. Een minuut later stond Watson voor hem - een bewijs dat hij de bood schap had ontvangen. „Ik kon u ho renriep hij. „Ik kon u horen! Hij werkt!" De heer Hubbard deed zijn gelofte ge stand en zorgde ervoor dat Bell's uit vinding zo spoedig mogelijk officieel erkend werd. Op zijn 29ste verjaar dag - 3 maart 1876 - ontving hij zijn patent, waarna het toestel op de'In ternationale Eeuwfeest-Tentoonstel ling, die in de zomer van dat jaar te Philadelphia duizenden bezoekers trok, onder wie keizer Pedro II van Braziiie met zijn gemalin, werd inge zonden. In de zomer van 1877 trouwde Alexander met Mabel. Het jonge paar nam op de huwelijksreis naar Enge land een paar telefoons mee. Onder degenen voor wie het apparaat gede monstreerd werd, behoorde ook ko ningin Victoria, die op haar landgoed Osborne House op het eiland Wight naar een orgelconcert uit Londen luisterde. Na zijn terugkeer in Amerika in het na jaar van 1878 namen de gebeurtenis sen een snel Verloop. IN alle beschaaf de landen werden grote maatschappij en opgericht die volgens het octrooi van Bell telefoons gingen vervaardi gen. Binnen enkele jaren na de dag waarop Bell zijn assistent Watson op riep „even hier te komen", ontketen de de telefoon een ware omwenteling op communicatiegebied. Het persoon lijk karakter van een direct gesprek over een afstand van vele kilometers, later zelfs van het ene continent naar het andere, was zo aantrekkelijk, dat de langzame brief, het omslachtige telegram en de dure reis hiermee niet konden wedijveren. Op elke terrein, niet het minst op dat van handel en industrie, ging de snelheid van het menselijk handelen - dankzij het nieu- lars zouden hebben doen toenemen. Maar daarom had het Amerikaanse volk hem nog niet vergeten. Toen in 1915 de directe verbinding tussen de West- en Oostkust over een af stand van 5400 km. was gereedge komen, werd Bell uitgenodigd deze telefoonlijn officieel in New York in gebruik te stellen. Op zijn ver zoek zou zijn vroegere medewerker in San Francisco aanwezig zijn. Op het historische moment herhaalde Bell de woorden die hij destijds aan zijn eerste apparaat had toe vertrouwd: „Watson, wil je even hier komen? Ik heb je nodig." Lachend antwoordde Watson. „Dank voor uw uitnodiging, Mr. Bell. Maar dat zou me nu een week kosten!" Zijn laatste levensjaren sleet Bell in Baddeck (Nieuw Schotland), waar hij een schapenfarm bezat. Hij legde zich toe op het fokken van schapen die meer dan één lam tegelijk ter wereld brachten. Ook bij deze nieuwe hobby liet het succes hem niet in de steek; de meeste schapen kregen tweelingen. Toen Alexander Graham Bell in 1922 op 75-jarige leeftijd overleed, werden alle telefoonlijnen in de Verenigde Sta ten te zijner nagedachtenis een minuut stilgelegd. Slechts één ideaal heeft Bell nimmer kunnen verwezenlijken: het een of an der instrument uit te vinden waarmede zijn verloofde zou kunnen horen. De arme Mabel bleef haar gehele leven stokdoof. A. SMIT r. 20 t/m zo. 29 februari ^nationale woonmanifestatie jjgJM ahoy' - zuidplein - rotterdamH plagelijks geopend van 11-17 en van 19-22. Zondag 22 februari van 2 tot 4 uur 's middags kunnen 2000 Rotterdamse kinderen genieten van de geweldige J met als gastheer de wereldberoemde clown ongewoon goed voor je geld. Eddy PG vult Prestatieloop prijzenpot aan Zes Adidas regenpakken, ieder ter waarde van 90 gulden zijn de nieuwste aanwinst voor de prijzenpot van De Havenloods Prestatieloop. Eddy Pieter Graafland heeft ze beschikbaar gesteld, voor de zes gelukkigen wier naam uit de loterijzak getrokken wordt. Alle deelnemers die de Prestatieloop bin nen de gestelde limiet van 50 minuten voltooien, hebben een gelijke kans op een regenpak, want al hun naamlabels gaan in de loterijzak. Zo maken alle ge slaagde deelnemers ook eenzelfde kans op één van de zeven waardebonnen voor Tweka-sportartikelen ter waarde van 20 gulden en op één van de 100 boeken en 1100 posters, die nu al be schikbaar zijn gesteld. Zaterdag 20 maart vindt de 9e Presta tieloop plaats en de inschrijving is al in volle gang. Voor een inschrijfgeld van f2 50 weet men zich al verzekerd van deelname aan dit grootse sportevene ment en van de fraaie medaille, die alle geslaagde lopers wacht. Zoals wij in onze krant van vorige week donderdag meldden, wordt die medaille nog gro te, en glansrijker dan de vorige acht. Om het kostbare kleinood te verwer ven zullen de deelnemers van zeven tot en met veertien jaar vijf Kralingse Bos kilometers afleggen (vanaf 15 uur) en ouderen de helft méér (vanaf 15.30 u) Inschrijven kan nog op de dag van de Prestatieloop vanaf 12 uur, maar om drukte te vermijden kan het beter en rustiger nü. Inschrij (adressen Van Abkoudc, Zaag molenstraat 89b (tel. 65 42 90), Dek kers Palestinastraat 57b (tel.5 2 29 13) Glimmerveen, Soctendaalscplein 8a (tel 65 1 1 62), Kantine Sintelbaan Lange Pad Kralingsebos (tel. 52 19 60) In t Veld, Libanonweg 6a (tel. na 18 uur 52 19 30), Van Hemert, Sal. de Braystraat 31 (tel. 20 14 94), Winkel man Bcrgsingel 210a (tel. 24 92 20) en De Havenloods. Prins Hendrikkade 14 alle in Rotterdam; Reisbureau „Oost", Raadhuisplein en De Haven loods. Veld en Beemd 25 in Krimpen a/d IJssel, De Havenloods, Hoogstraat 122 in Vlaardingen, het VVV-kantoor in Hoek van Holland en Holland Sil houet, Dubbele Buurt 4-6, Gouda. Het had een dag of wat gevroren En dat veranderde het leven I Menigeen had zich spontaan Op het gladde ijs begeven m Ik zag ze gaan met schaatsen aan 5 Gevleugeld tot libellen levens groot. Hoe iedereen genoot!! Er zijn ook lieden die zonder schaatsen Figuurlijk ijs opgaan om aldus N Toegerust een scheve schaats Te rijdenook een manier van h glijden. Men zou 't ook glibberen kunnen N noemen Neen, we gaan geen namen m noemen J 't Is trouwens vijftien jaar geleden Maar wat heeft zo'n drukke onbekende m Een dure scheve schaats gereden. Een miljoen en nog een ton J Dat allemaal in dollars. Reken Dat 'ns even om. m Het is een dure prominent zegt Die vent, of zijn 't er meer, wie za Het ooit te weten komen? 't Zijn m hoge ■m Omes en men weet hoe 't met die Omes gaat, ze weten van de Prins geen kwaad. Ze ontkennen met m Een staal gezicht en in J Zwitserland Slaat alles dicht, dat weten zij En U en ik en wees dus wijs m Maak je niet dik. Die zegt dat 5 Eigendom diefstal is, die heeft het Niet zo heel ver mis. En wat maakt Nou op zo'n vette kluit, een enkel Millioentje eigenlijk uit..... 1 ,:nou ja ...dat zeg ik nou m 'n millioen 2 ...nee vier millioen bijna I ...en dat in deze wereld ...waar zóveel geleden wordt... 1e keus verdampers. Een te droge lucht in huis kunt u verhelpen door zo'n Ie keus originele aardewerkverdamper aan uw verwarming te hangen. Alleen af en toe het waterreservoir bijvullen en de rest gaat vanzelf. Normaal uit de prijsseries van f 3,95, f 4,95 en f 5,95, nu slechts Wanneer u een klein beetje thuis bent in de bijbel dan weet u dat de verzameling boeken, die wij „bijbel" noemen begint met het boek Genesis. Genesis betekent zoiets als wording. Hoe het allemaal geworden en begonnen is. U weet dan ook dat het eerste verhaal in dat boek het scheppingsverhaal is. Daar is de laatste ja ren nogal wat over te doen is geweest. De grote vraag was: hoe moet je het lezen, letterlijk of niet letterlijk? Letterlijk kan zo al niet, omdat er minstens twee scheppingsverhalen zijn die nogal wat van elkaar verschillen. Het gaat te ver om dat hier allemaal uit te leggen. Duidelijk is, dat die verhalen ons iets willen zeg gen. Iets dat God ons wil zeggen. Wat? Ja, dat moeten we samen bepraten. Nie mand komt daar op z'n eentje achter, al mag je er best ook alleen over zitten denken. Vooral die eerste elf hoofdstukken hebben wat dat betreft weer be roering gebracht. Met hoofdstuk 12 beginnen de geschiedenissen van Abraham, Izaak en Jakob, dan kom je een beetje duidelijker in de geschiedenis. Ik denk soms, want iedereen mag er dus ook zelf over nadenken, dat die eerste hoofdstukken als 't ware een inleiding zijn. Maar dan niet alleen op Genesis en zelfs niet alleen op de eerste vijf boeken (de pentateuch of de tora), maar mis schien wel op heel ons geloof en op onze wereldbeschouwing. Eigenlijk gaat het in die hoofdstukken Genesis 1 tot 11 over vier grote verhalen. Het verhaal van de schepping en de zonde van Adam en Eva, de broedermoord van Kain, de zond vloed en de torenbouw van Babel. En als je goed kijkt naar die verhalen, dan bevatten ze elk één van de grote problemen waarmee we vandaag nog bezig zijn. In het eerste verhaal gaat het over de vraag: wie is de mens? Of nog directer: wie ben ik? Waar kom ik vandaan? Waarvoor ben ik bestemd? Kan ik dat be reiken? Er is duidelijk een kink in de kabel, waar zit die? De Meeste elemen taire vragen over de mens vinden daar om zo te zeggen een elementair ant woord. Geen wetenschappelijk antwoord, maar een antwoord dat afgestemd is op je bestaan. Een wetenschappelijk antwoord kan heel interressant zijn en het is uitstekend dat de mensen daarnaar blijven zoeken, maar een wetenschap pelijk antwoord is bijna nooit schokkend. Het grijpt je niet aan. Je bent het er mee eens of niet. Je vertrouwt de ene professor beter dan de ander, maar daar blijft het bij. De antwoorden die hier gegeven worden grijpen aan en zetten je op- 't denken. Zetten je op een spoor naar de toekomst. Wie ben ik? Ik ben door iemand gemaakt, geschapen, bedoeld. Ik heb achter mij de zorg v, mand van wie ik uit de verhalen verderop in de bijbel begrijpt dat Hij geweldig is bij ons mensenleven. Wat het precies inhoudt, kan ik moeilijk onder woorden brengen, maar ik lees verderop dat Hij zijn eniggeboren zoon geeft voor de men sen. Zoiets is beslissend. Dat duidt op een enorm belang dat Hij bij ons heeft. Een enorme liefde die Hij ons toedraagt. Ik lees verder dat op de een of andere manier ons antwoord niet naar verhouding geweest is. Er is spraken van zonde en schuld. Van een menselijk falen en een daad waarin wantrouwen en angst meespreken. Een daad die iets kapot maakt. Daar moet ik nog veel meer over nadenken. Maar dat is het eerste verhaal: het grote antwoord op de vraag: wie ben ik? Het tweede verhaal is dat van de moord van Kain op Abel. Om dat een beetje te begrijpen moet je alles vergeten wat ze je vroeger er omheen vertelden en ge woon het verhaal in Genesis 4 lezen. In dat tweede verhaal gaat het om de vraag: wie is de mens die daar naast mij leeft? En hoe is mijn verhouding tot hem? Die vraag gaat verscholen in de brutale vraag van Kain aan God: Ben ik mijns broeders hoeder. Die mens is dus mijn broeder. En ik ben zijn hoeder! Ik ben verantwoordelijk voor zijn leven. Hij is dat natuurlijk zelf, maar ik ben het ook. Ik ben mede verantwoording antwoordschuldig. Ik moet we ten waar hij uithangt en of hij gevaar loopt. Niet als een alwijze betuttelaar maar als zijn broer. Dat is de tweede grote vraag waar we mee te maken hebben Wat ben ik voor mijn medemens? Jezus zegt later: een naaste! Denk maar aan de ge lijkenis van de barmhartige Samarjtaan (Lucas 10). In het derde verhaal wordt ons verteld van de zondvloed. Daar kan ik natuurlijk helemaal niet diep op ingaan. Maar één ding weten we er allemaal van Al die dieren in de ark. Een grote drijvende artis. Zo komt het op ons over. Maar je kunt je afvragen of die vergelijking wel opgaat. In een dierentuin gaat het er allereerst om, om de dieren aan de mensen te laten zien. En dat is voor heel veel mensen een enorm genot Maar de ark is een reddingsboot. De wereld dreigt totaal te vergaan door het water. Ook andere volken kennen zo'n zondvloedver- haal. kn dan moet je eens lezen met hoeveel al die dieren daar worden binnen gebracht. Natuurlijk, het is maar een verhaal en het zijn ook niet alle dieren ge weest. Dat is de bedoeling van de schrijver niet. Het gaat om de redding van Noach en zijn familie, maar de dieren horen er wezenlijk bij. We krijgen een der de probleem, n.l. dat van het milieu. Wat is de wereld voor mij? Een vraag die ons vandaag in 't bijzonder bezig houdt. Vanmorgen reed ik nog over een stille landweg en ineens schoot daar een wezel over de weg. 't Greep me aan, want ik dacht ineens bij mezelf: ja, die zitten hier ook. Hoeveel zouden 't er nog zijn Een tijdje geleden bestond de vrees dat we nooit meer kikkers in onze sloten zouden hebben. Zijn we wel goed genoeg voor de dieren? Ze horen bij ons Je zou kunnen zeggen: als het met de dieren afgelopen is. is 't ook met ons gedaan. Kistkalveren en kippen in een machine zijn grimmige tekenen van verval. En 't laatste verhaal dan' Dat van de torenbouw van Babel? U kent 't wel, van die mensen die een toren in de hemel wilden bouwen om hij elkaar te blijven. Ze waren al een heel eind. Als hele vroege technocraten waren ze van mening dat zij de schepping zo konden beheersen dat niets hun onmogelijk was. Dan ben ik bij de vierde vraag, die vandaag al even brandend is: hoever mogen we gaan met ons technisch kunnen? Ik kan daar niet zo gauw een antwoord op geven. Maar een ding leert dit verhaal wel: een techniek die geloof buitensluit, een ontwikke ling zonder God, daar komt niets van terecht. Dat kunnen we weten, al net zo lang als we ongeveer bestaan. Ik weet dat er ontzettend veel vragen zijn: wie is God? En: hoe kan je iets van Hem en zijn bedoeling weten? Ik geloof dat we samen naar de antwoorden moe ten zoeken en luisteren, maar één ding is zeker: een mensheid die de vragen weg werkt, of vergeet, die is aan z'n eind. Daar is niets meer van te verwachten Daar wordt 't ijskoud en daar vriezen de mensen dood. Ik geej toe, het zijn maar inleidende vragen, maar ik dacht dat ze voor ons allen van belang waren. En daarom wilde ik u erop wijzen. VISSERMAN met of zonder verhemelteplaat in een dag klaar en... met 5 jaar garantie .Gemakkelijke betaling Reeds v.a. f5.- per week «Ouderen (65+) bovendien 10% korting verhemelteplaat kapot of versleten? tand of kies eruit? «een andere beschadiging? Snel, (binnen een half uur en perfect) Vraag vrijblijvend inlichtingen TANDENINSTITUUT Middellandstraat 58, Rotterdam. Tel. 010-361261 en 363316 Spreekurendagelijks van 8-17 uur.behalve zaterdags, dan van 9-14 uur Vraag vrijblijvend inlichtingen via onderstaande coupon )f telefonisch.Vanzelfsprekend bent u ook altijd welkom in ons instituut Cm In open envelop zonder postzegel zenden aan: [("If I Q H-tEV: MachtigingNo. 1067, Rotterdam Ml 2 jjjNaam:HI.gH 3 Adres: §|f H

De Havenloods | 1976 | | pagina 9